Šta je novo?

Skyline Belgrade [Stambeno poslovni kompleks | 100 000kvm]

http://www.smedia.rs/vesti/vest/79579/

Loša iskustva
Država se sa pojedinim investitorima i te kako opekla i umesto obećanih luksuznih hotela i objekata dobila opustela gradilišta u centralnim zonama prestonice. Tim nesavesnim investitorima priprećeno je "penalima na ružnoću", a da li će gazde kupljene lokacije i objekte konačno i da privedu nameni biće poznato do juna 2013. godine, kada im ističe rok da završe posao. U suprotnom plaćaće kaznu za ružnoću od dva miliona evra godišnje. Na listi tih objekata je i zgrada saveznog MUP u Kneza Miloša. Tu je izraelska "Plaza", na lokaciji koju je kupila od države, planirala izgradnju hotela, ali je tražila i novi plan detaljne regulacije kako bi mogla da izgradi više kvadrata nego što je važećom planskom dokumentacijom predviđeno. I, tako, porušeno zdanje obraslo u korov već četiri godine čeka neimare.
Konverzija
Činjenica je da su investicije u "ril estejtu" zbog krize opale, i to najviše u Beogradu. Ima onih koji bi ipak da grade i u vreme krize, ali konverzija prava korišćenja u pravo svojine nad građevinskim zemljištem, zakup na 99 godina a ne vlasništvo nad parcelom, jeste nešto što stranim investitorima niko ne može da objasni.
- Konverzija tera investitore, toga nigde u okruženju nema i zato smo nekonkurentni - ističe Čučković. - Država je posle petooktobarskih promena ubeđivale strance da je pravo korišćenja na zemljištu praktično isto što i vlasništvo, a onda im po Zakonu o planiranju iz 2009. godine tražimo da plate konverziju. Gde je tu pravna sigurnost?

U više navrata beogradske vlasti su tražile od investitora, koji su kupili hotele ili objekte koji će nakon rekonstrukcije imati tu namenu, da posao privedu kraju. Prema rečima Miroslava Čučkovića, člana gradskog veća, sistemska greška napravljena je što su se prodavali objekti, a ne biznis.

- Investitori su odmah nakon kupovine hotela otpuštali sve radnike, neka gradilišta na rekonstrukciji zdanja su zaživela, većina nije - ističe Čučković. - Mi smo razgovarali sa Ministarstvom ekonomije, koje je zaduženo za turizam, kako da Beograd i Vlada Srbije nateraju investitore da centralne gradske lokacije privedu nameni. Ako je neko vlasnik lanaca hotela od Sofije, preko Bukurešta, do "Metropola" u Beogradu i ako je njegova poslovna odluka da ulaže u bugarski, a ne u srpski glavni grad, mi to nećemo da trpimo. Ti investitori nisu "pilićari", već ozbiljni "igrači" i nećemo da dozvolimo da se prema našem gradu ponašaju kao da je poslednja rupa u njihovim investicionim planovima. To je nepoštovanje države.

Zato je, kaže Čučković, Vlada Srbije donela uredbu u junu ove godine i svi ti hoteli moraju da se privedu nameni u roku od dve godine:
- Ako se "Plazi" ne sviđa naš urbanistički plan neka proda lokaciju, ali mogućnost da gradi 100.000 kvadrata na parceli oko koje je je gotovo svakodnevno saobraćajni kolaps neće dobiti. Objekte moraju da privedu nameni i oni koji su kupili "Metropol", zatim "Jugoslaviju", "Tri lista duvana"...
 
nova":2efd6ltq je napisao(la):
http://www.smedia.rs/vesti/vest/79579/

U više navrata beogradske vlasti su tražile od investitora, koji su kupili hotele ili objekte koji će nakon rekonstrukcije imati tu namenu, da posao privedu kraju. Prema rečima Miroslava Čučkovića, člana gradskog veća, sistemska greška napravljena je što su se prodavali objekti, a ne biznis.

