Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Da se vratim na temu, bar delimicno.
Sama promenada izgleda sasvim korektno. Ima ljudi, i pesaka i biciklista, sto je dobro.
Parking je premali.
Hercegovacka izgleda pristojno.

Ovaj jedan 'most' ispod kafane ce verovatno sluziti za bastu, ali zato onaj drugi ce nadam se da ostane na koriscenje gradjanima.

Nije mi uopste jasno rusenje Dvoristanca u onom momentu, kada sad tu stoji prazan plac, a nesto ne verujem da ce u naredna 3-4 meseca (zimska sezona) da spoje Geozavod sa setalistem
 
Zuma":1nxkv3qc je napisao(la):
... Sad probajte da zamislite da je na neki način, preko noći, 2 kilometra Beogradskih splavova, sa pripadjućom obalom, jednostavno poklonjeno JEDONOM tajkunu. A zatim, da on ima prava da postavlja restorane i prodavnice i na obali, nasuprot tih splavova. Šta mislite, koliku zaradu može da ostvaruje dva kilometra splavova plus dva kilometra restorana na obali?

Zuma, da li je problem sto NEKO zaradjuje ili je problem sto neko ZARADJUJE?

Ako je problem sto ce neko da ZARADJUJE na obali, da podsjetim da je i proteklih decenija neko tu zaradjivao. Postojalo je vise firmi koje su tu imale prostorije, skladista, postrojenja, radionice itd. Sad je izvrsena prenamjena prostora i umjesto firmi koje su tu radile i zaradjivale, sad ce tu zaradjivati restorani, kafici, hoteli a bice i stambenih objekata. Sto se tice te prenamjene ja mislim da je to promjena na bolje i za urbanizam grada a i za same gradjane.

A ako je problem sto ce tu NEKO da zradjuje a ne NEKO DRUGI onda nemam nikakav komentar.
 
relja":3bgagiz5 je napisao(la):
Ja ne spinujem, tako je bilo.
relja":3bgagiz5 je napisao(la):
Zamoljen sam da te ne čačkam za tvoje članstvo u partiji.
Nemoj da drugima poturaš da koriste političke metode zato što su protiv projekta

Класична српска карактеристика "трн у тођем оку видиш, дебло у свом не видиш". Спинујеш пријатељу, спинујеш ...

Ко год да те је замолио, хвала му али нема потребе. Као што сам више пута написао, не потресам се од критике "поштених". Кад год погубите аргументе потежете партијску кљижицу као универзалну дисквалификацију. Што чешће то радите, то више потврђујете да сте без идеје. Заправо, то вам је постао један једини аргумент против мене, будући да га стално експлоатишете, чим отворите уста, тј. у сваком посту. Постали сте досадни. Пробајте да ме покопате без потезања партије као аргумента. Ајде, да видим и то чудо. Ево, јавно те прозивам, и тебе и остале "поштене".

relja":3bgagiz5 je napisao(la):
Pisao si da smo razmaženi i šta sve ne,
Јесте размажени.
relja":3bgagiz5 je napisao(la):
da se šetalište rekontruiše zbog tobože javnog interesa a ne zbog SavaNove,
Ево га, класичан спин. НЕ, рекао сам да је постојање Саванове убрзало реконструкцију кеја за барем 20 година, будући да је свакако морао једном да се среди и да је то пример ПОКЛАПАЊА јавног и приватног интереса на најкласичнији могући начин у капиталистичком друштвеном уређењу који смо реизабрали 5. октобра 2000.
relja":3bgagiz5 je napisao(la):
da pre rekonstrukcije nije valjalo, da će posle da bude ne znam šta.
Није ваљало. Оно је било срамота Београда. И да, сад је боље, а и по хладном времену видимо да има више људи него раније.

Ево, на крају баладе испаде и да "тераса Саванове" - није тераса Саванове, доступна је свима,
да паркић за децу - није паркић за децу гостију Саванове, доступан је свима
да приватни паркинг - није приватни паркинг Саванове, доступан је свима и под контролом је Паркинг сервиса
да ће фоткање испрад Саванове бити забрањено - није забрањено, нет је преплављен селфијима са "терасе за селфије" (терасе Саванове".

и тако даље ...

.... дакле, за низ тврњи које сам обарао, и за то проглашаван "слугом власти" и "партијским пацовом" се показало да су биле будалаштине.
relja":3bgagiz5 je napisao(la):
Jeste veliki problem kada se staza zatvori do kraja sezone..
У реду, али то затварање није последица "тајних намера злих власти да укину бициклистичку стазу", већ класична појава у нашој средини од памтивека - лош тајминг за почетак радова. Ништа више. Небројено пута виђено у последњих 30 година.
 
