Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474832#p474832:ma1ss3q0 je napisao(la):
djordje*******g » Čet Avg 31, 2017 3:33 pm[/url]":ma1ss3q0]Arapi, Arapi...
mozete li mi reci ko je sa arapske strane direktno involviran u ovaj projekat, ja sam video samo jednog Mohameda Al Alabara, mozete li mi reci ko je sem njega tu?
3,5 milijarde evra je ozbiljan novac, pa i 60 miliona, ozbiljane kompanije brinu u svakom dinaru koji plasiraju, stoga pitam ko sa arapske strane u Beogradu vodi racuna o ovoj investiciji?

Ko predstavlja EAGLE hills u Beogradu?

Takodje nije li Vam cudno da ditnicni ne obilazi svoju investiciju narocito cesto, bilo bi zanimljivo pobrojati sve vizite koje je imao. Tri i po milijarde je ozbiljan novac i za najbogatije ljude planete, a naricoto za Alabara koji nije seik kao sto mnogi misle.

Hajd' sto arapske investitore mrzi da obidju svoje imanje, vec ima i takvih koje mrzi da obnove licencu za rad u svojoj zemlji, kao sto je slucaj sa "Arapima" koji su dobili onoliku zemlju po Vojvodini

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=RdO-Mc7XTCY[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474013#p474013:2ccjdvbr je napisao(la):
stanislaw » 27 Авг 2017, 19:38[/url]":2ccjdvbr]E pa kad si se već izleteo, čisto da te podsetim da su forumaši delija i stf bili autori zajedničkih radova iz oblasti projektovanja javnih prostora (videti temu Skverovi Beograda na ovom forumu) dok nisu stupili u međusobni španski građanski rat oko ove teme (Beograd na vodi).

њих двојица су бивши љубавници, и њихов рат нема везе са Беорадом на води
 
Da to je jos jedan posao sa Arapima, da li znate da ako u Vojvodini dajete iole dobru oranicu u zakup mozete ocekivati oko 200 evra po jutru. Jedno jutro je 0,57 hektara. U dilu sa tzv. Arapima za kvalitetne backe njive drzava je dobila 60 evra po hektaru.

Pa vidite o kakvim dilovima i kriminalu je ovde rec.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474786#p474786:2iireq9f je napisao(la):
milos.tro » 31 Aug 2017 08:35 am[/url]":2iireq9f]koliko sam mogao da čujem gotovo svi stanovi su rasprodati,a nema baš prevelikih troškova oko isplate izvodjača u ovom trenutku.

Šta znači "gotovo svi stanovi su rasprodati"? 80% prodato? 50% prodato? 30% prodato?
Sećamo se da su prethodnih godina online na sajtu katastra puštani podaci o par desetina uknjiženih prodaja, kao krunski dokaz da postoje NEKI kupci koji to plaćaju pravim parama, onoliko koliko BNV d.o.o. to ceni. Nekako još nisu isplivali podaci o stotinama prodatih stanova.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474786#p474786:2iireq9f je napisao(la):
milos.tro » 31 Aug 2017 08:35 am[/url]":2iireq9f]
Isplaćen je Novkol (pobijanje šipova Vista ,residences,kula,tc) Energoprojekt verovatno mu se isplaćuje fazno,mada je realno očekivati da mu se gro novca isplati kad završi radove,orijentaciono celokupna investicija za BW residences iznosi cca 50miliona evra.

Šta kažeš, firma sa 60 miliona evra kapitala uspeva da investira 50 miliona evra u završetak BW Residences, a usput je uradila i fundiranje još jednog celog bloka (BW Vista), Rupe Beograd i gigantskog tržnog centra? I još je preteklo sitniša za ovo igranje izgradnjom obaloutvrde?

To bi trebalo da bude dokaz da su silni stanovi prodati. Ali hajde da vidimo koji bi to prihodi bili. Zamislimo da su kupci BW Residences u skladu sa dinamikom izgradnje do sada uplatili 65% sredstava i neka je svaki kvadrat prodat po "minimalnih" 2600 evra. BW Residences je objekat od 68000 kvadrata.
* Ako su prodali 80%, do sada bi inkasirali 90 miliona evra.
* Ako su prodali 50%, do sada bi inkasirali 57,5 miliona evra.
* Ako su prodali 30%, do sada bi inkasirali 35 miliona evra.

