Šta je novo?

Spomenici

@Марко Вук

Треба бити велики мизантроп, па за једну хвале вредну акцију локалне заједнице написати овако нешто. Без обзира што се слажем да она у естетском погледу није резултирала неком епохалном вредношћу. Боца ти је дао плус, а мени је жао што не постоји могућност да од мене добијеш минус. Зато што своју неспорну интелигенцију и образовање користиш на најјаловији и најјефтинији начин - за подсмевање :(
 
Ja predlažem da se iz bajke ,,Carevo novo odelo,, izbriše onaj brbljivi klinac ,
i za koj ga Andersen turi baš u tu bajku
pa mogao ga je lepo staviti u Malu sirenu i kad god bi zinuo, usta bi mu bila puna vode :laugh: :lool: :laugh:
 
Ko ima zamerke na izgled spomenika, može u svom kraju da, sa svojim komšijama i za svoje pare, pokaže Bežanincima kako se to zapravo radi.
 
Marko lupus wrote: ,,
Pa baš lepo što je pokrenuta i ispunjena neka lokalna inicijativa, prijatno sam iznenađen.
S obzirom na sadašnje stanja društva ne može se mnogo zamerati,
dobro je što je i ovo urađeno i baš me je razveselil. . . ,, :dil:

Vrlo jasno Маrko lupus ne umanjuje volju, želju i trud lokalne zajednice nego kao primedbu je izneo
da izradu spomenika povodom 500 godina Bežanije
bi više priličilo da dobije bilo koj umetnik ili nagarađen rad fakulteta umetnosti i nj. uklapanje u okolinu
nego skracena verzija vec dosadnog i izlizanog seoskog obeliska

Nedavne različite reakcije na uređenje i postavljanje spomenika na Savskom trgu nisu izrodile ničiji odgovor
ako ti se ne dopada a ti za svoje pare napravi kod tebe bolje
ili je to novi kurs na BB ? :shok:

Jednostavno čovek ima pravo na svoje viđenje koje je podobro obrazložio pa makar bilo i usamljeno
a tako dobro obrazloženo da nije svedeno na običan hejt nego jeste mišljenje
što zaslužuje poštovanje tj. plus bez obzira jesam ili nisam saglasan sa nj. :)
 
Marcus Lupus, sve vredno u svom postu si degradirao sledecim pasusom:

Marcus Lupus":3fyepajn je napisao(la):
Još jedan divan budući istorijski izvor su i ove fotografije: crvena tkanina kao iz centrale KPJ-a prekriva ploču, ispred nje pop drži parastos; bivši drugovi se skupili u stado, pognuli glave i krste se. I sve to na spomeniku u obliku falusa, živom dokazu uvažavanja moći i podaničkih tendencija.

Ne znam kako se kome sve ovo čini, ali meni je ovaj "hepening" stvarno nenadmašan.

koji je pun nearugmentovanih, ideoloskih kvalifikacija, cinizma, podsmeha i, iskreno, omalovazavanja truda i napora ljudi okupljenih oko jedne plemenite ideje, za promenu. O prividjanju falusa nije pristojno ni odgovarati.


boca-ica":3fyepajn je napisao(la):
Nedavne različite reakcije na uređenje i postavljanje spomenika na Savskom trgu nisu izrodile ničiji odgovor
ako ti se ne dopada a ti za svoje pare napravi kod tebe bolje
ili je to novi kurs na BB ? :shok:

Boca-ica, poredjenje nikako ne stoji. Velika je razlika kad se nesto radi javnim sredstvima svih gradjana (Savski Trg) i kada je nesto rezultat inicijative lokalnog karaktera, samostalno organizovane, finansirane i sprovedene (Bezanija).

sizif, relja, hvala na podrsci :)
 
Sometimes a cigar is just a cigar.

Cisto da znate :D

Mislim da se preteruje, spomenik je sasvim fin, nemam nikakve zamerke. Da li je moglo biti nesto drugacije, moglo bi. Da li bi bilo bolje, mozda? Ne znam. Ali ovakvo kavo jeste je sasvim fino :)
 
Da se pridruzim cestitkama.A i zahvalim na objasnjenju zasto je obelisk izabran.

Ovo je pozitivan primer i trebalo bi ga podrzati u nadi da ce i ostali gradjani u Beogradu poceti da rade svoje inicijative koje ce biti inspirisane ovom.
 
