Šta je novo?

Savski trg

Колега, то не би било демократски! Невидљиво, свакако, али по две на на сваку клупицу - за почетак.
 
Postavlja se kaldrma stara vise od 100godina iskopana prilikom rekonstrukcije obliznje ulice.
FB_IMG_1610310580251.jpg
 
Hvala bogu u cemetnom mleku, nece je ni za 100 godina pomeriti.
 
Знам да је било људи који су тврдили да се ова калдрма никад неће поставити, ја нисам знао за коју струју да навијам. Чему? Чему калдрма стара 100 година на месту где ће бити највише посетилаца. Која је тачно предност, некаква квазиаутентичност? Ове неравне заобљене коцкетине биће смрт за штикле и старије док их први лед не раскока па постану опасност и за обичне људе :notok:
Могли су да их искористе да украсе зелене површине детаљима, не видим потребу да се та калдрметина враћа у тако централну улогу као да је то део џаде којом је лично Стефан Немања кретао ка Византији.
 
Jbg, ljudi vole tu kvazi-nostalgiju i kvazi-romantiku.
Neki bi i kandelabre i konjske zaprege vratili da mogu.
 
Оарадоск, до сада по разним реконструкцијама имамо углавном веома модерне стубове расвете, као овде на Савском тргу, на Тргу републике или Топличиним венцу, у комбинацији са гранитом и калдрмом.
 
Prva pod snegom
 

Prilozi

  • F3D82CD8-B23C-4AE2-8524-5BB63626A3F3.jpeg
    F3D82CD8-B23C-4AE2-8524-5BB63626A3F3.jpeg
    544,2 KB · Pregleda: 2.037
Са Весићевог профила.
 

Prilozi

  • FB_IMG_1610322105960.jpg
    FB_IMG_1610322105960.jpg
    52,4 KB · Pregleda: 1.951
  • FB_IMG_1610322118212.jpg
    FB_IMG_1610322118212.jpg
    55,8 KB · Pregleda: 1.952
783232de2f87f1fa835f4b47a3b64fc3.jpg



Kakav populizam...

Španski biro se verovatno hvata za glavu...prvo bunker sada ovo...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812089#p812089:1f40abp1 je napisao(la):
Prota » 10 Jan 2021 21:31[/url]":1f40abp1]
file.php
Kako može da se radi i po snegu kad se naredi.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812167#p812167:1f40abp1 je napisao(la):
Bulbulderac17 » 11 Jan 2021 01:27[/url]":1f40abp1]
783232de2f87f1fa835f4b47a3b64fc3.jpg
Koji genije je ovo pisao? Omašio je datum.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812104#p812104:1f40abp1 je napisao(la):
Плусквамперфекат » 10 Jan 2021 22:13[/url]":1f40abp1]Знам да је било људи који су тврдили да се ова калдрма никад неће поставити, ја нисам знао за коју струју да навијам. Чему? Чему калдрма стара 100 година на месту где ће бити највише посетилаца. Која је тачно предност, некаква квазиаутентичност? Ове неравне заобљене коцкетине биће смрт за штикле и старије док их први лед не раскока па постану опасност и за обичне људе :notok:
Могли су да их искористе да украсе зелене површине детаљима, не видим потребу да се та калдрметина враћа у тако централну улогу као да је то део џаде којом је лично Стефан Немања кретао ка Византији.
A mogli su jednostavno da je ostave tamo gde je i bila, u Milovana Milovanovića, a da ovu kaldrmu što postavljaju na njenom mestu, iskoriste za nešto drugo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812095#p812095:3l1lkah9 je napisao(la):
neven_k » Ned Jan 10, 2021 10:57 pm[/url]":3l1lkah9]Hvala bogu u cemetnom mleku...
Ovo je stara kaldrma. Ne zna ona sta je silikon :kafa:
 
Isfabrikovani istoricizam... sad cemo stogodisnju kaldrmu oko led rasvete za spomenik sa staklenim podom oko njega. Da mu damo na znacaju i opravdanju. Seljakluk koji dobija fejslifting.
 
