Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Ovde je problem jedan frustrirani, bezobrazni dziber koji hoce da pokaze da se pre tu bilo nesto lepo a sad je unisteno.

Cisto da konstatujem ono sto svi vec znate.
 
Za adaptaciju starog i pravljenje novog se ne mogu koristiti isti kriterijumi kvaliteta. Iz starog pokušavate da izvučete ono što je moguće bez trošenje puno para. Ali kad se pravi nešto novo, nešto što treba da traje sledećih 100 godina, onda se valjda to MORA uraditi kako treba?

I druga stvar je upotrebljivost urbanističkog rešenja za njegovu ciljnu grupu. Adaptacija starog je bila savršeno upotrebljiva za one kojima je bila namenjena, bicikliste i one šetače koji ne traže luksuzno opremljenu obalu. Za to, i za mali utrošeni novac, to je bilo savršeno i zaslužuje najvišu ocenu. BNV niko nije terao da pravi 2.000.000 novih kvadrata. Ali, AKO su se već odlučili na to, ONDA su MORALI da naprave obalu koja može da opsluži sve NOVE potrebe svih tih ljudi koje su ONI rešili da dovuku na ovo mesto. Dakle, onda se uspešnost njihovog novog rešenja obale meri drugim aršinom. To je ili upotrebljivo za novu namenu, pa će kao konačno rešenje gradu (a ne samo privatniku) koristiti mnogo godina, ili nije upotrebljivo. Nova obala nije dobra za ono što pravi u SA. To je toliko jednostavno. A stara obala je kao privremeno i jeftino rešenje dobro radila ono za šta je privremeno bila namenjena. To je razlika, i to ogromna razlika.
 
@Zuma, može primer poređenja sa nekim gradom koji ima dobro uređenu obalu? (kako bi to "moralo" da izlgeda u BnV)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=426798#p426798:1lvix4cw je napisao(la):
Zuma » 08 Jan 2017 12:10 am[/url]":1lvix4cw]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=426717#p426717:1lvix4cw je napisao(la):
milos.tro » 07 Jan 2017 12:11 pm[/url]":1lvix4cw]Zuma, od kad ti je ova fotka?


IMG_3452_resize.jpg

Zauvek izgubljen i nikad zaboravljen voljeni i dragoceni kutak.
Ozbiljni urbanizam bi to vrednovao i sacuvao.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=426874#p426874:254jad0s je napisao(la):
nikolas27 » 08 Jan 2017 04:00 pm[/url]":254jad0s]@Zuma, može primer poređenja sa nekim gradom koji ima dobro uređenu obalu? (kako bi to "moralo" da izlgeda u BnV)
Od početka BNV projekta ljudi su na ovu temu poslali ogromno mnoštvo novih projekata rekostrukcije čitavih rečnih obala i obalskih blokova. Pogledaj unazad, toga je bilo puno. Velika većina prepravlja stare gradske obale po uzoru na principe novog, možemo ga uslovno nazvati ekološkog urbanizma. Sem tih novih eko principa, bitni su i oni koji su uvek važili, da obala može da opsluži bitno veći broj zainteresovanih za mnoštvo novih sadržaja i novih funkcija obalskog prostora (recimo multifunkcionalni otvoren prostor promenljive namene, ili izdvojen prostor za neizbezne i stalne komercijalne prezentacije), da ti sadržaji budu pažljivo izabrani, kvalitetni, i pre svega drugog, da je rečna obala javni prostor za SVE, a ne privatna imovina.
 
Zauvek izgubljen i nikad zaboravljen voljeni i dragoceni kutak.
Ozbiljni urbanizam bi to vrednovao i sacuvao.

Slažem se, ovog Stojadina sa slike obavezno sačuvati i konzervirati.

Hajde malo ozbiljno to jeste bio lepi kutak za mene kao biciklistu, ali
taj potez nikako nije bio dobar za pešake. Ja razumem tu neku nostalgičnu notu
koja provejava kroz više postova, ali dobro pogledajte sliku. Šta imamo, par sklepanih
udžerica, jedna kuća sa prodavnicom u prizemlju, doziđivanje, nadziđivanje, gomila slepih
sokaka i uličica. I ništa više osim toga.

