Šta je novo?

Savski trg

Можемо ли овде да добијемо те објективне критеријуме са примерима?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812697#p812697:1oep8mry je napisao(la):
Аполон » Tue Jan 12, 2021 10:00 pm[/url]":1oep8mry]
Заборављате на овакве изразе лица: [img:1oep8mry je napisao(la):
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/91/Beogradska_tvrdjava_32.JPG/640px-Beogradska_tvrdjava_32.JPG[/img]

Da li je spomenik Stefanu Lazareviću ta "poluotopljena santa leda" koju ste pomenuli? Ovaj spomenik nisam naveo kao "primer dobre prakse", mada i on svojom apstrakcijom više poziva posmatrača na komunikaciju od spomenika Stefanu Nemanji čija je banalizovana reprezentacija na nivou fiktivnog čarobnjaka iz "Hari Potera", kojeg ste takođe pomenuli.
 
Meне споменик Деспота Стефана вајара Небојше Митрића доста подсећа на слике Горана Митровића.

GdyCRGs8nXUgf0NS-IDlHQwifI8OqvSXFO5BItOBEhgZNmAyrpCbrpfeErACDb8x6nhv55Xf2g-hX1HERLw_Be1yJEDEjUTHvftzJTANzwD7cJuRD9-j-gonIsN2Hp5Rzp6DMTuFSohD8f9pPkg
 
Šta je uopšte svrha spomenika?
Da bude apstraktan do nivoa da samo mali broj ljudi može da komunicira sa umetničkim delom, ili da svojim oblikom komunicira sa širokom populacijom?

Pretpostavljam da ovo nije pitanje u smislu šta je ispravno a šta ne...
Ispravne su obe varijante - samo je pitanje za šta se umetnik opredeli i da li je to u skladu sa željama naručioca.

Nekome su Pikasove krive linije vrhunac umetnosti, a nekome su obične žvrljotine na nivou petog razreda osnovne škole...
Svako to svhata na svoj način.

Ali ne slažem se da direktnija komunikacija sa širom publikom, kao koncept stvaranja umetničkog dela, predstavlja kič ili je neadekvatna ili neprimerena.

Umetničko delo je uspešno ako izazove emociju (Ćirjakovećava misao, ne moja, ali se slažem sa njom)... apstraktna dela izazivaju emociju u malom broju ljudi koji ga razumeju ili se foliraju da ga razumeju... direktiniji oblici izražavanja obraćaju se široj publici na zadatu temu - Nemanja je primer.

Ako Nemanja izazove zadovoljstvo i ponos većine ljudi koji ga gledaju ovakvog kakav jeste - uspeo je.
I nebitan je umetnički izraz, bitno je izaziva li u ljudima pozitivnu reakciju.
U tom smislu, smatram da će Nemanja biti uspešan.

Iz istog razloga, smatram da je spomenik Stefanu Lazareviću relativno neuspešan.
Malo ljudi ga razume, previše je apstraktan i prosto ne "hvata" dovoljno pažnje da bi zavredio pozitivnu ocenu.
 
Spomenik je Odlican jedino mi se taj Stil ne svidja, mi smo juznaci ,

Evo Lisabon: Grad broj 1 po Trgovima

hf-fenix-lisboa.jpg


Malo vise lisabona, atine i istanbula umjesto beca
 
Ne bi bilo ni približno ovoliko diskusija i kontroverze oko spomenika Stefanu Nemanji da je projekat izveden transparentno, demokratski i uz prisustvo struke.
Sa druge strane da je sve to ispoštovano onda ne bi bilo upravo ovog spomenika koji smo dobili...
 
Dobili bi transformersa a la Stefan Lazarević na Kalemegdanu...
Ako bi uopšte i bilo ikakvog spomenika...

Tako da, što se mene tiče, ovako je bolje...
 
Kao да је тргу најбитнији споменик. Ја бих био срећнији да нема споменика али да су околни објекти сви уредни и да нема оног ужасног ћошка са полусрушеним баракама.
 
