Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Mislim da oni kad su rekli "prodato" ustvari svesno lagali i da to "prodato" zapravo znači rezervisano. odnosno neko je odvoji 1000 evra da rezerviše neki stan.


a ovo su prvi stvarno prodaditi stanovi u smislu da je neko odvojio 10% sume koje je uplatio i potpisao ugovor o kupoprodaji.
 
@zuma & ivan nbg

Ni jedan projekat u regionu, da ja znam nije imao ovakav marketing.
Ja verujem da je potraznja za stanovima velika.

Ivane,
Primenjujes znanje selektivno.
Ucio si u ekonomskoj politici i javnim finansijama i politiku investiranja.
Kada bi se trosilo samo ono sto se zaradjuje, tapkali bi u mestu.
Zato su svi, ali svi makroekonomisti saglasni da su infrastrukturni krediti potrebni.
Znas to dobro, ali lakse je biti samo kriticar, nego sagledati ovo kroz prizmu realnosti.
 
Lepi, saglasan sam po pitanju investicionih kredita sa tobom i sa pomenutim makroekonomistima . Ipak, neke napomene su neophodne .

Investira se u nesto sto je zaista neophodno i to tek nakon sto se utvrdi da su elementarne potrebe stanovnstva na zadovoljavajuci nacin podmirene, investira se s obzirom na izvesnu korist koju sto sirem krugu ljudi investicija treba da donese, investira se ako su za zavrsetak projekta predvidjeni razumni rokovi, investira se ako je projekat uklopiv u postojeci pravni sistem u najsirem smislu, investira se tako da se prerogativi drzavnosti na odredjenom delu teritorije ne dovedu u pitanje, investira se tako sto se cilj projekta veze za realne, a ne racunovodstvene kategorije, investira se ako je iz odredbi ugovora jasno da je investitor taj koji se prilagodjava drzavi, a ne drzava investitoru, investira se ako je projekat kompatibilan sa utvrdjenim smernicama urbanog planiranja, investira se ako se projektu ne protivi strucna javnost, investira se tek ako se brizljivo analizira adekvatnost odabranog modaliteta raspolaganja zemljistem i utvrdi da je on adekvatniji od do sada preovladjujuceg .

Ukoliko su svi ili makar vecina prethodno navedenih uslova ispunjena moze se pristupiti zaduzivanju .

Ako pravim Sneska Belica tako sto dodjem u tudje dvoriste sa vec formiranom kuglom snega velicine teniske loptice, pa istu krenem i da uvecavam zahvaljujuci okolnom snegu, pa ona naraste do velicine testisa argentinosaurusa, da li sam JA u pravljenje Sneska Belica ulozio prvobitnu ili pak konacnu kolicinu snega ?

Analogije koje pravim mozda pate od malih nepreciznosti ali sam ubedjen da jasno oslikavaju sustinu onoga u sta ce se nasi zivoti i nasa zemlja pretvoriti . Pre neko vece dragi nam Montgomeri Berns izjavio je : "Ostvarujem americki san. Milijarder koji javnim novcem pravi objekte za bogate ." Izmedju takve prakse i ideje koja stoji iza BNV stoji u osnovi isti socio-ekonomski model uredjenja drustva . ZA MENE JE SVAKA DALJA POLEMIKA SA BILO KIM KO SA OPTIMIZMOM GLEDA NA POMENUTI MODEL, A SAMIM TIM I NA NJEGOVOG SPROVODIOCA U SRBIJI, SUVISNA . Srecna im bila buducnost na koju su pristali .

ZAMOLIO BIH LEPOG DA NE IZVRCE MOJE RECI IMPUTIRAJUCI U MOJE RECENICE ISKAZE KOJIH TAMO NEMA I DA NE POKUSAVA DA NA TAJ NACIN VESTACKI ODRZAVA ZIVOM POLEMIKU, ZLOUPOTREBLJAVAJUCI TO STO NJEGOVU ULOGU NA OVOM FORUMU NITI JEDAN JEDINI PUT NISAM OKARAKTERISAO ONAKO KAKO JE TO DO SADA CINIO NEMALI BROJ FORUMASA .
 
