Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Aли и кориговати. Да лети Сава нова (као највеће сужење на променади) и да се сачува функција станице за приградску железницу.
 
Jel bese 3,5 milijardi investicija? Kako ono rekose, nadjite vi investitora koji je tako solventan.
Recimo kineski kredit u CG je 800 miliona, voleo bih samo da vidite kako izgleda gradnja deonice autoputa tamo i koliko operative i ljudi je angazovano.

Da li ste vi svesni da fiktivni investitor ima 60+ godina? Da li ste svesni da bi u trecoj dekadi investiranja imao blizu 90? Shvatate li Vi ljudi koliko je to providno. Shavate li da je 30 godina rada na necemu ulaganje zivota u nesto, zivotno delo. A radi se o najobicnijim zgradurinama.

Ne mogu da verujem da postoje ljudi koji uz ratio koji poseduju gutaju PR informacije koje im servira gradska vlast. BGH20 je oksimoron projekat.


Probudite ese bre, zbog ovoga ce uskore robijati!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474694#p474694:lsjndnjg je napisao(la):
Zuma » 30 Авг 2017 06:45 pm[/url]":lsjndnjg]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474685#p474685:lsjndnjg je napisao(la):
stf » 30 Aug 2017 06:26 pm[/url]":lsjndnjg]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474680#p474680:lsjndnjg je napisao(la):
Zuma » 30 Авг 2017 06:04 pm[/url]":lsjndnjg]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474671#p474671:lsjndnjg je napisao(la):
stf » 30 Aug 2017 05:19 pm[/url]":lsjndnjg]Teren Savskog amfiteatra nije ni malo nezgodniji od terena Novog Beograda koji je ceo peskovit, porozan i pliva na vodi.
Sem što na tri strane nije oivičen sa tri brda sa kojih se sliva voda, što nije na spoljašnjoj okuci reke i što njegove obično daleko niže zgrade nisu 15 metara od NBG obaloutvrde.
Predramatizovani iskaz. Neko bi pomislio da je Sava planinska reka poput Drine, a Savski Amfiteatar delta Nila ...
Kad se gradio Novi Beograd zemljište NIJE odjednom propalo u rupu kojoj se još ni dno ne zna, a kad je građen BNV jeste. To je činjenica, a ne nečija interpretacija činjenica. A i ovo što sam naveo su TAKOĐE objektivne činjenice koje govore da razlike postoje, iako si ti rekao da ih nema.

Хајде да узмемо хипотетички да се рупа отворила због некомпетентности пројектаната, инвеститора или извођача, или свих заједно.

Хјаде сада да се вратимо у не тако далеку прошлост ... можемо се сложити да су и инвеститори, и пројектанти али и извођачи пројекта новог београдског железничког чвора и више него компетентни зар не? Макар много компетентнији од ових данас? А знате ли шта се њима десило? Десило им се да се и поред свих прорачуна стручњака, кртица која је копала тунел, пропала и заглавила се у муљу ... обуставили радове да виде шта им је чинити ... и шта је било решење? Закопали су целу кртицу у муљ, купили нову и наставили да копају урачунавши нову ситуацију и изменивши пројекат. Кроз те тунеле данас иде БГ:воз и превози 20 000 људи дневно. А "бачена" кртица је сама коштала пар милиона евра ...

.... дакле, како рече Николас, овакве ствари се дешавају и нису очито, никакав доказ компетентности или некомпетентности било кога.

А на овој теми, како време одмиче, има све мање и мање чињеница, а све више и више писанија у рангу теоретичара завере попут оних да је земља равна плоча ... па тако можемо сазнати да у 21. веку песковит терен непремостива грађевинска препрека, а људи у средњев веку подигли Венецију ... и тако редом ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474764#p474764:2fsd9z13 je napisao(la):
dragan » 31 Aug 2017 01:51 am[/url]":2fsd9z13]Aj malo optimizma... sad kad je već počelo, valja ga i završiti.
file.php
Zasto bi trebalo da ga zavrshimo? Samo zato sto je nesto zapoceto? tom logikom treba da eliminishemo zakon o legalizaciji i bespravnoj zgradi, jer sve moze tako da se legalizuje i zavrshi. Npr one kuce na zasticenom savskom nasipu....zasto ih rusiti kada su zapocete i dovrsene.

