Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Milisave,

slažem se da većina primedbi stoji, ali takvim pristupom kritici neće se postići ništa te kritika na kraju balade nema svrhu. Narod vidi političku pljuvačinu jer ni ASS ni patkice nisu ponudili rešenje, alternativu. Bave se samo kritikom.

Imaju jasan stav šta ne žele, ali nemaju stav šta žele i to će biti krah te priče. To ne pije vodu kod naroda. To pije vodu kod mizernog procenta tog naroda.

Ok, BnV ne valja zbog:
1
2
3
4
5
6

zato što
1
2
3
4
5
6


A mi predlažemo

1
2
3
3
4
5
6

jer je to bolje za sve nas zbog
1
2
3
4
5
6


Bez jasnog stava i jasnog cilja koji je jasno i nedvosmisleno objašnjen i pre svega konstruktivno pozitivan, narod neće pridobiti i sve će se svesti na mizernih 4000 trendy buntovnika za "pljačku veka".
 
A da li ste vi jedini "narod" kako kazes kome se neko od kriticara obraca. Postoji ipak deo naroda koji nije glasao za bilo koju partiju i koji je spreman da cuje kritiku ali jos uvek nije spreman na delovanje putem protesta i sl aktivnosti.
 
Duleja":2zg7k1v5 je napisao(la):
Kako razumeti pozive na raspravu koji nisu 'političke prirode' kada je sveukupan život određen politikom? Kakve bi to tačke gledišta mogle da se primene na ovoj materiji, koja je paradni primer organizovanog političkog kriminala? Neki primer, kolega?

Odgovoricu ovim pitanjem:

Koje politicko uredjenje treba da bude na snazi u Srbiji da bi nardo bio zadovoljan?
Postoji li uopste neka politicka partija koja moze to da ispuni u ovom trenutku u Srbiji?
 
To je presiroko pitanje za ovu temu i vodilo bi u off topic raspravu.
 
off topic je onda mnogo sto sta na ovoj temi.
Pitanje je veoma prosto.
A odgovor je veoma jednostavan.
 
MilisaV":ov5at9ai je napisao(la):
Pri tome stvari koje iznosi udruženje ne da(vi)mo beograd su sve na mestu.


Takođe i stvari koje je izneo Aas da takođe na mestu.

Ovo je za zatvor. Da naprave ne znam kakvu zgradu u SA nemam tu šta da kritikujem kad su mi ukrali zemljište + me zadužili da bi se oni obogatili.

Pa neće da može. Ničija nije do zore gorela. Ko je stavio potpis ima da nosi bukagije.


Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
Taman sam pomislio da se svi osvestili i da ce krenuti sa ozbiljnim kritikama , sumirajuci stavove svih gore.

A onda se pojavi ovaj post koji se slaze da kritika treba da bude jasna, a nastavlja sa kradja, zatvor i sl. :lol:
 
Kad ti neko ukrade nešto ti nećeš da ga "kritikuješ", nego ćeš pozvati policiju da ga strpa u ćorku.


Pošto je policija njihova, sačekaćemo da postane narodna, pa će neko da nosi bukagije.

