Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=475092#p475092:3kyvsly7 je napisao(la):
Zuma » 01 Sep 2017 09:54 pm[/url]":3kyvsly7]Ovi problemi sa novcem se možda mogu dovesti u vezu sa drastičnim smanjenjem broja radnika. Sećate se da je broj radnika dugo vremena bio zaista ogroman

Pa ne može ni 60 miliona evra da traje večno. A potroši se i ovih "fantastičnih" 20 miliona naplaćenih prodajom stanova.
Gde je Investitor Spasilac da uplati još kapitala? Već se smorio?

Narednih dve godine valja završavati BW Residences, Vistu, Parkview i na to moraju da idu sve pare. Ne bi me iznenadilo da se u Rupi Beograd i Galeriju postepeno nahvataju voda, rastinje...

Malo je "mučno" ovo zatišje usred leta u septembru. Posle kad zahladni već znamo da će sa dela da se prelazi na reči i na gromoglasne najave za sledeću sezonu...
 
Ne znam odakle ta prica da su prodali samo 30% stanova. Licno sam isao direktno kod njih i raspitivao se za BW Residence jer sam tu hteo da kupim stan. Njihov menadzer prodaje mi je dao kataloge i pojasnio koje su lokacije u okviru zgrade jos ostale, tipa nizi spratovi sa pogledom na grad.

Nema smisla ni logike da ne bi ponudio potencijalnom kupcu najbolje opcije, jer njemu je u interesu prodaja a ne stvaranje lazne slike o prodatom broju stanova po cenu da ja ne kupim.
 
Kako su uspeli da godinu završe sa gubitkom od 11 miliona evra ako im je do kraja 2016. uplaćeno 60 miliona plus uplate za stanove do tada? A iz započetih radova i procenata njihove završenosti u tom trenutku se grubo mogu proceniti dotadašnji troškovi. Na šta je ovde otišao bar 71 milion evra? Stanje radova na kraju 2016. godine:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=423270#p423270:2ipykn9c je napisao(la):
stanislaw » 16 Dec 2016 07:07 pm[/url]":2ipykn9c]Dobio sam jednu ideju. Po ugledu na Beobuildovo Belgrade Eye, mogli bismo da vodimo i oko sa procentom izgradnje objekata u Navodnom Beogradu. Evo, probaću da napravim trenutni presek, trudeći se da se ni o jednu zgradu ne ogrešim:

BW Residences - 35%
(samo betoniranje je malko prešlo 50%, ali kamo sve instalacije, opremanje...)
BW Vista - 2%
(iskop temeljne rupe u toku, čekaju se probni šipovi, nema konačnog glavnog projekta)
Kula Beograd - 3%
(temeljna rupa urađena, dosadašnji probni šipovi mogu da se bace, nema konačnog glavnog projekta)
BW Gallery (tržni centar) - 5%
(iskop urađen, probni šipovi se čekaju, nema konačnog glavnog projekta)
Promenadla - 40%
(urađeno 400m+400m, još toliko je ograđeno a nije ni započeto, obaška i ceo donji nivo koji je tek krenuo)
Hotel W - 0%
(ali hvala za besplatan parking)
Savalova 1 i 2 - 100%
(osim ako privremene dozvole nisu već uveliko istekle, ali koga i briga)

Kapitalizacija 1a) faze - 40%
(uplaćeno 60 od mogućih 150 miliona evra kapitala)

Uočava se da progres pojedinih objekata znatno kaska za kapitalizacijom samog projekta, ali videćemo šta će biti...
Ovde mi je osnovna ideja da se prati procenat izgrađenosti, jer praćenje deklarisanih rokova mislim da je potpuno deplasirano (iako je zanimljivo malo se osvrnuti i na njih).
Unapred sam zahvalan za sve sugestije i korekcije ovog semafora.
Prodata skoro cela "A" kula!
M. T. Kovačević | 03. oktobar 2015. 20:31 | Komentara: 77

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... ela-A-kula
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=475115#p475115:30v1uapv je napisao(la):
Zacard » 02 Sep 2017 08:21 am[/url]":30v1uapv]
Ne znam odakle ta prica da su prodali samo 30% stanova. Licno sam isao direktno kod njih i raspitivao se za BW Residence jer sam tu hteo da kupim stan. Njihov menadzer prodaje mi je dao kataloge i pojasnio koje su lokacije u okviru zgrade jos ostale, tipa nizi spratovi sa pogledom na grad.

