Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

spatiotecte":3oe56j7v je napisao(la):
Mene veoma cudi jedna stvar ovde u komentarima oko sirine staze.
Dakle problem nije SavaNova kao privremeni ili stalni objekat vec pruga koja kad bi se uklonila (sto verujem da ce se desiti jednog dana) omogucila prosirenje setalista za jos bar 20 metara. I tada cemo dobiti setaliste od bar 30 metara tako sto ce se dodati poplocavanje u tih 20 metara sto budemo dobili od pojasa pruge.

Dok se pruga ne izmesti problem je Savanova. A i kad se izmesti, opet će biti problem, jer će onda biti na sred šetališta. Sada smeta, a posle će da bude ruglo.
 
Pa, ako obala privremeno ima svega par metara širine valjda je još važnije da privremeno tih par metara ne bude zauzeto onim što nije osnovna funkcija gradske infrastrukture o kojoj se priča, pošto nizašta drugo nema mesta.
 
Da se razumemo, Savanova i ovako i onako smeta jer je previse blizu reci i zbog nje se setaliste suzava. Ali Savanova nije mogla da bude vise uvucena jer bi upala u pojas pruge.

Kad se bude izmestila pruga onda ce lako povuci Savanovu unazad posto je to objekat montazne prirode.
 
A moglo je i da je ne bude. Evo i šireg pogleda. Pa uporedite potencijale, realizaciju i kako je lepo ovo moglo izgledati da nema Savanove. Prostor sada ima oblik izduženog peščanog sata, najuži je u sredini. U prvom planu postoji slična širina kao i na mestu Savanove.

IMG_1324_resize.jpg
 
spatiotecte":129q5s8s je napisao(la):
Da se razumemo, Savanova i ovako i onako smeta jer je previse blizu reci i zbog nje se setaliste suzava. Ali Savanova nije mogla da bude vise uvucena jer bi upala u pojas pruge. Kad se bude izmestila pruga onda ce lako povuci Savanovu unazad posto je to objekat montazne prirode.

Mogli su da zakupe neki lokal u Beton hali (ima ih još 5-6 slobodnih).
Mogli su da naprave kafić/kafanu/montažni izložbeni prostor na celom raščišćenom prostoru od Lastine stanice do Gazele gde je pruga 300 metara od obale.
Mogli su da naprave splav na reci kao što ih već ima po svim obalama.
Mogli su da ne naprave ništa - šta će im kad imaju reprezentativnu zgradu Geozavaoda.

Ali ne, morao je neki šurak od pašenoga da se udomi. Da mu kaplje para na paru.
Moralo je na sred fucking travnjaka, na sred i na najužem delu šetališta, da se saopliću o stolice i stolove, da se sudaraju ljudi sa biciklistima..
Moralo je i igralište za decu da se napravi šuraku od pašenoga, da liči na popularni Sunset..

BTW, juče u 8 uveče su tri stola bila zauzeta u Savanovi. Nadam se da je to odgovor Beograđana na divljaštvo i oholost..
 
ssimovic":2ckjoy8i je napisao(la):
...
BTW, juče u 8 uveče su tri stola bila zauzeta u Savanovi. Nadam se da je to odgovor Beograđana na divljaštvo i oholost..

Pluščina za sve prethodno navedeno, a za ovu informaciju bih dao još deset :D
 
Primer krajnje trivijalne, logične i beskrajno bolje podele prostora bez Savanove.

IMG_1324ed_resize.jpg
 
Реална слика да је од свих садржаја главни проблем и оно што ствара чеп баш Саванова.
 
HoRuS":vzo8zwwc je napisao(la):
Razlika između beogradskog i sidnejskog grada na vodi je i u tome što kompanija "Igl hils", partner iz UAE, u beogradski projekat unosi 22.000 evra osnivačkog kapitala, dok za ostatak novca (govori se o projektu vrednom 3,5 milijardi evra) moraju da se zaduže obe strane - i država i arapska firma. Beogradsko zemljište dato je u zakup na 99 godina i to bez nadoknade, dok je Paker svoje, ipak, platio iako grad nije saopštio koliko.

http://rs.n1info.com/a102062/Svet/Svet/ ... -vodi.html
Ваауу, поређење Сиднеја и Београда, фантастично..
 
Da li je setaliste siroko 1, 2, 3 ili 4 metra nije mnogo bitno, sve je to podjednako jadno.

Svi mi dobro znamo sta je gospodsko setaliste uz reku jer imamo zivi primer uz Dunav u Zemunu.

zemunski-kej-kej-oslobodjenja_768ba74b3a7197caa397e794427ba7a8.jpg


gallery_47_24_98209.jpg


Sve sto je uze i ruznije od starog Zemunskog Keja je zalosno nazadovanje za nase drustvo i nema tog spina i fensi svetiljki koji tu cinjenicu mogu sakriti.
 
ssimovic":z3vz11bi je napisao(la):
Mogli su da zakupe neki lokal u Beton hali (ima ih još 5-6 slobodnih).
Mogli su da naprave kafić/kafanu/montažni izložbeni prostor na celom raščišćenom prostoru od Lastine stanice do Gazele gde je pruga 300 metara od obale.
Mogli su da naprave splav na reci kao što ih već ima po svim obalama.
Mogli su da ne naprave ništa - šta će im kad imaju reprezentativnu zgradu Geozavaoda.

