Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Pa valjda veruju TV-u, a Promenada = Šetalište, pa računaju da se tu uvek zna ko je glavni :lol:
 
Verovatno je bio i radni dan. Cim je setaliste prazno. To govori koliko u Beogradu ima turista i sta je njima interesantno.
 
Zuma":uj2b1zjq je napisao(la):
Sto se biciklista tice, mislim da je bolje da ne dijele prostor sa pjesacima i u tom smislu da imaju odvojenu stazu u prostoru koji bi im omogucio vecu brzinu i sigurniju i udobniju voznju. Dakle, ne zelim ih protjerati vec im zelim bolju voznju.

Nije bolje. Bolje bi bilo da oni imaju posebnu stazu pord reke, a pešaci takođe svoju posebnu stazu pored reke, i da jedni drugima ne moraju često da prelaze put. Zašto su po tebi biciklisti građani drugog reda? Kafana tobože ima pravo na taj prostor, iako njena delatnost nije funkcionalno vezana za vodu (to samo povećava profit), a oni nemaju, iako veliki fizički napor upravo zahteva što bolje mikro klimatske uslove?

Kakvi gradjani drugog reda!?
Ako bih ja pomjerio bicikisticku stazu u drugi red ne znaci da su za mene biciklisti "gradjani drugog reda". Svasta. Pomjerio bih ja i automobiliste. Pomjerio bih i samog sebe u drugi red kad bih dolazio automobilom a ne smatram se "gradjaninom drugog reda".

Zuma":uj2b1zjq je napisao(la):
Neka eventualno treca opcija za bicikliste mislim da ne postoji. I sto prije prihvate jednu od ove dvije gore navedene bice za sve bolje.
O, da, postoji. Sprečiti kršenje procedura i pohlepu, koja sebe predstavlja kao neophodnost kojoj drugi moraju da se prilagode. U čemu je problem da zgrade budu malo dalje od reke, a da javni deo obale bude širi od 10 metara? Pa onda na tako dobijenom prostoru mogu da trguju i da se bave biznisom koliko hoće.

Pa dobro, ako postoji treca opcija ajde sprovedi je.
Ona postoji samo u fikciji. U realnosti ne.

U realnosti je Srbija siromasna mala zemlja koja zavisi od svakog dolara stranog ulaganja. Drzava koja nema veliku moc u pregovaranjima ni sa medjunarodnim organizacijama ni sa stranim privatnim kompanijama. Prosla su vremena kad je Beograd bio glavni grad jedne velike i daleko bogatije i mocnije drzave a uz to jos i socijalisticke. Prosla su vremena kad se moglo samodoprinosima radnih ljudi i gradjana izgradjivati socijalisticko drustvo u kom je radnom gradjaninu bilo potrebno 8h rada, 8h spavanja i 8h kulturnog uzdizanja. Kada je obala rijeke mogla sluziti za industrijski razvoj (desna obala Save) ili kao veliko parkovsko setaliste (lijeva obala Save). Sve smo to srusli kad smo odlucili da zavrsimo sa socijalizmom i prigrlimo "kapitalisticki san" i sad nema nazad.
Sadasnja realnost je 10m a ne 30m.

Nemam ja nista protiv ni 30m, ni 100m ali jednostavno to danas niko nece napraviti. Niko nece tako nesto finansirati. Odakle? Ko? Kako?
Ja jednostavno mislim da i ova promenada (a s njom i prica o sirini) i zapoceti projekat BNV nisu nikakve tragedije za Beograd vec lijepa prilika da se grad uredi i uljepsa. Kako god korak je naprijed i za grad i za gradjane. Da li je taj korak malen? Pa i nije tako. Da li je mogao biti veci? Tesko.
 
Pa dobro, ako postoji treca opcija ajde sprovedi je.
Ona postoji samo u fikciji. U realnosti ne.

Ničija nije gorela do zore, pa neće ni ova vlast trajati večno. I dosta je pitanja postavljeno u vezi ovog projekta, tako da mi je neverovatno koliko neki od vas ne dovode u pitanje neprikosnovenost stranog ulaganja, koje se sa 3.5 milijardi svelo na 150 miliona evra.