Koji je to razlog, opravdanje da se zavrshi BNV? pare nisu, arh vrednost nisu, pomanjkanje stambenog prostora nije, turizam nije, prosperitet kulturnog zivota grada nije, sportski sadrzaj nije, nedostatak trznih centara nije....
 
Sad sam proverio. Prvu sliku radova na raščišćavanju amfiteatra sam lično uslikao 8.3.2014. u 8:53AM. Siguran sam da sam uhvatio bukvalno prve radove (seču drveća i sitnog rastinja pored koloseka kod Gazele, da se pripremi kolosek za uklanjanje).

Što se osnivačkog kapitala tiče, priznajem grešku, ('ladno sam dodao neke tri nule koje ne postoje) - dakle bilo je 3x20 milona evra, ali svakako suština mog posta i dalje stoji, a to je da je priliv novog kapitala od strane investitora jako usporen ili čak privremeno zaustavljen. Što se tiče katastra i bilansa za 2016. to nam ne pokazuje trenutnu finansijsku sliku, a mene isključivo to zanima - odnosno da li investitor ne daje novce zato što ih BnV ima dovoljno u ovoj fazi, ili se čeka započinjanje ozbiljnih radova na visti, galeriji i kuli, ili je u pitanju lagano povlačenje sadašnjeg formalnog investitora.
 
Sećam se te fotke kad si poranio Goje :kk:

Što se tiče novca mišljenja sam da investitor ima popriličan priliv od kupaca stanova- BW residences zatim Vista (avans,pobijanje šipova predpostavljam da je slična dinamika isplate kao kod residences znači 20% vrednosti stana isplaćeno) koliko sam mogao da čujem gotovo svi stanovi su rasprodati,a nema baš prevelikih troškova oko isplate izvodjača u ovom trenutku.

Isplaćen je Novkol (pobijanje šipova Vista ,residences,kula,tc) Energoprojekt verovatno mu se isplaćuje fazno,mada je realno očekivati da mu se gro novca isplati kad završi radove,orijentaciono celokupna investicija za BW residences iznosi cca 50miliona evra.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474617#p474617:1pegvgu9 je napisao(la):
Delija » 30 Aug 2017 10:58 am[/url]":1pegvgu9]Али мени је фасцинантно како се на овај пројекат савршено осликава лик, дело и психички поремећаји нашег драгог инвеститора.

Шизофрен пројекат, извођење на-врат-на-нос, на површини гладац, фенси гранит, клупице, расвета, испод крпачина, коров, рушевине, клизишта, канализација, ситни пилићарски бизнис послушника на сваком кораку, усиљено одржавање, скупа декорација свуда, агресиван маркетинг, криминал, чак и људске жртве... а у глобалу - кататрофалан пројекат који нас је олакшао за милијарде у сред којег се отвара првалија због нестручности и бахатости.

Fascinanto, zaista.

Setimo se da su pre par godina Beogradjani volonterski nadogradjivali staru svapsku obaloutvrdu dzakovima peska kako bi zastitli grad. A sta danas deli Savamalu, zeleznicki cvor i prugu za prevoz opasnih materija od udara vode? Nista, samo nakaradna ograda nove promenade, ni obaloutvrde vise nema.

Kazu "ekipa BnV" ce to da resi, pa zaboga ne radi se ovde o nelegalnoj sojenici koju ce "ekipa" da sredi, radi se o obaloutvrdi koja cuva grad i koje vise nema jer je propala u Savu, pitajte Obrenovcane.

Fascinantno.

A ko to treba situaciju da resi?
Kako da vam kazem, nemam ni malo poverenja u preduzece koje redja talpe kao pijanac flase i nalogodavca koji to neimarsko zlo bezrezervno aminuje. A tek pobesnim kada se na sred gradilista otvori rupa bez dna a cela ta "ekipa" brze bolje pobegne bez traga kao vlada pred vermahtom.

I sta smo na kraju dobili?
Stare obaloutvrde vise nema, nova je propala u Savu, novinari sede u Savanovi, piju pice i ne vide nista a odgovorni cekaju prve kise pa da organizuju prevoz dobrovoljaca sa parkinga Savacentra do BnV za odbranu grada od poplava...

