Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

"Revizija projekta i razgovori sa investitorom" bi trebalo VEROVATNO da se odnose na TROŠKOVE INVESTITORA mislim pre svega na izgradnju infrastrukture u okviru SA i povećanje tih troškova (u jednom od ranijih intervjua Gradonačelnika pomenuta je cifra od 275 miliona evra).

Nacrt plana pre svega saobraćajne infrastrukture se pokazao kao poprilično šupljikav i tu će biti dosta korekcija: prosirenje Savskog bulevara kao i još saobraćajnica u okviru SA,šinski sistem,pitanje izgradnje metroa u okviru SA (pošto je planirano da RS odradi veze sa linijama podzemne železnice do granica SA) itd.Ništa od ovoga nije planirano nacrtom plana ,a sve to dodatno opterećuje investitora ,pa će se razgovarati verovatno o refundaciji troškova investitoru,ako do tih troškova bude i došlo.

Promena ugovora,nema šanse ni pod razno.

@Nevenkoviću,kalkulacije koje sam pravio su bile orijentacione kao što sam i rekao (pre svega u vezi sa kulom i nepoznanicom tipa strukture stambenog i poslovnog prostora u njoj),slažem se sa tobom u vezi podzemnih garaža(2 etaže)u dvadesetopspratnicama koje sam prevideo, mada to ne bi nešto drastično smanjilo plaćanje naknade.
 
Komentar na B92 povodom najave Malog o "mogucoj" reviziji

Nedostaju kljucni sadrzaji:
- pumpa sa pretakalistem za TNG,
- Crkva sa parohijskim domom,
- Maxi i
- linija GSP-a

(Stanar Stepe, 14. oktobar 2015 22:06)
 
Igor":22isg7xk je napisao(la):
Jasno je njima da ne postoji trziste koje ce da prihvati sve te kvadrate. Situacija me dosta podseca na ovu sa mercedesom i manom :)

Kažem ja - ovi uče kroz praksu.


laki72":22isg7xk je napisao(la):
relja":22isg7xk je napisao(la):
Bulevarac":22isg7xk je napisao(la):
Jel će biti i nova maketa?

To je i meni prvo palo na pamet...

I ja bih maketu :D

obozavam makete od malena... :lool:


Onda za tebe jedna od mene :D

HPIM2168_zps4gmlclqd.jpg


Da sam počeo sa kućicama za lutke umesto sa aviončićima iz ratnih filmova, sad bih imao pune ruke posla :D
 
Z32d7ZB.png


Moguće da će morati i kamen temeljac da se pomera, biće onda i novog otvaranja gradilišta! :mrgreen:
 
owim":jp6h3rvy je napisao(la):
zklop":jp6h3rvy je napisao(la):
nove stranice istorije se često pišu ili prepravljaju u Srbiji.
autor: frank jacobus
Na slikama sam prepoznao Staljina, Pinočea, Hitlera... sve je sitno, ne da se pročitati. Nisam razumeo povezanost sa Srbijom.

Pošto (ozbiljan) sav normalan svet nema pojma (i baš ga briga) kako arapski svet šiša zemlje III sveta i Balkan, reprint izdanja ove arhigrafike s novom stranicom će biti izdat čim autor Frank jacobus bude dobio informaciju šta se dešava u Srbiji u ovoj oblasti.
Nadam se da sam ti pojasnio moju misao sa stranice napred. :idea:
 
milos.tro":o2jg6796 je napisao(la):
121432391019387498081653.jpg

Da li ovo znači da ćemo umesto dildoa imati granatu?

Na ovoj konferenciji u Grckoj je predstavljen i projekat za Blok 18? (Prostor naspram BNV) Tako su bar preneli mediji. Zna neko nesto vise o tome?
 
Verovatno misliš na NBG stranu,tu bi trebalo da se radi poslovni centar lokacija je pored Starog savskog mosta,i to je planirano da se radi u drugoj fazi.
 
To je izbaceno iz plana nema na novj maketi nista sa nbg strane imas milose moje fotke tog djela nove makete
 
direktor":2684sz2n je napisao(la):
To je izbaceno iz plana nema na novj maketi nista sa nbg strane imas milose moje fotke tog djela nove makete

Ta lokacija je odlična. Možda neće ovaj investitor, ali će sigurno neko nekada nešto tu napraviti.

97l8jp.jpg
 
Upecatljivija razlika se vidi na google earthu

5d0x77.jpg
 
Max15":3ojg2iwj je napisao(la):
Na ovoj konferenciji u Grckoj je predstavljen i projekat za Blok 18? (Prostor naspram BNV) Tako su bar preneli mediji. Zna neko nesto vise o tome?

Blok 18 je imeđu mosta "Gazela" i starog Savskog mosta (tramvajskog mosta), naseljeno sa oko 350 individualnih kuća koje čekaju da jednog dana počne raseljavanje, a do tada se samo povećava broj kuća. U zadnjih 15 god. broj se povećao za minimum 50 kuća. Niko to da spreči.
Blok 18 je ovičen ulicom Vladimira Popovića i Savskim kejom, tačno preko reke Save je "Beograd na vodi". Inače je blok 18 ovde na forumu poznat kao leva obala Savskog amfiteatra.
 
