Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Plusić Miloše za fotke, ovo što su ogradili kod vulkanizera znači da verovatno možemo
očekivati rušenje tog poteza.

Vezano za rušenje započetog dela obaloutvrde, očigledno je da je kontrola odradila
svoj posao. Ne znam kome je to povereno, možda mejsu ( mace ).
 
Povodom ograđenog dela Braće Krsmanovića između Travničke i Mostarske: Nisam siguran da se ograđena trospratnica ruši. To teško da može biti racionalno, s obzirom da na njenom mestu nije dozvoljeno podizanje većeg objekta od nje. Ja mislim da to što su prozori zamandaljeni pločama može prosto da znači da je ona eksproprisana za projekat BNV i da čeka svoju novu namenu - kada se nađe odgovarajući interesent, onda će biti adaptirana u skladu sa tim.
Isto je i sa zgradom Iskre u Hercegovačkoj iza hotela Bristol (videti sliku ispod). Mnogi unutrašnji prozori koji gledaju ka dvorištu Simpa su isto tako zamandaljeni, ali to ne znači automatski da se zgrada ruši. Rušiti višespratnicu iz osamdesetih, koja ima čak i podzemnu garažu... Nema šanse.

Pogledajte prilog 1

Što se tiče ostava na obaloutvrdi, da, jedno moguće objašnjenje je da je nadzor dao ostav, a drugo moguće objašnjenje su one narandžaste cevi koje se vide na gornjim slikama. Neko je shvatio da za drenažni sistem koji ispumpava vodu iz BW Residences treba postaviti trajne cevi. Moguće je da će iste cevi po završetku objekta biti korištene i za kišnu kanalizaciju. Onda su shvatili da ne dolazi u obzir betoniranje nožica nasipa dok se ne sprovedu cevi ispod. Moja fotka ispod je stara negde oko nedelju dana, ali se jasno vidi da treba prokopati obalu ispod "nožice" kako bi prošle ove cevi.

 
Evo i još jednog detalja sa boljim pogledom prema ulici Braće Krsmanović. Suština je u tome da je sad na ovoj najnovijoj vetrometini koja se naziva "Gallery Walk" napravljena rupa u ogradi koja obezbeđuje izlaz na ulicu. Dakle, ne deluje mi toliko kao uvod u rušenje žute zgrade, već pre će biti da se objekat autoservisa (ovaj levo sa zelenim krovom) od sada koristi kao garaža i tehničke prostorije za pogon održavanja ovih do sada izvedenih površina u bloku Beogradske zadruge.

Naravno, obaška stoji pitanje do kada misle da sad, kad su svršeni i građevinski i rušilački radovi, drže ulicu uzurpiranom i zatvorenom. Biće ono "iselili smo celu ulicu, prema tome nema ulice..."
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=429413#p429413:2zg8pwas je napisao(la):
stanislaw » 23 Jan 2017 10:40 am[/url]":2zg8pwas]
Što se tiče ostava na obaloutvrdi, da, jedno moguće objašnjenje je da je nadzor dao ostav, a drugo moguće objašnjenje su one narandžaste cevi koje se vide na gornjim slikama. Neko je shvatio da za drenažni sistem koji ispumpava vodu iz BW Residences treba postaviti trajne cevi. Moguće je da će iste cevi po završetku objekta biti korištene i za kišnu kanalizaciju. Onda su shvatili da ne dolazi u obzir betoniranje nožica nasipa dok se ne sprovedu cevi ispod. Moja fotka ispod je stara negde oko nedelju dana, ali se jasno vidi da treba prokopati obalu ispod "nožice" kako bi prošle ove cevi.
To je moguće objašnjenje, ali bi onda bilo prilično čudno da su jednostavno zaboravili bilo drenažu bilo kišnu kanalizaciju. Jer ove prethodne pretpostavke uglavnom imaju veze samo sa kvalitetom. Neko je nešto uradio, neko drugi smatra da to nije izvedeno dovoljno dobro, pa je naredio popravku. To bi govorilo o neiskustvu, neznanju ili javašluku, ali je bar jeste pravljeno sve što mora da se pravi. Ali kompletno zaboraviti na drenažu ili kanalizaciju je skoro apsurd.
 
Mala je verovatnoća ovo što je Stanislav pomenuo, biće da ipak tamo postoji neko ko zna da radi
svoj posao, i da postoje kakvi takvi kontrolni mehanizmi koji su naredili da se onaj "pokušaj" obalutvrde poruši.

Opet, nisam iz te struke, a i BnV znamo koliko je netransparentan tako da nemamo sve informacije. Ovo što mi ovde
radimo na osnovu slika je bukvalno nagađanje.