A da, dobili smo par novih ruznih zgrada.
Slavimo Beograd.

beach-house-565x389.jpg
 
Cela ta "finansijska konstrukcija" BNV je vrlo sumnjiva, pojavljivali su se razne javne ličnosti kao kupci, koji su kasnije govorili da nisu "baš kupili, nego se interesovali za stanove" . Posle smo videli da su ti ljudi nagrađeni nekim pozicijama u vlasti...
Na žalost, u ovakvoj državi, "održivost" projekta na osnovu samo podataka iz APR je , ajde da kažemo upitna.
Naravno, verujem da se ovde dovodi u pitanje i "tehnička izvedba" projekta.
Ali mišljenja sam da je ona neodvojiva od ovih ostalih delova.
Današnja tehnologija je dovoljno napredovala da fraza "sve je moguće u današnje vreme" često ljudima pada na pamet. Ja bih ipak dodao i "koliko para toliko muzike" , i čini mi se da kad smo kod "para" tu već stvari nisu baš onakve kakvima se predstavljaju.
Ono što mene brine jesu posledice u godinama koje dolaze, kako god se ovaj projekat razvijao ili završio ili obustavio.
Meni se čini da se Grad Beograd nije "zaštitio" dovoljno kao neko ko je deo svojeg prostora ustupio privatnom licu.
Bojim se da kako god se stvari budu kretale, BG je izgubio kontrolu nad bitnim delom svog prostora.
Nadam se da se varam i da stvari nisu ovako crne...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474783#p474783:3ly1wpyx je napisao(la):
GOJE » 31 Aug 2017 08:06 am[/url]":3ly1wpyx]Sad sam proverio. Prvu sliku radova na raščišćavanju amfiteatra sam lično uslikao 8.3.2014. u 8:53AM. Siguran sam da sam uhvatio bukvalno prve radove (seču drveća i sitnog rastinja pored koloseka kod Gazele, da se pripremi kolosek za uklanjanje).

Goje, našao sam tu tvoju poruku na 82. strani ove teme. Ali slika isparila odande, imaš li je negde? :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474777#p474777:3783otjd je napisao(la):
stf » 31 Aug 2017 07:14 am[/url]":3783otjd]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474694#p474694:3783otjd je napisao(la):
Zuma » 30 Авг 2017 06:45 pm[/url]":3783otjd]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474685#p474685:3783otjd je napisao(la):
stf » 30 Aug 2017 06:26 pm[/url]":3783otjd]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474680#p474680:3783otjd je napisao(la):
Zuma » 30 Авг 2017 06:04 pm[/url]":3783otjd]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474671#p474671:3783otjd je napisao(la):
stf » 30 Aug 2017 05:19 pm[/url]":3783otjd]Teren Savskog amfiteatra nije ni malo nezgodniji od terena Novog Beograda koji je ceo peskovit, porozan i pliva na vodi.
Sem što na tri strane nije oivičen sa tri brda sa kojih se sliva voda, što nije na spoljašnjoj okuci reke i što njegove obično daleko niže zgrade nisu 15 metara od NBG obaloutvrde.
Predramatizovani iskaz. Neko bi pomislio da je Sava planinska reka poput Drine, a Savski Amfiteatar delta Nila ...
Kad se gradio Novi Beograd zemljište NIJE odjednom propalo u rupu kojoj se još ni dno ne zna, a kad je građen BNV jeste. To je činjenica, a ne nečija interpretacija činjenica. A i ovo što sam naveo su TAKOĐE objektivne činjenice koje govore da razlike postoje, iako si ti rekao da ih nema.
Хајде да узмемо хипотетички да се рупа отворила због некомпетентности пројектаната, инвеститора или извођача, или свих заједно.

Хјаде сада да се вратимо у не тако далеку прошлост ... можемо се сложити да су и инвеститори, и пројектанти али и извођачи пројекта новог београдског железничког чвора и више него компетентни зар не? Макар много компетентнији од ових данас? А знате ли шта се њима десило? Десило им се да се и поред свих прорачуна стручњака, кртица која је копала тунел, пропала и заглавила се у муљу ... обуставили радове да виде шта им је чинити ... и шта је било решење? Закопали су целу кртицу у муљ, купили нову и наставили да копају урачунавши нову ситуацију и изменивши пројекат. Кроз те тунеле данас иде БГ:воз и превози 20 000 људи дневно. А "бачена" кртица је сама коштала пар милиона евра ...

