Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

И ја сам се чудио, а међу стварима које су ми пале на памет била је и њихова "аутопутизација"...
 
Wtf, kakva rekonstrukcija? A člana čiji nick ne smemo spomenuti ne prizivaj :p
Silne milijarde su najavljene, 3.1 ovde, 4-5 za onaj proizvodni pogon za procesore, poljoprivreda, kanal dunav-morava....

Dok ne sredimo privredu, dragi moji, nema ništa ni od gradnje niti bilo čega drugog. Cene nekretnina su pale ekstremno, i očekujem da još ljosnu. I sad će neko da gradi nove komplekse? Nešto ne vidim ni da se postojeći molovi ubijaju od posla. Živim preko puta ušća i Ušće je videlo bolje dane.

Potpuno se slažem sa Zidarom i Đangom. A za nešto bolje sad i nismo. Čvrsto verujem da nema odakle. Kad investiraš očekuješ da ti se to i vrati. Ceo ovaj kompleks? Sumnjam da bi se vratio i za 40 godina. Kao što i belvile i dalje prodaje stanove a koliko je vremena prošlo od pravljenja. Koliki su gubici za grejanje i održavanje tih stanova?
 
Transparentnost Srbija: Da li je za Beograd na vodi isključena konkurencija?

Transparentnost Srbija upitala je naldežne organe da li su dali mogućnost i drugim potencijalnim investitorima da formiraju zajedničko preduzeće i predlože projekat za izgradnju "Beograda na vodi", i ako nisu, na osnovu kojeg propisa su isključili konkurenciju.

Izvor: Blic

Link:http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/43...je-za-Beograd-na-vodi-iskljucena-konkurencija
 
Transparentnost Srbija upitala je naldežne organe da li su dali mogućnost i drugim potencijalnim investitorima da formiraju zajedničko preduzeće i predlože projekat za izgradnju "Beograda na vodi", i ako nisu, na osnovu kojeg propisa su isključili konkurenciju.

- Da li će u budućnosti kada potencijalni investitor predstavi projekat koji predviđa formiranje zajedničkog preduzeća, u koje će država, odnosno grad uneti zemljište, a investitor novac, biti prihvaćena takva ponuda ili će se postupati selektivno prema investitorima - upitala je Transparentnost Srbija u saopštenju objavljenom na Fejsbuk stranici te organizacije.

Ta organizacija je takođe upitala na koji način će biti podeljena ulaganja, dobit i rizik poslovanja u budućem "zajedničkom preduzeću".

- Koji je pravni osnov formiranja zajedničkog preduzeća, da li je u pitanju projekat javno-privatnog partnerstva, da li se o njemu izjašnjavala Komisija za JPP, kako je predviđeno Zakonom iz 2011 - navodi se na Fejsbuk stranici TS.
 
Gorstak89":9we7vjcr je napisao(la):
Dok ne sredimo privredu, dragi moji, nema ništa ni od gradnje niti bilo čega drugog. Cene nekretnina su pale ekstremno, i očekujem da još ljosnu. I sad će neko da gradi nove komplekse? Nešto ne vidim ni da se postojeći molovi ubijaju od posla. Živim preko puta ušća i Ušće je videlo bolje dane.

U principu ako dobiju zemljise za dzabe od drzave sto se vec najavljujue, nema razloga da se Arapima gradnja ne isplati. S obizirom da se ne radi ni o kakvoj spektakularnoj arhitekturi, oni mogu da grade po manjoj ceni od Dulvilla i Belvilla da bi bili u plusu. Mogu da grade po solidnoj ceni na najboljoj lokaciji u gradu. Tako bi pao kvadrat na periferiji, a ovaj projekat bi bio i dalje rentabilan.
 