Jedva čekam da vidim kada će taj hipotetički prihod od prodaje biti reinvestiran u sledeću zgradu. Ili u izgradnju Rupe Beograd. Ili tržnog centra. Živi bili pa videli. Kako god bilo, ako je BNV d.o.o. prodao pola BW Residences, to bi značilo da se 100% upisanog kapitala već vratilo kroz prihode, odnosno da su prvi investicioni ciklus već obrnuli još i ne uselivši prvu zgradu.
Naravno, pod uslovom da je tačna priča "gotovo svi stanovi su rasprodati", a ne znamo da li je tačna.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474844#p474844:28reqgg5 je napisao(la):
Zuma » Čet Avg 31, 2017 5:17 pm[/url]":28reqgg5]Pogledaj još jednom video. Kad nema vode nosivost je jedna, dođe voda (promena podzemnih tokova ili veći priliv vode) pa je nosivost druga. Prethodni proračun više ne važi.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=e-DVIQPqS8E[/youtube]


Pa ta zemlja je već natopljena vodom koliko je natopljena, a većih priliva ne verujem da će imati. Razumem da strahujete od Save ali to je ipak Sava nije Amazon. Koliko primera ima u svetu gde su zgrade tik uz reku ili more.
Niko nije toliko neozbiljan da se igra sa stabilnošću temelja, ne prave šupe. Obaloutvrda može da se popravi, možda se manje vodilo računa o pojedinostima pa nešto može da ih iznenadi, ali oko stabilnosti temelja, ubeđen sam da je sve odrađeno kako treba.
 
@Stanislave da ti odgovorim:
"Gotovo svi stanovi" znači da je veliki broj stanova prodat ne znam koliko je to procenata (radi se o indirektnoj informaciji od osobe koja je kupila stan u Visti manje kvadrature s ciljem rentiranja).

Kažeš, "firma sa 60 miliona evra kapitala uspeva da investira 50 miliona evra u završetak BW Residences, a usput je uradila i fundiranje još jednog celog bloka (BW Vista), Rupe Beograd i gigantskog tržnog centra? I još je preteklo sitniša za ovo igranje izgradnjom obaloutvrde?"

Ne, investiraće ukupno 50 miliona evra kad se završe svi radovi na BW residences i isplati Energoprojekt i ostali izvodjači u celosti (kraj marta 2018godine).Do sada su kao što sam ranije rekao isplatili Novkol za fundiranje i šipove objekata koji se trenutno grade i manji deo Energoprojektu ako imaju dogovor sa njima da ga fazno isplaćuju,kažem ako..,moguće je da Energoprojekt isplate i na kraju završenih radova.

Sama izgradnja obaloutvrde (koliko mogu da se setim ranije pominjalo se kad bi se radila za celo područje grada cca 20miliona evra,pa računaj ovaj patrljak ovde...)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474873#p474873:z7be77h7 je napisao(la):
milos.tro » 31 Aug 2017 08:25 pm[/url]":z7be77h7]@Stanislave da ti odgovorim:
"Gotovo svi stanovi" znači da je veliki broj stanova prodat ne znam koliko je to procenata (radi se o indirektnoj informaciji od osobe koja je kupila stan u Visti manje kvadrature s ciljem rentiranja).

Ali onda stoji moja primedba da "veliki broj stanova" može značiti bilo šta, 80%, 50%, 30% ili čak manje.
Pogotovo što ni izvor informacije nije verodostojan, čak i da neko kupi stan za rentiranje, on apsolutno nema načina da zna kako ide prodaja, može samo da sluša bajke koje mu serviraju prodavci i da ih prenosi sa manje ili više rezerve.
 
Da,slažem se,možemo nagadjati o egzatnom broju prodatih stanova.
Dobro je što si izneo kalkulacije o procentima prodatih stanova čak i sa 30% prodatih stanova u residencu- 35miliona evra plus 60 miliona uplaćenog osnivačkog kapitala za sada zatvara finansijsku konstrukciju i u perspektivi.
 
Da su oni 30% kvadrata u soliterima prodali na godinu dana od useljenja po ceni od 2.600 evra pa naviše, mogli bi da se udaraju nogama u stražnjicu od sreće, ispao bi ceo projekat izuzetno isplativ. Ali nemam ni jedan razlog da verujem da su prodali i tih 30%, ne postoji ni jedan vidljivi pokazatelj osim priče prodavaca "još malo pa nestalo".
 
