Šta je novo?

Spomenici

To smo vec apsorvirali da nema te kucice sver bi bilo pod vodom pripada vodovodu i kanalizacij tu je crpna stanica laki pazi malo na casu :)
 
Ružno je :(
Kojih je gabarita ta mašinerija, zar ne može to pod zemlju?

Mada i ja previše maštam...
 
Pa i vecina je pod zemljom to je ono minimalno sto mora biti na zemlji moze jedino da se obradi nekim materijalom da spolja estetski izgleda bolje :)
 
Krug KBC Bežanijska kosa, slikano februara 2012

slika1051.jpg


slika1052.jpg
 
Relja , 1914 - 1918. . . . . a naše breme održavanja spomenika spalo je na jednu ,,usamljenu,, grupu (starijih) ljudi
koja svake godine koliko mogu golim rukama na Kajmakčalanu , uspravljaju vremenom oborene spomenike
zaboravio sam detetalje :(
ali
na takvom terenu i u takvim uslovima, naj manji i naj običniji ,,građevinski ,, potez je pretežak . . . . .
nisam čuo za neku stručnu ili ,,građevinsku,, podršku da im je pružena . . . . .
 
Ja sam voljan da pružim podršku koliko god je u mojoj mogućnosti.
ko ima neki kontakt neka me uputi. Hvala
 
Mislim da je bilo prošle ili preprošle godine na TVu nekih 20-30 min emisija
o toj grupi ljudi koj redovno leti idu goloruki da uspravljaju spomenike na Kajmakčalanu
 
^
Rekao sam više puta, napisaću i ponovo:
sam spomenik je ruglo, izgleda kao kapija za ulazak u festival u Guči.

Biti branim Đokoviće niti ih osuđujem, ali ovo delo je promašaj i ono samo dovoljno govori o našem odnosu ka žrtvi koju je podnela ta generacija.
Da je pomenik adekvatan, možda ga ne bi tako "opkoljavali", i javnost bi mnogo ranije reagovala.

A na sajtu Grada na stranici o spomenicima, kao ilustracija za ovaj još uvek stoji fotografija kosturnice na Novom groblju
http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1349
tako da nije problem samo u Đokovićima....
 
Ja sam čuo da oni hoće da pomere spomenik, kako bi proširili teniske terene...
 
Sa velikim ponosom mogu da vas obavestim da je Beograd od danas bogatiji za jos jedan spomenik. Jos jedan deo grada je oplemenjen i ulepsan, a jos jedan znacajan datum iz nase istorije je obeležen. U Bežaniji, na kružnom toku između Vojvođanske, Vinogradske, Surčinske i dr Ivana Ribara, svečano je otkriveno spomen-obeležje povodom 500 godina Bežanije. Spomenik, je postavljen u sklopu brojnih svečanosti i manifestacija organizovanih u čast obeležavanja pola milenijuma od prvog pominjanja Bežanije u istorijskim izvorima, 1512. godine, uz verski obred i prisustvo velikog broja građana. Inicijativu za podizanje spomenika je pokrenulo lokalno udruženje građana, Bežaninaca, koji su zaslužni i za pribavljanje potrebnih saglasnosti, finansiranje izrade i postavljanje spomenika. Spomenik je izrađen od struganičkog kamena i visok je 5 metara - 1 cm za svaku godinu postojanja Bežanije. Pored toga, izvedena je dekorativna rasveta, uređen je prilaz spomeniku na kružnom toku, i sam kružni tok je ozelenjen. Ceo kraj je zablistao novim svetlom. Evo i fotografija:

Osvećenje spomenika

img2344.jpg


img2347.jpg


Otkrivanje spomenika

img2351.jpg


img2352.jpg


Pogled iz Vinogradske

img2424.jpg


img2425.jpg


Prilaz iz Vojvođanske

img2426.jpg


Spomenik, postament i komemorativni tekst

img2427.jpg


img2428.jpg


img2363.jpg


Pogled iz dr Ivana Ribara

img2441.jpg


img2442.jpg


Izvinjavam se ako je kvalitet nekih fotografija slabiji, vec je padao mrak kada je fotgrafisano.
 
E pa, čestitam! :kk:

Meni ne liči na nadgrobni spomenik, pre na nešto što bi postavili u nekom engleskom seocetu :)
 
Честитам Вам пет векова постојања. :)

savanbg":1aqy83l5 je napisao(la):
ko pogrebni spomenik

Истина, у већем делу прошлог века код нас су били заступљени слични надгробни споменици, а подсећа мало и на Washington Monument. :p

washington-monument-back.jpg
 
Svaki trud treba pohvaliti, ali se meni ovakav spomenik ne uklapa ovde.. BIlo je mnogo lepsih nacina da se uredi kruzni tok.. Moracu da vidim uzivo, ali po ovome ovo na slikama lici da ce za jedno godinu dve da se ovaj gornji deo samo odolomi..
Ova poslednja slika koju je postavio bezaninac, kao scena iz maratonaca :)
 
а ја сам се питао у недељу коме је посвећен тај споменик ту. помислио сам да је неким палим војницима у неком од наших многобројних ратова
 
A ja mislio pogranicni kamen... Autor dela je zaista ulozio veliki kreativni napor.

