Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Au bre. Čudi me da ti automobili nisu odvezeni (makar i kamionom) na otpad pre nego što su ostavljeni tako.
Kome su uopšte pripadali?
 
Kakve scene sa sve prevrnutim automobilom. Rokopak (stari), Bekstvo iz Njujorka (stari), Planeta majmuna (novi), Crni bombarder :lol:
 
Tu su bili imigranti pre nego što su ih raselili. Kola su verovatno bila nečija i neko je pretrpeo štetu ali da li zbog cenzure pisanja protiv imigranata i Vučićeve politike dobrodošlice ili zbog nečeg drugoga ove slike razvaljenih kola sa polupanim staklima nisam do sada video. Što se tiče rušenja zgrada okolo, to je jasno - rade firme koje su angažovane da ih ruše i to je druga stvar. Mada nije jasno zašto su stale na pola, okolo nema bagera da završe posao...
 
Čisto sumnjam da su iselili sve izbeglice, viđam ih i dalje na Savskom trgu. Sme neko da se prošeta noću ovuda da proveri da li ih ima i dalje? :)
 
Саша Бг;142046196 je napisao(la):
Кажу да је до обрушавања дошло ноћу, па није било радника, а багер је био потонуо до пола.
Ни данас није било живе душе на градилишту обалоутврде, не знају како да реше новонастали проблем:

20170829_112349.jpg

20170829_112358.jpg

20170829_112429.jpg


Нема никаквог упозорења на опасност, стоји само провизорна црвена трака:

20170829_112509.jpg

Водостај Саве је доста низак:
20170829_113801.jpg

Saša BG sa SSC
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474311#p474311:a74fbwzm je napisao(la):
Gazi Bengazi » Pon Avg 28, 2017 9:23 pm[/url]":a74fbwzm]Ne znam cemu dramatizovanje I zluradovanje.
Ne znam ko se zlu-raduje, meni se plače.

Slaganje tla bi se pojavilo bilo koji projekat da se izvodi.
Zar je isto kada se na takvom tlu izgradi ovako zdanje i npr. četvorospratnica?

Price o bezdanu dubine 20m (petosoratnica otprilike) je bas preterivanje. Onaj ko kaze da su sipovi uzrok urusavanja pokazuje elementarno nepoznavanje materije koju komentarise. Naprotiv, mreza sipova ce ucvrstiti I povezati tlo na potezu savskog amfiteatra. Nemoguce je uraditi sondiranje na svakih pola metra, tako da su iznenadjenja moguca. Cak I kad se uradi detaljno ispitivanje, tlo se retko kada ponasa "poslusno", pogotovo na ovako "negostoljubivom" terenu u savskom amfiteatru. Do urusavanja je doslo tamo gde je voda jos uvek aktivna.
Oprostite, zar je "negostoljubivi teren" pogodan za ovakav poduhvat?

Ja sam vec napisao, za one koji su hteli da citaju, da se moze ocekivati dalja pomeranja tla cak i godinama koje dolaze. Dok god se ne izjednace pritisci ispod i oko gradjevina, dolazice do mikro pomeranja obaloutvrde. Totalno maliciozno I bezumno mi je slikati jednu napuklu plocu I proglastiti citav projekta "promasajem".
A "jezero"?

Ovo sa krivljenjem jedne kule je glupost. Kule su jedinstvene u osnovi i leze na nalegnoj ploci 2.60m i nemoguce je da se jedna "krivi".
Danas sam posmatrala i vidim da se dobro drže a dokle će, samo Bog zna. Mislim da ni stručnjaci koji su radili na projektu to ne mogu predvideti. Vidite samo, i jedna pukotina ih je iznenadila. Da nije, niko je ne bi ni pomenuo.

Ovo se sve moglo delimicno izbeci da je radjeno po rasporedu. Prvo visoke gradjevine, pa tek onda obaloutvrda i promenada. Ovaj put je vladajuca garnitura zbog medijske promocije projekta krenula u izgradu promenade pre vremena. To je bila politicka odluka I sada neka snose posledice. Po njihovu nesrecu ispalo je da je ono sto je trebalo biti najreprezentivnije i najpribliznije ljudima, ispalo je najgore, zbog ne bas najsrecnijeg izbora izvodjaca radova. Evidentno je da su daleko iza po kvalitetu radova od ostalih izvodjaca na projektu. Pitanje je da li su mogli bolje izabrati.
Šta vi zamerate osim redosleda radova?
Ne zamerite na ljubopitljivosti, vidim da fino objašnjavate pa mi je kao laiku ponešto jasnije ali ne sasvim, pa s toga i pitanja.