^^
Pa bajo, ne vodi se tako ozbiljna rasprava.
Prvo izneses stav da drzava ne treba da ulaze kes, pa onda se slozis sa politikom ulaganja uz par uslova.
 
lepi":31dukjx3 je napisao(la):
^^
Pa bajo, ne vodi se tako ozbiljna rasprava.
A na Beobuildu se ne vodi rasprava sa tako nekulturnim obracanjem "bajo" i sl.
 
lepi":ur20yuaf je napisao(la):
^^
Pa bajo, ne vodi se tako ozbiljna rasprava.
Prvo izneses stav da drzava ne treba da ulaze kes, pa onda se slozis sa politikom ulaganja uz par uslova.

Šta misliš onda o vođenju države i grada?
Prvo je bila priča da od nas ne ide ni dinar, da bi posle godinu dana došli do toga da ulažemo milijardu evra.

Slobodan si da prokomentarišeš premijera i gradonačelnika, Bajo moj.
 
Bajo je vise odmila, nikako uvredljivo ;)

Da bi od necega ima korist u to moras da ulozis.
Rekao bih ulaganje oroceno eventualnim(naglašavam eventualnim) dobitkom na duze vreme. Sa kratkorocnim ubiranjem politickih poena.

Govori se o naknadama za opremanje gradj.zemljista a zemljiste nije opremljeno.
Znaci gubimo milijardu evra za nesto sto bi d.o.o. koristilo i sto bi trebalo da plati a to ni ne postoji u SA.

Jako je tesko izracunati koliko gubimo a sta dobijamo.
Gotovo nemoguće.

Gradonačelnika ne komentarišem jer Bg nije moj grad, a premijer vrsni poznavalc mase i politike.
Maher je pravi izraz.
Baci udicu kriticarima, tipa 60 od 260 strana ugovora, svi zinu a niko ne zna sta kritikuje.
A svaka kritika ostavlja toliko prostora za opravdanje i logiku, da prosto ne pije vodu.
Mislim hvaliti nekog da je dobar politicar je najgora moguca kritika.
Jahace nas jos dugo, to je sigurno.
 
milos.tro":34s1v0ku je napisao(la):
"Revizija projekta i razgovori sa investitorom" bi trebalo VEROVATNO da se odnose na TROŠKOVE INVESTITORA mislim pre svega na izgradnju infrastrukture u okviru SA i povećanje tih troškova (u jednom od ranijih intervjua Gradonačelnika pomenuta je cifra od 275 miliona evra).

Nacrt plana pre svega saobraćajne infrastrukture se pokazao kao poprilično šupljikav i tu će biti dosta korekcija: prosirenje Savskog bulevara kao i još saobraćajnica u okviru SA,šinski sistem,pitanje izgradnje metroa u okviru SA (pošto je planirano da RS odradi veze sa linijama podzemne železnice do granica SA) itd.Ništa od ovoga nije planirano nacrtom plana ,a sve to dodatno opterećuje investitora ,pa će se razgovarati verovatno o refundaciji troškova investitoru,ako do tih troškova bude i došlo.

Promena ugovora,nema šanse ni pod razno.

@Nevenkoviću,kalkulacije koje sam pravio su bile orijentacione kao što sam i rekao (pre svega u vezi sa kulom i nepoznanicom tipa strukture stambenog i poslovnog prostora u njoj),slažem se sa tobom u vezi podzemnih garaža(2 etaže)u dvadesetopspratnicama koje sam prevideo, mada to ne bi nešto drastično smanjilo plaćanje naknade.
Први пут када сам прочитао овај пост, обрадовао сам се, али кад сам прочитао поново, схватио сам да су у питању само твоја нагађања. Уговор је састављен на такав начин да се не исплати ни Србији ни инвеститору да гради такву инфраструктуру, или да је не гради док не буде изграђено и продато бар 30% свега.

Ако занемаримо питање визуре, идентитета Београда, и остале нетехничке мањкавости, у добром уговору би се профит од продаје станова, као добит инвеститора, условљавао улагањем у изузетно заосталу саобраћајну и комуналну инфраструктуру за тај део града, као и заменску инфраструктуру за оно што је смислено и потребно иселити. Овако, држава ће изградити најмање што може.
 
