Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Bar bogatunerima nece biti skuceno na ovom platou.
 
Upravo tako. Obratite pažnju na budući broj ljudi po kvadratnom metru otvorenog prostora, dole i gore, na javnom i na privatnom nivou. Viša klasa i niža klasa, bukvalno. Naravno, i na vrstu sadržaja ponuđenog gore i dole. Gore drveće, zelenilo, ležaljke i bazeni, a dole kafane i prodavnice. Pravi obrazovni program. Vrli Novi Svet najzad stigao i Srbiju. Ne bih ništa rekao da sve ovo nije trebalo da bude javni prostor (što je delom i bio), ali ovako ...
 
Ako bude ovako bici staza mora da se izmesti. Preblizu ce biti lokala i basta kafica. Samo je pitanje gde? kada je na donjem nivou obaloutvrde nemoguce ubudziti stazu zbog ovih platformi koje prave prekid.
 
Биће то тзв. спора стаза, брзу стазу ће урадити иза, уз булеваре.
 
Segregacija umesto Central Park-a. Inace to je trend u Beogradu. Najskuplji i najboje prodavani stanovi su u "gated comunities". Razlog tome je sto je opsti nivo infrastrukture, odrzavanja i socijalne strukture toliko los, da je jedini nacin da se nekako zidovima ogradite od ostatka raspadnutog okruzenja. Ove segregovane kule su tipicne za Latinsku Ameriku.

Taj proces je bio jak i u Britaniji 80-h za vre me MTatcher, svuda su nicale ovakve ogradjene zajednice. 2000-ih je bilo mnogo bolje jer je vlast digla kvalitet cele socio-urbane strukture. Tako da je recimo Notting Hill od slama postao kul mesto. Danas opet imamo organizovanu segregaciju na delu u Uk. Ljudi misle da probem imigracije neresiv.

Kljuc je u podizanju kvaliteta cele zajednice a ne u kulama za bogate, tako svi dobijaju i kratkorocno i dugorocno.

Zato treba raditi na REGENERACIJI a ne novoj masovnoj izgradnji, narocito ne ovako i na ovom mestu koje pripada svima. Gde mora da bude sto kaze Jovini i Bakic - BEOGRADSKI CENTRAL PARK.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=393334#p393334:zjw50ks1 je napisao(la):
Дошљак » Uto Jun 21, 2016 9:31 pm[/url]":zjw50ks1]Биће то тзв. спора стаза, брзу стазу ће урадити иза, уз булеваре.

Postojanje bilo koje obelezene trake ce psiholoski navoditi bicikliste da voze ne bas "sporo", jedino resenje bi bilo da se asimiluje bici staza sa setalistem bez ikakvih obelezavanja, mada to i nije bas fer prema biciklistima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=393335#p393335:2ezp63hj je napisao(la):
dosen » Uto Jun 21, 2016 9:34 pm[/url]":2ezp63hj]

Zato treba raditi na REGENERACIJI a ne novoj masovnoj izgradnji, narocito ne ovako i na ovom mestu koje pripada svima. Gde mora da bude sto kaze Jovini i Bakic - BEOGRADSKI CENTRAL PARK.

Amin
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=393338#p393338:3c5s7mk3 je napisao(la):
Bulbulderac17 » Уто Јун 21, 2016 9:48 pm[/url]":3c5s7mk3]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=393334#p393334:3c5s7mk3 je napisao(la):
Дошљак » Uto Jun 21, 2016 9:31 pm[/url]":3c5s7mk3]Биће то тзв. спора стаза, брзу стазу ће урадити иза, уз булеваре.

Postojanje bilo koje obelezene trake ce psiholoski navoditi bicikliste da voze ne bas "sporo", jedino resenje bi bilo da se asimiluje bici staza sa setalistem bez ikakvih obelezavanja, mada to i nije bas fer prema biciklistima.

Слажем се, само сам се сетио да се пре радова причало о томе да ће бити "брза" стаза и "спора" стаза.
 