Ne, STF, nemaš argumente, već relativizuješ, i pokušavaš da raščlaniš veliki problem na više sitnih i tobože nepovezanih.
Relativizuješ i generalizuješ zato što je to jedini način da nastaviš da kontriraš.

Tvoji i kumovi tvojih su napravili kafanu pored pruge, na zelenoj površini, pod izgovorom da je to "promotivni štand za projekat Beograd na vodi". Od toga ne možeš pobeći, to ne možeš poreći. I pre neki dan je predsednik tvoje partije izjavio da je to "najbolja kafana". Dakle - podvala.

Onda su zatvorili šetalište ispred "štanda" u sred sezone - iako to niko nije tražio, niko se ije žalio, iako se tu rekreira i šeta ogroman broj Beograđana, iako je to veza sa Adom. Zašto? Zato što gazdi kafane smeta postojeće šetalište i staza, ne uklapaju mu se njegov "fensi" ambijent. Nisu bitni Beograđani, bitan je vlasnik kafane.

Šta si ti ono beše zagovarao braneći SavaNovu? "Uređenje javnih površina je u javnom interesu"? "Poklopio se javni i privatni interes." ?
Alal vera. Da nisi pogrešio struku? Politika bi ti odlično legla.

Da, platforma je napravljena zbog SavaNove - širinom se poklapa sa širinom restorana - da bi se ljudi skupljali ispred, da bi gosti kafane imali pogled na terasu a ne na štroku u Savi, da bi restoran koristio terasu - kao što koriste i trotoare u gradu, ista stvar. Zauzeli su celu zelenu površinu, i zato im treba prostor ispred. Čovek treba ili da bude slep ili da namerno ignoriše tu činjenicu.

I parking je napravljen zbog SavaNove - sigurno nije napravljen zbog ostalih lokala u trošnim zgradama Savamale.

Kako god, želim ti da što pre vratiš tu sramotnu partijsku knjižicu, samo te to može oprati.
 
rio +1 svaka ti je na mestu
ovde se ta dva "akcenta" mesaju, pa ispada da je neko srusio drzavni dom zdravlja i izgradio privatni
umesto zapustenog skladista i podruma pica imamo kafanu i sendvicaru. i prva i druga stvar mogu zvucati kao bolja opcija, zavisi ko kako vidi stvari i koliko je vest u spinovanju
meni su ovi lepsi, ako uz to placaju porez, nisu ni najbolja ali ni najgora stvar koja se desila gradu, kako dve polarizovane struje tvrde
u ovom veku smo privatizovali i ocistili, u sledecem cemo (po isteku ugovora) to cisto da "nacionalizujemo". odsustvo smrada je svakako civilizacijsa norma i napredak

drzavno i pod stecajem sa neresenim komunalnim problemima ili privatno i nasminkano uz placanje poreza (podvlacim)?

mrtav kapital i ruglo ili skupljanje mrvica?

sto se mene tice druga opcija, sto se nekog drugog tice prva. relativno
 
Citam postove nekoliko dana i uzdrzavam se ucestvovanja u diskusiji jer ne znam sta bih dodao na vec receno.

Medjutim...
Dosta cesto se ovde svo djubre koje postoji opravdava jednom recju - KAPITALIZAM.

Ok, kapitalizam drugari.
Nek je kapitalizam, al ajd onda mi objasnjte zasto nasa strana ne postuje osnovne postulate kapitalizma?!
Na stranu vizure, lepota arhitekture, opste dobro, javni interes, navike beogradjana....

Zasto vlast kao predstavnik drzave Srbije ne radi po osnovnim principima kapitalizma???

Oni su da vas potsetim, ulozi, da bi zaradjivao sto vise i sto pre!!!

Ja razumem Abarove motive, oni su apsolutno jasni i uklapaju se u kapitalisticki sistem.
Ali sta je sa nama (Srbijom, Beogradom)???

Za ovo ce neko robijati, pre ili kasnije, budite sigurni!
Suvise je veiki 'zalogaj' da bi proslo tek tako.
Setite se afere sa O. Dulicem. To je mrva peska u odnosu na ovu malverzaciju.

I upravo time sto je posao 'orocila' na tako dugacak rok, aktuelna vlast je dala psiholoski argument da ova pljacka ostane dugo aktuelna, da ne padne u zaborav.


I jos jedna stvar.
Prica se kako je sad lepse?
Ma zaista?
Pa jel bilo tesko napraviti nesto lepse, ako je osnova obicna obaloutvrda napravljena pre 70 godina???
Dajte ljudi, ajmo da se uozbiljimo. Na brzinu nasminkano, zamazano, kao matora baba pred snimanje TV emisije.
Kao ovi busevi koje 'kao' remontuju pre farbanja.

