Ili recimo, jedan komentar o tobožnjoj spremnosti vlasti na saradnju, samo ako, po STF-u, budemo "konstruktivni".
...
"No, namena ovog napisa nije da se bavi stručnom analizom i osvrtom na multidisciplarne aspekte “Beograda na vodi” nego, gore pomenutim, ignorisanjem stručne pa i opšte javnosti. U Premijerovoj višestrukoj radnoj hiperaktivnosti, sa neverovatnim rasponom od višesatnog kabinetskog rada, preko nebrojenih privrednih i diplomatskih angažmana, pa čestih TV gostovanja, zatim poseta mnogim gradilištima sve do otvaranja čak i mpnornih građevinskih objekata,
predsednik Vučić, začudo, nije, tokom dve godine, našao ni tri-četiri sata da se susretne sa predstavnicima stručnih ustanova i udruženja i da tako, neposredno, verujem konstruktivno, sučeli stavove oko kapitalno značajnog poduhvata kakav je kompleks “Beograd na vodi”. Na to ga, eto, nisu podstakli ni mnogobrojni kritički napisi objavljeni tokom protekle dve godine, a posebnu pažnju privlači pojava da se oni ne stišavaju ni danas u vreme započete gradnje prvog objekta. Tako se brojnim, ranije objavljenim reagovanjima (Bakić, Bogunović, Bojović, B. Kovačević, M. Kovačević, Petovar, Stojkov, pisac ovog teksta i mnogi, mnogi drugi…) nedavno pridružio svojim intervjuima u listovima Danas i Blic i uvaženi akademik Ljubomir Simović u kojima on, uz protivljenje ukupnom konceptu “Beograda na vodi”, predlaže pokretanje akcije pod nazivom ODBRANA BEOGRADA (
"Potrebna odbrana Beograda" http://rs.n1info.com/a114471/Vesti/Ljub ... -vodi.html) sa idejom da ona obuhvati i poznati pokret mladih NE DA(VI)MO BEOGRAD.
Dakle, evo, prilike da svoju isticanu otvorenost i odvažnost za diskusione duele sa mišljenjima protivnim njegovim stavovima Premijer pokaže pozivom delegiraniranim predstavnicima stručnih udruženja i ustanova, a, takođe, i istaknutim ličnostima suprotstavljenih koncepciji projekta, na jedan susret, na kome bi učestvovali i njegovi najbliži saradnici, posvećen temi “Beograd na vodi”.
Bio bi to ne samo običan gest dobre volje, nego čak i obaveza, da Premijer, kao glavni inicijator projekta, prihvati ovaj predlog i pokaže spremnost na sučeljavanje sa mišljenjima suprotnim svojim stavovima, a sve u cilju nalaženja rešenja za eventualno modifikovanje, pa možda i radikalno preispitivanje izvođački tek započetog projekta, pri čemu se podrazumeva i mogućnost da Premijer argumentima uveri sagovornike u neophodno zadržavanje osnovne koncepcije projekta. Značaj ovog mega poduhvata sa nesagledivim uticajem na urbo-arhitektonsku sudbinu Beograda zaslužuje neophodnost jednog takvog susreta.
Milorad H. Jevtić
Arhitekt i arhitektonski kritičar
25. februar 2016.
(Tekst ponuđen, ali neobjavljen u Politici)
http://aas.org.rs/dve-godine-beograda-na-vodi-2/