Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=428623#p428623:28ow750c je napisao(la):
nikolas27 » 18 Jan 2017 09:57 am[/url]":28ow750c]Samo bih podsetio da nam je predočeno da je osnova svega sporazum o saradnji između RS i UAE (koji je potvrđen i zakonom). Zašto bi se UAE upuštali u to da im ugled zavisi od srpskih tajkuna? OK, možda su tajkuni uključeni, to se naravno nikako ne može isključiti, ali sam sklon mišljenju da ovi Arapi imaju poslednju reč.

OK, na kraju smo se složili za tajkune. Ne bih rekao da ugled UAE može da zavisi od sudbine ovakvih "Alabar" projekata. Na kocki je samo ugled ove trećesvetovske zemlje koja takav projekat sprovodi i ništa drugo. Znamo da je Investitor spasilac ugovorom za BNV dobrano zaštićen.

Ako ćemo da teramo mak na konac, sada na novu godinu odbrojavanje roka od 30 godina za realizaciju BNV se tehnički zaustavlja, jer Lastina autobuska stanica nije izmeštena. Svaki neuspeh vrlo lako se može natovariti na državu koja je ušla u ugovorni aranžman sa nerealnim obavezama.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=428623#p428623:28ow750c je napisao(la):
nikolas27 » 18 Jan 2017 09:57 am[/url]":28ow750c]

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=428619#p428619:28ow750c je napisao(la):
stanislaw » Sre Jan 18, 2017 9:38 am[/url]":28ow750c]
Vrlo indikativan podatak. Dakle, Al Maabar je i zvanično težak manje nego što je ugovorio da će uložiti samo u Beogradu.

To je daleko od toga što si ti zaključio, no dobro :)

Šta sam loše zaključio? Da je Al Maabar ugovorio investiciju u Beogradu koja premašuje njegov upisani kapital?
Upravo zato i jesmo u situaciji da spekulišemo da li će za završetak Viste biti dignuta kreditna linija za projektno finansiranje kod domaće banke...

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=428623#p428623:28ow750c je napisao(la):
nikolas27 » 18 Jan 2017 09:57 am[/url]":28ow750c]
Ja sam već rekao da je ugovor praktično poklon i da sam mišljenja bi i manje sposobni to sve realizovali.

Još jedna ključna stvar oko koje se slažemo. Jedino što se još nije egzaktno pokazalo je da li je ovaj poklon dat isključivo Alabaru i nekim strukturama u UAE kroz njega, ili je neko iz naših državnih struktura istovremeno priredio poklon samom sebi i svojima. Bili bi mnogo glupi da nisu to odradili, zar ne? Poslovno partnerstvo u povlašćenom poslu znači da se povlastice dele između svih strana umešanih u šemu. A s obzirom da od uspeha posla ne zavisi ugled UAE već upravo ugled državnog vrha koji je to napravio u Srbiji, bilo bi logično da su benefiti za umešane njuške proporcionalni onome što se stavlja na kocku.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=428626#p428626:wwfzaqjh je napisao(la):
stanislaw » Sre Jan 18, 2017 10:17 am[/url]":wwfzaqjh]
Šta sam loše zaključio? Da je Al Maabar ugovorio investiciju u Beogradu koja premašuje njegov upisani kapital?
Upravo zato i jesmo u situaciji da spekulišemo da li će za završetak Viste biti dignuta kreditna linija za projektno finansiranje kod domaće banke...

Ostatak novca je mogao da dođe kroz uplate kroz ugovore petih strana sa Al Maabarom koji nama nisu poznati. Mislim da 25 miliona evra na 125 miliona nije mnogo. Možda tu leži zec, da su se naši tu ugradili i da su ih Arapi toliko pustili? Taman su i ostavili malo za buduće vlade, moraće tu svaka da se podmaže :) Sad zatraži ti od UAE vlasničku strukturu tih firmi :D Jasna je relacija oko političke i finansijske koristi, taj deo niko ne spori. Ako pretpostavimo sve ovo, gde je tu interes ikoga da BnV ne uspe?
 