Opet ironija je po meni možda najveća da isti oni koji su napravili haos sa nelegalnim dozvolama
i devastirali delove Zemuna tokom devedesetih, sada su srušili više nelegalnih objekata u SA,
nego bilo koja vlast u gradu pre toga.

Ali opet, tu dolazimo do vrhunskog licemerja umivenih radikala, ako postoji interes sve se može
srušiti, i to relativno brzo. A dotle, Altina, Plavi horizonti, Prve pruge i dalje stoje postojano. E to
mi se gadi.



@Lepi, ja razumem da svako ima prava na svoje mišljenje, ali ne razumem
čemu uvrede na Zumin račun. Elaboriši lepo svoj stav, suprotstavi se kontra-argumentima,
a ne na ovaj način.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=426858#p426858:39pi29a6 je napisao(la):
Zuma » Sun Jan 08, 2017 4:21 pm[/url]":39pi29a6]
Nizvodno od tog mesta je takođe postojala i odvojena biciklistička staza i odvojeno šetalište. Jedina razlika je u tome što su u trenutku pravljenja bici staze ispravno zaključili da se bivši put toliko malo koristi (jer je slepa ulica i ne vodi nigde sem u dva brodarska preduzeća koja su jedva radila), da su ga promovisali u kombinovanu saobraćajno-pešačku ulicu, a bivši trotoar kompletno pretvorili u bici stazu. Nije to jedino mesto gde takve kombinovane površine postoje, kao primer imate recimo London.

Pravljenje bici staze je bilo da se izadje u susret biciklistima zbog veze sa Adom,a za pešake ih je baš nešto zabolelo.
Kako su to promovisali u kombinovano saobraćajno-pešačku ulicu,odgovarajućom signalizacijom kao u Londonu npr. :roll:,ili im je "ispravno zaključivanje" bila ta signalizacija?
Slepa ulica koju su koristili i automobli,autobusi imate par fotki sa Google earth-a (da nas podseti malo)
Pogledajte prilog 2Pogledajte prilog 1
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=426886#p426886:3dg2l75h je napisao(la):
kkorisnikk » 08 Jan 2017 04:23 pm[/url]":3dg2l75h]
Zauvek izgubljen i nikad zaboravljen voljeni i dragoceni kutak.
Ozbiljni urbanizam bi to vrednovao i sacuvao.

Slažem se, ovog Stojadina sa slike obavezno sačuvati i konzervirati.

Hajde malo ozbiljno to jeste bio lepi kutak za mene kao biciklistu, ali
taj potez nikako nije bio dobar za pešake. Ja razumem tu neku nostalgičnu notu
koja provejava kroz više postova, ali dobro pogledajte sliku. Šta imamo, par sklepanih
udžerica, jedna kuća sa prodavnicom u prizemlju, doziđivanje, nadziđivanje, gomila slepih
sokaka i uličica. I ništa više osim toga.

Opet ironija je po meni možda najveća da isti oni koji su napravili haos sa nelegalnim dozvolama
i devastirali delove Zemuna tokom devedesetih, sada su srušili više nelegalnih objekata u SA,
nego bilo koja vlast u gradu pre toga.

Ali opet, tu dolazimo do vrhunskog licemerja umivenih radikala, ako postoji interes sve se može
srušiti, i to relativno brzo. A dotle, Altina, Plavi horizonti, Prve pruge i dalje stoje postojano. E to
mi se gadi.



@Lepi, ja razumem da svako ima prava na svoje mišljenje, ali ne razumem
čemu uvrede na Zumin račun. Elaboriši lepo svoj stav, suprotstavi se kontra-argumentima,
a ne na ovaj način.