Pošto sam prozvan nekoliko puta, hajde da odgovorim, mada ne volim da zapadam u intimne rasprave po forumima.

Prvo, smatrm da je sasvim ispravno da kažem i šta mi se dopada i šta mi se ne dopada. Zato se o stvarima i raspravlja javno - da se pohvali što je dobro i daju predlozi za ono što bi moglo i bolje. "Več glav več ve" (Više glava bolje zna) jedna je od mudrih izreka i verujem da smo oko ovog pitanja svi saglasni. Ko god nešto iznese u javnost mora biti spreman da čuje i nešto na šta nije računao i što mu se možda i neće toliko dopasti.

Drugo, vidim da je kao najproblematičniji deo mog posta isplivao onaj gde sam se "podsmehnuo" popu i okupljenom "stadu". Ovako: ja se nisam podsmehnuo tim ljduima, niti njihovom projektu, nego isključivo tom jednom aspektu. Podsmehnuo sam se, dakle, njihovom učešću u toj molitvi ili kako se već zove to, blagosiljanje spomenika ili šta je već. Ako to nekoga vređa, pa znate šta, i mene mnogo toga vređa skoro svaki dan pa se ne bunim.

Sve u svemu, da se ne bi gubila crvena nit ove teme i razgovora, ja predlažem da lepo iskoristite ono što je u mom postu vredno, ako toga ima. I ja ponekad čitam tekstove raznih teologa i klera, i čitam poruke forumaša s kojima se često ne slažem, i trudim se da izvučem iz njih ono što je korisno i vredno i dobro za mene. Ne morate da me volite da biste se okoristili mnome, eto, tako da kažem.

Uostalom, retko šaljem veće tekstove na forum, dva put na godišnje doba ako vas malčice uvredim valjda može da se preživi. Nisam ja valjda najgore što se događa ovde.

Hvala na podršci Boci i ostalima koji me ne čitaju pogrešno.
:)

P.S. Bežaninče, "priviđanje" falusa? Evo ovako: ja recimo ne pratim fudbal i imam samo blagu ideju o tome šta znači ofsajd, pa se i ne pojavljujem na takvim temama. Ti, sva je prilika, imaš odlične organizatorske i ubeđivačke sposobnosti, za šta zaslužuješ čestitke, i ja ti čestitam, jer je to takođe retka osobina. Ali to, ipak, ne znači da umeš dobro da kuvaš ili da se vrhunski razumeš u istoriju umetnosti itd. Zašto degredirati sebe kao sagovornika? Možeš mi verovati da to što sam bio rekao ima i te kako mnogo smisla, a ti uopšte ne treba da se osetiš prozvanim zbog toga, u krajnjem slučaju te se i ne tiče. Ti se se pokazao kao uspešan organizator i izvršilac, za to smo ti svi čestitali, i treba da ti bude drago, i meni je isto drago. Sve ostalo su već sekundarni odjeci i ne tiču se direktno onogo što si ti uradio, ponajmanje su razlog da se ti osećaš lošije.
 
^^^^

@Marcus

Ja sam morao da se uhvatim "problematicnog" dela tvog posta, jer, kao sto se ja ne razumem u istoriju umetnosti, ni ti se verovatno ne razumes u to koliko su Bezaninci stradali u komunizmu, te barem oni ne zasluzuju odrednicu "bivsih drugova koji se krste", sto posebno nema veze sa umetnickom, estetskom, simbolickom (...) vrednoscu spomenika, koji je tema.
Dakle, nema intimnih rasprava. Nista nemoj shvatati na licnoj osnovi, ni ja nisam. JA smatram da licno nista nisam uradio, niti bih inace mogao. Jedino sto je licno je moja zahvalnost tebi na doprinosu diskusiji.
 
Pažljivo ovo pročitah pa konstatovah: Ipak si ti više Lupus nego Marcus!
 
"Belgrade’s Symphony" by Arne Quinze

Belgijski konceptualni umetnik Arne Quinze 11. juna u 20h u Mikser kući predstavlja svoj novi projekat za Beograd.

Arne-Quinze-Belgrade-MEDIUM.png


Prezentaciji novog projekta za Beograd prethodiće svečano otvaranje izložbe „Gradovi kao muzeji na otvorenom“. Izložba sadrži fotografije i video dokumentaciju Kinzeovih realizovanih projekata, od rađanja ideje do realizacije, i ukazuje na potrebu za integracijom savremenih umetničkih radova u javne gradske prostore.

