Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Интерцептор је пројектован у време СФРЈ када се дугорочно рачунало на урбанизацију Амфитеатра, његов капацитет нема потребе доводити у питање.
 
Projekat BG na vodu i dalje nije trasparentan, mora postojati transparentnost da gradjani i mediji znaju za sta ce se svaki evro potrositi, u suporotnom mozemo racunati na veliku korupciju.

Projekat nije prilagodjen potrebama gradjana, vec investitoru. Gradjani treba da ucestvuju u ovakvim odlukama jer je to nas grad.
Mozda ce se pojaviti velika zainteresovanost za stanove, ali sta je sa drugim opstim potrebama? Stare zgrade, recimo, u kojima su smestene administracije i fakulteti nisu vise adekvatne, nemamo moderne muzeje...itd.
 
Ako ipak uspeju sve da pokradu, nadam se da ce barem podici onaj toranj ili ne tako losem slucaju srediti savski trg i karadjorjdevu.
 
laki72":9xwn64eg je napisao(la):
Borcanac, po kojoj teoriji smatras da ce se u SA sliti imucne porodice, kada imamo sveprisutno osiromasenje stanovnistva me samo kod nas, vec i sire?
Primer Belvila u kome se vece stambene jedinice prepravljaju u 2 manje dovoljno govore o traznji.
Primer zelenog venca koji si naveo je upravo primer loseg planiranja, sto mi je nagnalo na sledece razmisljanje:
Po renderima, ovaj projekat ako se realizuje na ovakav nacina onemogucava svaku sansu da se izmedju Zaricevog i Gazele ikada napravi most bilo za metro, bilo drumsko-metro. Cak i kad bi se negde 'uglavio' saobracajnice nisu zamisljene da vode ka njemu.
Takodje, kada pricamo o poslovnom prostoru, ja zaista ne vidim koje to kompanije ce pokupovati tolike kvadrate?
Imaju li te kompanije svoje proizvodne pogone u Srbiji? Gde su? Ili ce sve te kompanije biti intelektualna industrija, programeri, konsalting agencije, advokatske kancelarije?
Na osnovu koje studije ili istrazivanja se procenjuje da postoji potreba za takvim prostorom, na osnovu cega se planira tolika traznja???

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2

Цењени СТФ је објаснио за интрцептор, фабрика воде се развија, ту не видим проблем, ако метро пређе преко и један део саобраћаја је решен... ако пролаз на Зелењаку прими 100 000 не видим зашто током целог дана СА не може далеко више и то кроз постојећи саобраћај.
Овде се неће изградити укупно станова, колико се гради иначе у Београду годишње. Па у Борчи је у понуди или изградњи око 2 000 станова + локали итд. За Белвил је немоћна средња класа покушала да се напрегне ( онај део који треба себи да докаже да може ) а остали су схватили да није квалитетно а папрено јесте, притом је неугледно окружење и можда је 1-2 км ближе центру него Котеж, а доста даље него Крњача. За пар хиљада екстра станова на самој Сави се не плашим, ја се чудим да неко купи у Степи по повлашћеној цени, дупло већој од реалне.
Ево ти у 11а се гради преко 100 000 квадрата, само једна банка одвојиће за 30 000. А мораш да рачунаш да приоритет у изградњи Београда треба да буде усмерен овде, па потом преко, па до П.моста и тек онда да развијамо Овчу, Железник, Кумодраж популацијом...
Дакле оволики и овакви стамбено/пословни капацитети се граде стално, само раштркани. Још је обавезно изградити јавне установе...
Не верујем у БНВ у приказаном облику, само не желим да се представља изградња СА толико немогућом. Напротив, стварним доласком инвеститора у свим секторима, такорећи опоравком (макар делимичним) привреде. Мислим да можемо да се решимо плански, још по неке рупе, по негде дигнемо густину насељености...
 
