Traže i 6.500 evra za ar!
Pojedini prodavci imanja u Borči utrostručili cenu placeva pred početak izgradnje mosta Borča - Zemun iako država uskoro može da otkupi to zemljište po tržišnoj vrednosti
Malo kupaca... Placevi u Borči preskupi
Nakon potpisivanja ugovora između srpskih i kineskih vlasti o izgradnji mosta koji bi povezao Borču i opštinu Zemun, cene placeva na levoj obali Dunava preko noći su počele vrtoglavo da rastu. Pojedinci žele da prodaju placeve u Borči po cenama trostruko većim od realne vrednosti zemljišta, pa za ar traže i do 6.500 evra, dok stručnjaci upozoravaju potencijalne kupce da ne bi trebalo da žure s kupovinom nekretnina koje država može uskoro da otkupi po tržišnoj ceni.
TREĆI BEOGRAD
Radovi na izgradnji mosta Borča - Zemun trebalo bi da otpočnu u septembru, a završetak je planiran za tri godine i to će biti tek drugi most koji srpska prestonica ima preko Dunava. Prvi i jedini je Pančevački most, koji je izgrađen pre čak 64 godine.
Izgradnjom mosta aktuelizovala se i priča o izgradnji takozvanog trećeg Beograda na levoj obali Dunava, čija je površina kao polovina Novog Beograda.
- Nakon donošenja urbanističkog plana izgradnje mosta, država formira komisiju koja određeno zemljište proglašava javnim dobrom. Sve placeve sa te površine država će otkupiti nakon procene pojedinačne tržišne vrednosti - rekao je za Press arhitekta Đorđe Bobić.
Pokušaj da se profitira
Bobić, koji se pre nekoliko godina kao tadašnji gradski arhitekta i sam bavio urbanističkim pitanjima „trećeg Beograda", naglašava da država nikad ne ulazi u licitiranje i spekulisanje o cenama koje pojedinci sami postave.
- Ko god sada kupi plac po nerealno visokoj ceni, moraće da ga proda po tržišnoj vrednosti ukoliko država tako kaže, ali uglavnom nema nikakvih problema prilikom takve eksproprijacije zemljišta. To je ionako poljoprivredno zemljište koje nema skoro nikakvu infrastrukturu - objašnjava on.
Vlasnica agencije za nekretnine „Alka" Kaća Lazarević kaže za Press da zaista ima nerealno visokih cena na tržištu nekretnina u Borči i napominje da je to samo pokušaj da se profitira na neinformisanosti ljudi.
- Ukoliko ti placevi promene vlasnika sada, dok ih država još nije otkupila, onda će novi vlasnici morati ponovo da ih prodaju. Država se obavezala da će otkupiti placeve po njihovoj tržišnoj vrednosti, a ne prema izmišljenim cenama. Kada će vlasti to tačno učiniti ne zna se, jer to je dugotrajan proces, ali će svakako staviti svoju šapu na zemljište koje im odgovara - objašnjava Lazarevićeva.
Ona podseća da bi prodavci placeva morali da doplate i veliki porez na kapitalnu dobit zbog razlike između kupovne i prodajne cene zemljišta.
- Tu se uglavnom radi o socijalno ugroženom stanovništvu čije kuće bi malo ko hteo, a tu je naravno i činjenica da je ceo teren zapravo jedna velika močvara - objašnjava ona.
BROJKE
170 miliona evra - vrednost ugovora o izgradnji mosta Zemun - Borča
15 godina - rok otplate kredita kineskoj Eksim banci
1.499 metara - planirana dužina mosta
29,10 metara - planirana širina mosta
21 kilometar - planirana dužina pripadajućih saobraćajnica 2013. godine planiran završetak radova
3 faze - planirani radovi
10 meseci - planirano trajanje izgradnje saobraćajnice T6 od Novosadskog do Batajničkog puta
3 godine - planirana izgradnja saobraćajnice od Batajničkog do Zrenjaninskog puta
2 godine - planirana izgradnja saobraćajnice od Zrenjaninskog do Pančevačkog puta
Jedna vlasnica placa iz Borče, koja je želela da ostane anonimna, kaže za Press da u poslednje vreme nema zainteresovanih za njeno zemljište i pored povoljne cene.
Malo zainteresovanih
- Prodajem plac za samo 2.500 evra po aru, što smatram da je zaista jeftino uzimajući u obzir neke moje komšije koje podižu cenu do čak 6.500 evra. Mislim da je njihova cifra potpuno nerealna i da su je izmislili čim su čuli da će pored njihovog imanja da bude sagrađen put zajedno s novim mostom. Ali, kod njih je ista situacija - nema zainteresovanih - navodi ona.
Sagovornica Pressa smatra da se potencijalni kupci ne javljaju jer su svesni da će država uskoro morati da otkupi zemljište na kojem će biti izgrađena propratna mostna infrastruktura.
- Kada država krene u otkup placeva, to će uraditi bez cenjkanja i za realnu cenu koja je bila i pre nekoliko godina, a to je upravo oko 2.500 evra, i tu nema pomoći. Vlasnici placeva koji sada pokušavaju na brzinu nekome da uvale svoja imanja verovatno će ostati kratkih rukava kako god bilo - rekla je ona i zaključila da su „neki usred krize krenuli da prodaju kuće koje nemaju ni struju ni vodu".
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/beograd/story/121656/Traže+i+6.500+evra+za+ar!.html