.... дакле, како рече Николас, овакве ствари се дешавају и нису очито, никакав доказ компетентности или некомпетентности било кога.
Na taj način je moguće sve izjednačiti i opravdati svaki svaku grešku. Jednostavno se ignorišu sve razlike, zatim izdvoje i istaknu sve sličnosti, i na kraju prosto kaže da se to moglo svakom desiti pošto je tako siromašno opisana i redukovana pojava tobože univerzalna. Ali razlike koja okružuju naoko slične događaje se ne mogu zaboraviti jer je bez njih nemoguće razumeti šta se desilo. U zavisnosti od motiva to je ili greška u rezonovanju ili manipulacija. Koje su to bitne razlike?

Prvo, teorijsko znanje o ispitivanju zemljišta, iskustvo, raspoloživi instrumeni i računarski programi za simulaciju i vizuelizaciju procesa u tlu su danas sigurno daleko bolji nego što su bili u vreme tih radova, pa se nekadašnje greške danas mogu opravdati mnogo manje.

Drugo, detaljnost i kvalitet informacija o sastavu zemljišta na nekom mestu zavisi od količine novca i vremena koje je uloženo u istaživanje tla, a TO zavisi i od toga koliko razloga imamo da sumnjamo da je neko mesto posebno problematično. Pretpostavljam da nisu imali razloga da previše sumnjaju na mesto gde je propala krtica (inače bi se više potrudili da shvate šta se tu nalazi), ali je sasvim sigurno znam da je svaki stručnjak u Beogradu definitivno znao koliko je potencijalno problematična ovako ambiciozna gradnja baš u Bari Venecija i tik pored reke. Pa ni po ovom osnovu nema opravdanja da ih tobože "iznenadi" čitava podzemna reka.

I treće, postoji bitna razlika u motivima i očiglednoj praksi onih koji su upravljali sa ova dva projekata. Čitava suština povike na ono što se trenutno radi u Beogradu i jeste u tome što je polako postalo potpuno jasno da interesi investitora i politika stvaranja brzog keša po svaku cenu danas imaju daleko veću težinu od javnog interesa. Prirodna posledica takvog pristupa je između ostalog i jasan interes ka zakidanju na kvalitetu radova i ka izboru po javni interes neodgovarajućih projekata jer se (uz davanje zemljišta ispod cene) upravo tako ostvaruje korist za investitora i političara. Ukratko, danas postoji jasan i veoma izražen motiv da se radovi zbrzaju i uštedi gde god je moguće, a da istovremeno ne postoji politička volja da se dozvoli nezavisan i stručan rad regulativnih i nadzornih tela u državi. To je ranije bilo drastično manje izraženo, pa je za incident sa krticom daleko razumnije pretpostaviti manju objektivnu krivicu u osamdesetim godinama nego za otvaranje rupe u Bari Venecija u 21. veku, i sa ovakvim prioritetima državne i gradske vlasti.

Itd, itd, bitnih razlika ima još.
 