Поновићу тезу ... ако постоји проблем са продајом квадрата на најатрактивнијој градској локацији, у географском центру града који је на географском положају центра региона (јес сиротињског, али ваљда неће вечно такав бити), онда нешто гадно није у реду са космосом, и прети крај свемира.

Та бојазан је једноставно неутемељена. Ако поменути Степа Степановић, насеље катастрофалног квалитета, никад горе саобраћајне повезаности, пренадуваних цена и најбитније - у вукојебини, НЕМА проблем са продајом квадрата, како ико очекује и страхује да центар центра региона може да има проблем са продајом ?!?!

Урбанизација Амфитеатра, ако до ње дође, може само да избалансира цене некретнина у БГ. Цене Белвила, блока 72, Степе итд ће доћи у далеко реалније оквире, јер када им продаја сада иде успорено, како ће тек ићи са урбанизацијом СА? Цене ће морати рапидно да падну.

Такође, један Ерпорт сити више неће бити лукс пословни простор, већ ће и нњегове цене да дођу у нормалу, па се можда и попуне празни квадрати пословног простора.
 
Zuma":3my5oo3j je napisao(la):
...Naravno, gradnja u SA može biti postepena, tokom (po projektantima) minimalno 8 godina. Na nesreću, vi ne možete pomoćnu infrastrukturu, i u izvan i SA, graditi postepeno....
Dakle pare moramo dati odmah (jer će infrastuktura izvan SA biti naša obaveza).
Zar nije rečeno da je to obaveza investitora?
Zato i planiraju da ne naplaćuju taksu (od koje bi se onda sređivala potrebna infrastruktura), već da investitor finansira sve to?

Drakche":3my5oo3j je napisao(la):
Projekat BG na vodu i dalje nije trasparentan, mora postojati transparentnost da gradjani i mediji znaju za sta ce se svaki evro potrositi, u suporotnom mozemo racunati na veliku korupciju.
Dakle, ti, Pera, Laza, Mika, ja...i milioni ostalih treba da znamo da li Arapi svoje pare kradu sami od sebe, tj. smatraš da će oni potkupljivati jedni druge u okviru tamošnje vladajuće porodice kojoj svi oni pripadaju? :roll:

Usput, kako nije transparentan kada se kukalo da ga baš previše pominju, da se hvale njime pred izbore, jedan, drugi, peti, 125. render po redu smo videli... :D
Onoliko koliko sada znaju, oni su nam pokazali...(pre)više puta. Detaljnije od ovoga sada i nemaju, nemaju pojma još ni kako će izgledati najviša zgrada (po najavama prva zgrada koju će graditi, pored TC), a kamoli da imaju sve planove za svaku zgradu koju planiraju da prave tamo negde...2022. godine npr.
 
stf":v3msuk0k je napisao(la):
Поновићу тезу ... ако постоји проблем са продајом квадрата на најатрактивнијој градској локацији, у географском центру града који је на географском положају центра региона (јес сиротињског, али ваљда неће вечно такав бити), онда нешто гадно није у реду са космосом, и прети крај свемира.

Та бојазан је једноставно неутемељена. Ако поменути Степа Степановић, насеље катастрофалног квалитета, никад горе саобраћајне повезаности, пренадуваних цена и најбитније - у вукојебини, НЕМА проблем са продајом квадрата, како ико очекује и страхује да центар центра региона може да има проблем са продајом ?!?!

Урбанизација Амфитеатра, ако до ње дође, може само да избалансира цене некретнина у БГ. Цене Белвила, блока 72, Степе итд ће доћи у далеко реалније оквире, јер када им продаја сада иде успорено, како ће тек ићи са урбанизацијом СА? Цене ће морати рапидно да падну.

Такође, један Ерпорт сити више неће бити лукс пословни простор, већ ће и нњегове цене да дођу у нормалу, па се можда и попуне празни квадрати пословног простора.

