Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Pre mesec dana sam vam lepo svima pričao: ljudi pripremite se, 15 dana pred izbore krenuće pravi pravcati spejsšatl, prezentacije u 3D, 4D, HD varijanti, ima svi da se šetamo u virtuelnom gradu na vodi, da pijemo kafu u tržnom centru pored reke, da se vozimo gondolom, da se šetamo najlepšim bulevarom, da uživamo u kulama i hotelima i slično. I rekao sam vam da će pritisak na moždano tkivo biti ogroman i on naravno daje svoje efekte, jer je jako teško odupreti se ovim blještećim slikama i prilikama. Takođe je prirodno da onaj ko ukazuje na nepouzdanost čitavog projekta i iskazuje negaciju njegove realizacije, ne može drugačije da bude shvaćen nego kao namćor ili neko isfrustriran.

Međutim, mogu samo da vam ponovim još jednom: izdržite i sačuvajte zdrav razum, pamet i obraz. Svi ćemo se ponositi postovima pameti u kojima smo ukazivali da je ovo laž. Ovo vam je u narednih desetak dana kao partija pokera: bačen je ogroman ulog, najveći mogući, da li ćete se upecati? Nemojte, jer pokeraš nema nikakve karte, on nema ustvari ništa. Ja sam vam svima objašnjavao i psihološku pozadinu čitave priče u kojoj prezentator i nosliac ideje o gradnji u SA na ovaj način uopšte nema moralnu kočnicu u smislu: Ej pa kako smem ovako i ovoliko da lažem?!, jer on ima veštački uspostavljenu projekciju u svojoj svesti da prezentuje jednu dobru i naprednu ideju, te stoga radi dobru stvar. Ako ne bude nikakve realizacije, on se samo okrene i kaže: Pa šta, ja sam želeo najbolje!, i kraj priče. O tome se neće ni raspravljati, niti će se iko od vas obazirati na to posle godinu dve. Neće mu uztei ni za zlo, niti će reći da je brutalno lagao. Braniće ga, štaviše rečima: pa on je hteo to da izgradi, on je dobar i plemenit, nego mu neka st*** nije dozvolila, mučili su ga, pravili su gluposti, morao je na sve strane da se razvuče i slično.

Tu vam se krije odgovor na ključno pitanje koje obara oštricu vaše kritičke svesti koja bi odmah postavila pitanje mogućnosti realizacije ovog projekta na način i sa ljudima koji ga predtavljaju i nose, a koje glasi: Nije moguće da bi neko ovoliko lagao? Grešite, moguće je. Upravo iz razloga što vam pokazujem da taj i ne misli da laže, već je zanesen idejom realizacije, i pošto je ona samo sredstvo za postizanje svetog cilja - podizanja lične popularnosti, u njegovoj (tako poremećenoj svesti) ona iskri kao sušta i realiziva istinita ideja. Iako je nemoguća. I to vam je sve.
 
belka":1o630une je napisao(la):
Ovo vam je u narednih desetak dana kao partija pokera: bačen je ogroman ulog, najveći mogući, da li ćete se upecati? Nemojte, jer pokeraš nema nikakve karte, on nema ustvari ništa.

Budi siguran da ovi arapski pokerasi u rukavu imaju 4 keceva odnosno 3.1 milijardu dolara koliko su digli ulog...
 
Pomeranje soping mola u tandemu sa promenom dizajna objekata predstavlja svakako dobar potez ali postavlja se pitanje kako projekat stoji sa saobracajem, preciznije javnim?
 