Lepo rečeno, ako se svi tale, kako onda da ne uspe :)
Ali uspeh nije u njihovim rukama, već u rukama kupaca, koji će ponuđeno kupiti ili neće. Mislim da uvek postoje rizici u projektima koji su špekulantske prirode, gde i kupci kupuju ne da bi živeli, već da bi nešto investirali i zaradili. Najveći je rizik po opšti interes, odnosno da li će taj budući Beograd biti lepše mesto za život, ako to nije briga ni prodavce ni kupce.

Sudeći po tvom nastupu na forumu, vizure i pogled nisu nešto što treba štititi, to treba da bude ograničeni resurs koji se može kupiti i posedovati, a što je ograničeniji to bolje, jer utoliko će investicija u stan sa pogledom biti profitabilnija.
I tako sve do donošenja nekog sledećeg Plana detaljne regulacije, po kojem odjednom ni "garantovani" pogledi više neće biti garantovani...
 
Jes, pogodio si jedan od razloga zašto sam investirao. Ograničen resurs. Ne brinem za par prvih zgrada, one će biti sigurno izgrađene, a ako i dođe do nekog fijaska tržišta, previranja, revolucije, pronalaska kriminalnih radnji, nečeg goreg... onda resurs postaje još ograničeniji, zar ne? :) Šalim se, nikom to ne ide u korist.

Jednostavno, narod je glasao, ljudi su to čak i "prodavali" u kampanji (meni tad nisu uspeli), ko je kupio priču kupio je, imaju legitimitet. Nekako su svi napadi providno politički (osim na ovom forumu, da se pročitati i ponešto pametno). Iskustvo iz regiona kaže da čak i ako nekog stave iza rešetaka zbog zloupotrebe službenog položaja, projekat ostaje tu gde jeste.

Ali kad se neko hvata za vizure i neku arhitekturu. Arhitekturu Beograda... pitaj stranca da ti opiše stil Beograda pa ćeš videti da nam BnV paše savršeno :) Mi smo upravo to, takav nam je bio razvoj kroz ceo 20. vek. I sviđa mi se što investiraju u BG trenutno i Jevreji i Arapi i Rusi (posredno). Žalim samo što Jevreji i ovi Rusi nisu doneli nešto svoje originalno. Što se mene tiče bolje i tako pošto je to Beograd - mešavina *svega* - nego kao npr. Skoplje posle nezavisnosti... I naravno da treba i dalje kritikovati sve i komentarisati, jer sve to ostaje svima nama, ne samo kupcima.

EDIT:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=428637#p428637:27xm0h5i je napisao(la):
stanislaw » Sre Jan 18, 2017 11:02 am[/url]":27xm0h5i]
Ali uspeh nije u njihovim rukama, već u rukama kupaca, koji će ponuđeno kupiti ili neće. Mislim da uvek postoje rizici u projektima koji su špekulantske prirode, gde i kupci kupuju ne da bi živeli, već da bi nešto investirali i zaradili. Najveći je rizik po opšti interes, odnosno da li će taj budući Beograd biti lepše mesto za život, ako to nije briga ni prodavce ni kupce.

Da, upitno je ko sad može da kupi stan tamo. Ja imam želju koje bi stanare tamo želeo da vidim, ali je to teško ostvarivo (da bude što manje gasterbajtera). A od drugih kupaca čujem potpuno drugačije stavove. Ne vidim samo gde je tu rizik po opšti interes? Vidim samo dobit u svakom slučaju. Šta je loše i ako je npr to naselje puno gasterbajtera i drugih lica iz inostranstva?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=428637#p428637:27xm0h5i je napisao(la):
stanislaw » Sre Jan 18, 2017 11:02 am[/url]":27xm0h5i]
Sudeći po tvom nastupu na forumu, vizure i pogled nisu nešto što treba štititi, to treba da bude ograničeni resurs koji se može kupiti i posedovati, a što je ograničeniji to bolje, jer utoliko će investicija u stan sa pogledom biti profitabilnija.