Ali ne, morao je neki šurak od pašenoga da se udomi. Da mu kaplje para na paru.
Moralo je na sred fucking travnjaka, na sred i na najužem delu šetališta, da se saopliću o stolice i stolove, da se sudaraju ljudi sa biciklistima..
Moralo je i igralište za decu da se napravi šuraku od pašenoga, da liči na popularni Sunset..

BTW, juče u 8 uveče su tri stola bila zauzeta u Savanovi. Nadam se da je to odgovor Beograđana na divljaštvo i oholost..

E baš to!
:kk:
 
@zidar

Bravo majstore !!!

@botovi
Prozivke i manipulacije delovima mojih starih postova, necete uspeti da me isprovocirate da zajedno sa vama ucestvujem u daljem zagadjivanju teme.
Ovde je izneta masa zamerki na ovaj projekat koji se sa pravom moze okarakterisati kao "kriminalan" !!!
Znam da vas boli to, ali ponovicu jos jednom!
KRIMINAL!!!!

Vas 'sef dostavljaca sendvica' i ekipa oko njega nisu glupi. Oni su svesno, (a ne iz neznanja) napravili ovakav ugovor za bas ovakav projekat.
I sve su orocili na dugacak vremenski period.
E bas tu su se 'zaj***' (da izvinete)!!!
Zbog toga ce 'neko' pre ili kasnije robijati, jer cela direktna i indirektna pljacka, nece na brzaka pasti u zaborav.

P.S
Inace, prica se kako su istaknuti botovi dobili pojacanu ishranu (snicla umesto salame u sendvicu), zbog iscrpljenosti...
 
Mislim da se ovde provlace najmanje dve potpuno ne istinite teze.

1. Promenada je sužena zbog Savanove
2. Napravljena je krivina na promenadi zbog Savanove

Dovoljno je pogledati ranije stanje i uporediti sa ovim danas...



Sivo na prethodnim slikama predstavlja pješački prostor i jasno je da on nije smanjen već naprotiv POVEĆAN
Krivina kod terase 1 postojala je i ranije. Jedina promjena je da je biciklistička staza pomjerena od rijeke i to najvjerovatnije da bi se ispred terase 1 napravilo više prostora za pješake.

U prilog ovom gore ide i slika koju je Zuma danas okačio a nije ju kačio kad je pokazivao kako se promenada sužava ili krivi zbog Savanove...

Zuma":3do41rt8 je napisao(la):

Ako promenadu treba kritikovati, a treba, onda to treba činiti ne u odnosu na prethodno stanje obale, jer je poboljšanje vidno u svakom pogledu, već samo u odnosu na nešto što bi eventualno moglo biti i ono što je Igor rekao...da se ukaže na manjkavosti koje se u daljoj izgradnji promenade ne bi trebale ponavljati.

Da dodam još nešto.
Ustrajavanje u kritici jedne montažne kafane je sa stanovišta opšte slike prostora i funkcionalnosti BNV skoro potpuno beznačajno. U ovom prostoru se planira izgradnja daleko večih i značajnih objekata od Savanove i daleko većih i značajnih komunikacija od 300m promenade.
 
Ovde se promenada i kritikuje samo u odnosu na ono što bi ovde trebalo i moralo biti, pošto je altenativa besmislena propagandna budalaština koja se vrti po medijima da zbuni narod. "Vidite kako je sada bolje". Pa ako se uloži novac u nešto što je decenijama zapušteno, valjda bi i MORALO da bude bolje? To je ono što se u logici zove trivijalna tvrdnja. Ne nosi nikakvu informaciju. Ovde ste skoro uspeli da čak ni to ne važi, ali ostavimo sada detalje. Sam pojam kvaliteta projekta već sam u sebi podrazumeva da je on kvalitetan ili nekvalitetan u odnosu na stvari od iste vrste, tj u odnosu na druge, konkurentske projekte. Sve drugo je logička besmislica.

A to što se planiraju veće stvari od Savanove i jeste problem. Ovde bi se uz puno dobre volje još i moglo naći opravdanje, nema puno mesta. Ali je nevolja da se istih ovih 10 metara koliko je ovde ostavljeno ispred Savanove planira i na čitavom ostatku obale, tamo gde mesta ima koliko hoćeš. Ovo je templejt, šablon čitave obale BNV-a. To je ono što je užasno, pa se i zato ovde vodi rasprava. Ova Promenada se odnosi na čitav BNV.

BNVTrzCentSetaliste.jpg
 
zidar":1aemiu44 je napisao(la):
Da li je setaliste siroko 1, 2, 3 ili 4 metra nije mnogo bitno, sve je to podjednako jadno.