Karlo del Ponte":1wruq6rj je napisao(la):
Први пут када сам прочитао овај пост, обрадовао сам се, али кад сам прочитао поново, схватио сам да су у питању само твоја нагађања. Уговор је састављен на такав начин да се не исплати ни Србији ни инвеститору да гради такву инфраструктуру, или да је не гради док не буде изграђено и продато бар 30% свега.

Pa.. ne bih mogao da se složim da su nagadjanja. RS je u OBAVEZI da u skladu sa ugovorom za 4godine i 2 meseca izgradi kompletnu infrastrukturu do granica SA u skladu sa Regulacionim planom,kao i veze sa linijama podzemne zeleznice do granica SA.Koliko god ovo što sam napisao zvuči suludo i nerealno, RS je to potpisala i obavezala se Ugovorom.

Kad nam bude,a biće relativno brzo prošlo "prolazno vreme" investitor može sa pravom da nas priupita jeste li gospodo završili linije podzemne zeleznice do granica SA npr?? Aha niste,u čemu je problem,hoćete li da snosite posledice nepoštovanja Ugovora ili da se dogovorimo? Nemate para,pa dobro nemate para ali imate "još malo slobodnog zemljišta",pa da se dogovorimo o lokaciji i veličini?

Možemo i mi da postavimo kontra pitanje: A šta se vi to gospodo investitori izgradili npr? Pa obaveza nam je da za 30 godina izgradimo PILOT NEPOKRETNOSTI (tako Vam piše u ugovoru a to su ove 2 zgrade ,koje smo počeli da gradimo,hotel,tc centar i kulu -ako Vas zanimaju gabariti Kule,zašto na tome insistirate kad Vam to ne piše u Ugovoru,budite strpljivi da ispitamo tržište).

Investitor mora da počne da gradi infrastrukturu u okviru SA: Savski bulevar,i još nekoliko visokokapacitetnih saobraćajnica,šinski sistem itd za početak, ALI TO NIJE U SKLADU SA REGULACIONIM PLANOM (tih nekoliko saobraćajnica koje mora da izgradi u startu nisu u skladu sa Regulacionim planom ,pa je nadležnima došlo iz d..u glavu,ili pak na sugestiju investitora, da se te saobraćajnice moraju proširiti ,ŠTO DODATNO FINANSIJSKI OPTEREĆUJE INESTITORA koji može da traži da mu se to nadoknadi.(cifra od 275 miliona evra za infrastrukturu u okviru granica SA,je finansijska konstrukcija u skladu sa Regulacionim planom,koji će se menjati,a promena znači POVEĆANJE OBIMA RADOVA U OKVIRU GRANICA SA,što je dodatni trošak za investitora,veći od planiranog,ne tako velik u početku ali ipak jeste).
 
Igor":2amk2zol je napisao(la):
lepi":2amk2zol je napisao(la):
^^
Pa bajo, ne vodi se tako ozbiljna rasprava.
A na Beobuildu se ne vodi rasprava sa tako nekulturnim obracanjem "bajo" i sl.

На Беобилду се појединцима толерише неупоредиво гадније вређање па треба и по десет постова да одреагујеш Игоре. Притом мислим и на себе самог. То што су неки од нас овде дуже од других не значи да праг толеранције треба да буде толико различит. Свако вређање и некултурно обраћање сећи у корену, као што си у овом случају то учинио.

Ја разумем да појединци у том случају више не би имали шта да напишу, али нек се саморегулишу или оду. Просто.
 
http://www.b92.net/biz/fokus/intervju.p ... id=1052333

Mali: Gde je "Novi Sad na vodi" i "Niš na vodi"?

Moj stav prema oponentima "Beograda na vodi" je: razumem interese politike, razumem da opozicione političke stranke moraju da pričaju negativno o ovom projektu, ali da tako ne treba da bude, jer je ovaj projekat mnogo veliki i značajan i za Beograd i za Srbiju da bi bio predmet dnevnopolitičkih razmirica, konstatuje gradonačelnik Beograda Siniša Mali.
Izvor: Nedeljnik subota, 17.10.2015. | 09:09


Više od sedam decenija se u Beogradu i Srbiji priča o projektu "Beograd na vodi" i spuštanju Beograda na obale reka. To jeste najveće bogatstvo našeg glavnog grada, jer smo po tome jedinstveni u Evropi. Taj potencijal nam je bio potpuno neiskorišćen, a 70 godina kroz razne konkurse, razne prazne priče - te izmeštamo grad na reke, izmeštamo autobusku stanicu, izmeštamo železničku stanicu - svi su dobijali neke jeftine političke poene, a niko ništa nije uradio, sumira gradonačelnik Beograda Siniša Mali u intervjuu za Nedeljnik.