Moram reci da po meni u potpunosti NISI upravu

Na prvu konstataciju cu reci da nije kraj svemira vec kraj nase nerealne stvarnosti koja je pukla 2008. Takodje Stepa ne moze biti merilo za bilo sta a pogotovo ne za poredjenje stambenog kvadrata koji ce kudikamo vise kostati.

Cene poslovnog prostora su dotakle dno u ozbiljnim objektima tako da ne ocekuj dalje spustanje cena vec pogledaj kako nam isti ti objekti mahom zjape prilicno prazni bez nagovestaja da ce se stvar promeniti.

Savski amfiteatar urbanizovan u potpunosti bilo da je delo SNS-a ili koga god ce biti jedan veliki poligon za paintball ako se odjednom izgradi a ne fazno pa polako popunjava. U svakom slucaju paintball poljana nam nece izostati ;)
 
neshaoct":313707n7 je napisao(la):
Zuma":313707n7 je napisao(la):
...Naravno, gradnja u SA može biti postepena, tokom (po projektantima) minimalno 8 godina. Na nesreću, vi ne možete pomoćnu infrastrukturu, i u izvan i SA, graditi postepeno....
Dakle pare moramo dati odmah (jer će infrastuktura izvan SA biti naša obaveza).
Zar nije rečeno da je to obaveza investitora?
Zato i planiraju da ne naplaćuju taksu (od koje bi se onda sređivala potrebna infrastruktura), već da investitor finansira sve to?

Koliko sam ja razumeo najave, njihova obaveza su same zgrade i infrastruktura unutar SA. Naša obaveza je čišćenje SA i sva infrastuktura i podrška izvan granica projekata SA.
 
Борчанац":2pkll9wb je napisao(la):
Параметри су ти чудни. Пре неку годину је само на Н.Београду било у изградњи 1 000 000 квадрата.
Лесковац или Суботица у оквирима 0.6 пута 1.6 километара? Од чега је 15% тржни центар, да не кажем колико би се имућних стискало у 50 квадрата.
Знаш ли да пролазом код З.Венца прође 100 000 дневно? Толико стане у једном тренутку, на једном месту, током једног догађаја људи ( концерт, утскмица )
Саобраћај и инфраструктура јесу питање, али не и нерешиво. Остало су игре бројки у још непознатој ситуацији.

Hteo sam da skrenem pažnju na prave razmere projekta i činjenicu da su skriveni troškovi pripreme svega ovoga mnogo veći nego što izgledaju. Nije u pitanju samo čišćenje SA. Ništa nije nerešivio, samo je skupo. Pogotovo u starom delu grada, pa bi i šira javnost morala toga da bude svesna kad procenjuje prioritete, troškove, rizik i moguću dobit. Novi Beograd ima i široke ulice i svu ostalu infrastukturu, stari deo grada nema. U tome je razlika. Zeleni venac je totalni haos. Projektovati isto oterećenje koje postoji na Zelenom venacu danas za ko zna koliko godina i decenije unapred, u ulicama slične vrste koje okružuju i SA, jednostavno nema smisla.

Stanovi čine čak 60% površine. Iako će ovde biti dosta luksuznih stanova, ukupna projektovana stambena površina je tako ogromna da su u ovako gruboj prvoj proceni oni statistički zanemarljivi. Ako se svi predviđeni stanovi uopšte kupe, to će kupiti oni koji u Srbiji ionako kupuju stanove, pa bi raspodela njihovih veličina morala da bude bar bliska uobičajenoj potražnji u Beogradu. Zbog toga je prosečan stan od četri osobe u 50 m2 ustvari jedan od najsigurnijih elemenata ove procene. A već samo po toj osnovi ovde bi trajno boravilo skoro 90.000 ljudi.
 
Какво дно Игоре?
Па код Арене, на пример, локалчић 40-45м2 стаје 800 евра месечно и то ако потпишеш на 5 година. По мени и 400 је екстра профит. И тако свуда.
И сам издајем нешто, сладак динар, нема слађи. Све мора доле, нико није крив што ће неко радије да држи празно него да заради мање него што би волео.
И колико очекујете да кошта м2 у СА? По мени 2 500 - 3 000 и то натегнуто.