Hajde ti malo ozbiljno, mani se ironije i sarkazma. Sta je sustina ozbiljnog urbanizma? Sluzba coveku i njegovim potrebama.
Vrednovati i sacuvati ono sto vredi sacuvati. To ne znaci sacuvati svaku potleusu. Postoje kriterijumi i sistem vrednovanja.
To je bio autentican prostor koji su ljudi zavoleli i koristili i koji je ziveo svojim zivotom. To je na kraju krajeva i jedan od ciljeva urbanizma.
Sravniti sa zemljom i poplocati granitom nije uvek jedini i pravi odgovor.
 
Evo bez ironije i sarkazma, kojim ljudima i čijim potrebama je ovaj deo SA na čiju su
fotografiju referisao služio.

Po čemu je taj prostor autentičan, koji deo tog prostora ovde zaslužuje da bude sačuvan
i kojim si se kriterijumom vrednovao.

Prodavnica u prizemlju kao mesto susreta biciklista!? Svako manje mesto da ne kažem selo
u Srbiji ima neku takvu prodavnicu kao epicentar susreta i razmene dogodovština među lokalcima.

A ovo je specifično po čemu, po tome što su se urbani biciklisti tu okupljali!?

A da mi malo podignemo kriterijume i da tražimo nešto više, od obične prodavnice sa jeftinim
pivom i gomilom korova u okruženju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=426886#p426886:yt8qy5x2 je napisao(la):
kkorisnikk » Ned Jan 08, 2017 5:23 pm[/url]":yt8qy5x2]
@Lepi, ja razumem da svako ima prava na svoje mišljenje, ali ne razumem
čemu uvrede na Zumin račun. Elaboriši lepo svoj stav, suprotstavi se kontra-argumentima,
a ne na ovaj način.
Moj post se direktno nije odnosio na Zumu, jer Zuma i ako deli isto misljenje nije bezobrazan, niti vulgaran.

Sta da elaborisem, zali se za sumom ambrozije i predstavlja se kao idilicno mesto za setnju, jos se verdjaju ljudi koji kazu drugacije.
 
Оличење бесрамне напредне Србије. Није им довољно што отимају и разарају као библијска пошаст него се бахате и иживљавају над поштеним народом.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=426892#p426892:dx1u75xx je napisao(la):
milos.tro » 08 Jan 2017 04:38 pm[/url]":dx1u75xx]
Pravljenje bici staze je bilo da se izadje u susret biciklistima zbog veze sa Adom,a za pešake ih je baš nešto zabolelo.
Kako su to promovisali u kombinovano saobraćajno-pešačku ulicu,odgovarajućom signalizacijom kao u Londonu npr. :roll:,ili im je "ispravno zaključivanje" bila ta signalizacija?
Pa ne znam šta je to tako posebno potrebno da bi se slepa i malo korišćena ulica duž reke, sa vrlo jasnom tradicijom korišćenja, promovisala u saobraćajno pešačku? Nisu povukli par linija na asvaltu? Imali su tri tipa saobraćaja, pešački, biciklistički i automobilski. Znali su da će biciklistički biti daleko najveći. Pa su njima označili posebnu stazu tako da svi ostali znaju gde je opasno i gde ne smeju da idu. Onda ti ostali znaju šta im je od prostora jedino preostalo, i svi su srećni, uključujući i grad koji ne treba da troši farbu za prašnjavi put koji se nikada ne pere. Meni to zvuči kao sasvim razuman kompromis. Pa makar neko posle rekao da je signalizacija ispravno zaključivanje. Jedino što u Londonu ima više od toga je nešto unakrsnih linija (doduše tamo i peru ulice, ali se zato sve to odnosi na ulice koje su ipak malo bitnije nego što je bila ova).

IMG_1264.jpg

6794669618_bc37580d4f_z.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=426874#p426874:g1sq0tx9 je napisao(la):
nikolas27 » 08 Jan 2017, 16:00[/url]":g1sq0tx9]@Zuma, može primer poređenja sa nekim gradom koji ima dobro uređenu obalu? (kako bi to "moralo" da izlgeda u BnV)

Zemun.
 