Mala vizuelna ilustracija klasnih aspekata ovog kombinovanog rendera i puta kojim smo krenuli. Ili, da nastavim sa literarnim referencama, H. G. Vels ima jedan čudan roman koji danas i nije nešto naročito ubedljiv, ali zato ima savršen naslov, "Oblik stvari koje će doći" (The Shape of Things to Come):

IMG_5033_resize.jpg

IMG_5034c_resize.jpg


Kao što vidite, ovaj naš sugrađanin sa Promende nosi kese za đubre, i obučen je u kese za đubre. Živi od njih. A obuća mu je od plastičnih flaša za Koka-Kolu koje je privezao uskim plastičnim trakama za pakovanje robe. Veoma je upečatljiv i ponosan. Kada hoda, korača uspravno, uzdignute glave, a oko njega se širi i zvuk i miris, tako da se zna ko dolazi. Može se čuti izdaleka zbog karakterističnog zvuka gužvanja plastičnih flaša koje mu služe kao sandale: kraak, kraak, kraak, kraak, kraak ....
 
Kako se blizimo zavrsetku tranzicije ka kapitalizmu ovoga ce biti sve vise.

Na zalost tuzna istina. Tako je u svim vecim gradovima pa ce biti i u Beogradu.
 
Vec neko vreme se termin gated communities u diskusiji (svesno?) pogresno koristi da ilustruje ionako vec lose odlike ovog projekta. Kao sto samo ime govori gated communities fizicki sprecava lica da ulaze na posed a to u slucaju BNV nije slucaj i dovoljna je samo jedna brza pretraga na Google pa da se vidi o cemu se radi. Termin koji trazite (ili bi trebalo da pocnete da korisitite po mom misljenju da ilustrujete tu odliku BNV-a) je gentrifikacija i odnosi se na ekonomsko uniformisanje delova grada kroz povisenu vrednost zemljista, kvadrata i ekonomskih sadrzaja, koji onda postaju nedostupni za zivot ljudima sa manjim primanjima ali ih ne sprecava fizicki da borave tu i eventualno koriste usluge. Jasno je da postoje paralele izmedju dve pojave/termina (one koje se odnose na nedostupnost i izdvojenost) ali su samo metaforicke i oba termina jasno definisu pojave koje oznacavaju. Jedan od njih nije primenjiv na BNV.
 
Bice u bgh2o i jednog i drugog dzentrifikacija savamale je u toku a zatvorene zajednice stizu polako
 
"Ako bude ovako bici staza mora da se izmesti. Preblizu ce biti lokala i basta kafica. Samo je pitanje gde? kada je na donjem nivou obaloutvrde nemoguce ubudziti stazu zbog ovih platformi koje prave prekid."

@Bulbulderac Ništa ne mora da se izmesti. Koliko ja vidim, zeleni pojas i prelazi lepo rade posao, sve se to može uraditi i u kontinuitetu duž promenade skroz do Gazele.

Mislim da je prilično neprofesionalno donositi takve zaključke napamet, dok ne vidimo kako će sve na kraju da izgleda i funkcioniše. Da ne pričamo o tome kakve bi to negativne reakcije izazvalo kod javnosti i kod biciklista. Ja mislim da ovde pre planeri moraju da se snađu i da uklope bicikliste (o čemu verujem da razmišljaju), nego da ih sad negde sklanjaju.