Зума, можда ово треба посмарати као могућност да се поправе ствари у граду. Саобраћај, електро снабдевање, канализација, водовод...све може проширити капацитете, унапредити.
 
Delija":vf5w8u0h je napisao(la):
Укратко треба урадити само две ствари:

- Средити инфраструктуру у СА
- Преусмерити неминовну градњу у СА уз постављање стриктних и високих урбанистичких и архитектонских услова.

Pa jeste, to je u osnovi ono što treba uraditi, mada je malo previše uopšteno i izostavlja ono što treba uraditi izvan SA da bi ceo ovaj deo grada decenijama unapred mogao da funkcioniše bez zastoja i sa jednim ovako velikim dodatkom. Šta će oni sve trošiti, zahtevati kao uslugu, ili praviti kao dodatni otpad, koliki će saobraćaj generisati u okolini, tj šta je sa transportom roba i ljudi za nešto u poslovnom smislu aktivno u ovolikoj meri, itd, itd. Ovaj projekat je dobra prilika za ozbiljan razgovor o urbanizmu. Pri tome mislim na neku širu javnost, a ne samo na Beobuild. Trebalo bi najzad prestati sa pasivnim pozdravljanjem i opštom javnom ekstazom prilikom svake gradnje, praktično bilo čega što bilo koji investitor predloži. Šta mi ustvari želimo u ovom delu grada? Nije ni malo mudro na bilo koji način preopterećivati istorijski centar grada.

Savski Amfiteatar nije baš svuda strogi istorijski centar, a u njemu nije ni previše toga preostalo, pa je doneke poseban slučaj na koji ću se vratiti kasnije. Ipak nije loše prvo ponoviti jedan opšti princip. Većina Evropskih gradova ima isti problem u svom starom delu. Uske ulice i prastara infrastruktura. Pošto nije moguće ni proširiti ulice, a ni bitno popraviti dobar deo infrastrukture, uobičajeno rešenje je da se postojeći resursi oslobađaju odvlačenjem svega što tu nije neophodno. Tako je naprimer novi most na Adi uspešno odvukao deo saobraćaja iz centra. Uvođenje metroa ima isti smisao. Odvući deo saobraćaja pod zemlju i tako efektivno osloboditi deo kapaciteta postojećih ulica. Pa recimo gradnja novih mostova u nastavcima što više postojećih ulica koje izlaze na reku ukida deo saobraćaja paralelnog sa njom.

Deo iste ove filozofije je pokušaj da se vredni delovi starog, istorijskog dela grada specijalizuju. Tako se izbegava dovlačenje novih ljudi koji bi neki posao mogli obavljati i na drugom mestu, odnosno gradnja objekata ili sadržaja koji ne bi puno izgubili da su drugde. Tako se stari deo grada, koji se ne može bitno popraviti, ipak oslobađa. Čuva se za ono za šta je najbolji, javni prostori, kultura, turizam, zabava, socijalizacija, specijalizovane (a ne masovne) usluge. Iz ovog opšteg pristupa je jasno da je potpuno apsurdna i štetna tendencija koju u ovom našem haosu guraju investitori na sopstvenu korist i štetu svih ostalih: Da se popularnost Starog Grada i obala reka iskoristi za pretvaranje ovih delova grada u neku kvazi klasičnu poslovnu četvrt. Pa onda još, ne samo da je to ovde pogrešna vrsta aktivnosti, nego se umesto malih i elitnih ovde planiraju ogromne dodatne površine za masovnu verziju tih "poslova", upravo u delu grada u kome to ima najmanje smisla. To je potpuni apsurd čiji je najbolji primer Zahin kompleks na Ušću.

