Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Zuma, kao i uvek u centar mete. Svaka ti cast na odlicnoj analiticnosti, kao i ogromnoj istrajnosti.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410749#p410749:18e5e5f2 je napisao(la):
Zuma » Fri Oct 14, 2016 9:20 pm[/url]":18e5e5f2]

IMG_8724_resize.jpg

Pitam se nesto...
Jesu li razmisljali o vizuri prema hramu kad su gradili zgradu poste? Ono je posta ispred hrama, jel da?
 
Nisu Rio.
Ta zgrada je sagrađena pre nego što je nastavljena gradnja Hrama 1985. godine.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410572#p410572:1zs4q1in je napisao(la):
Veliki Vracar » 13 Okt 2016, 23:51[/url]":1zs4q1in]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410557#p410557:1zs4q1in je napisao(la):
milanche » 13 Oct 2016 10:36 pm[/url]":1zs4q1in] Naravno da ce pogled na samu reku biti zaklonjen i sa nizom spratnoscu,to ja ne sporim, ali se ne formira ""zid", ne gleda se u kineski zid staklenih mastadonta

Тај "зид" ће колико ја видим са оне фотографије бити на неких 15° видног угла, или мање, па не знам дали би се тако и могао доживети. :cry: Заправо ја признајем да не знам какав ће бити визуелни ефекат, док се не изгради и прихватам све овде изнете могућности и варијанте. Неко је сигурно у праву. :sesir:

Nije problem u jednoj zgradi, vec u celom konceptu, koji negira ceo grad. Ako se ikad izgradi ceo ovaj potez po vazecim planovima, ili mozda samo priobalni deo ako se izgradi, onda ne zatvara 15 stepni vidnog ugla vec skoro sve. Terazijiska terasa je biser grada, koji retko koji ima, zahvaljujuci polozaju i terenu na kom lezi Beograd. To sto je sada kako je, nije opravdanje da negiramo kvalitet te lokacije. Kao sto rekoh, ja nemam iluzije da bi se samo korito reke zaklonilo pa cak i samim drvecem, ali bi ostao pogled na grad, on se nastavlja i sa druge strane reke, ostala bi sirina pogleda, prostornost.
 
Nije ni potrebno da se izgradi ceo BNV po planu. Dovoljno je da se izgradi samo još jedan već najavljeni blok, onaj gde je bila kargo dizalica (18), pa da najveći deo prethodno slobodnog vidnog ugla na sledećoj slici bude zauzet. On se gledano sa ove tačke nalazi tik pored prve dve zgrade, levo od njih, i zuzima otprilike istu širinu. Jedino što će on imati max visnu od 90 metara, a ne 75 kao blok gde su prve dve zgrade. Dakle, vrh će mu biti čak 23 metra iznad linije horizonta gledanog sa terase Privredne Komore.

file.php


Tačka gledišta je desno gore, tačno u osi ulice u desnom gornjem ćošku.

b18pozicijaj.jpg
 
Za one koji bi želeli da se sami uvere u lepotu ovakvog pogleda na Beograd dok je to još moguće. Da znate gde ste živeli tolike godine. Da vidite kakvih vizura, restorana i kakvih terasa NEĆE biti svuda po obodu SA zbog BNV-a. Možete kad god želite. To je javni restoran. Adresa je Terazije 23, poslednji sprat.

5.jpg

1.jpg

2.jpg

4.jpg
 
Milose tro da ne citram
Kazes ni jedan investitor nebi gradio niske zgrade neisplati se itd
Bitan je kvalitet uopste me ne interesuje da li bi neki mesetar nasao racunicu
to je logika po kojoj grad dao 11 milina za rasviscavanje savskog amfiteatra
a kupovinu vatrogasnih i vozila hitne pomoci nista u nadleznocmsti grada nije
a vamo satro grad nema 15 mil evra za 4 godine za sava centar ili 3 godune za krpljenje brankovog mosta
Nema sta investitor da ucjenjuje grad i postavlja uslove
to samo u bananistanima
 
milos.tro":prsiyo6z je napisao(la):
Nećemo imati kompletno zaklonjenu vizuru sa Terazija postoje tzv"zaštićene vizure" imaš u ugovoru i postavljali smo skicu na temi ranije,tako se i grade BW residences u skladu sa "zaštićenim vizurama".Pogledaj npr.zaštićene vizure u Londonu i koliko ih ima (takodje smo postavljali na temi).