Sad ima da se pojavi neka liberalna omladina sa konstatacijom da lici na pogrebne spomenike iz Srebrenice. Tako su bar pricali za one sada vec skoro pokojne betonske stubove u Kralja Milana.
 
Svaka cast za inicijativu ali me zanima kakve veze ima obelisk?Da li je to simbolizam u smislu da je to najstarije naselje kao sto je egipcanska civiliazcija najstarija u ovom delu sveta ako izuzmemo vincansku,mesopotamijsku i ostale?


Moram priznati da je obelisk bolji izbor od krsta.
 
Iskreno, obelisk je neka vrsta go-to oblika za spomenike. Mogli su da smisle nesto malo smelije doduse, da angazuju nekog mladog vajara/skulptora sa Bezanije, ali dobro sta je tu je :)
 
^^^^
Hvala svima na cestitkama.
No, da ne bih individualno odgovarao, pokusacu da sumiram sva pitanja u jedan post -

Dakle, koliko znam, oblik i dimenzije spomenika treba da govore nekoliko stvari - da Bezanija postoji 500 godina, i da je to najstarije naselje na Novom Beogradu, preteca danasnjeg modernog grada koji se nalazi na teritoriji nekadasnjeg naselja i nekadasnje opstine Bezanija.
Sto se tice aluzija na nadgrobni spomenik, mislim da ne stoje, mada samo obelezje jeste spomenik Bezaniji i Bezanincima, iz vise istorijskih razloga, da ne idem sad u detalje. Oblik krsta je namerno izbegnt jer Bezaninci nikada nisu bili iskljucivo pravoslavne vere, niti su bili iskljucivo hriscani.
 
Nadgrobni spomenik sam spomenuo u cisto cinicnom smislu, vezano za nesto sasvim drugo. Nebitno...

To da je ovaj inace veoma neoriginalni i neupecatljivi obelisk bolji od krsta, apsolutno se mogu sloziti. A da je moglo ispasti neko kreativnije i originalnije resenje, pa moglo je i to za iste pare.
 
Bezaninac":7ijjkesv je napisao(la):
Oblik krsta je namerno izbegnt jer Bezaninci nikada nisu bili iskljucivo pravoslavne vere, niti su bili iskljucivo hriscani.

Prijatno me iznenađuje da neko koristi svoju glavu i sagledava sve bitne istorijske činjenice kao što je ova! To je sekularna država!
 
tamovamo":3jdifzwc je napisao(la):
Nadgrobni spomenik sam spomenuo u cisto cinicnom smislu, vezano za nesto sasvim drugo...

Aluzija je vise nego razumljiva.

jlaki":3jdifzwc je napisao(la):
Prijatno me iznenađuje da neko koristi svoju glavu i sagledava sve bitne istorijske činjenice kao što je ova! To je sekularna država!

Hvala jlaki. Sekularna drzava da, ali pre ce biti da se u ovom slucaju radi o objektivnom i sveobuhvatom tretmanu istorijskih cinjenica, do kojih se doslo mukotrpnim i visegodisnjim istrazivackim radom.
 
Pa baš lepo što je pokrenuta i ispunjena neka lokalna inicijativa, prijatno sam iznenađen.
S obzirom na sadašnje stanja društva ne može se mnogo zamerati, dobro je što je i ovo urađeno i baš me je razveselilo.

Ko u budućnosti bude radio ovako nešto, ipak bi, doduše, trebalo da konsultuje neku stručnu osobu, ali je za sada dobro da imamo jedan oakav spomenik istorijskom trenutku:
- Na ploči stoji 1512-2012 - format nadgrobnog spomenika. Naravno, kad su to jedini spomenici kojima se ljudi bave i koje obilaze, pa drugo nisu ni mogli da smisle. Doduše, ko zna, možda se planira uništenje naselja do kraja godine :) --- spomenik stanju duha
- Datum je napisan pogrešno: 03. jun - piše se 3. jun, bez nule. ---- spomenik stanju (ne)pismenosti
- Neuklopljenost spomenika u okolinu (stvarno mnogo bolje deluje kada se posmatra izolovano) ---- spomenik nivou estetike
- Oblik falusa --- spomenik trenutnoj kreativnosti i celoj društvenoj patologiji sadašnjeg trenutka (stara vlast - obnavlja toranj, nova vlast - pilon na čuvenom mostu, mesna zajednica - ovo). I dalje bolje od simbola umornog falusa (krsta) koji je zavladao unutrašnjošću zemlje.
itd.
Još jedan divan budući istorijski izvor su i ove fotografije: crvena tkanina kao iz centrale KPJ-a prekriva ploču, ispred nje pop drži parastos; bivši drugovi se skupili u stado, pognuli glave i krste se. I sve to na spomeniku u obliku falusa, živom dokazu uvažavanja moći i podaničkih tendencija.

Ne znam kako se kome sve ovo čini, ali meni je ovaj "hepening" stvarno nenadmašan.
 
Vrh