Ajmo malo teorije zavere ;)
Najluđa teroija koju sam ja čuo je da su investitor u stvari naši, Vučićevi ljudi, a da je Krstić tadašnji ministar samo preko Arapa oprao pare da izgleda da je to njihova investicija. Dalje je interesantan odnos Vučića i Mila, pošto je Milo imao te šeme da od šverca cigara, kola i na kraju i droge (Šarić) i prodaje u drugim zemljama (posebno Srbiji), u svoju zemlju vraća pare od toga koje onda investiraju njegovi tajkuni u razne turističke objekte i nekretnine slične ovoj.
Međutim ne deluje nemoguće ni da su investitor stvarno Arapi jer imaju dista para od nafte.
Iza obe ove šeme (Milove i Vučićeve) ja vidim petro-dolarsku ekipu na čelu dolara (1) sa Rotšildima i njihovim agentima (npr u Porto Montenegru su sem Jakoba Rotšilda bili vlasnici i njihov čovek za resurse zlato - Piter Mank, za resurse aluminijuma - Deripaska (nek vas ne zavara rusko prezime, čovek je zemljak Rotšildovih kao i Piter Mank) i za visoku modu koja živi od njih - vlasnik Luj Vitona - Bernard Arnaut, a viska moda se često u koordinaciji sa medijima i npr MTV-jom, Holivudskim filmovima i sl koristi za popularizovanje njihovih političkih ideja posebno među mladima https://beta.theglobeandmail.com/report ... dmail.com&) a na čelu nafte (2) sa Arapima koji kao grade ovaj Beograd na Vodi (kojima su takođe prodali Porto 2016-e). Nekako mi se čini da Beograd na Vodi ima veze sa ovom šemom. Treća ekipa u ovoj šemi koja ovde nije u igri su Nemci (kao glavni proizvođači kola koja idu na naftu, a nafta se kupuje za njihove dolare. Tu je razlog što su nemački proizvođači kola protiv nove tehnologije elektrovozila). Kod nas je paralelno otvoreno dosta autokooperanta nemačkim proizvođačima automobila sa čudnim šemama subvencionisanja do 10.000 evra po radnom mestu koje nije poznato dal je savetovano od strane Rotšildovih MMF-a i da li su učestvovali u finansijskim šemama oko toga.
Po meni je cela priča : uključivanje Srbije u njihov sistem, kako bi se uključivanjem u sistem povećala zavisnost od njih (finansije, proizvodnja...), a sa glavnim ciljem njihove borbe protiv Rusije u ovom delu sveta. A Beograd na Vodi bi trebao da bude njihov "poklon" dobrodošlice nama, pokazatelj njihove moći i simbol kakvu lepotu i veličanstvenost daje njihov sistem :sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474657#p474657:2mlp01ej je napisao(la):
Zuma » Sre Avg 30, 2017 5:23 pm[/url]":2mlp01ej]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474633#p474633:2mlp01ej je napisao(la):
lepi » 30 Aug 2017 01:59 pm[/url]":2mlp01ej]De bre crni gavrani. Otvorila se rupa, ljudi samo sto nisu na mesecu poceli da grade, a nece moci ovaj problem da rese.

Kako se panicna manija par forumasa lako prosiri forumom, zanimljivo gledanje sa aspekta kontrole sirokih lako povodljivih masa.
Odjednom ce zgrade da se sruse, putevi da nestanu.... :lol:
Nije kritika samo zbog rupe, nego je ona poslednja u nizu mnogih problema. Hajde da se za prvu grešku kaže "desilo se", za drugu "nisu mogli da znaju", za treću "nije strašno ima tu i dobrih stvari", itd, itd. Složićeš se ipak da jednom prosto mora da se kaže "ali sad je već previše grešaka". Koliko štapova čini gomilu?

Pa naravno da ima problema, teren za gradnju je jako nezgodan i ne treba biti strucan da se to konstatuje. Ne vidim da se i jedan problem javio sa visokogradnjom a da nije resen.
Opet je setaliste uz reku mozda 1-2% celog projekta. Izvlaciti zakljucke da ce se sve srustit, je u najmanju ruku zlonamerno.
 
Što se problema tiče, jedino je šetalište bar delimično pušteno u rad. U zgrade ne možemo ni da uđemo da bi išta o njima znali. Takođe, ja nisam rekao da će se sve srušiti, nego da je broj i raznovrsnost problema na BNV-u postala prevelika. Ovaj konkretni problem je privukao posebnu pažnju zato deluje vrlo simbolično, što jasno sugeriše da je posledica ili nekvalitetnog pristupa ili političkih pritisaka da radovi ubrzaju, što je za razliku od drugih potpuno blokirao radove, i što potencijalno može imati ogromne posledice po nastavak projekta ako se ispostavi da je zemljište u SA još teže nego što se pretpostavljalo. Ne zaboravi da se, za razliku od drugih mesta, ovde nikada ništa ozbiljno nije gradilo.
 
^^
pa ti si kacio ovde komentar nekoga kriticara iz AAS koji je tvrdio da je previse betona ispod zemlje. I sad se pojavi rupa ne znam ni 10m2 i ona ce da poremeti sipove koji su rasporedjeni na hiljade metara kvadratnih a u dubinu da bukvalno ni ne moze dublje.

Koliko se secam na tom mestu nije ni bilo nikakve oblaoutvrde, bas u tom delu gde se rupa pojavila pa stoga nije ni moglo biti problema do sada.

