Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

То растиње на старој обалоутврди се да лако решити. Прво се попрска са отровом, после 5 до 10 дана оно изгори, затим се почупа па се са бренером спали цео корен и са мотичицом извади и на крају се залије цементим млеком.
 
6tog septembra pocinju radovi na W hotelu ako je za verovati.

Preneo: Kalinic sa SSC-a.
 
20170826_172417.jpg

20170826_172413.jpg

20170826_171607.jpg

20170826_171624.jpg
 
Kalenic sa SSC-a piše da se kod nove terase u izgradnji otvorio ponor od 16 metara dubine..
 
Evo te dve njegove poruke u celini

KALENIC, Yesterday, 04:07 PM

Sad sam stigao i sa Ade i sa obilaska gradilista.
Slike kasnije, nesto ne moze da se prebaci.
Ali ovo sto sam cuo, a sigurno je tacno je za rubriku verovali ili ne.
Kada sam rekao da su sipovi bukvalno propali kod kule na 20 m ispalo je tacno.
Sada, Pozor, Ulicni, nit ce biti mini marina.pristan za brodove, bukvalno nista.

Desilo se sto nije za poverovati,ali je tacno.
Dno korita Save se otvorilo i sa sobom progutalo mali zeleni bager, nozicu.
Dizalicom su na jedvite jade izvukli mali zeleni bager..
Otvorio se bezdan kome ni ronioci nisu mogli da nadju kraj.
Dosli su do dubine od 16 m, dalje nisu mogli ni smeli.Kazu da nema kraja i da je ledeno.
Za sada nemaju resenje, a rade onaj preostali deo.

Kako Englezi vode citav projekat,a Arapi su samo.maska poslali su Molbu Rusima ili Kinezima?
Molba da se istrazi i vidi sta je to na tom mestu i fa li se moze raditi i koliko je opasno.

Eto Mali rece ko baksuz do pocetka septembra gotov donji deo, kad Sava se otvorila.
Ne znam sta da kazem na ovo. Ni sam neverujem.

http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... ount=10221
Eto sta da ti kazem covek je na gradilistu po citav dan.

Kaze da su spojili malte ne obaloutvrdu sa novom terasom i onda tras.

Zato danas i nije bilo vise od sest radnika koji su radili inaj deo ka kuli.

Pitanje je sad, da li ce se to zaustaviti, vidi se nozica kako je bukvalno prelomljena, a ja sam mislo da su je sekli zbog novog projekta.

Verujem da je istina sto posto.

Eto ni u jednom casopisu, novinama ne mozes doci do informacije, forumasi vode ovaj grad i sve saznaju,ja, ti, svi.

http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... ount=10226
 
Nema sale sa majkom prirodom,ona naplacuje duplo, progutace taj bezdan i ovu lopovsku bandu samo jos nisu svesni.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462732#p462732:9kiiwlj2 je napisao(la):
nikolas27 » Sub Jul 01, 2017 5:28 pm[/url]":9kiiwlj2]Malo popularne fizike povezane sa temom talpi, geotekstila i pomeranja promenade:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=e-DVIQPqS8E[/youtube]

S obzirom da u Savskom amfiteatru ima dosta podzemnih voda kojima će tok dodatno menjati sa pravljenjem zgrada, deluje da će problema sa promenadom biti i u budućnosti. Činjenica je i da je direktor (ili ko već) iz Milenijum tima javno rekao da se radi pogrešnim redosledom zbog želje da se gornji nivo što pre pusti u upotrebu.

Mada laički gledano, pravilan redosled bi možda bio da se prvo urade temelji za sve zgrade pa tek onda promenada :), jer ako je sudeći po ovom gore videu, samo da stave geotekstil ispod cele Save ili da milimetarski precizno lociraju sve podzemne vode može da garantuje da će promenada ostati na mestu bez dodatnog održavanja i krpljenja. Molim stručnjake da uskoče ovde i pojasne...