Savski Amfiteatar je srećom nešto što se u dovoljno velikoj meri razlikuje od opisane situacije. Ovde imamo veoma veliku, potencijalno slobodnu površinu, ne previše vrednih objekata, i ne baš bitne vizure. Tako da se gornje razmatranje svodi na uzimanje u obzir tih opštih principa prilikom izbora prave mere za jedan takođe poseban, iako nešto drugačiji deo grada, to jest na izbor poželjnog stepena izgrađenosti i opšteg karaktera za ovo mesto. Sem kad je u pitanju totalno anahron i štetan tretman Savske obale, ja ovde nemam prevelikih zamerki. Doduše, nisam sasvim siguran da je gradnja jedne kompaktne, visoke verzije Novog Beograda, ali sada sa gusto poslaganim, uglavnom zatvorenim blokovima i bez dovoljno zelenila, slobodnog prostora i otvorenih vidika, baš toliko dobra ideja za ovako kvaliteno mesto. Manji stepen korišćenja prostora bi bio bolji. Ali ako se samo ovo može finansirati, i ako su svi svesni opterećenja koje će čitav "grad u gradu" ovako velikih razmera da ostavi na ionako problematičan stari deo Beograda, pa su spremni da plate sve što treba, neka bude i to. Ovaj prostor, sem prvih 100 m pored obale, ipak nije toliko dragocen i poseban kao Kalimegdan i kej Hotela Jugoslavija. Za uzvrat ćemo možda dobiti jedan, ne preterano human i urbanistički napredan, ali ipak moderan i vredan deo grada kakav nemamo. Samo da svima unapred budu jasni svi indirektni troškvi, posledice i rizici.
 
Борчанац":2cthhkg5 je napisao(la):
Какво дно Игоре?
Па код Арене, на пример, локалчић 40-45м2 стаје 800 евра месечно и то ако потпишеш на 5 година. По мени и 400 је екстра профит.
Ja sam jasno naznacio o ozbiljnom poslovnom prostoru o kome je recu SA a ne o lokalcicima kod arene i sl budzaci po gradu
 
Борчанац":1sh94934 je napisao(la):
Зума, можда ово треба посмарати као могућност да се поправе ствари у граду. Саобраћај, електро снабдевање, канализација, водовод...све може проширити капацитете, унапредити.

Naravno, ovo je velika šansa (ako je išta od ovoga realno, ali smo rekli da nećemo o tome). Ali ja sam odmah u početku rekao da je glavno pitanje ko snosi rizik i ko plaća razne vrste priprema. Ako je odgovor, mi sami, za sve, onda je pitanje samo kad je za to najbolje vreme i pod kojim uslovima?
 
Igor":2abqxa3s je napisao(la):
Борчанац":2abqxa3s je napisao(la):
Какво дно Игоре?
Па код Арене, на пример, локалчић 40-45м2 стаје 800 евра месечно и то ако потпишеш на 5 година. По мени и 400 је екстра профит.
Ja sam jasno naznacio o ozbiljnom poslovnom prostoru o kome je recu SA a ne o lokalcicima kod arene i sl budzaci po gradu
Па управо понудом озбиљног пословног простора по озбиљним (не мафијашки пренадуваним) ценама ти локалчићи више неће бити издавани за фантомских 800 евра на 5 година него за, лупам - 300, што је далеко реалнија цифра. Тржиште мртво, а цене и даље на небесима.
 
Igor":1zv53ne2 je napisao(la):
Борчанац":1zv53ne2 je napisao(la):
Какво дно Игоре?
Па код Арене, на пример, локалчић 40-45м2 стаје 800 евра месечно и то ако потпишеш на 5 година. По мени и 400 је екстра профит.
Ja sam jasno naznacio o ozbiljnom poslovnom prostoru o kome je recu SA a ne o lokalcicima kod arene i sl budzaci po gradu

Добро, немој да се љутиш одмах :)
Мислим да сам и ја јасно рекао да ће сваки простор, било које озбиљности, морати још пуно на доле. Пример и јесте био намеран за буџак, колико тек очекује неко да наплати ексклузиву. Колико год се то не свиђало некоме, цене ће ићи доле или се неће издавати. Нарочито по изградњи нових капацитета. Мислим да не постоји шанса ни у СА да нешто кошта баснословно, зато се можда и рачуна на неку продају. Ниска цена, топ локација свих локација.