Pa aman ljudi, nije to neki neverovatan novac da je morao da dolazi strani investitor i da dobije eksluzivno pravo da gradi tik pored reke. Utoliko više me iritira kada smatrate da najvrednije zemljište pored obale treba dati privatniku i pritom pogaziti sve urbanističke principe. Ko je bio u Beču, zna da su obale Dunava ostavljene svim građanima i to u širini većoj od 50 m, čak i tamo gde su rađeni novi projekti. Ovo više nije pitanje bicikističke staze, a na širinu tog pojasa su se žalili i Društvo arhitekata Beograda i Udruženje arhitekata Srbije.

A da je povećanje broja građana koji voze bicikl opšti interes, to nema sumnje. Razloga je više (rasterećenje zdravstvenog sistema, smanjenje gužvi, zagađenja). Što se tiče kafana pored obale, to je kao kad se ekipa iz jednog splava preseli na drugi, noviji i lepši. Ili kad jedan tržni centar propadne, a drugi procveta jer se ono malo potrošača prelilo u njega. Staviti te komercijalne sadržaje na prvo mesto je jednostavno kratkovido, i generacije će nam se smejati zbog napravljenih grešaka :( .
 
RioBL":w4lkiul7 je napisao(la):
Kakvi gradjani drugog reda!?
Ako bih ja pomjerio bicikisticku stazu u drugi red ne znaci da su za mene biciklisti "gradjani drugog reda". Svasta. Pomjerio bih ja i automobiliste. Pomjerio bih i samog sebe u drugi red kad bih dolazio automobilom a ne smatram se "gradjaninom drugog reda".
Pomerio bi sve, i samog sebe, ali ne bi jedino što treba pomeriti, same zgrade. Sve drugo onda upšte ne mora da se pomera.

Pa dobro, ako postoji treca opcija ajde sprovedi je.
Ona postoji samo u fikciji. U realnosti ne.

U realnosti je Srbija siromasna mala zemlja koja zavisi od svakog dolara stranog ulaganja. Drzava koja nema veliku moc u pregovaranjima ni sa medjunarodnim organizacijama ni sa stranim privatnim kompanijama. Prosla su vremena kad je Beograd bio glavni grad jedne velike i daleko bogatije i mocnije drzave a uz to jos i socijalisticke. Prosla su vremena kad se moglo samodoprinosima radnih ljudi i gradjana izgradjivati socijalisticko drustvo u kom je radnom gradjaninu bilo potrebno 8h rada, 8h spavanja i 8h kulturnog uzdizanja. Kada je obala rijeke mogla sluziti za industrijski razvoj (desna obala Save) ili kao veliko parkovsko setaliste (lijeva obala Save). Sve smo to srusli kad smo odlucili da zavrsimo sa socijalizmom i prigrlimo "kapitalisticki san" i sad nema nazad.
Sadasnja realnost je 10m a ne 30m.
Ovo su prazne priče. To bi možda bilo tako kad bi BNV stvarno bio dobar posao i u ekonomskom i u urbanističkom smislu. Pošto ne valja ni u jednom pogledu, onda svaka priča kako je to nužno, "kapitalizam", "realnost je 10m" itd, samo šuplja i neobrazložena tvrdnja. Niti je urbanistički dobar, niti je dobar kao posao, niti je ostalo ono opravdanje mi nemamo para za ulaganje, pa zato mora da se radi ovako. Jer od 3 milijarde oni, a mi nula, ispalo je da oni ulažu 150 miliona plus uređivanje travnjaka i trotoara, tj javnih površina, a mi popriličan deo od jedne milijarde plus zemlju u centru grada. To baš ne liči na dobar posao.

A floskule sa neekonomičnostima komunizma i neizbežnostima kapitalizma su takođe prazna priča. Prvo, ovde ne pričamo uopšte o komunizmu kao sistemu, nego o sasvim konkretnom pitanju da li je deo slobodng zemljišta u centru Beograda gradu nužan za njegove sopstvene potrebe, uzevši u obzir šta mu sve fali i šta su moderna urbanistička saznanja, pa makar te slobodne površine bile nasleđe Marsovaca, a ne komunista. To je pefidna logička greška. Iz činjenice da su komunisti često nenekonomično raspolagali zemljištem ne sledi da nam ovaj njegov deo danas ne treba, niti da je baš ovaj investitor najbolji za razvoj dela koji nam zaista ne treba, a pogotovo da je nezamenljiv. Urbanistička razmišljanja u kapitalizmu su takođe evoluirala, pa ono što se juče bez izuzetaka smatralo neekonomičnim korišćenjem prostora, danas jako zavisi od mnogih stvari, naprimer gde se taj prostor nalazi, šta grad ima, a šta mu fali. Današnji gradovi na zapadu su svedoci starih razmišljanja, a ne novih. Ne treba da se ugledamo na ono što je prošlo nego, kad već možemo, i u meri u kojoj možemo, na ono što je budućnost.