Ceo utisak oko projekta (šira okolina, samo gradilište i sl.) ostavljaju takvu sliku kao da '41. bila juče.

Zar gradilište nije moglo da se potpuno ogradi panoima do okončanja pa neka traje i godinama?

Evo prizora koji mi nije jasan. Nije od uticaja ali jasno pokazuje da se ništa ne radi sistematično. To je utisak koji ostavlja na svakoga ko o tome razmišlja makar bio i laik.

Npr. Pogledajmo ovu fotografiju. Desna strana sređena, klupe, cveće, žardinjere, osvetljenje, trotoar, sve super. Samo pano deli taj sređeni deo (koga, pri tom, skoro niko ne posećuje ili retko ko), od dela gradilišta. Koja je svrha? Pogledajte prilog 2

Stala sam na jednu tačku, bacila pogled levo i evo prizora:
Pogledajte prilog 1

Znam da je ovo samo privremeno ali grad trpi a turisti gledaju. To jedna metropola sebi NIJE smela dopustiti.

Divim se svima na ovoj temi koji su napravili silne fotografije sa detaljima i opisom. Jedva se iskobeljah iz prašine za samo par prizora.
 
Saniranje problema pretpostavlja novo detaljno ispitivanja tla, a to traži vreme. Zbog toga, umesto što su potpuno napustili gradilište, trebalo je da se vrate na napušteni deo stare Nemačke obale između Brankovog i Tramvajskog mosta, koji se za razliku od novog drži sasvim dobro za svoje godine pa može da se radi, i najzad završe adaptaciju koju su počeli. Ljudi su tamo već mesecima ubačeni u uski prolaz između dve žičane ograde. Prođe čitavo leto, a ne dešava se baš ništa. Ne razumem smisao tolerisanja olakog zauzimanja gradskih prostora počinjenjem radova za koje izvođači znaju da će biti prekinuti. Ili ih nemojte počinjati ako nije sve spremno da se odrade do kraja, ili ih završite ako su već početi.

Ova pojava je postala toliko proširena da bi stvarno trebalo razmisliti o žestokim penalima za svaki dan u kome se na zauzetom javnom prostoru ne dešava ništa. Dokumentovanje takvog stanja je postalo lako u vreme kad skoro svaki Beogađanin uvek ima mobilni sa foto aparatom u džepu (ako inspektori zbog pritiska bilo koga ne rade svoj posao ili nešto slučajno ne vide). A ako izvođač nije kriv, tako ćemo od sada bar uvek znati ko jeste.

Par slika sa donje strane. Zanimljive su zato što pokazuju da i onaj projekat obale koji zvanično ne postoji, kakav god da je, nije predviđao ovo što su pre par meseci započeli pa stali. Kao što vidite betonska ploča koja visi u vazduhu je naknadno razbijana na vrhu umesto da je tokom izlivanja ostavljeno mesto za šta god nameravaju ovde da postave kao se jednom smiluju i vrate.


Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 5
Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 4
Pogledajte prilog 1
Pogledajte prilog 2
 
img1.jpg


Ima ovde potencijala za dobru wallpaper fotografiju, samo da se ugrabi neki deo gde su ploče cele i čiste. Bila bi vrhunska fotka.
 
Jedino ako misliš na pano sa zalaskom sunca. Ostalo bi moglo u horor film, kao scenografija.
Pardon, to je refleksija a ne pano.

A Zumine fotke
3021264613.gif
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474529#p474529:1sxr4fyt je napisao(la):
Ksenija » Sre Avg 30, 2017 12:05 am[/url]":1sxr4fyt]
Zar je isto kada se na takvom tlu izgradi ovako zdanje i npr. četvorospratnica?
U ovom slucaju da. Odron i propadanje tla se pojavilo na mestu izgradnje obaloutvrde, a ne nekog objekta. Spratnost objekata u amfiteatru nema veze sa ovim.