Uvek bilo i biće. Ja bih da kupim stan u Knez Mihailovoj. Salonac. Sa pogledom na Narodno pozorište. Može jedan?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=428637#p428637:27xm0h5i je napisao(la):
stanislaw » Sre Jan 18, 2017 11:02 am[/url]":27xm0h5i]
I tako sve do donošenja nekog sledećeg Plana detaljne regulacije, po kojem odjednom ni "garantovani" pogledi više neće biti garantovani...

Jeste, tačno. Gde to dobiješ apsolutnu garanciju?
 
Postoji par salonaca sa pogledom na narodno pozoriste nalaze se u zgradi ruskog cara u knezu to bi ti bila sigurnija investicija
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=428638#p428638:2yike3kw je napisao(la):
nikolas27 » 18 Jan 2017 11:15 am[/url]":2yike3kw]Da, upitno je ko sad može da kupi stan tamo. Ja imam želju koje bi stanare tamo želeo da vidim, ali je to teško ostvarivo (da bude što manje gasterbajtera). A od drugih kupaca čujem potpuno drugačije stavove.

Zavisi kako definišeš gastarbajtere. Ako ih definišeš kao one koji su već radili, nešto zaradili i žele treće životno doba da mirno i udobno provedu negde na periferiji evropske unije (što definitivno jeste globalni trend ne samo za gastarbajtere, već i za "stare" Evropljane), ne razumem kako se u tu viziju uklapa soliter od preko 20 spratova. Penzosi uglavnom merkaju mirne i udobne lokacije sa dobrom prirodom, more, planine, jezera... Soliter u centru grada? Samo onaj ko mora.
A ako gastarbajtere definišemo kao one koji imaju poslove u inostranstvu, pa bi deo da reinvestiraju u rentijerski posao u bgdu, onda se oni ni po čemu ne razlikuju ni od domaćih kupaca, odnosno kupuju za izdavanje.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=428638#p428638:2yike3kw je napisao(la):
nikolas27 » 18 Jan 2017 11:15 am[/url]":2yike3kw]
Ne vidim samo gde je tu rizik po opšti interes? Vidim samo dobit u svakom slučaju.

E, pa ako smo spali na to, da se ljudima koji su dokazali da umeju da naprave pare u domaćem IT sektoru, kao alternativa i bolja investicija nudi kupovina luks stana u Beogradu koji bi se izdavao preko AirBnB-a, onda je to krunski dokaz da smo kao ekonomija i društvo trajno, temeljito i nepopravljivo upropašteni. Da su oni koji od toga prave projekat od nacionalnog značaja kadri samo da zakucaju eksere u mrtvački sanduk, a ne da vode nekakav oporavak i preporod.
Meni bi bilo muka da imam pogled na takvo propadanje sa dvadeset i nekog sprata. Čemu da se raduje čovek koji sve to gleda odozgo? Zemlji bez realne ekonomije, bez budućnosti?
 
direktor":3475e03s je napisao(la):
Postoji par salonaca sa pogledom na narodno pozoriste nalaze se u zgradi ruskog cara u knezu to bi ti bila sigurnija investicija

Sigurnije je svakako, mada ne nađoh na oglasima.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=428652#p428652:3475e03s je napisao(la):
stanislaw » Sre Jan 18, 2017 12:35 pm[/url]":3475e03s]
A ako gastarbajtere definišemo kao one koji imaju poslove u inostranstvu, pa bi deo da reinvestiraju u rentijerski posao u bgdu, onda se oni ni po čemu ne razlikuju ni od domaćih kupaca, odnosno kupuju za izdavanje.

Ne bih da prenosim šta sam čuo od drugih kupaca. Ko ima potrebu registrovaće se i komentarisati.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=428652#p428652:3475e03s je napisao(la):
stanislaw » Sre Jan 18, 2017 12:35 pm[/url]":3475e03s]
E, pa ako smo spali na to, da se ljudima koji su dokazali da umeju da naprave pare u domaćem IT sektoru, kao alternativa i bolja investicija nudi kupovina luks stana u Beogradu koji bi se izdavao preko AirBnB-a, onda je to krunski dokaz da smo kao ekonomija i društvo trajno, temeljito i nepopravljivo upropašteni. Da su oni koji od toga prave projekat od nacionalnog značaja kadri samo da zakucaju eksere u mrtvački sanduk, a ne da vode nekakav oporavak i preporod.
Meni bi bilo muka da imam pogled na takvo propadanje sa dvadeset i nekog sprata. Čemu da se raduje čovek koji sve to gleda odozgo? Zemlji bez realne ekonomije, bez budućnosti?