Znači imaš informaciju iz prve ruke da nije ostalo ništa osim najmanje poželjnih stanova (pogled na Vistu i sav onaj krš oko autobuske i železničke stanice). Ubeđen si da bi se oni trudili da ti ponude i nešto lepše, jer valjda im je cilj da ti prodaju.
To samo pokazuje da ne znaš puno o prodaji :) Poenta prodaje je da SVAKI stan konačno treba da nađe svog kupca, a nije poenta da se prvim kupcima "izađe u susret" sa najboljim stanovima. Najbolji stanovi se lako mogu prodati i za godinu dana, kada budu useljivi. Ti ako si već dovoljno zagrejan da daš pare za nešto što nećeš moći da koristiš narednih godinu dana, onda i treba pokušati da ti se proda nešto sa lošijim pogledom, na lošijem spratu. Možda ćeš i prihvatiti, ako si već unapred bio rešio da kupuješ kod njih.

Svaki privatnik investitor zna za trik da, kad mu dođe kupac na noge, onda se kupcu kaže žalimo, sve je rezervisano izuzev stana na najgorem spratu, onog koji ima najmanje traženu kvadraturu. Samo ako ne popustiš i istraješ u tome kakva kvadratura i kakva orijentacija stana ti treba, onda se može desiti da kroz par nedelja primiš poziv da je divnim čudom neko odustao od rezervacije upravo za ono što si ti od početka i želeo.
Naravno ne tvrdim da i kod BNV d.o.o. stvar funkcioniše na ovako primitivnom nivou, ali činjenica koja se i ne krije je da oni stanove puštaju u prodaju u kontigentima, dakle uvek postoje i spratovi koji su "lockovani" za prodaju sve do kraja. Na taj način, investitor se štiti da prodaja ide ravnomerno s obzirom na raspoloživu strukturu i cenu stanova. Ko je zapeo da kupi pre useljenja, i treba ga iskoristiti da mu se uvali ono što trenutno ide slabije.

Dakle ne kažem da te prodavac u oči laže kada ti kaže šta je preostalo, već je poenta u tome da je izbor u startu sužen na ono što je on ovlašćen da ti proda, a to nije sve što je raspoloživo.
 
Ima vlast da nam zatvori Beobuild na kraju jer ce ispasti da kvarimo ugled projekta BnV.
 
Izvor originalne informacije je Skyscrapercity, a ne Beobuild :)
Inače, sudeći po člancima u njemu, taj Infožurnal je neka vrsta Informera, jedino što ima suprotnu političku orjentaciju.
 
Sad sam shvatio da su oni samo preuzeli reportažu sa

http://www.espreso.rs/vesti/beograd/177 ... -vodi-foto

dodajući sopstveni tabloidni naslov. Ali smo bar dobili zvanično objašnjenje:

Ovu informaciju proverili smo u "Beogradu na vodi", gde su objasnili da se ovaj problem pojavio, ali da je uobičajen:

"U sklopu uređenja desne obale Save, došlo je do blažeg osipanja novog nabačaja kamene nožice u dužini od oko 30 metara. U pitanju je deo obaloutvrde koji je zbog radova koji su u toku propisno ograđen i nedostupan za šetače, te u kojem ne postoji rizik od povrede. Kako rečna dna često imaju mikrolokacije sa specifičnim geomehaničkim karakteristikama, takve situacije su uobičajene tokom samog procesa izvođenja radova na sličnim lokacijama" - kazali su za Espreso iz ove kompanije.

"Belgrade Waterfront je preduzeo sve neophodne mere, u skladu sa najvišim bezbednosnim standardima, kako bi ovaj deo obaloutvrde bio saniran u najkraćem roku" - dodali su.

Nakon što se izvrše ponovljena geotehnička istraživanja zone sa slabijom nosivošću, biće definisan novi oblik kamene nožice koji će biti primenjen u daljoj izgradnji, kažu u kompaniji, kao i da osipanje jednog dela obaloutvrde ni na koji način ne dovodi u pitanje napredak samog projekta, imajući u vidu da završene zone ni na koji način nisu ugrožene.

(Espreso.rs)
 
... došlo je do blažeg osipanja novog nabačaja kamene nožice u dužini od oko 30 metara.
Oštećenje uopšte nije ' blaže osipanje', već više liči na isečk obaloutvrde

do kojeg je došlo urušavanjem, tj. propadanjem jednog ograničenog dela.
 
Nije samo to. Ovo objašnjenje nažalost vredi isto kao i ono prvo, da je u pitanju "nestabilno korito reke". To prvo nije imalo nikakvo konkretno značenje, a ovo drugo je preciznije ali je teško videti kako može biti tačno.