Oprostite, zar je "negostoljubivi teren" pogodan za ovakav poduhvat?
Negostoljiv teren, kako sam ga "krstio", ne znaci i nemoguc za gradnju. Samo je veci i skuplji izazov za graditelje i nazalost nepredvidiv. Savski amfiteatar je aluvijalno zemljiste (nanosi peska I mulja) i to do dubine od 30m, a negde i vise. Talozeno hiljadama godina. Prvo more pa onda reke. Jos je na spoljnoj strani prirodne recne krivine pa voda inercijalno kapilari kroz zemljiste. Zato pumpe non-stop rade i izbacuju vodu. Ali to nije prepreka za izgradnju. Mnoge svetske metropole su izgrdjene i na losijem zemljistu. NBG i Novi Sad su takodje izgradjeni na nanosima, ali su na unutrasnjoj strani recne krivine.


Ne razumem. Koje jezero? Nije tlo "propalo" na mestu izgradnje objekta, pa se stvorilo jezero. Nego na obali i u recnom toku Save. Mozda ste zato pitali za spratnost objekta? Residences je zavrsen u sivom, a Vista polako "izlazi" iz zemlje, sto znaci da na mestima izgradnje objekata nije bilo vecih problema za zemljistem, a ako ih je i bilo, prevazidjeni su. Za kulu cemo tek da vidimo...


Danas sam posmatrala i vidim da se dobro drže a dokle će, samo Bog zna. Mislim da ni stručnjaci koji su radili na projektu to ne mogu predvideti. Vidite samo, i jedna pukotina ih je iznenadila. Da nije, niko je ne bi ni pomenuo.
Malo vere u graditelje nije na odmet.

Burj Al Arab je sa svojih 300m visine (antena) postavljen na 250 45-metarski sipova u morskom pesku. Kule Residences imaju 456 22-metrska sipa i 190 30-metarskih bareta dijagfragmi.

Nemojte da mesate izvodjace radova na kulama sa ovim sto "brljaju" na obaloutvrdi. Dve razlicite stvari. Vec smo ustanovili da je njihova strucnost, kao i kvalitet izvodjenja radova vrlo upitan. Tj. nema sta da se pitamo, svi vidimo sta se desava.

Kad smo kod bareta, evo jedna slika iz Novog Sada. Masina za iskop bareta ma mestu novog trznog centra,


Šta vi zamerate osim redosleda radova?
Au, mnogo toga. Nesto subjektivno, nesto objektivno. Slazem se sa svim objektivno argumentizovanim kritikama u vezi projekta, koje se pojavljuju ovde u diskusiji.

Ono sto mi se licno ne dopada to je ekstremna polarizacija u drustvu koja se ogleda i ovde ne forumu. Vecina diskutanata je u fazonu, ako nisi samnom, onda si protiv mene i totalno sam gluv i slep za svaki tvoj argument. Sredina ne postoji. Vecina od nas misli, ukljucujuci mene, da smo se pitali, da bi mnogo bolje osmislili citav projekat. Ali ne mogu zato da jurisam na vetrenjace. To nema smisla i gubljenje je vremena. Osim ako nije u terapeutske svrhe. Ja bi isto mogao da zlurado i sarkasticno da ismejavam projekat u svakom postu. Pa recimo za ovaj odron zemlje da kazem da su poceli da kopaju kulu u dubinu 160 spratova, posto im u vis ne ide. Ali to je najlakse.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474542#p474542:b7nqsrst je napisao(la):
Zuma » 30 Avg 2017 01:16 am[/url]":b7nqsrst].. Kao što vidite betonska ploča koja visi u vazduhu je naknadno razbijana na vrhu umesto da je
tokom izlivanja ostavljeno mesto za šta god nameravaju ovde da postave kao se jednom smiluju i vrate.
Ovo su izgleda naknadni električarski radovi, a spoj izmedju ploča kao da je popunjen pur-penom.(?!)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474456#p474456:38xg1z8t je napisao(la):
GOJE » 29 Авг 2017 03:02 pm[/url]":38xg1z8t][
A propos argumenta da nema smisla ponavljati ono što već imamo i da treba da baštinimo više različitosti - to bi imalo smisla kada bi te različitosti donosile neki novi kvalitet.

То је аргумент на који нико не даје одговор јер га нема - сем фикс идеје да своје афинитете наметне свима као једнине исправне. Стога добијаш плус што си ти једини дао неки одговор, какав такав.

Иначе, наравно да из твог угла "не доноси неки квалитет" јер имаш другачији афинитет. Некоме другоме је донео преко потребниу промену крај реке и то треба поштовати а не надобудно негирати.
 