E to je duboko filozofsko pitanje, koje ja postavljam sebi non stop. Otišli bismo previše u off-topic.
 
Ne brini, nije off-topic. Savski amfiteatar je vrlo široka tema i nažalost predstavlja direktno ogledalo toga kako se vlast odnosi prema svojoj zemlji i opšte bezidejnosti po pitanju ekonomske budućnosti i održivog razvoja.
Zemlja koja od Beograda na vodi pravi svoj izlog, lepo pokazuje da je tropa, u svakom pogledu.
 
Prilično neverovatno, ali imali smo mali zemljotres u Beogradu svega desetak časova pošto sam spomenuo da oni mogu biti vrlo neugodni za vodonepropusnost hidroizolacije ako podrumi zgrada skoro bukvalno leže u reci. Pošto 15 metara od Save znači upravo to. Takva blizina i loš sastav zemljišta znače da zaštita ne mora samo da štiti od normalnog nivoa vlage u zemljištu, nego mora da glumi hidroizolaciju pravog bazena. A pogotovo kad su to VEOMA visoke i masivne zgrade pa su naprezanja u temeljima tokom zemljotresa i šanse da se ošteti hidoizolacija takođe veliki. Evo koja je razlika u odnosu na normalne amplitude pomeraja tla u slučaju kad je epicentar čak u Italiji, što znači da su vibracije ovog nivoa u Beogradu relativno česte.

SeizmografBEO2017-01-18.active.gif


A ovo je visina zgrada posađenih u muljevito i ne previše kompaktno tlo.

beograd-vs-bratislava-1_14844293514.jpg
 
Kako se moglo ranije čuti arapski investitor je jedini koji se od investitora interesovao za seizmičke karakteristike tla,čak i po pitanju uticaja zemljotresa u udaljenim područjima npr. u Rumuniji,detalji po tom pitanju iz nacrta plana:
"За објекте висине преко 80m
- Правилник: објекти ван категорије историје убрзања за повратни период 1000 година;
- EN 1998-1: објекти IV категорије са коефицијентом значаја I=1.4. аgR=0.06g тло типа Е,
фактор тла S=1.4 аmax=0.118g
За простране тржне центре, школе и објекте културе
- Правилник: објекти I категорије са коефицијентом Ко=1.5 за интензитет VII степени са
коефицијентом сеизмичности Ks=0.025 и укупним коефицијентом K=0.0375;
- EN 1998-1: објекти III категорије са коефицијентом значаја I=1.2 аgR=0.06g тло типа Е,
фактор тла S=1.4 аmax=0.101g,
За стамбене зграде
- Правилник: објекти II категорије са коефицијентом Ко=1.0 за интензитет VII степени са
коефицијентом сеизмичности Ks=0.025 и укупним коефицијентом K=0.025;
- EN 1998-1: објекти II категорије са коефицијентом значаја I=1.0 аgR=0.06g тло типа Е,
фактор тла S=1.4 аmax=0.084g.
Планиране висине грађевинских објеката на локацији и сопствене периоде које ће за објекте
висине преко 40m бити веће од 1s, захтевају додатну анализу утицаја далеких јаких земљотреса
као ш то с у земљотреси Вранче/Румунија
. Максималне спектралне акцелерације од ових
земљотреса ће имати периоде од 1s до 2s у зависности од карактеристика локалног тла. Како ће и
сопствене периоде планираних високих објеката бити у овом спектралном опсегу, у фази израде
техничке документације неопходно је анализирати утицај ових земљотреса на планиране објекте."
 