Par današnjih slika. Nisu preterano oštre, ali je bila noć i -10 stepeni, pa sam bio previše zamrznut da bih otezao i razmišljao šta radim.

U jednom itervjuju sam čuo da je sada već većina migranata bolesna. Ne mogu ni da zamislim kako na ovim temperaturama izgledaju noći u zgradi bez prozora i vrata. A epidemija gripa u Beogradu je na vrhuncu. Razne ogranizacije za pomoć bi SADA trebale da se pokažu. Ali se nešto ne javljaju, Nadam se zato što rade pa nemaju vremena.

IMG_1879_resize.jpg


Sablasni put.

IMG_1887_resize.jpg


Ali veoma dobro osvetljen. Šteta što nema čak ni reklama koje bi možda imalo smisla osvetljavati, niti po izbušenom pesku može da priđe iko ko bi ih video kad bi ih bilo. Ovi kilovati bi se bolje potrošili na nekoliko grejalica u onoj šupi, ako neko donira malo plastične folije umesto prozora (dva razmaknuta sloja sa penom koja zatvara rupe po obodu služe dosta dobro).

IMG_1893_resize.jpg


Mala panorama smrznutog grada sa Venerom koja je jedina uvek sa nama.

IMG_1898_resize.jpg


Zimski pogled na Savanovu.

IMG_1901_resize.jpg

IMG_1903_resize.jpg


I okolinu.

IMG_1904_resize.jpg


A ovo je posebno interesantno.

IMG_1905_resize.jpg


Po prvi put vidimo probu betonske obloge obaloutvrde.

IMG_1907_resize.jpg


Ja sam dugo vremena pretpostavljao za će to što su zabrljali sa širinom šetališta pokušati da malo izvuku tako što će praviti vertikalni, a ne kosi betonski zid. Tako bi dobili na upotrebljivoj širini donjih nivoa, a otežali pristup reci. Međutim po ovome idu u koso. To je po meni i bolje i lepše, ustalom tako je u Beogradu rađeno skoro svuda. Međutim to znači da će prostor na donjem nivou biti previše uzak da bi se na njega moglo smestiti puno sadržaja. Naprimer Miloševa bicklistička staza sada teško može da bude dole. Jer, ovde po prvi put vidimo ugao pod kojim će ići odbrambeni zid, pa je sada moguće i videti gde se ova ravan seče sa malim zemljanim platoom koji su napravili ispod zemlje nabacane uz L profil (to je mesto gde leži malo veća panel ploča tamne boje). To nam (verovatno) daje buduću širinu donjeg nivoa.

IMG_1908_resize.jpg


Ivica donjeg nivoa obalotvrde je dakle negde malo desno od ove velike ploče u dnu slike (teren desno od nje opada, pa je procena linije preseka varljiva).

IMG_1910_resize.jpg


Naš čuveni prelaz preko pruge je sada otvoren i noću

IMG_1913_resize.jpg


A evo koliko je vidljiv voz kad se ide ka Promenadi.

IMG_1918_resize.jpg


Sa desne starne je bolje samo za nijansu, i to samo ako se u desno pogleda PRE nego što priđete prelazu (sa ove tačke), i pre nego što dođe proleće, pa ove biljčice još malo puste listove.

IMG_1921_resize.jpg


Ako se gleda sa malo veće daljine

IMG_1923_resize.jpg
 
Neko nije bas dobro premerio uglove (omanuo je kod postavljanja drvene table) pa ce verovatno kosina na koju se postavljaju kamene kocke morati da bude sa vecim uglom, Ili se nisu usaglasili kada su izlivali stopu temelja kosine. . Moj utisak je da su ove kamene kocke malo neozbiljne i da su trebale da budu bar cetiri puta vece da bi se odrzale... No, nista ne iznenadjuje, cela obaloutvrda do sada je uradjena ko nogom, jednom reci dunsteri.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=426905#p426905:1852t3c8 je napisao(la):
kkorisnikk » 08 Jan 2017 05:24 pm[/url]":1852t3c8]Evo bez ironije i sarkazma, kojim ljudima i čijim potrebama je ovaj deo SA na čiju su
fotografiju referisao služio.