Ovde ne postje nikakvi arapski pokeraši, već samo Aleksandar Vučić. On baca udicu na kojoj je mamac Beograd na vodi. Ako ti Spatiotecte hoćeš da se upecaš, izvoli. Ti si se već upecao. I to je u redu. Ja kažem da ovaj pokeraš nema nikakve karte, tj nema ništa i da se zato ne treba pecati na njegovu udicu. Ali mislim da između nas postoji provalija u optici: pogledi nam se razlikuju, ja vidim jedno, ti drugo, a gledamo u isto. Gledamo u Savski amfiteatar i gledamo u Aleksandra Vučića i ja kažem da se neće izgraditi ni jedan jedini kvadrat, a ti kažeš da hoće. Nastavimo sada dalje sa komentarima i procenama, a onda ćemo u vremenu koje dolazi pred nama pratiti procene koje smo dali po prolaznim vremenima i videti ko je bio u pravu, tj čija je procena bila adekvatnija.

Samo nemoj molim te da se povlačiš ili izvlačiš, niti da vrludaš: ti kažeš da će se nešto izgraditi. Evo meni je to dovoljno, ne kažem da tvrdiš da će se uložiti 3,1 milijarda evra ili dolara, već da će se nešto, bilo šta, izgraditi. Bilo šta. Ja kažem da se neće ništa izgraditi. Evo to su teze, pa ćemo videti ko je bio u pravu.
 
Postovi koje piše Belka su mala remek dela. Interesuje me šta će napisati kada projekat "Beograd na vodi" bude ostvaren.
 
Ovo je zaista ozbiljno pitanje: možda će se morati ukinuti pruga (poznata kao "Niška") koja od Rakovice, ispod petlje "Radnička" i pored Sajma ide ka staroj stanici. Onda bi veliki delovi komplikovane petlje postali sasvim suvišni a u njih je uložen ogroman novac. Potpuno suvišna bi bila i petlja "Careva Ćuprija". Jedno rešenje bi bilo da pruga (dva koloseka) kod Gospodarske mehane uranja po zemlju i izlazi na površinu kod stare stanice koja bi ostala u funkciji barem jednim delom. Drugo rešenje je da se pruga ukine a da njenom trasom ide tramvaj i da cela petlja dobije smisao koji je i planiran.
 
belka":35d3eg1n je napisao(la):
Ovde ne postje nikakvi arapski pokeraši, već samo Aleksandar Vučić. On baca udicu na kojoj je mamac Beograd na vodi. Ako ti Spatiotecte hoćeš da se upecaš, izvoli. Ti si se već upecao. I to je u redu. Ja kažem da ovaj pokeraš nema nikakve karte, tj nema ništa i da se zato ne treba pecati na njegovu udicu.


Ok ali da li mislis da ovi arapi imaju preca posla nego da dolaze kod nas u Srbiju, da plate jednu veoma ozbiljnu projektantsku kucu da uradi ove rendere i projekte za Beograd, da menjaju projekat, da ga detaljisu sve vise i vise.

Ti mislis da se ti ljudi zaje*******avaju, da su dosli u Beograd turisticki?
Pa oni tacno znaju sta rade i kako rade.
MIslis da oni rade to zbog Vucica? Da ih intereseuje predizborna kampanja u Srbiji?

Njih to ne zanima, oni su dosli da prave pare, da prave biznis, nemaju oni vremena da gube. Sama njihova pojava na nasim prostorima je vec za uzeti ozbiljno.

Belka tvoj problem je sto sve gledas kroz prizmu srpskog politicara Vucica i njegove kampanje a nisi sagledao interes arapa i sta oni zele u celoj toj prici.
Arapi su mnogo vazniji faktor od Vucica u ishodu svega ovoga.
 