I sad je to argument da je opravdan ovaj "projekat od nacionalnog interesa" kako ga proglasi vlast???

Pa bilo bi smesno, da nije zalosno.
 
Надам се да Вукша чита ово. Дакле, Филипе крив си што се власт иживљавала над тобом. Ми смо криви што је Стф бот, криви смо што је власт диктаторска, криви смо што нам је премијер по потреби урбаниста, архитекта, економиста, отац нације, војни стратег, власник Космета и српских живота па их продаје, драги лидер, просветитељ и врховни суд.

Игоре, ово стварно нема смисла. Дозволио си да нам истролују тему скретањем пажње са самог пројекта. Момак непрестано постиче лајање на све који су се дрзнули да критикују пројекат његове партије. То ради већ дуже од годину дана. Насумичним прегледом пар страница у распону од почетка 2014 до данас видећеш колико је то темељно и перфидно рађено.
 
Kakav crni kapitalizam se ovde pominje? Mora se priznati da je najveći bezobrazluk i bahatost (a moguće i neznanje, da ne kažemo glupost) pominjenje kapitalizma u kontekstu ovog projekta. Sa strane naše zemlje, ovaj projekat se realizuje po najklasičnijim komunističkim metodama. Upravo najklasičniji komunizam: nešto se mora i treba negde izgraditi i narodu pokazati kao delo vlasti. To će se i izgraditi. Cena, materijalni efekat za čitavu zajednicu su potpuno nebitni. Kao i to ko će da profitira. Sa strane stranog investitora, najklasičniji neofeudalni pristup: daj da otmem i zagrabim što više po što manjoj ili nikakvoj ceni, slično prvobitnoj akumulaciji kapitala. Ili slično kolonijalnom pristupu: oteti od glupih i zatupastih domorodaca što više. E to je neverovatna spoj u ovom projektu: najklasičnija komunsitička metodologija (od koje se prstom nismo pomakli očigledno, ni u svesti, ni u delanju) sa naše strane i kolonijalni feudalizam sa suprotne strane (koji smo takođe preživeli 500 godina). Ovo je najluđi spoj koji smo ikada imali prilike da vidimo i doživimo. Ovde nema nikakvog kapitalizma, jer da ga ima, Srbija ili Beograd bi lepo raščistili zemljište i ponudili ga na konkursu ili licitaciji zainteresovanim investitorima (eventualno odradili konkurs za idejno rešenje celog SA) i od prodaje oko 100 hektara građevinskih parcela u SA zaradili i prihodovali oko 1 milijarde evra. Možda i momentalno. Naravno od svakog investitora naplatili doprinos za uređivanje građevinskog zemljišta po punoj ceni i od toga kompenzoval novac za izgradnju potrebne infrastrukture.
 
Belka, to je pitanje imena, ko kako naziva neke društvene odnose, a ne suštine. Za suštinu si potpuno u pravu. Međutim u Africi ili ranije u Latinskoj Americi su postojale države za koje smo mi još uvek oličenje demokratije i društvene pravde. Surove vojne dikature gde su ljudi redovno nestajali preko noći, gde su carovale paramiltarne organizacije koje je plaćala društvena elita, a narod živeo u slamovima od kartona koji zauzimaju čitave kvadratne kilometare. Pa je opet svet uglavnom, čak i to, nazivao kapitalizmom. Nemojte glorifikovati nekakav idealni, čisti, pošteni kapitalizam, a pogotovo ga izdvajati u neku sasvim posebnu klasu, nešto od sasvim druge vrste, jer je to fundamentalna greška. On se zasniva na tome da se izabere neko ko će prisvojiti znatan deo viška vrednosti za sebe, i tako omogućiti reprodukciju kapitala i efikasniju proizvodnju. Veoma je složeno pitanje šta je ovde pravedno, a šta je nužno. U svakom slučaju, eksploatacija može biti manja ili veća, a mi treba da se borimo da bude manja, ali da ipak ekomomija i dalje može da bude efikasna. To nam je cilj, ali bez iluzija o njegovoj pravednosti i lepoti, jer je to na duže staze veoma opasno. Kako će ko nazivati ekstremnije verzije kapitalizma je čisto formalno pitanje koje nema naročitog značaja, sem što eventualno može da ima neku mobilizatorsku ulogu ako mu se da drugo ime.
 
