Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473298#p473298:2vxagsjp je napisao(la):
stf » 24 Aug 2017 01:27 pm[/url]":2vxagsjp]
Погрешно конципирате град у целини. Београд има једну Саву и један Дунав и шеталишта уз њих. За све становнике. Није битно да ли ће ти становници живети у пар зграда на обали или у 30 мањих по београдским брдима. Шеталишта у оба случаја имају исти број корисника ... дакле, за "гужву" на променади је потпуно небитно да ли је иза ње солитер или уџерица - јер је то једина променада у граду и њени корисници су сви Београђани без обзира у којој згради живе, да ли у БнВ или у Миријеву.
Broj korisnika zavisi od atrakcija i lakoće dolaska na to mesto. Ako puno ljudi stanuje u blizini, biće puno korisnika. Takođe, ako je izbor kafana i zabave veliki, dolaziće iz celog grada. Po oba osnova će ova obala biti posećena više od bilo koje druge u gradu, pa bi morala imati i više mesta od njih.

На крају, Спатио је написао да су ширине шетачких површина у тој Братислави мање више - идентичне као и на променади - а идентичне као и на осталим београдским кејевима ... дакле, оне се пројектују према неком стандарду. разлика је само у ширини зеленог појаса.
... razlika je i u tome što se tamo gazi po travnjaku pa se ljudi mogu raspodeliti po celoj širini obale, dok ovde to nije moguće. Dakle, obala u Bratislavi (koja je tri puta manji grad od Beograda i nema 2.000.000 m2 uz nju) je em šira, em se može koristiti njen veći deo (a ne samo staze). Pa je njihova širina nebitna.
 
france-ile-de-france-paris-ile-de-la-cite-notre-dame-aerial-view-picture-id885486-001


Londonair-ca32676a.jpg


512px-Roma_And%C4%9Blsk%C3%BD_hrad_view_6.jpg


Zumo u Parizu, Londonu, Rimu u centralnim zonama grada, nemaju ovoliko siroko setaliste kao u BnV, tamo u vecini slucajeva ni nema trave pored reke zato sto su sve zgrade nabijene uz reku, i jel imaju problem zbog toga?
Naravno da nemaju.

A setalista na koje smo navikli u beogradu su prostrana zato sto su izgradjena uglavnom na periferiji grada posto se grad nije spustio na reku u svom centru.
 
Пошто не бих даље одузимао форумски простор дискусијом са непогрешивим месијама форума, дајем предлог за исправљање пројектантске брљотине преуског и некорисног најнишег нивоа променаде:

LNzLY.jpg
 
90% tih gradjevina u tim gradovima je izgradjeno pre 100% ili vishe godina (pogotovo u Rimu). Ti gradovi su odavno izasli na reke i samim tim su shirina koridora i broj funkcija na njemu ogranichene. Ovo nije slucaj kod nas.Mi smo imali prazno platno i sve smo uradili minimalno da bi imali sto vishe kvadrata na prodaju. Nadam se da smo malo evoluirali ako ne vec po pitanju poimanja estetike (koja je subjektivna), onda po shvatanju da tim koridorima ne idu samo obichni setachi, nego se guraju i kolica sa decom,voze bicikli, idu deca na trotinetima...i samim tim treba da se malo komotnije projektuje.
 
Jeste u svim tim gradovima su obale izgradjene pre vise od 100 godina ali to ne menja nista u nasem slucaju zato sto je normalno da epicentar centra ima najvecu gustinu, ne moze se ocekivati park Usce u BnV, to je valjda normalno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462818#p462818:1hogvddq je napisao(la):
Homer Jay » Sub Jul 01, 2017 6:55 pm[/url]":1hogvddq]Izvini GOJE, ali preradio sam ti poruku tako da izgleda kako bi prosečan srpski čitalac prokomentarisao tvoje fotografije da su napravljene u Beogradu, a ne u Bratislavi :D