Svi mi dobro znamo sta je gospodsko setaliste uz reku jer imamo zivi primer uz Dunav u Zemunu.
Sve sto je uze i ruznije od starog Zemunskog Keja je zalosno nazadovanje za nase drustvo i nema tog spina i fensi svetiljki koji tu cinjenicu mogu sakriti.
Eh, Zemunski kej. Star čitavo stoleće, a ipak, on i danas za nas predstavlja nedostižni ideal. Nešto što je u sasvim drugoj, višoj civilizacijskoj klasi. Sa svime što se danas uči po fakultetima, sa svim iskustvom koje je praksa i struka iznedrila, trebalo bi on bude samo sentimentalna istorijska vrednost u odnosu na nove projekte 21. veka. Ali ... kad mi tamo, zateknemo ono čuveno međutim ... tj. Promenadu.

Uporedite:

zemun_kej_by_zemun.jpg

IMG_7610_resize.jpg

IMG_7621_resize.jpg

IMG_7571_resize.jpg

IMG_7577_resize.jpg

IMG_7602_resize.jpg

IMG_7569_resize.jpg

IMG_7605_resize.jpg

IMG_7611_resize.jpg

IMG_7653_resize.jpg

IMG_7659_resize.jpg

IMG_2885_resize.jpg

IMG_7656_resize.jpg

IMG_1321_resize.jpg

IMG_1317_resize.jpg
 
@Zuma

Slažem se Zuma da kritiku treba usmjeriti prema nečem što bi trebalo i moralo biti. No, šta je to što treba i mora biti?
Vjerujem da bi bilo mnogo različitih predlog i ideja. Neke od ideja si i sam iznosio i ja ih postujem iako ih ne djelim s tobom u cjelosti.

Ono sto mislim da bi bilo pametno je da sve zainteresovane grupe osmisle svoju viziju prostora i da sa takvom vizijom lobiraju kod ljudi koji donose odluke. Tako se to radi svugdje u svijetu pa tako mora i kod nas. Vjerujem da je to jedini način da se izborimo za "metar više" javnog prostora ili bilo čega drugog što bi voljeli i za šta vjerujemo da bi dobro donijelo gradu.

Insistiranje na tome da je sve vezano za ovaj projekat lopovluk i poklanjanje žutih pataka gradonačelniku, zaista neće donijeti ništa. treba progutati ponos i prikriti intimna razmišljanja i gledati goli interes. Ako je Abaru i njemu sličnim interes da gleda novac i sve tome podređuje možemo i mi zarad interesa grada zaboraviti stranačke netrpeljivosti ili mržnju prema onima na vlasti.

Bojim se da ćemo mjereći centimetre ispred Savanove izgubiti kilometre pruge, metro, mostove i sve ono što je gradu daleko važnije.
 
Rio, to bi bilo divno kad bi bilo moguće. Ali ja verujem da su žutke patke dobile podršku tek kad je postalo očigledno da sve druge metode ne mogu postići više od njih.
 
Nesto i od mene,a vezano za temu .
http://www.dodaj.rs/f/1m/W/4cYueTEY/fotografija0491.jpg
@RioBL, najsrecniji bih bio kada bih znao da je ono o cemu govoris moguce . Nazalost, projekat se morao izgurati po svaku cenu, uprkos svemu i uprkos svima . Predjena je granica nakon koje nema povratka i to iskljucivom krivicom vlasti . Dugujemo Beogradu mnogo vise od borbe za kozmeticke izmene . Sto se grbo rodi vrijeme ne ispravi . Shvati protivljenje vecine forumasa BNV ne kao borbu PROTIV NEKOGA vec kao BORBU ZA NESTO .
 
Zuma,evo par mojih fotki od juče sa teme BW residences(cela reportaža je na toj temi):
Pogledajte prilog 1

Koliko se sećam širina bici staze i puta je oko 10-11m. Da li imaš fotke gde bi se na osnovu iskopa(ako bi se moglo,možda na ovoj zadnjoj fotki) proceniti širina buduće obale?
 
To još uvek nije moguće. Lako je videti gde je ivica iskopa, ali je nemoguće znati kakav je odnos te ivice i pozicije zidova buduće zgrade. Moramo čekati dok se na dnu rupe ne počnu ocrtavati obrisi temelja. Čak i onda može biti problem prepoznati šta je šta zbog onih dodatnih aneksa u prizemlju. Ko zna imaju li oni podrume i kakvi su im temelji.
 
Zuma":2qsjrxmi je napisao(la):
Rio, to bi bilo divno kad bi bilo moguće...

Ivan NBG":2qsjrxmi je napisao(la):
@RioBL, najsrecniji bih bio kada bih znao da je ono o cemu govoris moguce ...

Naravno da je moguce. I ne samo da je moguce vec je to i jedini nacin da se nesto promjeni.

Evo i clanovi ovog foruma mogu kao interesna grupa da lobiraju za ono za sto smatraju da je potrebno.
Eto, na primjer, jel imate grupu "Imamo plan"? Sta ta grupa radi?