Iskreno, ja smatram da je obrnuto.
Sama činjenica da smo dobili spomenik, u našem kontekstu, je fantastična i gotovo pa neverovatna.
A fasade i okolni prostor se daju srediti - slažem se da je to potrebno da bi celi prostor dobio svoj pun smisao.
 
Ma dobro je ovo sasvim. Mislim samo na spomenik, od vrha maca do temelja. Ostatak cu vise da komentarisem kad se sve zavrsi i sklone ograde i oprema. Ali sam spomenik je sasvim ok.

Inace svidjaju mi se i ovi tipovi spomenika kao u Lisabonu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812821#p812821:3tol1qfz je napisao(la):
Perkan » 13 Jan 2021 12:04 pm[/url]":3tol1qfz]

Nekome su Pikasove krive linije vrhunac umetnosti, a nekome su obične žvrljotine na nivou petog razreda osnovne škole...
Svako to svhata na svoj način.

Nije stvar ukusa i misljenja. Isto kao sto pitas doktora da ti prica o medicini, tako pitas i istoricara umetnosti, kustosa ili filozofa o umetnosti. itd.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812836#p812836:3tol1qfz je napisao(la):
And7rey » 13 Jan 2021 12:50 pm[/url]":3tol1qfz]Ne bi bilo ni približno ovoliko diskusija i kontroverze oko spomenika Stefanu Nemanji da je projekat izveden transparentno, demokratski i uz prisustvo struke.

Da je projekat izveden transparentno i po svim pravilima, a da je rezultat isti, i dalje ne bi bilo u redu. Stavise, bilo bi jos gore, jer bi to znacilo da imamo nekompetentnu struku od pocetka do kraja.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812838#p812838:3tol1qfz je napisao(la):
Perkan » 13 Jan 2021 12:53 pm[/url]":3tol1qfz]Dobili bi transformersa a la Stefan Lazarević na Kalemegdanu...

Ne bi dobili spomenik S. Nemanji uopste.
 
Drakče,
Za jedan javni spomenik, o veoma bitnoj istorijskoj ličnosti, ne bi trebalo da je potreban posrednik između dela i građanina.
Jedno je javni spomenik, drugo je skulptura ili slika kao umetničko delo koje stoji u nekoj galeriji...
Umetnička dela na javnim površinama imaju svoju svrhu - a to je da obeleže određenu ličnost ili događaj jezikom koji javnost razume.
U tom smislu, spomenik Nemanji je veoma uspešan. On "komunicira" sa običnim čovekom, služi svrsi...

A da ne bi dobili spomenik Nemanji, da nije bilo "guranja" odozgo, nego da je sve ostavljeno struci, to je tačno.
Naša struka (uz časne izuzetke) nije ideološki spremna da jedan takav projekat realizuje - naprotiv, bila bi spremna da uradi sve da spreči njegovu realizaciju.

Samim time, sakrivanje iza "struke" u našem kontekstu, kada ZNAMO koliko je ideološki obojena, je krajnje bespredmetno.
To je samo drugi način ka kažeš da ne želiš spomenik Nemanji, ali eto, da nije direktno, pa ti treba "struka" da te opere, a da rezultat bude isti... da spomenika nema.
 
Spomenik S.N je ideoloski obojen, ali se "prodaje" kao neka univerzalna vrednost, kao relativna istorijska licnost za nasu sadasnjost i nesto sto "narod zeli". To je, kao prvo i pre svega, jedna velika laz. Medjutiv, stvar se okrece naopacke (kako to cesto biva) te ispada da je nezeljenje spomenik S.N nesto sto je ideoloski obojeno. Ok. U svemu ima manje ili vise ideologije (sto nije nuzno nesto negativno), ali onda traba reci da je i spomenik S.N produkt neke ideologije i onda precizno navesti koje. Samo to.

Ne bih ja povlacio tako ostre linije izmedju skulpture i spomenika. One su odavno izbrisane, ali to je neka druga tema.
 
Ствар идеологије? Па, ова власт нема идеологију. Можда мислиш на идеју? Мада, и ту веома мањкају.

