Šta je novo?

Savski trg

Искрено ни ја нисам задовољан победничким решењем. Свака част на вашим феноменалним идејама момци, посебно ми се свидео Зидаров предлог за саму зграду ГЖС и феноменално саобраћајно решење које је Делија предложио.
Цела ова идеја о тргу је исфорсирана. Мислим да би трамвај по ободу трга био боље решење од трамваја који га просеца на средини са скретницом испред споменика. Изгледа све некако натрпано на мали простор и нефункционално. Посебно ми нису јасне степенице у победничком решењу.
 
Da ozbiljno zele da pristupe sredjivanju prostora, Delijin (mislim na ceo tim) rad bi ozbiljno bio uzet u razmatranje. Beograd bi dobio svetski trg. Ovako se juri jeftino resenje koje ce biti na brzinu realizovano. Homer je dobro izanalizirao situaciju.
 
Bravo @Delija. Svaka cast svima koji su ucestvovali, ali ovo je prvo i jedino resenje da mi se zaista svidelo.

Mislim da je izabrano resenje koje zahteva najmanje ulaganja i koje se uklapa u ono sto su celnici grada vec bili zamislili.
 
Što se tiče priče o okretnici na Savskom trgu, najavljivano je da će ona biti izmeštena negde kod Mostara. Ako ne čak unutar same Mostarske petlje, na onom najnižem nivou gde su trenutno perionice i Parking servis.

Ne mogu da kažem da me je to iznenadilo pošto se ionako već nekoliko godina ide ka tom modelu da se okretnice izmeste iz najužeg centra a da se kroz njega provuku dodatne linije, što je zagovarao i deo saobraćajne struke. Problem je naravno, kao i uvek, sama izvedba toga, koja se najčešće svodi na kresanje troškova, brzanje i smandrljavanje. Pa onda i načelno korektna ideja na kraju izraste u tešku abominaciju i promašaj.
 
@Delija

Lepo ste vi sve to zamislisi, ali imate jedan ogroman propust. Vas projekat se ne moze realizovati za par meseci, prevlacenjem asfalta i pukim poplocavanjem. Predvideli ste radove i ispod zemlje, a to traje i ne vidi se na tv.

Osim toga, statua vam nije u prvom planu, vec ste ceo prostor trga sagledali i vrednovali. Danak neiskustvu... :grand:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=600368#p600368:2n66nzg5 je napisao(la):
Delija » 06 Феб 2019 12:40 am[/url]":2n66nzg5]Хвала, ја сам само део тима. Цела екипа је:

ILJA MIKITIŠIN, dipl.inž.arh.
IGOR MIKITIŠIN, MSc Arch.
RAJKO ANĐELIĆ, Msc. Arch.
NEMANJA DAČIĆ, Msc. Arch.
MILOŠ PAŠIĆ, dipl.inž.arh.

Капа доле и благи наклон момци. :sesir: Изузетан рад.
 
Поздрав Делији. Сад знам ко сте :) Видели смо се на штампи.
Као што рекох том приликом добар концепт али неизводљив у датим условима - ниска кота, подземне воде, сутерен хотела...Свакако далеко вреднији осмишљенији и садржајнији рад од награђених...срамота је да буде без откупа.
Верујем да сте и ви као и ми знали да ће прве награде као и обично бити резервисане, али да сте типовали на откуп. Међутим, претпостављам да би у том случају неколико радова скренуло пажњу јавности и засенили сјај словеначког и шпанског решења, те довели у сумњу регуларност конкурса. Поред тога пореметили би колонијалну слику која нам се намеће, да смо за велики свет мали, глупи и вредни искључиво најамничког рада. Међутим, нисам очекивао толику безобзирност!

Предлажем да инсистирамо од ДАБа (ако још увек постоји) да испоштује остале учеснике и транспарентност конкурса у јавном интересу, тако што ће:

1 Објави извештај о раду жирија са коментарима за све радове (бар толико је жири дужан људима који уложили огроман рад, време и новац)
2 Одмах објавити електронски каталог свих радова (нема препрека с обзиром на то да су сви предали дискове)
3 У најкраћем року организује јавну изложбу свих радова (сви су предати каширани на пени, а бар толико су дужни људима који уложили огроман рад, време и новац)
4 У најкраћем року организује јавну расправу у простору изложбе, јер се ради о јавном интересу, а не приватном поседу.

На ту расправу позвао бих домаће архитекте са искуством и резултатима у пројектовању тргова, заинтересоване са овог форума, да дају свој коментар на награђена решења.

Или то, или да станемо у колону изгнаника из сопствене земље.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=600306#p600306:1zv9rmz6 je napisao(la):
utopia » Uto Feb 05, 2019 9:51 pm[/url]":1zv9rmz6]Ne znam zasto se spominje visina spomenika od 23 do 28m. U propozicijama konkursa pise da je 15m visine. Sto se vidi i na crtezima koji su dati uz konkursnu dokumentaciju.
evo sta pise:
Укупна висина сппмен пбележја сада је цца 15 м, дпк је кпмплекс уређеоа неппсредне
пкплине (пкругли платп сппменика, фпнтане и велике елиптпидне жардиоере) такпђе знатнп
смаоен.

