mradulovic
Higher intermediate
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=416943#p416943:weu3l8t4 je napisao(la):bobcha78 » 16 Nov 2016 12:20 pm[/url]":weu3l8t4][url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=416898#p416898:weu3l8t4 je napisao(la):mradulovic » Sre Nov 16, 2016 1:19 am[/url]":weu3l8t4][url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=416313#p416313:weu3l8t4 je napisao(la):bobcha78 » 13 Nov 2016 12:46 am[/url]":weu3l8t4]Ljudi, Burdž Kalifa je napravljena na čistom pesku
kul, ali kvaka je u tome sto nije sagradjen na pesku i vodi , sa plitkim sipovima sto jeste slucaj u BNV, nego su ljudi ulozili mnogo para za pripremanje terena.
U statici postoji proces ili fenomen koji se zove likvifikacija terena ili zemljista, pod uticajem lokalnih podzemnih voda, sto stacionarnih, sto aktivnih (akviferi, podzemni tokovi) koji gradnju cine veoma skupom i komplikovanom pogotovo sto je taj teren veoma opasan prilikom seizmicke aktivnosti - pomesaju se zemlja i voda i stvori se kasasti teren koji je ultra nestabilan dakle dovodi do rusenja objekata. U slucajevima gradnje na takvom terenu, postoje tri opcije - busenje ekstra dubokih temeljnih sipova da bi se doslo do terena boljih statickih odlika, temeljenje objekata plocastim resenjima na povrshini shiroj od osnove samog objekta ( u kombinaciji sa shipovima) da bi se smanjio pritisak po jedinici povrshine (radi za manje objekte) a shipovi tada sluze praktichno za elimisanje horizontalnih promena pozicije. Treca opcija je nasipanje terena hiljadama tona novog materijala (kamena) sto je radjeno u slucaju Burdz El Arab hotela koji jeste sagradjen na pesku i vodi. Nasipanje terena je radjeno i na Novom Beogradu svojevremeno iako je geoloski to mnogo bolji prostor nego savski amfiteatar kroz ciju utrobu se i dan danas slivaju podzemni tokovi sa visih delova grada. Nashi BNV genijalci nisi uradili nasipanje jer im je ili preskupo bilo ili bi odlozilo pocetak gradnje za par meseci minimum (jer se mora nasuti teren i pustiti da prirodno slegne) i krenuli odmah sa shipovima, podcenjujuci neophodnu dubinu jer su ignorisali prirodu terena. Tako i biva kada se projekat radi navrat nanos i jedini interes jeste da se na brzaka operu neke pare i dobiju sledeci izbori prizorom kranova.
Ako je ovako losh teren, kao sto izgleda, onda to ima potencijalno veoma opasne posledice po staticku stabilnost svih visokih objekata tamo, posebno bloka 18, koji imaju malu specifichnu osnovu (osnovu u poredjenju sa volumenom objekta). Ove stepenaste zgrade su josh i ok, jer su shire u osnovi.
Burdz Kalifa ima šipove dužine od 50m, na kuli Beograd su 40 metara. Burdž Kalifa ima 800m, a kula Beograd 160m
svaki teren ima odredjenu maksimalnu nosivost, tako da ako ne nadjesh nista cvrsce ispod njega, u potpunosti je svejedno da li cesh tu nosivost prekoraciti za hiljadu tona ili deset hiljada tona, tako da nema razlike da li gradish 800m ili 160m ili dokle busis. ili busi dublje dok ne nadjesh nesto cvrsce, ili cesh da napravish krivu kulu Beograda. To je kao kada te bace u vodu a ne znash da plivash. u potpunosti je svejedno koliko si tezak, ako ne mozesh da nogama dotaknesh dno - udavices se.