arapski investitor":3jsks4gg je napisao(la):
rio +1 svaka ti je na mestu
ovde se ta dva "akcenta" mesaju, pa ispada da je neko srusio drzavni dom zdravlja i izgradio privatni
umesto zapustenog skladista i podruma pica imamo kafanu i sendvicaru. i prva i druga stvar mogu zvucati kao bolja opcija, zavisi ko kako vidi stvari i koliko je vest u spinovanju
meni su ovi lepsi, ako uz to placaju porez, nisu ni najbolja ali ni najgora stvar koja se desila gradu, kako dve polarizovane struje tvrde
u ovom veku smo privatizovali i ocistili, u sledecem cemo (po isteku ugovora) to cisto da "nacionalizujemo". odsustvo smrada je svakako civilizacijsa norma i napredak

drzavno i pod stecajem sa neresenim komunalnim problemima ili privatno i nasminkano uz placanje poreza (podvlacim)?

mrtav kapital i ruglo ili skupljanje mrvica?

sto se mene tice druga opcija, sto se nekog drugog tice prva. relativno
Ovo je klasična logička greška koja se koristi pri manipulaciji i ona se formalno zove "Isključenje trećeg". Stvarnost se pogrešno predstavi tako kao da postoje samo dve moguće opcije: Ona koju vi promovišete, i neka koja je tako izabrana da bude veoma neprijatna. Onda se pita: Želite li vi ovo što ja predlažem, što dobro i logično, ili ovaj užas koji je alternativa? Onda naravno svi izaberu jedino što u tako idiotskom izboru ima smisla, a to je naravno ono što vi želite da oni izaberu.

Srećom, u stvarnosti, postoji i treća mogućnost, a obično i četvrta, i peta, i još mnogo njih. U ovom slučaju se raspiše javni konkurs za zamenu "zapustenog skladista i podruma pica", pa tako na kraju dobijemo kapitalistu koji takođe zarađuje na ovom prostoru, ali ne ekstra profit na račun građana Beograda, nego običan, normalan profit, kao i u svim normalnim zemljama, tako što napravi nešto što zaista na najbolji način služi i nama i njemu, a ipak je bolje od "zapustenog skladista i podruma pica". Ili naprimer grad neki izuzetno lep i reprezentativan prostor stavi na raspolaganje svim svojim građanima kao javnu površinu i svoju sopstvenu reklamu na tržištu gradova, prosto zato što je taj prostor najproduktivniji baš u TOM obliku, dok se novac zarađuje na drugom mestu. To su primeri tih "trećih" slučajeva koje si ti zbog nečega zaboravio.
 
joncage":vt4mqoun je napisao(la):
direktor":vt4mqoun je napisao(la):


Ima li neki logičan razlog zašto ovaj 'balkon' nije napravljen duž cele promenade, a ne samo ispred restorana? Zar nije poenta biti blizu vode? :) Ili ovo još nije završeno?

Mali preview (objekti iz Bratislave)

2yubkvk.jpg
 
Nama više priliče objekti iz antalije

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Zuma, nisam ja za takav kapitalizam, ali to je izgleda tako... glasali smo za to. podsecas me na nekog ko se protivi izgradnji menhetna u njujorku... menhetn postoji, a mi cemo prosperirati samo ako dodju krupni igraci u nasu malu kasabu, jer cemo se, za razliku od danasnjeg vremena, prejesti i od njihovih mrvica sa stola... naravno da je sve to nepravedno, ali tako je... nesto se ni narod ne buni narocito, vidim. tuzno je sto to vise nece biti nase, opste, drustveno, ali...
 
Šta je bre ovo?

Kakvi su bre ovo spinovi? Jel vas to veliki vođa učio?,


Čuj, samo da se izgradi navodni beograd i veliki igrači dolaze da i nama svane.


Dečko ti ako si nesposoban pa se zadovoljavaš nečijim mrvicama, nemoj n nas da trpaš u isti koš.


Ima nas koji bi pošteno da živimo od svog rada.



Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
RioBL":1okq053w je napisao(la):
Zuma, da li je problem sto NEKO zaradjuje ili je problem sto neko ZARADJUJE?

Ako je problem sto ce neko da ZARADJUJE na obali, da podsjetim da je i proteklih decenija neko tu zaradjivao. Postojalo je vise firmi koje su tu imale prostorije, skladista, postrojenja, radionice itd. Sad je izvrsena prenamjena prostora i umjesto firmi koje su tu radile i zaradjivale, sad ce tu zaradjivati restorani, kafici, hoteli a bice i stambenih objekata. Sto se tice te prenamjene ja mislim da je to promjena na bolje i za urbanizam grada a i za same gradjane.