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
spatiotecte":3jm2yj8d je napisao(la):
Usmerite malo diskusiju na tacku gledista koja nije politicke prirode, bice mnogo zdravije za sve nas.
Potpuno se slažem, iako sam savršeno svestan koliko će to u praksi biti teško postići. Ja sam se oduvek trudio da svoje pisanje maksimalno očistim od političke pristrasnosti i političkog aktivizma. Prvo zato što me politika i politički rad uopšte ne interesuje, a onda zato što mislim da je to štetno za Beobuild. Politiku treba spominjati samo u meri u kojoj ona direktno utiče na ono što je tema Beobulda. Dakle urbanizam i arhitektura Beograda, njegovo funkcionisanje kao grada, i pokušaji da doprinesemo tome da on bude bolji i uspešniji. Razlika je suptilna, ali jasna. Ako neki konkretan, čisto politički stav ili princip, utiče na urbanističku odluku, predstavlja njen direktni izvor, onda se može i treba pričati o toj vrsti politike (dakle o vrsti politike, a manje o partiji koja je zastupa) i razjasniti kakve veze takva politika ima sa Beogradom. Ali ne treba nastupati agresivno protiv političkih partija i protiv političkih ličnosti izvan ove direktne veze, kao neki opšti, aktivistički politički stav. Borimo se protiv originalnih, prvobitnih izvora neke urbanističke odluke, ne protiv partije ili ličnosti. To je mnogo šira odluka koju svako donosi za sebe, i nema veze sa Beobuildom. Ovu ravnotežu, odnosno razliku između po ciljevima strogo ograničene borbe protiv političkih izvora urbanističke odluke i opšte političke borbe same po sebi, je u praksi veoma teško postići i održavati, ali se u to svakako mora uložiti maksimalni napor. Kao praktični primer te razlike da navedem jednu hipotetičku mogućnost. Ako bi partija sa čijim se stavovima vi u privatnom životu uopšte ne slažete, naglo promenila svoj stav SAMO u onim aspektima koji su ovde tema, onda bi mi morali ovde da javno podržimo promenu tih aspekata politike te partije, sasvim nezavisno od našeg opšteg mišljenja o njoj koje se, zbog drugih stvari, uopšte nije promenilo. U tome je razlika, i to bi po meni bio ispravan odnos prema politici na Beobuildu.
 
MilisaV":3s64y1jo je napisao(la):
Kad ti neko ukrade nešto ti nećeš da ga "kritikuješ", nego ćeš pozvati policiju da ga strpa u ćorku.


Pošto je policija njihova, sačekaćemo da postane narodna, pa će neko da nosi bukagije.

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока

Kad policija postane narodna, to ce znaciti da smo se vratili u komunizam.
 
Da preformulišem: kad policija počne da radi u interesu naroda.

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
MilisaV":2hll36ji je napisao(la):
Da preformulišem: kad policija počne da radi u interesu naroda.

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока

Ok slazem se MilisaV-e, tako bi trebalo da bude i to je jasno :sesir:
Ali da li smo imali u proslosti tako nesto i da li tako nesto uopste moze da postoji u danasnjim uslovima?
 
Imaćemo.

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока


@sf


Nije na AAS da i udruženju građana, ma koje to bilo, da daju predloge kako da se reši urbanistički ili bilo kako drugo SA,

To je trebalo da ide na međunarodni konkurs.

Ali arapi znaju bolje....
 
Igor":cknevo3o je napisao(la):
Postoji ipak deo naroda koji nije glasao za bilo koju partiju i koji je spreman da cuje kritiku ali uvek nije spreman na delovanje putem protesta i sl aktivnost.
Postoji i deo naroda koji je glasao za neke druge partije koje nisu na vlasti i takodje jos uvek nije spreman na delovanje putem protesta i sl aktivnost. I ako se uzme u obzir da te 2 grupe cine polovinu glasakog tela sta to govori? Meni govori da opozicija, kao neko ko je najrelevantniji i na kraju krajeva po prirodi stvari najzainteresovaniji da osmisli i upotrebi kritiku jos uvek nema niti ideju niti strategiju kako da formulise istu.

Jer kritika koja ima za cilj da proizvede efekat mora da bude smislena, precizna, koncizna i poduprta kvalitetnim argumentima.

U suprotnom se sve svodi na klasicno politicarenje a efekat je da losa kritika obesmisljava samu sebe.

Tu lekciju trenutna opozicija sasvim sigurno zna > pa su ili totalno razbijeni, nesposobni i nezainteresovani ili zaista ne mogu da pronadju dovoljno rupa u papirima da bi kreirali smisljenu kritiku.
 
Nisam komentarisao nista u ovoj temi mada je svakodnevno pratim.

Reci cu samo jednu stvar. Most na adi je gradjen prvo kroz glasasnje za izbor projekta mosta, nakon toga se pristupilo projektovanju, javnoj raspravi i izgradnji. Tacno su se znali rokovi, obim i sve ostalo. Sve je odradjeno kako je receno, medjutim to je od strane opozicije (danasnje vlasti) bio jedan od najkritikovanijih projekata. Most na adi je svakodnevno bio u ustima opozicije i gotovo da nije postojala stvar koja je bila dobra, jer je sve bilo kako ne treba.