Ово о Стефану Немањи нећу коментарисати.
 
Искрено, наша власт гледа шта је тренд у свету и копира то. Види споменике у Скопљу, дајте неки споменик код нас. Да изгледа МОЋНО и БРУТАЛНО. Аутобус на батерије у Кини? Узми колико може, 5 доста, смислићемо шта ћемо с њима. Лондон има жичару? Може и код нас, да на Калемегдан до Ушћа. Е направите споменик и смислите где ће те га. Могли би неку кулу као у Емиратима, воле људи те зграде.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812899#p812899:1s2nxh2r je napisao(la):
Drakche » Sre Jan 13, 2021 4:57 pm[/url]":1s2nxh2r]Spomenik S.N je ideoloski obojen, ali se "prodaje" kao neka univerzalna vrednost, kao relativna istorijska licnost za nasu sadasnjost i nesto sto "narod zeli". To je, kao prvo i pre svega, jedna velika laz. Medjutiv, stvar se okrece naopacke (kako to cesto biva) te ispada da je nezeljenje spomenik S.N nesto sto je ideoloski obojeno. Ok. U svemu ima manje ili vise ideologije (sto nije nuzno nesto negativno), ali onda traba reci da je i spomenik S.N produkt neke ideologije i onda precizno navesti koje. Samo to.

Ne bih ja povlacio tako ostre linije izmedju skulpture i spomenika. One su odavno izbrisane, ali to je neka druga tema.

Nemanja JESTE univerzalna vrednost za ovaj narod. Šta znači relativna istorijska ličnost za našu sadašnjost? Nemanja? Rodonačelnik loze Nemanjića? Me zezaš????

Narod to želi, naravno da želi... želi da vidi pozitivne primere odavanja počasti našoj istoriji jer njihova dela vidi kao univerzalnu vrednost i za današnjicu i za buduće generacije. I to nije laž - to je istina. Odatle i podrška spomeniku kod običnih ljudi... I običan čovek ne želi da vidi apstraktnog kiborga kao reprezentaciju Nemanje - želi da vidi klasičan spomenik za koji iznutra oseća da je najprikladnije rešenje u ovom konkretnom slučaju.

A što se tiče reference na Skoplje, ne slažem se...
Jedno je kad uzmeš tuđu istoriju i kulturu pa je slaviš kao svoju, a drugo je kada sa ponosom istakneš nešto što je tvoje i samo tvoje.

Da zaključim: spomenik veličinom odgovara veličini osobe koju reprezentuje, nije se to toliko loše uklopilo u sam trg, možemo da cepamo dlaku na četiri dela, ali realno ok je to ispalo, umetnički stil odgovara svrsi - obraća se običnom čoveku i kod njega izaziva pozitivnu emociju i ponos, što je i cela poenta... ako izuzmemo brljotinu sa onim bunkerom i nesređenost okoline trga, ovo za sada dobija prolaznu ocenu... treba sačekati, naravno da se završi, jer nisam siguran da neće osvanuti opet neki "neplanirani bunker"...
 
Apsolutno si u pravu. Kao prvo ,koliko god taj spomenik pravljen u neapstraktnom stilu, on je delo jednog od najvećih vajara današnjice i samim time ne može biti kič, a kao drugo lepota je subjektivna stvar.
Meni se lično ne dopada palata Albanija, kao ni kula Beograd, ali to je samo moje subjektivno viđenje i nikako ne znači da je merodavno.
 
Spomenik velicinom odgovara velicini osobe koju reprezentuje? :laugh:
Ne bih da se sto puta ponavljam na ovoj temi, pisao sam o idelogiji spomenika, kao i paralelama sa "Skopljem". Koga ne mrzi neka pretrazi moje postove. Ovo smatram suvom istinom i ne ocekujem da cu nekom promeniti misljenje.
 