Pa ako im poklone zemlju onda to baš i nije lepo :) Ta zemlja tu mnogo vredi da bi bila poklonjena. Koliko tačno vredi to je pitanje na koje ja ne mogu da dam odgvor ali vredi više od 0 dinara po m2.
Ja razumem da smo mi skoro pa stigli na dno i da više nema šta da se troši, ni privatizacije ni krediti ni donacije.. Ali bih radije da sada pretrpimo neku godinu i da se reformišemo. Pa taman kad izađemo iz toga valjda bi se i kriza malo sredila, i valjda bi imali koju fabriku više i koje radno mesto više. Pa da napravimo nešto stvarno korisno i dobro. Ako bi prodali SA za 3 milijarde tu bi moglo mnogo infrastrukture da se napravi. 2 linije metroa, obilaznica sa sve mostom za pančevo, tunel za UMP i prelat preko auto puta...
Skeptičan sam. I nemam više šta da dodam, čekam da vidim šta će se dalje dešavati.
 
vranac":23boup9n je napisao(la):
U principu ako dobiju zemljise za dzabe od drzave sto se vec najavljujue, nema razloga da se Arapima gradnja ne isplati. S obizirom da se ne radi ni o kakvoj spektakularnoj arhitekturi, oni mogu da grade po manjoj ceni od Dulvilla i Belvilla da bi bili u plusu. Mogu da grade po solidnoj ceni na najboljoj lokaciji u gradu. Tako bi pao kvadrat na periferiji, a ovaj projekat bi bio i dalje rentabilan.


Баш тако. Ако цена градње на тој локацији буде нпр. 900 евра по квадрату, исплатиће им се посао - продали одмах све за 1.400 евра/м2, или у року од десет година за 2.100 евра/м2.
Помињано је већ да ће бити пронађен начин да се држава и град задовоље, а сад се прича и о изградњи опере. То је идеалан начин за "нетранспарентно" пребијање: ми вама објекат од 75 милиона (проценио страни консултант на толико, а нас је коштало 32 милиона) и то је то.
Реално, начин на који се ушло у овај пројекат рађа превелике сумње у мислећих људи који знају како свет функционише.
 
Ponekad je iz truda uloženog u idejni projekat moguće zaključiti koliko je predlagaču do njega stalo. Ako je sve u redu, to i dalje ne mora da znači ništa, ali ako je siromašan i rađen na brzinu, to definitivno govori da ne računa preterano na njega. Iako je ovo tek idejni projekat, ipak bi i u njemu moralo da postoji dovoljno ideja da bi se one mogle dalje razrađivati, a da sve ipak ima jasnu fizionomiju i okvire koji čitavoj celini tokom daljeg razvoja garantuju funkcionalnost i sklad, tj dobro uklapanje pojedinih elemenata, ali i neki jasan identitet.

Međutim, iz ovoga što su nam do sada pokazali, ja mogu da otkrijem jedino ideju radijalnih i polukružnih ulica sa centrom na obali, i bukvalno svega ČETRI zgrade koje imaju neku posebnost koja govori da je o njima neko uopšte razmišljao. Sve ostale zgrade izgledaju kao da imaju sasvim slučajan oblik, biran tako da se ne ponavlja kad se posmatra odozgo. Jedino što je projektant imao na umu je verovatno "ovde idu neke zgrade". Isto važi i za pešački most koji potpuno zaustavlja saobraćaj na reci, i koji je očigledno prosto iskopiran, a da za to nije potrošeno više vremena od onog potrebnog za pomeranje miša. Nije vidljiva ni neka pažnja posvećena ulicama, zelenilu ili malim trgovima. Ali je zato na levoj obali Save umesto parka koji se sastoji uglavnom od otvorenih travnjaka, nalepljena gusta šuma (zbog ravnoteže i više zelenila na renderu), a ono divlje naselje pored njega je iz istih razloga zamenjeno totalno izmišljenim blokovima izgubljenim u zelenilu. Pa opet isto to levo i desno od Gazele i Starog Savskog mosta.