Evo sada su oni dosli na vlast. Ne postoji projekat, sve je misterija, uzurpira se javno zemljiste za privatnu firmu. I kada se te stavke samo javno iznesu imamo usijane glave koje dalje od svog vodje ne vide.

Shvatam da je IQ nesto sto se ne moze kupiti ili povecati, ali ako vam strucnjaci govore da nesto nije kako treba pa valjda ih trebamo poslusati, stati i razmisliti dva puta.

Ja ovo divljastvo necu nikada podrzavati i bilo ko pametan ce uraditi isto. Neka je ovo i savrseni projekat za lokaciju, pravila se moraju postovati, a ne krasti i trpati sebi u dzep.
 
Da vas malo razvedrim. Stigo kupus za bgdh20
82c52e013ca09105b4729e13696ff272.jpg


Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
bojan87":2y7na8hr je napisao(la):
Reci cu samo jednu stvar. Most na adi je gradjen prvo kroz glasasnje za izbor projekta mosta, nakon toga se pristupilo projektovanju, javnoj raspravi i izgradnji. Tacno su se znali rokovi, obim i sve ostalo. Sve je odradjeno kako je receno, medjutim to je od strane opozicije (danasnje vlasti) bio jedan od najkritikovanijih projekata. Most na adi je svakodnevno bio u ustima opozicije i gotovo da nije postojala stvar koja je bila dobra, jer je sve bilo kako ne treba.
...

Glasanje o rešenji mosta je bilo nerelavntno, a i izglasano je drugačije rešenje od izvedenog.
Javna rasprava nije postojala, sve je bilo unapred dogovoreno. Plaćano je "ubrzanje radova", i cena je premašena za preko 100% od cene predstavljene na početku.

Da je opozicija kritikovala - to je tačno, ali su samo lupetali gluposti, nisu se bavili konkretnim manama.
Isto kao i današnja opozicija.
 
У којем вакуму појединци овде живе, баш ме занима.


Од Тита до данас нико никад ко је био на власти није одговарао за било шта кад је постао "бивша власт" сем Слобе Милошевића и то само зато што је то био услов ЕУ по чијој агенди раде све наше странке од Двери до ЛДП-а.
 
Sa zakašnjenjem - STF čestitam ti 7. rođendan stranke!
 
stf":13ny2dh1 je napisao(la):
У којем вакуму појединци овде живе, баш ме занима.


Од Тита до данас нико никад ко је био на власти није одговарао за било шта кад је постао "бивша власт" сем Слобе Милошевића и то само зато што је то био услов ЕУ по чијој агенди раде све наше странке од Двери до ЛДП-а.

Nije odgovarao pravno gledano, al je snosio politicke posledice.
Primera je puno:
Vuk - SPO, Kostunica - DSS...