100% sam siguran da deo "projekta" u SA ide u realizaciju, ali samo faza koja podrazumeva najveci soping mol u regionu, jer je nju najlakse obrnuti ( 750000 ljudi starog dela Beograda nema propisan soping mol, ukoliko ne racunamo ono sranje ispod stadiona, kome ne moze normalno da se pridje ni iz jednog dela grada, tako da je realno takvo zlo i neophodno u starom delu grada). Ovo ostalo nemojte se nadati, pogotovo sto znam detalje i oko starog savskog mosta, koji bi kao trebalo samo da bude pretvoren naprasno u pesacki most, itd, itd. Autoputizacija nemanjine i ostala sranja ne dolaze u obzir, kao ni ostalih 50 zgrada koje "liče" na belvil. Da li neko normalan misli da će prodati tu 1850000 kvadrata?!!! Da ne govorimo o 20 manjih projekata koje je potrebno izvesti da bi realizacija ovoga i pocela...Osim ako su gospodin Rupar i ostali portfolio menadžeri, pa mogu da završe čitav niz nezavisnih projekata, koje čak sedam Vlada pre ove nije uspelo da završi...
 
A jel palo vama na pamet da oni to ne rade za krompirice? Eto seik bese ispof cene kupio hotel na Kopaoniku, mozda je ovo sad kontrausluga?
Ajd, evo ja delim Belkino misljenje, mada povremeno proradi crv pa krenem da se preispitujem...
Pa opet, nikako ma koliko voleo Beograd i Srbiju ne vidim tu 'viziju' razvoja naseg trzista gde ce arapi moci da do 2025 povrate svoje 3 milijarde i zarade jos koju. I to pod uslovom da zanemarimo nasa ulaganja i troskove pripreme terena. Ako bi neko od vas koji verujete u ovaj projekat bio ljubazan da mi otvori oci, ja bi mu bio zahvalan.

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Ajde za pocetak nek neko kontaktira ovaj projektantski biro i pita koliko bi kostalo projektovanje masterplana sa sve 3D prikazima velicine centralne zone beograda na nekoliko hektarima. Ovde su u pitanju nekoliko desetine hiljada evra minimum koji je inkasirao ovaj projektantski biro Benoy.

Sto bi neko bacao te pare dzabe da nema neki ozbiljan cilj?
 
@spatiotecte

Ne brini, sve je to sns platila novcem gradjana Srbije, i let do Dubaija, i novinare iz beogradskih medija koji su ih ispratili, i Al Abara, i proj. biroe, i kartone za "rendere", hotelske sobe po kojima drze prezentacije, itd,itd...Tuziti ih zbog nekoriscenja powerpointa, kao sto sav normalan svet radi kad pravi prezentaciju, plus sto zagadjuju zivotnu sredinu uvecanom upotrebom papira i kartona (citaj pamfleta)...
 
Koja bu**** moze da veruje da ce se ovo sve ostvariti? Pa ovaj je doktor prodaje magle, gde je ta al dahra gde su tih 100mil evra i kupovina i navodnjavanje zemljista? Pa oni ni to nisu realizovali a neko jos veruje u bajke o Bgd na vodi i hlebu...

Послато са PAP4500TDUO уз помоћ Тапатока
 
Mislim da kod V. nije samo interesantna mogucnost sticanja brzih poena. Oko BnV Vucic stvara svoj KULT LICNOSTI GRADITELJA. Nekog ko gradi a ne bavi se prizemnom politikom. Barata sa ciframa koje prethodnici mogu da sanjaju. Druzi se sa seicima, velikim konsultantskim imenima itd. Siguran sam da cak i pomislja da je on zaista taj veliki graditelj. On je u zivotu navikao da postize sve tudjim resursima, bez znanja i struke, tako da je ovo jedan normalan nastavak bajke. Sto bi Englezi reli prilicno "uznemiravajuce"..

U tome mu celu pricu organizume Mali, koji je poznat po tome da je bio direktor tendera u AP, u vreme kada je od 500+ tendera ponisteno zbog zloupotreba skoro 90%. Uz Vucicevo iskustvo u upravljanju Pinkijem, i Bacevicevu analitiku, imamo sve sastojke za izvanredan poslovni pogodak. Uz to jos pregovaraju u skripcu sa jacim od sebe, i jacim od Srbije.

Da se vratim na gradograditelje.