A da ne spominjem da danas niko normalan ne bi za potrebe grada ostavio 10m ako ima na raspolaganju ovoliku slobodnu površinu.

Pa onda cela ta fama o ekonomskoj nužnosti. Ko je pokazao da je ovo nužno? Kako? Područije Grada Beograda zauzima površinu od 322.268 ha, a uže gradsko područje 35.996 ha. Za dodatni javni obalski pojas od 10. do 50. metara dubine bilo bi potrebno još 1400m*40m=5,6 hektara. To je 0,015% užeg gradskog područja, odnosno 0,0017% površine grada. I sad se od ljudi sasvim ozbiljno traži da veruju da će grad propasti ili pretrpeti nenadoknadivu štetu ako za svoje potrebe (i to NUŽNE potrebe) ostavi sebi jedan normalan pojas pored reke od 50 metara, plus što će imati zaradu od povećanja vrednosti SVIH postojećih nekretnina u široj okolini zbog povećanja kvaliteta života i rešenja infrastrukturnih problema. Taj minorni procenat nekomercijalizovanog, a izrazito korisnog zemljišta, je tobože baš toliko značajan u konačnom obračunu? Pogotovo u poređenju i sa mnogim drugim prednostima sopstvenog korišćenja DELA ovog prostora? Ozbiljno?

Nemam ja nista protiv ni 30m, ni 100m ali jednostavno to danas niko nece napraviti. Niko nece tako nesto finansirati. Odakle? Ko? Kako?
Ja jednostavno mislim da i ova promenada (a s njom i prica o sirini) i zapoceti projekat BNV nisu nikakve tragedije za Beograd vec lijepa prilika da se grad uredi i uljepsa. Kako god korak je naprijed i za grad i za gradjane. Da li je taj korak malen? Pa i nije tako. Da li je mogao biti veci? Tesko.
Neće? Odvoji pojas od 50m na obali za grad, pa traži na međunarodnom konkursu ko želi da investira na ostalom zemljištu, koje se inače nalazi u strogom centru Beograda, tik pored šetališta na obali velike reke, da svojim parama pravi šta god želi. Videćeš da će se pojaviti mnogi, i to oni koji imaju mnogo više od 150 miliona. Teorija da nema investitora za veliki komad zemlje na obali reke, u centru glavnog grada jedne Evropske zemlje, samo zato što mu se ne dozvoljava gradnja tik do reke, umesto da bude sam, bez konkurencije, na 50 metera od nje, je savršeno smešna. Kakav će to dodatni problem da ima takav investitor? Ne mogu mušterije sa skaču sa terase direktno u Savu? Invalidi su pa im je 40 metara previše da se vuku po trotoaru dok ne dođu do vode? Šta je tu krucijalan gubitak, odnosno razlika u poslovnim prilikama koja će jednom investitoru omogućiti, a drugog odbiti da investira samo zbog tih 40 metara? Shvataš li koliko je to smešno?
 
Zuma":8tys42lg je napisao(la):
Odvoji pojas od 50m na obali za grad, pa traži na međunarodnom konkursu ko želi da investira na ostalom zemljištu, koje se inače nalazi u strogom centru Beograda, ...

Dobro. Evo ja cu odvojiti 50m na obali a ti raspisi konkurs. Moze li?
Naravno da ne moze jer ni ti ni ja se nista ne pitamo i zato je sva ova polemika prazna prica.

Jedini nacin da se utice na projekat je da u okviru projekta uticajne organizacije i pojedinci vrse pritisak na vlast i investitora da ga modifikuju.
 
rio, samo polovicno si u pravu. tebe niko nista ne pita i ti nemas ama bas nikakav nacin da utices ili ne utices na ovaj projekat i samo tvoji postovi su u tom smislu prazna prica. mi neki smo imali taj peh da se rodimo i zivimo ovde, dadose nam i neko pravo glasa pa mi koristeci to pravo imamo neku malu mogucnost da na nesto ovde i uticimo. dalje, posto ovde radimo i placamo porez imamo i pravo da pitamo na sta se trose nase pare i koje cemo mi benefite imati od svega toga. ti brate nas imas svako pravo da trolujes na ovom forumu i to ti niko nece uskratiti pa nemoj ni ti nama da uskracujes ono sto nam definitivno pripada, pravo da pokusamo da uticemo na kvalitet nasih zivota.

sto bi reko onaj hrvat, saram malo brate, ima hvala bogu i drugih gradova na ovome svetu, beograd nije ni najveci ni najlepsi a hvala bogu nije ni najugrozeniji.
 