Ako vi bavljenje urbanizmom zamišljate tako što bicikliste negde "sklanjate", a oni to ne da ne žele, nego im obesmišljavate kretanje potpuno, onda ste opasno izgubili fokus. Moje otvoreno pitanje za sve vas ovde na forumu je šta ste vi konkretno uradili da šetalište bude šire, jer je očigledno da je prostora za to bilo. Da li je neko od vas pokazao interesovanje kada sam vas pozvano na sastanak sa BW??? Sada, kada ste videli da su vam neke sitne stvari prošle, "setili" ste se da pomerate bicikiste? Izvinite, ali mislim da je to od pojedinih forumaša jako nekorektno. Mi smo već pokazali da umemo da se borimo za naše, i naravno da nećemo odustati, nezavisno od vas. Dakle, nismo mogli da utičemo da promenada bude šira, ali zato ćemo da učinimo biciklistima medveđu uslugu i da predložimo ono što oni ne da ne žele, već se toga groze? Evo, ja predlažem da pešaci idu okolo. Biciklisti su tu već bili ranije. Ako ste se baš toliko brinuli za dobrobit pešaka i obespravljenu radničke klasu koja nema gde da šeta, zašto se odmah i glasno niste suprostavili planovima za usko šetalište? Zar nije Siniša Mali izjavio da je projekat otvoren za izmene, pa mogli ste da napravite delegaciju i da odete pa da predložite šire šetalište. Koliko ja vidim, Bulbuldercu su lokali i kafići svetinja, pa zbog njih treba da ukinemo biciklističku stazu? Da sam ja neko ko rukovodi projektom, dobro bih razmislio o takvom potezu, prvenstveno zbog ogromnog nezadovoljstva i to ne od strane biciklstičkih aktivista, već svih onih roditelja sa decom koji trenutno parkiraju rikše u Sava Play. I šta donosi pomeranje biciklističke staze? Ukrštanje sa tim istim pešačkim tokom, samo 20m dalje. Ja smatram da je pomeranje besmisleno, i da planeri moraju da nađu način da ne bude ukrštanja ili da ono bude svedeno na minimum. Predočene su im holandske studije koje jasno definišu kada je mešanje pešaka i biciklista moguće, a kada je potrebno fizički razdvojiti tokove i vidim da su se time rukovoldili u ovom slučaju. Ono što sam naučio baveći se biciklističkim aktivizmom je da morate da reagujete na vreme, jer se posle stvari teško menjaju. I to je ono što ja sad pokušavam da radim na svim poljima koja se tiču biciklističkog saobaćaja u celom gradu. Da ste se vi pitali (a hvala bogu niste), lepo biste planerima olakšali posao a biciklistima upropastili jedinu stazu koja valja u celom ovom gradu i koja je pritom najfrekventnija (pitam se samo zašto). I pitam se zašto na onim heat mapama za džogere i bicikliste najdeblje linije uvek budu uz reku??? Pa što ti ljudi ne trče kroz stambene blokove, saobraćaj, gužvu? Zar nije svejedno, pa staza je staza, trotoar je trotoar. Zar je okruženje uopšte bitno??? Ja stvarno ne mogu da verujem šta su pojedini od vas napisali, čak i bez ikakve deileme da li uopšte konsultovati bicikliste i šta bi to njima značilo? Čini mi se da je vaša pretpostavka da je nama svejedno kuda ćemo da vozimo, pa ste onda radi "višeg dobra" odnosno grupe stranih turista koja prelazi promenadu hrleći u Svarovski mudro zaključili da treba pomeriti bicikliste. Da ima para za tunel, verujem i da biste i tunel za bicikliste ispod predložili. Kome treba reka, kome treba sunce, svež vazduh. Svi pravac u šoping mol :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=393372#p393372:elmm2rxj je napisao(la):
Zuma » Wed Jun 22, 2016 12:48 am[/url]":elmm2rxj]Mala vizuelna ilustracija klasnih aspekata ovog kombinovanog rendera i puta kojim smo krenuli. Ili, da nastavim sa literarnim referencama, H. G. Vels ima jedan čudan roman koji danas i nije nešto naročito ubedljiv, ali zato ima savršen naslov, "Oblik stvari koje će doći" (The Shape of Things to Come):

IMG_5033_resize.jpg

IMG_5034c_resize.jpg


Kao što vidite, ovaj naš sugrađanin sa Promende nosi kese za đubre, i obučen je u kese za đubre. Živi od njih. A obuća mu je od plastičnih flaša za Koka-Kolu koje je privezao uskim plastičnim trakama za pakovanje robe. Veoma je upečatljiv i ponosan. Kada hoda, korača uspravno, uzdignute glave, a oko njega se širi i zvuk i miris, tako da se zna ko dolazi. Može se čuti izdaleka zbog karakterističnog zvuka gužvanja plastičnih flaša koje mu služe kao sandale: kraak, kraak, kraak, kraak, kraak ....