Nikolas je ranije postavljao na temi BW residences podatke iz Katastra - prodali su 75 stanova u residences ili ti 25% te imaju razlog da udaraju nogom u dupe(mada postoji mogućnost da su prodali i više od toga).Može se čak i izračunati u evro koliko su prihodovali od prodaje stanova obzirom da su iznete cene i kvadrature prodatih stanova.
viewtopic.php?f=20&t=3466&start=1525

Koliko se može videti po fotkama na residences se prati dinamika radova(plan je da do kraja godine završe kompletno fasadu),na gradilištima Viste uobičajena dinamika i broj radnika za tu fazu radova u poredjenju sa drugim gradilištima,završeni radovi na šipovima za galeriju,pri kraju su za kulu čekamo izvodjača(e) za sledeće faze radova....
 
Ajd malo sam se zaigrao sa računanjem :wink: ,prema podacima iz katastra koje je NIkolas postavio prodato je 69stanova u BW residences ukupne vrednosti 19 miliona evra do sada je prema dinamici uplate uplaćeno 65% vrednosti stanova ili ti 12.35miliona evra.
 
sta bi sa onom pricom da ovaj novi most, zamena Zaricevog, treba da kosta 30-35 miliona a da su odbacili resenje od 60 miliona, da bi nam ucinili?!? sad ispade 53 miliona, bez pdv-a
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474794#p474794:b03qe0he je napisao(la):
Sarajevska » 31 Aug 2017 10:03 am[/url]":b03qe0he]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474783#p474783:b03qe0he je napisao(la):
GOJE » 31 Aug 2017 08:06 am[/url]":b03qe0he]Sad sam proverio. Prvu sliku radova na raščišćavanju amfiteatra sam lično uslikao 8.3.2014. u 8:53AM. Siguran sam da sam uhvatio bukvalno prve radove (seču drveća i sitnog rastinja pored koloseka kod Gazele, da se pripremi kolosek za uklanjanje).

Goje, našao sam tu tvoju poruku na 82. strani ove teme. Ali slika isparila odande, imaš li je negde? :)
Evo pretražio sam sve svoje arhive i backup-e, ali avaj. :violina: Prosto ne mogu da verujem da je nigde nema. Možda bi Igor mogao da mi pomogne ako u kodu te poruke (od 08.03.2014.) nađe filename.
 
Ako smem da se umešam, ovo je filename koji je sajt generisao na osnovu tvog unosa nakon upload-a fotografije (verovatno si upisao negde zeljeno ime), dok je na tvom hdd verovatno ostala u izvornom obliku (npr. DSG_xxx.jpg)
 
Izvorno ime mi je bilo poznato, a sam sam preimenovao na kompu pre uploada, pa sam se nadao da će mi i to pomoći, ali šta da se radi.

Ako nekoga baš zanima, na slici je bilo prikazano nekoliko radnika koji seku drva i žbunje oko koloseka koji su prvi bili na spisku za odstrel. Lokacija na ovom GE snimku od 22.03.2014:


 
Te prve slike nažalost nema ni u Google kešu ni u njegovoj arhivi sajtova. Ako se posebno ne potrudimo, to je konačna tužna sudbina svih digitalnih tragova naših ličnih istorija u Internet dobu, da nestanu i ne ostave nikakvog traga za sobom. Šta će ostati od ovog silnog kolektivnog truda kad se jednog dana Beobuild ugasi kao i toliki sajtovi sa slikama i dokumentima? Ili čak od istorije Srbije koja nema veze sa "velikim" događajima? Ne-materjalno, virtuelno postojanje ima svoju cenu.

Ali, ako je za trenutnu utehu, ja još uvek imam prličan broj slika snimanih istog dana i samo 6 časova kasnije, mada sa uzvodne strane Gazele.
 
Momci, hroničari, nadam se da imate negde sve te svoje foldere od pre, nadam se da ćete ih čuvati, znače dosta. Mada ste nam se vi svakako već odužili samim tim što pratite, slikate, komentarišete i mi ostali smo vam dužni.

Šteta što nema te fotke Goje-a.
 
Zuma postavi fotke da se podsetimo :)
Evo par starijih fotki koje sam sačuvao na hardu :gobb:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=475059#p475059:3ux6afou je napisao(la):
milos.tro » 01 Sep 2017 07:59 pm[/url]":3ux6afou]
Evo par starijih fotki koje sam sačuvao na hardu :gobb:

Lepe uspomene, mada ovo nije baš ultrastaro, sve je iz faze posle instaliranja Savalove...