Naravno razgradjevinar. Ja nikom ne uskracujem pravo da mjenja sta god zeli i u svom privatnom zivotu i u gradu u kom zivi. Slobodno mjenjaj sta god zelis, ja ti nisam na putu.
 
RioBL":3bwmjmw6 je napisao(la):
Dobro. Evo ja cu odvojiti 50m na obali a ti raspisi konkurs. Moze li?
Naravno da ne moze jer ni ti ni ja se nista ne pitamo i zato je sva ova polemika prazna prica.
Ah, najzad stižemo negde. Znači suština stvari je u tome da se ništa ne pitamo. Drugim rečima, zaista postoje veliki problemi, ali je NJIH bespredmetno pominjati jer smo nemoćni da ih ispravimo. Ostavimo sad po strane priznanje da ovo ne valja, drugi deo je zanimljiviji. Ako se ništa ne pitamo, zašto ti onda trošiš ovoliko vreme da bi branio od promene nešto što mi ne možemo promeniti? Vidim da i u drugoj temi veoma vredno braniš i direktnu uvredu zdravom razumu kao što je prodaja PKB-a. Čemu toliki trud ako smo nemoćni?

Jedini nacin da se utice na projekat je da u okviru projekta uticajne organizacije i pojedinci vrse pritisak na vlast i investitora da ga modifikuju.
Da pokušam da razumem šta tebi i drugima koji zagovaraju istu stvar znače termini "u okviru projekta", ili onaj drugi izraz "ne protiv, nego sa njima". Iz prethodnog proizilazi da promena od 10 na 50 metara nije "u okviru projekta". To onda liči na ukazivanja na grafičke priloge regulacionog plana. Ali opet, to teško može da ima ono bukvalno značenje, tj "sve što slaže sa ugovorom i svim njegovim prilozima kao što je regulacioni plan", pošto nam onda ne preostaje ništa bitno što bi mogli menjati, pa je čitava naša aktivnost besmislena.

Zatim, moglo bi da znači "sve što investitoru nije bitno" (može da se menja saradnjom sa njim). Na nesreću, izgleda kao da je baš ono što je njemu bitno upravo ono što nama smeta. Naprimer maksimalno moguće iskorišćenje prostora, što je fundamentalna ideja koja je vidljiva iz svakog detalja čitavog projekta. Svako povećanje javnog prostora, svaka zgrada odvojena za kulturu, svaka nova ili šira ulica (ili most) koja pomaže saobraćaj u OSTATKU grada, svaka admistrativna zgrada gradske uprave, širi gradski pešački koridor i šetalište pored reke, dakle, generalno, sve što služi gradu a ne direktno zaradi privatnog vlasnika, sve to njemu smanjuje profit, pa mu je BITNO. Što se dobro vidi i u samom projektu. Pa kako ćemo se onda lepo i mirno dogovoriti "u okviru projekta"?

Problem je i u drugoj reči, "pritisak" (u okviru projekta). Naime, u fizici pritisak isključivo može vršiti neka sila, a to kod ljudi znači da postoji neka vrsta moći iza pregovaračke strane u procesu pregovaranja. Nevolja je što u ovom slučaju naša strana ima još samo jednu jedinu donekle efektivnu polugu. A to je javnost. Samo ako je šira javnost svesna da postoji neki problem (a ne samo razvlašćena stručna javnost), postoji šansa da suprotni stavovi imaju neku težinu u pregovorima za izmenu projekta. Inače nema razloga za političare da izvrše pritisak na investitora, a ovaj onda nema baš nikakvog razloga da gubi novac. A javnost može biti svesna da postoji problem u projektu samo ako se dovoljno glasno tvrdi da nešto sa njim nije u redu. Dok je po tebi upravo suprotno neophodni preduslov da se uopšte počnu pregovori, a pogotovo da oni budi izgledni. Dakle, ti ustvari kažeš da možemo tražiti izmenu samo ako nemamo nikakvu moć da je stvarno dobijemo. To je ustvari ono pravo značenje svih ovdašnjih zalaganja za tihu i "konstruktivnu" saradnju, bez javnog suprotstavljanja onome što ne valja.
 
