ИНТЕРВЈУ: Никола Недељковић, генерални директор предузећа „Београд на води”
Уговор између „Игл хилса” и Србије биће обелодањен за месец дана
(Фото Иван Милутиновић)
Арапска компанија „Игл хилс” која ће градити „Београд на води” пре 15 дана именовала је Николу Недељковића за генералног директора истоименог предузећа. У првом интервјуу пре званичног преузимања дужности, Недељковић најављује да ће уговор о заједничком улагању, потписан 26. априла између „Игл хилса” и Републике Србије, за месец дана постати правоснажан, што је и услов да буде објављен.
Пре директорске фотеље „Београда на води” Недељковић је 17 година пловио светом некретнина и корпоративних финансија, од Њујорка, преко Луксембурга, Хонгконга и Холандије, да би се 2009. усидрио у компанији „МПЦ Пропертиз” Петра Матића, власника ТЦ „Ушће”. Ту се задржао до 2013. године, у периоду када су Матић и Мирослав Мишковић били највећи такмаци на домаћем тржишту некретнина. Исти ривал га чека и на новој позицији – Мишковић најављује градњу шопинг мола на Аутокоманди, површине око 170.000 квадрата, док се у Савском амфитеатру планира тржни центар од „свега” 140.000 квадратних метара.
– Не такмичим се са Мишковићем. Ми подижемо нови град на око два милиона квадрата, са разноврсним садржајима, што се не може поредити ни са једним шопинг молом, нити појединачним објектом – истиче Недељковић.
Уговор између „Игл хилса” и Србије ће, како је најавио градоначелник Синиша Мали, бити објављен када буде донета и одлука о докапитализацији и када Комисија за контролу државне помоћи Министарства финансија одобри пројекат. Шта заправо комисија контролише?
Њен задатак је да утврди постоји ли у овом случају помоћ државе и да ли се њоме нарушава конкурентност других правних субјеката у тој делатности. Становиште предузећа на чијем сам челу је да у овом пројекту нема државне помоћи. Очекујем да ћемо потврду тога имати за месец дана.
Хоћете рећи да држава не даје новац за изградњу „Београда на води”?
Тако је.
А кредит који држава узима од арапског партнера од 130 милиона евра – 40 за експропријацију и 90 за расељавање железничких објеката из Савског амфитеатра?
То није помоћ државе. Она узима кредит по комерцијалним условима.
Дакле, за помоћ би се сматрало само да држава директно из буџета даје новац, иако ће у овом случају кредит враћати из буџета?
Управо тако.
„Железнице Србије” ће из кредита Европске банке за обнову и развој одвојити 15 милиона евра за рашчишћавање терена у Савском амфитеатру. Да ли ће то, уз 90 милиона евра од Уједињених Арапских Емирата, најзад бити довољно за измештање железничких постројења у „Београду на води”?
Компанија „Игл хилс” даје кредит од 130 милиона евра. О другим позајмицама не знам довољно детаља да бих могао да их коментаришем.
Речено је да ће „Игл хилс” имати 68 одсто удела у заједничком предузећу „Београд на води”. Како ће бити спроведена докапитализација?
Сада је предузеће у стопроцентном власништву Републике Србије. Како би стратешки партнер имао удео од 68 одсто, треба да унесе свој капитал, у складу са пословним планом и уговором о заједничком улагању.
Да ли је то најављених 150 милиона евра?
Та сума ће свакако бити капитал који уноси партнер.
Како ће се доносити одлуке у предузећу „Београд на води”?
Заједнички ћемо доносити стратешке одлуке.
Да ли ће постојати контролни механизам који ће гарантовати да неће бити прегласавања и да ће се српских 32 одсто уважавати као арапских 68 процената?
„Београд на води” имаће надзорни одбор и у њему ће бити представници оба оснивача који ће контролисати да ли се поступа у складу са потписаним уговором. Држава и арапски партнер даваће сагласност на бизнис план којим се доносе све стратешке одлуке.
Колико људи ће у име државе Србије бити у надзорном органу?
То ћемо знати када добијемо све сагласности на уговор и када он ступи на снагу.
„Игл хилс” улаже 150 милиона евра и исто толико као позајмицу оснивача. Колика је камата и колики је рок отплате за ту позајмицу?
Услови ће бити накнадно дефинисани. Позајмицу ће враћати заједничко предузеће „Београд на води” у складу са уговором.
Градоначелник Синиша Мали рекао је да се позајмица оснивача даје под повољнијим условима него комерцијални кредит и да не постоји рок у којем мора да се врати. Да ли је то тачно?
Ти детаљи ће бити познати након што уговор о заједничком улагању постане правоснажан, односно кад Комисија за контролу државне помоћи заврши свој посао, потпише се уговор са Дирекцијом за грађевинско земљиште Београда и објави одлука о докапитализацији предузећа.
Предвиђено је да профит од „Београда на води” буде 900 милиона евра, од чега Србија добија 300, а „Игл хилс” 600. На основу којих параметра се дошло до овакве рачунице и до стопе профита од 30 одсто, која се обично сматра великом за некретнине?
У свету некретнина профит варира у зависности од тржишта, од квалитета пројеката и он може да буде 10 одсто, али и већи од 30 процената.
Хоће ли инвеститор платити граду допринос за уређивање грађевинског земљишта, или ће сам градити инфраструктуру у комплексу?
Инвеститор „Београд на води” градиће инфраструктуру у будућем комплексу, а допринос ће бити умањен за износ трошкова за опремање локације.
Према плану за „Београд на води” изградња инфраструктуре у комплексу кошта 275 милиона евра.
То је процена Дирекције за грађевинско земљиште Београда. Колико ће заиста коштати, накнадно ћемо обавестити јавност.
Колико ће коштати да се обуздају високе подземне воде у Савском амфитеатру?
За тај проблем постоје техничка решења. Не бих још о томе колико ће то стајати, али постоје начини да се оптимизују трошкови.
Колико ће коштати квадрат стана? Колико је људи заинтересовано за њих?
Када почнемо да подижемо прве две зграде, објавићемо цену квадрата. До сада је више од 5.000 заинтересованих, углавном из Србије и дијаспоре. Циљ нам је да подигнемо некретнине за различите категорије купаца, биће малих станова за млађе људе и породице, али и луксузних некретнина.
Хоће ли и неко с платом од 50.000 динара моћи да себи приушти стан у „Београду на води”?
Као што сам рекао, станови ће бити намењени различитим циљним групама.
Да ли је у иностранству почела рекламна кампања за „Београд на води”?
Изузев наступа на канском сајму некретнина, засад није било промотивних кампања ван Србије. Чим одредимо цену квадрата, почеће и промоција „Београда на води” у другим земљама.
Неки се плаше да би изградња готово два милиона квадрата могла да загуши српско тржиште некретнина и домаће грађевинске предузимаче избаци из посла?
Нема разлога за страх. Овим пројектом покреће се грађевинска индустрија, али се и стимулишу привреда и мањи инвеститори да граде комплексе на другим локацијама.
Далиборка Мучибабић – Владимир Вукасовић
објављено: 17.06.2015.