* Neko ko gleda sa strane verovatno se pita zašto ste toliko usredsređeni na taj projekat?

- "Beograd na vodi" je važan jer daje potpuno novu sliku. Ne samo o Beogradu, nego o Srbiji. Sliku koja pokazuje da smo sposobni da privučemo velike investitore. A arapski investitor Alabar je najveći u oblasti nekretnina u svetu. I da možemo obećanje koje damo i obaveze koje preuzmemo da ispunimo na vreme ili pre vremena, i time pošaljemo jak signal toj investicionoj zajednici da jesmo atraktivna zemlja za ulaganje i zemlja koja ima sve potencijale da i oni koji ulažu ostvare povraćaj investicija, što je za njih najvažnija stvar.

"Beograd na vodi" se uklopio u reformski koncept Vlade gde se borimo za svako radno mesto, da pokrenemo našu privredu, pokrenemo građevinsku i prateću industriju. Ugovorom je definisano da srpski privrednici imaju prioritet, što se i pokazalo prilikom rekonstrukcije Hercegovačke ulice, Savske promenade, izgradnje prvih dveju stambenih kula. Dakle, zaposlili smo isključivo srpske firme - građevinske, i projektantske i arhitektonske - i to je veliki zamajac i pokretač privrednog razvoja koji želimo u Srbiji.

* Zašto onda neki građani ne podržavaju projekat "Beograd na vodi"? Zašto toliki otpor? I ako je to već, kako tvrdite, odličan projekat, koliko ste onda vi krivi što ga niste predstavili u tom duhu?

- Ne smatram da postoji toliki otpor, čak sam ubeđen da velika većina građana i Beograda i Srbije podržava ovaj projekat. Ako u bilo kom trenutku prošetate ovom Savskom promenadom - a ja sam gotovo svaki dan tu, i sam i sa porodicom - treba da čujete komentare ljudi koji kažu da nisu verovali da će ovo da se desi, da je potpuno neverovatno kako ovakva lepota Beograda do sada nije bila iskorišćena, i koji nas maksimalno podržavaju da završimo ovaj projekat. I kada je bilo protesta, a ja nemam nikakav problem s tim, jer je ovo demokratska zemlja i svako ima pravo na svoje mišljenje, uvek je bilo više ljudi i fizički koji su podržavali ovaj projekat, nego onih koji su protiv.

* Nije vam nimalo nelagodno zbog tih protesta?

- Moj stav prema oponentima je: razumem interese politike, razumem da opozicione političke stranke moraju da pričaju negativno o ovom projektu, ali da tako ne treba da bude, jer je ovaj projekat mnogo veliki i značajan i za Beograd i za Srbiju da bi bio predmet dnevnopolitičkih razmirica. S jedne strane, ne želimo da oteramo ozbiljnog investitora, a s druge strane, u interesu svih nas - i vlasti i opozicije - jeste da se pokrene srpska privreda, da nađemo posao za srpske građevinske firme i da zaposlimo bar jednog čoveka.

* Opoziciju očigledno niste ubedili u te ciljeve?

- Nije mi jasno za šta se bore i protiv čega se bore ti ljudi. Za one straćare, za one barake, za one polusrušene ili nelegalne objekte koji su bili u ovom području Savskog Beograda, ili za novu građevinu, novu sliku Beograda, nove lepe zgrade, novi život koji ćemo dati ovom gradu, i naravno - novo zapošljavanje. Zato razumem da je neko spreman da zbog politike kritikuje sve, iako je ovaj projekat toliko važan za našu zemlju da treba svi da stanemo iza njega. I ne sme da bude predmet političkih maltretiranja, jer ne smemo da ga ugrozimo.