Zuma":3bx4tgpe je napisao(la):
Ah, najzad stižemo negde. Znači suština stvari je u tome da se ništa ne pitamo. Drugim rečima, zaista postoje veliki problemi, ali je NJIH bespredmetno pominjati jer smo nemoćni da ih ispravimo. Ostavimo sad po strane priznanje da ovo ne valja, drugi deo je zanimljiviji. Ako se ništa ne pitamo, zašto ti onda trošiš ovoliko vreme da bi branio od promene nešto što mi ne možemo promeniti?

Ma ne bojim se ja da bi neko mogao promjeniti sirinu promenade pa da je trebam braniti :)

Meni to pitanje sirine promenade uopste nije toliko bitno. Nemam ja nista protiv ni 100m sirine, to sam i napisao. Ti ili neko drugi, ako moze nek promjeni sirinu na 100m, nemam nista protiv. Ja svoje vrijeme trosim, valjda kao i svi drugi, iznoseci svoj stav o nekoj temi. Moj je stav jednostavno da ni 10m nije ni malo ni lose. 10m je rezultat niza okolnosti i vremena i uslova u kojim zivimo. U nekim drugim vremenima nije bilo ni tih 10m a u nekim trecim mozda bude 100m. Meni je daleko vaznije pitanje sta se desava u unutrasnjosti prostora BNV ali do tog ne mozemo doci od neprestane price o sirini promenade.

Ajd recimo, da ja popustim i kazem da si u svemu u pravu sto se tice sirine promenade. Sta cemo dalje?

Zuma":3bx4tgpe je napisao(la):
Vidim da i u drugoj temi veoma vredno braniš i direktnu uvredu zdravom razumu kao što je prodaja PKB-a. Čemu toliki trud ako smo nemoćni?

Kakav PKB? Kakav trud? Mozda sam napisao jedan ili dva posta o toj temi.

Jedini nacin da se utice na projekat je da u okviru projekta uticajne organizacije i pojedinci vrse pritisak na vlast i investitora da ga modifikuju.
Zuma":3bx4tgpe je napisao(la):
Da pokušam da razumem šta tebi i drugima koji zagovaraju istu stvar znače termini "u okviru projekta", ili onaj drugi izraz "ne protiv, nego sa njima".

Nema sta da pokusavas.
Ako neko ima projekat (Alabar) i podrzava ga vlast (Vucic, Mali) a neke interesne grupe se ne slazu s necim u tom projektu, onda jedini nacin da se utice na projekat je da se lobira kroz postojece institucije.

Lobiranje znaci podilazenje, ulizivanje, tapsanje po ramenu i slicno onih koji donose odluke od strane onih koji te odluke ne donose.

Ako ce se projekat mijenjati na nacin da se kaze "lopove, lazove, vidjecemo se na Sudu, ja se ogradjujem, necu da imam nikakve veze s tim" i slicno onda od promjene nema nista.
Ako se kaze "ovo je odlicno samo jos kad bi..." itd, onda nesto mozemo i ocekivati.

Jedini za koje znam da su nesto cinili u izmjenama u odnosu na prvobitne master planove su ljudi iz Urbanistickog Zavoda i domaci inzinjeri ukljuceni u projekat BNV. Dakle ljudi UKLJUCENI u projekat. Oni su jedini mogli reci Alabarovim savjetnicima, ne moze most ovde, ne moze saobracajnica ovde i slicno.

Nije ni Alabarov stav toliko striktan i nepromjenljiv. Koliki su ti okviri u kojima se moze djelovati i uticati na planove, zaista ne znam, ali da postoje znam i da ih treba iskoristiti znam.
 
Још пре око месец и по дана сам доказао да Рио јесте бот. Када сам га питао да прокоментарише уговор то је одбио наводећи бесмислене изговоре. А сада се поново расписао по свим могућим, па и овој теми за које је изгледа ипак стручан, да не кажем плаћен. Но, све и да нисам у праву, оно што јесте очигледно је то да се ради о гомили спама и трол садржине.

А ти Спат, све сам сигурнији да ти заправо ни немаш став о овоме, само пишеш постове у зависности од тога шта мислиш о форумашу којем се обраћаш.
 