Suština objašnjenja se svodi na to da je u pitanju lokalizovana prirodna pojava. Pa, pošto je lokalizovana, druga mesta nisu u opasnosti. Međutim već površna analiza pokazuje očigledne nelogičnosti.

Prvo, kako znaju da je lokalizovano ako uopšte ne znaju šta se desilo, tj ako ponovljenim geotehničkim istraživanjima to tek treba da saznaju? Ta istraživanja su već rađena i ovde, pa ništa nisu otkrila. Što znači da ako nisu bila dovoljna da otkriju ovu pojavu ovde, lako je moguće da je nisu otkrili ni na drugim mestima.

Drugo, ŠTA bi trebalo da bude lokalizovano? Ne rupa, nego UZROK zbog koga se rupa pojavila. Samo tada taj uzrok ne bi mogao napraviti druge probleme na drugom mestu (ne obavezno takođe rupu nego recimo drastično smanjenu nosivost). Uzrok rupe bi teorijski mogao biti prirodan ili veštački.

Ako prepostavimo da je u pitanju prirodna pojava, kao što oni kažu, zaista ne znam kojim se to prirodnim mehanizmima može objasniti nastajanje šupljine duboke bar 18 do 20 metara SAMO OVDE, a i ne na drugim mestima. Prirodne karakteristike zemljišta koje omogućuju stvaranje rupa ili ne postoje nigde, ili postoje na široj teritoriji. Nije moguće pojavljivanje ovako velike prirodne anomalije tla širine 30 i dubina recimo 20 metara samo na jednoj tački površine SA i nigde više. Dakle, ili je u opasnosti šira teritorija, ili nije prirodna pojava.

Ako prepostavimo da uzrok NIJE prirodna pojava, nego posledica delovanja čoveka, šta bi to moglo biti? Ne pada mi na pamet ništa što bi objasnilo ono što znamo.

Potonuli brod koji je konačno kolapsirao i napravio rupu iznad sebe? Prvo, ovde je oduvek bio plićak, a i rupa je prevelika. Legendarni i nikad pronađeni podzemni lagum ispod Save? Opet je rupa prevelika. Zakopana cev koja ispušta vodu i polako ispira zemljište u podzemlju? Ovo bi bilo moguće objašnjenje kad rupa ne bila ovako duboka. Ko je to u davno vreme zakopavao cevi na dubinu od bar 18 do 20 metara? A, ako je cev postavljena više, voda ne bi pravila rupu ISPOD cevi. Da bi pesak bio ispran iz tla mora da ima neki prostor kuda bi mogao da ode. To može biti jedino korito reke. Ali ono je ovde na obali (pa čak i sred reke) na višem nivou. Što znači da bi pesak skoro isključivo bio ispiran naviše, iznad cevi, ne bi se pravila šupljina ispod nivoa cevi. Ukratko, ne valja ni jedno objašnjenje koje meni trenutno pada na pamet koje bi moglo objasniti tobože "lokalizovanu" prirodu problema. Ni prirodni ni veštački uzroci ne objašnjavaju kako to da opasnosti nema nigde drugde sem ovde, kako se to tvrdi. Ako imate neku bolju ideju mogućeg mehanizma pravljenja ovako duboke i velike šupljine slobodno recite.

Jedino smisleno objašnjenje je da odbacimo pretpostavku o lokalizovanosti uzroka. Onda najviše smisla ima teorija o podzemnoj reci ili o čitavom bogatom vodonosnom sloju koji u podzemlju pomera sitne čestice zemljišta. Nažalost, ta voda je morala odnekle da dođe (ima nižu temperaturu od Savske vode), pa je sasvim sigurno da taj podzemni tok postoji i na drugim mestima u Savskom amfiteatru.

I upravo je TO sada problem i značaj ovog događaja. Gde je ta podzemna reka ili široki vodonosni sloj? Kuda teče? Kako ga nisu videli do sada? Kakve efekte može imati na drugim mestima?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=475142#p475142:2kf6ubdr je napisao(la):
stanislaw » Sub Sep 02, 2017 1:48 pm[/url]":2kf6ubdr]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=475115#p475115:2kf6ubdr je napisao(la):
Zacard » 02 Sep 2017 08:21 am[/url]":2kf6ubdr]
Ne znam odakle ta prica da su prodali samo 30% stanova. Licno sam isao direktno kod njih i raspitivao se za BW Residence jer sam tu hteo da kupim stan. Njihov menadzer prodaje mi je dao kataloge i pojasnio koje su lokacije u okviru zgrade jos ostale, tipa nizi spratovi sa pogledom na grad.