Funkcionalna širina šetališta u jednom delu je 3metra,nije na celom šetalištu,ali je bitno da se ističe kako je to tako svuda na celom šetalištu. Imamo takodje nezavršeno šetalište,ali je takodje bitno da se ističe da to uopše nije važno jer će ta donja šetališta biti stalno poplavljena,a neće osim par nedelja u toku godine i to ne svake,sećaš se da je Igor postavljao vodostaje reke Save proteklih godina,al ne vredi.

Imaš takodje da je širina obale 30metara,pa kad se bude sve završilo od nadzemnog dela aneksa do najdonjeg nivoa ćeš imati 30 metara kako piše,al ne vredi,jer će sve to biti nakrcano kafanskim stolovima,ispruženim ljudima na donjim šetalištima,klupama,zauzećem prostora za noge,mobilijar..... bitno je da to bude 3 metra i ako može još koji metar da se oduzme pa da dodjemo do npr. 0.5m,0.4m....
Ovo citiraš Malog ili Vučića ili si sve sam smislio?
 
@Direktore,hoćeš da kažeš da je Britanija,London bananistan?
Borile su se i tamo gradske vlasti sa investitorskim urbanizmom godinama,pa čak i po koju deceniju,ali nisu baš postigle neki uspeh po tom pitanju.
Pročitaj Došenov post na linku ispod:
viewtopic.php?f=21&t=197&p=409670#p409670

@Saobraćajna Kamera,koliko mogu da se setim na ovom forumu sam samo jednom citirao tadašnjeg kandidata za gradonačelnika po pitanju tržišne cene SA.
 
Zuma, sve sto govoris pogadja u srz kao i u vecini tvojih komentara, ali bojim se da je sve to dzaba. To sto pricas razume i ceni zanemarljiv postotak naseg stanovistva, verovatno je taj broj jednocifren.
Drugim recima u ovoj zemlji i u ovom gradu ne postoji svest o onome sto pricas, a kada se veci deo naroda osvesti bice kasno.

Vizure, javni prostori ili pak javni klozeti i rasprava o njima je uriniranje uz vetar u Srbiji danasnjice, cena koju cemo svi zajedno platiti ce biti paprena, ali bojim se da ne postoji drugi nacin za katarzu.

Da li ste vi svesni, da MUP 6 meseci ne odgovara na upite tuziteljke o ovom slucaju, znate li vi kakva je to opstrukcija i sta to znaci o Srbiji?
 
Па наравно слободни поглед на целу реку, Панонску низију и брда.
 
Milose tro procitao sam post postoji prilicna razlika izmedju londona i nas i u pravnom sistemu
Kako se predhodna vlast da kazem odupirala mozda vise zbog zelhe za korupcijomni ajmo da se dogovorimo sitema nego za nekim realnim interesom to je sad nebitno sta je bio pravi razlog
Bitno je sledece da su ovi se uortacili sa svim investitorima samo da bi se slikali kako se nesto gradi
Ikl sporan zemljiste jos vlasnistvo fabrike radnici dobili na sudu gradi se
raiceva odustali od placa srb kralja kad su vidjeli da nemogu da ga izmuljaju
sky plaza natezanje oko kvadrata i prilaza pa kako rece vesic izasli smo u susret investitoru
stari mlin izlaz na bulevar preko tramvajskih sina bilo preko 20 cukanja nema veze
bnvh2o posebna prica
Znaci gup i dup se donosi u opstem javnom interesu parcele za gradnju svima dostupne pod istim uslovima
Pa ko izlicitira vise svi znaju prije kupovine sta i koliko smiju da grade
A ne da se poslije izlazi u susred peri ziki miki pa ovaj jos napravi sprat vise i idalje mu je malo
i da zakljucao bi sve izgradjene blokove u gradu nema budzenja utrpavanja ugrada na zelenim povrsinama djecijim igralistima itd itd .
Mi placamo gradsku vlast da cuva javni interes u ime nas gradjana .
Ako se negdje poklopi privatni interes i javni super ako privatnik trazi hlje*******a preko pogace nemoze kraj price
 
Da zuma, u pravu si, prevideo sam, mislio sam da je blok 18, tamo gde je blok 15 na karti. Jos kad se doda i hotel do mosta, onda je kopletno sve zatvoreno. usput receno, nemam ja nista protiv kule, ali kao neki akcenat u prostoru, dominanta, vizuelni reper koji je postavljen sa smislim i razlogom, ali ovako mestimicno nabacano, bez obzira na grad je uzas.