Demokrate su od 1997. na vlasti u Beogradu - da su jedan brod pomerili - ja bih im skinuo kapu. Nisu. A ako već nisu i ako boli to što smo pokazali da smo sposobniji od njih - onda i to razumem. Ali ne bi trebalo da pljuju ovaj projekat, koji je bio obećanje i DS-a i stranaka koje su pre njih vodile Beograd. Nismo mi krivi što smo uspeli da krenemo u realizaciju. Zato razumem njihov žal.

* Ostao je utisak da ste prvo krenuli u realizaciju projekta, a tek onda počeli da tražite podršku i struke i građana i javnosti. Zašto niste išli obrnuto, što bi bilo logično, jer je stav građana ostao prenebregnut?

- Ali sedam decenija se samo pričalo o Beogradu na vodi. U svakom generalnom planu od Drugog svetskog rata se priča o otvaranju Savskog amfiteatra i izmeštanju železničke stanice i otvaranju za projekat razvoja stambeno-poslovnog kompleksa. Ugovor o izmeštanju železničke stanice potpisan je između Republike Srbije i Grada Beograda još 1972. godine. I nismo mi krivi što niko 43 godine nije uspeo da uradi nešto da bi se Prokop otvorio.

Ovaj projekat je bio predmet nekoliko međunarodnih konkursa: "Za bolju budućnost Novog Beograda", "Beogradski Menhetn", "Beopolis". I svi podrazumevaju isto. I "Beograd na vodi" to jeste. Nismo mi izmislili rupu na saksiji. Nismo krenuli da gradimo spejs-šatl tamo gde treba da bude škola. Nego tamo gde decenijama figuriraju poslovni, stambeni, komercijalni i kulturni sadržaji. To je upravo "Beograd na vodi", na dva miliona kvadratnih metara.

* Ako smatrate da su protivnici samo politički motivisani, zašto su onda arhitekte ili stručnjaci protiv?

- Srpske arhitekte su uključene u ovaj projekat. Zavod za urbanizam Grada Beograda radio je na planu posebne namene, Mašinoprojekt je radio na projektovanju dveju stambenih kula, domaće firme su radile na rekonstrukciji Hercegovačke ulice i Savske promenade. Znači, one arhitekte koje se bave poslom pozitivno ocenjuju ovaj projekat. Ovo je jedno novo iskustvo i za Srbiju i za Beograd. Onim drugim arhitektama koji su imali negativne komentare, i usmeno i pismeno smo odgovorili. Samo ne prihvatam komentar: kako ćete rešiti saobraćajni problem kada 20.000 ljudi počne da živi u ovom delu Beograda? I ako je to zamerka, moj odgovor je: postoji saobraćajna studija koja je urađena i koja rešava taj problem. Imamo 10 do 20 godina da izgradimo tu saobraćajnu infrastrukturu kako bismo prihvatili toliki broj ljudi.

Ovo je novi koncept života koji trenutno u Beogradu ne postoji. Ne radi se, dakle, o dizajnu, jer to da li će se nekom zgrada svideti zato što je ovakva ili onakva - mislim da o ukusima ne treba raspravljati. I neću da minimiziram značaj arhitekture, ali ako biste stavili pet nezavisnih arhitekata da pogledaju jednu zgradu, svako bi imao svoj komentar, da nešto doda ili oduzme.

Osim ideje, imamo investitora koji ima takve reference i iskustvo u svetu, a donosi novac i svež kapital koji pokreće našu građevinsku industriju i menja sliku i perspektivu Beograda. Alabar je napravio ovakvih kvadrata u vrednosti pedeset milijardi dolara.

* A optužbe inicijative "Ne da(vi)mo Beograd" i sprečavanje njihovog protesta na karnevalu brodova?

- Tu gospodu sam sreo na ulici i pitao za šta su oni, za koji su projekat u Beogradu. Da li su za to da Beograd ostane nerazvijen i da tu budu straćare, barake, poplavljeni brodovi, da ljudi ne mogu da se prošetaju, da ne mogu da vide drugu obalu Save? Ne znam za šta su oni.

* Kako ne znate zbog čega se protive?