RioBL":3f4ult3o je napisao(la):
Meni je daleko vaznije pitanje sta se desava u unutrasnjosti prostora BNV ali do tog ne mozemo doci od neprestane price o sirini promenade.
Ajd recimo, da ja popustim i kazem da si u svemu u pravu sto se tice sirine promenade. Sta cemo dalje?
A recimo da ja popustim o širini promenade, pa pričamo o unutrašnjosti. Po čemu bi smo tada bili u boljoj poziciji za promene ako na tvoj način ne možemo da ubedimo nikoga da ne valja ni ovo što je već završeno i očigledno, dakle Promenda, i što svi vide da ne valja. Znači ovde nema šta da se nekome teorijski dokazuje. Ode čovek tamo u neki topao i sunčan viked, kad ima puno ljudi, pa svojim očima vidi haos koji su napravili. Ako TO ne možemo ispraviti, pa kakvog smisla imaju akademske priče o unutrašnjosti, za koje niko izvan grupe od pedesetak ljudi neće ni čuti, a još će manje razumeti šta se priča.

Zuma":3f4ult3o je napisao(la):
Vidim da i u drugoj temi veoma vredno braniš i direktnu uvredu zdravom razumu kao što je prodaja PKB-a. Čemu toliki trud ako smo nemoćni?
Kakav PKB? Kakav trud? Mozda sam napisao jedan ili dva posta o toj temi.
I šta je bio sadržaj tih postova? Za ili protiv? Treba li da ih citiram?

Nema sta da pokusavas.
Ako neko ima projekat (Alabar) i podrzava ga vlast (Vucic, Mali) a neke interesne grupe se ne slazu s necim u tom projektu, onda jedini nacin da se utice na projekat je da se lobira kroz postojece institucije.
Lobiranje znaci podilazenje, ulizivanje, tapsanje po ramenu i slicno onih koji donose odluke od strane onih koji te odluke ne donose.
I dalje nisi objasnio zašto bi ulizivanje potpuno impotentne i nemoćne osobe ostavilo ikakav utisak na nekoga ko je na to navikao, ko je racionalna osoba koja se rukovodi običnom logikom. Zašto bi neko bacao gotov novac samo zato što neko drugi podilazi njegovom egu? A ustvari ne radi čak ni to. Kakvo je to podilaženje sujeti ako ulizica nema izbora? To čak ni ne laska. Abar je međunarodni igrač velikog kalibra kome su rutinski plen zemlje poput Nigerije i sličnih. Zar misliš da tako nešto na njega ostavlja bilo kakav utisak?
 
Градоначелник упознао саудијског принца са пројектом „Београд на води”
http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1712175

Градоначелник Београда Синиша Мали примио је данас у Београдској задрузи саудијског принца Султана бин Саламана бин Абдулазиза ал Сауда и упознао га са пројектом „Београд на води”. Они су прошетали и Савском променадом, где су имали прилику да виде како напредују радови на овом пројекту.

Синиша Мали је рекао да „Београд на води” привлачи велику пажњу људи који посећују Београд и Србију.

– Свакодневно инвеститори који долазе у Београд желе да се упознају са овим пројектом, највећим у овом делу Европе. Радови теку по плану, за само месец дана радова, седам дана смо пре рока. Уколико све буде по плану, у наредна два месеца имаћемо радове изнад земље за прве две стамбене куле. Такође, за наредна два месеца планирамо да кренемо са припремним радовима за хотел „W” и велику кулу. На пролеће, у марту, априлу имаћемо радове за ове зграде изнад земље. Ради се и дизајн тржног центра, очекујем да ће радови почети у септембру следеће године, а на пролеће ћемо кренути и са проширењем променаде. Део аутобуске станице, „Ластине” станице, већ на пролеће не би требало да буде ту, потпуно ћемо очистити тај део и омогућити градњу – истакао је градоначелник.

Он је навео да се ради и на проширењу трамвајског моста, као и на смањењу буке.

– Мост ће добити две нове траке, тунел ће ићи поред Економског факултета и излазити на Булевар деспота Стефана, тако да ће то бити саобраћајни пут који ће олакшати путовање – објаснио је Мали.

Према његовим речима, принц из Саудијске Арабије је импресиониран оним што је видео у Београду.

– Упутио сам га у то шта је Београд до сада урадио у питању привредних зона, развоја инфраструктуре, као и пројеката везаних за управљање отпадом. Ријад тако има огромне пројекте који су везани за развој инфраструктуре, некретнина. Добио сам позив да посетим Ријад, што ће бити добра прилика да разменимо искуства – нагласио је Синиша Мали.

Градоначелник је навео да је принца занимао податак колико је времена прошло од договора са Алабаром да се крене са пројектом до тренутка реализације.