Sto se tice sky plaze, jos pre 4 godine su mi saobracajci rekli je maksimum na tom mestu 60.000m2 i da nece da dozvole vise zbog ugrozavanja saobracaja. Tada je projekt bio za preko 100.000m2 vidim da su sada redukovali na 60.000. Ne znam sta je grad izasao u suset, mozda oko samog saobracajnog resenja, ulaska i izlaska iz kompleksa.

p.s na ovoj slici iz restorana vidim da je most na adi dobio i drugi pilon :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410775#p410775:2vbedisp je napisao(la):
milanche » 15 Oct 2016 12:09 am[/url]":2vbedisp] Ako se ikad izgradi ceo ovaj potez po vazecim planovima, ili mozda samo priobalni deo ako se izgradi, onda ne zatvara 15 stepni vidnog ugla vec skoro sve.

Како брате?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410605#p410605:13y1ro35 je napisao(la):
Veliki Vracar » Fri Oct 14, 2016 9:42 am[/url]":13y1ro35]Ух Рудар, ризикујемо да нас прогласе за Зумаботове... :twisted: :lol:

Ja sam čovek koji je ostvaren i porodično i finansijski i profesionalno (internacionalno). Ali i čovek koji je jako zabrinut činjenicom da je naše društvo verovatno prešlo granicu iza koje nema povratka. A to je društvo u kojem ostavljamo našu decu.
Dakle ako to znači da sam Zumin bot – ponosno priznajem da jesam! Na žalost ne poznajem čoveka i misterija mi je kako neko može da sagledava stvari sa toliko pameti, iz toliko uglova i sa toliko strpljenja i istrajnosti. A da svi ti uglovi donose nov kvalitet razumevanju razvoja (od mikro do nacionalnog nivoa).
Dokle bre? Ima li svetla na kraju tunela (osim Zume i malobrojnih Zuma)?
A Vi komentatoru (i razni vradovici – 4 noge dobre, 2 noge loše) – bravo, verovatno je evolucija stvorila bolji, prilagođeniji oblik ljudske rase koji će preživeti i vladati.
Iskreno Vaš,
Zumin bot
 
"dve zgrade iza takozvane blok 18
Pogledajte prilog 1
jezero se stvorilo i od daljih radova za sada odustaju, veliki ce problem ovo biti, sto rece Smart resenje je kanal da se prokopa.
"
Kalenić sa SSC
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410820#p410820:3o68r0r4 je napisao(la):
Veliki Vracar » 15 Okt 2016, 12:04[/url]":3o68r0r4]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410775#p410775:3o68r0r4 je napisao(la):
milanche » 15 Oct 2016 12:09 am[/url]":3o68r0r4] Ako se ikad izgradi ceo ovaj potez po vazecim planovima, ili mozda samo priobalni deo ako se izgradi, onda ne zatvara 15 stepni vidnog ugla vec skoro sve.

Како брате?

'Vako brate

Pogledajte prilog 1

a ja sam stanovista da je ovako moglo biti bolje

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410750#p410750:yttp2oyg je napisao(la):
milos.tro » Pet Okt 14, 2016 10:21 pm[/url]":yttp2oyg]@Nik_B
Slažem se da urbanizacija SA kroz projekat BNV nije najbolje rešenje,na to sam od samog starta ukazivao prvo je trebalo da se raspiše tender za izvodjača radova na obaloutvrdi od Brankovog Mosta do Gazele(da se to odradi kvalitetno a to je period od godinu dana),pa medjunarodni konkurs za, predlagao sam, cca milion kvadrata stambeno- poslovnog-komercijalnog prostora (plaćanje naknadi za zemljiše za luks zonu i ostvarivanje značajnih prihoda za izgradnju infrastrukture do i unutar granica SA i daljih ulaganja u smislu prenamene zemljišta- završetak prokopa,autobuska stanica,TPS-ovi...)