Šta preostaje? Raster ulica? To direktno i maltene automatski proizilazi iz kružne simetrije sa fokusom na obali, što se zatim polako ispravlja i pretvara u pravu liniju koja sledi Savsku ulicu. Od ove četri zgrade koje su projektantu jedino bitne, jer se oko njih bar donekle potrudio, tri su na samoj obali, a šoping mol je samo malo pomeren u unutrašnjost, očigledno zato što tamo ne može da stane, jer zauzima DRASTIČNO veći deo zemljišta od bilo čega drugog u čitavom Savskom amfitetru, ali i zbog lakšeg saobraćajnog pristupa. Sve tri preostale zgrade su bukvalno na samoj ivici vode, toliko da ih i šetalište zaobilazi, a ova centralna čak i ulazi u tok Save u tolikoj meri da već i samo to predstavlja opasnost po plovidbu. Oko nje izgleda da postoji kružno šetalšite dostupno svima, pošto i most počinje na tom mestu, ali oko druge dve jednostavno nema mesta za bilo kakvo dovoljno široko šetalište, pa možemo zaključito da tako nešto i ne postoji, bar ne šetalište dovoljnog kapaciteta i zato otvoreno za sve građane. I to je za ovaj plan bukvalno sve što je na prvi pogled vidljivo.

Šteta što ne žele da nam predstave slike veće rezolucije i više detalja o samom projektu, ako oni uopšte postoje. Pošto ih u javnosti nema, za sada se mogu izvlačiti zaključci samo na osnovu onoga što nam je ponuđeno. A to, nažalost, sugeriše jedino da je na ovo neko utrošio vrlo malo vremena, da je rađeno takoreći usput, kao i da su jedini konkretni objekti koje bilo ko trenutno ima na umu gigantski šoping mol i zauzeće pozicija na čitavoj desnoj obale Save sa tri strateški raspoređena objekta IZUZETNO velikih dimenzija. Sudeći po vremenu investiranom u vizuelno predstavljanje jasne i posebne ideje o pojedinim objektima na planu, sve ostalo izgleda savršeno nebitno.
 
Srdjan Rupar, zagonetno ime, zar ne?
Covek se intezivno bavi projektom `Beograd na VODI`

name: HIDROPLANING DOO BEOGRAD
trading style: PREDUZEĆE ZA PROJEKTOVANJE, INŽENJERING I IZVOĐENJE RADOVA HIDROPLANING DOO, BEOGRAD (RAKOVICA)
legal form: Private Limited Liability Company
address: MILICE SRPKINJE 31A
post: 11090 BEOGRAD
registry number: 07746806
VAT number: 100227072
primary activity: 42.91 - Construction of water projects
employee no.: 9
Principals
SRĐAN RUPAR Managing Director

Izvor:
http://www.rating.rs/en/bonitet/HIDROPLANING

:grand: :kafa: :pob:
 
Ne mogu da dobiju zemljište džabe, jer mora da se odradi eksproprijacija koja košta 500-600 miliona evra. Te pare moraju da se pripreme kao minimum za početak ovog projekta. To znaju svi i još bolje znaju da tih para nema i da stoga neće biti ništa od ovog projekta. Reako sam već, da ako zakoljemo Savski amfiteatar zbog izgradnje šoping mola, onda stvarno nismo normalan narod. Biće to jedna od najvećih sramota Beograda, posle Ušća. Kao da smo predcivilizacija, pećinski ljudi. Treba što stručnijim postovima demaskirati i osporavati čitav ovaj projekat, kako bi se sami ingeniozni kreatori ove ideje, pribrali i rekli da to nema smisla.

Cena zemljišta u SA se kreće između 45.000 i 59.000 dinara za 1 kvm zemljišta. Cena celog zemljišta u SA je 600 miliona evra.
 
Значи држава ће да сама себи наплати екпропријацију 500-600 милиона евра.Не могу да еерујем да и даље инсистираш на тим небулозама.

За ово остало се мање-више слажемо.
 
Srbija | ponedeljak 20.01.2014. | 13:46
"Raspisati konkurs za BG na vodi
Izvor: Beta

Beograd -- Rešenje za uređenje dela Beograda uz Savu trebalo bi da se izabere na međunarodnom konkursu, izjavio je danas predsednik Udruženja arhitekata Srbije Igor Marić.

Prema njegovim rečima, ne bi trebalo da se veliki projekat kao što je Beograd na vodi gradi po ad hok principu.