И у допуни документације:
"Visina spomenika prema finalnom rešenju koje je u realizaciji, a prema podacima koje je dostavio Autor ( 19.12.2018.):
Visina spomenika "Stefan Nemanja" od nivoa kamenih ploča (pločnika) do vrha glave je 19 m 20 cm.
Visina od kamenih ploča (pločnika) do kraja mača je 21 m 80 cm.
I 2 m ispod nivoa kamenih ploča (pločnika), ispod stakla."
 
Поставио са молбу као коментар на ДАБу за сада.
 
Insistirati da se vrati železnička stanica u funkciju, ona je neophodna na tom mestu i oduvek je činila to mesto. Vučić i tako nema prava da odlučuje kada mu se digne o našem gradu a i neće još dugo. Ima da padne i on i svi i ostaviće nam kuršlus. Kakav crni stefan nemanja kada imamo 20 kombija hitne pomoći, vatrogasne kamione iz jugoslavije, pola beograda nema kanalizaciju, ljudi rade za 23 000 mesečno...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=600321#p600321:24g51mrd je napisao(la):
Sarajevska » 05 Feb 2019 09:37 pm[/url]":24g51mrd]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=600306#p600306:24g51mrd je napisao(la):
utopia » 05 Feb 2019 08:51 pm[/url]":24g51mrd]Ne znam zasto se spominje visina spomenika od 23 do 28m. U propozicijama konkursa pise da je 15m visine. Sto se vidi i na crtezima koji su dati uz konkursnu dokumentaciju.

file.php

Мало смо збуњени, пошто господин заменик градоначелника лично каже да ће имати 28 метара:

http://www.beograd.rs/cir/beoinfo/17573 ... r-grada_2/

Можда рачунају и овај корен испод земље са скице, мада је и са њиме укупно, и са крстом, око 24 метра. Према овој скици из конкурса, сама фигура Стефана Немање висока је 7,20 метара. А ево и фотографија, па неко може да процени је ли ово 7,20 метара:




Upravo to. Sama skulptura je visoka oko 11m, sto se jasno vidi prema visini skele i prema proporciji coveka koji sedi. Isto toliko ce biti visoka i njegova baza. Znaci ukupno oko 22-23m, sto je za 7-8m vise nego na pobednickim renderima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=600416#p600416:1xbct8ne je napisao(la):
saurus » 06 Feb 2019 10:00 am[/url]":1xbct8ne]
И у допуни документације:
"Visina spomenika prema finalnom rešenju koje je u realizaciji, a prema podacima koje je dostavio Autor ( 19.12.2018.):
Visina spomenika "Stefan Nemanja" od nivoa kamenih ploča (pločnika) do vrha glave je 19 m 20 cm.
Visina od kamenih ploča (pločnika) do kraja mača je 21 m 80 cm.
I 2 m ispod nivoa kamenih ploča (pločnika), ispod stakla."

zexland":1xbct8ne je napisao(la):
Upravo to. Sama skulptura je visoka oko 11m, sto se jasno vidi prema visini skele i prema proporciji coveka koji sedi. Isto toliko ce biti visoka i njegova baza. Znaci ukupno oko 22-23m, sto je za 7-8m vise nego na pobednickim renderima.

Ништа, сад је све јасно! Хвала Гази Бенгазију, Саурусу и Зексленду! :)
 
Ne znam čiji je rad u pitanju, slučajno sam video ove fotografije u nekom od novinskih članaka. Mislim da su jedini koji su prikazali zgradu pošte sa starom fasadom. Svojom monumentalnošću se fantastično uklapa sa spomenikom i zgradom železničke stanice.
 
Zdravo drustvo.Pratim vas nekoliko godina ali evo i da se oglasim. :)
U razgovoru sa Folicem saznao sam da ce trg imati fontanu ili vodenu povrsinu iako na samom renderu nije ucrtana.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=600452#p600452:2i76o2mx je napisao(la):
Prikolica » Sre Feb 06, 2019 1:24 pm[/url]":2i76o2mx]Zdravo drustvo.Pratim vas nekoliko godina ali evo i da se oglasim. :)
U razgovoru sa Folicem saznao sam da ce trg imati fontanu ili vodenu povrsinu iako na samom renderu nije ucrtana.


Добродошао :)
 
Neko je već pisao na forumu da je u Beogradu trend da je rešenje sa konkursa jedno, render u medijima drugo, render na gradilištu treće, a konačno stanje nešto sasvim četvrto.
 
Svaka cast svim kolegama koji su ucestvovali na konkursu. Prilicno zanimljive ideje ste izneli i vrlo interesantne koncepte ste razvijali.

Steta sto je konkurs namesten kao i svaki u Beogradu gde se zna unapred ko ce biti pobednik i kome idu nagrade.
Zato ja odavno ne gubim vise vreme sa konkursima u Beogradu i ne zelim da ucestvujem na takmicenju gde se sve zna unapred a nije da ne bi imao volje nego jednostavno nije fer od strane organizatora da se ucesnici muce mesecima i uloze toliki trud i energiju da izbace predloge a da nemaju nijednu sansu da pobede.
 
Svaka čast Deliji i njegovim kolegama :sesir: . Projekat izgleda fenomenalno :kk: .

Čak ni grdosija od spomenika u ovakvom kontekstu ne deluje preglomazno.
 
Delija i od mene sve pohvale za rad tebi i timu. Narocita pohvala za nove sadrzaje i odlican raspored zelenila i van okvira samog trga.
 
Vrh