- Ako mi oni jasno kažu za šta su, ja ću vrlo rado komentarisati te njihove predloge. Oni su samo protiv Beograda na vodi. Ali pitajte ih zbog čega su protiv. Ja taj odgovor još nisam dobio.

* Da li ste čuli kritike Bojana Pajtića i Zorana Živkovića?

- Pajtić treba da razmišlja o Novom Sadu i Vojvodini, a Zoran Živković o Nišu, dakle o gradovima koji su važni za njih. Kada bi svako napravio ovakav projekat u svom gradu, cela Srbija bi imala koristi. To važi i za Pajtića i za Živkovića.

* A zašto mali preduzetnici u Savamali ovaj projekat doživljavaju kao okupaciju? Zašto su se u Savamalu uvukli neizvesnost i strah, kako navode pojedini sagovornici Nedeljnika?

- Savamala je potpuno zaštićena kao kulturno dobro Beograda, kao ambijentalna celina. I sve radimo na tome da tako bude, da sve ove ulice budu pešačka zona. I to će biti. Ali Savamala postaje centar Beograda tek prošle godine i ulazi u turističke brošure i knjige tek kada je rekonstruisana Beogradska zadruga, kada se sredio ovaj prostor. Tako će biti s "Beogradom na vodi". Niko ništa ne ruši, osim nelegalnih objekata, a "Dvorištance" je primer takvog objekta.

* Zbog čega ste žrtvovali "Dvorištance"? Oponenti navode da je u "Beogradu na vodi" sve sporno, osim da je projekat definisan u planu rušenja postojećih objekata?

- Radi se o nelegalnom objektu za koji zakupac kafića ni dinar nije platio zakupninu, i koji pripada opštini Savski venac. Radi se o procesu rušenja koji je završen još u januaru ove godine. Zakupac kafića je u julu dobio nalog da se iseli, ali nas je zamolio da završi sezonu. I uslišili smo njegov zahtev.

* Kako ste ubedili Mikija Manojlovića da iseli svoje pozorište?

- Miki Manojlović je izuzetna ličnost koja razume značaj projekta "Beograd na vodi". Video sam se sa njim nekoliko puta i Beograd će Mikiju da pomogne u njegovim projektima i promociji programa, pogotovo za decu koja imaju problema u razvoju. I on je prvi koji je rekao: "Ja razumem značaj ovog projekta" i podržao "Beograd na vodi". To je primer kada neko ko nema lični interes stane iza ovog projekta. To je primer Mikija Manojlovića. A neko ko ima svoj lični interes da nelegalno koristi objekat i ne plaća zakup i hoće tako unedogled da nastavi - nažalost, ne može.

* Da li "Beograd na vodi" može da produbi još veće razlike između prestonice i unutrašnjosti, jer ste verovatno čuli opaske - zašto država ne pomogne projekat "Čačak - " ili "Leskovac na vodi"?

- Ovo je važan projekat za Srbiju jer je ovo prvi korak. Imamo ozbiljnog investitora koji promoviše našu zemlju i naš glavni grad, što je dovoljan uslov i da drugi investitori dođu u Srbiju. Imate razvoj Er Srbije koja sa 16 novih destinacija približava Srbiju i Beograd drugima. Sledeće godine letećemo za Njujork. Imate "Beograd na vodi" koji na investicionoj mapi sveta pozicionira i Beograd i Srbiju prevashodno. Očekujem da će doći novi investitori u Srbiju koji će upoznati i Čačak i Novi Sad i Valjevo i Leskovac i Vranje. Završili smo Er Srbiju, određene projekte s Arapima u poljoprivredi, "Beograd na vodi", i sada idemo dalje da vidimo kako ćemo da ih zainteresujemo za nova ulaganja. Regionalni razvoj je jedna od najvažnijih stvari ove vlade, ali neka Beograd bude lokomotiva koja će da pokrene, a ostali gradovi neka budu vagoni u tom vozu koji se zove Srbija.

* Koju onda sledeću veliku investiciju možete da najavite?

