Stf,
Napravio sam vrlo pojednostavljenu skicu situacije sa nasipanjem reke. Na kraju sam zaključio da je umesto prikaza sve tri dimenzije ipak bolje da se osnovni pricipi prvo predstave sa što manje detalja, a ovo drugo mogu nacrtati i kasnije ako bude potrebno. Nemačku obaloutvrdu sam pojednostavio i predstavio kao jednu jedinu kosu površinu. Idemo redom i od početka.
Tvrdio sam da je reka nasuta. Šta znači "nasuta"? Laički rečeno, to je kad neko ubacuje materijal u korito reke tako da ono postaje manje (kraće ili pliće, tj manje površine u preseku). Zbog čega je to problem? Sem pitanja kako se i za čije interese koristi gradsko zemljište koje VEĆ postoji, bez potrebe da se uzima od reke, tu je i problem da može biti opasno menjati režim toka reka. Na određenom vodostaju svaka reka ima neki protok, tj količinu vode koja tuda mora da prođe. Ako ima manje mesta gde može da prođe, mora da teče brže, što onda menja režim rečnih struja, eroziju tla i uopšte raspodelu energija u rečnom toku. To je sasvim jasno objašnjeno i u prostornom planu samog Beograda na vodi. Citiram
4.4.3 ВОДНО ЗЕМЉИШТЕ
Правила граđења
Уколико се планирају интервенције на обали (увођење водене површине у приобални део), водити рачуна о континуитету регулационе линије за малу воду, средњег платоа и нивоа одбране од великих вода. За евентуалне мање интервенције у водотоку, важи исти услов, с тим да се мора водити рачуна о хидрауличком обликовању, како се не би променио режим тока, наноса, леда и ерозије, имајући у виду стабилност корита и пловног пута, што се мора показати кроз пројектну документацију.
Iz ovoga se vidi da se mora voditi računa o kontinuitetu SVIH linija obaloutvrde, ne samo regulacione linije nožice nasipa, nego svih, na svim nivoima. Drugim rečima spoj novih i starih delova obaloutvrde mora biti gladak. Ne sme biti skokova. Nešto relaksiraniji kriterijum je onaj koji sam ja uzeo kao glavni pošto proizilazi iz samog značenja pojma "nasipanja". Ili precizno formulisano:
Za određeni vodostaj,
površina poprečnog preseka korita reke se ne sme menjati na spoju nove i stare obaloutvrde. Ako se detalji oblika i menjaju, to ipak ne sme značiti da reka ima na raspolaganju manju površinu preseka korita kroz koju mora da prođe.
I ovde se već razilazimo. Ti si sasvim proizvoljno i bez razloga uzeo da regulaciona linija mora ostati na istom mestu. Ali to je pogrešno, propusnost korita je ona glavna veličina koja mora ostati ista, pošto je regulaciona linija samo pomoćna administrativna i građevinska konvencija koja uvek samo izražava neke sasvim druge ciljeve, što u ovom slučaju nije od primarnog značaja za reku.
Dakle, kako treba graditi novi deo obaloutvrde da bi površna preseka korita ostala nepromenjena? To se vidi na uprošćenoj skici preseka neke prozvoljne reke.
P1 je površina korita koju reka ima na raspolaganju dok teče po delu gde postoji stara obalouvrda. Ako sada uz obalu reke naspemo desetine i desetina šlepova kamena i peska, onda će korito biti suženo po čitavoj visini jedne obale, od dna do vrha, pa će novo korito u preseku imati manju površinu, P2. Kako to izbeći?
Na trećoj skici ljubičasti kvadrat označen sa N1 je pretpostavljena nožica Nemačkog nasipa u našem slučaju, na Savi, a kosa linija skoz levo je uprošćena (sasvim ravna) Nemačka obaloutvrda koja se oslanja na nju.
I sad nastupa problem. Šta raditi ako ne želimo da nožica nastavka ovog nasipa bude na istoj visini kao i nožica Nemačog nasipa? Da je na istoj visini (verovatno oko 66 metara nadmorske visine), ONDA bi ti bio u pravu, pošto bi onda horizontalna projekcija položaja nožice davala regulacionu liniju R1 koja ostaje na istom mestu, tj produžuje staru Nemačku regulacionu liniju.
Međutim, ako je izabrano da kota nožice nije na 66 nego na 70,5 metara nadmorske visine, onda regulaciona linija NE SME da se produži duž istog pravca. Jedini način da sačuvamo istu površinu korita reke P1 je da se nožica pomeri, da "otkliza" i naviše i nalevo, uz profil Nemačke obale, na mesto N2. U tom slučaju na planu koji daje horizontalnu projekciju položaja nožice, ona će biti pomerena ka kopnu na mesto R2.
Ali ti kažeš da regulaciona linija mora da ostane na mestu R1, gde je bila Nemačka nožica, IAKO nije na istoj dubini kao i Nemačka. Rezultat je da je nožica sada na mestu N3, a ne N2, kao što bi trebala da bude da bi se sačuvala ista površina korita P1. Drugim rečima, čitava kosa ravan obaloutvrde (iznad nožice žuti betonski blokovi a ispod nasuti kamen) sada mora da se POMERI u korito reke, od tačke N2 ka tački N3. Samo tako može horizontalna projekcija nove nožice na višoj koti 77 mnv da i dalje bude na istoj Nemačkoj regulacionoj liniji R1, koja je projekcija niže nožice na 66mnv. Ali ovo sad zahteva da se desetine i desetina šlepova kamena izruči u Savu, što smo upravo nedeljama i gledali da se dešava, pa je sada slobodna površina korita reke P2 manja od P1 (što bi bilo da je nova nožica u tački N2, a ne u tački N3 gde su je stavili).
Ukratko, položaj linije nožice moraš da gledaš u prostoru, a ne u ravni. Njen optimalni položaj zavisi od dve prostorne koordinate, a ne samo od jedne, od horizontalnog položaja regulacione linije na planu. Čim su odustali od toga da nova nožica bude na 66 m visine, isto kao i Nemačka nožica, sada ni regulaciona linija više NE SME da bude u produžetku Nemačke regulacione linije. Ne razumem kako ne shvataš da je to vezano jedno za drugo. Sama regulaciona linija, bez definisanja kriterijuma koga njome štitimo (površine preseka rečnog korita), ne znači baš ništa.