Савска променада – први опипљиви део „Београда на води”
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... di.sr.html
Огледну оазу чиниће обновљена Херцеговачка улица и шеталиште дужине 300 метара, између којих ће бити дечја игралишта, клупе за одмор, бициклистичка стаза… Радове финансира арапска компанија „Игл хилс”, а уређење би требало да буде окончано у августу
Уређење 300 метара обале између Бранковог и Старог савског моста прва је етапа изградње Савске променаде, шеталишта дужине 2.000 метара поред реке. Сређивање тог дела кеја са реконструкцијом Херцеговачке улице и постављањем паркинга требало би да се оконча у августу, казао је градоначелник Београда Синиша Мали. Биће то, уз већ обновљено здање Београдске задруге, први опипљиви део будућег комплекса „Београда на води”. У „огледној оази” наћи ће се дечја игралишта, урбани мобилијар,бициклистичка стаза, док ће на потезу од Београдске задруге кроз Херцеговачку улицу ка шеталишту поред Саве бити замењен асфалт, уређене зелене површине, постављено ново осветљење, ивичњаци и тротоари. Радове ће финансирати компанија „Игл хилс”, стратешки партнер у пројекту, наводе у предузећу „Београд на води”.
У дочаравању будућег комплекса од два милиона квадрата у Савском амфитеатру, џиновској макети у Београдској задрузи припомоћи ће галерије и изложбени павиљони који ће се градити како се стамбено-пословни комплекс од два милиона квадрата буде развијао, најављује Никола Недељковић, директор предузећа „Београд на води”.
Таквој промотивној мисији намењен је и монтажни ресторан „Саванова”, подигнут на обали Саве, у залеђу „Ластине” аутобуске станице. Барем је тако било најављено. Његово гала отварање неколико пута је померано, да би се коначно догодило 26. априла, на дан када су представници Владе Србије са Мухамедом ел Абаром, арапским партнером, потписали уговор о заједничком улагању. И ту, барем до сада, престаје свака веза између „Београда на води” и „Саванове”.
Иако у предузећу „Београд на води” тврде да у овом „фенси” ресторану постоји тим који заинтересоване може детаљније упознати са пројектом и обезбедити им брошуре, рутинска провера показује другачију слику. Када смо телефоном позвали „Саванову” да се распитамо шта се код њих може сазнати о „Београду на води”, добили смо љубазан, али одсечан одговор: „Све детаље о том пројекту потражите у здању Београдске задруге”.
Чудно је и то да инвеститор „Саванове”, иначе привременог објекта чија дозвола истиче 30. јула и може да се продужи ако „Београд на води” поднесе захтев, не зна колико је коштала изградња ресторана. Упитан о томе у интервјуу који је недавно дао за наш лист, директор „Београда на води” Никола Недељковић је рекао да „нема тај податак”.
О конкретном износу није говорио ни градоначелник Синиша Мали, већ само да је новац притекао из донације арапског партнера, који је финансирао и обнову здања „Београдске задруге”.
Д. Мучибабић
-----------------------------------------
Где се затурила макета из Кана
На сајму некретнина одржаном средином марта у Кану, премијерно је приказана макета два стамбена облакодера од по 20 спратова, који ће бити подигнути у првој фази „Београда на води”. Почетак градње најављен је за крај лета ове године. Са канског сајма, градоначелник Синиша Мали поручио је да ће макета, недељу дана по окончању највећег сајма некретнина на свету, бити изложена у Београдској задрузи. Уистину, она је са Азурне обале и стигла у наш главни град, али јој се од тада „губи траг”. А нема сумње да би могла да поспеши интересовање за будуће станове у Савском амфитеатру за које се, према речима Николе Недељковића, директора „Београда на води”, распитивало око пет хиљада потенцијалних купаца из Србије и дијаспоре.
На конкретно питање надлежнима у овом предузећу – када ће макета две стамбене куле бити доступна очима јавности – добили смо крајње магловит одговор:
„У складу са даљом реализацијом пословних планова и изградњом прве две стамбене зграде у оквиру комплекса биће представљена и њихова макета. Јавност ће о детаљима бити благовремено обавештена”.
-----------------------------------------
Шта се може научити од Хамбурга и Хелсинкија
Различити видови комуникације са јавношћу, презентације и промотивне акције незаобилазни су „пратећи програм” великих градитељских подухвата, налик „Београду на води”. Пример је Хафен сити на реци Елби у Хамбургу, површине два милиона квадрата, који би требало да се реализује до 2025. Трансформација некадашњих лучких докова за који је мастер план усвојен 2000. дочарана је у бројним инфо центрима, макетама будућих здања, обиласцима подручја са стручним тумачењима, бесплатним публикацијама о градитељским плановима и задацима… И „Хелсинки на води”, за који је градоначелник Београда у току посете том финском граду почетком недеље рекао да је идентичан „Београду на води”, може се похвалити обиљем доступних података о пројекту у близини центра Хелсинкија. И то на званичном сајту престонице Финске. О „Београду на води”, пројекту од националног значаја, на званичној интернет презентацији наше престонице (
http://www.beograd.rs) – нема ни речи.
објављено: 21.06.2015