Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=364995#p364995:r9nk4inm je napisao(la):
Zuma » 30 Dec 2015 06:43 pm[/url]":r9nk4inm]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=364861#p364861:r9nk4inm je napisao(la):
milos.tro » 29 Dec 2015 08:33 pm[/url]":r9nk4inm]Zuma sve pohvale na trudu, imaš li sveziš fotki sa gradilišta?
Jedino ako se računaju ove dve.

Prva je, recimo, vodoprivredna. Puno prilično zaposlenih cevi. Sava pokušava da uđe, a oni se brane i prebacuju je nazad preko ograde ove čelične tvrđave. Ona ponovo ulazi, i tako u krug. Opsada traje.

IMG_3860c_resize.jpg

....

Da malo čudno ne stoje ove talpe "po najsavremenijoj tehonologiji"?

+ za Zumu, hvala za trud i za reportaže, sve najbolje u 2016.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=365047#p365047:2wd0xbqz je napisao(la):
vradovic » Thu Dec 31, 2015 5:49 am[/url]":2wd0xbqz]@milos.tro 10-15m?
Hvala na informaciji,pitam zato što bi do talpi išla granica budućeg šetališta,znači 15-20m od mreže gradilišta do talpi plus deo budućeg šetališta koji je sa druge strane mreže(još uvek nepoznato), u svakom slučaju sasvim prihvatljivo.

Koristim priliku da na temi na kojoj sam bio najaktivniji u protekle 2 godine,svim forumašima poželim dobro zdravlje i puno sreće kako poslovno,tako privatno u narednoj godini :) :gobb: :pob: :vops:
 
Hvala Milose!
Evo i ja se pridruzujem zeljama i da nam nova godina donese sto vise dobrog i u ovom dijelu Beograda pa shodono tome i na ovoj temi :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=365026#p365026:18rzf8fg je napisao(la):
milos.tro » 30 Dec 2015 11:00 pm[/url]":18rzf8fg]Zuma da li možeš da odrediš razdaljinu od bici staze do talpi ?
Od gornje ivice trenutne pozicije iskopa do gornje ivice stare obaloutvrde (vrh zaobljenog betona) ima 6 metara. Od gornje ivice stare obaloutvrde do talpi ima 14 metara.

Ali ti brojevi još uvek nemaju nikakvog značaja. Linije koju slede talpe je tako neobičnog oblika da veoma sumnjam da će one na bilo koji način biti vidljive kad se završi nova obaloutvrda. Njihova svrha je zaštita od prodiranja vode, a ne formiranje konačnog oblika obale. Talpe će ili biti isečene i poravnate na nekoj visini i zatim potpuno zatrpane ili, što je manje verovatno, potpuno izvađene. U svakom slučaju ne možemo na osnovu njihovog položaja odrediti gde će biti gornja ivica nove obaloutvrde.

Što se tiče ivice iskopa, ovo je samo trenutna lokacija do koje su stigli sa kopanjem. U jednoj od TV epizoda "Beograda na Vodi" rečeno je da će se stari nasip ispred ove dve zgrade kompletno ukloniti. Zato su talpe bile apsolutno neophodne. Čekalo se samo da se izmesti biciklistička staza i neke instalacije koje tuda prolaze, pa će nastaviti da ga uklanjaju.

Tako da trenutno znamo jedino položaj regulacione linije, ali ne znamo ni gde će biti biti ivica zgrada, tj aneksa, ni gde je kraj najvišeg nivoa obaloutvrde.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=365056#p365056:dpgz3bs9 je napisao(la):
relja » 31 Dec 2015 08:28 am[/url]":dpgz3bs9]
Da malo čudno ne stoje ove talpe "po najsavremenijoj tehonologiji"?
Novogodišnje rapoloženje. Malo su se nakrivile.

Ovo je rađeno po zastareloj tehnologiji, onoj od pre drugog svetskog rata.

IMG_6239c_resize.jpg

IMG_1664_resize.jpg


A ovo je rađeno najmodernijom tehnologijom, danas. :lol:

IMG_3851c_resize.jpg

IMG_3848c_resize.jpg


Eto dakle, uz čestitku sa ovako prigodno nakrivljenim i raspoloženim talpama, srećna Vam bila Nova Godina! :sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=365119#p365119:1xsutg7k je napisao(la):
Zuma » 31 Dec 2015 05:47 pm[/url]":1xsutg7k]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=365056#p365056:1xsutg7k je napisao(la):
relja » 31 Dec 2015 08:28 am[/url]":1xsutg7k]
Da malo čudno ne stoje ove talpe "po najsavremenijoj tehonologiji"?
Novogodišnje rapoloženje. Malo su se nakrivile.