- Investitori su odmah nakon kupovine hotela otpuštali sve radnike, neka gradilišta na rekonstrukciji zdanja su zaživela, većina nije - ističe Čučković. - Mi smo razgovarali sa Ministarstvom ekonomije, koje je zaduženo za turizam, kako da Beograd i Vlada Srbije nateraju investitore da centralne gradske lokacije privedu nameni. Ako je neko vlasnik lanaca hotela od Sofije, preko Bukurešta, do "Metropola" u Beogradu i ako je njegova poslovna odluka da ulaže u bugarski, a ne u srpski glavni grad, mi to nećemo da trpimo. Ti investitori nisu "pilićari", već ozbiljni "igrači" i nećemo da dozvolimo da se prema našem gradu ponašaju kao da je poslednja rupa u njihovim investicionim planovima. To je nepoštovanje države.

Zato je, kaže Čučković, Vlada Srbije donela uredbu u junu ove godine i svi ti hoteli moraju da se privedu nameni u roku od dve godine:

- Ako se "Plazi" ne sviđa naš urbanistički plan neka proda lokaciju, ali mogućnost da gradi 100.000 kvadrata na parceli oko koje je je gotovo svakodnevno saobraćajni kolaps neće dobiti. Objekte moraju da privedu nameni i oni koji su kupili "Metropol", zatim "Jugoslaviju", "Tri lista duvana"...

Joj Cuckovicu, toliko me nerviras da osetim fizicki bol dok citam tvoje izjave!!! Ako neko nece da investira ovde to nije "nepostovanje drzave", vec verovatno procena da mu se trenutno vise isplati da ulaze u Sofiju nego u Beograd. Opet se vraca glupava retorika iz 90-ih - investitori ne grade u Beogradu ne zato sto im se ne isplati vec zato sto mrze Srbe :D

Inace, kad je izbacila nove rendere za Kneza Milosa Plaza je u podacima na svom sajtu smanjila kvadraturu objekta sa 100.000 na 70.000 kvm
 
Ne bih da razočaram autore ovog projekta svojim mišljenjem ali moram prvo da ih pitam da li im je žena krmača? Ili vole krmače?

Beobuildovci 100% znaju zašto sam ovo pitao :vops:
 
Ovi su se zasitili i gube kompas iz dana u dan sve vise i vise, vreme je za smenu. :grand:
 
Za takvu premium lokaciju je sramota napraviti "rajfajzen krmaču". Mislim na formu Rajfajzen Banke kod Arene.

Takva forma je idealna za predivne predratne zgrade ali ne i za mermeraše i staklence.

Na lokaciji kao što je ova je najbolje izgraditi ne previše visoku poslovno - hotelsku kulu bez ikakvih aneksa i džidžabidža samo sa platoom i nastavkom parkića "Gazela". Ili ako ništa više uraditi nenapadnu zgradu visine porušenih na tom mestu u ravni ostalih blokova.

Ovim projektom se vidi bolan nedostatak zakona o zoniranju. To je kao da su dozvolili krmaču u vidu postrojenja "Nikola Tesla B" koje po meni izgleda bolje od 80% novoizgrađenih staklenih i mermernih krmača, krmačica i prasića.

Ta elektrana koja je čini mi se 1985 godište je veoma "ukusna" za slična postrojenja.

Kako neko uopšte može da dozvoli toliku širinu blokiranja vizure. Kula ako je vitka (ima veliki odnos širine i visine) neće praviti veliku senku ali čudovišta u vidu bilo kakve krmače bukvalno prožderu sve oko sebe ne samo svojom bolesno velikom i "out of place" zapreminom već i senkom. Ovako masivni objekti da pojedu ovako lep park je nedopustivo. Još bi pojela i ulaz u ulicu Kneza Miloša.

Nedostatak ovog zakona direktno dovodi do ovakvih arhitektonskih karakondžula jer ne limitira broj kvadrata, zapreminu i površinu u odnosu na visinu. U Njujorku imate zgrade u obliku stepenica upravo zbog toga da ne bi ugušile ceo kvart oko sebe. U Beogradu su ove zgrade bar duplo manje ali zato popunjavaju svaki milimetar zapremine lokacije. Po ovakvom zakonu vi bi morali da ili izgradite manje kvadrata ili da izgradite višu zgradu na manjoj površini. Druge nema. Javni prostor oko zgrade mora da postoji. To vam je kao da stavite 3 spojena plakara baš na sred sobe. Ogromna kocka ili kvadar. Kao sarkofag, grob, ja ne znam čime više taj oblik da nazovem.