Овај Весић је оличење српског квази-интелектуалца са најопштијим могућим образовањем, од гимназије па надаље, који није стручно специјализован ни за шта али му је то опште образовање дало самопоуздање да је најпаметнији у свим областима па се свуда трпа, што би моја баба рекла, као крпа у д**е.

Главу дајем да су бар пола пројектних фејлова од када је он заменик последица његових фикс идеја и мешања у рад инжењера, мајстора и стручњака
 
Oн и Андреица су сигурно креатори бројних бесмислених пројеката реализованих у граду.
 
Cuo sam od drugara koji je lekar da je u nekom momentu u buducnosti planirano preseljenje bolnice "Sveti Sava" sa Savkog trga na drugu lokaciju (moguce Batajnica) jer je neko od investitora BNV bacio oko na taj prostor/zgradu na kome se nalazi bolnica.

Da li je jos neko cuo nesto slicno?
 
Тако се прича и по Батајници.
 
Поздрав људи, дуго пратим овај форум па сам ево коначно одлучио да направим налог :). Иначе Marc23, сећам се да сам пре годину две прочитао слично, па поустуј ако сазнаш нешто ново, или било ко други. Просто немогуће ми делује да се интересују само за земљиште, јер то у суштини значи да би се рушила саврешно уклопљена предратна зграда...
 
Gazi Bengazi":1f0lk8r3 je napisao(la):
E pa ne mozes "cherry picking" kako tebi odgovara. Svi ti spomenici: "Kadinjaca, Tjentiste, Jasenovac..." su podignuti u spomen dogadjaja, stradanja ili simbol same borbe. Nisu bili podignuti u spomen jedne licnosti. A kad je trebala da se predstavi licnost, sto ti vizionari nisu pravili spomenike drugu Titu u obliku go****a, kao sto je dosao predlog za Stefana Nemanju, nego su ga realilsticno predstavljali? To onda nije kic sa vikipedije? Da li spomenici teba da nam lice na reklamu za brokersku kucu ili teblete za potenciju kao spomenik Zoranu Djindjicu? Da li je to kapitalno spomenicko delo 21. veka visoke umetnicke vrednosti?

Kao što sam u prethodnom postu pomenuo, u ovom gradu ima veoma dobrih primera spomenika važnim ličnostima. Naveo sam spomenik Nikoli Tesli ispred zgrade Elektrotehničkog fakulteta (izgrađen za vreme vladavine "druga" Tita), dodao bih obližnji spomenik Vuku Stefanoviću Karadžiću (iz perioda Karađorđevića), ili spomenik Ćirilu i Metodiju, podignut pre 15 godina (za vreme "žutih" - liči li na reklamu za brokersku kuću?), bistu Dositeju Obradoviću u Univerzitetskom parku (vladali Karađorđevići) i tako dalje.

Gazi Bengazi":1f0lk8r3 je napisao(la):
Kada ranije? Dok je srednjevekovna Evropa dizala spomenike mi smo bili pod otomanskom okupacijom. Posle su dosle dve dinastije koje su bile vise sebi okrenute nego predhodnicima. Na kraju smo se dokusurili komunizmom gde smo unistili i ono malo nacionanih spomenika koje smo imali. Po meni je to vise nego dovoljan razlog da ih sada pravimo, a ne da ih ne pravimo uopste. Istorija nema rok trajanja pa ne vazi posle nekog vremena...

