Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Вожд":2gy1fzp2 je napisao(la):
Homer Jay,

Моје је мишљење да у вредносном смислу, гледано кроз призму јавног интереса, зелене површине са институцијама јавне намене (центар за промоцију науке, музеји, галерије, театар..) ипак немају алтернативу. Нарочито због тога што је у питању СА.
Naravno. Planiranje ovako vrednih prostora, pogotovo ako ih više nema, ako je to poslednja veća slobodna površina u centru grada, radi se tako što se PRVO nabroji šta sve Beogradu treba, pa se PRVO za sve to rezerviše najbolje moguće mesto, a NE tako da se prvo nađe investitor koji kaže da bi on "jako voleo da zarađuje na tom mestu", pa se sve odmah da njemu, a Beograd neka se snalazi (iako to više neće biti moguće).

Park na celom SA je ranije bio predložen samo kao privremeno rešenje, dok uslovi za investiranje i kvalitetno rešenje ne budu povoljniji. Inače, sve što ljudi sada traže je samo to da se SA urbanizuje u skladu sa normalnim, ali najnovijim ekološkim urbanističkim stanadardima koji važe za slične prostore. A ne u skladu sa principom maksimizacije privatnog profita po svaku cenu, pa makar rešenja bila i totalno apsurdna ili sasvim neupotrebljiva.
 
rasho62":1mratqq3 je napisao(la):
А што такозвани Парк Републике Српске?
И мене баш занима. "Обожавам" те откривајуће моменте и ситнице које се тако понекад омакну нашим грађанима света.
 
Рашо,

човек је можда мислио да је адекватнији назив - "Српске Босне и Херцеговине".. :D


Zuma,

мислио сам на трајну комбинацију зелених површина и културних институција.

Примера ради попут Калатравиног кампуса на Флориди, у урбанистичком смислу, наравно.
maxresdefault.jpg

url.jpg
 
Pa sta smeta vise od koloseka i Savanove da se prosiri setaliste?
I koji su to uslovi postojali od pocetka ako sme da se zna?
 
Вожд":35sukvhn je napisao(la):
Zuma,

мислио сам на трајну комбинацију зелених површина и културних институција.

Примера ради попут Калатравиног кампуса на Флориди, у урбанистичком смислу, наравно.
Što se mene tiče, nema problema. Sa dobrim rešenjem posebno prilagođenim topologiji SA (ne kao na ovoj slici), u prostoru koji je u središtu pogleda i lako vidljiv sa svih strana jednog prirodnog amfiteatra, tako nešto bi moglo da bude ukras Beograda. Ali sumnjam da je to realno u ovakvoj ekonomskoj sitauciji. Pojavilo bi se previše protivnika "traćenja skupog prostora". Ja bih bio srećan i sa jednim modernim urbanim rešenjam koje poštuje sve eko standarde, koje je svesno posebnih zahteva koje mora da ispuni veoma traženi prostor u blizini reke, i koje zadovoljava potrebe Beograđana, a ne par onih koji imaju moć ili pare, pa Beogradsko zemljište vide kao ličnu kravu muzaru.
 
Hitno! Emergency! Beba je gladna.

Dok je mama hrani, pešački deo Promenade se zatvara.

Vaša Uprava.
:lol:

IMG_2382_resize.jpg

IMG_2383_resize.jpg
 
Наравно, решење би било прилагођено Београду, односно датој локацији и изабрано на међународном конкурсу.

Навео сам већ своје мишљење зашто је то најквалитетније решење.

Проблем је у томе што плебс не уме да препозна и да се избори за свој, односно јавни интерес, када већ нико други нема намеру или снагу да то учини.
 
spatiotecte":jwunsemy je napisao(la):
Pa sta smeta vise od koloseka i Savanove da se prosiri setaliste?
I koji su to uslovi postojali od pocetka ako sme da se zna?

Evo ti kontrapitanje da li je po tebi bilo bolje pre rekonstrukcije srusiti Savanovu i pomeriti bici stazu nego cekati ta tvoje bolja vremena da uradis dupli posao...?

@Zuma Nemoj tako ovaj gospodin u krem pantalonama komotno moze da prodje.
 
Iskoristio sam ovu Sašinu i moju fotku od juče da se vidi fušeraj i improvizacija sa ovim metalnim nazovi stepenicama za platformu i to samo sa jedne strane,a sa druge ništa:

 
Bulbulderac17":2y6mx4d7 je napisao(la):
spatiotecte":2y6mx4d7 je napisao(la):
Pa sta smeta vise od koloseka i Savanove da se prosiri setaliste?
I koji su to uslovi postojali od pocetka ako sme da se zna?