Слажем се за фазну изградњу, али то је за случај да сами правимо или део по део уговарамо. Ако ће ови пљуснути 3 милијарде, биће све одмах а продаја када буде готова, буде. Свакако ће зарадити већ када и четвртину/трећину продају.
Надам се да сам био јаснији...
 
Znate li vi uopste kolika je cena poslovnog prostora A i B klase u bg? Tek da mozemo ozbiljno da pricamo a ne da pricamo bajke o ponudi i potraznji i budzacima kod arene za cevapdzinice i kladionice kao oslonac srpske prvirede :bash:


Sve i da ste upravu a mislim da niste (ja sad kao delija :) ) jednostavno nece biti ko da popuni taj prostor makar cena i bila niza kao sto nece biti.
 
Igor":21fbqm7q je napisao(la):
Znate li vi uopste kolika je cena poslovnog prostora A i B klase u bg? Tek da mozemo ozbiljno da pricamo a ne da pricamo bajke o ponudi i potraznji i budzacima kod arene za cevapdzinice i kladionice kao oslonac srpske prvirede :bash:


Sve i da ste upravu a mislim da niste (ja sad kao delija :) ) jednostavno nece biti ko da popuni taj prostor makar cena i bila niza kao sto nece biti.


http://www.politika.rs/rubrike/Nekretni ... na.sr.html
Тек да видиш зашто су празни. Матор чланак али да је и преполовљено за нашу слабу привреду много је.
Који си се ђаво наврзо на ћевапе и клаџе, ја сам баш у том контексту и споменуо. Све је прескупо и зато је и празно.

Оцена о могућностима да се попуни, и твоја и моја, су са овог гледишта обе неутемељене јер не знамо у ком правцу ће се свет у опште кретати, а не држава. Ако је до толиког песимизма, зашто било шта градити. Па већ имамо највећи број квадрата у Европи по глави становника...

Обично ниси тако оштар, ако нешто замераш, буди слободан и на приватну поруку да се обратиш. Људи смо, разумећемо се...
 
img20130104160851.jpg


Ово као последњи озбиљни пословни простор А или Б категорије који је изграђен у Београду је тренутно попуњен 60% а можда сад и више тако да тржиште ипак није мртво,чак ни за пословни простор највише категорије.
 
Situacija sa poslovnim prostorom je i dalje loša, ali nije da nema pomaka u odnosu na najgore godine krize. Evo npr. ja nemam utisak da se u mom poslovnom komšiluku (u okolini Arene) iznajmljuju samo "budžaci za ćevapdžinice i kladionice". "Blue center" u Bloku 26 je pre dve godine bio sablasno prazan, a sada se situacija drastično promenila - tamo su se uselili EBRD, Microsoft, LG, Ernst and Young, Zuhlke, UniCredit... I GTC house je fino nadoknadio odlazak Raiffeisen, te ima nekoliko novih firmi u tom prostoru.

Uostalom i te "ćevapbdžinice" i kafići što se otvaraju nisu tu tek tako. Uđite u te lokale između 9 i 17h i videćete gomilu ljudi u poslovnim odelima sa spiskovima klope ili kafa za poneti koje nose svojim kolegama u okolne kancelarije.

Ne želim da ulepšavam stvarnost i znam da Igor ima uvid i u podatke brojnih agencija za nekretnine, ali samo hoću da kažem da imam utisak da je situacija danas nešto bolja nego 2010, 2011 i 2012.

Ako govorimo konkretno o Beogradu na vodi - za početak možemo da se fokusiramo na najavljenu prvu fazu koja se manje-više svodi na otprilike Delta planet + Hotel Jugoslavija + Beko.