Што се тиче ових огољених Југића, Флорида и преврнутог Тамића, чини ми се да припадају предузећима железнице којима су припадали и огољени магацини.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474566#p474566:xe8o260t je napisao(la):
stf » 30 Aug 2017 07:02 am[/url]":xe8o260t]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474456#p474456:xe8o260t je napisao(la):
GOJE » 29 Авг 2017 03:02 pm[/url]":xe8o260t]A propos argumenta da nema smisla ponavljati ono što već imamo i da treba da baštinimo više različitosti - to bi imalo smisla kada bi te različitosti donosile neki novi kvalitet.
То је аргумент на који нико не даје одговор јер га нема - сем фикс идеје да своје афинитете наметне свима као једнине исправне. Стога добијаш плус што си ти једини дао неки одговор, какав такав.

Иначе, наравно да из твог угла "не доноси неки квалитет" јер имаш другачији афинитет. Некоме другоме је донео преко потребниу промену крај реке и то треба поштовати а не надобудно негирати.
Sem što sam ja ne znam već koliko puta odgovorio da minimalno neophodne gradske funkcije imaju prioritet nad izbornim. Da banalizujem, ako X ljudi moraju nekuda da prođu (recimo do Ade), onda im se MORA ostaviti dovoljno mesta da to urade. Sve ostalo je na tom nivou nebitno, a novi kvalitet raznovrsnosti ustvari i nije kvalitet zato što korist od izbornog nije važnija od gubitka zbog nepostojanja nečeg nužnog.
 
Gazi, ne dešava se često da se u Beogradu, baš na gradilištu, jednostavno tako, iz čista mira, otvori ovoliko duboka rupa. Pitanje je da li se ikada desilo. U svakom slučaju, nezavisno od spekulacija o neposrednom uzroku, stvar se NIJE desila bilo gde na 3000 kvadratnih kilometara površine Beograda, nego kao za inat BAŠ na ovom gradilištu. I ne bilo kad, nego BAŠ sad, tokom gradnje. Već je samo ovo sasvim objektivni dokaz o kauzalnoj vezi sa projektom, a ne o slučajnosti. Dakle reč je o nečemu što je odgovorno planiranje razvoja grada i odgovorno izvođenje tih projekata moralo uzeti u obzir. A očigledno nije.

A da li šira javnost ume da objasni konkretnu vezu i mehanizam pojave je zaista nebitno. Pošto nam ništa ne govore, a za ovo je ionako potrebno ogromno stručno znanje, možemo samo da pogađamo. Od sasvim uopštenih razmatranja, Recimo:

Gradnja na ovako problematičnom terenu je sasvim sigurno skuplja i rizičnija od uobičajene. Taj višak i eventualnu štetu neko mora da plati, a grad mora da ima dobrog razloga da to od ljudi traži. Onda i opravdanje za gradnju ovako gustog i ogromnog klastera privatnih zgrada mora biti daleko bolje od uobičajenog. A pogotovo ako je u SA bilo planirano nešto mnogo korisnije za grad, pa se ovakvom gradnjom pravi šteta čak i da je teren bio idealan za ovaj tip gradnje, a gradnja jefina i bez rizika. To veoma dobro i vandredno opravdanje za gradnju baš ovoga nismo čuli.

Pa preko pokušaja da nabrojimo šta bi mogli biti mogući uzroci za propadanje terena:

Možda ogromna količina kamena sasvim nepotrebno i zbog privatne koristi nasuta tačno iznad mesta gde se otvorila rupa (umesto da se u istoj liniji produži stara Nemačka obala koja je bila stabilna i iskoristi njena kamena osnova).

Možda zbog lošeg terana izrazito gusta i duboka mreža šipova (646 samo za Residences) koja je uticala na tokove podzemnih voda i tako poremetila stabilnost šireg područija, dakle ne samo ispod šipova sada već četri zgrade.

Možda činjenica da se 22-metarski i 30-metarski šipovi u mulju dubine 30 metara (a koliko sam čuo ni ispod toga nije baš mnogo bolje) ne oslanjaju na neko čvrsto tlo uspod tog mulja, dakle ne prenose sile na to čvrsto tlo, nego ustvari "plivaju" kao jedna celina u tom mulju, prenoseći težinu objekta na NJEGA i povećavajući pritisak u svom tom zemljištu. I ovo povećanje pritiska bi moglo da utiče na propusnost zemljišta i putanje podzemnih voda.