– Ми смо тај посао урадили за годину и по дана иако је Алабар очекивао да је за то потребно од три до пет година. Тим податком показујемо колико смо способни да преузмемо одговорност, да испунимо обећања и реализујемо идеје – прецизирао је он и додао да је то нова слика Србије и Београда и оно на чему Влада Републике Србије ради.
 
Zuma":154er7qn je napisao(la):
RioBL":154er7qn je napisao(la):
Meni je daleko vaznije pitanje sta se desava u unutrasnjosti prostora BNV ali do tog ne mozemo doci od neprestane price o sirini promenade. Ajd recimo, da ja popustim i kazem da si u svemu u pravu sto se tice sirine promenade. Sta cemo dalje?
A recimo da ja popustim o širini promenade, pa pričamo o unutrašnjosti. Po čemu bi smo tada bili u boljoj poziciji za promene ako na tvoj način ne možemo da ubedimo nikoga da ne valja ni ovo što je već završeno i očigledno, dakle Promenda, i što svi vide da ne valja.

A koga bi ti to da ubjedjujes? Citaoce foruma? Mene?
Sto bi narod rekao "manimo se corava posla". Od tog ubjedjivanja nema nikakve koristi. Onaj kog treba ubjedjivati su ljudi na vlasti u cijim rukama su "poluge moci" i/ili investitor.

Zuma":154er7qn je napisao(la):
I dalje nisi objasnio zašto bi ulizivanje potpuno impotentne i nemoćne osobe ostavilo ikakav utisak na nekoga ko je na to navikao, ko je racionalna osoba koja se rukovodi običnom logikom. Zašto bi neko bacao gotov novac samo zato što neko drugi podilazi njegovom egu? A ustvari ne radi čak ni to. Kakvo je to podilaženje sujeti ako ulizica nema izbora? To čak ni ne laska. Abar je međunarodni igrač velikog kalibra kome su rutinski plen zemlje poput Nigerije i sličnih. Zar misliš da tako nešto na njega ostavlja bilo kakav utisak?

Ja ne govorim o "ulizivanju potpuno impotentne osobe" vec o uticaju grupe ljudi sa strucnim znanjem i vjestinama.
Prije nekoliko strana sam postavio pitanje "zasto, recimo, grupa "imamo plan" ne bi napravila svoju reviziju projekta BNV, potpisala ga i stala jednoglasno iza njega". Kakav sam dobio odgovor? Nikakav. Mislim da se niko nije ni pocesao po guzici oko toga a kad "treba" mjeriti centimetre na fotografijama promenade i praviti sprdnje na racun Savanove tu smo svi poletni.

E od takve "akcije" i "sirenja svijesti" nema nista.

Eto, ja iznesoh konkretan predlog kako mislim da se moze uticati na izmjene projekta. Ako neko misli da ima neka druga mogucnost nek slobodno napise pa da se maknemo od praznog naklapanja i posvetimo konkretnom poslu.

p.s.
sto se tice PKB-a mozes slobodno citirati. ne vjerujem da sam tu napisao vise od 1-2 posta a pogotovo da sam nesto branio. Koga? Sta? Ne znam cak ni gdje se nalazi ta tema. Sem toga, ne vidim da to ima ikakve veze sa BNV.
 
Odgovori na gore postavljena pitanja su sada već toliko jednostavni, a besmisao rasprava ovakvog tipa očigledan, da više nema potrebe da se trudim. Pretpostavljam da je sada već svima jasan i tip argumenata i metodi koji se koriste, pa više ne bih davio prisutne i gubio vreme na ovaj dijalog.
 
Fotografija na ovom linku sve objašnjava, ovakva situacija je sa obe strane obale, i tamo gde su kule :). Umesto da učimo od Beča, mi učimo od Dubaija. Kad vidimo ovo, shvatim koliko smo bahat i glup narod, pregazićemo ono što je rekla struka i zdrav razum i sabiti ljude na najlepšem delu obale na 10 metara? Ulice za bicikliste će svakako nastaviti sa akcijama koje ukazuju na ovu lošu praksu i pokušati da animiraju što veći broj ljudi da bismo obalu vratili svim građanima.https://de.wikipedia.org/wiki/Donau...-29_-_Reichsbrücke-Donau_City-Sunken_City.jpg
 
Zuma":8gycn4ci je napisao(la):
Jer od 3 milijarde oni, a mi nula, ispalo je da oni ulažu 150 miliona plus uređivanje travnjaka i trotoara, tj javnih površina, a mi popriličan deo od jedne milijarde plus zemlju u centru grada.

