Šta je novo?

Spomenici

trazeci hladovinu pas i ja nabasasmo i na jedno od mesta gde je pisana istorija naseg naroda i nase drzave pa napravih par slika...

dsc01633h.jpg


dsc01648ii.jpg


dsc01635dm.jpg


dsc01647hz.jpg
 
Godinama sam prolazio Košutnjakom, znao sam da je obeleženo mesto pogibije Kneza Mihajla ali samo mesto nisam nikad video. Izgleda da ga drveće suviše zaklanja. Ubeđen sam da je knez Mihajlo i danas (i to među omladinom Beograda) najpopularniji od svih Obrenovića. Ima najlepšu ulicu u Beogradu i lep spomenik. Mesto njegove pogibije treba urediti i učiniti vidljivijim. Kad je reč o Košutnjaku setim se pionirske pruge koja je postojala od 1949 do 1953. O njoj se već dosta pisalo na ovom forumu. Velika šteta što je brzopleto ukinuta. Restoran "Golf" je pre WWII bio elitno mesto za izlaske Beograđana. Treba ga obnoviti u punom sjaju kakav je nekad imao. Nadam se, kad se jednog dana isele izbeglice i dobiju komforne stanove, da će se obnoviti i pionirski grad. Dobro je što je obnovljena Hajdučka česma i što se održava. Kad se samo setim, pre desetak i više godina tamo su ljdi prali kola...
 
Среда, 07. новембар 2012.
Град Београд – Секретаријат за културу

Општи јавни анонимни конкурс за идејно решење спомен-обележја великану српске и светске науке Милутину Миланковићу
ГРАДСКА УПРАВА ГРАДА БЕОГРАДА
Секретаријат за културу

расписује

ОПШТИ ЈАВНИ АНОНИМНИ ЈЕДНОСТЕПЕНИ КОНКУРС ЗА ИДЕЈНО РЕШЕЊЕ СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈА ВЕЛИКАНУ СРПСКЕ И СВЕТСКЕ НАУКЕ МИЛУТИНУ МИЛАНКОВИЋУ

На основу Одлуке Скупштине града Београда од 12. априла 2011. године подиже се спомен-обележје Милутину Миланковићу. Место одређено за постављање спомен-обележја је у парку „Милутина Миланковића” на Врачару, између Булевара ослобођења, Пастерове и Тиршове улице.

Предајом радова сваки учесник прихвата пропозиције овог конкурса.

Право учешћа на конкурсу имају сви држављани Републике Србије.

Конкурсни материјал учесници конкурса могу подићи или наручити у Заводу за заштиту споменика културе града Београда, Калемегдан 11, уз надокнаду од 1.000,00 динара уплаћену на на рачун број 840-586668-02.

Izvor (i ostali detalji konkursa): Grad Beograd

Danas je na sajtu Grada izašla i vest da je u parku Milutina Milanković postavljena džinovska lupa:

1529606_1.dzinovska_lupa1.JPG
 
To je prvi put da čujem za ime tog parka. Nadam se da će spomenik biti dobar, odobravam imenovanje i obeležje :)
 
нисам ни ја знао да се тај парк зове по Милутину Миланковићу
 
jlaki":1q8n83rs je napisao(la):
DyyIX.jpg

ht2TV.jpg

LNcC4.jpg


Ovo se pojavilo na pločniku PMF-a.

"Pojavilo"?
Pa, spomen - mozaik je tu stajao od '74-te.

Ko ne zna, na mestu PMF-a se nalazila stara Uprava grada, policjska stanica i zatvor, čuvena "Glavnjača", a po jednoj od ćelija ovoj zgradi je nastao termin "ćorka". Generalno, jedno jezivo mesto.
Sveobuhvatan članak na Vikipediji
http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%93%D0%BB ... 1%87%D0%B0

glavnjaca54154zm5.jpg


studentski765765ve8.jpg
 
Odlične slike i tužno, sramotno, stanje ove palate.
Pa prošlo je 13 godina i ne samo što je i dalje razlupana, već još više propada...
 
Beogradu definitivno fale spomenici... Dosta je istorijskih licnosti a i dogadjaja od istorijske vaznosti koji zasluzuju da imaju spomenik u centru grada...
Od spomenika u BGu, kao meni najdraze bih izdvojio Teslu kod Tehnickog fakulteta, Pobednika, Spomenik zahvalnosti Francuskoj na Kalemegdanu, i Neznani junak na Avali....
Spomenik Knezu Mihailu je jako ofucan, ja mislim da je krajnje vreme da se on obnovi i dotera (kao uostalom i muzej iza i ceo trg)...
Ne volim sto se zvrlja njegov postament i sto na njemu sede i bleje klinci, piju pivo itd...
U Zagrebu na trgu Bana Jelacica kod spomenika stoje neki uniformisani cuvari... u stavu 'mirno'... dva sa svake strane... i ne moze ko hoce i kad hoce da dodje i radi na spomeniku sta hoce.... Mislim da bi bilo pametno ugledati se na njih kad je nas Knez Mihailo u pitanju
 
Za jednu prestonicu jedna skulptura vladara na konju je suvise skromno za danasnju velicinu i znacaj Beograda.
Pored toliko bogate istorije i toliko vladara ovde su bitnija Gnezda i Oblaci od betona, tamo gde im nije mesto.

Nase arhitekte i urbanisti vecinom ne poznaju istoriju, niti ih mnogo zanima, mada postavljanje spomenika nije samo njihova briga.