Ministar Nebojša iz Beograda izjavljuje da NVO svakodnevno ubeđuju migrante da ne ulaze u autobuse koji ih razvoze iz Savskog amfiteatra ka prihvatnim centrima. Nema šta, sve se urotilo protiv Beograda na vodi...
 
Ako izuzmemo taj način političke samopromocije kroz borbu protiv nepoznatih neprijatelja, meni se čini da je interes svih u Beogradu da se migranti sklone sa tog mesta. Insajder je bio čak objektivan u svom prilogu, a šta reći za Sky news i Euro news? Po njima mi maltene ispadosmo neljudi što nismo migrante udomili u stanove u samom centru Beograda. Indikativan je i broj izbeglica u samom centru Beograda koji su iz Avganistana (45%), kao i njihova starosna i polna struktura (sve mladići i odrasli muškarci). Ko nam je kriv što imamo napuštene barake u samom centru...
 
Otkljucana je tema o migrantima pa se na njoj moze dskutovati o ovoj problematici.
 
Osnovni magnet nisu barake nego železnička i autobuska stanica. Dok barake nisu bile slobodne, skupljali su se u parku, ispod Starog savskog mosta i na obali Save. Tako je svuda. Centri okupljanja su ili zatvoreni granični prelazi ili transportna čvorišta koja omogućuju nastavak putovanja, a nalaze se što je bliže moguće konačnom cilju. Ako nema baraka oni sami naprave improvizovano naselje, kao što je bilo ono na ulazu u tunel ispod Lamanša. A temeljni princip im je da nema nazad, samo napred. Za njihove standarde već su potrošili jednu čitavu životnu ili čak porodičnu ušteđevinu da bi došli dovde. To je kocka na sve ili ništa, a konačna odluka je davno doneta. Nemaju se čemu vraćati, i neće to uraditi ako imaju ikakvog izbora. Dakle, premesti obe stanice, što se ionako planira, pa će i oni otići, verovatno na Novi Beograd. Eventualnim rušenjem baraka se ne bi postiglo ništa sem još gorih naslova u stranim novinama.

IMG_4695_resize.jpg

IMG_4700_resize.jpg
 
Inače prolazio sam danas pored, i primetio sam da su postavili ogromne cevi koje ulaze u ove
magacine, verovatno ventilacija da se ne bi pogušili unutra od dima. Nažalost nisam stigao to da slikam
bio sam u žurbi.



media_share_0_02_05_5ece8091ee0e91a1f27d43391a04.jpg
 
U pitanju su grejači. To je montirano negde posle prvog velikog hladnog talasa. Predstavnik jedne od organizacija za pomoć migrantima je rekao da su uspeli da temperaturu od -15 povećaju do -1. Mislim da sa druge strane magacina ima jedan ili dva, a sa ove ovo što vidite na slici. Spolja se može videti da su na jednom mestu platnima napravili donekle zaklonjeni deo, a neke od ovih cevi duvaju topao vazduh direktno u taj "šator". To su valjda nešto toplija mesta za grejanje za bolesne ili one koji treba da se privremeno "odmrznu". Naša vlada im je zabranila da ih hrane, ali im nije zabranila da im pomažu na druge načine. Magacin inače nema ni vrata ni dobar deo prozora, a tlo je blatna kaljuga u obliku mešavine pepela, vode, zemlje, betona i onog masnog otrova za impregnaciju železničkih pragova koji bez prestanka gore. Verovatno imaju čak i dežurnog Čuvara Vatre. Pretpostavljam i da neko upravo pravi dokumentarni film sa naslovom poput "Kako sam preživeo zimu u Beogradu" pošto ovde ima materjala za seriju, a ne za samo jedan film. Mogao bi pod sigurno da računa na Kanski festival, a verovatno i na posebne programe svih ostalih. Kulturna elita zapada je slaba na patnje drugih koje je isti taj zapad prouzrokovao, sve dok pri tome ne mora da ih gleda kod svoje kuće.