Zasto se ne sastanete i dogovorite jednu zajednicku platformu sa kojom bi istupali?

I onda sa takvom platformom istupali i ovde na forumu i naravno prezentovali je i kroz medije i kod gradskih i drzavnih insistucija. Kad bi ste se svi udruzili oko nekog zajednickog cilja umjesto da se ovde medjusobno optuzujete i pozivate na banovanje ja bih vas prvi podrzao. Ma kako bio uopsten taj zajednicki stav i ma kakav on bio.

Na ovom forumu vidim da ima mnogo mladih, pametnih i obrazovanih ljudi. Imate ovde inzinjere, arhitekte, pravnike, ljude svih profila. Imate cak i ljude koji su clanovi vladajuce stranke sto umjesto da bude predmet napada mozete iskoristiti da se priblizite elitama. Umjesto da svoj intelekt koristite u ubjedjivanju jedni drugih u nesto, udruzite se oko neceg sto vam svima moze biti zajednicki interes.

Delija, Stf, Pantograf, Zuma, Spatiotecte, Zidar, Relja, i ostali...sve mozete postici puno lakse kao tim.
 
belka":qqqh7k5r je napisao(la):
Srbija ili Beograd bi lepo raščistili zemljište i ponudili ga na konkursu ili licitaciji zainteresovanim investitorima (eventualno odradili konkurs za idejno rešenje celog SA) i od prodaje oko 100 hektara građevinskih parcela u SA zaradili i prihodovali oko 1 milijarde evra. Možda i momentalno. Naravno od svakog investitora naplatili doprinos za uređivanje građevinskog zemljišta po punoj ceni i od toga kompenzoval novac za izgradnju potrebne infrastrukture.
viewtopic.php?f=21&t=197&start=12250#p355398

Pitao sam koliko u evrima košta to ''lepo raščistimo'', imajući u vidu šta sve treba da se uradi da bi se oslobodilo svih 98 hektara prostora SA.
Miloš je odgovorio da je to oko 1 milijarde evra.
viewtopic.php?f=21&t=197&start=12300#p355524

Imamo li mi tu milijardu na nekoj kamari koja čeka da je potrošimo? Nemamo je.
Tu svi odgovorni ljudi, svi ljudi koji su sa obe noge na zemlji, svi ljudi koji nisu izgubili kontakt sa realnošću, kažu da to onda ne može da se sprovede. Kažu da je to sve lepo, bajno, sjajno, ali da to mi ne možemo da sprovedemo u praksi.
I, svi realni ljudi tu stanu sa daljim razmatranjem te ideje jer nije ostvariva.

Ali evo...hajde da diskusije radi, barem na trenutak, svi izgubimo kontakt sa realnošću, i kažemo da imamo tu milijardu evra. Imamo tu milijardu, i počeli smo da je trošimo.
Godine prolaze, a mi raseljevamo sve što treba iz prostora SA, rušimo objekte, izmeštamo putnički i teretni železnički saobraćaj, izmestili smo obe autobuske stanice, sklonili smo komplet (putničku i teretnu) železničku infrastrukturu, samo smo zgradu žel. stanice ostavili, ostavili smo i zgradu Pošte, nasuli smo obalu gde treba, pojačali obaloutvrdu gde treba. Paralelno sa tim, sproveli smo javni međunarodni konkurs kako bi dobili urbanistička rešenja kako da ''popunimo'' taj prostor. Stigli su nam radovi, Komisija je dugo većala, i na kraju izabrala prva 3 rešenja, nagradila ih. Ta rešenja predviđaju poslovne kvadrate, stambene kvadrate, ulice, bulevare, šetališta, trgove, parkove, fontane...sve je tu, oduševljeni smo svi. Prvoplasirano rešenje sa tog konkursa će nam biti ideja vodilja kako treba da se gradi u SA, kako on treba da izgleda kad se sve završi.

I, prošle su godine - završili smo. Svih 98 hektara SA je očišćeno. Trošak: 1 milijarda evra.
Šaljemo na Email dnevnih novina Politika tekst oglasa, da ga objave sledećeg ponedeljka u svom izdanju, preko cele strane, jer sada taj očišćeni prostor SA nudimo na prodaju. Prodajemo zemljište zainteresovanim investitorima. Mada, mnogo bi bolje bilo da smo potrošili još keša i doveli infrastrukturu do SA, ali i unutar SA, i tek onda ponudili na prodaju jer takvo zemljište (koje smo komunalno opremili), ima veću vrednost, i tako treba da se radi. Ali eto...nemamo mi te pare. Dodatno, bilo bi bolje i da ne ponudimo sve na prodaju, nego da biramo i krenemo od onih najmanje atraktivnih parcela, a da one pored reke ostavimo kao poslednje za jedno 15 godina, dok se sve ostale izgrade, jer svaka neizgrađena parcela dobija dodatno na ceni kad se ona pored nje izgradi.

