[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=371522#p371522:3reyva7i je napisao(la):
Zuma » Sun Feb 14, 2016 2:00 am[/url]":3reyva7i]
Nije problem u blizini obale reke, a nije ni u tome što neko ne može da shvati korist, nego su problem jednostavno pare, odnosno ukupna cena zadržavanja aktivne železničke stanice. Na gornjoj slici dobro pogledajte prilično upečatljivo rastojanje između železničke stanice i Save, pa to mentalno pomnožite sa 6. Na čitavoj toj dužini neko treba da plati da se šine ukopaju i pokriju. To je otprilike kao da ih ukopavate duž čitavog Novog Beograda, od Tošinog Bunara do Milentija Popovića (oko 3 km u oba slučaja). Ja sam protiv šina u nivou, ali ako su denivelisane na bilo koji način ... samo napred. Međutim treba biti svestan da u tom slučaju cena uopšte neće biti naivna. Pravi odnos ova dva rastojanja se vidi tek na mapi, ne na slici.
Nije neophodno ukopavanje cijelom dužinom trase od Savskog Trga do petlje Radnička.
Prostor ispod mostarske petlje niti će biti za neku visokogradnju niti je predviđen za saobraćajnice, odnosno na tom mjestu je petlja već denivelisana u odnosu na kolosjeke. Pored toga, prostor Sajma je takođe povezan podhodnicima ispod kolosjeka i bulevara a dodatno, razmišlja se i o povezivanju kolosjeka ispred Sajma sa Prokopom, što zbog visinske razlike znači dizanje kolosjeka kod Sajma umjesto njihovog ukopavanja, tako da jedini potez gdje zaista može postojati potreba za ukopavanjem je posljednji 1 kilometar pruge do željezničke stanice.
Kad se pogleda Egis-ova studija metroa za Beograd, može se dobiti približna slika o cijeni ukopavanja dva kolosjeka i nekoliko perona željezničke stanice...
Pogledajte prilog 5
po toj studiji, za metro, a približno primjenjivo i za željeznicu, cijena 1 dužnog metra metro tunela u otvorenom iskopu, tj "cut and cover" iznosi 22000 evra što bi za 1km iznosilo 22 miliona evra.
Za željezničku stanicu, ako bi uzeli cijenu predviđene podzemne stanice "Trg Republike", recimo, koja bi bila manja ali na većoj dubini i čija je cijena oko 19,8 miliona dobili bi ukupnu vrijednost ukopavanja stanice i kolosjeka do mostarske petlje oko 45 miliona evra. To bi bilo otprilike kao i ova druga faza radova na Prokopu.
Ako tamo, izvan centra nije problem naći 45 miliona, ne vidim zašto bi problem bio u centru grada u prostoru projekta BNV.
ALI, ni to nije sve.
Može se cijela stvar uraditi i BEZ UKOPAVANJA.
mi smo ili previše razmaženi ili zaista imamo fobiju od željeznice, što opet mogu da razumjem, ali u mnogim gradovima u svijetu željeznice nisu ukopane i ti gradovi savršeno funkcionišu. To je moguće i u Beogradu, a ako je novac toliki problem, onda je i poželjno.
npr,..
Kad se pogled regulacioni plan za BNV, može se vidjeti da predviđene saobraćajnice SAMO NA 3 MJESTA presjecaju šinski koridor. Odnosno, da šine i nisu naročita smetnja "silasku grada na rijeku".
Pogledajte prilog 4
Ja sam prilaze prostoru BNV podjeli na 6 pravaca (A-F).
Najvažniji pravci su A i B.
Pravac A povezuje BNV sa Brankvim Mostom i dalje, prema Beton Hali i Kalemegdanu.
Pravac B povezuje BNV sa centrom grada, Terazijama i Trgom Republike.
Ta dva pravca uopšte nisu u koliziji sa šinama i glavni pravac kretanja nije okomito na rijeku već paralelno sa rijekom. Zato je i važno ovo što Pantograf ponavlja 3 puta, da stanica nije na Savi, odnosno ne čini smetnju glavnom saobraćajnom toku.
Takođe je važan i pravac F kao veza sa Sajmom i koji opet nije u koliziji sa šinama.
Preostala 3 pravca, C,D i E presjecaju šine.
Od ta 3 pravca, najvažniji je D pravac a on je već denivelisan za automobilski saobraćaj u odnosu na šine, mostarskom petljom.
Jedina 2 preostala pravca (C i E) mogu stvarati problem ali oni su daleko od toga da budu važni. Zato i jesu planeri saobraćaja za BNV predvidjeli samo 3 saobraćajnice na ova dva pravca.
Saobraćajnica (1) i (2) su na pravcu C. Saobraćajnica (1) je mala pomoćna ulica, profila 1+1 i ne igra značajnu ulogu u saobraćaju.
Saobraćajnica (2) je važnija saobraćajnica ukupne širine 40m i ona je u plan označena kao "SAO2".
SAO2 može da prelazi kolosjeke i saobraćajnicu "SAO6" koja bi mogla biti paralelna kolosjecima
u podvožnjaku, otprilike kao na slici...
Pogledajte prilog 3
ta saobraćajnica (SAO2) ima 6 automobilskih traka i obostrano, pješačko biciklističke staze.
Blok 22 je onaj veliki park, a blokovi 23, 24 i 25 su stambeno-poslovni blokovi. U ovom rasporedu, blokovi 23 i 25 ne bi imali izlaz na SAO6 zbog kolosjeka i od njih bi bili odvojeni ogradom ili zidom. Takvih primjera u svijetu ima mnogo.
Naprimjer, Ljubljana...
U centru Ljubljane je željeznička stanica a nedaleko od nje velika saobraćajnica koja podvožnjakom prolazi ispod 4 željeznička kolosjeka...
Pogledajte prilog 2
na ulici to izgleda ovako...
Pogledajte prilog 1
Ova Ljubljanska saobraćajnica je još veća od planirane beogradske. Ima 7 traka i obostrano pješačko biciklističke staze. Razlika je još i u tome što su na nadvožjnaku u Ljubljani 4 kolosjeka a u BG bi bila 2 kolosjeka i 4 automobilske trake. Znači malo širi nadvožnjak.
Slično rješenje kao i za saobraćajnicu (2) bilo bi i za saobraćajnicu (3) koja se nalazi kod Sajma.