I dalje mi je neshvatljivo da ne postoji građ. tabla sa osnovnim informacijama i slikom budućeg izgleda donjeg nivoa.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=429453#p429453:13dnp0y1 je napisao(la):
stanislaw » Pon Jan 23, 2017 3:09 pm[/url]":13dnp0y1]
Naravno, obaška stoji pitanje do kada misle da sad, kad su svršeni i građevinski i rušilački radovi, drže ulicu uzurpiranom i zatvorenom.

Pa i nisu baš završeni rušilači pohodi, preostaje potez od vulkanizera do zgrade bivšeg brodarskog društva.
 
Kada napraviš otvor u ogradi šetališta sa prolazom do autoservisa, to znači da ćeš autoservis da koristiš kao tehničke prostorije za područje šetališta, a ne da ga rušiš. Što se tiče obaloutvrde, želim i ja da verujem da tamo postoji nadzor koji nešto radi, ali očigledno je da tamo postoje mesta za trajne cevovode koje je trebalo postaviti i da to po redosledu sledi pre daljeg betoniranja obaloutvrde.

Ispostavilo se i da sam bio u pravu za "pružni prelaz na šetalištu", kao što sam i očekivao on se otvara samo povremeno, onda kada je pokriven odgovarajućim ljudstvom iz obezbeđenja.
 
Zašto onda nisu razbili beton samo na mestu ili mestima gde prolaze cevi?

A žutu kuću treba srušti. Iza i oko nje su samo bezvredne barake koje se sigurno ruše, pa bi ostala sama, a nije toliko vredna ili lepa da bi se zbog nje isplatilo narušavati slobodu i sklad uređenja budućeg ambijenta između Geozavoda i reke.
 
Oho, Zuma otpisuje stogodišnju zgradu bez rezerve! Ovo treba notirati, to se ne pročita svaki dan :)
Ja mislim da bi vrlo lepo legla uz rekonstrukciju originalnog spoljašnjeg izgleda sa starih fotografija, ali suština je u nečem drugom: slabo se isplati srušiti je i zameniti nečim u identičnom gabaritu, gde je tu onda profit?
 
I to se dešava. Ako je bolje što da ne? Što se tiče isplativosti, na ovako dobrom mestu se isplati rušenje i gradnja u istim gabaritima zato što onda nova zgrada može biti daleko modernija, efikasnija, bolje prilagođena tom mestu, pa onda i profitabilnija.

Ali ja ne predlažem rušenje da bi se jedna klasična zgrada zamenila drugom. Od početka sam se zalagao da se slobodni deo obale u centru grada proširi svuda gde je to moguće, i tako pravi pešački fokus Beograda prenese na reke i njihovo priobalje. To znači rušenje svih bivših magacina uz obalu, a u ovom bloku da ostane samo Geozavod pošto su sve druge zgrade, sem ove žute, srušene u jednom ili drugom bombardovanju ili skoro bezvredne. To se isplati zato što se onda oslobađa ceo taj blok za jedno jedinstveno, konzistentno i novo rešenje.

BraceKrsmanovic.jpg


Znači minimalno 50, bolje 100, odnosno maksimalno 150 metara slobodnog prostora (ili koliko već ima mesta ako postoje stare zgrade koje se za razliku od ove moraju čuvati). Sama obala bi onda zahvaljujući bitno većoj širini mogla da primi i zaista ogroman broj ljudi koje u budućnosti očekujem na obalama reka, a istovremeno bi između šetališta i prvih "pravih" zgrada imali i dovoljno mesta za rekreacione površine, staze za trčanje i bicikle, i najvažnije, jedan dodatan komercijalno kulturni prostor čije bi se uređenje vremenom moglo menjati i prilagođavati novim potrebama. Dakle za izložbe, skupove, muziku, prodajne događaje, vašare, festivale, ulične uslužne ponude, male prizemne kafane i bašte, ili prosto skupljanje ljudi, ležanje na travi ili betonskim klupama uz poneku fontanu ili mikro jezerce. Jedan primer modernog priobalnog prostora tog tipa bi recimo bila obala uz ovakav multifunkcionalni poluotvoreni objekat (izložbe, muzika, priredbe, prezentacije, predavanja). Međutim sve to traži slobodni prostor uz reku, da bi makar buduće generacije, bolje i poštenije od nas, imale velikim zgradama nezauzet urbani prostor na kome mogu da stvaraju nešto novo, pa zato upravo NA TOME sada treba insistirati. Ja sam to radio od početka, a šta će da bude, videćemo. Biće naša slika u svakom slučaju.