U skladu sa prvonagrađenim rešenjem na međunarodnom konkursu koji smo paralelno sa čišćenjem SA sproveli, ne možemo ponuditi na prodaju svih 98 hektara površine. Ne možemo jer treba ostaviti deo te površine za ulice, bulevare, trgove, park, za površine na kojima će biti objekti javne namene, treba ostaviti pojas od jedno 50-70 metara od obale kako bi Zuma bio zadovoljan... :wink: i sve to nam je onda ''pojelo'' raspoložive hektare na kojima se može graditi. Evo, neka bude da može da se gradi na pola od tih 98 hektara. Da zaokružimo na 50. Dakle, 50 hektara zemljišta pogodnog za gradnju nudimo na prodaju.

Tu bi nas ponovo udarila realnost jer nema šanse da bi prodali sve odjednom. Nema šanse jer nema tražnje u Beogradu za toliko novih kvadrata. Zašto bi neko kupio parcelu na kojoj može da gradi za 10-15 godina. Ne mogu svi da počnu sa gradnjom istovremeno, i svi da završe simultano jedan za drugim te kvadrate jer ne bi imao ko da popuni sve te silne kvadrate koje su izgradili odjednom u celom SA. Realnost bi bila da bi prodali par najatraktivnijih parcela pored reke, i to je to.
Ali, opet ćemo da zanemarimo realnost. Drugi put odustajemo od realnosti. Pošto smo odustali od realnosti, uspeli smo da prodamo sve. Svaki metar kvadratni građevinskog zemljišta koji smo ponudili na prodaju u SA - prodali smo.

Koliko smo evra prihodovali?
Pa evo, iskoristićemo Belkin post napisan 28.04.2014. u temi na kojoj smo:
belka":qqqh7k5r je napisao(la):
...za keš po tržišnoj ceni od oko 55.000 dinara za 1 kvm zemljišta, ja bih rekao i 80.000 dinara (sada ima uslova za to) parcela po parcela i da se gradnju svakog kvadrata plati Direkciji za građevinsko zemljište naknada za uređivanje građevinskog zemljišta i nema nikakvih problema.
viewtopic.php?f=21&t=197&start=3150#p278428
Evo, nećemo računati tih 55.000, nego 80.000 RSD jer se smatra da ima uslova čak i za taj iznos. Kada je Belka napisao ovaj post, krajem aprila 2014. godine, srednji kurs evra je bio 115.72.

Dakle, cena je 692 evra po kvadratu. Za toliko smo prodali sve što smo ponudili na prodaju.
Kvadrat 692 evra = 69.200 za 1a (ar) = 6.920.000 evra za 1 hektar.
A, mi smo ponudili 50 hektara = 346.000.000 evra.
To je to. Prihodovali smo nepunih 350 miliona evra prodajom zemljišta.

Šta ćemo sad?
Imali smo trošak milijardu evra da ''lepo raščistimo'', a prihodovali smo nepunih 350 miliona od prodaje zemljišta.
Mogli smo da prihodujemo više. Mogli smo da nemamo park u SA, mogli smo da ne pravimo pojas od obale do prvih zgrada od jedno 50-70 metara, i imali bi tako još par desetina hektara da prodamo po 6.9 miliona evra po hektaru. Ovako, u minusu smo oko 650 miliona evra, i plus tek treba da dovedemo novu infrastrukturu do granice SA.
Postavljano je i to na temi, i ako se dobro sećam svih onih planova koji su kačeni na temi, to sve košta par stotina miliona evra.

Ali, imaćemo još prihoda.
Sad svi ti investitori koji su pokupovali parcele za izgradnju, potrče da plate naknade za građevinsko zemljište za ekstra zonu.
Naravno, i tu bi nas udarila realnost jer ne bi oni svi krenuli u proceduru jer ne bi svi počeli da grade istovremeno jer za toliko novih kvadrata (da se popuni ceo SA odjednom), nema tražnje u Beogradu. Zato bi oni koji su kupili parcele uz reku sigurno potrčali da grade jer su ugrabili najatraktivnije zemljište, ali svi ostali bi čekali. Međutim, opet ćemo da zanemarimo realnost. Evo, treći put je zanemarujemo.
Svi koji su kupili parcele bi platili naknade u roku od par meseci. Svi, bez izuzetka svi.
Koliko smo prihodovali?

milos.tro":qqqh7k5r je napisao(la):
Ako bi uzeli u obzir da bi se gradilo 1.000.000 kvadrata stambenog i 750.000 kvadrata poslovno-komercijalnog prostora onda bi PRIHOD OD NAKNADI ZA UREDJENJE GRADJEVINSKOG ZEMLJIŠTA IZNOSIO po naknadama iz februara 2015g - 755 MILIONA EVRA,ODN. 780 MILIONA EVRA(po naknadama iz oktobra ove godine).
viewtopic.php?f=21&t=197&start=12300#p355524

Ali, Miloš je to računao za broj kvadrata koji nam je pokazan u postojećem planu za BnV. Međutim, taj plan nije dobar, je l tako?
Taj plan je loš jer predviđa previše previsokih zgrada na pogrešnim mestima u okviru SA, još su preblizo uz obalu kao u Antaliji, pregusto su zgrade jedna do druge tako da neće biti sunčeve svetlosti prolaznicima, uske trotoare, ulice sa neke dve uske trake, i tek jednim krštenim bulevarom u SA, nedovoljno zelenih površina, nema masovnog sredstva javnog saobraćaja, nema novog mosta sa NBGD, itd...to su sve zamerke koje ovde čitamo.
Ne zaboravite da smo mi ustvari po ovoj ideji sproveli međunarodni konkurs i prvoplasirano rešenje sa ovog konkursa predviđa drugačija rešenja od postojećeg plana. Nije valjda da bi predviđalo ista rešenja, istu gustinu, isti broj kvadrata poslovnog i stambenog prostora?

