Išao sam da pogledam taj "početak radova" na donjem nivou obaloutvrde. Meni i dalje izgleda da je u pitanju neka proba ili nešto privremeno, pošto se to ovako zaista nikada ne radi. Geotekstil jeste u izvesnoj meri prilagodljiv terenu, ali ipak ne sme biti postavljen na isuviše neravnu površinu jer će se pocepati. A ovde su ga položili direktno na krupan i oštar kamen, i na na svo moguće đubre i korov, šta god da se ispod zateklo. Nema apsolutno nikakve pripreme terena.
Ako se negde zatekla hrpa krupnog kamenja oštrih ivica, nema problema, pravo na nju.
Takođe nikom nije bilo ni na kraj pameti da bar pokosi ovaj korov, nego su geotekstil položili, onako, "po vrhu" svog ovog zeleniša.
Ako su negde preostali donji delovi izlomljenih stabljika, ni njih nisu uklonili. Naravno, geotekstil je na tim mestima VEĆ pocepan.
Tamo gde nema oštrih delova izlomljenih stabljhika, ima svega ostalog. Šta god da je Sava nanela, i dalje je ostalo na istom mestu. Plastične flaše i đubre svake vrste je samo prekriveno geotekstilom.
Tako da zaista nemam predstavu šta oni ovde rade. Jedna od mogućnosti bi bila da su odustali od namere da brzo naprave donji nivo, pa sada pokušavaju da bar privremeno i provizorno od ispiranja zaštite delove Promenade koji klize (mada bi čak i u tom slučaju ovakav posao bio veoma aljkav). Recimo zato što se cela Promenada i dalje pomera, što je sada već veoma primetno, pa se možda plaše šta će biti u periodu visoke vode?
Sem odvajanja spoljašnjih talpi i krivljenja dekinga pored ograde, sada je već lako uočljivo i DODATNO odvajanje kompletnog isturenog dela na unutrašnjem redu talpi. Ova rupa je dostigla veličinu od 26 mm.
I ne samo što se odvaja i ide u smeru ka Savi, nego se i podiže. Trenutno je viša za čitavu debljinu dekinga.
Kod Savanove broj 2 se više i ne može normalno hodati. Ploče se klate ispod nogu, i stalno zapinjete o njih. Ljudi tuda veoma retko prolaze.
Sledeći problem je naglo propadanje drvenih rukohvata na ogradi. Prepostavljem da drvo nije bilo suvo, pa je počelo da puca. Takođe, zaštita nije bila dobra. Evo na šta to sada liči.
Kamion Koka-Kole je ovde postao stalan deo inventara.
Jedna stvar koja mi se dopada je način na koji su sredili ovu fasadu kulturnog centra Grad. Doduše, ne znam zašto devojka ima baš ovu, vrlo karakterističnu kapu, ali dobro. To pokazuje da i stare zgrade po Beogradu mogu izgledati sasvim drugačije.
Noću:
I danju: