Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Stvar je jednostavna, ne postoji opravdanje za ovo što smo danas videli, koliko god se neko trudio da opravda.
 
Sad mi dođe da guglam recimo hotele koji su u doba JNA osamdesetih građeni recimo po dubrovačkoj rivijeri, možda nađem i BW Residences...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=404301#p404301:2879fysn je napisao(la):
Mair » 06 Sep 2016 09:09 pm[/url]":2879fysn]Hteo sam da predstavim kako izgleda socijalna arhitektura, a ovo što ćemo dobiti sada u Savskom amfiteatru nije. Mi imamo toliko solitera u gradu da ovi iz '70-tih godina nikako nisu socijala. Na primer ovaj iz ulice kod pošte je jedan moderan stambeni soliter.
Da li ti shvataš da bi po položaju jedino kvalitetnije mesto u gradu bilo na samom ušću pored tvrđave? Pa ako ovde nemamo ono najbolje što smo u stanju da imamo, gde bi to onda po tebi trebalo da bude? Ako su OVAKVA gradnja i OVI sadržaji tebi dovoljno dobri za jedno od dva najbolja mesta koje Beograd uopšte ima, šta bi ti gradio drugde? U gradu koji se inače prostire na teško zamislivih 360 kvadratnih kilometara užeg područija, i čak 3222 kvadratna kilometra šireg? I sad se kao za ovu bedu ne može nigde drugde naći mesta, nego baš mora ovde? Tebi tu ništa ... onako ... ne smrdi ?
 
"Spoljašnjost, izgled" same zgrade ja poprilično periferna stvar za potencijalne kupce stanova.Ono što je njima prioritet je lokacija,cena,struktura stanova,materijali koji se koriste i tome slično.

Takodje mi nije baš najjasnije zašto se činjenica da će stanovi biti nešto manje kvadrature od BW residences odmah dovodi u konotaciju SOCIJALNIH stanova.Kvadrature stanova BW-residences u odnosu na strukturu su potpuno neobičajene našem tržištu npr (trosobni stan 131kvm, četvorosobni 142kvm itd.),to što bi se išlo sa manjim kvadraturama govori mi u prilog o oubičajenim strukturama stanova u odnosu na kvadrature.

Što se tiče urbanističkih parametara niko ne pomenu da su "stambene kule projektovane u formi slova L, čime se teži optimizaciji vizura i pogleda, gde bi kula A bila sa dominantnim pogledom ka reci, a kula B sa pogledom ka parku duž budućeg savskog bulevara",da je "postignuta je nešto niža i to POPRILIČNO NIŽA zauzetost parcele, pa je od dozvoljenih 70% iskorišćeno 46.3% ukupne površine",da se izmedju otvorenih blokova nalazi JAVNA POVRŠINA dostupna svima itd.

Upravo manjom zauzetošću parcele i javnom površinom izmedju zgrada i aneksa se postiže da prostor bude dostupan svima da se "zabave i opuste na par sati" kako reče Zuma.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=404308#p404308:3cvgkw7w je napisao(la):
stanislaw » Tue Sep 06, 2016 10:46 pm[/url]":3cvgkw7w]Sad mi dođe da guglam recimo hotele koji su u doba JNA osamdesetih građeni recimo po dubrovačkoj rivijeri, možda nađem i BW Residences...

Možeš da nađeš samo lepše, i one koje se bolje uklapaju u ambijent, pa makar bili i brutalizam. Ovi renderi su ekstremno jadni.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=404308#p404308:2x071wx2 je napisao(la):
stanislaw » 06 Sep 2016 09:46 pm[/url]":2x071wx2]Sad mi dođe da guglam recimo hotele koji su u doba JNA osamdesetih građeni recimo po dubrovačkoj rivijeri, možda nađem i BW Residences...

Хотел "Горичина 2" у Купарима највише подсећа на то. Летовао сам тамо мислим 1984.
 
@Zuma, @stanislaw
Takođe ne mislim da je moguće u 108 hektara u Beogradu sa Srbijom od 8 000 000 stanovnika imati sve zgrade u premium (svetski vrh) arhitekturi bilo ko da je investitor. Lokacija amfiteatra jeste atraktivna, ali nju ne čine ova dva solitera, već master plan. Arhitektura ovih zgrada, ponavljam, nije tako loša kao što se nekima čini. Naravno to je moje mišljenje.

160905-BNV-Blok18-02.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=404312#p404312:28og90lb je napisao(la):
milos.tro » 06 Sep 2016 10:10 pm[/url]":28og90lb]
Što se tiče urbanističkih parametara niko ne pomenu da su "stambene kule projektovane u formi slova L, čime se teži optimizaciji vizura i pogleda, gde bi kula A bila sa dominantnim pogledom ka reci, a kula B sa pogledom ka parku duž budućeg savskog bulevara",da je "postignuta je nešto niža i to POPRILIČNO NIŽA zauzetost parcele, pa je od dozvoljenih 70% iskorišćeno 46.3% ukupne površine",da se izmedju otvorenih blokova nalazi JAVNA POVRŠINA dostupna svima itd.

Upravo manjom zauzetošću parcele i javnom površinom izmedju zgrada i aneksa se postiže da prostor bude dostupan svima da se "zabave i opuste na par sati" kako reče Zuma.
To je pohvalno, ali oblik zgrade ne menja broj stanovnika po kvadratnom metru zemljišta, a to je ovde jedan od problema. Zašto ljudi ovde baš moraju da stanuju u toj gustini? Ko je to odlučio i zašto su promenjeni raniji planovi o najvažnijem javnom, kulturnom i reprezentativnom prostoru Grada? Zašto nema objekata kao što su veliki nacionalni kulturni centri (naša verzija centra Žorž Pompidu u Parizu)? Opera? Muzeji koji još nemaju lokaciju? Veliki trgovi koje Beograd UOPŠTE nema? Kakav je to grad bez trga? Prostor za priredbe, promocije i skupove? Rekreativne zone pored reke? Zašto su uništeni zaštićeni vidici Beograda? Itd, Itd ...
 
Ma jok i nije moglo je to daleko bolhe plus ima dosta boljih projeksta u ladicama biroa
Pantograf moze fotka tog hotela u kuparima
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=404317#p404317:4oot5ohn je napisao(la):
Mair » 06 Sep 2016 10:25 pm[/url]":4oot5ohn]@Zuma, @stanislaw
Takođe ne mislim da je moguće u 108 hektara u Beogradu sa Srbijom od 8 000 000 stanovnika imati sve zgrade u premium (svetski vrh) arhitekturi bilo ko da je investitor. Lokacija amfiteatra jeste atraktivna, ali nju ne čine ova dva solitera, već master plan. Arhitektura ovih zgrada, ponavljam, nije tako loša kao što se nekima čini. Naravno to je moje mišljenje.
Moguće je, jer je ovo najbolji prostor na kome treba da bude samo ono najbolje. Ako za nešto nema para, ili trenutno niko nije zainteresovan, nema problema. Zasadimo travu, napravimo park, pa čekamo dok neko ne bude bio spreman da ih da. Pa koliko treba da se čeka, nije važno. Park na OVOM mestu sigurno neće biti neiskorišćen. Ali za ovaj prostor se ne bi dugo čekalo.
 
Mnogo je simbolike u ovom. Pokazao sam kolegi sa posla, gradjevinskom inženjeru, ovaj render i neke druge rendere ove iste firme i rekao mi je da su troškovi gradnje za ovu zgradu manji oko 20 posto. Da ne pričamo koliko je lakše progurati jeftiniji enterijer i sve ostale stvari, kada imate ovakvu spoljašnost i da tu sve izgleda pristojno i skladno, dok bi recimo na Kuli Beograd izgledalo smešno. Ne sumnjam da će ovo sve izgledati pristojno i skockano kada bude novo, ali i da će za 20 godina biti približnije nekom soliteru na Banjici ili Vidikovcu nego nekom ekskluzivnom delu gradu.

Sve bi ovo bilo ok da se radi o socijalnim stanovima, da je ceo prostor SA zamišljen tako da se tu rade stambene zgrade gde će biti jeftini stanovi za mlade bračne parove, umetnički kvartovi, galerije, muzeji, opera, nacionalni stadion pa i nek budu onda i neke fensi kule i tržni centri, progutali bi to.

Radi se o tome da je ovde cilj napraviti zgradu za što manje para, a uzeti što više para na osnovu lokacije i priče o elitnom naselju. Stan na nekom od viših spratova ove zgrade će biti statusni simbol, a sama arhitektura i neće puno značiti nekom kontroverznom biznismenu, a kod nas samo takvi i imaju para za stanove na ovoj lokaciji.