On je agenciji Beta kazao da pitanje da li je Beogradu na tom prostoru potreban još jedan tržni centar i to površine 200.000 kvadratnih metara, koji će umesto izlaska na reku, zatvoriti taj deo ili bi prednost trebalo dati kulturnim sadržajima.

Marić je istakao da Udruženja arhitekata Srbije pozdravlja svaku inicijativu za uređenje tog dela grada, ali da je potrebno napraviti integralni, studiozan plan i uključiti građane i struku u kreiranje Beograda na Savi.

"O silaženju centra Beograda na reke govori se i razmišlja niz decenija. Postoje predlozi koje je na projektu Treći milenijum objedinila Srpska akademija nauka i umetnosti osamdesetih godina prošlog veka, devedesetih je promovisan Europolis, a sad govorimo o Beogradu na vodi", kazao je on.

Marić je rekao da se objavljuju informacije o tome da će, koliko sutra, početi izgradnja Beograda na vodi i plasiraju se virtuelne slike u novinama, a da institucionalno arhitekti Srbije, osim možda pojedinci, nisu uključeni u taj projekat.

"Čemu sad takva žurba kao da su trke? Valjda u ovoj našoj ojađenoj Srbiji treba, kada su ovakvi planovi u pitanju, pitati široki krug građana, arhitekata, inženjera, ekonomista", upitao je predsednik Udruženja arhitekata Srbije.

On je ocenio i da se nerelani rokovi početka za početak i završetak tog projekta jer je potrebno izmestiti saobraćajnu infastrukturu, doneti odluke relevantne uprave, poštovati procedure i uraditi detaljne, a ne samo prostorne planove. Marić je kazao da je pri realizaciji projekta potrebno voditi računa o uređenju dela na levoj, novobeogradskoj obali Save, za koji trenutno nisu predstavljeni projekti.

Srbija | ponedeljak 20.01.2014. | 18:06
Vučić:Mora se poštivati i tuđ novac

Vučić je na pitanje zašto nije raspisan konkurs za "Beograd na vodi", rekao da nema ništa protiv, ali da bi voleo da predstavnik udruženja arhitekata koji tražio da se raspiše konkurs, "pronađe tri milijarde i sto miliona dolara pa da raspise neki konkurs".

"Ja znam da nama Srbima nikada ništa nije dobro. Šta god da uradimo, uvek će se pronaći neko ko će u nečemu falinku da pronađe, pa makar to bilo najvelelepniji, najlepši mogući projekat za našu zemlju", rekao je Vučić.

Vicepremijer je rekao da će se poštovati zakon, ali je zatražio da se "nečiji novac poštuje".

"Ako mislite da idemo u Evropu, ali da se sprdamo s tuđim novcem, da ga nipodaštavamo, da je naša pamet mnogo preča i važnija i to što smo mi mnogo lepi, nego nečije tri milijarde dolara, a ja vas pitam gde vi mislite da mi živimo, gde hoćete da mi živimo!?", rekao je Vučić.

"Imate u Empajer stejt bildingu ili Rokfeler centru 'fast lejn' za 20 dolara da brže prođete. Svuda u svetu... Šta hoćete ljudi, da onaj ko da tri milijarde, da to ne poštujemo!? Pa kakav to svet hoćemo da pravimo? Hoćemo li u socijalističko samouporavljanje da se vratimo? Ja neću!", rekao je Vučić.

Vicepremijer je rekao da će preuzeti odgovornost.

"Pokažite ljudima danas kako izgleda Bara Venecija i pokažite 2017. kako će to da izgleda. I onda ću da vas pitam: 'A zašo ste pravili na svakom mestu prepreke i pokušavali nešto da zaustavite?'. Uopšte se neću obazirati na to i uopšte se državni organi neće obazirati na sve moguće prepreke, poštovaćemo zakon, ali ćemo posao da završimo", rekao je Vučić.