Neeee...mi sada u SA imamo još objekata javne namene, npr. zgradu opere, možda i poneki fakultet, BGD filharmoniju smo isto stavili tu, nema tržnog centra jer se oni takvi svuda prave po periferiji grada, i svašta nešto. Čuvamo vizure Beograda i zato nema posebno visokih zgrada u SA, osim možda 3-4 tamo negde uz Gazelu, sve ostale zgrade su nam 5-6 spratova. Po tom planu imamo jedno 70-80 metara od obale do prvih zgrada (manje od toga do granice parcele, ali niko od investitora nije pravio odmah uz liniju, nego je ''uvukao'' zgradu dodatno da bi imao prostor ispred), ograničili smo spratnost jer mora Hram da se vidi iz svih delova Beograda, a i kako ćemo pumpati vodu na tako visoke spratove. Nemamo nikakav novi simbol grada, to su budalaštine, kakva kula od 200 metara koja će da štrči i smeta svima, zato nam je najviša zgrada plafon 20 spratova. Dakle, po takvom planu, po takvom rešenju naplaćujemo takse sada. I, zato onda više nema kvadrature kao za ovaj loš plan BnV, već ima manje. Npr. jedno 35% manje. Realno je da bi bio i veći procenat umanjenja, ali eto.
Zato i prihod po naknadama za sve te kvadrate ne može biti koji Miloš navodi jer sada ima manje kvadrata koji su osnovica za naplatu, i pada na jedno plafon 500 miliona evra (onih gore pomenutih oko 35% manje).
Plus, Miloš računa kao da nema popusta. Popust na plaćanje odjedanput po sadašnjoj uredbi je 30%, a po staroj je bio 50%. Ako nam plate odjednom, mi im po uredbi onda moramo odobriti 30% popusta na tih 500 miliona evra...

Imali smo trošak milijardu evra da ''lepo raščistimo'', a prihodovali smo nepunih 350 miliona od prodaje zemljišta.
Prihodovali smo i dodatnih 350 miliona (500 minus popust jer su nam platili odjednom), od naknada.
I dalje smo u minusu.
I, što je najgore, taj minus će se povećati jer tek treba da potrošimo dodatni novac za infrastrukturu do granice SA, zatim za infrastrukturu u granicama SA, plus za sve ove objekte javne namene (policija, vrtići, škole, muzej železnice da se adaptira, zgrada Pošte da dobije predratno ruho, zgrada Opere, poneki fakultet, park...), koje treba mi da platimo da se izgrade u SA. Evo nek' bude da su svi prihodi koje sam naveo bili bez PDV-a. Opet smo u minusu ako bi dodali i to, ako su Belka i Miloš mislili na cene bez PDV-a.

Šta ćemo sad?
- Barem tri puta smo zanemarili realnost.
- Diskusije radi smo krenuli od toga da imamo milijardu (koju nemamo) da ''lepo raščistimo'' SA.
- Računali smo da bi prodali momentalno sve parcele u tako ''lepo očišćenom'' SA (iako ne bi jer nema momentalne tražnje za toliko novih kvadrata u celom SA).
- Računali smo da bi pola površine SA bile parcele pogodne za komercijalnu izgradnju (za prodaju), iako ne bi jer to je odnos po postojećem planu za BnV, a on u potpunosti nije dobar, kako se kaže na forumu. Zato smo, diskusije radi sproveli konkurs na kome smo izabrali rešenje mnogo bolje od postojećeg, sa više parcela predviđenih za više objekata javne namene, sa boljim saobraćajnicama, sa barem 50-70 metara pojasa od obale, sa većim parkom, itd, itd., i zbog svega toga bi ustvari bilo još manje hektara za gradnju (prodaju) nego po BnV projektu, ali eto...zanemarili smo i to. Računali smo da bi bilo isto hektara za gradnju (prodaju), kao i postojećem lošem planu BnV.
- Računali smo maksimalnu cenu koju je Belka napisao za kvadrat tog zemljišta koje prodajemo, iako bi po prvoplasiranom rešenju sa međunarodnog konkursa hteli manje zgrada, manje visine, što znači manje kvadrata, pa samim tim investitor nikako ne bi mogao da plati tolike troškove jer mu istovremeno ne dozvoljavamo (ne može u visinu), da sazida dovoljan broj kvadrata da bi mu se isplatilo.
- Računali smo da bi od svih koji su kupili parcele momentalno naplatili naknade za uređivanje građevinskog zemljišta.