A ako je problem sto ce tu NEKO da zradjuje a ne NEKO DRUGI onda nemam nikakav komentar.
Ni jedno ni drugo. Grad živi od zarađivanja, a to NEKO mora da radi. Druga je stvar, gde, kako, ko i koliko može i treba da zarađuje. Naširoko sam objasnio da je problem u načinu raspodele društvenog bogatstva. Ako imate posebno lep vidikovac na Kalemegdanu, recimo onaj koji se naziva "zidić", hoćete li ga ograditi i od njega napraviti privatnu kafanu (tako da jedan privatnik zarađuje od tog vidika, pošto ste mu vi taj vidik PRODALI), ili će biti pristupačan svima, kao što je sad, pa da direktno GRAD ima koristi od tog vidika, trajno i bez posrednika? Od čega postoji veća društvena korist? Isto važi za obalu Save. Da li je bolje da je zauvek koristi i eksploatiše grad stavivši je na raspolaganje svim građanima, ili da se sva njena sadašnja i drastično veća buduća vrednost sažme u jedan trenutak i jednu cenu, proda daleko ispod stvarne vrednosti, i zatim taj novac nestane ko zna gde i na šta? Ovde je obala to društveno bogatstvo. Kome će biti predato, kako će biti vrednovano i kako će se koristiti?

Ukratko, ljudi su ovde oduvek plaćali porez od svoje zarade, Beograd se uređivao, i to je vremenom postalo društveno bogastvo koje je zajedničko. Koji deo tog poreza će se vratiti svima u obliku javnih parkova, ulica, obala, vidikovaca, kulturnih institucija, i svega onoga što svi mogu bez dodatnog plaćanja da koriste zato što su to već platili kroz porez? Ili će sada, zbog tobožnje i savršeno nedokazane "ekonomske neodrživosti", to biti preliveno ispod cene u privatne džepove? A čak i da se može prodati po pravoj ceni, pitanje je treba li da bude prodato, ili bi bilo od BITNO veće koristi ako to ne koristi jako uzak krug građana, već svi?
 
belka":14baj1yp je napisao(la):
...Srbija ili Beograd bi lepo raščistili zemljište i ponudili ga na konkursu ili licitaciji zainteresovanim investitorima...

Da bi se vratili u realnost, možeš li barem ugrubo kazati koliko novca treba da se ''lepo raščisti'' zemljište? To ''lepo'' - koliko je u evrima?
Dakle, za sve...za završetak Prokopa, za izmeštanje autobuskih stanica, za sklanjanje kompletne železničke infrastrukture uključujući i teretni koridor, što opet povlači za sobom one ranžirne stanice za teretni saobraćaj, plus nov most na Dunavu, nasipanje obale gde treba, kao i za rešavanje imovinsko-pravnih odnosa.
Ugrubo, koliko je to u evrima?


belka":14baj1yp je napisao(la):
...i od prodaje oko 100 hektara građevinskih parcela u SA zaradili i prihodovali oko 1 milijarde evra.

Budi precizniji. Prihod i zarada nije isto. Molio bih te da pojasniš na šta si mislio.
Zarada bi bila razlika između iznosa koji smo prihodovali prodajom zemljišta, i iznosa koji smo potrošili da to ''lepo raščistimo''. Zar ne?
(naravno, prvo uopšte treba da imamo novac da to ''lepo raščistimo''. Ali evo, da za trenutak i mi ostali živimo u toj bajci po kojoj na nekom računu imamo evre koji nam stoje neiskorišćeni, i da onda uzmemo te evre sa kojima ionako ne znamo šta ćemo, i da to ''lepo raščistimo''...)

Kako bi to prodali svih 100 hektara? Isparcelisali 100 hektara i prodali svaku parcelu?
Zar neće jedan deo površine od tih 100 hektara otići na ulice, bulevare?
Zar neće jedan deo površine od tih 100 hektara otići na zelene površine, kao i na park koji je predviđen čak i po postojećem rešenju? Kako nekome možeš da prodaš hektare zemlje koje si namenio za park, ko će to da kupi? Čini mi se da to neće da kupi niko jer to će biti park, nema gradnje na hektarima koje će zauzimati park.
Zar jedan deo površine neće zauzeti objekti javne namene? Čini mi se da i te parcele (na kojima će biti kvadrati za Policiju, neku ambulantu, poneki vrtić i sl.), ne bi mogli da prodamo isto nikome.
Zar jedan deo površine ne bi zauzimale zgrade koje želimo da sačuvamo, samo sa potpuno ili delimično drugačijom namenom? Od Muzeja Železnice, pa dalje. Čini mi se da i taj deo površine ne bi mogli da prodamo nikome.