zuma":13ny2dh1 je napisao(la):
U ovom intervjuu bi se moglo ići rečenicu po rečenicu, pa na svakoj pokazati šta u njoj ne valja, jer praktično ne valja ni jedna. Počevši od svođenja svih primedbi na isprazno politikanstvo, a svih protivnika na eksponente političkih partija. Tako ispade da su i akademija nauka, strukovne organizacije, i praktično svaki arhitekta od ugleda plaćeni od strane opozicije. Koja inače ima toliko mnogo para i uticaja da će uskoro kolektivno da zaglavi dužnički zatvor, a svoja sedišta da preseli u Cigan Malu. Ali pretpostavljam da većina ovde prisutnih to lako može i sama. <br /><br />Međutim, važno je komentarisati jedini deo intervuja sa kojim se u jednom posebnom smislu slažem.<br /><br />
* Kako ne znate zbog čega se protive?<br /><br />- Ako mi oni jasno kažu za šta su, ja ću vrlo rado komentarisati te njihove predloge. Oni su samo protiv Beograda na vodi. Ali pitajte ih zbog čega su protiv. Ja taj odgovor još nisam dobio.<br />
<br />Ovo je zanimljivo. Isto je rekao i Vučić, a Mali samo ponavlja. Treba uzeti u obzir da se oni uvek obraćaju SAMO svojim trenutnim i potencijalnim glasačima. Kod njih nema udvaranja glasačima za koje je malo verovatno da će glasati za njih. Stepen isključivosti u ovakvom pristupu, tj fokusiranosti samo na "svoje", je velika novost u našoj političkoj praksi. Zbog toga intelektualci i obrazovaniji sloj ljudi u Srbiji trenutno bukvalno puca od nemoćnog besa, pošto (sem što su netačne ili štetne) većinu tih izjava doživljava kao otvoreno ruganje baš njima, a ne samo kao drugačiju politiku sa kojom se ne slažu. Zbog takve političke strategije sve izjave većinske koalicije treba razumeti populistički, tj kao da oni pokušavaju da izraze ono što bi običan i neobrazovan svet (po njima) mogao ili trebao da misli. Izjave, razmišljanja i etika moraju biti bliske njhovim glasačima, a oni sami, procenjivani kroz te izjave, moraju TIM SVOJIM glasačima izgledati kao (baš ti) obični ljudi. Ostali, njima "nekorisni" deo naroda, im UOPŠTE nije bitan. To je vladajući medijski i propagandni koncept. <br /><br />Zbog toga, kad Vučić i Mali kažu da ne znaju šta protivnici Beograda na vodi ustvari žele i čemu se protive, oni USTVARI misle, i žele da kažu, da NAROD NE ZNA (i ne može razumeti) šta protivnici BNVa žele. Tako Mali ovde pokušava da govori "u ime naroda", i da usput osigura da taj deo "naroda" zaista tako misli.<br /><br />Zanimljivost ovog dela intervjua se ogleda u činjenici da je to ustvari sasvim tačno, za razliku od ostataka ovog dugačkog teksta. Protivnici projekta BNV još nisu uspeli da JASNO artikulišu svoje primedbe, tako da one budu razumljive običnom narodu. A tu je ključ svega. Prilično je nekorisno što profesionalni arhitekta nešto razume, pošto njega niko ništa ne pita. Amateri se doduše mogu uputiti na Internet sadržaje poput Beobuilda, ali reći običnom čoveku da sve piše u 500 dugačkih stranica neke forumske teme prepune svega i svačega, je sasvim nekorisno čak i profesionalcima, da ne spominjem sad sve ostale. Vidite da čak ni novinari iz Beobuilda ne umeju da izdvoje i zatim pitaju suštinska pitanja, čak i kad deluje da postoji izvesna namera da se to uradi. Žuta patka ja zanimljiva, ali joj ne čelu ne piše u čemu je ustvari problem sa BNV-m. Par rečenica u njihovim intervjuima je dobar početak, ali nije dovoljno za prenošenje dovoljno argumenata koji su jači od masovnih medija, i za promenu stava slušaoca.<br /><br />Ukratko, rekao bih da je i u Srbiju došlo novo vreme koje je već odavno započelo u razvijenim kapitalističkim zemljama. Svako ko želi da utiče na bilo koji kolektivni, društveni aspekt svog života, naprimer ako želi da Beograd izgleda bolje, mora da nauči da bude medijski pismen i aktivan. Internet forumi sa takvim ambicijama, pored svog uobičajenog sadržaja, moraju da redovno proizvode i kratke, jezgrovite, i JASNE sažetke nekog opšteg stava koje običan narod može razumeti, a novinari preuzeti i dalje eksploatisati. Zbog toga sam ranije predložio FAQ za projekat BNV, a eventualno i za svaki budući gde je društveni interes ugrožen (ili nije, ali je potrebna participacija građana). Moguća je i bilo koja druga forma, to nije važno. Važno je da postoji poseban tekst (ili tekstovi) koji su kratki, sažeti, razumljivi i onoliko potpuni koliko je to moguće, uzevši u obzir konkretnu namenu i ciljnu grupu. <br /><br />Naprimer, ako se kaže da ugovor nije dobar, onda bi neko stvarno morao da prvo napiše jasan sažetek onoga što u njemu piše. Da se jasno pobroji i izdvoji, šta ko ulaže, koliko to obično vredi, a zatim šta se sve može desiti posle toga, i kako bi na kraju svaki od partnera prošao u tim slučajevima.<br /><br />Ako se kaže da sam projekat nije dobar, treba reći šta ne valja i zašto ne valja, i ponuditi nekoliko ideja za bolja rešenja.<br /><br />Ono što su sastavili Akdemija Nauka i Akademija Arhitekture su dobri počeci, ali to su samo liste problema, koje su dovoljno razumljive samo obrazovanijim osobama. Narodu je potrebno tumačenje tih tekstova. Šta to u praksi znači, i kako će životi običnog čoveka biti pogođeni ako se BNV napravi ovako ili onako? Gde tako nešto piše? Ko je to napisao? Niko nigde. Kako onda zamišljate da narod bude briga za ono što mu niko nije objasnio? A čiji je to posao? Svakako ne onih koji zarađuju na tome ako narodu nešto NIJE jasno. Svakako ne novinara u medijima koji NE ZAVISE od svojih čitaoca nego od oglašavača i političkih upravljača. Moderni novinari uopšte ne rade u oblasti informisanja, nego u oblasti eksploatacije svojih čitaoca koji su za njih ROBA, OBJEKAT, PREDMET TRANSAKCIJE, stvarni PROIZVOD koji novinari prodaju oglašavačima. Umesto da čitaocima prodaju informacije, oni prodaju same čitaoce. To je posao za koji primaju platu. Ne možete od njih tražiti da budu neprofesionalni i rade protiv svog poslodavca i onoga ko im hrani decu.<br /><br />Šta mislite, ko tu onda još preostaje kao kandidat koji jedini može da proizvodi besplatne i zato svima dostupne, a ipak relevantne, sažete i razumljive informacije? Naravno, samo Internet forumi ili blogovi koji okupljaju grupe entuzijasta kojima je stvarno stalo do nečega. Nema ko drugi. Beskonačno pisanje namenjeno samo grupi istomišljenika nije dovoljno. Ako osnovni sadražaj već postoji, nije teško adaptirati ga tako da može dopreti i do šireg kruga ljudi. To je u svakom slučaju jedini put koji je još otvoren, a samoorganizovane interesne grupe su legitimni i neophodni deo političkog sistema u razvijenim zapadnim državama. Partije su previše krupne i nefleksibilne organizacije da bi bile efikasne na tako usko fokusiranim lokalnim problemima.