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462772#p462772:1hogvddq je napisao(la):
Prosečan srpski komentator » 01 Jul 2017 09:59 pm[/url]":1hogvddq]Na kraju promenade su id*** ostavili patrljak železnice koja dalazi iz industrijske zone sa rafinerijom koja i dalje truje našu decu. Staza je naravno uska i ograđena i ne daj Bože da naiđeš biciklom brzinom većom od kretanja puža, jer posledice mogu biti fatalne. Naravno, debili nemaju nameru da sklone ove splavove odavde.

file.php


Donji deo obaloutvrde je potpuno neuređen. Stepenište je zaraslo, a od ograde ne može da se siđe i da se ima direktan kontakt sa rekom. A i kada bi moglo, gazili bismo po blatu i mulju. O, zar je toliko teško nabaviti par kubika granita i poploačti to lepo kao u svim normalnim evropskim gradovima. Ovo samo u Beogradu može.

file.php


Zašto je ova donja staza ovako uska i kozja, kao da niko ne želi da ima kontakt sa rekom!? Tu se jedva dva čoveka mogu mimoići, a o biciklu i da ne govorimo. I kako su id*** zamislili da se niz ovo masivno kameno stepenište silazi biciklom ili u kolicima. Misli li neko u ovoj zemlji na stare, invalide i majke sa decom??? I mogli su umesto ovog sivog grobljanskog kamena da stave nešto svetlije, vedrije. I možda neku fontanu ili nešto slično. Ovako je monotono kao u Bukureštu 80-ih.

file.php


I opet su nasadili krmače jednu do druge, kao da će neko da umre ako se popne iznad petog sprata. I važno je da ova seljanka koja se verovatno juče doselila iz svoje zabiti u Beograd suši veš na terasi! Sutra će da je zastakli, pa će još i klimu da nakači. Naravno, ništa bez bašti kafića u prizemlju, ruke bi im otpale da stave dečje igralište.

file.php


Kada će više da srede ovaj trg? Nigde česme, hlada, sve sivo, betonsko, hladno. Fali drveća, a i lepo bi na sredini trga legao neki spomenik nekom srpskom junaku, npr. Miloš Obilić kako kolje Murata. Svakakvi Vorholi i ostali p*deri imaju spomenike po Beogradu, a za one koji su nas kroz istoriju zadužili nema mesta :bash: I zgrada baleta izgleda već odvratno sa ovim staklima iz 90-ih. Bio bi red da tu fasadu srede da se bolje uklopi u okolinu. Centru dolikuju neoklasične ili barkone fasade, a ovo reflektujuće staklo postavlja se samo još u Beogradu i periferiji Kigalija.

file.php


Još jedan tržni centar, iako od svih ostalih u gradu već ne može da se diše. Kapitalistička mašinerija za izvlačenje para se ne zaustavlja. Kraj reke su morali da stave gigantski šoping mol ili kako već sada moderno zovu ta s*anja. Pritom naziv centra nije ispisan srpskim pismom i na srpskom jeziku. Tu je, da se ja pitam, trebalo napraviti jedan lep muzej.

file.php


Kafedžije se šire. Sve je načičkano ovim baštama. U Parizu stave sto i dve stolice ispred kafea, a ovde kod nas u Beogradu te bašte izgledaju kao kuće na trotoaru. I naravno, ti onda pogled na reku plati kafom od 250 dinara. I muka mi je više od nafurane ekipe koja se skuplja po takvim mestima, ispijaju espreso i ceđenu dok kuckaju svoje mobilne...