GRADOGRADITELJI su specijalna fela ljudi, koji sublimiraju mnogo raznorodnog znanja i mnogo harizme, politicku moc i po pravilu ogromno profesionalno iskustvo, dakazano i kavalitetno. Njima pomaze uredjena i kvalitetna INFRASTRUKTURA STRUCNJAKA, koje po pravilu koriste. Tu je prosvecena ELITA, koja kritikuje, ispravlja i formira pravce razvoja. Kao i informisano javno mnjenje - GRADJANSTVO, svesno svojih potreba, koje aktivno stavlja na proveru sve ucesnike ovog procesa.

Posto mi nemamo ova cetri sastojka, GRADOGRADITELJE, STRUCNJAKE, ELITU, GRADjANSTVO, nemamo ni mogucnost da dobro gradimo i uredjujemo svoj grad.

Moze otici Vucic, moze se opet roditi Djindjic, doci najbolji menadzer svih vremena iz belog sveta i rezultat ce biti isti. Jer je problem u nama. U slabostima drustva i njegovom civilizacijskom nivou i odnosu prema zajednickom dobru.
Po kriterijumima koje sam izne ni Djilas nije gradograditelj, iako ima mnogo dobrih osobina.

Ipak ovog puta primitivizam i bahatost ekipe koja sada upralja je nadmasila nivo naroda. I gradjani imaju puno pravo da traze bolje.
 
Objasnio sam šta će se desiti još prošle godine, čim su najavili projekat, a svako sledeće otkriće takvo mišljenje samo potvrđuje. Niko od njih trenutno i ne razmišlja ozbiljno da gradi čitav SA. To je smešno. U ovom trenutku su to još uvek čiste fantazije koje zavise od toliko ogromnog i dugotrajnog niza skupih i malo verovatnih događaja, da je sada glupo uopšte i razmišljati o celovitoj realizaciji čitavog projekta. Međutim, ono što će se sigurno desiti, jer to nije ni počelo, niti uopšte zavisi od Vučića, jeste nastavak opšteg pohoda špekulatskog kapitala na zauzimanje, promenu načina korišćenja, i totalnu, izrabljivačku komercijalizaciju Beogradskih obala, jer je to jedina velika vrednost koju trenutno imamo. Beskompromisno i bez obzira na namerne prepreke koje im godinama podmeću poslednji ostaci savesti i struke u našim institucijama, gura se čitav niz, za tržišne uslove i Beograd, gigantskih, predimenzioniranih i štetnih objekta na samoj obali. Prvo na samom Ušću, tik pored Kalemegdana, pa pored Brankovog mosta, pa preko puta Ratnog ostrva, pa evo sad i čitava desna obala Save, u srcu starog dela Beograda. Tako bi prava "prva faza" ovog osvajačkog pohoda na vredno zemljište grada bila gotova, a špekulatski deo velikih investitora bi za duže vreme završio posao sa nama. Sledećim generacijama bi ostalo samo da plaču kad uporede šta smo na ovako fantastičnim mestima mogli imati, sa time koliko će za 20 ili 30 godina biti problematično, jadno i tužno ono što smo umesto toga dobili.

Apsolutno jedina stvarna prepreka da se gradnja na obali realizuje je saobraćajni pristup desnoj obali Save. Ako deo koloseka kod Višegradske ulice uklone, a deo preskoče, recimo privremenim nadvožnjakom ili čak običnim pružnim prelazom u nivou, apsolutno NIŠTA više ne stoji na putu realizacije gradnje na samoj obali. Kapital sigurno ne, Arapski ili bilo koji drugi, a Vučić i naše sposobnosti uopšte više nisu važne. Od ostatka SA za sad neće biti ništa, ali ovo će se graditi. Sa ovim investitorom ili nekim drugim, ali gradiće se, i to brzo, jer već imamo iskustvo da potražnja za gigantskim objektima masovnog konzumerizma, odnosno špekulatskim kvadratima univerzalne namene na samoj obali realno postoji. To niko nije izmislio, to znamo iz prakse.