I, sve smo ovo uradili, i opet imamo minus.
Ne možemo da pokrijemo ni onu prvobitnu milijardu, a kamoli da nam još ostane keša da isfinansiramo infrastrukturu do SA, unutar SA, plus za objekte javne namene u većem obimu (kvadraturi), nego što predviđa postojeći plan BnV.

Ali, i dalje će da se zastupa kao realna opcija:
belka":qqqh7k5r je napisao(la):
Srbija ili Beograd bi lepo raščistili zemljište i ponudili ga na konkursu ili licitaciji zainteresovanim investitorima (eventualno odradili konkurs za idejno rešenje celog SA) i od prodaje oko 100 hektara građevinskih parcela u SA zaradili i prihodovali oko 1 milijarde evra. Možda i momentalno. Naravno od svakog investitora naplatili doprinos za uređivanje građevinskog zemljišta po punoj ceni i od toga kompenzoval novac za izgradnju potrebne infrastrukture.
viewtopic.php?f=21&t=197&start=12250#p355398

Čak i da je računica bila da se proda 100 hektara po 80.000 dinara za 1 kvadratni metar, to je 692 miliona evra.
Odakle sad milijarda, kad po maksimalnoj ceni koju je napisao isti čovek matematika kaže 692 miliona za 100 hektara?
I, to sve pod uslovom da nam neko plati 6.92 miliona evra po hektaru i za one hektare gde će biti park, ili gde će biti objekat javne namene, ili ulica, ili bulevar, ili trg, ili fontana, ili šetalište...- što naravno nema veze sa mogućim.

Možda ova moja računica nije dobra.
Ako neko ima neku drugu računicu, dajte da je pročitam.
U obzir nisam uzimao nikakve svoje cifre, nego one koje je rekao Miloš (oko troškova da se očisti SA, i iznosa za naknade), i koje je rekao Belka (oko tržišne cene kvadrata zemljišta u SA).

-----------------------------------------------------

Guslaće se na temi i dalje isto.
Od svojih starih postova će se odustajati, pričaće se da ja to nešto manipulišem, iako lepo ostavim link ka svakom tom postu da bilo ko može da ga pročita u celosti.
Šabloni i matrice žute patke će se prosipati i dalje.

STF će biti i dalje lično napadan, etiketirani kao botovi će biti bez izuzetka i svi drugi koji se ne slažu 100% sa stavovima najbučnijih forumaša na ovoj temi, govoriće se ljudima da su se prodali, da su gori od najgorih botova, a Igor će kao i do sada da...da ne radi ništa po tom pitanju.
Ustvari, grešim, tu je Igor da upozori kad neko nekome kaže ''bajo''
Igor":qqqh7k5r je napisao(la):
A na Beobuildu se ne vodi rasprava sa tako nekulturnim obracanjem "bajo" i sl.
viewtopic.php?f=21&t=197&start=12125#p354724

Osim ako taj kome se govori nije STF. Ako je STF, onda Igor dozvoljava šta god vam padne na pamet, npr. slobodno može ovako ad hominem:

razgradjevinar":qqqh7k5r je napisao(la):
...neka stf tripuje za gazdu da je Josip Broz a za sebe da je Nikoletina Bursac.. ali zar nije suvise bezobrazno i jadno sa njihove strane da onda i dalje pogane i ovu temu svojim besmislicama? Daj da otvorimo i trecu, nazovemo je lepo "BnV - bot kutak" pa nek ljudi imaju jedno mesto gde ce da se blamiraju.
Ukratko, kako vas par bre nije sramota da ovde i dalje trujete zdraviji deo nacije i nastavljate da razvodnjavaju temu...
viewtopic.php?f=21&t=197&start=11925#p352842

Iz ovoga vidimo da je STF st*** jer samo st*** ima gazdu. Ljudi nemaju gazde.
STF je bolesni deo nacije koji truje zdrav deo nacije.
STF je bezobrazan, i nema srama.
Autor ovog posta je dobio 11 pohvala za njegov sadržaj.
Umesto da se sprečava ovakav napad na ličnost i post obriše ili edituje (onda ne može biti ni pohvala za ono što je obrisano), Igor post ostavi, ad hominem diskusiji se tako daju krila, i onda na tim krilima još 11 ljudi svojom pohvalom pljune po drugom članu foruma.