Recite mi da li bi ovaj čovek mogao da se šeta "zabranjenim,segregovanim delom grada"? Kao što znate na promenadi ima pripadnika obezbedjenja da li ga je neko zaustavio,legitimisao udaljio sa šetališta zato što je "neprikladno obučen "?

Kad već pomenuste koka-kolu da li znate koliko košta limenka koka-kole u Savanovi 2? Raspitajte se pa mi javite gde bih u ovom gradu,u nekom kafiću mogao da je nadjem po ceni od 90 dinara i nižoj?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=393335#p393335:3ljw31nf je napisao(la):
dosen » 21 Jun 2016 09:34 pm[/url]":3ljw31nf]Segregacija umesto Central Park-a. Inace to je trend u Beogradu. Najskuplji i najboje prodavani stanovi su u "gated comunities". Razlog tome je sto je opsti nivo infrastrukture, odrzavanja i socijalne strukture toliko los, da je jedini nacin da se nekako zidovima ogradite od ostatka raspadnutog okruzenja. Ove segregovane kule su tipicne za Latinsku Ameriku.

Taj proces je bio jak i u Britaniji 80-h za vre me MTatcher, svuda su nicale ovakve ogradjene zajednice. 2000-ih je bilo mnogo bolje jer je vlast digla kvalitet cele socio-urbane strukture. Tako da je recimo Notting Hill od slama postao kul mesto. Danas opet imamo organizovanu segregaciju na delu u Uk. Ljudi misle da probem imigracije neresiv.

Kljuc je u podizanju kvaliteta cele zajednice a ne u kulama za bogate, tako svi dobijaju i kratkorocno i dugorocno.

Zato treba raditi na REGENERACIJI a ne novoj masovnoj izgradnji, narocito ne ovako i na ovom mestu koje pripada svima. Gde mora da bude sto kaze Jovini i Bakic - BEOGRADSKI CENTRAL PARK.
Vidi se da nikada nisi bio na zapadu.
Gated Community je skup kuca (uobicajeno townhouses ali nekada i single family homes) za koji ti treba badge access. Taj naziv se uobicajeno se koristi na primer za projekte kao sto je Lustica Bay. Bez obzira sto nije "gated" to se ipak smatra "gated community" iz prostog razloga sto to oznacava da ti placas poseban maintenance fee za odrzavanje kuca kao i fee za odrzavanje tog celog skupa kuca zajedno sa placem.

Ovo sto mi imamo u Beogradu na vodi je zapravo zgrada sa amenities.
(Konacno i takve stvari da dodju u Beograd i nadam se da ce zabraniti izgradnju zgrada koja nije po standardu kao sto je Beograd na vodi).

Razlika izmedju ove zgrade i ostalih zgrada jeste sto ce se potpisivati poseban ugvor (u Srbiji to zovu FM Ugovor) ali u USA se to zove HOA (Home Owner Assosiation) po kome ce biti definisana svaka sitnica. Na primer ne moze da se pusi u stanu (zbog protivpozarne zastite), odrzavanje krova se placa iz budzeta, upravni odbor zgrade, firma koja ce da odrzava zgradu itd itd. Da ne moze svako da stavlja velike komade namestaja na terase ili da ne moze da kaci klimu kako se kome cefne na fasadu zgrade. To se precizira tim FM Ugovorom.

Ti to mozes po svom cefu da zoves "gated community" ili kako vec hoces ali to sto ove dve zgrade imaju se zapravo zove "common areas" i "amenities".

Ja na primer ne bi ni voleo da zivim u zgradi koja nema neke amenities ili zajednicke delove zgrade za razonodu. Mislim da je konacno dosao neko sposoban da napravi i organizuje to sve kako zapravo i treba da se organizuje u modernoj drzavi.
Steta je sto ima toliko njih koji hejtuju sve zivo i mislim da bi morala da postoji neka odgovornost za sve koji hejtuju svaki dobar projekat u Srbiji a oni da organizuju bila bi katastrofa.
 