Prizivanje zla i koje kakve kletve, ne mislim na tebe konkretno, da nekad pomislim kada bi Srbi bili vernici koliko kunu, gde bi nam kraj bio.

EDIT: da ne zaboravim i tvoji kritiku da ispitivanje tla za kulu traje predugo, dal mislis da bi se neko usudio da gradi 200m visok objekat koji moze da se srusi u svakom trenutku a da pritom tlo ispituje tako dugo. Pa kolko god bili umno ograniceni kao recimo forumas Ksenija, opet se ne bih usudio da izgovorim a ne da pomislim da bi to neko uradio.
 
Smisao tog komentara iz AAS je bio da se zbog političkih razloga forsira gradnja koja uz sve ostale mane iziskuje i mnoštvo daleko skupljih objekata nego da je za njih izabrana druga lokacija. Što baca još jednu sumnju u motiv izbora da se baš ovde prave baš takvi objekti.

Rupa je međutim važna i zbog toga što je nisu očeivali, iako su imali sve indicije da sumnjaju da se nešto može desiti, i zbog svoje ogromne veličine. Ako se na ovako muljevitom tlu odjednom može pojaviti rupa duboka čak 16+ metara, to govori da u podzemlju postoje gigantski procesi erozije tla sa razmerama koje su daleko veće nego što se pretpostavljalo. Možda čitave podzemne reke koje prolaze ko zna kuda. I ko zna koliko ih ima. Znamo za dve koje išle površinom. Ali šta je u podzemlju? A TO znači da postaje još sumnjivija čitava površina SA. A ne samo ovo mesto. Kako u ovom trenutku možemo znati odakle je ova voda došla i gde još u SA mogu postojati podzemne rupe i veliki podzemni vodeni tokovi? Niko nije komentarisao informaciju da su ronioci posebno naglasili da je voda HLADNA. Što bi trebalo da znači hladnija od one u Savi. A to znači da nije došla odatle. Zbog TOGA je ova rupa daleko značajnija nego što ovi masovni pokušaji minimizacije žele da predstave.

Trajanje ispitivanja u rupi za kulu i odsustvo radnika u njoj tokom dugačkog perioda za sada sigurno govore samo to da su shvatili da imaju neki veliki problem i da dugo nisu znali kako dalje. A šta su izabrali ćemo tek videti.
 
Tlo za obaloutvrdu nije ni proveravano zato sto se nadovezivalo na staru nemacku. Medjutim u delu gde se rupa pojavila nije ni bilo obaloutvrde, sto ne verujem da je tebi promaklo ali svesno jesi zanemario kako bi napravio pometnju...
Za svaki visoki objekat je tlo proveravano i sam si merio duzinu proveravanja.

A komentar nekog iz AAS ima smisao samo kada je kritika? Inace ako se sagleda razumno ne moze da bude pohvala stabilnosti objekata. Onda cu samo reci, slabi kriticari.
 
Da li si ti uopšte razumeo šta sam napisao? Dok ne budemo bili sigurni šta je tačno uzrok i da je on sigurno lokalizovan na samo ovo mesto, moramo sumnjati da se sličan problem može pojaviti i na drugim mestima. Što znači da nastavak gradnje BNV-a može biti ugrožen. Drugo, neočekivana pojava nečeg ovako velikog baca sumnju u kvalitet ispitivanja tla na SVIM mestima. Pošto je ono ispitivano i ovde, a ipak je rezultat ovakav. I treće, ako gradnja menja tokove podzemnih reka može se desiti da one skrenu, pa da bude ugroženo tlo tamo gde ranije bušotine nisu primetile ništa previše opasno. Što možda može biti baš ispod već napravljenih zgrada. Ili onih koje se tek planiraju. Ukratko, ovo je jasan znak opasnih procesa vezanih za podzemne vode koji očigledno nisu bili predviđeni, pa su za sada i posledice potencijalno nepredvidljive.
 