file.php


Još jedna livada i raj za krpelje. Na travi je ukupno četvoro ljudi - ČETVORO! I to neke glupe male hipsterke koje verovatno misle da je sedenje na travi više "trendi" od sedenja na klupi, pa se tripuju da su nekom Londonu i da su kul. Fali tu sadržaja da to malo oživi, mogla je tu fina fontana neka da čučne ili sporstki teren. I ovi reflektori kada noću upeku, em što odvraćaju ljude od sedenja na travi, em što škode retkim vrstama ptica koje su nekada nastanjivale naše priobalje dok ih zla ljudska pohlepa da urbanizuje svaki milimetar prostora nije oterala u, nadam se, neko bolje i humanije mesto.

file.php


Ovakve žute fleke po travnjacima se mogu videti još samo u Beogradu. Čitav civilizovani svet već uveliko zaliva svoje parkove, a samo mi gledamo u nebo i molimo Boga da nam pošalje kišu.. I TO NA DVA METRA OD REKE!!! Do avgusta će, sa ovakvim održavanjem, sve to izgledati kao afrička savana. A i našu seljanu mrzi da ide po stazama, već moraju da gaze po travi kao u selendri iz koje su došli u Beograd. Pa se onda sve to ugazi i ni na šta ne liči.

file.php


Tako da.... Beograde plači :violina:

file.php


Na drugoj (novobeogradskoj) strani opet su dovukli neki brod kafanu.

file.php


I za kraj, stara promenada koja se raspada dok se sva lova upumpava u novu, i gde pristaju retki turistički brodovi koji se odvaže da dolaze u Beograd, a čiji putnici verovatno glavom bez obzira trče nazad u svoje plovilo čim kroče na tlo ove naše neuređene kasabe. U pozadini možete videti i novi most po čijoj ceni su relano mogla da se naprave tri normalna mosta ili par škola i bolnica. Važno je da smo mi dobili još jedan "simbol" :roll:

file.php

Ne mogu da verujem da se vracate na pricu o Bratislavi posle ovoga.
 
Хвала Гамби што си то поставио,где је на најлепши начин написано, каква је наказа ово у Братислави.
Што се тиче моје избрисане поруке,у реду схватио сам, сви смо ми једнаки само смо неки једнаки.Како сам само био глуп :bash:
 
Ja kad vidim ovo u Bratislavi osetim slobodu, zelenilo, osetim se prijatno. Nije isto šetati stazom od 15 metara smeštenom između zgrade i reke bez ikakvog bafera i šetati stazama između kojih imaš prostrano zelenilo.

Mi nismo London i Dubrovnik i ne moramo da pravimo uličice od metar i po, mogli su to da naprave monumentalno kao što je opisao delija. Ali nisu. Zato što im se ebe za građane Beograda nego im je prioritet da uguruaju što veći tržni centar i pekamovke što veće kvadrature. Zato što smo doživeli da se u našem gradu, na našem zemljištu, umesto sadržaja za nas, pumpa profit za arapske investitore i vladajuću garnituru.

I koja je poenta postavljati ono što je loše urađeno u Bratislavi? Zašto moraju da se prekopiraju loši elementi, logično je valjda kopirati samo dobro.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473305#p473305:1hz2itml je napisao(la):
spatiotecte » 24 Aug 2017 02:18 pm[/url]":1hz2itml]
france-ile-de-france-paris-ile-de-la-cite-notre-dame-aerial-view-picture-id885486-001


Londonair-ca32676a.jpg


512px-Roma_And%C4%9Blsk%C3%BD_hrad_view_6.jpg


Zumo u Parizu, Londonu, Rimu u centralnim zonama grada, nemaju ovoliko siroko setaliste kao u BnV, tamo u vecini slucajeva ni nema trave pored reke zato sto su sve zgrade nabijene uz reku, i jel imaju problem zbog toga?
Naravno da nemaju.

A setalista na koje smo navikli u beogradu su prostrana zato sto su izgradjena uglavnom na periferiji grada posto se grad nije spustio na reku u svom centru.


Nije bas najsrecnije poredjenje. Gradovi koje si naveo imaju centre koji su formirani ranije, kako se kaze nasledjena urbana matrica. U Beogradu se gradi na neizgradjenoj, slobodnoj povrsini.
 