Ajde hram kao što je Hram Sv. Save pa i da razmem zaobljen je, ima kupole, dekorativna je građevina, bela boja, smanjuje ukupnu zapreminu kupolom i jednostavno nema hramova na svakom ćošku. I što je najvažnije nije od stakla. :p Ovi staklenci niču na sve moguće i nemogiće strane kao pečurke posle kiše. Pa više bi voleo da gledam u "Nikola Tesla B" koja je bela nego u neukusnu staklenu debelu skalameriju.

I vidite još kako su "skresali" kvadrate? Zbog gabarita - ne zbog cene jer grad za visinu ne popušta za inat.

Predviđena kula takođe nije vitka. Sve živo je zdepasto, debelo, znači kao neka babuskera debela kao bure. Eto tako izgleda za Beograđanku koja je i sama zdepasta. Nikad da naprave lepu zgradu sa krunom kao što je US Bank u Los Angelesu. Mislim da me neko ne razume pogrešno ne mislim na visinu od 300 metara daleko bilo već na samu formu i zanimljiv oblik a da pritom ne koristi staklo kao fasadu. Tako se ističe.
 
Mozda smo genetski programirani na prasice i krmace :D

Naravno, slazem se, mene najvise izludjuje i ona krmacica koju ce da grade ispred starog mlina kod BIGZa. A Novi Beograd se pretvara u svinjac od broja krmaca.

Koliko god sam kivan na investitore jos sam kivniji na grad. Umesto da ogranice kvadraturu i zapreminu a puste ljude malo u visinu oni su oko visine najzadrtiji a ovo sve drugo kao da je "nema veze". Tako se otvoreni novobeogradski blokovi pretvaraju u zatvorene a la stari deo grada i grad ubija monotonija.

Po meni bi ovde na pocetku Kneza Milosa sasvim OK sela neka lepa, graciozna vertikala ili cak i par.
 
ја ову зграду споља не би ништа дирао, осим што би поправио оштећења настала од бомбардовања. али унутра... ту вала има свашта да се ради
 
Plaza je jos ranije terbala da uzme plac na Novom Beogradu i tu izgradu ovu kulu. Ovako se samo muce i gube novac.
 
Pa vidiš da su sad dozvolili u Trećem Bulevaru oko 150m. Zašto ne promene lokaciju, dogovore se sa gradom ili šta već.
 
Vidis da nemaju s kim. Dok ovi nasi "strucnjaci" izrade te planove det. regulacije i jos sto kojekakvih nama svojstvenih planova, izdaju hiljadu dozvola a svaka kosta po toliko i toliko, a po svaku treba da idu prvo ovamo pa onda onamo pa na kraju negde tamo i usput cekaju u nedogled, ljudima ce se na kraju smuciti sve i otici ce ili ce i dalje sve kao i do sad da tapka u mestu. Mozda su na pocetku i hteli da grade na nbgdu ali nisu zbog doskorasnjeg ogranicenja ......
 
Hmm onda je jako čudno što ih ne tuže za "vucaranje".

Znam da je investitor sam pokucao na Beogradska vrata ali to ne znači da grad može tako drsko da se ponaša.
 
JohnyBgood":hzhjkjt3 je napisao(la):
Koliko god sam kivan na investitore jos sam kivniji na grad. Umesto da ogranice kvadraturu i zapreminu a puste ljude malo u visinu oni su oko visine najzadrtiji a ovo sve drugo kao da je "nema veze". Tako se otvoreni novobeogradski blokovi pretvaraju u zatvorene a la stari deo grada i grad ubija monotonija.
Ја све време причам о томе. Други начин је подизање цене земљишта толико да се више исплати ићи у висину него у ширину.
 
U godišnjem izveštaju "Plaze" se naravno pominje i njihov najveći projekat u Srbiji - "Beograd plaza" čiji početak izgradnje takođe očekuju 2013.