Ovi naši su takvi kakvi su, ali se oni tu ni ne pitaju više puno. Ja sam često i branio BNV jer sam mislio da investitor ima više mozga i da ćemo izvući win-win situaciju iz ovoga. Ne kažem da sam mislio da su nekakvi plemeniti dobrotvori, ali sam očekivao da su ozbiljni igrači, a ne neki sitni mufljuzi koji će uzeti 5 evra odmah iako bi za mesec dana mogli 20. Nadao sam se da bi ovo moglo da im posluži kao kakav izložbeni salon i da im otvori vrata za druge investicije, u nekim ozbiljnijim zemljama. Toliko mozga i sposobnosti za biznis očigledno nemaju, cilj je izmusti što više para sad i odmah.
 
Ove zgrade su izgleda već imale pretpremijeru na nekoj od novijih maketa "Navodnog Beograda" koje su pravljene za neke belosvetske sajmove. Naravno, u nekim detaljima se razlikuju, ali su pozicija, oblik, visina, orijentacija potpuno isti kao na ovim novim renderima:

CpXRv7EXgAA2kwj.jpg


Strahujem samo da nam je i ova staklena tetris figurica pored BW Residences, naznaka konačnog izgleda W hotela :(
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=404211#p404211:207ulksr je napisao(la):
spatiotecte » 06 Sep 2016 03:22 pm[/url]":207ulksr]Cemu takav debilan komentar?
Како чему? Па написах ти - Твојој глупости и безобразлуку.

Маир, престани да ботујеш. Ево одрадио сам ти претрагу социјалног становања за тебе: http://lmgtfy.com/?q=social+housing
Управо је концепт социјалног становања широм Европе у последњих деценију-две знатно унапредио архитектуру стамбених објеката.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=404317#p404317:207ulksr je napisao(la):
Mair » 06 Sep 2016 10:25 pm[/url]":207ulksr]@Zuma, @stanislaw
Takođe ne mislim da je moguće u 108 hektara u Beogradu sa Srbijom od 8 000 000 stanovnika imati sve zgrade u premium (svetski vrh) arhitekturi bilo ko da je investitor. Lokacija amfiteatra jeste atraktivna, ali nju ne čine ova dva solitera, već master plan. Arhitektura ovih zgrada, ponavljam, nije tako loša kao što se nekima čini. Naravno to je moje mišljenje.
http://beobuild.rs/shared/160905-BNV-Blok18-02.jpg
Шта је то премиум (светски врх) архитектура? Први пут наилазим на такав термин.
А за твоје свако следеће качење рендера овог ругла добићеш њен тачан опис и адекватно поређење са урб-арх наслеђем овог премиум ругла са социјалном градњом из 70их у Београду:
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=404179#p404179:207ulksr je napisao(la):
Delija » 06 Sep 2016 02:19 pm[/url]":207ulksr]Пријекат је архитектонски одвратан али је зато урбанистички катастрофалан и апсолутно непримерен за Београд.

Наставља се вулгаризација Београда у његовом географском средишту градњом ових Дубаи/Панама сити стамбених комплекса друге или треће класе.

ПС: Немојте вређати београдску стамбену архитектуру 70их поређењем са овим руглом. Већина тих здања из 70их и те како располажу пристојним урб/арх изразом. То што је то наслеђе наружено неодржавањем, доградњама, распадом столарије, климама или што смо просто навикли да нам је заправо пола стамбеног наслеђа НБГ-а нпр обложено таквим луксузом као што су ситне керамичке плочице а друга половина изграђена у духу и те како квалитетног модернизма или брутализма је проблем нашег немара, необјективности и површних сватања урбаног простора у граду. Поврх свега, то што је 70их грађано је скоро без изузетка била социjална градња а ово у СА нам је потурено као елитна градња. Упоредите социјалну градњу 70их по Паризу, Берлину, Москви са нашом и схватићете вредност онога што ми имамо.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=404312#p404312:4fucuta2 je napisao(la):
milos.tro » 06 Sep 2016 10:10 pm[/url]":4fucuta2]"Spoljašnjost, izgled" same zgrade ja poprilično periferna stvar za potencijalne kupce stanova.Ono što je njima prioritet je lokacija,cena,struktura stanova,materijali koji se koriste i tome slično.

Takodje mi nije baš najjasnije zašto se činjenica da će stanovi biti nešto manje kvadrature od BW residences odmah dovodi u konotaciju SOCIJALNIH stanova.Kvadrature stanova BW-residences u odnosu na strukturu su potpuno neobičajene našem tržištu npr (trosobni stan 131kvm, četvorosobni 142kvm itd.),to što bi se išlo sa manjim kvadraturama govori mi u prilog o oubičajenim strukturama stanova u odnosu na kvadrature.

Što se tiče urbanističkih parametara niko ne pomenu da su "stambene kule projektovane u formi slova L, čime se teži optimizaciji vizura i pogleda, gde bi kula A bila sa dominantnim pogledom ka reci, a kula B sa pogledom ka parku duž budućeg savskog bulevara",da je "postignuta je nešto niža i to POPRILIČNO NIŽA zauzetost parcele, pa je od dozvoljenih 70% iskorišćeno 46.3% ukupne površine",da se izmedju otvorenih blokova nalazi JAVNA POVRŠINA dostupna svima itd.

Upravo manjom zauzetošću parcele i javnom površinom izmedju zgrada i aneksa se postiže da prostor bude dostupan svima da se "zabave i opuste na par sati" kako reče Zuma.

Ono sto sam ja primetio jeste da oni koriste svetske standarde kako se oznacavaju sobe.
Kod nas mi to nakaradno zovemo recimo trosoban stan sa dve spavace sobe i dnevnom.
Dok se to u inace oznacava na primer 2/2 tj to je skracenica za 2 bedroom 2 bath. Postoji i 2/1.5 (2 spavace i kupatilo i samo wc).

Ovi stanovi sto su 141 kvm su zapravo 3/3. Takodje primetio sam da su radili totalno po svetskim merilima gde su ostavljali mesta za "walk in closet" i svaka im cast na tome. Konacno neko da uradi sve kako valja.

Jedina zamerka je zapravo sto su povrsine soba jako male. Uobicajeno je da stan 3/3 ima 170-180-200kvm a ne 141kvm. Problem je nastao sto su konsutovali nekog domaceg arhitektu koji je to "prilagodio" nasem trzistu. Ja razumem njihovu zelju da materijale i slicno pokusaju koliko moze da budu iz Srbije ali cim pitas nekoga odavde za misljenje taj obavezno nesto us...
Zato je za mene izuzetno vazno da se za sve projekte, dizajn, planove konsultuju firme iz USA a ne neki domaci strucnjaci poput "Zume" :). Cak sta vise voleo bih da ne pitaju mnogo za savete domacu javnost jer ce to samo da zakomplikuje stvar. Sve u svemu sta je tu je sada je gotovo ali se nadam da ce neko to uzeti u obzir za buduce.
 
Jao kako je to bitno kako se oznacavaju sobe ma to je prosto vrhunski plus trpanje svake druge recenice na engleskom ma sve je vrh
 
Pa vidi se da čovek radi u prodaji nekretnina i da je za to vrh obučen...
 
Pusti diso, suvisno je komentarisati...
Zamisli dostignuca! :D

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Novosti na promenadli...
Rečna policija je otkačena od svojih šipova i tegljač Orka se upravo sprema da je odveze...

 
Neka vozi ovu sklopociju sto dalje. Mogu lepo i splavove sa druge strane jedan po jedan da odvezu
 
I gde će sad biti pristan rečne policije? Gde je izmešten vatrogasni brod, da nije u železaru?

Što se tiče splavova, obe obale Save od Brankovog do Gazele pripadaju projektu BNV. U skladu sa tim, ko bi sada trebao da ubira naknade za njihovo postavljanje na tom prostoru leve obale, grad ili BNV d.o.o.?
Ili je možda sve što je u vodi još uvek nadležnost Beograd voda i samim tim nezavisno od BNV?

Kod splavova je posebno interesantno to što su bliže železničkom mostu improvizovane dve marine za nešto veće i skuplje čamce. Sve to izgleda kao potpuna kaubojština zato što ne postoji apsolutno nikakvo uređenje obale za marinu. A to je obala koja potpada pod prostor BNV.

Ironija je u tome što svaki hvalospev BNV kreće od priče o raščišćavanju desne obale od krš plovila itd. itd., a zapravo je leva obala reke jedini deo projekta koji ne potpada pod bilo kakav clearance schedule - naravno zato što nema šta da se gradi, pa sav taj krš može slobodno da stoji još 50 godina tako na levoj obali, da simbolično zaokruži vizionarski ciklus projekta koji je započeo čišćenjem krša sa desne obale...
 