Partije su razbijene.
Konkretna prica sa gomilom konkretnih problema ili propusta ne prolazi kod obicne "raje".
Raja (narod) voli kratku i jasnu parolu, sa konkretnom sirovom porukom.

Primeri:
Drz'te lopova!!

Izdaja Srpskih interesa!!!

Prodaja drzave!!!!

Pored 'etiketiranja' protivnika, mora se ponuditi jasna i prijemciva alternativa.
Primeri:

Mi zasluzujemo u evropsku civilizaciju, necemo valjda sa Kinom i Rusijom(vrlo aktuelna tokom 2000-te)!!!

Samo da se promeni vlast, na granici vec cekaju stotine miliona evra (takodje vidjeno samo je valita bila DM)!!!

Nakon izbora, svaki punoletan gradjanin ce dobiti po 1000EUR.
(takodje vec vidjeno, i dovelo u Vladu stranku kojoj je pre te izjave rejting bio ispod Cenzusa)...


... -Dakle!!!!
Mozemo mi ovde da mlatimo praznu slamu do sudnjeg dana, mogu akademije da izdaju saopstenja i deklaracije.
Moze se zgrazavati strucna javnost.
Sve to nece stopitati ovaj 'projekat'
Njega (mozda) moze zaustaviti samo neka nova potpuno druga vlast!
Ona bi morala imati ono sa pocetka. Jasnu 'etiketu' i 'pljuci' po protivniku, kao i jasnu 'alternativu' (naravno, opet neku sarenu lazu), kojom ce obezbediti podrsku obicnih gradjana.
Jer obican covek na balkanu nema niti vremena niti interesovanja da cita stotine redova ili stranica ugovora, pa jos stotine odgovora, tumacenja, zapazanja, predloga, pa onda opet kontra argumente i tako u nedogled....
Zabole ga, da izvinete, ima on i preca posla o 'trosenja' dana i meseci na analizu citavog posla, obezbedjenje gole egzistencije za sebe i svoji porodicu.
Dakle!!!