Urbanizam nije statičan. Ideje i koncepti o najboljoj organizaciji grada se stalno menjaju, pa primer za ugled svakako ne mogu da nam budu gradski prostori koji su formirani veoma davno. Ovde su tokom vremena ljudi postavljali čitav niz primera u kojima se troše ogromna sredstva da bi se oslobodile obale, ali i primere projekata čitavih novih gradova u Kini. Ideje modernog ekološkog urbanizma su radikalno drugačije od onoga što danas postoji u velikim i očigledno starim gradovima. Sada se smatra da je prostor odmah pored vode ionako na svaki način hedikepiranim građanima velikih gradova isuviše dragocen u zdravstvenom i psihološkom smislu da bi bio protraćen na gusto napakovane zgrade koje od takvog pozicioniranja ništa bitno nemaju, sem što NJIHOVI vlasnici tako više zarađuju, dok grad kao celina gubi prostor koji se može korisnije upotrebiti i sebi nepotrebno pogoršava mikroklimu zatvarajući reke. Naravno, urbanisti se ne mogu uvek izboriti sa ekonomskim pritiscima i centrima moći, ali novi koncepti i trend su sasvim jasni.
 
Данас сам прошетао мало променадом после месец ипо дана. Главни утисак ми је да је најспорнија тачка целе променаде део око Сава нове где је стаза најужа и нижа од зида обалоутврде. Такође ту на сужену стазу има и пар оних малих светиљки од пола метра наравно у равни стазе. Пар детаља које сам опазио, на новом делу ка Бранковом мосту ивица стазе код ограде има плоче, док је на старијим, узводним деловима ту бетон, што ће бити веома уочљива разлика. На новом доњем делу ми нису баш најјасније оне две жардињере испод терасе обложене декингом, посебно она највиша за коју ми се чини да ће бити тешко одржавати је.
Горња стаза је доста расклимана и са неколико поломљених и потонулих плоча на делу где се управо ради доњи ниво, а занимљив ми је детаљ ту ми је што су кренули да раде косину и низводно и узводно, а између постоји да кажем шупљина, има траг багера који је возио по самој ивици насутог шљунка.
 
Ne svidja mi se kako trenutno izgledaju kosine stare nemačke obaloutvrde izmedju SSM i Brankovog mosta. Mislim da bi trebalo počistiti taj korov koji po kosini niče svuda, očistiti kamen i lepo ga konzervirati kako ne bi više nicalo svašta. Valjda postoji neko sredstvo kojim se to može rešiti. Naravno, srediti i sve one cik-cak rampe. Takodje-ceo onaj red starih zgrada pored pruge jako loše izgleda. Mislim da tu nikakva rekonstrukcija neće pomoći i da će to morati da se ruši. Tako bi taman dobili i prošireni prostor kad se još i pruga ukine.
 
Koliko vidim na slikama bice dozvoljeno skretanje levo pre mosta Miladina Zarica ka novom parkingu?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473379#p473379:90g5f56z je napisao(la):
Vox91 » Чет Авг 24, 2017 8:22 pm[/url]":90g5f56z]Ne svidja mi se kako trenutno izgledaju kosine stare nemačke obaloutvrde izmedju SSM i Brankovog mosta. Mislim da bi trebalo počistiti taj korov koji po kosini niče svuda, očistiti kamen i lepo ga konzervirati kako ne bi više nicalo svašta. Valjda postoji neko sredstvo kojim se to može rešiti. Naravno, srediti i sve one cik-cak rampe. Takodje-ceo onaj red starih zgrada pored pruge jako loše izgleda. Mislim da tu nikakva rekonstrukcija neće pomoći i da će to morati da se ruši. Tako bi taman dobili i prošireni prostor kad se još i pruga ukine.