CPA_Linear_Park_1.jpg

CPA_Linear_Park_2.jpg

CPA_Linear_Park_3.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=429347#p429347:2wv4zqyw je napisao(la):
creme-nadlle » 22 Jan 2017 10:04 pm[/url]":2wv4zqyw]
To, Vradoviću, daj malo optimizma. Ovo defetističko i kritizersko pisanje je totalno smorilo.
Pranje para? Važi. Lopovluk? Važi. Dilatantizam ? Može, važi.
Ali ,ponovili su tu temu već 1000 puta.
Defetisti su najgora stvar za Srbe.
Posle promaje, možda...
Ево, бићу фин и пластично ћу ти објаснити шта је дефетизам:
"Људи, народе, јавне институције, покрадоше све лопови и фукаре! Нема нам спаса! Пропадосмо!

А шта је пожељно, друштвено одговорно и савесно понашање
"Људи, народе, јавне институције, крађа! Ено лопова! Држ' те лопова! И све то понављати док се лопов не приведе правди.
 
Novosti sa savskog šetališta. Eto nama nožice nasipa nazad gde je i bila.
Cela razlika je u tome što je u međuvremenu podloga pažljivije nasuta i nabijena sitnim šljunkom, geometarski je kontrolisana ravnina i postavljena je oplata koja omogućava izlivanje jednog dužeg i kontinuiranog segmenta.
Segment nožice se prekida tamo gde bi trebalo da prođu drenažne cevi (i još uvek je nejasno na koji način će postavljanje cevi biti usklađeno sa izlivanjem obaloutvrde... Ona demo kosina koja je postavljena kao prototip se upravo uklanja...

Pogledajte prilog 1

 
Ова обалоутврда на оваквим темељима кроз пар година има да слети у Саву ко Умка.
 
Šta ga znam, ako i postoji taj nadzor, valjda je sad rekao da ovako treba...
 
Evo jedne povezane vesti sa bloga Malog:

http://www.beograd.rs/cir/beoinfo/17317 ... u-resenje/

Савску променаду радила je компанија „SWA” из Лос Анђелеса, а у питању је једна од најпознатијих светских компанија које се баве уређењем променада. Велику кулу Београда на води ради „SOM”, реномирана компанија из Чикага, а ево сада сарађујемо са Јаном Гелом. Велике архитекте су заинтересоване да дају свој допринос опоравку и развоју Београда, и то је веома важно.

...

Помоћу апликације „Београђани” свим грађанима Београда ћемо дати могућност да гласају за ово решење. Такође, желимо да чујемо њихове сугестије и коментаре, као и идеје на који начин додатно можемо да оплеменимо овај простор. То ће свакако бити први случај да се једна велика зелена површина уређује консензусом свих грађана Београда. Ово је део шире концепције и стратегије, којом желимо да вратимо град на обале река

Živi bili pa videli kako će ovo u praksi da se sprovede.
 
Vrlo prosto, pojavice se neki botovski krelci koji ce da izjave kako bi tu trebalo da se napravi stambeno naselje Beograd na vodi part two, i onda po sistemu BnV pojavljuje se investitor, za promenu africki, poglavica plemena Uli buli, kome se daje zemljiste u najam na 99 godina a kao partner RS sa trecinom... deja vu
Živi bili pa videli :lool:
 
Moguć scenario, videćemo kako će rešiti anonimnost sa održavanjem kredibiliteta... Ako već hoće javno glasanje morali bi da iskoriste iste mehanizme koji se koriste za online glasanje za npr. parlament u nekim evropskim državama. Mene baš interesuje kako će to rešiti na mobilnom, nekako sam razumeo da se radi o aplikaciji za telefone.
 
Pa aplikacija postoji skini je instaliraj ima svasta vec na istoj
 
Da ima svačega na njoj, instalirah je. Imaju i neki bodovni sistem koji na kraju možeš
da konvertuješ u neke nagrade tipa karte za pozorišta, bazene itd.

Samo meni app prilično baguje, očigledno je da je nisu ispeglali kako treba.
 
Nemam Android, a vidim da i dalje nema iOS verzije :(

Nema nikakvog smisla glasanje za bitne teme ako nema provere ko sme da glasa (samo Beograđani?) i ako se ne sprečava da jedna osoba više puta glasa. Ako će uređivati ovako Ušće bolje da idu odmah kao BnV da se bar zna ko je "zaslužan" i ko stoji iza svega.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=429757#p429757:qsg9cajs je napisao(la):
nikolas27 » 24 Jan 2017 06:16 pm[/url]":qsg9cajs]
Помоћу апликације „Београђани” свим грађанима Београда ћемо дати могућност да гласају за ово решење. Такође, желимо да чујемо њихове сугестије и коментаре, као и идеје на који начин додатно можемо да оплеменимо овај простор. То ће свакако бити први случај да се једна велика зелена површина уређује консензусом свих грађана Београда. Ово је део шире концепције и стратегије, којом желимо да вратимо град на обале река

Živi bili pa videli kako će ovo u praksi da se sprovede.