Ponudite mu 'pljucu' po ekipi koja je ovo napravila, kao i veru da ce izabravsi vas, ziveti kao Bavarac, umesto kao Balkanac i imacete priliku da 'oborite' projekat...

Do tada....
Ma mozemo, sto bi narod rekao "da psujemo kapetana u potoku"...
 
stf":q1ezobfz je napisao(la):
У којем вакуму појединци овде живе, баш ме занима.


Од Тита до данас нико никад ко је био на власти није одговарао за било шта кад је постао "бивша власт" сем Слобе Милошевића и то само зато што је то био услов ЕУ по чијој агенди раде све наше странке од Двери до ЛДП-а.

Nije odgovarao pravno gledano, al je snosio politicke posledice.
Primera je puno:
Vuk - SPO, Kostunica - DSS...



zuma":q1ezobfz je napisao(la):
U ovom intervjuu bi se moglo ići rečenicu po rečenicu, pa na svakoj pokazati šta u njoj ne valja, jer praktično ne valja ni jedna. Počevši od svođenja svih primedbi na isprazno politikanstvo, a svih protivnika na eksponente političkih partija. Tako ispade da su i akademija nauka, strukovne organizacije, i praktično svaki arhitekta od ugleda plaćeni od strane opozicije. Koja inače ima toliko mnogo para i uticaja da će uskoro kolektivno da zaglavi dužnički zatvor, a svoja sedišta da preseli u Cigan Malu. Ali pretpostavljam da većina ovde prisutnih to lako može i sama. <br /><br />Međutim, važno je komentarisati jedini deo intervuja sa kojim se u jednom posebnom smislu slažem.<br /><br />
* Kako ne znate zbog čega se protive?<br /><br />- Ako mi oni jasno kažu za šta su, ja ću vrlo rado komentarisati te njihove predloge. Oni su samo protiv Beograda na vodi. Ali pitajte ih zbog čega su protiv. Ja taj odgovor još nisam dobio.<br />
<br />Ovo je zanimljivo. Isto je rekao i Vučić, a Mali samo ponavlja. Treba uzeti u obzir da se oni uvek obraćaju SAMO svojim trenutnim i potencijalnim glasačima. Kod njih nema udvaranja glasačima za koje je malo verovatno da će glasati za njih. Stepen isključivosti u ovakvom pristupu, tj fokusiranosti samo na "svoje", je velika novost u našoj političkoj praksi. Zbog toga intelektualci i obrazovaniji sloj ljudi u Srbiji trenutno bukvalno puca od nemoćnog besa, pošto (sem što su netačne ili štetne) većinu tih izjava doživljava kao otvoreno ruganje baš njima, a ne samo kao drugačiju politiku sa kojom se ne slažu. Zbog takve političke strategije sve izjave većinske koalicije treba razumeti populistički, tj kao da oni pokušavaju da izraze ono što bi običan i neobrazovan svet (po njima) mogao ili trebao da misli. Izjave, razmišljanja i etika moraju biti bliske njhovim glasačima, a oni sami, procenjivani kroz te izjave, moraju TIM SVOJIM glasačima izgledati kao (baš ti) obični ljudi. Ostali, njima "nekorisni" deo naroda, im UOPŠTE nije bitan. To je vladajući medijski i propagandni koncept. <br /><br />Zbog toga, kad Vučić i Mali kažu da ne znaju šta protivnici Beograda na vodi ustvari žele i čemu se protive, oni USTVARI misle, i žele da kažu, da NAROD NE ZNA (i ne može razumeti) šta protivnici BNVa žele. Tako Mali ovde pokušava da govori "u ime naroda", i da usput osigura da taj deo "naroda" zaista tako misli.<br /><br />Zanimljivost ovog dela intervjua se ogleda u činjenici da je to ustvari sasvim tačno, za razliku od ostataka ovog dugačkog teksta. Protivnici projekta BNV još nisu uspeli da JASNO artikulišu svoje primedbe, tako da one budu razumljive običnom narodu. A tu je ključ svega. Prilično je nekorisno što profesionalni arhitekta nešto razume, pošto njega niko ništa ne pita. Amateri se doduše mogu uputiti na Internet sadržaje poput Beobuilda, ali reći običnom čoveku da sve piše u 500 dugačkih stranica neke forumske teme prepune svega i svačega, je sasvim nekorisno čak i profesionalcima, da ne spominjem sad sve ostale. Vidite da čak ni novinari iz Beobuilda ne umeju da izdvoje i zatim pitaju suštinska pitanja, čak i kad deluje da postoji izvesna namera da se to uradi. Žuta patka ja zanimljiva, ali joj ne čelu ne piše u čemu je ustvari problem sa BNV-m. Par rečenica u njihovim intervjuima je dobar početak, ali nije dovoljno za prenošenje dovoljno argumenata koji su jači od masovnih medija, i za promenu stava slušaoca.