Plaza initially established its presence in Serbia in 2007 with the acquisition of three plots. The first of these was a state-owned plot and building in Belgrade, which Plaza secured in a competitive tender. The building was formerly occupied by the federal ministry of internal affairs of the former Yugoslavia and is located in the centre of Belgrade in a neighbourhood of government offices and foreign embassies. On completion, the scheme, Belgrade Plaza, will comprise a shopping gallery, an apartment-hotel and business centre totalling circa 70,000 sqm of GBA. Construction is planned to commence in 2013 and completion is scheduled for 2015. The project is now in the local planning and permitting process.

Izvor: Plaza centers

Inače, bez obzira na perspektivu ovog projekta, mislim da već sada možemo u naslovu teme da ovih 100.000m2 smanjimo na 70.000m2.
 
U danas objavljenom godišnjem izveštaju "Plaza centara" pominje se naravno i "Beograd plaza". Znam da ljude najviše interesuju renderi ali tu nema ničeg novog, objavljeni su isti oni koje smo videli već nekoliko puta:

mup-mala.png


mup-velika.png


Kada se pažljivije pogleda, vidi se da je oblik solitera na ove dve slike različit. Na maloj izgledaju cilindrično, a ne velikoj jedrasto. Zaista nedostaje više slika ovog projekta iz različitih uglova i nadam se da če, kako se bude bližila gradnja, javnosti biti predstavljeno više detalja o ovom projektu.

Evo šta piše u opisu:

mup-opis.png


Pomenutih 70.000 kvadrata je bruto površina objekta. Ponovo je 2013. optimistično navedena kao godina početka izgradnje, a otvaranje očekuju navodno već 2015. Inače, u izveštaju se navodi i da su beogradski projekti među prioritetima:

prioriteti.png


Ceo izveštaj možete pročitati OVDE.
 
Opet, Timisoara, Lodz ispisani sa svim tim specijalnim slovima, a Beograd je bilo teško.
 
Београд се на енглеском језику званично зове - Belgrade; као што се Париз на српском не зове Пари, Москва - Масква, а Будимпешта - Будапешт...
 
Daj mi dokument koji propisuje englesko ime Beograda da mogu da ti verujem. Ja ne mogu da verujem da to zaista jeste zvaničan prevod imena Beograda. Belgrad bi imalo logike, Belgrade nema nikakve.
 
jlaki":2793f7p7 je napisao(la):
Daj mi dokument koji propisuje englesko ime Beograda da mogu da ti verujem. Ja ne mogu da verujem da to zaista jeste zvaničan prevod imena Beograda. Belgrad bi imalo logike, Belgrade nema nikakve.

Ukucaj "Beograd" u bilo koji recnik i ispasce ti "Belgrade" na engleskom i francuskom, a "Belgrad" na nemackom, "Belgrado" na italijanskom itd.

http://recnik.krstarica.com/e/?text=&text=Beograd&conversion=&src=sr&dst=en&do=1

A mi njima uzvracamo sa "z" u Parizu, i "Rim" umesto "Roma". A sta tek da kazemo za "Bec"?! ;) A i "Minhen" ili "Keln"...
 
jlaki":1a275qeo je napisao(la):
To nisu zvanični dokumenti, zakoni, propisi.

Da li ti ocekujes da britanski parlament donese zakon o tome kako ce da zove Beograd?! To se prepusta lingvistima a njihovi stavovi su uneti u recnike, zato su oni ti kojima treba da se rukovodimo kad je pitanje "kako se sta na engleskom ili nekom drugom jeziku zove".
 
Vučko, umesto da kao moderator apeluješ da se prekine ova besmislena diskusija, ti dolivaš ulje na vatru!
 
U pravu si Homere,moja greska.Post likvdiran.

Mislim da bi vise trebali da se bavimo formom i arhitektonskim resenjem nego nazivom.Ipak kapital je kapital,jel da?
 
Prateci vec odavno ovaj forum primetio sam da je Vucko neozbiljan i ostavlja utisak nezrelog i neiskusnog klinca.Njegova uloga moderatora je smesna.On i Igor,nebo i zemlja! A sto se tice engleskog naziva za Beograd ako mi mozemo Wien/Vienna da zovemo Bec,mogu i oni Beograd kako zele! Toliko!
 
Vrh