Kad od pomenutih 100 hektara odbiješ ulice, trgove, parkove, šetališta, parcele na kojima su sačuvane zgrade i objekti javne namene...da li bi ostalo barem pola od toga za gradnju nekom investitoru, tj. za prodaju tih parcela?
Ako bi ostalo oko polovine, zašto se onda piše da bi moglo da se proda svih 100 hektara?
Npr. koliko je hektara, po rešenju koje nam je predstavljeno, predviđeno za onaj najveći park u SA?
Ako bi ostalo oko polovine, zašto se onda piše da bi moglo da se prihoduje ''oko 1 milijarde evra''? Koliko bi onda to ustvari koštalo po hektaru građevinskog zemljišta?


belka":14baj1yp je napisao(la):
Možda i momentalno.

Zar sada ne važi priča da nema šanse da se izgrade svi ti kvadrati (da se popuni ceo SA), jer u BG nema tražnje za toliko novih kvadrata stambenog i poslovnog prostora? Ako nema tražnje za toliko kvadrata, kako bi to mogli da svaku parcelu prodamo ''možda i momentalno''? Ko bi to ''potrčao'' da kupi parcelu na kojoj ne može da gradi jer nema tražnje za tim kvadratima koje bi napravio?
Šta...došlo bi nekoliko investitora, pokupovali parcele, i onda u narednih 12-18 meseci svi bi oni počeli na svakoj parceli u okviru SA (koju su kupili), da kopaju temelj i pobijaju šipove jer eto...napuniće sve te silne kvadrate bez problema? Svi oni, u celom SA, jer kažeš da bi i momentalno prodali sve parcele. Ili, možda misliš da bi neki od tih investitora kupili i gradili, a ostali bi kupili i čekali onda 5 ili 10 ili 15 godina da počnu sa gradnjom njihovih kvadrata jer nema toliko tražnje da svi počnu odjednom da grade, i da svi popune sve te nove kvadrate nakon što ih svi završe simultano jedan za drugim tamo negde 2-3 godine od početka gradnje na svakoj parceli?

Čak i u nekom ludilu mozga gde bi uspeli na planeti Zemlji da pronađemo investitora koji bi iskeširao za parcelu na kojoj će graditi za jedno 15 godina, zar nam čak ne bi bilo i protivno interesima da prodamo sve parcele ''momentalno''?
Zar ne bi bilo bolje da se planski ide na periodično prodavanje, jer kad se izgradi jedna parcela, ova do nje (koja nije izgrađena), odmah ima veću vrednost...i, mi onda baš nju ponudimo na prodaju. A, kad se izgrade te dve, tek onda ponudimo onu treću do njih jer će ona sada imati veću vrednost nego i ona druga koju smo prodali, a kamoli ona prva.

U realnosti, postupak koji pominješ bi doveo do toga da bi momentalno prodali samo parcele uz reku (kao najatraktivnije) i to je to. To bi bi sav naš prihod. Naravno, taj prihod ni izbliza ne bi bio dovoljan da pokrije troškove da to ''lepo raščistimo'', čak i kad bi prethodno imali evre za to. Pošto je to realnost, zato ne bi mogli ni da uđemo u gradnju kao što nismo mogli ni decenijama unazad.

Ono što vidimo je da se upravo to dešava, tj. prvo se grade ''sigurica kvadrati'' na parcelama najbliže Savi.
Par zgrada sa stambenim prostorom kakav trenutno ne postoji u Beogradu, što znači da će se prodati bez problema, kao što se i pokazalo.
Tržni centar kapaciteta kojih nema u gradu, plus (po onome što se do sada videlo), ne planiraju baš da prave limenu kutiju kakve već imamo. Naravno, projekat TC tek treba da bude pokazan, možda nas neprijatno ''iznenade'' još jednom limenom kutijom, ali po svemu sudeći planira se nešto malo drugačije.
Kula kao novi simbol grada. Makar i nijedna nova firma ne otvorila svoje predstavništvo u SRB do 2020. godine, napuniće se ti kvadrati (deo kule koji bude namenjen za poslovni prostor) ako nikako drugačije, ono selidbom A firmi iz poslovnih kvadrata koje trenutno rentiraju. Seliće se zato što će imati kvalitetnije kvadrate u kuli, što će moći svi da budu na jednom mestu, a ne raštrkani na par lokacija po gradu.
I, ostaje nešto hotelskih kapaciteta. Zar nije poznato da BG-u nedostaje hotelskih kapaciteta? U takvoj situaciji (manjak hotelskih kapaciteta u BG), sa vezama i poznastvima u tom svetu koje ima Alabbar, vidimo da mu nije bilo teško da već dovede jedan od tih hotelskih lanaca.
I to je to. Kršteno je kao prva faza, ili kako ono beše, ''prva a'' faza, ali suština je da su to kvadrati za koje nema straha da će ostati prazni.