<br /><br />Ukratko, rekao bih da je i u Srbiju došlo novo vreme koje je već odavno započelo u razvijenim kapitalističkim zemljama. Svako ko želi da utiče na bilo koji kolektivni, društveni aspekt svog života, naprimer ako želi da Beograd izgleda bolje, mora da nauči da bude medijski pismen i aktivan. Internet forumi sa takvim ambicijama, pored svog uobičajenog sadržaja, moraju da redovno proizvode i kratke, jezgrovite, i JASNE sažetke nekog opšteg stava koje običan narod može razumeti, a novinari preuzeti i dalje eksploatisati. Zbog toga sam ranije predložio FAQ za projekat BNV, a eventualno i za svaki budući gde je društveni interes ugrožen (ili nije, ali je potrebna participacija građana). Moguća je i bilo koja druga forma, to nije važno. Važno je da postoji poseban tekst (ili tekstovi) koji su kratki, sažeti, razumljivi i onoliko potpuni koliko je to moguće, uzevši u obzir konkretnu namenu i ciljnu grupu. <br /><br />Naprimer, ako se kaže da ugovor nije dobar, onda bi neko stvarno morao da prvo napiše jasan sažetek onoga što u njemu piše. Da se jasno pobroji i izdvoji, šta ko ulaže, koliko to obično vredi, a zatim šta se sve može desiti posle toga, i kako bi na kraju svaki od partnera prošao u tim slučajevima.<br /><br />Ako se kaže da sam projekat nije dobar, treba reći šta ne valja i zašto ne valja, i ponuditi nekoliko ideja za bolja rešenja.<br /><br />Ono što su sastavili Akdemija Nauka i Akademija Arhitekture su dobri počeci, ali to su samo liste problema, koje su dovoljno razumljive samo obrazovanijim osobama. Narodu je potrebno tumačenje tih tekstova. Šta to u praksi znači, i kako će životi običnog čoveka biti pogođeni ako se BNV napravi ovako ili onako? Gde tako nešto piše? Ko je to napisao? Niko nigde. Kako onda zamišljate da narod bude briga za ono što mu niko nije objasnio? A čiji je to posao? Svakako ne onih koji zarađuju na tome ako narodu nešto NIJE jasno. Svakako ne novinara u medijima koji NE ZAVISE od svojih čitaoca nego od oglašavača i političkih upravljača. Moderni novinari uopšte ne rade u oblasti informisanja, nego u oblasti eksploatacije svojih čitaoca koji su za njih ROBA, OBJEKAT, PREDMET TRANSAKCIJE, stvarni PROIZVOD koji novinari prodaju oglašavačima. Umesto da čitaocima prodaju informacije, oni prodaju same čitaoce. To je posao za koji primaju platu. Ne možete od njih tražiti da budu neprofesionalni i rade protiv svog poslodavca i onoga ko im hrani decu.<br /><br />Šta mislite, ko tu onda još preostaje kao kandidat koji jedini može da proizvodi besplatne i zato svima dostupne, a ipak relevantne, sažete i razumljive informacije? Naravno, samo Internet forumi ili blogovi koji okupljaju grupe entuzijasta kojima je stvarno stalo do nečega. Nema ko drugi. Beskonačno pisanje namenjeno samo grupi istomišljenika nije dovoljno. Ako osnovni sadražaj već postoji, nije teško adaptirati ga tako da može dopreti i do šireg kruga ljudi. To je u svakom slučaju jedini put koji je još otvoren, a samoorganizovane interesne grupe su legitimni i neophodni deo političkog sistema u razvijenim zapadnim državama. Partije su previše krupne i nefleksibilne organizacije da bi bile efikasne na tako usko fokusiranim lokalnim problemima.

