Када постављаш неки пример за који сматраш да је од изузетне важности за дискусију и подршку твом ставу, основни је ред да наведеш барем основне податке о њему, у овом случају локацију. Овако изгледа као да си чепркао по интернету док ниси нашао једну фотку која подржава твој став и просто је налепио као крунски доказ који је у овом случају без покрића.
Због недостатка података о локацији можемо стећи утисак само на основу слике, nа основу koje је неупоредива са Савским платоом jer pре свега, поново поредиш парк са платоом, али овде битнија и јако изразита прича коју причам већ неко време. Наиме, парк одаје утисак изузетно пријатног места које одише позитивном атмосфером, чистоћом. Човек се једноставно лепо осећа само гедајући фотографију што се не може рећи за Савски трг. Али на тај утисак пре свега утиче целокупна околина која је чиста, оформљена и улицкана, и још после пролећне кише. Савски трг је неартикулисан и неоформљен јавни простор који атакује на људску психу и никакво парцијално решење ма какво било не може ту слику да промени. Да је уместо платоа одрађен идентичан простор као са слике, његова атмосфера ни приближно не би личила на ову са слике, јер је околина агресивно депресивна. Тај став потврђује и чињеница да је простор остављао једнако лош утисак и пре реконструкције, када је било (по вашем мишљењу) више зеленила. Тај став потврђују и те предратне фотографије. Мени лично и оне одају утисак депресивног места.
На страну остале ситнице које лоше поредиш. Рецимо, причаш о крошњама дрвећа у лондонском парку а то је одрасло вишедеценијско дрвеће које није ни постојало на Савском платоу. Онда 20 клупа које ја не видим на слици, а притом Савски плато има сасвим довољно клупа, па "канте на 5 метара" а код нас су прљава и места где има прегршт канти, а нарочито ми је симпатична та критика "непријатних бетонских клупа" а истовремено на Тргу Републике људи масовно седе на споменику (ледени мермер) на зидовима фонтана (хладни ливени терацо), на степеницама Народног музеја (хладни гранит), на зидовима Калиша (камен, камен, камен...)
Ево једног далеко упоредивијег места.
Rotermann’s Old and New Flour Storage
Location: Tallin, Estonia
Architects: HGA (Hayashi – Grossschmidt Arhitektuur)
Design Team: Hanno Grossschmidt, Tomomi Hayashi, Yoko Azukawa
Зашто је овај трг упоредивији? Из више разлога.
1. У питању је спој старог и новог. Локација је бивша фабрика прехрамбене индустрије, значи "предратна" архитектура где је уденут модеран плато са модерном интервенцијом на самом објекту.
2. Јако мало зеленила у виду пар травнатих површина и једног јединог дрвета.
3. Беле гранитне плоче са белом калдрмом. Па је ипак све чисто и пријатно.
4. Јако мали број канти за ђубре па нема ђубрета.
5. Беле бетонске модерне клупе
6. Масовна употреба кортен челика.
Као и у случају постављене фотографије лондонског парка, и ова фотографија одише позитивном атмосфером и стиче се утисак јако пријатног места, зар не? И поред "толике рђе", "белог поплочавања" нехуманог "недостатка зеленила". итд. итд. итд....Као што можемо видети на фотографијама изградње са линка који сам поставио, уграђује се кортен челик са
завршеном патинизацијом при чему се избегавају трагови рђе по околним белим фасадама и плочнику услед процеса. То код нас није случај. Све у свему, да би место било пријатно, није неопходно да буде уређено по твојој замисли или замисли Белог града, већ да целокупна средина буде целина што Савски трг неће бити још јако јако јако дуго...