Kada čovek rano ustane i ne probudi se dovoljno pa tako bunovan bane na Savski trg i ugleda spomenik,na trenutak mu se učini da stoji krivo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812917#p812917:3jmn6z9u je napisao(la):
Strahinya » 13 Jan 2021 16:38[/url]":3jmn6z9u]Apsolutno si u pravu. Kao prvo ,koliko god taj spomenik pravljen u neapstraktnom stilu, on je delo jednog od najvećih vajara današnjice i samim time ne može biti kič, a kao drugo lepota je subjektivna stvar.
Meni se lično ne dopada palata Albanija, kao ni kula Beograd, ali to je samo moje subjektivno viđenje i nikako ne znači da je merodavno.
To što je neko jedan od najvećih vajara današnjice, ne znači da je bezgrešan i da nešto ne može da bude kič, jer uostalom dosta zavisi kako će nešto na kraju da ispadne od onoga kako je urađena skica od strane naručioca ili objašnjena samom autoru, a mi smo u samom startu imali "faul" slanjem portreta Cara Dušana.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812909#p812909:3jmn6z9u je napisao(la):
Дошљак » 13 Jan 2021 16:14[/url]":3jmn6z9u]Искрено, наша власт гледа шта је тренд у свету и копира то. Види споменике у Скопљу, дајте неки споменик код нас. Да изгледа МОЋНО и БРУТАЛНО. Аутобус на батерије у Кини? Узми колико може, 5 доста, смислићемо шта ћемо с њима. Лондон има жичару? Може и код нас, да на Калемегдан до Ушћа. Е направите споменик и смислите где ће те га. Могли би неку кулу као у Емиратима, воле људи те зграде.
Dodao bih tu i ukidanje trolejbusa, sa ili bez zamene elektrobusevima, kao i pravljenje velike pešačke zone u centru, naravno, bez metroa, i za sada bez ukidanja i skraćivanja linija gradskog prevoza kroz isti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812945#p812945:1g3ikgg4 je napisao(la):
Tikvica » Sre Jan 13, 2021 7:13 pm[/url]":1g3ikgg4]Kada čovek rano ustane i ne probudi se dovoljno pa tako bunovan bane na Savski trg i ugleda spomenik,na trenutak mu se učini da stoji krivo.

Samo ako je rakija prethodno veče bila loša.. ;)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812934#p812934:15grx2cw je napisao(la):
Drakche » Sre Jan 13, 2021 6:49 pm[/url]":15grx2cw]Spomenik velicinom odgovara velicini osobe koju reprezentuje? :laugh:
Ne bih da se sto puta ponavljam na ovoj temi, pisao sam o idelogiji spomenika, kao i paralelama sa "Skopljem". Koga ne mrzi neka pretrazi moje postove. Ovo smatram suvom istinom i ne ocekujem da cu nekom promeniti misljenje.

Ja imam osećaj da je za tebe jedina prihvatljiva ideologija spomenika da spomenika nema...
Tako da, ne, nećeš promeniti mišljenje mnogima ovde...
 
Postaviti spomenik Stefanu Nemanji u ovoj veličini? DA!

Postaviti impoznante spomenike ostalim najznačajnim ličnostima (car Dušan, knez Lazar, Karađorđe...) ili najznačajnim događajima (Kosovski boj, velike seobe naroda 1690-1739, ustanak 1804, ratovi 1912-1918...)? DA!

Raspisati i sprovesti međunarodni konkurs samo da bi "the big" rekao: "Ovaj ćemo!"? NE!

Pravljenje cirkusa oko somenika, na primer zamena krsta mačem "u hodu", višekratno pomeranje rokova za otvaranje ("cirka-oko" godinu dana)? NE NIKADA!

Apsolutna tajnovitost oko toga kolika je cena celokupnog posla, ili, na primer, pojavljivanje nikad pominjanog ili najavljenog "bunkera/ćevabdžinice/javnog toaleta" manje od mesec dana pre otvaranja spomenika? AMAN LJUDI!