Partije su razbijene.
Konkretna prica sa gomilom konkretnih problema ili propusta ne prolazi kod obicne "raje".
Raja (narod) voli kratku i jasnu parolu, sa konkretnom sirovom porukom.

Primeri:
Drz'te lopova!!

Izdaja Srpskih interesa!!!

Prodaja drzave!!!!

Pored 'etiketiranja' protivnika, mora se ponuditi jasna i prijemciva alternativa.
Primeri:

Mi zasluzujemo u evropsku civilizaciju, necemo valjda sa Kinom i Rusijom(vrlo aktuelna tokom 2000-te)!!!

Samo da se promeni vlast, na granici vec cekaju stotine miliona evra (takodje vidjeno samo je valita bila DM)!!!

Nakon izbora, svaki punoletan gradjanin ce dobiti po 1000EUR.
(takodje vec vidjeno, i dovelo u Vladu stranku kojoj je pre te izjave rejting bio ispod Cenzusa)...


... -Dakle!!!!
Mozemo mi ovde da mlatimo praznu slamu do sudnjeg dana, mogu akademije da izdaju saopstenja i deklaracije.
Moze se zgrazavati strucna javnost.
Sve to nece stopitati ovaj 'projekat'
Njega (mozda) moze zaustaviti samo neka nova potpuno druga vlast!
Ona bi morala imati ono sa pocetka. Jasnu 'etiketu' i 'pljuci' po protivniku, kao i jasnu 'alternativu' (naravno, opet neku sarenu lazu), kojom ce obezbediti podrsku obicnih gradjana.
Jer obican covek na balkanu nema niti vremena niti interesovanja da cita stotine redova ili stranica ugovora, pa jos stotine odgovora, tumacenja, zapazanja, predloga, pa onda opet kontra argumente i tako u nedogled....
Zabole ga, da izvinete, ima on i preca posla o 'trosenja' dana i meseci na analizu citavog posla, obezbedjenje gole egzistencije za sebe i svoji porodicu.
Dakle!!!

Ponudite mu 'pljucu' po ekipi koja je ovo napravila, kao i veru da ce izabravsi vas, ziveti kao Bavarac, umesto kao Balkanac i imacete priliku da 'oborite' projekat...

Do tada....
Ma mozemo, sto bi narod rekao "da psujemo kapetana u potoku"...
 
Sve političke partije koje su bile na vlasti do sada nisu poštovale zakone i to im je zajednička crta.
Ja bih se pre skoncentrisao na to da se zakon poštuje, jer on postoji da bi se poštovao, a oni koji ga ne poštuju da snose posledice, upravo onako kako zakon kaže.
Zakon je i loš, često upravo zbog toga da bi omogućio lopovluk na raznim mestima, a da niko ne odgovara , jer postoji uvek neki vakum, zbog čega nedelo nemora biti kažnjeno (naravno, ukoliko ste podobni da ne budete kažnjeni).
Svoj glas ću dati onome, ko najviše ukazuje na nepoštovanje zakona, a da pre toga nije i sam radio isto.
Jedino partije koje do sada nisu bile na vlasti, odnosno njihovi lideri, mogu da zasluže moj glas.
Nažalost ni to neće biti dovoljno da dobijemo vlast koja će poštovati sopstvene zakone, zato smatram da jedino mi sami možemo da se izborimo sa nepismenima i lopovima koji nam kroje sudbinu, jer ostatak sveta to ne intersuje. Neće oni da se brinu da li neko zida ili ne zida nelegalno, zabole ih, dok god ne pretsavljamo neku opasnost po njih, a to što želimo da se sami samouništimo, još bolje po njih.
Akcenat po meni bi trebao biti na građanskim protestima. Za svaku "sitnicu" koja je u suprotnosti sa zakonom, izaći na ulice.
 
Ђорђе, код које је ово парцеле (или шта већ)? На месту где је планирана кула? Мислим на прве четири слике.
 
Vrh