Imam pitanje u vezi ove racunice. Ako se ne varam, Srbija je preuzela obavezu da u odredjenom roku zavrsi svoj posao. Sta ako ne uspemo da ispostujemo rokove? Hocemo li placati penale? Pise li sta o tome u ugovoru?
 
Danas: 15.00 – 18.00
ОКРУГЛИ СТО: БЕОГРАДСКО ПРИОБАЉЕ – ПОТЕНЦИЈАЛИ
(Скупштина града Београда)
дискусије са локалним професионалцима и експертима (Владан Ђокић, Ана Никезић, Жаклина Глигоријевић, Милутин Фолић, Весна Цагић Милошевић, Јелене Живковић, Ксенија Лаловић, Иван Рашковић, Ана Радивојевић, Стеван Марошан, Александар Бобић, Maros Finka, Maarika Lukk, Dejan Popović, Svea Heinemann, модератор: Haris Piplas)

Detaljnije: http://www.arh.bg.ac.rs/2015/11/05/...tivni-gradovi-za-drustvo-zasnovano-na-znanju/
 
milos.tro":1x2bh8li je napisao(la):
Градоначелник упознао саудијског принца са пројектом „Београд на води”
http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1712175
......
Градоначелник је навео да је принца занимао податак колико је времена прошло од договора са Алабаром да се крене са пројектом до тренутка реализације.

– Ми смо тај посао урадили за годину и по дана иако је Алабар очекивао да је за то потребно од три до пет година. Тим податком показујемо колико смо способни да преузмемо одговорност, да испунимо обећања и реализујемо идеје – ...


... i kako dve godine nisu popravili rupu u Brankovom mostu....
 
Pošto na ovoj temi ima dosta ljudi, važan potsetnik. Ostalo je još svega tri nedelje pre nego što sa Beobuilda trajno nestane više od 14.000 slika!

Slovenački sajtovi dodaj.rs i pohrani.com se gase 30.11.2015. i sve slike koje su bile na njima više neće biti dostupne. Ovde ima ljudi koji su tokom prethodnih godina veliki deo svog slobodnog vremena posvetili pisanju na Beobuildu. Neki bi trenutno mogli da izdaju sabrana dela u više knjiga. Bez obzira šta vi danas mislili o kvalitetu vaših sopstvenih poruka, bilo bi šteta da ne ostanu sačuvane za potomstvo u svom originalnom obliku i sa svim slikama koje su ih pratile (bez obzira ko ih je prvi postavio). Imate još samo tri nedelje za bekap u kome je to moguće.

To se može uraditi u Advanced search. Zatim popunite

Search for keywords: <po želji, zavisi šta bekapujete, naprimer (pohrani|dodaj), bez razmaka, ili prazno, za sve vaše poruke>
Search for author: <Vaše ime>
Search within: Message text only
Return first: All available characters of posts

Zatim "Save" svake od stranica sa rezultatima u listi stranica, ali obavezno po formatu koji čuva kompletnu HTML stranicu.

http://pomoc.najdi.si/pohrani-com-i-dodaj-rs/
 
Nov sam na forumu te ne znam da li je ovakav odgovor ranije bio.

Non stop se prica o nekim ekskluzivnim stanovima, hotelima, trznim centrima i poslovnim i ugostiteljskim objektima. Javni interes bi u ovom projektu trebalo biti na prvom mestu. On se ne moze odraziti preko jednog setalista, a pogotovo ne preko eksluzivni rezidencija koje mogu da priuste samo bogatasi (koji su se garantovano bavili nekim mutni radnjama.)

Ono sto bi stvarno bio javni znacaj jeste kulturno-umetnicki i obrazovni sadrzaj. To je ono sto fali nasem drustvu. Ljudi nam masovno napustaju zemlju. Mladi ljudi koji treba da budu motor napretka.

Stoga mislim da na savkom amfiteatru treba da se izgradi u prvoj fazi kampus. Nove obrazoven ustanove i preporodjeni univerzitet. Naterati mlade da ostanu u svojoj zemlji i da se na tjanancin razvijemo. Pored kampusa treba osnovati institute, smestaj za studente, mastere i doktore. Omoguciti ljudima obrazovanje. U to treba uloziti pare i dobru lokaciju koja uopste ne moze niti je ikad bio niti ce ikad biti centar Beograda.

:gobb: :pob:
 
Vrh