Znači imaš informaciju iz prve ruke da nije ostalo ništa osim najmanje poželjnih stanova (pogled na Vistu i sav onaj krš oko autobuske i železničke stanice). Ubeđen si da bi se oni trudili da ti ponude i nešto lepše, jer valjda im je cilj da ti prodaju.
To samo pokazuje da ne znaš puno o prodaji :) Poenta prodaje je da SVAKI stan konačno treba da nađe svog kupca, a nije poenta da se prvim kupcima "izađe u susret" sa najboljim stanovima. Najbolji stanovi se lako mogu prodati i za godinu dana, kada budu useljivi. Ti ako si već dovoljno zagrejan da daš pare za nešto što nećeš moći da koristiš narednih godinu dana, onda i treba pokušati da ti se proda nešto sa lošijim pogledom, na lošijem spratu. Možda ćeš i prihvatiti, ako si već unapred bio rešio da kupuješ kod njih.

Svaki privatnik investitor zna za trik da, kad mu dođe kupac na noge, onda se kupcu kaže žalimo, sve je rezervisano izuzev stana na najgorem spratu, onog koji ima najmanje traženu kvadraturu. Samo ako ne popustiš i istraješ u tome kakva kvadratura i kakva orijentacija stana ti treba, onda se može desiti da kroz par nedelja primiš poziv da je divnim čudom neko odustao od rezervacije upravo za ono što si ti od početka i želeo.
Naravno ne tvrdim da i kod BNV d.o.o. stvar funkcioniše na ovako primitivnom nivou, ali činjenica koja se i ne krije je da oni stanove puštaju u prodaju u kontigentima, dakle uvek postoje i spratovi koji su "lockovani" za prodaju sve do kraja. Na taj način, investitor se štiti da prodaja ide ravnomerno s obzirom na raspoloživu strukturu i cenu stanova. Ko je zapeo da kupi pre useljenja, i treba ga iskoristiti da mu se uvali ono što trenutno ide slabije.

Dakle ne kažem da te prodavac u oči laže kada ti kaže šta je preostalo, već je poenta u tome da je izbor u startu sužen na ono što je on ovlašćen da ti proda, a to nije sve što je raspoloživo.

Nema potrebe za ad hominem niti da budes snisishodljiv i pretenciozan. S obzirom da nisam bio zainteresovan za ono sto im je ostalo u Residence, u okviru istog sastanka ponudili su mi stanove u Visti na lokaciji po mom izboru (valjda su trebali prvo da mi ponude podrum ili parking mesto) ali to nije ono sto sam ja zeleo. Evo proslo je skoro 3 meseca i po tvom receptu mi se jos niko nije javio.

Prateci logiku tvog argumenta o navodnih 30% stanova koje su prodali dolazimo do zakljucka da je to u stvari njihva strategija prodaje a ne odraz stanja na trzistu niti kvaliteta gradnje. Samim tim serija postova na ovu temu dolazi do "moot point" jer tih navodnih 30% ne odrazava uspeh, odnosno neuspeh samog projekta, s toga je bespredmetno govoriti o njemu. Kontradiktornost izmedju ovog i tvojih predjasnjih postova na ovu temu sastoji se u tome da ovaj broj koristis kao meru uspeha celokupnog projekta a da si u odgovru meni veoma elokventno pobio celu svoju predjasnju argumentaciju.
 
Nisam ja ni imao ambiciju da sudim o finansijskoj uspešnosti ili neuspešnosti projekata poput BW Residences ili BW Vista. Verovatno ćemo se složiti da je rano za konačan sud dok izgradnja još traje. Kada ima useljivih stanova, to onda pospešuje i prodaju.
Hipotetički, ako bi stanovi sa pogledom na reku bili prodati 100% a ovi otpozadi 0%, to bi bilo vrlo loše za projekat jer bi vodilo u obaranje cene preostalih stanova, možda i više nego što je investitor kalkulisao. Zato investitori i imaju svoje tehnike kako balansirati prodaju dok projekat traje...