Realno biciklistickoj stazi nije mesto na ovom potezu.

Nek poplocaju stazu, pa ko oce nek protera bicikl tuda, a iza zgrada do reke napraviti bici stazu, pokraj bulevara ko sto neko rece.
 
Значи бициклисти треба да возе иза зграда, а радње у којима људи више гледају гардеробу и остале производе него што уживају у погледу на реку треба да гледају на реку?
 
^^
pa da.
A biciklista koji oce da gleda reku nek tera po poplocanom setalistu. :sesir:

EDIT: Nije realno da u zoni setalista bude biciklisticka staza. I nadam se da je ovo privremeno resenje i da ce je izbaciti kada izgradjenost na tom potezu bude veca i kada krenu sa putnom infrastrukturom u SA.
 
Е па по мени реално на овом потезу није место ни радњама, кафићима и хотелима.
 
Поново прича о бициклистима. Првобитна идеја о изградњи две паралелне стазе, споре (на шеталишту) и брзе (дуж централног булевара) је била одлична. Бициклистима није ваљала и издејствовали су псеудобрзу стазу по сред шеталишта.

Па то би било као када би почупали гранитне плоче по сред Кнез Михаилове и изасвалтирали стазу. У пракси то би остала спора стаза, као што ће овде у пракси остати спора стаза.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=393384#p393384:26sd58if je napisao(la):
Dordevic » 22 Jun 2016 05:17 am[/url]":26sd58if]Vec neko vreme se termin gated communities u diskusiji (svesno?) pogresno koristi da ilustruje ionako vec lose odlike ovog projekta. Kao sto samo ime govori gated communities fizicki sprecava lica da ulaze na posed a to u slucaju BNV nije slucaj

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=393401#p393401:26sd58if je napisao(la):
vradovic » 22 Jun 2016 08:27 am[/url]":26sd58if]
Vidi se da nikada nisi bio na zapadu.
Gated Community je skup kuca (uobicajeno townhouses ali nekada i single family homes) za koji ti treba badge access. Taj naziv se uobicajeno se koristi na primer za projekte kao sto je Lustica Bay. Bez obzira sto nije "gated" to se ipak smatra "gated community" iz prostog razloga sto to oznacava da ti placas poseban maintenance fee za odrzavanje kuca kao i fee za odrzavanje tog celog skupa kuca zajedno sa placem.

Ovo sto mi imamo u Beogradu na vodi je zapravo zgrada sa amenities.
(Konacno i takve stvari da dodju u Beograd i nadam se da ce zabraniti izgradnju zgrada koja nije po standardu kao sto je Beograd na vodi).
...

Ti to mozes po svom cefu da zoves "gated community" ili kako vec hoces ali to sto ove dve zgrade imaju se zapravo zove "common areas" i "amenities".

Zovemo ih gated communities iz razloga sto:
- su to privatne zgrade sa cuvarima gde ce biti zabranjen pristup ostalima
- imaju neke dodatne mogucnosti, tzv. amenities

E sad, ovo gore navedeno samo po sebi nije lose, ali oslikava jednu klasnu segregaciju. Sto opet ne bi bilo tako strasno da ovo nije proglaseno projektom od nacionalnog interesa. Slika gde je gore bazen i sirok prostor a dole zgurano javno setaliste je meni vrlo neprijatna.

Tako da primeri iz Latinske Amerike su vrlo na mestu. Mi jedni pricamo o socijalnim aspektima ovog projekta, a vi neki drugi samo o svojim guzicama. Sto je legitimno ali je i vrlo ruzno.
 
Kada budu krenuli radovi na donjim nivoima biciklisti bi trebalo da se izbore da dobiju donji nivo najbliži gornjem šetalištu namenjen samo njima,jer u perspektivi na gornjem nivou gde je sada staza neće biti ni "s" od spore,a ni "s" od staze.
 
Vrh