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=475059#p475059:3ux6afou je napisao(la):
milos.tro » 01 Sep 2017 07:59 pm[/url]":3ux6afou]
file.php

Na ovu sliku htedoh da se osvrnem. Ceo ovaj spušteni nivo obale bio je urađen u odličnoj predratnoj krupnoj kaldrmi (doduše prekrivenoj blatom). Koliko sam primetio, sva ova ogromna površina pod kaldrmom je jednostavno zatrpana, a mogla se pokupiti da posluži za sve ove rekonstrukcije ulica u najužem gradskom jezgru - evo sada sledi i rekonstrukcija Skadarske...
 
Istinomer:

”Beograd na vodi” u gubitku 11 miliona evra
12.07.2017.

Zajedničko preduzeće srpske Vlade i kompanije iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Beograd na vodi d.o.o. prošlu godinu završilo je sa gubitkom od milijardu i po dinara, pokazuju podaci iz njihovog finansijskog izveštaja objavljenog na sajtu Agencije za privredne registre.

Najviše troškova ovo preduzeće iskazalo je u vezi sa zaradama, zalihama kao i proizvodnjom, odnosno u njihovom slučaju izgradnjom stanova u Savskom amfiteatru. Iako se investitor hvalio prodajom stanova u prethodnoj godini, vrednost zaliha u odnosu na prethodnu godinu povećana je za 29 miliona evra.

Zanimljivo je i to da su nedavnom odlukom iz ovog preduzeća nastala još dva – ”BW Kula” i ”BW Galerija”. U dokumentu objavljenom na APR-u stoji da je izdvajanje posebnih projektnih privrednih društava učinjeno kako bi se obezbedila ekonomska samostalnost. Ko će biti na čelu ovih društava za sada nije poznato.

Finansijskih problema ima i promotivni štand, a zapravo restoran Sava Nova kao prvi objekat projekta ”Beograd na vodi”. Naime, prema podacima Narodne banke Srbije Sava Nova je u blokadi i to za nešto više od 4 miliona dinara. Istovremeno, ovo preduzeće ima i više sudskih sporova na ime novčanih potraživanja u ukupnom iznosu nešto manjem od dva miliona dinara.

Vlasnik restorana Sava Nova, koji se zapravo nalazi u objektu koji je trebalo da predstavlja promotivni štand, je Goran Ćulafić, koji je treći po redu vlasnik od kada restoran postoji. O lošem poslovanju i zakonskim neregularnostima u vezi sa poslovanjem ovog restorana Istinomer je i ranije izveštavao.

http://vesti.istinomer.rs/2017/07/12/be ... iona-evra/
https://drive.google.com/file/d/0B306zs ... U3bE0/view
 
To o osnivanju zavisnih preduzeća "BW Kula" i "BW Galerija" je vest već stara par meseci, ali je krajnje zanimljiva. Ona nam indirektno govori da na Rupi Beograd kao i na tržnom centru i neće biti daljih radova posle ovih već ugovorenih (izrada šipova), bar ne dok se novoosnovana preduzeća ne aktiviraju, dok im se ne uplati kapital i dok se ne reši da li će se pojaviti neki suinvestitor koji bi u ta preduzeća ostao.

Ukratko, kao da se potvrđuje da je namera oko Rupe Beograd i tržnog centra bila da se zemljište zauzme, a ne nužno da se objekti završe do 2020.

Ovo o blokadi Savalove za 4 miliona je tek biser. Ali ne čudi - imaju ogroman priliv u kešu, a dobavljače pića plaćaju preko računa; kada nekog dobavljača otkače, nije problem da račun ode u blokadu, sav keš iz tekućeg poslovanja na taj račun ionako nikad neće leći...
 
Ovi problemi sa novcem se možda mogu dovesti u vezu sa drastičnim smanjenjem broja radnika. Sećate se da je broj radnika dugo vremena bio zaista ogroman. Radilo se neverovatnim tempom, i praznicima, i do duboko u noć. I onda, odjednom, čitava ta masa nestade. Koliko se sećam, to je bilo otprilike onda kad su počeli radove na starom delu obaloutvrde, između Brankovog i tramvajskog mosta. Taj deo radova je tada skoro potpuno napušten, a radovi na zgradama i produžetku obaloutvrde uzvodno su nastavljeni drastično manjim tempom i sa veoma malo ljudi.
 
Vrh