Po čemu je taj prostor autentičan, koji deo tog prostora ovde zaslužuje da bude sačuvan
i kojim si se kriterijumom vrednovao.

Prodavnica u prizemlju kao mesto susreta biciklista!? Svako manje mesto da ne kažem selo
u Srbiji ima neku takvu prodavnicu kao epicentar susreta i razmene dogodovština među lokalcima.

A ovo je specifično po čemu, po tome što su se urbani biciklisti tu okupljali!?

A da mi malo podignemo kriterijume i da tražimo nešto više, od obične prodavnice sa jeftinim
pivom i gomilom korova u okruženju.

To je spinovanje, banalizovanje i pojednostavljenje problema. I nerazumevanje.
A sve to sto si nabrojao kao nevazno, naprotiv jeste vazno. Kojim ljudima i cijim potrebama?! Ljudima sa slike, a i onima koji nisu tog trenutka stali u sliku. Oni ne postoje i njihove potrebe nisu bitne? Uostalom KO JE PITAN ZA TO STA MU JE POTEREBNO NA OVOM PROSTORU I KO JE ODLUCIO I SA KOJIM PRAVOM I U CIJE IME?. Svi znamo odgovor.
Takva mesta su potrebna i zazive spontano. Na citavoj bici trasi, od Dorcola do Ade to je postalo jedinstveno mesto okupljanja. Zato su takva mesta i dragocena. I niko ne kaze da svaku udzericu treba sacuvati. Ponavljam, ozbiljni urbanizam bi nasao mesto i za jedno i za drugo. Potreba za takvim mesto ocigledno postoji. A dobicemo anonimni depersonalizovani genericki trzni centar na tom silovanom prostoru zbrisane istorije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=426876#p426876:3vgc3w3j je napisao(la):
svrca » 08 Jan 2017 04:04 pm[/url]":3vgc3w3j]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=426798#p426798:3vgc3w3j je napisao(la):
Zuma » 08 Jan 2017 12:10 am[/url]":3vgc3w3j]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=426717#p426717:3vgc3w3j je napisao(la):
milos.tro » 07 Jan 2017 12:11 pm[/url]":3vgc3w3j]Zuma, od kad ti je ova fotka?


IMG_3452_resize.jpg

Zauvek izgubljen i nikad zaboravljen voljeni i dragoceni kutak.
Ozbiljni urbanizam bi to vrednovao i sacuvao.

Ovaj kutak bi bio jako simpa da se nalazi negde na periferiji Beograda, ali ako se uzme u obzir da je njegova lokacija buduci geografski centar grada, onda mislim da sve ovo treba da leti i da bude zamenjeno arhitektonski adektvatnim zgradama s'tim sto do sada ovi iz Beograda na Vodi malo kubure sa kvalitetom arhitekture.
 
Realno, ovde nikad nije bila ovolika pešačka gužva. Bili su tu samo lokalni pijanci i biciklisti.

Ovde se očigledno nešto dešavalo na reci.
 
Kao što ste videli, ovde imamo problema da nekim osobama dokažemo nešto sasvim elementarno. Da najkvalitetnije mesto u centru grada i na obali reke nije naročito inteligentna lokacija za tržni centar i gigantske stambene zgrade. Zbog toga su ovde tokom vremena prikazivani projekti iz celog sveta u kojima se obično devastirani ili zauzeti prostori na obalama reka vraćaju građanima i najčešće pretvaraju u rekreativno zelene javne površine. To je sad maltene standarad svuda osim kod nas. Međutim sad vidim da su Holanđani već prešli na "sledeći nivo". Naime, tamo postoji nacionalni program PROŠIRIVANJA REKA, za šta je odvojeno 2,3 milijarde evra!