Ili ko zna koji drugi efekat za koji mi sada ne znamo. Sve ovo je međutim nebitno u svetlu onoga što sam rekao na početku. Nismo čuli posebno dobro objašnjenje za ovako ambicioznu gradnju na ovako posebno problematičnom mestu za nju, i nije predviđeno nešto što je moralo biti predviđeno pošto imamo objektivne dokaze o povezanosti gradnje i ovog problema.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474587#p474587:3hzzqbdq je napisao(la):
Zuma » 30 Авг 2017 08:41 am[/url]":3hzzqbdq]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474566#p474566:3hzzqbdq je napisao(la):
stf » 30 Aug 2017 07:02 am[/url]":3hzzqbdq]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474456#p474456:3hzzqbdq je napisao(la):
GOJE » 29 Авг 2017 03:02 pm[/url]":3hzzqbdq]A propos argumenta da nema smisla ponavljati ono što već imamo i da treba da baštinimo više različitosti - to bi imalo smisla kada bi te različitosti donosile neki novi kvalitet.
То је аргумент на који нико не даје одговор јер га нема - сем фикс идеје да своје афинитете наметне свима као једнине исправне. Стога добијаш плус што си ти једини дао неки одговор, какав такав.

Иначе, наравно да из твог угла "не доноси неки квалитет" јер имаш другачији афинитет. Некоме другоме је донео преко потребниу промену крај реке и то треба поштовати а не надобудно негирати.
Sem što sam ja ne znam već koliko puta odgovorio da minimalno neophodne gradske funkcije imaju prioritet nad izbornim. Da banalizujem, ako X ljudi moraju nekuda da prođu (recimo do Ade), onda im se MORA ostaviti dovoljno mesta da to urade. Sve ostalo je na tom nivou nebitno, a novi kvalitet raznovrsnosti ustvari i nije kvalitet zato što korist od izbornog nije važnija od gubitka zbog nepostojanja nečeg nužnog.
И тај ти је аргумент оспорен исто онолико пута колико си га навео. :D
 
Ово је исто нестручно изведено..Ако би се поштовали стандарди, није дозвољено полагати косо водове већ искључиво под углом од 90 степени. Слик је Зумина.
 
Али мени је фасцинантно како се на овај пројекат савршено осликава лик, дело и психички поремећаји нашег драгог инвеститора.

Шизофрен пројекат, извођење на-врат-на-нос, на површини гладац, фенси гранит, клупице, расвета, испод крпачина, коров, рушевине, клизишта, канализација, ситни пилићарски бизнис послушника на сваком кораку, усиљено одржавање, скупа декорација свуда, агресиван маркетинг, криминал, чак и људске жртве... а у глобалу - кататрофалан пројекат који нас је олакшао за милијарде у сред којег се отвара првалија због нестручности и бахатости.
 
Pritom je i priliv novog kapitala od formalnog investitora zaustavljen. u 2015. i 2016. smo imali po 2 tranše od po 20 miliona evra, a u 2017. ništa do danas. Ne znam koliki mogu biti prihodi od prodaje stanova, ni da li je u međuvremenu krenuo da kreditira - odnosno da zadužuje BnV d.o.o.

Sve u svemu za 4 godine, otkako sam baš ja okačio ekskluzivnu fotografiju prvih (kakvih-takvih) radova u amfiteatru, čini se da je urađeno manje od 30% od očekivanja ekipice.
 
Poenta je da je stavljena sapa na tu parcelu. Sve je administrativno pokriveno. Ugovor ne moze da se obori. Imaju vremena da polako prave ponesto i traze povoljne kombinacije sa nekim novim investitorom ako ga upecaju ili ustupaju deo po deo. Krcmenje i sisanje projekta potrajace do necije penzije. Prosto ne zuri im se.
 
De bre crni gavrani. Otvorila se rupa, ljudi samo sto nisu na mesecu poceli da grade, a nece moci ovaj problem da rese.

Kako se panicna manija par forumasa lako prosiri forumom, zanimljivo gledanje sa aspekta kontrole sirokih lako povodljivih masa.
Odjednom ce zgrade da se sruse, putevi da nestanu.... :lol:
 
Vrh