Definitivno DA! Spomenike treba praviti, ali baš zato što "istorija nema rok trajanja pa ne važi posle nekog vremena" ti spomenici treba da budu "vanvremenski". A da bi dostojanstveno predstavljali istorijske ličnosti poput Stefana Nemanje, o njihovom podizanju treba da se najpre pitaju stručnjaci kao što je Miodrag Živković, a onda i celokupna javnost. A što se tiče toga da Srbi nisu ranije pravili spomenike najzaslužnijima, to ne bih svodio na to ko je kada vladao jer je suština da je i onda, kao i sada, pitanje simbolike, estetike, sređenosti bilo koje vrste bilo i ostalo podalje od Srba.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812259#p812259:37fojjtu je napisao(la):
abrines » Pon Jan 11, 2021 1:02 pm[/url]":37fojjtu]Тако се прича и по Батајници.

Hvala na odgovoru.

Znaci ipak se nesto suska o preseljenju bolnice sa Savskog trga.

Do sada nisam nista cuo o tome ili procitao, pa sam resio da pitam jos nekog odavde sa foruma.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=811830#p811830:2dnh1qp9 je napisao(la):
Аполон » Sat Jan 09, 2021 7:42 pm[/url]":2dnh1qp9]
Уз дужно поштовање, ово је хрпа бесмислица, почев од ваше идеолошки обојене перцепције „савремености” (читава та прича о 19. и 21. веку), до игнорисања чињенице да и ми Срби имамо потребу, и право, да славимо своје великане, на начин који су то други чинили пре нас, и они још увек самосвесни настављају да чине и данас - истина, не у истој мери, јер су, за разлику од нас, тај посао обавили још у 20. или чак 19. веку.

Нема ту ничега што је стереотипно, кич, застарело, или шта већ; реч је о исконској и универзалној потреби једне заједнице да негује и изграђује свој идентитет, и свест о самој себи.

Što se tiče konstatacije da je trebalo, a kad već nije ranije, da sada treba podići spomenike najznačajnijim ličnostima iz nacionalne istorije, ja to nikada nisam sporio. Štaviše, mogao bih da predložim listu sa barem 10ak imena koji zaslužuju sopmenike u veličini kakav je ovaj Stefanu Nemanji.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=811830#p811830:2dnh1qp9 je napisao(la):
Аполон » Sat Jan 09, 2021 7:42 pm[/url]":2dnh1qp9]
Дакле, то што износите су најобичније флоскуле, које су нам деценијама кривопредставњане као неке вишње истине, и оличење савремености, а заправо су биле само продукт владајућих идеологија тог времена (прво 20. века, а данас 21), и као што смо Вам изнад дали до знања, данас су те идеје и саме увелико застареле, ма колико на њима инсистирали којекакви фосили који би да се наметну као мерило доброг укуса, и који страхују да ће све оно у шта су уложили свој труд и време био разобличено као безвредно.

Крајње је време да се ослободите таквих идеја и да почтене да размишљате слободније. Мерило доброг укуса не може бити то у којој мери нешто кореспондира данас преовлађујућој пракси. У противном, Достојевски би био passé, а смеће попут Харија Потера би било стандард добре књижевности.

Zamislite, da je bilo "agore" povodom podizanja i izbora rešenja za spomenik Stefanu Nemanji, pa da ste vi mogli da iznesete navedene stavove, možda bista ne bi bila datih gabarita, možda figura ne bi bila nakrivljena, a postament bi izgledao drugačije. Ali ozbiljna rasprava nije dozvoljena, i to je ono što je moja polazna zamerka. Kada se spomenik podiže u maniru kako su latinoameričke hunte dizale biste zaslužnim gneralima, onda krajnje rešenje izaziva bujicu kritika i neslaganja. A pomeranje rokova oko otvaranja trga i menjanje projekta "u hodu" je lakrdija koja pojačava ukupni utisak u vezi sa realizacijom celog porjekta.