Nakon upravo otvorenih izložbi na Trijenalu savremene umetnosti u Ostendeu i samostalne izložbe u Roterdamu, Quinze će u Mikser Hausu lično otvoriti izložbenu postavku„Gradovi kao muzeji na otvorenom“.

"„Gradovi kao muzeji na otvorenom“ – možda zvuči kao idealističan san, ali ja težim da realizujem taj san. Gradovi kao muzeji na otvorenom i svakodnevni susret publike sa umetnošću, jeste ono što predstavlja ostvarenje mojih snova”. Umetnost ima pozitivan uticaj na ljude i njihov lični razvoj: šire svoje vidike i čini ih tolerantnijim prema razlikama u društvu." Arne Quinze o konceptu "Gradovi kao muzeji na otvorenom".

Arne-Quinze-Belgrade-03.png


Ono što je još značajnije za Beograđane je prezentacija projekta metalne instalacije na obali reke. Projekat koji je ovaj umetnik osmislio za našu prestonicu nosi naziv "Belgrade’s Symphony".

Arne-Quinze-Belgrade-05.png


U pitanju je metalna instalacija impozantnih dimenzija (600 x 15 x 12 meters). Instalacija predstavlja figure koje plešu, a projekat je svojevrstan homage Stevanu Hristiću, dirigentu, pedagogu i najistaknutijem srpskom kompozitoru u prvoj polovini 20 veka. Stevan Hristić je bio i jedan od osnivača Beogradske filharmonije.

Arne-Quinze-Belgrade-04.png


U godini kada Beogradska filharmonija proslavlja 90. godina postojanja, 42 fluorescentne crvene skulpture visine od 2 do 16m plesaće na "obali" reke Dunav. Dugi niz godina, obale su bile atrakcija tokom letnje sezone. U ovom trenutku, obale su mesta kojima je potrebna transformacija, mesta na kojima želite da budete.

Arne-Quinze-Belgrade-02.png


Partneri u ovom projektu su grad Beograd i telekomunikaciona kompanija Telenor.

Dođite u Mikser kuću 11. juna u 20h da se upoznate sa novim projektom za Beograd i njegovim autorom Arneom Kinzeom!

Program Kinzeovog gostovanja u Beogradu:

Ponedeljak, 11.6.2012. Mikser House
20.00h Svečano otvaranje izložbe „Gradovi kao muzeji na otvorenom“
20.30h Arne Kinze: Prezentacija novog projekta za Beograd
21.00h Film „Belgrade Simphony“
21.00h Party: DJ COBA

Utorak, 12.6.2012. Mikser House

12.00h - 16.00h Radionica sa Arneom Kinzeom: „Instalacije u javnom prostoru: od ideje do realizacije“, u okviru koje će svi zainteresovani domaći umetnici, arhitekte i dizajneri moći lično da razmene ideje sa svetki priznatim umetnikom. (Prijava za učešće u radionici: arne@mikser.rs / 062 80 40 132)

Izvor: Designed.rs
 
Lepa i originalna zamisao.
To su one dugačke plastične kese nakačene na ventilatore, pa "plešu" u vazduhu?

Ali ima jedan zez - svi znamo da je ta obala načičkana limenim splavovima i ukotvljenim brodićima od kojih se, pri višem vodostaju, ne vidi obala (pa se ne bi videla ni "instalacija"), kao i da preglasna muzika koja se širi sa njih nema baš dodirnih tačaka sa "Ohridskom legendom", npr....
 
My bad...

Ali tim bolje, ne "vuče" struju :)

Kada bi se zbog ovoga raščistila malo ta obala....eeeeh
 
6471213943_0cecd15499_b.jpg


6471213751_be2c2bb204_b.jpg


Izvor: Arne Quinze @Flickr

Da li vam se dopada novo lice BG-a?
IZVOR: B92
Instalacija „Beogradska simfonija“, koju potpisuje belgijski umetnik Arne Kinze, od leta 2013. godine krasiće šetalište pored Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, na levoj obali Save.

12009267144fd75e90baaf5074977307_orig.jpg


„Već petnaestak godina dolazim u Beograd. Oduševljen sam energijom ovog grada. To zaista nije svakidašnje mesto. Zato sam, kada su me pozvali da jednu od svojih instalacija postavim u Beograd, sa zadovoljstvom to prihvatio“, priznaje Kinze, čije gigantske skulpture krase gradove u Belgiji, Nemačkoj, Francuskoj, Libanu, Kini i SAD.