Блок 18 треба да буде познат као Првобитно насеље Нови Београд, јер је настао 1932, а легализован је 1940. пресудом Државног савета Краљевине Југославије.

Реч је, дакле, о легалном насељу, што значи да би планери коначно морали да испоштују његову структуру и да пропишу услове за реконструкцију постојећег - јер је све друго противуставно и води ка очувању сзтатуса кво.
 
Stvar je jednostavno jos jedan lex specijalis da se ubrza postupak ;) :)
 
Pantografe,

misliš, prvo legalizovano divlje naselje Beograda? Prva Kaluđerica? :)
 
Iako smo o tome naširoko pričali, davno to beše, pa očigledno treba ponoviti.

Korist od rasčišćavanja nekog oronulog i zapuštenog kraja grada postoji samo ako se ono radi zato što će tu da nikne nešto što vredi, što je dostojno i u skladu sa vrednostima, položajem i prirodnim karakteristikama tog zemljišta. Pa makar to novo bilo običan park, ako je on ono što tom mestu najviše odgovara. Ali ako se prostor rasčišćava da bi se trajno upropastio neodgovarajućom gradnjom, onda su one stare i ružne zgrade na tom mestu i bolje i lepše. Tada je rušenje ne samo nepotrebnan trošak, nego i štetno. Ne postoji racionalan razlog hvaliti ga, jer time podržavate trajnu destrukciju tog prostora. Ružno zatečeno stanje puno bezvrednih straćara se uvek može ispraviti, stanje posle novog ali lošeg i skupog projekta više ne može, a to je MNOGO gore od ružnoće. Pre su bar neki ljudi tu stanovali, a neki drugi tu imali posao. Od toga je društvo svakako imalo veće koristi nego sada, kad su svima koji su isterani nametnuti novi troškovi, a država treba da plati rasčišćavanje, ekspropriaciju i još da trajno plaća ogromnu cenu protraćenih potencijala tog prostora.

Druga stvar je stalno ponavljana tvrdnja kako je rasčišćavanje i opremanje infrastrukturom nešto što bi se na ovom prostoru jednog dana ionako moralo uraditi, pa ništa ne gubimo ako to uradimo sada. Ide se čak dotle da se to ne računa u troškove ovog projekta, "jer smo to ionako morali uraditi". Ovo drugo je naravno glupo, pošto neki vodovod ima smisla samo ako dovodi vodu do NEČEGA, pa je zato uvek neodvojivi deo cene upravo TOGA što će se graditi, a ne neke posebne i nezavisne apstrakcije koja se zove Grad, koja eto baš mora imati vodovod na praznoj livadi sama zbog sebe. Zbog toga je infrastruktura uvek trošak konkretnog projekta.

Iz ovoga međutim proizilazi i nešto što nije toliko očigledno, da nije svejedno KADA ćemo investirati u taj vodovod, tj u određeni kapacitet tog vodovoda. Ako ga mi napravimo za četri godine, za zgradu koja će se pojaviti tek posle 30 godina, onda smo napravili kapacitet za proizvodnju, prečišćavanje i distribuciju vode koji se neće koristiti 26 godina. Tako ste efektivno vezali ogroman kapital koji ne donosi prihod na čitavih 26 godina. Time je bačena, ne samo bankarska kamata na vezana novčana sredstva, nego eventualno i prihod koji bi toliki novac mogao doneti da je u tom vremenskom periodu uložen u nešto profitabilno, a to je po prirodi stvari uvek veće od obične kamate na novac koji je tek pretpostavka za taj profit.

Pogovo je u našem trenutnom slučaju tragično trošiti novac tamo gde nam se brzo neće vratiti, tj na infrastrukturu prostora koji će se graditi ko zna kad. Mi smo trenutno prezaduženi, pa su kamate na kredite koji će nam još dugo biti nepohodni u proseku veće. Moramo PRVO oporaviti privredu, a onda će i novac (krediti) za investicije biti jeftiniji, a potražnja veća. Zbog toga sva moguća trenutno raspoloživa sredstva treba usmeriti u restruktuiranje privrede. U ovakvom trenutku dizati kredite i vezati ogromne sume u neku infrastrukturu koja neće biti potrebna još 30 ili 50 ili ko zna koliko godina je pravi zločin. Isto važi i za svaki drugi projekat koji brzo ne vraća dobit, sa izuzetkom onih koji drastično povećavaju zaposlenost ili angažuju Srpsku privredu. BNV bi po priči trebao da bude takav, ali jednostavno nije. Naša početna ulaganja u SA su prevelika, a tempo gradnje i vraćanja uloga prespor (zbog male potražnje, problematičnog načina finansiranja, sumnjivih dugoročnih namera investitora, itd).