"Na hrastu sam i sam naučio lekciju. Mnogo sam je dobro naučio. Zbog toga što sam poslušao sve druge koji su solili pamet i držali predavanje danima, mi danas gubimo bezmalo dva miliona evra na godišnjem nivou zbog jednog drveta. Mnogo mi je drago to drvo, ali ta dva miliona evra mi treba da uzmemo od vas, od poreskih obveznika. Pa kada vas pitam da li više volite da za ta dva miliona evra izgradimo pet vrtića ili taj jedan hrast, vi mi odgovorite da više volite jedan hrast. Ali ja ne mislim da je to tako", rekao je Vučić.

Овако примитивну демагогоију нам ни Слоба из најгорих дана није сервирао.
 
Zanimljivo je pregledati realizacije kompanije Emaar properties koju vodi cuveni Alabbar,

njihov pristup arhitekturi i urbanizmu identican je u svim zemljama gde delaju a svodi se:

- za stambene krajeve na americki princip "gated comunities" to jest ogradjenih enklava sa gomilom identicnih kucica duz sirokih cesti bez ikakvog odnosa sa svojim okruzenjem.

images


File:Springs1.jpg


- za gusce urbane sredine na svezanj jednolikih samostojecih objekata opsluzenih prostranim saobracajnicama bez imalo odnosa sa svojom okolinom.

62abd07fe7034136b8541a4cff9f16c1.jpg


Moj je utisak da to preduzece i njeni rukovodioci imaju smisla za kvalitetnu arhitekturu i urbanizam koliko i pretendent Karadjordjevic za srpski jezik.

Dobar potez bi bio prosetati malo Alabara i Aleksandra Vucica kroz Beograd, od Kosancicevog Venca preko Neimara do Ceraka Vinogradi, da vide sta znaci kvalitetna urbana sredina, a zatim isti zaljubljeni par prosetati, insistiram na prosetati, kroz bilo koju realizaciju Emaar properties na svetu da im se zgadi zivot i zaborave na svoje vlazne snove o shopping molovima i autoputevima u srcu Evropskog grada u XXI. veku.
 
Зидар,проблем је у томе што се овај арапчић АлиБабар игра архитекте иако везе са том струком нема.И не није претеривање,човек заиста ове пројекте скрнави по свом укусу,отпушта архитекте,свој укус намеће стручњацима,бахати се...То чак имате и документовано у Дискаверијевој емисији о ЕМААР-у.
 
Kada bi Emaar mogao da sagradi makar jednu zgradicu u Beogradu bio bi to ogroman uspeh za kompaniju.

Ako jedna evropska demokratska (iole) drzava sa bogatim kulturnim, arhitektonskim i urbanistickim nasledjem prihvata da se u centru njenog glavnog grada napravi neko njihovo zdanje to valjda znaci da ih smatra dovoljno strucnim, pouzdanim, prefinjenim i obazrivim zar ne?

Ili mozda samo znaci da ta drzava zeli da se prikljuci privilegovanom klubu zemalja gde ordinira Emaar (Saudijska Arabija, Jordan, Maroko...) , bajnim sredinama gde narod ima srecu da ne mora ni o cemu da brine, jer ima brizne vladare koji znaju sta je za narod dobro i vode racuna da ne opterecuju postene ljude suvislim pitanjima o tome gde i kako zele da zive oni i njihova deca.
 
Belka , zemljiste korsiti ZS a vlasnik je drzava ,kada isele zeljenicu njima ce uzeti pravo koriscenja i onda ce to pravo dati novoosnovanom preduzecu .Tako nece zeljeznicama dati ni dinara ,Grad je platio zato sto je zeljeznicama navodno trebao onaj kolosjek .Kasni je cu obrazloziti ovo je ukratko
 
Srbija | ponedeljak 20.01.2014. | 18:06
Vučić:Mora se poštivati i tuđ novac

"Pa kada vas pitam da li više volite da za ta dva miliona evra izgradimo pet vrtića ili taj jedan hrast, vi mi odgovorite da više volite jedan hrast. Ali ja ne mislim da je to tako", rekao je Vučić.


pjongjang_na_vodi.png
 
Vrh