Проблем ће бити са одржавањем косина на првом урађеном делу код Сава нове где нису направили степенице као на делу ка Бранковом мосту. Мада су се и на том делу зезнули на пар косина.
 
I te stepenice što su napravili ne izgledaju mi baš najbolje, nekako se vidi da su veštački dodate na taj prostor..moglo je to bolje i mora bolje da se sredi jer je ta nemačka obaloutvrda zanimljivog dizajna i treba je lepo skockati.
 
Требали су да наставе постојећу косину немачке обалоутврде до коте која је задата са задржавањем прилаза косим каскадним стазама. А стазе да се помере ближе прузи. У целој тој причи, највише смета Сава нова која сужава стазу и смањује јој коту и ту се губи симетрија. А нажалост и терасе на старом делу исто сметају за одржавање.
 
Jedino "usko grlo" na promenadi je prostor ispred savanove što se moglo vrlo jednostavno rešiti pomeranjem bici staze iza i nekoliko desetina metara pruge, ništa komplikovano.Diskutovali smo ranije o tome na temi, Zuma postavljao slike.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473462#p473462:limidamz je napisao(la):
milos.tro » 25 Aug 2017 08:15 am[/url]":limidamz]Jedino "usko grlo" na promenadi je prostor ispred savanove što se moglo vrlo jednostavno rešiti pomeranjem bici staze iza i nekoliko desetina metara pruge, ništa komplikovano.Diskutovali smo ranije o tome na temi, Zuma postavljao slike.
Хмм, или можда уклањањем привременог дивљег, криминалног објекта који је ту никао на јавној зеленој површини тролчино једна.
 
Mogli bi već jednom da uklone onog ležećeg policajca na bici stazi 20 metara uzvodno od Starog savskog mosta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472654#p472654:16o7oxpi je napisao(la):
Homer Jay » Mon Aug 21, 2017 3:01 pm[/url]":16o7oxpi]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472166#p472166:16o7oxpi je napisao(la):
vradovic » 19 Aug 2017 02:19 am[/url]":16o7oxpi]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472132#p472132:16o7oxpi je napisao(la):
tzoran1 » 18 Aug 2017 09:46 pm[/url]":16o7oxpi]Veceras je SM svecano otvorio celu jednu terasicu na setalistu. Valjda da se iskupi.
Malo rusi, malo gradi...
To mu je posao. Sinisa Mali je ubedljivo najbolji gradonacelnik u istoriji Beograda. Vidi se samo po njegovoj posvecenosti poslu i u opste izgradnji Beograda na vodi. Svaki drugi dan je na terenu. Moja velika zelja je da se jednog dana u BW Park postavi spomenik Sinisi Malom nekome ko je dao veliki doprinos za izgradnju Beograda na vodi.

Apsolutno sam saglasan, kolega! Siniša Mali je svakako zaslužio spomenik, i mislim da ne treba previše eksperimentisati, dovoljno je prekopirati neki poznati spomenik iz sveta. Pošto mislim da si nepravedno izostavio najmudrijeg, najpravednijeg, najpametnijeg, najsposobnijeg i najjačeg cara, šaha, idola našeg - Aleksandra Vučića, čija je vizija vodila Sinišu Malog ka izgradnji Beograda na vodi - moj predlog je da se napravi kopija spomenika Volta Diznija iz Diznilenda, gde Dizni vodi Mikija za ruku.

Ipak Siniša Mali je ozbiljan gradonačelnik koliko i Miki Maus, postoje paralele između Diznilenda i Beograda na vodi, a gospodar Vučić je umnogome sličan Dizniju - i on je figurativno svima nama otac, kao što je Dizni figurativno otac likovima iz crtaća, a i obojica su majstori pripovedanja bajki. Vučić je to čak unapredio, pa je izmenio uobičajeni kraj bajki iz "živeli su srećno do kraja života" u "živeli su srećno za dve, najdalje dve i po godine". Ta rečenica će u istoriji bajki biti upisana kao "vučićizam".