Svojevremeno se pričalo da je Moša PIjade odmah posle Drugog svetskog rata išao kroz Stari dvor (sedište vlade FNRJ do 1961) sa majstorima i izdavao komandu: "Ruši ovo!" Sve što je on ocenio da je suviše "dinastički" ili "buržujski" nestalo je udarcima dleta i čekića.

Ovde se ne ruši, ali se gradi na podjednako nakaradan način, kako "mali ili veliki Perica" zamišlja srpsku istoriju, Nemanjiće. Ljudi moji, komunikativna moć tog spomenika je trebala da bude takva da nas sve okupi i učini ponosinim. Da li on to čini? NE! I zato je cela priča ruganje Stefanu, Nemanjićima i srpskoj istoriji.

Danas kapitalne spomenike u ovom gradu podizali su u prvoj polovini prošlog veka građani, od kojih su se oni najugledniji stavljali na čelo takvih inicijativa, vođene su žustre rasprave, bilo je i nezadovoljnih, ali se dolazilo do najboljih ili dovoljno dobrih rešenja. Da li je sada tako?

Kamo sreće da imamo barem "dvorskog kipara", kao što su Karađorđevići imali Meštrovića, a Tito - Augustinčića, kojima vlastodršci nisu osporavali umetnički autoritet i koje su, manje-više, slušali.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812439#p812439:2iku5jzg je napisao(la):
relja » Пон Јан 11, 2021 11:55 pm[/url]":2iku5jzg]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812415#p812415:2iku5jzg je napisao(la):
пошло на остику » 11 Jan 2021 10:50 pm[/url]":2iku5jzg]Uz svo uvažavanje Živkovićevog rada, ukoliko u trenutku nadahnuća, tako upadljivo pomešaš rudare i pilote, nepodnošljivu lakoću postojanja i lakoću zanosa i ideala, onda se ne bih na taj stub baš previše oslanjao.
file.php

Baš pre neki dan sam ovo napisao na temi o spomenicima
viewtopic.php?f=3&t=82&p=811560#p810890

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=810890#p810890:2iku5jzg je napisao(la):
relja » 06 Jan 2021 09:33 pm[/url]"]
....
Nije to jednini spomenik koji zahteva "određeno" predznanje.
Meni se dugo vremena nije sviđao spomenik pilotima iz aprila 1941. Bio sam zadovoljan što je uošte i podignut, ali rešenje mi je bilo blago rečeno - odbojno.
U međuvremenu sam saznao i pričitao mnogo o Aprilskom ratu i našoj kraljevskoj avijaciji, i to ne romansirane izmišljotine nego ozbiljnu literaturu. A i zahvaljujući internetu se mogu videti spomenici vazduhoplovcima iz raznih krajeva sveta.
I mogu slobodno da kažem da je Živković ovim spomenikom izbegao klišee sa orlovima, krilima, propelerima i sl. i "pogodio" suštinu: častan, herojski ali i beznadežan, tragično završen pokušaj da se suprostave daleko snažnijem neprijatelju, obeležje za poginule u bici koja je unapred bila izgubljena. Nekako se i slaže sa svedočenjima preživelih pilota koji su u vreme nastanka spomenika još bili živi i živeli u Beogradu (Nikolić, Grozdanović, Ćurguz.... Džodžović). Pretpostavljam da se Živković sreo i popričao sa nekima od njih dok je zamišljao spomenik... pa i ja sam ih jednom video za susednim stolom u "Grčkoj kraljici"

:D to je isto kao kad bi se reklo, da je Jakobsen mogao vrlo vešto izbegne KLIŠE dok je pravio skulpturu Male sirene u Kopenhagenu, da je u stvari postavio konja, koji bi trebao da asocira na sirenu, u najgorem slučaju morskog konja??
Koliko to u Beogradu ima spomenika sa krilima, propelerima, sve tako nekako vazdušnih?
Ili možda, zato što smo mi Srbi, sami po sebi nebeski narod, ne treba baš preterano zloupotrebljavati taj vazdušasti diskurs?
 
Skulptura po dečijoj bajci i memorijal izginulim braniocima u istom kontekstu? Stvarno?
 
Vrh