Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Uvek sam sanjao da Beograd izgleda kao na slici ispod i sad smo nikad blizi snu 🥰

6373578976517528622139397.png
 
Trivijalno pitanje, koje je možda već i obrađeno ranije na temi. Čitam nešto na netu o protivpožarnim propisima za zgrade i vidim da piše da svaka zgrada viša od 30 metara mora da ima požarne stepenice. Pa reko da pitam jel imaju zgrade u BnV i da li je prikazivano na nekim slikama do sad?
 
ne razumem filozofe ovde koji misle da je njihov ukus univerzalan i što se njima ne sviđa nikome se ne sviđa. Da uvek može bolje ipak mislim a i ankete pokazuju da se većinom projekat sviđa. A da nikada neće bilo kako bilo svima se sve jednako sviđalo
To su dobrim delom ljudi koji se prave da nikada nisu culi da "profit" diktira tempo, uslove i pravila. Globalno. Uglavnom negativni komentari imaju politicku konotaciju, kao za famozni spomenik na savskom trgu. Da ne pominjem kako je izreka "o ukusima ne treba raspravljati" potpuno nepoznata kod pomenutog dela forumasa.

A Beograd je prelep i zasigurno je poput nekakvog grandioznog istorijskog leksikona cijoj ce vrednosti posvedociti tek mozda neki naredni vekovi.
Iako ja licno u tom neprestanom ludilu od grada ne bih nikada mogao da zivim.

Nadam se da ti je bar mrvu lakse da razumes.
Pozdrav!
 
Johnny vam je ovde sve objasnio, dzaba vam dalji pokusaji vadjenja i palamudjenja
Ne radi se o nečijem ukusu, već o univerzalnim principima:
zakonskim - prekršen je zakon još prilikom rušenja kad (posredno) ubiše čoveka,
tržišnim - nije omogućen jednak pristup zemljištu investitorima
socijalnim - nisu razmotrene potrebe ostalih građana
urbanističkim - nabijaju se kvadrati u staru urbanu matricu koja i ovako ne može da podnese tolike ljude
arhitektonskim - grade se visoke stambene zgrade (što je samo po sebi primitivizam) bez dovoljno zelenila okolo za potrebe stanara
građevinskim - videli smo požare, poplave i otpadanje fasade

E sad možemo da pričamo o estetici, za koju takođe mnogi naučnici smatraju da ima univerzalne principe.

Tako da, ako ti je sve ovo pre estetike ok, onda ništa. Ako ti nije ok, onda ne vidim kako može da ti se sviđa rezultat?
 
samo neko da mi pokaze koji je to prelep blok zgrada u beogradu, a da zaobidjemo BNV? sta je to beograd imao pre BNV, koji je to blok koji je zadovoljavao vase kriterijume estetike? ja nesto ne mogu da se setim ni jednog..........
 
Мени је блок 30 естетски један од лепших, али опет лепота је у оку посматрача. У близини БнВ симпатични су ми они старији блокови у Савској између Војводе Миленка и Рисанске.
БнВ се свиђа људима само зато што је нов. Естетски такве зграде приличе периферији.
 
samo neko da mi pokaze koji je to prelep blok zgrada u beogradu, a da zaobidjemo BNV? sta je to beograd imao pre BNV, koji je to blok koji je zadovoljavao vase kriterijume estetike? ja nesto ne mogu da se setim ni jednog..........
Blok 23, cak i sa onom skrnavom Verano zgradom
Cerak Vinogradi
Blok 28
Blok 70
 
Ljudi imaju tendenciju da zaborave da su blokovi nekada takođe bili glanc novi, blistavih fasada i ujednačenih prozora. Ako hoćete jednako poređenje, ili uzmite stare slike Novog Beograda iz vremena kad je tek završen, ili prepustite Beograd na vodi samom sebi, bez održavanja, sa jednim građanskim ratom i 2-3 ekonomske krize, pa da vidimo gde smo onda.
 
Људи такође имају тенденцију да забораве да су то били станови за радничку класу која их је малтене џаба добијала док БНВ треба да буде неки врхунац луксуза у Београду и кошта као некретнине у Бечу

blok_45_031221_tw1024.png


1656504680183-png.140073
 
zamislite blok 23 ili 28 sa 2marke/m2 odrzavanja posle 40 godina i FTO, faciliti managemet-om i zastitom fasada, tj arihtektonskog resenja
ili zamislite BNW za 40 godina bez 1e/m2, bez FTO i faciliti managment-a i bez zastite arhitektonskog resenje.
Kvadratura stana80.00
eur/m21.00
meseci godisnje12.00
godina40.00
Total38,400.00

ja sam siguran da demit fasade ne mogu 40g da izdrze u ovom obliku (negde nisu ni do useljenja), a za NBG znamo kakvo je stanje
 
Poslednja izmena:
Ja bih očekivao da se tebi svidi BnV.
Ако игноришемо сав мафијашлук и сл. БНВ би ми се свидео да је:

1. На другој локацији
2. Интересантнија архитектура (мислим да сам чак и илустровао како би зграде могле да буду лепше коришћењем белих вертикалних линија)
3. Боље постављене како би омогућиле више природног светла па макар и дупло да иду у висину
4. Са више зеленила између зграда (опет, па макар и дупло да иду у висину)

Свакако је чак и оваква архитектура интелигентнија и еколошки боља од једне Калуђерице или Малог Мокрог Луга
 
Зар сам погрешио негде? Људи воле ново а не потамнели бетон са распарном столаријом и климама ко чиревима.
 
Kuhinje i kupatila su takodje ocajno uradjeni, bar u onim sivim soliterima. Kvalitet nivo Belvil.
 
Kuhinje i kupatila su takodje ocajno uradjeni, bar u onim sivim soliterima. Kvalitet nivo Belvil.

Nisam kupovao ali rođak iz Švedske je kupio stan u Rezidens zgradama i on je menjao kuhinju jer je bila neka socijal bela i neke stvari u wc, bilo je tu još gomila stvari koje je morao da sređuje a platio debelo kao lux. Ja sam ga ubeđivao da može bolje da nađe, ali prodali mu priču a i ima viška para pa ga ne pogađa mnogo, stan mu od kupovine zvrji prazan, dođe 2-3 puta godišnje.
 
Moj brat je ziveo sa verenicom u onom prvom crno sivom sifonjeru, bukvalno je tako kao sto si opisao, njeni su iz Australije i nisu mnogo birali, hteli su samo pored reke da bude stan.
 
Vrh