Razlog zašto bi investitor želeo da sačuva jedan broj stanova sa pogledom na reku je vrlo jasan: umesto da ih proda tebi sada, za godinu dana će možda moći da ih znatno skuplje proda kao useljive, u slučaju da ostane velika disproporcija u potražnji za različitim tipovima stanova u zgradi. Time bi se pokrivao pad cene onih manje poželjnih stanova, u slučaju da ni drugi, poput tebe, ne budu za njih preterano zainteresovani.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=475214#p475214:2qust022 je napisao(la):
Zacard » 02 Sep 2017 07:24 pm[/url]":2qust022]
u okviru istog sastanka ponudili su mi stanove u Visti na lokaciji po mom izboru

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=475214#p475214:2qust022 je napisao(la):
Zacard » 02 Sep 2017 07:24 pm[/url]":2qust022]
ali to nije ono sto sam ja zeleo

Nema šta, bio si težak kupac :)
Možda bi bilo interesantno za temu da elaboriraš šta je to ono nešto u Visti što je tebi nedostajalo ili zasmetalo :)
 
UaMfDMk.jpg
 
Imamo temu o objektu BW Residences
 
I ja imam utisak da je intenzitet radova na ovom gradilištu drastično opao u zadnje vreme. Sećam se da zimus radili po debelom minusu, vikendom, pa i praznicima, ali jutros oko 11 sati, nigde nikog na gradilištu.

Pogledajte prilog 7
Bila je tu samo neka čudna skupina žena koje su, čini, se vežbale jogu:

Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 5
Pogledajte prilog 4
Ovde se već duže vreme ne dešava ništa. Šteta, malo je posla ostalo da se dovrši ovaj deo obaloutvrde:

Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1
Jedva pronađoh ovaj montažni javni WC, nigde neke oznake, ali džaba, zaključan je, nije u funkciji:

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=475298#p475298:38mswfqo je napisao(la):
joncage » 03 Sep 2017 12:26 pm[/url]":38mswfqo]Naslovna na Kurirovom sajtu: STAO PROJEKAT BEOGRAD NA VODI: Arapi pobesneli zbog pumpanja troškova! ČITAJTE U KURIRU!

http://www.kurir.rs/vesti/politika/2904 ... a-troskova

Koliko ima istine u ovom?

Da bi to moglo da bude istinito, prvo bi moralo da bude istinito da je BNV uopšte projekat arapskog investitora, a ni to još nije dokazano - ako je viđeno da je Alabar promoter projekta, ne znači da je i kapital njegov.
Drugo, izgradnja stambenih solitera nije stala i teško da će stati, jer je država Srbija upetljana kao saučesnik u tu šemu i teško da može dozvoliti blamažu da stambeni objekti koji su pušteni u prodaju ne budu završeni.

Ono što može biti tačno je da, ko god je finansirao izgradnju Promenadle, sada ne može a da nije duboko nezadovoljan epilogom. Kao i da projekti Rupa Beograd i tržni centar možda moraju pod ručnu, iz prostog razloga što nedostaju neophodni suinvestitori koji bi mogli i bili voljni da igraju po pravilima koje nameću oni koji su ceo projekat BNV započeli.
 
Jel ima neki konkretan razlog zašto su na jednom delu šetališta behaton ploče, na drugom su druge granitne ploče a na trećem su treće granitne? Valjda je logično težiti standardizaciji, posebno u uslovima gde se zna da je održavanje na jako niskom nivou, i gde će ploče morati često da se menjaju...

A kad smo kod toga...
file.php


Ovde se već vidi jedno desetak ploča koje će da puknu ili da potonu u narednih par meseci. A ovo je samo 10 metara od 5 km obale koliko će da je bude. Znači jedno od 500 mesta koje će uskoro imati isti problem.

Ja ne znam, jel može neko da mi objasni šta je toliko nedostižno i nesavladivo za naše građevince da u 2017. godini ne može da se vidi jedan novi pločnik koji je u eksploataciji duže od dve godine a koji ne liči na kamenjar? Jel baš tolika ku***bolja/muljaža u pitanju ili zaista postoje neka skrivena znanja i neki nepoznati fenomeni koje naši majstori još nisu savladali i otkrili?
Ozbiljno pitam. Zanima me kako neko može 10-15 godina da radi jedno te isto, da uvek dobije loš rezultat, i da opet nastavlja po starom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=475322#p475322:vd8fq7jn je napisao(la):
Bender Rodriguez » 03 Sep 2017 01:56 pm[/url]":vd8fq7jn]Jel ima neki konkretan razlog zašto su na jednom delu šetališta behaton ploče, na drugom su druge granitne ploče a na trećem su treće granitne?