Dakle, u ovakvoj ekonomskoj situaciji i pri ovako niskoj potražnji za prostorom uopšte nije ni trebalo ići u gradnju u SA (njegov razvoj je trenutno preskup), pa onda ni rasčišćavati bilo šta. Tako se u po nas kritičnom trenutku vezuje ogroman kapital koji smo mogli mnogo produktivnije upotrebiti, a SA ne bi nigde pobegao. Žao mi je što je tolikim ljudima ružno gledati groblje brodova i vagon naselja, ali je to sasvim nebitno. Važno je šta je za državu i grad korisno, a ne šta se nama trenutno dopada ili ne dopada. Dakle, ma koliko bilo lepo gledati rasčišćen prostor, ta lepota je nama trenutno preskupa, a neće dugo ni trajati ako se ostvari ono što se planira.
 
Пантограф":oqglgzbc je napisao(la):
Блок 18 треба да буде познат као Првобитно насеље Нови Београд, јер је настао 1932, а легализован је 1940. пресудом Државног савета Краљевине Југославије.

Реч је, дакле, о легалном насељу, што значи да би планери коначно морали да испоштују његову структуру и да пропишу услове за реконструкцију постојећег - јер је све друго противуставно и води ка очувању сзтатуса кво.

Ok slazem se sa pravne tacke gledista ali to ne menja cinjenicu da je to jedna obicna selendra na kilometar i po od centra grada.
 
@Zuma
Plus od mene za prethodni post, slazem se apsolutno sa svim tezama iznetim u njemu . Drzava nije bilo kakva ugovorna strana, ona ima ustavne i zakonske obaveze prema svojim gradjanima, a koje tokom tih 30 godina mora da izvrsava i radi kojih jedino i moze od svog stanovnistva zahtevati placanje poreza, taksi i ostalih nameta . Princip po kome ona funkcionise je kranje prost . Rashodi se pokrivaju prihodima i to se radi simultano . Drzavi nije i ne sme biti svojstveno bilo kakvo oslanjanje na buduce neizvesne okolnosti, a narocito ako one sustinski zavise od volje stranog investitora . Rizik je nesto sto je nespojivo sa vodjenjem javnih finansija . Logika spekulanta i logika drzave, kada je u pitanju ulaganje novca, ne smeju imati zajednickih tacaka . Kada kazem da je ovakav ugovor principijelno nedopustiv imam u vidu pre svega te premise . Zakljucenje ugovora nalik ovom stvara preduslove da obaveze koje drzava ima prema svojim gradjanima i radi cijeg izvrsavanja ona od istih i naplacuje porez, budu neredovno izvrsavane u godinama koje slede, upravo iz razloga sto je rashodna strana opterecena danas radi prihoda koga ce ili nece biti i to kroz 30 godina . Da stvari budu jos gore, ovo je samo prvi u nizu primera de facto odricanja od suvereniteta , a kojih je ovaj ugovor pun .Zardjali vagoni, skladista, magacini i radnicke barake uvek su me podsecali na sansu, a dve kule, najveci soping mol u ovom delu Evrop, Savanova i sta sve jos ne bice mi jasan pokazatelj da je ta sansa propustena . Sto bi Nil Jang rekao "gone, gone, the damage done" .
 
Napredovanje unazad :?

03.10.2015.: Prodato više od 75% ponuđenih stanova u BG na vodi
Generalni direktor kompanije Belgrade Waterfront Nikola Nedeljković kaže da je prvog dana prodato više od 75 odsto ponuđenih stanova u Beogradu na vodi.
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... id=1046994

14.10.2015.: CENA 1.000.000 EVRA: Bogdan Obradović kupio stan u Beogradu na vodi!
Interesantno je da je selektor tenisera bio drugi kupac nekretnine u Beogradu na vodi, odmah nakon što je kupovinu obavio bogati klijent s Bliskog istoka, koji je pazario penthaus na vrhu kule od čije cene običnog smrtnika zaboli glava - 1.750.000 evra.
http://www.kurir.rs/sport/tenis/cena-10 ... ak-1975023

Selektor "kupio" stan u Beogradu na vodi: "Šta da vam kažem osim - svetski standard"
Evo, nije prošlo ni mesec dana od kako je premijer spustio vremensku kapsulu sa porukom u temelj kule Beograda na vodi, a već je kupljen i prvi stan.
http://bulevar.b92.net/srpska-posla.php ... id=1051646
 
Tipujem da će revizija planova ići u pravcu neizgradnje mosta kod Vinče, tj neizmeštanja jednog koloseka. Pojavili su se hitnije inicijative (čitaj nacionalni stadion).
To će neznatno da utiče na dinamiku i strukturu izgradnje pa će mali Siniša da objavi kako su izašli u susret kritičarima koji su tražili železničku prugu u SA.

P.S: I prema sadašnjem razvoju stvari ako bude završena gradnja na vreme, prvi stanari će živeti u zgradi pored pruge. To će biti privremeno rešenje. A u Srbiji nema trajnijih rešenja od privremenih.
 
Vrh