A Dutch city makes room for its river — and a new identity

New approach to water

The work in Nijmegen is part of a national program in the Netherlands called “Room for the River.” Climate change means that just raising the dikes is not enough anymore, the thinking goes. The new approach relies on broadening and deepening floodplains, removing groins that obstruct water flow and other ways of allowing more water to pass safely. The Dutch government is spending €2.3 billion in more than 30 crucial river locations, protecting 4 million people who live in flood-prone areas.

The project in Nijmegen — Room for the River Waal — is the biggest and most awe-inspiring of the national program. For the past eight years, the construction area has been the playground of excavators and cranes, and has become an attraction in itself, drawing around 30,000 visitors from all around the globe. The river construction is expected to be finished at the end of this year, at a final cost of €351 million.

map_crop.jpg


dragers_03.jpg


river.png


http://citiscope.org/story/2015/dutch-c ... w-identity
 
Što se tiče prodavnice sa biklistima na obali, urbanista bi svako ovako popularno i visoko cenjeno mesto morao da shvati kao ulazni podatak šta građanima treba i šta žele. Posle toga, ako autentičnu zgradu nije moguće ili nije poželjno čuvati, on mora da obezbedi sličan sadržaj i bar onaj osnovni kvalitet takvog ambijenta, pa da to ponudi u novom i modernom ruhu. Tako da formu nije uvek neophodno čuvati, ali sadržaj jeste.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=426866#p426866:2jrzs7gy je napisao(la):
lepi » 08 Jan 2017 03:35 pm[/url]":2jrzs7gy]Ovde je problem jedan frustrirani, bezobrazni dziber koji hoce da pokaze da se pre tu bilo nesto lepo a sad je unisteno.

Cisto da konstatujem ono sto svi vec znate.

SA oadredi izgubise pomocni posao i zavrsise ovde na forumu. Uze mi omiljenu rec iz usta. Ja bih nazvao sadasnje stanje Srbije -dziberokratija.

@ spacio
Kazu da ce u buducem drustvu, biti vece razlike medju ljudima u estetici nego u rasi, geografiji, klasi. Slazem se s tim. Estetika je prakticno - filozovija i ideologija u malom, pogled na coveka na svet i njegovu buducnost.

SAVSKI PARK UMESTO BnV, URBANA REGENERACIJA UMESTO ZIDACINE. + ZUMA CARE
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=427072#p427072:1pb4kdy9 je napisao(la):
Zuma » Mon Jan 09, 2017 8:01 pm[/url]":1pb4kdy9]Što se tiče prodavnice sa biklistima na obali, urbanista bi svako ovako popularno i visoko cenjeno mesto morao da shvati kao ulazni podatak šta građanima treba i šta žele. Posle toga, ako autentičnu zgradu nije moguće ili nije poželjno čuvati, on mora da obezbedi sličan sadržaj i bar onaj osnovni kvalitet takvog ambijenta, pa da to ponudi u novom i modernom ruhu. Tako da formu nije uvek neophodno čuvati, ali sadržaj jeste.
Pogledajte prilog 6Pogledajte prilog 5Pogledajte prilog 4Pogledajte prilog 3Pogledajte prilog 2Pogledajte prilog 1
 
Ovog parkica ne bi bilo da tu nije burazerov "objekat" i pobratimove zgrade sa stanovima za prodaju.
Ovakvih parkica treba da bude 500-tinak u BG za sumu kojom Srbija finansira kuma, burazera i pobratima. Ili 10 novih skola, ili dodatne ucionice za jednosmensku nastavu za ceo Beograd, ili kanalizacija u svim delovima Bg. Ili sredjeno pola centra Beograda. Naravno ukljucujuci ovo sto prikazujes na slikama samo mnogo bolje.

Naravno ni foma ni sadrzaji ni korisnici nisu isti.
 
Oвај прмер из Холандије је одличан и ту се види зашто је шири појас са два нивоа на НБГ обали Саве боље решење него овај који имамо у БнВ.
 
Ovaj primer iz Holandije je "nužno zlo" odbrane od klimatskih promena i plavljenja.
 
Vrh