IMG_2337_resize.jpg

IMG_2337c.jpg

IMG_2337c1.jpg
 
Neko se usudio da daje predloge za BNV i da zna bolje od Investitora spasioca:

Kostjukov: Vlasti da izgrade Operu u Beogradu na vodi
Molim gradske vlasti da izgrade Operu u okviru projekta "Beograd na vodi" kako bi srpska prestonica dobila reprezentativni prostor u kojem bi publika uživala u baletskim i operskim predstavama, kazao je Konstantin Kostjukov, direktor Baleta Narodnog pozorišta u Beogradu, najavljujući baletski spektakl "Krcko Oraščić", koji će se 21. januara održati na sceni Sava centra.

IZVOR: TANJUG ČETVRTAK, 19.01.2017. | 13:42

Balet Narodnog pozorišta izvešće u Velikoj dvorani Sava centra predstavu "Krcko Oraščić", na muziku P.I. Čajkovskog.

U glavnim ulogama ovog spektakla u koreografskoj postavci Konstantina Kostjukova nastupiće gosti, prvaci Baleta iz Kijeva Olga Golica u ulozi Maše i Denis Nedak u ulozi Krcka Oraščića.

Orkestrom narodnog pozorišta će upravljati gost iz Italije Jakopo Sipari di Peskaseroli.

U predstavi učestvuju solisti, celokupni ansambl Baleta i Orkestar Narodnog pozorišta.

Kostjukov je naglasio da je zgrada Narodnog pozorišta građena za potrebe drame i da je Velika scena zapravo previše mala za velike baletske spektakle.

"Kada nam dolaze velike zvezde iz inostranstva, moramo da menjamo koreografiju baleta jer je njima scena prekratka za sve skokove koje inače izvode svuda u svetu. Znam da je bilo reči da se popularni tržni centar Staklenac na Trgu republike pretvori u zgradu Opere koja bi bila vezana nekim tunelom sa zgradom Narodnog pozorišta. Po svemu sudeći od toga neće biti ništa, a gradske vlasti moraju da razmisle koliko bi im značila lepa i prostrana zgrada Opere u reprezentativnoj četvrti pored reke. Bila bi arhitektonski zaštitni znak Beograda kao što je to zgrada Opere u Sidneju" kazao je Kostjukov.
 
Sad ga vidiš, sad ga ne vidiš. Nestala betonska osnova obaloutvrde. A liči da nas je zbog vode napustio i poravnati pesak ispod nje.

Izgleda da je zima pobedila u ovoj rundi. sada je previše hladno, a kad otopli počeče da se topi sneg i vodostaj raste. Tako izgleda da se radovi odlažu za ko zna kada. Na kraju je ispalo da ipak nisu uspeli da nadoknade kašnjenje početka radova prošlog leta, pa nema ništa od radova tokom cele zime, kao što su samouvereno tvrdili. Ostade samo jedan blok kao već uobičajena "maketa budućnosti". Jedino mi nije jasno zašto su uklanjali onoliki beton. Teško da bi ga voda odnela do sledeće sezone. A možda OPET menjaju projekat?

IMG_2573c_resize.jpg
 
Pa rekose da hoce da nas iznenade :bash:
 
Taко је то када се не ангажују фирме са искуством у уређивању обалоутврде. Сећам се када сам пре почетка радова и када се прича о БнВ није ни назирала негде 2013. причао сам са оцем од једног другара који је радио тада у ДГА, бившем ББП. Били смо ту на обали, тј. на њиховом потискивачу Винодол који је ту био усидрен као и гомила осталих пловила флоте ДГА и ПИМ. Причао сам о томе како сам начуо да ће све да их иселе, и усидрена пловила и магацине и базе на обали, и да ће да уреде обало, он је био мало у неверици, али је рекао да би такав пројекат могао оба та предузећа да упосли на послу уређења обалоутврде.
 
Nisam iznenađen. Rekao bih da je ovo samo još jedna epizoda u nizu, čeka na još nošenja, pucanja, odvajanja, curenja...i na kraju krpljenja.
 
Mozda smo ovim izbegli lose uradjenu obaloutvrdu. Da shvatimo ovo kao srecu u nesreci.
 
Vrh