Da ponovim svoj post od pre 2 meseca vezan za uleganje promenade, tada sam najavio pojavljivanje rupa. To je na žalost problem koji je još uvek veliki izazov u građevinarstvu, a konfiguracija terena u Savskom amfiteatru je idealna za ovu pojavu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473851#p473851:3i6hd0l7 je napisao(la):
Zuma » 26 Aug 2017 11:58 pm[/url]":3i6hd0l7]

Pitanje je sad, da li ce se to zaustaviti, vidi se nozica kako je bukvalno prelomljena, a ja sam mislo da su je sekli zbog novog projekta.
Verujem da je istina sto posto.

Nema diskusije, dovoljno je pogledati bilo koje slike nekog puta ispranog poplavom, oblik ovog "iskopa" na Promenadli je tačno oblik koji se pravi kada sila vodene erozije odnese nasip, to nije "potpis" građevinskih mašina.
Ja bih bio veoma zabrinut i za ostatak nožice nasipa - podsetimo se, ta nožica je izlivena ove godine nakon što su prošle prolećne visoke vode i praktično nigde u Beogradu dno obaloutvrde nije postavljeno tako plitko, drugi nasipi po gradu su rađeni pre Đerdapa kada je nivo reke bio po par metara niži...

Ovde je nivo Save bio ograničenje za formiranje nasipa, sazidali su ga onako kako su mogli da bi radili na suvom, nije bilo nikakvog pregrađivanja vodotoka. I pošto su nasip formirali tako nonšalantno bez da se pokvase, nabacivali su kamen iz barži dok nije izronio plato po kojem će se izliti nožica nasipa. Dakle, direktan pritisak na podzemne vode koje niko prethodno nije istražio, a cela kosina nije stabilizovana... i ode...

Sad tek treba da dođe prva zima, pa prolećne visoke vode sa nivoom Save možda nekoliko metara preko nožice nasipa... Ajaoj...
 
Stanislawe, ovde se dosta diskutovalo u eksternoj eroziji, koja nije toliko opasna jer je jasno vidljiva. Interna erozija se stvara zbog podzemnih voda koje izgradnjom zgrada tj šipova menjaju svoj tok bez ikakvog vizuelnog znaka. Podzemne vode neće pričini zlo zgradama, ali će na nekom novom mestu sprati sve sa svog puta sto nije beton. Sve što sam do sada na ovoj temi pročitao od kritika je upućeno na saniranje eksterne erozije.
 
Neće visok vodostaj da spere obaloutvrdu, osim ako je ta obaloutvrda već potkopana odozdo, a evo vidimo da na jednom mestu već jeste.
Slažem se da je nepredvidljivo kako će podzemne vode da obilaze nove iskope i šipove, ali kad površinu opteretiš kamenjem bačenim direktno u tok reke, onda prizivaš ovako da proradi bunarasta vrtača, usred Beograda, prvi put u novijoj istoriji.

Biće poučno videti kako sad ovaj problem treba krpiti. Kako dodavati opterećenje, a da ne nastavi da tone...
 
Dva eventualna kandidata za uzrok ove pojave mogu biti i ova: Šipovi i težina prve ikada ovde izgrađene zaista velike zgrade, koja je promenila pritisak u okolnom zemljištu izrazito zasićenom vodom, a možda i putanje podzemnih voda. I drugo, ogromna količina jakih pumpi koje su previše intenzivno i previše dugo pokušavale da smanje nivo podzemnih voda oko temeljnih jama. Opasnost od njihovog korišćenja je što sa vodom izbacuju i sitne čestice tla, dakle polako ga odnose kao što se vidi na prethodnom videu, ali i što se eliminacijom vode iz mikroskopskih pora između tih čestica smanjuje pritisak u zemljištu (pogotovu na ovako peščanom, muljevitom i vodom prožetom terenu), pa ono više ni izdaleka nema nosivost koju je imalo ranije. Tako dobijmo divnu demonstraciju da u prirodi nema besplatnog ručka. Možete ići protiv nje pa čitav kompleks ogromnih zgrada praviti na ne samo izrazito podvodnom terenu bivše Bare Venecije, nego ih praviti takoreći na samoj obaloutvrdi. Pumpe MOGU da smanje nivo podzemnih voda, ali to ima svoju cenu. Iako se sa dovoljno para, prethodnih istraživanja i pažljivim radom neki problemi mogu izbeći, očigledno to ovde nije bio slučaj.
 