On ovih dana boravi u Beogradu gde je 11. juna u Mikser Hausu otvorio izložbu „Gradovi kao muzeji na otvorenom“. Postavka obuhvata fotografije i video dokumentaciju njegovih radova, a centralno mesto zauzimaju prikazi „Beogradske simfonije“, njegovog sledećeg projekta.

„Od mojih skulptura uvek očekujem da ožive prostor na kojem se nalaze. Skulpture na otvorenom se razlikuju od onih koje gledate u galerijama i muzejima. One koje su na otvorenom moraju da animiraju i slučajne prolaznike, da uvuku ljude u svoju priču“, izjavio je umetnik za B92.

Od „Beogradske simfonije“ očekuje da oživi šetalište kraj reke, da se uklopi u njegov mir i izazove sve one koji tuda prolaze. „Dobro je da umetnost izaziva reakcije i diskusije. Kada su prvi put predstavili Ajfelovu kulu, veliki broj Parižana bio je zgrožen, a danas je to jedan od najlepših simbola grada“, tvrdi Kinze, dodajući da je svoju instalaciju testirao i u Beogradu.

„Imao sam priliku da ljudima prikažem svoje delo i mnogi su bili oduševljeni idejom. Osim toga, ovakva instalacija postaviće Beograd na kulturnu mapu sveta.“

Na pitanje kako se odlučio baš za ovu lokaciju, Kinze kaže da je prvobitna zamisao bila Kalemegdan. „Međutim, kada smo se popeli na tvrđavu, pogled mi je u potpunosti zaokupila suprotna obala i znao sam da je to pravo mesto.“

Dimenzije njegovih, često i desetine metara velikih instalacija objašnjava time što gradski pejzaž doživljava kao veliko platno koje treba ispuniti ogromnim idejama i emocijama. Iako planira da instalacije na jednom mestu drži dve do tri godine, situacija je često drugačija jer se građani u većini slučajeva bore za to da delo ostane u njihovom gradu.

Osim što je lično otvorio izložbu i predstavio koncept novog beogradskog projekta, Kinze je 12. juna u Mikser Hausu održao radionicu „Instalacije u javnom prostoru - od ideje do realizacije“ u okviru koje su zainteresovani domaći umetnici, arhitekte i dizajneri sa njim razmenjivali svoje ideje umetničkim instalacijama na otvorenom.

Kinze je rođen 1971. godine u Belgiji, gde i danas živi.

Izvor: B92

Pored ovako finog obeležavanja 90 godina rada Filharmonije, bilo bi lepo do narednog leta završiti rekonstrukciju Muzeja savremene umetnosti koji bi činio zanimljivu celinu sa ovako uređenim šetalištem.
 
Fenomenalan predlog Arnea. Spojio je sve, i duh reke, i modernu arhitekturu MSU i lokalnu istoriju (90 godina Filharmonije).

Takodje, hvala mu na ovakvom poklonu.

Odli;an nastavak tog mitskog ``silaska na reke``
 
Super stvar,sigurno ce zaklanjati onu kutiju cipela zvanu usce sto je pozitivno.Jos kada bi napravili neki pesacki mostic od beton hale do tamo gde ce biti ti spomenici,eh...
 
Spomenik Ejmi Vajnhaus na Kališu?

Pokrenuta je peticija da Ejmi Vajnhaus dobije spomen - obeležje u Beogradu, i to na Kalemegdanu gde je održala svoj poslednji koncert, a akciju su već podržali mnogi srpski muzičari i kritičari.

69086-ejmi-foto-brajan-rasic.jpg


Akciju je pokrenuo portal telegraf.rs i svi zainteresovani mogu svoj glas i podršku, kao i predloge za tačnu lokaciju i vrstu spomen – obeležja ostaviti na na fejsbuk strani “Podignimo spomenik Ejmi Vajnhaus u Beogradu” i (ili) tviter profilu @AmyWinehouseBgd.

- Iako 18. juna prošle godine nije održala koncert za pamćenje, ova diva senzacionalnog glasa zaslužila je da joj se oda počast tamo gde je održala svoj prvi koncert na Balkanu, ispostaviće se i poslednji u kratkoj ali sjajnoj karijeri britanske pevačice koja je nedugo potom 23. jula 2011. preminula u svom stanu u Londonu – navodi Telegraf.rs.