Nazalost, baš zbog toga što trenutno jedina velika gradnja koja u Beogradu jeste komercijalna je ona pored obale, i što ona uopšte ne zavisi ni od izbora, ni od SNSa, ni od Arapa, mi moramo ozbiljno da raspravljamo o ovom projeketu, KAO DA ĆE SE CEO GRADITI, zato što će se upravo po njemu trasirati i u planske dokumente ući sve buduće saobraćajne komunikacije i sva bitna infrastuktura u SA, uraditi prvi deo konačne alokacije prostora, utvrditi stepen izgrađenosti, i što će se baš po njemu STVARNO GRADITI onaj mali deo čitavog projekta koji će se zaista graditi (onaj deo pored obale). Zbog TOGA niko nema luksuz da ovo ne shvati ozbiljno, a ne zbog toga što bilo ko veruje da će se sve ovo sigurno završiti baš onako kako se sada predstavlja. Deo je očigledno samo predizborna propaganda, ali drugi deo nažalost nije. Kažem na žalost, zato što ovako veliki i bitan projekat ne može uraditi par ljudi za par dana, pa ma ko da su, a pogotovo je besmisleno ostale stručnjake pitati tek pošto su osnovne odluke već donešene, a od velikih projektantskih firmi već traženo i da dostave ponude.
 
Ok, šta vidimo u novom renderu? Šta prvo upada u oči u odnosu na stari?

eko-Beograd-na-vodi---maket_620x0.jpg

157713604153137af52ca47595473621_orig.png


Gle iznenađenja? "Pitoma panorama u zelenilu" sa prvog rendera je naglo porasla. I gde je porasla? Naravno, u delu pored obale. Ali ne mestimično, sa par vrlo visokih zgrada i zelenim prostorom koji je tako ušteđen oko njih, nego svuda. Ranije su po čitavom renderu bile neke generičke zgrade umerene visine. Sada su u ostalom delu takođe neke generičke zgrade, ali su zato u čitavoj zoni obale Save prave kule. I to ne jedna nego gusto poređana gomila njih. Očigledno je gde im je bila usmerena pažnja, ali i koja je osnovna tendencija te pažnje. U ostatku SA se baš ništa ne ističe, pa ga očigledno i ne razmatraju ozbiljno, valjda zato što i nemaju nameru da ga grade, sada ili čak uopšte, ali je zato deo pored obale razrađen, tako što tu hoće JOŠ mnogo više kvadrata nego što je sugerisao prvi render. Stepen izgrađenosti je očigledno eksplodirao.

Na taj način su lepo napravili pravi, neprobojni zid pored obale. Niko iza ovih zgrada, čak i sa brda, više ne vidi ni delić Save ili Novog Beograda, a niko sa reke, bilo koje obale Save, parka na levoj obali, ustvari maltene bilo odakle, ne vidi deo grada iza ovih kula. Iako imam dosta dilema koliko uopšte vredi čuvati možda i ne preterano vredne vidike na ovom mestu, ipak mi deluje da je pravljenje ovako monolitnog zida malo previše. Poneka visoka kula je OK, ali ne ovoliko, bar ne u Starom gradu, i bar ne ovako blizu reke zbog vrlo bliske tačke ograđivanja. Proređenost je poželjna ne samo zbog vidika, nego i zbog otvorenog prostora, tj zbog izbegavanja dugotrajnog i neprekidnog zaklanjanja Sunca, zbog mikro klime i strujanja vlažnog i čistog vazduha.

Inače, o opasnostima nesputanog povlađivanja investitorima na obalama smo već pričali povodom ove slike, tj bukvalne krađe pogleda i vrednosti investicije svim drugim investitorima i građanima koji žive iza ovakvih neprobojnih vizuelnih zidova.