Konkurs bi bio neki standardan i normalan put. Za finansijsku analizu, potrebe grada i namenu objekata ipak bi trebala malo šira analiza. Jedna od varijanti je sigurno ta koju si predložio. Složio bih se sa tobom i u vezi obaloutvrde. Meni je i dalje teško da poverujem, da su na tako zahtevnom tlu krenuli da grade "od krova ka temeljima".


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410750#p410750:yttp2oyg je napisao(la):
milos.tro » Pet Okt 14, 2016 10:21 pm[/url]":yttp2oyg]
Ovde se postavlja pitanje da li bi bilo koji drugi koncept urbanizacije SA po medjunarodnom konkursu (to bi bilo da kažem u startu pola SA,Zidar je napravio prikaz dela SA gde bi se u startu krenulo sa gradnjom) obesmislio koncept Terazijske terase,tipa širokog pogleda bez ijedne barijere,niska spratnost u udaljenom pojasu od reke(10%),90% parkovsko-javne površine?

To je ovako paušalno teško reći. Možda da, a možda i ne. Prvo bi trebalo uspostaviti jasne kriterijume, kao i na svakom konkursu. Sta je ono što je gradu neophodno, šta se uklapa u ambijent, koliko smo na dobitku, koliko na gubitku i tako dalje. Pa ako se konkurskom pokaže da na taj način projekat ne može da se realizuje, pogledati koje su alternative. U ostalom, oko toga se ovde dosta raspravljalo, pa da ne dužim.



[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410750#p410750:yttp2oyg je napisao(la):
milos.tro » Pet Okt 14, 2016 10:21 pm[/url]":yttp2oyg]

Bilo koji investitor koji bi došao i koji bi papreno skupo platio zemljište insistirao bi na visokoj spratnosti,maksimalnoj izgradjenosti parcele,minimalnom rastojanju izmedju zgrada,udaljenost od reke ne bi bila značajno veća od postojećeg prostornog plana,"popustio" bi za po neku zaštićenu vizuru i ništa više preko toga.

Ja mislim da tako skupa prenamena prostora (a takav je slučaj sa SA) od preko milijardu evra,obesmišljava koncept Terazijske terase u celosti,isključujući "nekoliko procepa" koji bi obezbedili kakav -takav vizuelni koncept.

Jasno je da je situacija kompleksna, ali siguran sam da postoji mogućnost za kompromis u kome bi i grad i investitori bili zadovoljni. Uglavnom, ponuđenim i prihvaćenim rešenjem samo jedna strana je na dobitku. Beograd i Beogrđani se nisu ništa pitali, stručna javnost takođe (ne računam u strčnu javnost one koji su aminovali projekat po partijskoj dužnosti). Svi kompromisi su na štetu grada, a kada se to spomene Vučić i Mali se odbrane onako kako to samo političaru umeju. Uz zamenu teza, prebacivanje osećaja krivice na sagovornike, kontranapad kako smo nezahvalni jer nam neko sve to daje za džabe i ostale dobro znane floskule.


Da sam video ovakve analize koje ću u nastavku da okačim, (mozda ih i ima, ako znaš za njih zamolio bih te da postaviš) gde se kroz osnovnu grafiku sagledava i definiše prostor i dolazi do rešenja, možda bih i ceo ovaj projekat konstruktivnije i pozitivnije kritikovao. Al obzirom da tih analiza nema i da su zgrade pobodene nasumično ne poštujući ovaj grad i ljude koji u njemu žive, dobili smo rešenje koje se kosi sa mnogim višedecenijskim planovima razvoja grada.

Kote su zaokružene na ceo broj. Preseci su pojednostavljeni radi lakšeg sagledavanja. Ceo SA nacrtan je na +77m nadvorske visine. Terazije na +116m nadmorske visine.
Pogledajte prilog 2

Presek kroz Terazije i SA nacrtan je u proporciji 1/5 (visina/širina) radi lakšeg sagledavanja. Crvene linije predstavaljaju vidno polje sa Terazija, gde je donja linija naravno bitna. Ona je povučena do ivice šetališta. Horizontalne isprekidane linije predstavljaju spratnost, gde je za spratnu visnu uzeto 3m. Crni pravogaonici predstavljaju zgrade širine 14m i visine 3m levo (1 sprat) i 18m visine desno (6 spratova). Plavim linijama nacrtana je kula "Beogrd" sa položajem u odnosu na reku.