Evo ti kontrapitanje da li je po tebi bilo bolje pre rekonstrukcije srusiti Savanovu i pomeriti bici stazu nego cekati ta tvoje bolja vremena da uradis dupli posao...?

@Zuma Nemoj tako ovaj gospodin u krem pantalonama komotno moze da prodje.

Pa naravno da je bilo moguce srusiti Savanovu ili je prebaciti na drugu lokaciju i tako dobiti paralelnu bici stazu bez krivudanja ali to opet ne resava stanje celog setalista koje ne moze da bude 30 metara sirine zbog blizine pruge.
 
Koje pruge? Kad se napravi most preko Dunava, pruge uopšte neće biti. A između dva mosta pruge više nema nigde blizu reke i pre toga.
 
spatiotecte":19rgunjp je napisao(la):
Bulbulderac17":19rgunjp je napisao(la):
spatiotecte":19rgunjp je napisao(la):
Pa sta smeta vise od koloseka i Savanove da se prosiri setaliste?
I koji su to uslovi postojali od pocetka ako sme da se zna?

Evo ti kontrapitanje da li je po tebi bilo bolje pre rekonstrukcije srusiti Savanovu i pomeriti bici stazu nego cekati ta tvoje bolja vremena da uradis dupli posao...?

@Zuma Nemoj tako ovaj gospodin u krem pantalonama komotno moze da prodje.

Pa naravno da je bilo moguce srusiti Savanovu ili je prebaciti na drugu lokaciju i tako dobiti paralelnu bici stazom bez krivudanja ali to opet ne resava stanje celog setalista koje ne moze da bude 30 metara sirine zbog blizine pruge.

Mislim da ovaj video govori više od svih komentara: https://www.facebook.com/100009531977542/videos/1497126653948386/

Inače, mislim da bi možda bilo dobro da biciklistička staza bude do obale, kao kod Beton hale, ali ukoliko je širina šetališta i prostor za ostale sadržaje dovoljno širok, a rečni front otvoren, nije toliko bitno. Jedino što će pristup obali presecati stazu, a neće baš svi šetači ići skroz do ivice, kao na 25. maju. Onda se ostavlja više mogućnosti da se raspoređuju sadržaji unutar tog javnog pojasa, ukoliko je staza skroz do obale. Pričao sam sa arhitektom Gerdom Akinom i tražio situacioni plan, ali ga za sad nisam dobio. Oni izgleda smatraju da je koncept sa promenade gde staza seče šetališe i prolazi kroz ugostiteljske sadržaje dobar koncept, ali je očigledno na ovom primeru da je loš. To su mogli da vide i na primerima Zemunskog i Dunavaskog keja, ali na žalost, mislim da je privatni interes prevagnuo. Inače, nov sam na forumu, ne znam da li se pisalo o zakonima i ograničenjima koji se bave dostupnošću obaloutvrde, da li postoji neka međunarodna regulativa? Interesuje me kako bismo mogli da osporimo širinu tog javnog pojasa? Pozdrav i hvala unapred
 
Zuma":vrkglc1m je napisao(la):
Koje pruge? Kad se napravi most preko Dunava, pruge uopšte neće biti. A između dva mosta pruge više nema nigde blizu reke i pre toga.

Dobro naravno, ali dok se ne napravi most preko Dunava i pruga ne izmesti ne moze da se dobije to sire setaliste i to je valjda jasno svima.

Ja ne vidim sta su oni mogli drugo da urade imajuci u vidu da su zeleli da zadrze Savanovu.
Maksimalna sirina promenade je ta koja ide od obaloutvrde do pruge i dok se ne ukloni pruga ne moze setaliste da bude sire.
 
Priznajem da ne razumem. Moram da te citiram. rekao si

spatiotecte":27qzmm0g je napisao(la):
Pa naravno da je bilo moguce srusiti Savanovu ili je prebaciti na drugu lokaciju i tako dobiti paralelnu bici stazu bez krivudanja ali to opet ne resava stanje celog setalista koje ne moze da bude 30 metara sirine zbog blizine pruge.
Pod celim šetalištem sam podrazumevao deo uzvodno od Starog Savskog mosta, pošto već kažeš da premeštanje Savanove ne rešava neki drugi prostor. A tamo trenutno od reke do pruge ima

Kod Gazele 230m, U sredini 410m, Kod Kargo dizalice 205m, Tik do Starog Savskog mosta 83m

Tako da se 30 metara lako može naći, sem što bi kod Starog Savskog mosta bilo nategnuto, ali ko ih tera da i taj blok odmah prave. Sem toga ionako imamo samo 4 godine da odradimo naš deo, pa onda valjda i Dunavski most. Onda mogu da naprave i taj blok jer se tada može ukloniti pruga. A mogli bi i sad, pre toga, ako zgrada ima pogodan oblik. Dakle ako bi uklonili Savanovu, nema problema da se svuda dobije otprilike 30 metara. Tako da ne razumem šta si hteo da kažeš.