@Zuma, teško da istraživanja mogu pomoći mnogo. Čim izgradiš i jedan šip ti si potencijalno promenio put podzemne vode. A kad napraviš nekoliko hiljada šipova onda si 100% siguran da si izmenio puteve podzemnih voda. A s obzirom da ne postoji pouzdan način da se utvrde putanje podzemnih voda, mora se pribeći raznim trikovima prilikom izgradnje šipova, kao i raznim trikovima prilikom održavanja terena koji se ne drži na šipovima (ovom slučaju svi putevi i promenada). Pumpe tu rade samo do nivoa temelja zgrade, nikako ne utiču na tok podzemnih voda na dubini od npr. 20m.

@Stanislawe, Sava je tu najmanji problem. Reka je tu dubine oko ~20m, a šipovi za zgrade su dubine 30 do 50m. Znači da podzemne vode vrlo verovatno mogu da dođu do Save odozdo. Ovde se mnogo diskutovalo o "sitnicama" u izgradnji obaloutvrde koji utiču na 1-2m eksterne erozije (od strane reke). U ovom slučaju je mogući problem dubok i do 50m.

Nadam se da su stavili silne senzore da prate da li dolazi do pomeranja tla ispod promenade, to je koliko sam gledao trenutno jedini efikasan način borbe protiv ove pojave. Znam da su pominjali u onoj emisiji na Studiju B da su stavljali senzore na šipove za Kulu (ali taj deo uopšte nije vezan za borbu protiv interne erozije već isključivo vezan za praćenje kvaliteta izgradnje samog šipa). Praćenje uleganja promenade se takođe može koristiti kao alarm da li je moguća pojave rupe (a do toga je već došlo)... Ako se pojavi još koja rupa (ili rupe) u budućnosti, verovatno ćemo dobiti turističku atrakciju koju smo "tražili", prvi u svetu, promenadu koja je postavljena na šipovima dubine 50m :)
 
Ово је веома забрињавајући податак за ерозију. И доказ да су дефинитивно требали прво да крену са ножицом насипа а не горњим шеталиштем, као и да су ножицу требали да изграде на старој постојећој природној ивици обале уместо што су насипали корито.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473892#p473892:em1sfjck je napisao(la):
nikolas27 » 27 Aug 2017 09:32 am[/url]":em1sfjck]@Zuma, teško da istraživanja mogu pomoći mnogo. Čim izgradiš i jedan šip ti si potencijalno promenio put podzemne vode. A kad napraviš nekoliko hiljada šipova onda si 100% siguran da si izmenio puteve podzemnih voda. A s obzirom da ne postoji pouzdan način da se utvrde putanje podzemnih voda, mora se pribeći raznim trikovima prilikom izgradnje šipova, kao i raznim trikovima prilikom održavanja terena koji se ne drži na šipovima (ovom slučaju svi putevi i promenada). Pumpe tu rade samo do nivoa temelja zgrade, nikako ne utiču na tok podzemnih voda na dubini od npr. 20m.
Nisam siguran da dubina sa koje pumpe crpu vodu nije veća od dubine temeljne jame. Čini mi se da zahvatanje vode sa veće dubine, iz sredine vodonosnog sloja, tj tamo gde vode najviše ima, ima veze sa efikasnošću rada pumpe. Ostalo mi je u pamćenju da je negde bila spomenuta dubina crpljenja, ali se više ne sećam gde je to bilo.
 