Već se na samoj grafici vidi da nešto ne nije u redu. Naravno, kada se presek razvuče da visina i širina budu 1:1 i kada ne bih uzeo ekstreme za primer stvari bi se malo popravile, ali pogledajte odnos visina terazija, prosečne šestospratnice i kule pa sami presudite.
Pogledajte prilog 1


Drugi presek je isto što i ovaj predhodni samo malo uvećan radi lakšeg sagledavanja. U idealnom slučaju, gde je donja linija vizure sa Terazija povučena do ivice Save, prvi objekat bi se nalazio na 64 metra udaljenosto od obale. Tu već imamo jedan dobar rezultat za širinu šetališta, gde moze da se stavi i zeleni pojas i pešaci i biciklisti itd. Mozda čak da se sadrži i po neki kolosek. Malim kompromisom, da se ne sagledava bas cela Sava, pa da se dozvole 2 do 3 sprata i malim procentom zauzetosti parcela u tom prvom redu, mogao bi se zadržati širok pogled sa Terazija uz minimalna ometanja vizure.

Najviša spratnost, a da pogled nije narušen bila bi 6 spratova i naravno, polazila bu od gornje granice SA.

Ne bih imao ništa protiv viših objekata - kula, ili jedne kule, na strateški pogodnim mestima, na takav način da najmanje ometa pogled i to samo kao akcenat u prostoru.


Skice nisam nacrtao u cilju predstavljanja idealnog rešenja. Pre svega sam pokušao da dočaram po meni ispravan način razmišljanja, kojim bi se došlo do kvalitetnog rešenja koje zadovoljava sve strane. Ipak, kroz tu jednostavnu grafiku došlo se do prihvatljivog rešenja za širinu šetališta. Pruža se mogucnost zadršavanja određenih koloseka, sto ne bi povlačilo ogrome investicije za trenutno rešavanje infrastrukturalniih problema. Omogućila bi se raznovrsna tipologija objekata, od javnih, (recimo u prvom redu gde nije dozvoljena velika spratnost), pa do privatnih sa višom spratnošću na za to pogodnom mestu. Izgradnja bi bila značajno jednostavnija i jeftinija, obzirom da se ne bi gradilo uz samo ubalu i da ne bi imali toliko problema sa podzemnim vodama...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410827#p410827:1u3ujcin je napisao(la):
milanche » 15 Oct 2016 12:57 pm[/url]":1u3ujcin]

'Vako brate

file.php

Ово што си обележио као "зона заштићених визура" јел то званично проглашено или је то твоја интерпретација?
Ја када сам говорио о 15° мислио сам на цео видљиви хоризонт са те тачке, тако да је то оно што ми није било јасно. Сад знам на шта си мислио. :sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410236#p410236:39s4gipa je napisao(la):
Zuma » Wed Oct 12, 2016 5:40 pm[/url]":39s4gipa]Ovde treba dodati nešto važno. Kapitalizam se stalno menja i prilagođava. Naprimer, očigledno je da između prvobitnog kapitalizma u Engleskoj i ovoga danas ne postoji skoro nikakva veza. Takođe, bitno se razlikuju oni u raznim zemljama. Ispostavilo se se i da dugoročni interesi vlasnika kapitala mogu biti prilično različiti od kratkoročnih. Zbog toga u stabilim i uspešnim državama, tamo gde je kapital u stanju da planira na duže rokove, a gde je odbrambena politička kultura naroda na višem nivou, kapitalisti nemaju ništa protiv da u interesu stabilnosti i dugoročnog ekonomskog uspeha donekle sarađuju sa građanima u rešavanju urbanističkih problema. Ako je situacija nestabilna, onda se i vlast i kapital drže sledećeg principa: "uzmi pare dok možeš, i to što više, pošto nećeš dugo biti u prilici". Zato se tu grabi bez milosti i bez razmišljanja o budućnosti. Tako da mi biramo koju ćemo vrstu kapitalizma dopustiti, a time i koji će "urbanizam" biti aktuelan. Nisu svi isti, daleko od toga. Zbog toga je i BNV veoma bitan. To je u našem slučaju ogled, "test-case" koji ima širi politički značaj od vrste zgrada u nekom delu grada. Ako ovo prođe bez većih posledica, to je dokaz da narod dopušta da bude tretiran na taj način, pa će se isti odnos prema njemu primenjivati i ubuduće, na drugim mestima i u drugim oblastima života.