Behaton je samo u okolini Savalove, jer je to prva deonica koja je na brzinu postavljena. Pre i posle te deonice prešli su na granit identičnog oblika, samo da projekat ne bi bio odbacivan kao jeftina šminka i ruganje praksi popločavanja savskih šetališta kamenom, što je Beograd redovno praktikovao decenijama pre toga.
A to što su ploče već podlokane ne ide na dušu slagačima koji su popločavali, već onima pre njih, graditeljima obaloutvrde koji su je tako ofrlje postavili da podloga jednostavno curka u Savu, pa onda ni kvalitetne ploče ne mogu više da se održe na mestu.
 
sad preko ove rupe sto se otvorila mogu da stave stari savski most da premoste, da nenosaju to negde daleko ! :D :p
 
Ovde fali najvise ISKUSTVO da se vodi ovoliko veliki projekat koji obuhvata desetine zgrada, ulica i jednu dugacku promenadu.

Dakle politicka volja da se gura takav projekat postoji ali ocigledno je ovde problem u organizaciji i izvedbi.
Oni su hteli da urade nesto grandiozno ali nisu znali kako to da ucine zato sto ne postoji u Srbiji strucni kadar koji bi vodio ovoliki projekat uredno.
Takodje su mislili da ako angazuju strane projektantske biroe da im projektuju zgrade da ce dobiti znatno bolji kvalitet arhitekture ali tu su definitivno pogresili jer je svaki taj strani biro projektovao zasebno svaki objekat i onda se dobijaju razni tipovi zgrada koji nemaju veze jedni sa drugima.
Nisu uhodani jednostavno zato sto kolicina organizacije koja je potrebna ovde zbog slozenosti projekta zahteva izuzetno preciznu koordinaciju, i onda ima propusta dok se nadje adekvatan materijal, adekvatan nacin da se izvedu radovi i zato imamo deo promenade u behatonu, deo obaloutvrde koji tone jer je sve radjeno u hodu i zato dolazi do ovakvih gresaka u izvodjenju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=475329#p475329:3jh0e7gy je napisao(la):
stanislaw » 03 Сеп 2017 02:15 pm[/url]":3jh0e7gy]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=475322#p475322:3jh0e7gy je napisao(la):
Bender Rodriguez » 03 Sep 2017 01:56 pm[/url]":3jh0e7gy]Jel ima neki konkretan razlog zašto su na jednom delu šetališta behaton ploče, na drugom su druge granitne ploče a na trećem su treće granitne?

Behaton je samo u okolini Savalove, jer je to prva deonica koja je na brzinu postavljena. Pre i posle te deonice prešli su na granit identičnog oblika, samo da projekat ne bi bio odbacivan kao jeftina šminka i ruganje praksi popločavanja savskih šetališta kamenom, što je Beograd redovno praktikovao decenijama pre toga.
Не, него је део променаде код СаваНове привремен и људи нису хтели да бацају непотребно средства на гранит. Када кажем, привремен, значи да ће свој коначни изглед и коначну висину добити када се теретна железница измести а СаваНова уклони.
 
Ok mada opet onda ostaje 3 vrste ploča samo na tom potezu od Brankovog do Gazele. Mogu samo da mislim na šta će to da liči za par godina kad dođe vre... pardon, kad se vlasti jednog dana sete da neke od njih zamene.

Što se tiče podloge ispod ploča, ok to za vodu i curkanje u ovom slučaju. Ali ja vidim isti taj problem širom Beograda. Behaton kockice (namerno kažem kockice, jer je ono smejurija i idiotizam) koje su stavljane po centranim opštinama u zadnjih 10 godina su već odavno u očajnom stanju. A isto je i sa ovim novim pešačkim zonama, gde čak i ove teške i kvalitetne granitne ploče već počinju da pucaju i tonu. I kad kažem da tonu ne mislim samo na odstupanje od par cm, nego baš na rupetine u koje može ceo čovek da stane.

Tako je bilo sa pločama na početku Obilićevog venca pre dva meseca, tako je sa pločama ispred Albanije (gde ne prolaze čak ni dostavna vozila, samo pešaci od 70kg), tako je sa mnogim ovim behaton pločama širom grada. Eno u Zmaj Jovinoj između Braće Jugovića i Simine već jedno godinu dana stoji rupetina veličine jednog kofera. A one manje, dubije od par cm sa sve klackajućim pločama, su već odavno postale uobičajen prizor.

Ali dobro, sad bar znam da dakle definitivno nije do skrivenih tehnologija i fenomena nego do dobre stare srpske ku***bolje i ugradnje.
 
Vrh