Oko jednog odrona pravite paniku. Neće Arape da zaustavi jedan odron. Znali su oni sigurno kakav je teren i ne bi ulozili pare da je nemoguća gradnja. Neko je pre neki dan pomenuo, oni su napravili zgradu u sred mora. Danas tehnologija rešava mnoge stvari. Napuniće rupu kamenom ili šta već i nastaviće obaloutvrdu. Zgrade nisu ugrožene jer leže na šipovima koji dopiru u dubinu do stena.
Za kulu su čekali toliko dugo jer su prvi šipovu bili kratki, pa su morali da rade duže i da isputuju a sve to traje. Verovatno je bilo i pitanje troškova dužih i skupljih šipova. Smatram da je bolje da se zemlja i šipovi ispitaju polako i detaljno.
 
Arapi, Arapi...
mozete li mi reci ko je sa arapske strane direktno involviran u ovaj projekat, ja sam video samo jednog Mohameda Al Alabara, mozete li mi reci ko je sem njega tu?
3,5 milijarde evra je ozbiljan novac, pa i 60 miliona, ozbiljane kompanije brinu u svakom dinaru koji plasiraju, stoga pitam ko sa arapske strane u Beogradu vodi racuna o ovoj investiciji?

Ko predstavlja EAGLE hills u Beogradu?

Takodje nije li Vam cudno da ditnicni ne obilazi svoju investiciju narocito cesto, bilo bi zanimljivo pobrojati sve vizite koje je imao. Tri i po milijarde je ozbiljan novac i za najbogatije ljude planete, a naricoto za Alabara koji nije seik kao sto mnogi misle.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474829#p474829:18408fen je napisao(la):
geovuk » 31 Aug 2017 02:13 pm[/url]":18408fen]Oko jednog odrona pravite paniku. Neće Arape da zaustavi jedan odron. Znali su oni sigurno kakav je teren i ne bi ulozili pare da je nemoguća gradnja. Neko je pre neki dan pomenuo, oni su napravili zgradu u sred mora. Danas tehnologija rešava mnoge stvari. Napuniće rupu kamenom ili šta već i nastaviće obaloutvrdu. Zgrade nisu ugrožene jer leže na šipovima koji dopiru u dubinu do stena.
Ovde nema nikakvih stena. Šipovi se ne oslanjaju ni na šta čvrsto kao što su stene. Koliko sam razumeo geološke termine, duž čitave dužine šipova su samo mulj, pesak i sitan talog svih vrsta: vetra, reke i bivšeg mora. Čitava konstrukcija samo kao jedna celina "pliva" na svemu tome. To nije problem kad nema vode, kao u pustinji, ali pored velike reke, u Bari Veneciji, i na tlu koje je najniža slivna tačka između tri brda, svakako može da bude problem. Što znači da je recimo moguće krivljenje ako jedna strana osnove bude ispirana više od druge.

Što se tiče gradnje u "sred mora", niko nje rekao da to nije moguće, nego da je malo verovatno da su te tehnike, količina utrošenog novca i savesnost u radu primenjeni i ovde. Moguće dakle jeste, ali nema veze sa našim problemom.
 
Ima stena sigurno. Ovo je oblast velike sedimentacije jer nekada tu bio veliki okean Tetis pa more pa jezero i na kraju ostala je sadašnja rečna mreža. Takođe mogli smo da vidimo svrdla za bušenje kamena.
 
Takođe, informacije koje su do nas došle su da su probni šipovi za kulu na nekoj dubini (da li beše 40m?) jednostavno propali. Naravno svaki problem je rešiv, pa tako i taj za šipove, pa će se rešiti i ovaj problem sa rupom. Ja nisam od onih koji zlurado priželjkuju propast projekta i raduju se svakom problemu.

Ipak, da sedim i tapšem dostignućima neću, već ću biti sklon kritičkom razmišljanju. Suviše je propusta bilo i u projektovanju i u izvođenju i mene svi ti problemi samo mogu da nerviraju, jer sam ubeđen da sve ovo mi plaćamo.
 
Ne znam kako se to rade šipovi nesavesno. Urade se proračuni, pa se napuni šip, testira se na predviđenu silu odnosno težinu i to je to. Mogli smo da čujemo od Novkola da su ispitivali na 50% veću silu, što znači da su debelo osigurali.
 
Pogledaj još jednom video. Kad nema vode nosivost je jedna, dođe voda (promena podzemnih tokova ili veći priliv vode) pa je nosivost druga. Prethodni proračun više ne važi.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=e-DVIQPqS8E[/youtube]
 
Vrh