Crni Nikola!?...
G. gradonačelnik, koji je doktorirao na kreiranju vrednosti kroz proces privatizacije na iskustvu Srbije, tako što je teorijske koncepcije prepisao iz istoimenog doktorata na iskustvu Eritreje (što je dokazana činjenica, pa makar ga komisija FON-a koja se 50% sastoji od ljudi koji nisu ni diplomirali još triput ocenila kao validan doktorat) će dati građanima da glasaju kako da ugledni internacionalni arhitekta oplemeni Ušće...

A kada je njegova mangupsko-fantomska bratija dovodila Investitora spasioca za Savski amfiteatar, tada nisu pitali Beograđane kakav Beograd im treba! I nisu dovodili internacionalnog arhitektu u posetu, već nam je rečeno da je dizajn za Kulu Beograd birao Alabar lično. Ispostaviće se, tako što je od SOM-a dobio jednu recikliranu i odbačenu verziju idejnog rešenja za Baltimore Tower (na to sam se osvrnuo na posebnoj temi).

I sad se ti pitaš kako će to u praksi da se sprovede, kao da ne znaš.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=429792#p429792:1a58ynj9 je napisao(la):
stanislaw » Uto Jan 24, 2017 9:06 pm[/url]":1a58ynj9]
I sad se ti pitaš kako će to u praksi da se sprovede, kao da ne znaš.

Pretražio sam App Store za aplikaciju pre nego što sam postovao, nisam očekivao da će neko praviti samo Android verziju u 2017. godini. Ne znam šta misliš pod ovim "kao da ne znaš", zaista ponekad troluješ preterano. Ja sam prvi uvređen načinom na koji je to implementirano - ako je zaista bagovito, ako može da se registruje ko hoće i ako postoji samo za Android.

Ali meni je jači utisak iz ovog njegovog današenjeg obraćanja da su "velike arhitekte zainteresovane da daju svoj doprinos oporavku i razvoju Beograda". Ja sam mislio da rade za novac, očigledno rade za kikiriki.

Ono što je delimično pozitivno je da kad su se već uhvatili da rade nešto sa glasanjem, možemo tražiti da se to uradi ljudski i kredibilno.

EDIT: Sad vidim da aplikacija nije ažurirana preko pola godine. To rade ili neki amateri kojima treba više od 7-8 meseci da naprave iOS verziju aplikacije i/ili je projekat potpuno mrtav. A može biti da novu verziju pravi neko treći. Četvrte opcije nema.

EDIT 2: I da, i dalje se pitam kako će to da izvedu. Ova sadašnja aplikacija mu dođe kao ona prva verzija "obaloutvrde" :))))
 
Sam si rekao da je poštenije odmah dovesti "zaslužnog investitora" i potpisati ugovor sa njim.
A ti uporan zapeo da se od bednog plagijatora traži da nešto uradi "ljudski i kredibilno".
To ti je isto kao da tražiš od kompletnih idiota da budu dobri i da ne ruše grad noću, već samo danju.
 
Ne ne, mislio sam da je poštenije da sami odaberu nego da se kriju iza nekog lošeg sistema glasanja. Jer će se onda znati ko je zaslužan (ili "zaslužan", čitaj kako hoćeš). Nisam napisao da tako i treba da bude.

Mada i to glasanje preko aplikacije, web sajta, kako god, čak i da je najbolje urađeno, pitanje kakvo bi rešenje onda dobili za bilo koji projekat :) U svakom slučaju, mora da bude implementirano propisno ili da ga nema.

A što se "kompletnih idiota" tiče, ja imam neku teoriju ko to može da bude... ali ne smem da se upustim u tu diskusiju ovde, izbiće rat :)
 
Pa fantomi su ili oni koje je Vučić imenovao (minioni iz njegove gradske vlasti), ili su zločeste gazde tih udžerica u Hercegovačkoj same sebe srušile, vezivale, pretile, oterale na VMA i u grob, a sve parama dobijenim od raznih Soroša, a još će Srbija u Strazburu da im plaća odštetu što su angažovali državni aparat da same sebe mimo zakona sruše.
Trećeg nema.

Meni je logičnije da su u pitanju ipak minioni, kojima je Vođa već poslao poruku da su sada ucenjeni i da ne pomišljaju da ikada promene stranu, jer ako postanu naknadno pametni (emancipovani kompletni id***), odmah će biti procesuirani za to što je urađeno u Hercegovačkoj.
 
Vrh