Portal podseća da je Ejmi svojim originalnim pesmama za svega nekoliko godina prodrmala svetsku muzičku scenu i ostavila iza sebe sijaset nezaboravnih hitova.

- Obeležavanje uspomene na poslednji izlazak na scenu zvezde kakva je bila Ejmi, na dostojanstven način, najmanje je što Beograd može da učini u pisanju jednog poglavlja u istoriji rokenrola i popularne kulture. Očekujemo i podršku Ejmine porodice, kao i podršku britanskih medija i novinara, a već u narednih mesec dana mogli bi i zvanično da predamo inicijativu gradskim vlastima u Beogradu – kaže za "24 sata" Antonije Kovačević, glavni i odgovorni urednik Telegraf.rs.

Akcija je već naišla na dobre reakcije i podršku mnogih muzičara, glumaca i kritičara, među kojima su i Peca Popović, Petar Janjatović, Sergej Trifunović, Srđan Gojković Gile, Zvonimir Đukić, Branislav Babić Kebra, Dragoljub Đuričić i drugi.

- To je OK akcija, jer Ejmi Vajnhaus je sigurno jedna od najvažnijih umetnika koji su se pojavili poslednjih 20 godina. Imajući u vidu činjenicu da je njen poslednji koncert bio na Kalemegdanu, vaša ideja ima osnova. Bez obzira što je taj nastup bio tužan, što su je ljudi izviždali, ipak se radi o istorijskom događaju. Uostalom, treba obeležavati trenutke bitne za popularnu kulturu, a Ejmi to sigurno zaslužuje jer iza nje su ostale pesme koje će se slušati decenijama – rekao je Gile za Telegraf.

Krajnju reč ima Komisija
Inicijativu da ulica, plato ili trg ponesu nečije ime može Komisiji za imenovanje trgova i ulica da podnese svako, od pojedinaca, do udruženja, grupa građana, opština... Isto je i u slučaju inicijative da se u Beogradu postavi spomen – obeležje.
- Predlog mora biti preciziran, sa tačnom lokacijom na kojoj bi se spomen- obeležje nalazilo i jasnom skicom izgleda, uz sve potrebne saglasnosti i dozvole. Ukoliko je u pitanju spomen – obeležje u vidu spomenika Komisija je ta koja razmatra predlog, donosi ocenu i ako je mišljenje pozitivno, konačnu odluku donosi Skupština grada. Ukoliko je u pitanju ploča kao spomen - obeležje, onda krajnju reč ima Komisija – objašnjava Slobodan Stanimirović, predsednik ove Komisije.

Извор: 24Сата

Не знам за вас, али што се мене тиче :kk:
 
Pozdravljam inicijativu. I meni je nekoliko puta takva ideja padala na pamet. Pre "Telgrafa" je prvi put izneta u javnost pre nekih mesec dana, kada je Dragan Ambrozić u izjavi "Blicu", povodom godišnjice Ejminog "nekoncerta", rekao da ne bi bilo loše diskretno obeležiti mesto njenog poslednjeg nastupa.

Dakle, ne pričamo ovde o onim odvratnim plastičnim spomenicima (poput Džonija Depa u Drvengradu ili Boba Marlija u Banatskom sokolcu), već o diskretnom obeležju - nešto poput gramofnske ploče na kojoj bi stajao natpis zašto je ta ploča tu.

Znam da mnoge nervira ova ideja, da ne vole ili preziru Ejmi Vajnhaus, da ne odobravaju njen način života, ali ne može se poreći da je kao veoma mlada osoba, sa samo dva studijska albuma, ostavila veoma dubok trag u učmaloj savremenoj muzičkoj sceni. Sticaj bizarnih okolnosti je doveo do toga da svoj poslednji pokušaj koncerta ima u napem gradu, čime nas je nenamerno stavila na mapu svetske pop kulture (ukucajte Belgrade u Google i brzo će se pojaviti Amy Winehouse). Drago mi je da ovde ima ljudi koji to prepoznaju i nadam se da će inicijativa proći.
 
што да не, али боље не, да се не обрукамо, с обзиром какве споменике личностима праве наши вајари
 
Hvala ti što si kropovao sliku uklanjajući tako moj watermatk ;)
 
Kad sam kucao u google "amy winehouse, inex film" ovo mi je prvo izašlo. Ne znam ni sa kog sajta sam je pokupio. Tako da nisam ja kropovao sliku, ko god da je - dripac je ;)
 
Vrh