Ovo je rađeno po zastareloj tehnologiji, onoj od pre drugog svetskog rata.

IMG_6239c_resize.jpg

IMG_1664_resize.jpg


A ovo je rađeno najmodernijom tehnologijom, danas. :lol:

IMG_3851c_resize.jpg

IMG_3848c_resize.jpg


Eto dakle, uz čestitku sa ovako prigodno nakrivljenim i raspoloženim talpama, srećna Vam bila Nova Godina! :sesir:


Baš je napredovala tehnologija :D
 
Srecna nova godina i da sledece godine vidimo zgrade, kulu, trzni centar i hotel W!
Naravno i Despotov city da pocne da se gradi. Metro!!

Happy New Year!!
 
Despotov City :D

Da se jahtama dovoze biznismeni da biznisuju od jutra do sutra u despotovim kafićima...
 
Ako ste se pitali kako uspevaju da se isprave kad se jednom nakrive. Evo kako :)

IMG_4499_resize.jpg


Ovde su zaključili da je ipak dosta, pa su izbegli uvlačenje u žlje******* prethodne talpe. Ali se ubrzo desi isto, i, kao za inat, uvek u istu stranu. Pa onda ponovo ispravljanje. Mislim da ima jedno tri ili četri ovakva "reseta" na ovom kratkom potezu.

IMG_4500_resize.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=365231#p365231:1qfcm5v3 je napisao(la):
Zuma » 02 Jan 2016 03:07 am[/url]":1qfcm5v3]Ako ste se pitali kako uspevaju da se isprave kad se jednom nakrive. Evo kako :)

IMG_4499_resize.jpg


Ovde su zaključili da je ipak dosta, pa su izbegli uvlačenje u žlje******* prethodne talpe. Ali se ubrzo desi isto, i, kao za inat, uvek u istu stranu. Pa onda ponovo ispravljanje. Mislim da ima jedno tri ili četri ovakva "reseta" na ovom kratkom potezu.

IMG_4500_resize.jpg

Evo kako se to kvalitetno radilo, pre 75-tak godina



(početak rata je omeo završetak radova na delu do mosta, a onda su aprilu / maju 1941 nadošli Sava i Dunav, pa otud voda iza bedema)

Koja je svrha ovakvog bedema ako talpe nisu čvrsto povezane žlje*******ovima? Kako misle da ostvare ravnotežu svih sila?
Jel' oni misle da ovo čupaju pa da ponovo pobijaju?
 
Ovo sa talpama je baš isfušerisano. Po ovim slikama koje je Relja postavio može se zaključiti da ni talpe nisu nepropusne,nego će verovatno poslužiti "džakovi i pumpe" kako ispomoć pri višem vodostaju,tokom proleća ako bude bilo potrebe.

Koliko sam razumeo talpe su ovde privremeno rešenje do početka izgradnje obaloutvrde najverovatnije tokom sledećeg leta kad bude bio najniži vodostaj.
 
Fotke je postavio napravio Zuma :)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=365243#p365243:1cuwmpf2 je napisao(la):
milos.tro » 02 Jan 2016 12:01 pm[/url]":1cuwmpf2]
Koliko sam razumeo talpe su ovde privremeno rešenje do početka izgradnje obaloutvrde najverovatnije tokom sledećeg leta kad bude bio najniži vodostaj.


Možda su tako planirali, ali treba reći i da obaloutvrda već postoji (dakle - grade na postojećoj), a i vodostaj teško da će biti značajno niži od ovoga sada.
 
Ako su one tu samo zbog delimične zaštite temeljne jame tokom radova, onda nije strašno, na kraju će ih izvaditi, a u međuvremenu će pumpe da izvuku višak vode koji prodire između talpi koje nisu dobro spojene, kao i ispod njih.

Međutim jedan radnik mi je još u početku njihovog postavljanja rekao da će talpe ostati. Ne znam koliko mu se može verovati, ali to ima smisla. Pošto svi koji koji kod nas odlučuju misle da je novac koji će privatnik dati za svaki kvadrat kvalitetnog zemljišta mnogo važniji od potrebe da grad ima modernu i reprezentativnu obalu dovoljne širine za sve njegove buduće potrebe, to znači da će podrumi obalskih zgrada biti tik pored reke. Pošto će onda širina odbrambenog zemljanog nasipa nužno biti relativno mala, talpe kao dodatna brana protiv priliva površinskog dela podzemnih voda bi stvarno bile korisne. Onda bi ovaj fušeraj zaista bio za svaku osudu.