Odnosno, ako zbog potražnje nema ekonomskog opravdanja za BG na vodi, onda nema ni za navedene projekte. Pri tom, BG na vodi, u odnosu na njih, ima jednu prednost - institucionalnu podršku. Dakle, dok Delta, Lamda i vlasnici Juge moraju da se razvlače po šalterima, da čekaju promene PDR-ova, da se cenjkaju sa Studijom o visokim objektima, konverzijom itd - Arapima se nudi "carte blanche". Uostalom, ta institucionalna podrška može dovesti i do drugih pogodnosti za arapskog investitora, tj. pojedine državne i paradržavne firme (poput Air Serbie, NIS-a, EPS-a, Telekoma...) mogu biti "uslovljene" da se presele u poslovne prostorije u okviru Beograda na vodi.

Tako da ne mislim da faktor ponude i potražnje igra presudnu ulogu u mogućnostima za realizaciju ovog projekta. Pre mislim da neizvesnost leži u tome što se naša strana obavezala na nešto što ja lično mislim da ne može da ispuni - da u kratkom vremenskom roku pripremi zemljište za izgradnju i obezbedi sve neophodne dozvole i saglasnosti.
 
Сама изградња би створила додатну потражњу. Не треба искључивати чињеницу да се са развојем тржишта и економије иде још брже и развој градње простора. Колико је фирми са канцеларијама по неким становима, које сигурно желе у озбиљније окружење. Јачих фирми са потенцијалом да шири пословање, људи који би хтели у квалитетнији животни простор.

Па сва прича до сада је говорила да нама недостаје квалитетног и стамбеног и пословног простора, недостају и установе културе и са тржним центрима не идемо преко неких просека, чак испод. Све то стоји раштркано у причама са разних тема и сада је изненађење могућа потражња за истим стварима?
 
Izvini Borcanac koja bre traznja ?

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Samo da potsetim šta sve treba prodati. A ovde je vidljiv tek deo prve faze. Ne zaboravite da su prosečne visine zgrada, i izgleda gustine njihovog "bliskog pakovanja", veće nego bilo gde drugde u Beogradu. Mi bi ustvari tek trebalo da vidimo koliko će se svima koji nisu na samoj obali ili na najvišim spratovima SA dopasti da gledaju nečija leđa, tj ogromni vertikalni zid kancelarija i stanova u zatvorenom zidu koji čini niz kula u neposrednoj blizini. Srbi nisu baš navikli na Menhetn, a ni stranci ne bi išli u njega da imaju izbora, kao što ga imaju ovde. Zašto bi neko ozbiljan kupio poslovni prostor ovde, a ne na Novom Beogradu, sa širokim bulevarima, dobrim vezama, gde čas posla može da dođe i ode, sa sjajnom infrastrukturom svih vrsta, i vidicima koji su otvoreniji, a time i BOLJI od onih koje ovde ima 80% zakupaca? Kakva je pobogu prednost ozbiljnog poslovanja u sred starog grada, sem ako se vaš "biznis" ne sastoji od toga da šetačima želite da uvalite osiguranje, pljeskavicu ili neku Kinesku glupost?

untitled.jpg
 
Mnogo je veca gustina u SA nego na NBG, takodje pre bi strane firme kupovale/iznajmile prostor u modernim zgradama nego u kramcama iz 90tih 2000tih na NBG.
 
Добро људи, и шта је решење? Статус кво? У чему је поента дискусије?

На све стране по Београду се гради, да нема потражње, све би стајало. У тој жељи да се оспори Београд на води добар део форумаша је почео да лупета глупости до нивоа бизарности ...

... оспоравањем Београда на води долазимо до закључка да је неисплативо, неизводљиво и неекономично урбанизовати срце и душу Београда и - а урбанизацију толике деценије сви прижељкујемо.

Дакле, да закључимо. Немогуће је урбанизовати СА и ова Железник отпад атмосфера ће бити довека.
 
Vrh