Benidorm-beach.jpg
 
Dve saobraćajne trake po ulici i simbolična širina travnjaka? Koliko je široka ova ulica, a koliko su visoke zgrade u njoj i svuda naokolo? Koji je odnos? Da li Sunce IKADA stiže do dole? Da li se leti vazduh uopšte pomera na dnu ovih kanjona od stakla i betona? Ne samo zbog ogromne visine okolnih zgrada nego i zato što su ovo praktično ZATVORENI blokovi. Trotoar je uglavnom zatvoren nekim dugačkim objektom koji se pruža duž ulice. Uzevši u obzir količinu prostora za pešake, automobile, i otvorenost blokova, Novi Beograd je za ovo super luksuzno naselje budućnosti.

3362087353137afa5cf28673826219_640x453.png
 
Hehe, treba li da budem maliciozan i da pitam kako taj toranj komunicira sa zaleđem, koji mu je karakter arhitekture u odnosu na našu tradiciju?

Emiratsko etno selo u srcu Beograda? :)

(Iako mi se "Terminator" kula sa druge slike, van ovog konteksta, zapravo dopada.)

Sent from my Blade using Tapatalk 2
 
Upropaštavate ovaj sjajan forum svojim politikanstvom, spinovanjem i klasičniom trolovanjem.

Igore, ovo se otrglo kontroli.
Preduzmi nešto dok ne bude kasno.
 
Belka

Не видим поенту негирати пројекат на начин на који ти то радиш. Састав форума се нагледао од кад постоји више нереализованих пројеката него реализованих и буди сигуран да се нико није "упецао" иако дискутује о пројекту као да ће се сутра кренути са изградњом. Интелигенција људи на форуму је изнад масе којој су предизборни памфлети намењени. Не треба да нас упозораваш да не изгубимо разум, јер га нико не губи.

Лично у реализацију овога не верујем, али ме то не спречава да дискутујем о њему као да сутра креће градња. Та дискусија је добра и пожељна јер се њоме кристалише какав град Београђани желе, како га треба планирати и градити, шта је лоше, шта је неопходно и пожељно. Дакле, без обзира на могућност реализације, потребна је дискусија као да се сутра удара камен темељац.
 
157713604153137af52ca47595473621_orig.png


Ako je ovo dole desno Zeleznicka stanica, a deluje da jeste, gde je zgrada Poste u Savskoj?
 
Ne mogu da progutam ovaj trznjak na obali... Da je pozadi do Savske pa ajde...
 
@Belka, Eukaliptus,

Kao sto lepo rece STF, ovde se niko ne peca niti je izgubio zdrav razum gledajuci sta nam je sve servirano u predizbornoj kampanji.
Jednostavno diskutujemo na forumu o projektu i razmatramo ga kako evoluira i da li ima ili nema sanse da se on izgradi, jednim delom ili kompletno.

Ovde se niko ne takmici, niko ne zeli da bude u pravu ili da dokaze drugima da nisu u pravu i da ih stavi na stub srama.
Pricajmo o arhitekturi, urbanizmu, za sta je i ovaj forum namenjen.
 
Belka,
Malo si nas smorio sa svojom teorijom zavere oko ovog projekta.Mislim da je svako od nas dovoljno inteligentan da formira sopstveno mišljenje o svim projektima o kojima se diskutuje na forumu.Ja lično verujem da će se graditi ali moje mišljenje je jedno a dikusija o prjektima,dobrim i lošim stvarima je nešto sasvim drugo.Možda one pruge,udžerice i deponije treba da ostanu narednih 50 godina na tom mestu pa da se neko seti da ih izmešta i ako ništa drugo poseje travu i napravi park.Ali bez hrabrosti vizije i odlučnosti nema napretka i uvek će nam neko drugi biti kriv i odgovoran za našu stvar.Slažem se da ljudi iz Emirata ne bi svoj ugled,znanje a na kraju krajeva i novac uzalud prosipali i traćili na jednu malu Srbiju da nisu ozbiljni i rešeni u tome da se projekat realizuje.
 
Vrh