Sa druge strane, dužina obale od starog Savskog do starog železničkog mosta je 1,4 km. Postavljati zid od talpi na tolikoj dužini sigurno nije jeftino. Da li će se stvarno odlučiti na takav trošak?

Ali sa treće strane, po ugovoru ovakve radove ustvari plaćamo mi sami kroz kompenzacije za neplaćene doprinose, pa to nije Abarov trošak. Tako bi se stvar svela na to da smo pristajanjem na besmisleno i ionako štetno ugađanje investitoru u smislu koliko regulaciona i građevinska linija smeju biti blizu obale sebi napravili trošak na drugoj starni, u vidu uže i zato skuplje obaloutvrde, zbog potrebe ugradnje posebne čelične brane protiv podzemnih voda.

Tako da zaista nije lako proceniti šta se planira i šta će na kraju biti sa talpama.
 
Koliko sam razumeo u onoj emisiji je rečeno da talpe ostaju,iseku se pri vrhu da se sve to poravna,pa me interesuje da li postoji mogućnost da se "nekako zamaskira" ta strana talpi koja bi gledala ka reci?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=365262#p365262:1ee0lhmt je napisao(la):
milos.tro » 02 Jan 2016 04:12 pm[/url]":1ee0lhmt]Koliko sam razumeo u onoj emisiji je rečeno da talpe ostaju,iseku se pri vrhu da se sve to poravna,pa me interesuje da li postoji mogućnost da se "nekako zamaskira" ta strana talpi koja bi gledala ka reci?

Ako se uporede Zumine fotografije sa ovom iz 1941, može se ideti da ove "nove" imaju otvor na istom mestu kao i ove predratne, koje su nakon pobijanja u tlo povezane pomoću horizontalnih nosača i vijaka.
Ne bi me čudilo da je u pitanju - isti tip talpi.

Mislim da je i ova već bila




Dakle, to se ne seče, već se "pedantno" nabije grubom silom na istu dubinu tako da vrhovi budu poravnati i potom ceo zid ukruti horizontalnim elementom.
Naravno da može da se zamaskira, tehnički je svašta moguće, ali šta se zapravo maskira: greška izvođača, i što je je još crnje - nadzora i investitora?
 
Искрено се надам да су талпе неко привремено решење само за време радова. Није их било ни у једном рендеру до сада.
 
Bio sam prisutan kad su nabijali nekoliko talpi, pa sam i snimio kako taj proces izgleda.

IMG_3372_resize.jpg

IMG_3373_resize.jpg

IMG_3377_resize.jpg


Male tajne zanata. Da bi olakšali uvlačenje sledeće talpe u žlje******* prethodne, na svakoj se iseče jedno parče sa ugla.

IMG_3424_resize.jpg

IMG_3426_resize.jpg


I to na kraju izgleda ovako.

IMG_3427_resize.jpg

IMG_3422_resize.jpg

IMG_3428_resize.jpg


Naviše cimanja ima dok pogode žlje*******. Tome služi onaj isečeni ćošak.

IMG_3429_resize.jpg

IMG_3434_resize.jpg


Onda ih nabijaju u zemlju. Talpe se prvo drže sa strane, a zatim odozgo.

IMG_3435_resize.jpg


I na kraju se na jednom ili dva mesta talpe zavare jedna za drugu.

IMG_3439_resize.jpg


Na zaštitnim prslucima piše Stroj_Put_Invest ili Millennium.

Inače, razlog zašto su talpe zabodene do nejednake visine je što neke od njih izgleda ne mogu da idu dalje. U početku se za svaki udarac lepo vidi za koliko se talpa pomerila. Neke od njih međutim posle izvesnog vremena stanu, pa se za svaki udarac pomeraju ili veoma malo, ili ne mrdaju uopšte. Onaj ljubazni radnik je tvrdio da takve talpe nalete na kamen ili na neki metal zakopan u tlu. Onda dođe predradnik i kaže, "dobro, nema veze, ostavite to tako." Taj deo je još i razumljiv, ali zašto se baš njima sve talpe ovoliko krive u jednu stranu, to mi uopšte nije jasno.
 
Zuma, pa tvoje fotografije imaju istu dokumentarnu vrednost kao i ove od pre 75 godina :kk:
 
Vrh