Zato Stevan Nemanja , Stevan Prvovencani prvi srpski kralj, Kralj Milutin najveci ktitor, graditelj bezbroj hramova i manastira od Srbije do Jerusalima i Knez Lazar kao i kraljevi Petar I i Aleksandar Karadjordjevic nisu dobili obelezja u prestonici svojih potomaka.
 
zexland":1gbqny6b je napisao(la):
relja":1gbqny6b je napisao(la):
Odlične slike i tužno, sramotno, stanje ove palate.
Pa prošlo je 13 godina i ne samo što je i dalje razlupana, već još više propada...

Ovo je skandal ! :roll:

:shock: Згранут! Био сам убеђен да су санирали и "центроплан", не само бокове...Нурко, да ово нису неке старе фотке?
 
A tek da je vidite sa zadnje strane kako se sve raspada
 
Понедељак, 11. фебруар 2013.
Град Београд – Секретаријат ѕа културу

Насловна > Градски огласи

Понедељак, 11. фебруар 2013.
Град Београд – Секретаријат ѕа културу

Одлука о избору идејног решења спомен-обележја Милутину Миланковићу


На основу расписаног Општег јавног анонимног једностепеног конкурса за идејно решење спомен-обележја великану српске и светске науке Милутину Миланковићу, Градске управе Града Београда, Секретаријата за културу, Kонкурсна комисија за избор идејног решења спомен-обележја Милутину Миланковићу после разматрања 41 рада приспелог на конкурс , већином гласова, донела је

OДЛУКУ
о избору три награђена рада

– Прва награда, у износу од 600.000 динара нето, додељује се раду под шифром 62936, аутора Душана Петровића.

– Друга награда, у износу од 400.000 динара нето, додељује се раду под шифром 24232, чији су аутори Мрђан Бајић и Драган Ђорђевић, сарадник Предраг Кешељ.

– Трећа награда, у износу од 200.000 динара нето, додељује се раду под шифром 11111, аутора Габријела Глида.

Изложба приспелих радова одржаће се у Удружењу Милутина Миланковића од 19. фебруара до 3. марта у времену од 15 до 19 часова.

Комисија:
1. Мр Славко Максимовић, председник Удружења Милутин Миланковић, председник Комисије
2. Чедомир Васић, редовни професор на ФЛУ, члан Комисије
3. Звонко Новаковић, ванредни професор на ФЛУ, члан Комисије
4. Др Ненад Радић, доцент на Филозофском факултету, Одсек за осторију уметности, члан Комисије

Izvor: Grad Beograd

Udruzenje Milutina Milankovica? Any thoughts? Jesmo li videli prispele radove? Hm... nesto mi sve ovo ne deluje bas transparentno :?
 
Ne znam o čemu se radi, ali znam za dobro mesto za spomenik Milankoviću:
Studenstki park, leja između spomenika Jovanu Cvijiću i Josifu Pančiću
 
Spomenik vuku dok je imao zelenu zaledjinu sa foruma PZ
vuk1.jpg

vuk3h.jpg
 
Spomenik Milutinu Milankoviću biće postavljen u parkiću koji nosi njegovo ime - između Bulevara oslobođenja, Pasterove i Tiršove ulice. Najjednostavnije rečeno - na suprotnoj strani Bulevara oslobođenja u odnosu na Hram svetog Save :)
 
O jednom veoma interesantnom spomeniku koji je samo par mjeseci stajao na svom mjestu postoji nada da se ponovo postavi
2a6484j.jpg

Inace gospodja Neda Kovacevic popisuje spomenike pogotovo ove iscezle sa ulica naseg grada
 
http://www.studiob.rs/info/vest.php?id=85565

Vesti :: Beograd
Ukradena bista Mahatmi Gandiju »
12. Februar. 2013 | (19:09 -> 20:30), Izvor : Studio B,
Sa Savskog keja ukraden je spomenik Mahatmi Gandiju.

Nepoznati vandali odvalili su i odneli bistu koju je Indijski savet za kulturu poklonio Beogradu 2007. godine.


I nije samo spomenik Gandiju (samo za to bih ih rebnuo sa nekoliko godina robije).

Prošle nedelje je čovek upao u šaht u bloku 61, jer u mraku nije video da nema poklopca.
Meni je u prošli petak upao točak u šaht od slivnika (bez posledica, bar se nadam).
Što bi rekla policija "organizovana kriminalna grupa".
 
"organizovana kriminalna grupa".---je grupa od 3 ili vise lica koja postoji odredjeno vrijeme i djeluje sporazumno u cilju vrsenja krivicnih djela za koja je propisana kazna zatvora od 4 godine ili teza ,radi posrednog ili neposrednog sticanja finansijske /druge koristi ,ili radi ostvarivanja i zadrzavanja uticaja na privredne /druge vazne drzavne strukture ,Problem je sto se ovim kradjama inspektori nebave bas detaljno
 
Juče su javili da je pronađena Gandijeva bista, nedaleko od postamenta.

Slično je bilo i sa Nehruovom bistom pre nekoliko godina...
 
Mozda su skontali danebi mogli nsta sa istom amozda su je vandali samo odvalili
 
Primjetih da dosta poprsija spomenika po gradu fali na nekima se nezna ni ko je bio evo jedna slika za pocetak
parkic kod kafane stara hercegovina venizelsov spomenik fali ,kao i jedan u manjezu itd
dsc07227.jpg
 
Vrh