Kao sto rece nikolas27, nije rec o povrsinskoj eroziji vec o delovanju podzemnih tokova prema reci koji dreniraju teren, a koji su verovatno izmenjeni pobadanjem sipova. Nagomilana voda u propustnim slojevima je probila ispod obaloutvrde, napravila novi put do reke, i podkopana obala se urusila. Nestabilna zona oko urusene obale je znatno sira od, na povrsini vidljivih granica, tako da je terasa na stubovima sigorno ugrozena i morace da se sanira. Radi se, verovatno, o delovanju podzemnih voda koje se ulivaju u Savu u nivou dna korita reke, otuda impozantna dubina podkopane obale. Zgrade verovatno nisu ugrozene jer su sipovi ukopani mnogo dublje od podzemnih tokova prema reci. Zgrade ce u "bloku" sa temeljima i sipovima pratiti sleganje terena i decenijama nakon izgradnje. Problem je sa samom obaloutvrdom u pojasu od desetak metara. Rsenje je mozda bilo u postavljanju drenaznih kanala do korita reke.
 
Bilo bi lepo naći sliku tog malog zelenog bagera, sa obzirom da se ovde gradilišta slikaju sedmično, negde sigurno mora da postoji?
 
Da li postoji neko stručno objašnjenje zašto su pumpe koje su izbacivale vodu(lokacija promenada BW residences) iskjučene???
Koliko znam pumpe koje ispumpavaju podzemne vode konstantno rade na drugim lokacijama u gradu Hoteli Slavija Luks,Moskva,Beogradjanka...
 
@Zuma Ok, neka pumpa ide i malo ispod temeljne jame. Neka ide i 10m ispod. Cilj te pumpe je svakako da obezbedi da vode nema u podzemnim garažama, a ne da prekraja tokove podzemnih voda i stavi ih pod kontrolu. Jeste da sa pumpama malo menja tok voda, ali ponovo je problem isti - postoji (ogromna) zapremina gde nema nikakve kontrole nad tokom podzemnih voda.

Zgrade su svakako sigurne, voda kad naiđe na betonski šip i porozno tlo će zaobići šip u potpunosti (pod uslovom da je isti stegao kako treba i da nije već "okrnjen" u toku sušenja).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473901#p473901:1gp9rqfr je napisao(la):
milos.tro » Нед Авг 27, 2017 11:03 am[/url]":1gp9rqfr]Da li postoji neko stručno objašnjenje zašto su pumpe koje su izbacivale vodu(lokacija promenada BW residences) iskjučene???
Koliko znam pumpe koje ispumpavaju podzemne vode konstantno rade na drugim lokacijama u gradu Hoteli Slavija Luks,Moskva,Beogradjanka...

Nisam stručnjak ali u nekoj emisiji je čovek iz novkola rekao (parafraziram) da kada se završi šipovanje i izgradnja, u nekom trenutku se gase pumpe i pušta se da voda poplavi jamu.
 
@Nikolas27,ovo što si naveo je bilo objašnjeno u nekoj emisijji BNV-a i tu nije ništa sporno samo se postavlja pitanje kakvu štetu mogu da naprave podzemne vode na "drugim pravcima" gde nema šipova,sleganje tla npr saobraćajna infrastruktura,da li je tako nešto moguće,samo pitam?
 
Podzemne vode na svim mestima gde nema šipova mogu da naprave ovakve bezdane. Ne samo na promenadi već i sutra na bulevaru. Tu samo praćenje pomeranja tla pomaže.

Edit: i to ne samo praćenje sleganja tla, već praćenje na većim dubinama. Kad se primeti sleganje (kao na delu promenade), ispod može biti mala rupica ili bezdan od 50m. A to praćenje je koliko sam upoznat veliki izazov.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473570#p473570:1r3mpvos je napisao(la):
tzoran1 » Fri Aug 25, 2017 4:03 pm[/url]":1r3mpvos]Koliko placaju ako ti udelim Thanks+ G. Binks ?
file.php

Preko moje off-shore kompanije, dolarski.
Čujem da Ruje plaćaju više one na skyscrapercitiju za anti-propagandu.
 
Vrh