Predloženo likovno rešenje spomenika izgledalo bi otprilike ovako:

Pogledajte prilog 3

Takav spomenik bio bi sjajan dodatak već najavljenom džinovskom jarbolu sa zastavom Srbije...

Pogledajte prilog 2

... spomeniku Stefanu Nemanji...

Pogledajte prilog 1

... i spomeniku Zoranu Đinđiću.


file.php

file.php

file.php

file.php

Ja se sećam kada je svega nekoliko mojih rečenica bilo uklonjeno sa foruma jer nisu imali veze sa projektom, da sam postavio ovoliki broj fotošopiranih sličica verovatno me ne bi bilo više ovde. Došao sam na ovaj forum da bih pratio projekat Beograd na Vodi. To ne znači da sam bot, ali razumem da u tradicionalno nedemokratskim društvima otvoreni dijalog nije normala.

Nedavno sam bio u Štutgartu gde takođe menjaju postojeći prilaz željezničkoj stanici da bi se priključila brza željeznička linija i time će biti preoblikovana površina slična površini Savskog amfiteatra. I naravno, pošto je ljudska priroda svuda ista, grupa koja se protivi ovom projektu je postavila veliki crni šator pred željezničku stanicu gde pokušava da agituje protiv projekta. Naravno, nisu me zanimali luzeri koje će istorija zaboraviti već sam otišao u toranj željezničke stanice gde su postavljene makete. (Kad se setim koliko ste samo ismejavali makete BnV prvih meseci.)

Inače na zgradi Štutgartske željezničke stanice postoji poznat Hegelov citat: "strah od greške je greška sama po sebi". Tako je i sa prostorom Savskog amfiteatra, uvek će postojati neko ko će reći da je bilo kakav poduhvat greška. Međutim, ono što je važno je da neko ima dovoljno hrabrosti da učini NEŠTO. Za tu svoju hrabrost i umešnost da dođe u položaj da nešto učini mora da pretrpi nekoliko neukusnih fotošopiranih fotki i mnogo protivljenja.

A vaša priča o širini promenade je veoma glupa jer kada bude uklonjena zaštitna ograda prema vašoj "promenadi" videće se da će promenada u stvari biti čitav prostor bivše željeničke stanice. Klozeta ćete imati na kilo. Razuđenost obaloutvrde meni izgleda kao prednost a nekima ovde kao greška. Kako da ne bude razuđenosti kada treba spojiti različite elemente poput mosta Kralja Aleksandra, kučiće Sava Male, Željeznički most i Gazelu.

Cena ovog teksta je 10,000 Evra. Račun poslat AV i Malom. :vops:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473554#p473554:5aj0r5am je napisao(la):
JarJarBinks » 25 Aug 2017 03:05 pm[/url]":5aj0r5am]

A vaša priča o širini promenade je veoma glupa jer kada bude uklonjena zaštitna ograda prema vašoj "promenadi" videće se da će promenada u stvari biti čitav prostor bivše željeničke stanice. Klozeta ćete imati na kilo. Razuđenost obaloutvrde meni izgleda kao prednost a nekima ovde kao greška. Kako da ne bude razuđenosti kada treba spojiti različite elemente poput mosta Kralja Aleksandra, kučiće Sava Male, Željeznički most i Gazelu.

Cena ovog teksta je 10,000 Evra. Račun poslat AV i Malom. :vops:

po toj logici deo Dunavske promenade na NBG-u je i dzona kenedija, Goce Delceva pa i ceo bulevar nikole tesle, kao i Gandijeva i Nehruova sto se tiche keja u blokovima, ...
 
Ок, биће широко од Саве до Савске улице на порстору бивше железничке станице, али ће код Сава нове остати узано, ширине око 4 плоче, или 3 ако се одузме ширина једне због светиљке.
 
Vrh