Ostalo?
Ostalo će biti zidano u skladu sa tražnjom za tim kvadratima. Uopšte nije važno što u Ugovoru piše rok od 30 godina. Morali su da stave neki rok.
Samo retardirana osoba može da misli da će neko stvarno da čeka 30 godina ako vidi da može da zaradi pre toga. Nema tog kapitaliste koji će, kad vidi da može da proda/rentira svaki kvadrat koji izgradi po cenama koju želi - da ne gradi. Ima da zida sve u 16, samo ako mu tržište kaže da ima tražnje.
U Ugovoru je napisan samo minimum minimuma koji očekuju da naprave, čisto da niko ne bi mogao da mu raskine Ugovor jer eto nije ispunio svoje obaveze. To im je najgori scenario, ono tipa ako izbije rat u SRB u narednih 20 godina (a, nije da ga nismo imali u prethodnih 20), čak i tada smatra da neće biti problem da napravi one ''sigurica kvadrate''. Zato je samo to i napisano u Ugovoru.


belka":14baj1yp je napisao(la):
Naravno od svakog investitora naplatili doprinos za uređivanje građevinskog zemljišta po punoj ceni i od toga kompenzoval novac za izgradnju potrebne infrastrukture.


Šta ako taj novac nije dovoljan? Jesi li možda računao ugrubo?
Postavljeno je ovde na temi šta sve treba od infrastrukture da se dovede do granice SA. Čak mislim da imaju i cifre. Ali, to je samo do SA.
Onda tu dovedenu infrastrukturu treba razvesti do svake zgrade pojedinačno. A, zamisli ako u to uključimo i trošak za liniju metroa ispod SA.

Lepo je kad se tako radilo na parcelama po NBGD.
Ali, tamo infrastrukturu potrebnih kapaciteta ionako imaš takoreći prekoputa bulevara...prekoputa parcele na kojoj si naplatio doprinos. Tu ne samo da je naplaćen novac po taksama bio dovoljan da se komunalno opremi parcela na kojoj će investitor da gradi, nego je uglavnom i ostajalo keša preko toga, koji je onda korišćen po drugim delovima grada za projekte koje je radila Direkcija.
Ali, ovde u SA je malo drugačije. Nemaš ništa prekoputa.
Sa jedne strane se plac SA oslanja na stari deo grada, gde je postojeća infrastruktura ionako već stara, projektovana za manji grad, za manje potrošača, i ionako već radi na granici kapaciteta. A, sa druge strane se plac SA oslanja na reku. Ono, nije baš da iz Save izviru neki gasovodi, toplovodi, elektroinstalacije, trafo stanice...
Plus, računaš li tu infrastrukturu do granica SA i u okviru SA, ili samo u okviru granica SA? Ako računaš samo ovo drugo, onda iz prodajne cene zemljišta moraš da pokriješ i infrastrukturu do granica SA, ne samo da SA ''lepo raščistimo''.

----------------------------------------

Rešenje koje si pomenuo je idealno.
Zato može da se sprovede samo u idealnom svetu.
Srbija nije idealni svet.

U idealnom svetu država ima dovoljno keša za sve njene obaveze, plus joj ostane.
Onda uzme to keša koji joj ostane, i kaže...hajde da ''lepo očistim'' tih 90-100 hektara. Uloži gomilu novca, premesti sve što treba i izgradi novih objekata koliko treba, raseli šta treba, naspe gde treba. Onda uzme još keša i izgradi infrastrukturu do granica SA.
Onda uzme 150.000 dinara i objavi oglas u Politici preko cele strane, za prodaju tog zemljšta.
Svi ti prethodni troškovi da bi se uopšte došlo do dana da se objavi oglas u Politici su bili ogromni, ali nije važno...idealan je svet i država ima keša za to.