EDIT.

OK, shvatiio sam, misliš da nema 30m na mestu gde je Savanova? Ali to niko nije ni tražio, zato sam se zbunio. Neka bude širine koliko može da bude, pa će opet biti daleko bolje, i još se onda može staviti zeleni pojas između, pa nema pretrčavanja.
 
Par današnjih slika.

Zaboravili smo na džogere. U civilizaciji koja sedi i na poslu i kod kuće, trčanje nije luksuz nego zdravlje. Pošto nije poželjno da trče pored sveprisutnih auspuha, obala reke je idealna. Pogotovo leti. Ali gde? Za Promendu, oni ne postoje. Nisu predviđeni. A njima takođe treba posebna staza, jer očigledno ne mogu da trče ni kroz pešake niti njih treba da zaobilaze biciklisti.

IMG_2398_resize.jpg


Ovde je malo tesno. Dvoje na biciklu i jedan džoger na suženoj stazi, naporedo ...? Kako se ovde ustvari pretiče? U međuvremenu, čovek u trenerci i ovaj par razmišljaju kako da pređu ulicu bez semafora ...

IMG_2399_resize.jpg


Biciklistička staza se redovno koristi za šetnju, pa i za guranje kolica sa decom, a još se češće prelazi sa jedne na drugu stranu.

IMG_2397c_resize.jpg


Ovo je gužva u ŠIREM delu. Uži je u dnu slike. Istovremeno je sa druge strane biciklističke staze prostor loše iskorišćen. Dakle, zato što ta staza mora da prođe ispred Savanove, stavili su je na sredinu preostalog prostora, i tako ga efektivno suzili još više jer se svi njegovi delovi ne koriste podjednako. Opet je glavni krivac Savanova, ne toliko uzak prostor.

IMG_2401_resize.jpg


Devojka sa psom koji trčkara oko nje nikako ne može po svojoj desnoj strani, pa odlazi na levu ... Drugi gospodin prelazi u obrnutom smeru.

IMG_2402_resize.jpg
 
spatiotecte":2d3p5jhk je napisao(la):
Bulbulderac17":2d3p5jhk je napisao(la):
spatiotecte":2d3p5jhk je napisao(la):
Pa sta smeta vise od koloseka i Savanove da se prosiri setaliste?
I koji su to uslovi postojali od pocetka ako sme da se zna?

Evo ti kontrapitanje da li je po tebi bilo bolje pre rekonstrukcije srusiti Savanovu i pomeriti bici stazu nego cekati ta tvoje bolja vremena da uradis dupli posao...?

@Zuma Nemoj tako ovaj gospodin u krem pantalonama komotno moze da prodje.

Pa naravno da je bilo moguce srusiti Savanovu ili je prebaciti na drugu lokaciju i tako dobiti paralelnu bici stazu bez krivudanja ali to opet ne resava stanje celog setalista koje ne moze da bude 30 metara sirine zbog blizine pruge.

Eto spatio vidis da mozes i sa nama da se slozis. Niko u ovome slucaju ti ne spominje 30m, mi ovde pricamo da se promenada prilagodia Savanovi a ne obrnuto. Kada je ne bi bilo mozda setaliste ne bi bilo 30m ali bi bilo dovoljno mesta za sve.
 
Zuma,ajde kad si u mogućnosti da nam skiciraš koliku bi širinu šetališta dobili da bici staza ide pored Savanove,umesto travnjaka? Mogli su ladno od odrade skretanje staze u levo pored Savanove,da ostave ono rastinje,a da umesto travnjaka ide bici staza.
 