Što se mene tiče, voleo bih da je spomenik Stefanu Nemanji realizovan u "danas preovlađujućoj praksi", no to je moj, za sve druge neobavezujući sud. Inače, simpatičan mi je apel da je "krajnje vreme" da se oslobodim prokazanih ideja i da počnem da razmišljam slobodnije. Argumenti koje ste upotrebili, niste bili ubedljivi. No, zar nije bogatstvo da mislimo različito. Istovremeno, zar nije šteta što naša zapažanja, misli i polemiku neće čuti oni koji "podižu ovaj spomenik" u ime svih nas.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812268#p812268:3gxj5vkc je napisao(la):
daors » Pon Jan 11, 2021 2:26 pm[/url]":3gxj5vkc]
Definitivno DA! Spomenike treba praviti, ali baš zato što "istorija nema rok trajanja pa ne važi posle nekog vremena" ti spomenici treba da budu "vanvremenski". A da bi dostojanstveno predstavljali istorijske ličnosti poput Stefana Nemanje, o njihovom podizanju treba da se najpre pitaju stručnjaci kao što je Miodrag Živković, a onda i celokupna javnost. A što se tiče toga da Srbi nisu ranije pravili spomenike najzaslužnijima, to ne bih svodio na to ko je kada vladao jer je suština da je i onda, kao i sada, pitanje simbolike, estetike, sređenosti bilo koje vrste bilo i ostalo podalje od Srba.

Odlicno. Daj primer. Daj primer spmenika nekoj licnosti da bi tacno znali sta je "vanvremenski". Mozda mislimo na isto, samo se ne razumemo. Dodao bi samo da ne treba mesati skulpture i spomenike. Spomenik po sebi jeste skulptura ali ne moze svaka skulptura biti spomenik. Meni licno je lepa Zivkoviceva skulptura na zemunskom keju. Ali samo kad je posmatram kao skulpturu, ne i kao spomenik.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812267#p812267:2ahkbidt je napisao(la):
Vondarkhol » Pon Jan 11, 2021 1:24 pm[/url]":2ahkbidt]Поздрав људи, дуго пратим овај форум па сам ево коначно одлучио да направим налог :). Иначе Marc23, сећам се да сам пре годину две прочитао слично, па поустуј ако сазнаш нешто ново, или било ко други. Просто немогуће ми делује да се интересују само за земљиште, јер то у суштини значи да би се рушила саврешно уклопљена предратна зграда...

Hvala na odgovoru.

Pazi, ja sam skoro cuo da se bolnica u buducnosti premesta sa Savskog trga, da bi se ispostavilo da je culo jos par ljudi sa foruma, e sad, da li su potencijalni kupci zainteresovani samo za zemljiste ili za savrseno uklopljenu zgradu sa zemljistem, to nikad ne znas maltene do kraja...

Meni se npr. zgrada u Admirala Geprata 14, sa koje je pucano na Djindjica, savrseno arhitektonski uklapa u celinu kod Ministarstva finansija, ali je ipak ruse da bi gradili "modernu" zgradu koja se nikako arhitektonski ne uklapa u celinu, tako da...sve zavisi od ideje onoga ko kupuje. Nekad se rusenje vise isplati nego renoviranje ili restauracija.
 
Ne znam šta da mislim o ovom spomeniku. Sačekaću da sve bude gotovo. Neka dela ovog umetnika su mnogo bolje ispala. Postament mi je problematičan. Pogledom na fotografije dela primećujem da mnogo voli ova jaja i da se u njih zavlači. Ne znam koliko to ima veze sa Vizantijom, možda je to neka njegova mašta i lični izraz. Možda se nije dovoljno igrao kada je bio mali...
 

Prilozi

  • 429A5AF4-8B00-44A6-A935-A7450246590A.jpeg
    429A5AF4-8B00-44A6-A935-A7450246590A.jpeg
    409,6 KB · Pregleda: 1.019
  • 1700C0D9-B0E7-43D8-AC01-3B69F17FE8DC.jpeg
    1700C0D9-B0E7-43D8-AC01-3B69F17FE8DC.jpeg
    466,8 KB · Pregleda: 1.023
Vrh