:shock: Можда би требали да се вратимо у комунизам. Драги нам Тито, чији је маузолеј саграђен заједно са музејом Револуције на веома лепој падини, није морао да пита "народ" ни кад је градио Нови Београд нити кад је одређивао ђе ће му бити маузолеј. Лепо би било да се социјалистички стручњаци ангажују у анализи своје социјалистчке прошлости а да оставе капитализам капиталистима. Пошто ћемо ускоро уклонити коске социјалисте Димитрија Туцивића са Славије, ваљда ће доћи време и кад ћемо уклонити кости комунисте са Дедиња, и да ће се завршити овај грозни период који још траје - "После Тита, Тито".

Веома је очигледно сваком објективном човеку да је "Београд на води" стратешки пројекат који барем мало убрзава проток капитала кроз српску привреду кроз више "канала": грађевинарство, друмски саобраћај, жељезнички саобраћај, итд. итд.

Стварање једне нове целине у Београду, која ће сасвим одсликавати тренутни временски период - 21век, ће створити један нови Београд. Тај нови Београд ће спојити Калимегдан са Адом Циганлијом и биће то веома интересантна шетња уз реку.

Овај форум одсликава један вид екстремног левичарског конзерватизма којег по мом мишљењу највише карактерише тврдоглавост.
 
Donegde se slažem sa JarJar-om, s tim što mislim da je reč o urođenom balkanskom problemu sa svim novim što stiže.
Podsećanja radi, 1890ih godina, mnogi ljudi su se usprotivili izgradnji tramvaja u Beogradu, jer su smatrali da će se to loše odraziti na grad.
No, ja nisam pristalica BnV-a, jer generalno smatram da takve projekte treba prebaciti na NBGD i levu obalu Dunava.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410834#p410834:ctzi09rl je napisao(la):
Nik_B » 15 Oct 2016 01:06 pm[/url]":ctzi09rl]
file.php
Bravo Nik. Upravo takav način razmišljenja o ovom prostoru sam i ja od početka imao na umu. Zgrade za stari Beograd uobičajene visine samo po obodu Savskog platoa, uz široki slobodan prostor tik uz reku. Istovremeno se čuvaju vizure, obala postaje upotrebljiva, a po ostatku prostora se ipak može graditi, ali samo za onu vrstu i fizički obim sadržaja koji je najbolje prilagođen prirodnom amfiteatru i topološkom fokusu grada, odnosno vrsti aktivnosti koja će odvijati na obali. Dakle bez preopterećivanja prostora stanovanjam i za obalu neprimerenim biznisom. Prioritet imaju objekti koji su podrška ogromnoj masi pešaka koja bi se valjala po budućoj najpopularnijoj pešačkoj zoni u gradu. Čak i sasvim nezavisno od kriterijuma koje postavljaju slobodne vizure, širine obale bi OPET morala da bude mininalno pedesetak metara, a po mogućnosti i više, jer upravo to zahteva novije urbanističko iskustvo po celom svetu (gde god na vratu nemaju preterano korumpirane političare). Ovde smo već videli niz rendera takvih rešenja u velikim gradovima. U užem obalskom prostoru je jednostavno nemoguće spakovati zelenilo, sve potrebe staze i komunikacije, rekreativne prostore, javne komunalne objekte, sve ono što je potrebno za vodene aktivnosti, ogromne mase ljudi i prostornu podršku neodoljivom komercijalnom mamcu koje će one predstavljati za stotine različitih firmi i organizacija (prostor za prezentacije, uličnu prodaju, događaje itd). Tako da se po oba kriterijuma (vizure i upotrebljivost) dobijaju slične vrednosti za širinu obale, a tada se lakše mogu zadovoljiti i razne druge potrebe (metro, pešački ili drugi mnostovi itd).
 
2.jpg


Bravo Zuma jedan od boljih restorana u Bg. U restoranu Caruso i ladne pomije da ti stave da jedes realno platio bi ih samo zbog pogleda.
 
Vrh