U idealnom svetu, javi se dosta investitora po tom oglasu u Politici jer je ekonomija u toj državi dobra, dodatno raste svake godine, nema političke nestabilnosti, nema spornih teritorijalnih pitanja...i, zbog svega toga znaju svi ti investitori da njihovi kvadrati (koje izgrade) neće ostati prazni, iako je projekat veliki i podrazumeva milione kvadrata.
Ali, šipak. Država nije oglasila da prodaje sve parcele pogodne za gradnju, nego samo one najdalje od reke, parcele koje se naslanjaju na stari deo grada. A, i njih nije sve. Zbog toga će država dobiti manje novca nego da je oglasila prodaju svega odjednom, ali istovremeno je time država dodatno pojačala konkurenciju zainteresovanih investitora, i postigla dobre prodajne cene za parcele koje nisu najatraktivnije. Nije joj važno što nije dobila više keša odjednom jer je ionako sve idealno, država ima novca.
Posle 3-4 godine, nov oglas u Politici, prodaje se još parcela, baš uz one koje su izgrađene u proteklih 3-4 godine. Nije država naivna, zna da su sada skočile cene tim neizgrađenim parcelama, zato je tako i oglasila prodaju.
Prođe još 3-4 godine, eto novog oglasa u Politici, država prodaje još parcela, a ona sama iskešira za park, za objekte javne namene, za očuvanje par zgrada.
Obavi tako država nekoliko ciklusa, i u poslednjoj turi oglasi prodaju poslednjih par parcela koje su sve uz reku. Em su to i inače najatraktivnije parcele, em su poslednje ponuđene na prodaju kad je sve oko njih već izgrađeno i time im je cena dodatno porasla, em će od naplaćenih doprinosa za komunalno opremanje tih parcela da ostane gomila novca jer je sva potrebna infrastruktura ionako tu prekoputa na parcelama koje su već izgrađene. I naravno, proda se u roku od odmah.

Država trlja ruke.
Jeste da je trebalo mnogo uložiti na početku, ali idealan je svet i država ima keša za to.
Jeste da je trebalo 20 godina da se parcijalnim prodajama parcela vrati sav taj novac, ali to državi u idealnom svetu ionako nije bilo važno jer ona ima keša.
Sada ima par miliona kvadrata na koje će da naplaćuje poreze na imovinu svake godine.
Sada ima dosta novozaposlenih koji rade u tim kvadratima, na čije plate naplaćuje poreze.
Sada ima dodatne usluge i proizvode na koje naplaćuje PDV.
Ma, idealnost se samo nastavlja dalje.

A, realnost?
Ko šiša realnost.
Ili ima da bude idealno kako ćemo da gradimo, ili ne treba ništa ni da gradimo.
 
@ Zuma

Dobro. Znaci nije problem KO ce zaradjivati vec GDJE ce zaradjivati?

Ako sam te dobro razumio ti mislis da savska obala uopste nije mjesto gdje neko treba zaradjivati. U tom slucaju imas, cini mi se, samo jednu opciju. Park.

Park je super stvar. Uz savsku obalu bi bio idealan. Setnja uz rijeku, trcanje po travi, ganjanje leptirova, cvijece, proljece...milina! Samo ima jedna slaba tacka u tom planu. Nema ko da ga ostvari. Nema, nije nikad bilo a nece nikad ni biti.

EDIT:
Neshaoct :kk:
 
Delija":301s3rdx je napisao(la):
Игоре, ово стварно нема смисла. Дозволио си да нам истролују тему скретањем пажње са самог пројекта. Момак непрестано постиче лајање на све који су се дрзнули да критикују пројекат његове партије. То ради већ дуже од годину дана. Насумичним прегледом пар страница у распону од почетка 2014 до данас видећеш колико је то темељно и перфидно рађено.

На твоју велику жалост, као и твојих "поштених" компањона, ја нисам још увек прекршио нити једано једино правило форума те Игор нема основа да ме уклони.

Парадокса ли, ти си тај који се до сада исрао и испишао на форумски правилних за једну дубоку септичу јаму, те је понајбоље да пазиш шта тражиш. :wink:
 
Napraviti zaglavlje teme i `okaciti ovaj deo Belkinog posta!!! :grand:

Ovo je najluđi spoj koji smo ikada imali prilike da vidimo i doživimo. Ovde nema nikakvog kapitalizma, jer da ga ima, Srbija ili Beograd bi lepo raščistili zemljište i ponudili ga na konkursu ili licitaciji zainteresovanim investitorima (eventualno odradili konkurs za idejno rešenje celog SA) i od prodaje oko 100 hektara građevinskih parcela u SA zaradili i prihodovali oko 1 milijarde evra. Možda i momentalno. Naravno od svakog investitora naplatili doprinos za uređivanje građevinskog zemljišta po punoj ceni i od toga kompenzoval novac za izgradnju potrebne infrastrukture.


a vama sto uporno trolujete o dolasku krupnih igraca i napretku, o genijalnom potezu i drugim budalastinama mogu samo da pozelim da i svoju licnu imovinu nekme tako prepisete uz obecanje da ce vam biti bolje kada budete zobali mrvice od tih velikih igraca


porucio bih vam - ``Stidite se``, ali vi za stid i sramotu ne znate... :notok:
 
Vrh