@Zuma

Ne slažem se da je tako moguće. Na taj načni se ovaj prostor ne bi popunio ni za 200 godina. Pogledaj samo duž Savske ulice neparna strana. Kada se bude gradio na parnoj strani gde su sada šine, vrlo lako može da se izgrade slične zgrade ovim koje je @Delija postavio link kao socijalne. Mada reč socijalna može da se tumači i kao društvena. Nije asocijalna zgrada. :)

@Delija
Te zgrade koje si mi pokazao čini mi se da su iz Skadinavskih zemalja po arhitekturi nekako sa severa. Par primera koje sam video su klasični potencijalni krematorijumi ako dođe do požara na fasadi. Generalno su niske spratnosti, jer verovatno potiču iz zemalja sa manjim brojem stanovnika ili sl. Opšti mi je utisak da su i same arhitekte koje su ih projektovale bili neki siromašni slučajevi, jer ipak ne mogu sve da nauče na fakultetu. Nešto se unosi u znanje iz okruženja u kome su odrasli i kako su vaspitani.

Da se konkretno vratimo na temu. Evo primer siromašnijeg solitera iz Hong Konga, novija je gradnja u pitanju. Tu se lepo vidi da terase skoro i nemaju, a površina stana je mala. Tako da predložene zgrade u ovom bloku 18 u Beogradu na vodi nisu u najnižoj kategoriji.

Pogledajte prilog 1
Zgrada je iz Hong Konga
Link: http://thecityfix.com/blog/space-hogs-in-hong-kong/



[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=404296#p404296:1k1v6ga2 je napisao(la):
čika srđan » 06 Sep 2016 22:45[/url]":1k1v6ga2]Mislim da su inspiraciju pronašli na drugom mestu...
Evo malo zapadnog Londona
Link: https://www.flickr.com/photos/jaggers/sets/72157614266114926/with/7983440946/






Ima i ovakvih primera kada samo završetka krova celu zgradu izdigne iz svoje klase ka većoj klasi. Jedino za otapanje snega sa krova može da bude nezgodno. Zgrada je negde u Rusiji.

 
Leva obala Save je u problemu zbog splavova nizvodno od brankog i uzvodno od starog savskog mosta.
 
@stanislaw
Da li si ti bio neki put u nekom splavu na levoj obali reke Save, Novi Beograd? U glavnom su to luksuzne diskoteke na vodi sa te strane reke već 16 godina. Koje sada neko hoće da devalvira sa odvlačenjem mušterija na Beton halu evo već 5 godina i davanjem naziva šetalištu "Park Republike Srpske". U fazoni da privuče što više siromašnih ekstremista svojim nazivom u centru grada na tu levu obalu reke Save rasterujući fancy mušterije.
 
To sa policijom je lep primer šta su njima prioriteti kad dele gradsko zemljište. Očigledno da grad ovakve veličine na dve međunarodne reke mora imati rečnu policiju i da oni moraju imati svoju bazu na obali. U najmanju ruku su zbog svog položaja pored mostova i u centru grada spasili prilično nesuđenih samoubica. Pošto je zaista najefikasnije da budu bazirani tamo gde ima najviše rečnog saobraćaja, normalan grad prvo njima dodeli plac na obali, napravi im zgradu NA KOPNU i zaštićenu marinu za čamce, recimo u vidu mini zaliva ili uvučenog doka. Isto kao što preostalim parkovima u gradu nije namena da posluže kao slobodno građevinsko zemljište za nedostajuće javne objekte, tako ni reka nije namenjena tome da glumi građevinsko zemljište, i da se na njoj prave monstrumske ploveće zgrade kojima je mesto na obali. Pa su tako kod dodeljivanja obalskih placeva u BNV-u ili drugde morali prvo da sami sebe da pitaju koje sve gradske i državne institucije zaista moraju dobiti svoj deo rečne obale i gde je optimalno da to bude (rečni vatrogasci, rečna policija, vojska, kapetanija, više pristana za javni gradski rečni saobraćaj...), a ne da obalu PRVO poklone strancima, a za ono što je stvarno potrebno kasnije ili NASIPAJU REKU ili je zauzimaju užasnim plovećim objektima.
 
beton hala nije konkurencija splavovima uzvodno od Tramvajskog mosta. Beton hala je vecera & live muzika dok su splavovi River, Freestyler sve samo ne to. PLus bash bih voleo da vidim kako ce da ih izmeste posto su vlasnici tih klubova kojima alternativne lokacije nece biti toliko blizu grada, veoma "interesantne i kontraverzne" persone.
Da ne govorim o tome sto je, iako ne volim te splavove, sto je licemerno da se oni izmestaju sve dok postoji "promotivni stand" Savanova.
 
Vrh