Može i da se podje*******ava STF, i to je ok na forumu. Npr. ovako ga slobodno podje*******avajte, samo nemojte nikako da koristite reč ''bajo'' jer će onda Igor da vas upozori, sve ostalo može, kao npr.:
viewtopic.php?f=21&t=197&start=12150#p354963
viewtopic.php?f=21&t=197&start=12175#p355007
viewtopic.php?f=21&t=197&start=12175#p355124
viewtopic.php?f=21&t=197&start=12225#p355252
viewtopic.php?f=21&t=197&start=12225#p355266
viewtopic.php?f=21&t=197&start=12225#p355271

I, da se nasmejemo malo...čovek koji je izneo lični podatak i tako započeo hajku, kaže da se on ustvari ne bavi njegovom ličnošću, nego samo onim što je STF pisao:
Delija":qqqh7k5r je napisao(la):
Ја се само бавим ониме што је написано. Има ту материјала на претек као што су ове подметачине о односу са властима.А етикету нека носи ко како хоће.
viewtopic.php?f=21&t=197&start=12225#p355263

I dalje ćete slobodno moći da etiketirate svakog forumaša koji se ne slaže sa vašim stavom. Samo nemojte u tom etiketiranju da koristite reč ''bajo'', onda će Igor da vas upozori. Sve ostalo može, kao npr.:

MilisaV":qqqh7k5r je napisao(la):
lepi je nova vrsta bota. takoreći bot 2.0.
pravi se da podržava neke stavove koji ne idu u prilog vođi, ali onda kreće da vređa istaknutije forumaše, i time razvodnjava diskusiju i tera ljude sa teme.
tema postane debilna, i ljudi gube interesovanje i nema više kvalitetnih postova. Botovski cilj postignut,
zato treba ODMAH banovati člana lepi.
viewtopic.php?f=21&t=197&start=12000#p353447

ftj":qqqh7k5r je napisao(la):
A ti botino pogadjas u centar. Daj reagujte nema smisla stvarno.
viewtopic.php?f=21&t=197&start=12025#p353995

direktor":qqqh7k5r je napisao(la):
Ovaj niski piacar jos ugovor oko zakupa tezgi nije rastumacio jos je ovdje i jos razglaba o pravnim temama
viewtopic.php?f=21&t=197&start=12025#p353999

laki72":qqqh7k5r je napisao(la):
@botovi
Prozivke i manipulacije delovima mojih starih postova, necete uspeti da me isprovocirate da zajedno sa vama ucestvujem u daljem zagadjivanju teme.
viewtopic.php?f=21&t=197&start=12325#p355675

Igore, razmenili smo par poruka pre par nedelja oko napada na ličnosti forumaša, oko etiketiranja.
To je dokaz da nisam hteo ništa javno o tome da pišem, već da prvo ukažem preko poruka u nadi da će se malo drugačije reagovati ubuduće.
Ovi primeri koje sam naveo su međutim svi napisani na forumu u poslednjih 15-tak dana. Promena na bolje je bilo prvih par dana posle poruka, i onda se opet dopušta sve po starom, vidiš na primerima i citatima gore.
Zato sam sada napisao javno.
Cenim tvoj rad na forumu. Kada bi ovakve bljuvotine, napade na ličnost (a ne na stavove), podje*******avanja ličnosti...kada bi se i protiv tih stvari borio revnosno, onda bi sa strane administracije foruma sve bilo idealno kada je u pitanju organizacija i vođenje BeoBuild foruma.
 
Svaka čast Nešo. Vrediš svaku paru. Mnogo temeljnije i pismenije od drugih članova, kao na primer lepi.

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Zar u toj idealnoj računici ne bi mogli onda da računamo, kako investitori kod mene verujem računaju, gde su svi podaci uglavnom poznati.
Koliko kvadrata je predviđeno na celom SA da se izgradi, 2 miliona?
Koliko će prosečna prodajna cena m2 biti, 2.5k eura?
Cena svih prodatih kvadrata bi onda bila 5 milijardi eura.
Koliko košta sama izgradnja takvih stanova čiji je prosek prodajne cene 2.5ke po m2, malo skuplje od onih na Vračaru? Jel ok 700e m2 samo materijal i radovi?
Ukoliko je to ok onda bi cena kompletne izgradnje bila oko 1.4 milijarde eura.
Ostale bi 3.6 milijarde sa kojima bi morali da sredimo sve ono što je neophodno da bi mogli da izgradimo 2 miliona kvadrata.
Da li grešim u računici?
Za taj projekat nam je neophodno 2.5 milijarde eura, ukoliko bi uređenje zeljišta iznosilo oko 1 milijarde eura.
Kolika je kamata na 2.5 milijarde eura, na period od 15 godna npr?
 
@neshaoct

Problem je kada neko ko je bio predmet napada a cije sam postove gde ga napadaju velikom vecinom obrisao kaze da iz inata pocinje da pise postove koji su nalik botovskim. Skoro sam postavio javno pitanje i dobio odgovor da mogu da ga banujem.

Apsolutno je vise nebitno sta je delija izneo ili nije pogotovo sto je nedavno postavljao i hronologiju postova pa se ne bih vise vracao na to, ali i ja sam reagovao na nesto sto cesto ovih dana pominjem a to je porazna diskvalifikacija sagovornika pritom ne mislim na stf-a vec bas suprotno. O relativizaciji mnogih zabrinjavajucih pojava poput preterane primene policije necu ni da govorim.

Davno sam pomenuo pa evo mogu i opet da vecinu forumasa apsolutno ne zanima licni odnos delije i stf-a i bilo koga.
 
Vrh