Šta ste se, bre, uzbudili
s_c.gif
. Rekao sam "takozvani park Republike Srpske", a ne "park takozvane Republike Srpske" -u smislu da to nije park, već neuređena livada gde su se setili jednog dana da zabodu natpis Park RS - i to je sve. :sesir:
 
Da li je neko postavio novu epizodu Beograda na vodi? U njoj dekan pravnog mlati priče i zahvaljuje se vlasti na svemu i svačemu. Izcentrifugirao mi je želudac dok sam gledao emisiju.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=pCeHt6MuCRk[/youtube]
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=3vcwtLRi5Bo[/youtube]
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=q3HsP3ShV_0[/youtube]
 
@bulbulderac
Pa naravno da mozemo da se slozimo, ja nisam kontras. :D
Ovde se potpuno slazem da je ovo krivudanje staze zbog blizine Savanove i obaloutvrde te je bicistaza morala da se priblizi pesackom delu i u zoni Savanove dolazi do "uskog grla".

Ja sam samo rekao da kad budu uklonili prugu pa valjda i Savanovu, tada ce se stvoriti uslovi u zoni do Zaricevog mosta da se to setaliste poploca ponovo i da se uradi kako treba sa odgovarajucom sirinom.
 
Свака вама који сте гледали част на издржљивости.


Што се поменутог парка тиче..

"Отворен Парк Републике Српске на Старом сајмишту

Председник Србије Борис Тадић и премијер Републике Српске Милорад Додик данас су на Старом сајмишту у Новом Београду отворили Парк Републике Српске у Београду и посадили неколико садница, као симбол пријатељских и братских односа.
Отварању парка присуствовали су и министар задужен за спровођење националног инвестиционог плана Драган Ђилас, председник општине Нови Београд Жељко Ожеговић, председник скупштине Републике Српске Игор Радојичић и градоначелник Бањалуке Драгољуб Давидовић.

Настанак парка помогла је компанија “Тамарис” која је за ту прилику поклонила више од 300 садница разних врста дрвећа, међу којима су и неке ретке врсте."

http://novibeograd.rs/otvoren-park-repu ... m-sajmistu

Колико се сећам ти су се јорговани и остале врсте углавном посушиле исте године због неодржавања..


Уосталом као и у парку "Европе"..


"Otvoren "Park Evrope" na Novom Beogradu

U Parku prijateljstva na Novom Beogradu danas je, povodom Dana Evrope - 9. maja, otvoren "Park Evrope", kao simbol sigurnog mesta za život, gde se neguju evropske vrednosti poput tolerancije, različitosti i nenasilja.

Park Evrope" otvorila je Koalicija mladih protiv nasilja, čiji su članovi poručili da ulazak u Evropsku uniju mora biti prioritet Srbije.

"Beograd je dobio park koji simbolizuje evropske vrednosti - toleranciju, solidarnost i nenasilje", rekao je novinarima Milivoj Stojanović iz Koalicije mladih protiv nasilja, istakavši da se nada će Srbija ubrzo postati mirno i bezbedno mesto za život.


Stojanović je dodao da Koalcija podržava nastojanja države da spreči nasilje na gradskim ulicama, sportskim manifestacijama i napade na stance.


Otvaranju parka prisustvovao je i potpredsednik Skupštine grada Beograda Zoran Alimpić, istakavši da ovaj "Park Evrope" simbolizuje poveznost Srbije sa Evropom.

"Glavi grad je dobio jedan interesantan kutak sa 12 žutih zvezdica i 12 mladih stabala, koji se nalazi na jednom od najlepših mesta u Evropi - na ušću Save i Dunava", kazao je Alimpić. "

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/188571 ... m-Beogradu



Колико политике и политичара око два парка.. Која су претходно већ постојала.
 
Homer Jay":20z1dyyd je napisao(la):
Šta ste se, bre, uzbudili
s_c.gif
. Rekao sam "takozvani park Republike Srpske", a ne "park takozvane Republike Srpske" -u smislu da to nije park, već neuređena livada gde su se setili jednog dana da zabodu natpis Park RS - i to je sve. :sesir:

Ne bih se složio - da "nije park".
Ima uređene zelene površine, staze, klupe, igrališta, tu su postavljena dela moderne umetnosti, a postoji i plato za svečanosti, sa jarbolima.
Mogli bi da vagamo šta je više devastiralo park: neredovno održavanje ili posetioci splavova, ali je činjenica da je to - jedan osmišljen park.

Mesto jalo lepo izgleda kada "Zelenilo" pokosi travu. Pločnik na šetalištu je u katastofanom stanju, neuporedivo lošijem nego što je bio na "promenadi" pre "rekonstrukcije".

A mislim da bi mesto bilopopularnije kada bi bilo pristupačnije. Da samo postoji ta staza za pešake i bicikliste duž pristupne rampe "Gazele" (tamo gde je bio "Karton Siti") više ljudi bi prolazilo tuda, pa bi sa ljudima sve izgledalo življe...
 
Vrh