- Prvi put smo pre dve nedelje imali forum Investicioni dani u Beogradu gde smo želeli da konkretne projekte prezentujemo toj investicionoj javnosti. Došlo je više od 300 investitora iz 20 zemalja sveta koji su želeli da čuju šta to Beograd nudi. Delimično je to i zbog projekta "Beograd na vodi", ali i zbog tendera - koji je u toku - za upravljanje otpadom koji je vredan 250 miliona evra, tendera za javni saobraćaj, onda najavljenih tendera javnog privatnog partnerstva za izgradnju podzemnih garaža, privatnih vrtića, nove autobuske stanice u Bloku 42, izgradnje 5-6 fabrika za preradu vode, čija je vrednost takođe 250 miliona evra... To su konkretne investicije vredne više od deset milijardi evra. A "Beograd na vodi" nam upravo pomaže da podignemo promociju i razmišljanje o Beogradu i Srbiji na svetskoj investicionoj mapi. Zato će Beograd na vodi biti pokretač razvoja cele Srbije, a ne samo Beograda.

* A žaoke da će Beograd biti kao Dubai?

- Ne znam šta mogu loše da kažem o Dubaiju koji je do pre 20 godina bio potpuno nerazvijen a danas je jedna od najpoznatijih metropola. Ne treba Beograd da bude kao Dubai, nama je važno da privučemo arapske investitore.

* Jeste li zadovoljni prodajom stanova?

- To me mnogo ljudi pita kao da sam ja prodavac stanova ili stručnjak za nekretnine, ali mislim da su svi prezadovoljni poverenjem koje su građani dali ovom projektu, jer su kupili više od četiri petine stanova, a bili su u prodaji samo dva dana. Najveći broj kupaca je iz Srbije, a samo manji broj iz inostranstva, što takođe govori o poverenju naših građana. To je veliki uspeh, a znači nam mnogo i to što smo pre postavljanja kamena temeljca potpisali ugovor o izgradnji hotela "W" sa 5+ zvezdica. Biće to prvi i najekskluzivniji hotel u ovom delu Evrope. I to je podrška i poverenje koje strani investitori pokazuju za ovaj projekat.

Hotel "Sent Ridžis" sa takođe 5+ zvezdica biće u velikoj kuli i čiji početak izgradnje očekujemo početkom sledeće godine. Sve su to dobri znaci da nam investitori veruju. To će pospešiti razvoj turizma i hotelijerstva u Srbiji.

* Postoje li neki ekonomski rizici za Srbiju zbog ovog projekta?

- Po prirodi sam optimista i ne vidim rizik. Nema troška, ima samo investiranja u budućnost. Do ovog trenutka obe strane - i mi i investitor smo sve obaveze ispunili.

* Da li je ipak moguća revizija ovog projekta?

- Naravno da postoji mogućnost revizije ili izmene plana posebne namene. Čak o tome razgovaramo s investitorom. Menja se život, menjaju se navike, menjaju se trendovi. I u Njujorku se svake dve godine menjaju urbanistički planovi. I Srbija i investitor su spremni da počnu izmene u nekim elementima. I mislim da ćemo vrlo brzo krenuti u te izmene, u narednih nekoliko mesecu, tako da će oni koji imaju primedbe ili kritike moći da daju svoje ideje.

* A hoće li vam "Beograd na vodi" biti najjači adut za izbore?

- I premijer je nekoliko puta ponovio da je "Beograd na vodi" važan za sve nas. Ali još važniji za Srbiju. I zato sve političke stranke treba da stanu iza ovog projekta. Ovo jeste uspeh Vlade i njenog predsednika, jer je on inicirao projekat, a naš zadatak je bio da pomognemo u njegovoj realizaciji. Nesporno je da političke poene nosi SNS i treba da ih nosi, ali ovaj projekat je važan za sve, jer pokreće celu Srbiju.

* Da li će biti izbora i u Beogradu?

- To nije odluka koju ja donosim. Ceo moj tim i ja radimo posao kako bismo popravili sve aspekte života u Beogradu, a ako bude izbora, bićemo spremni.

* Mediji spekulišu da je vaš sledeći projekat odlazak na guvernersko mesto u NBS?

- Ne razmišljam o sledećem ličnom projektu, nego samo o brojnim projektima u Beogradu koje hoću da uradim što bolje.


* Da li vam je bilo lakše dok ste vi savetovali premijera Vučića nego sada kada Vučić savetuje vas?

- Oba posla imaju svoje prednosti i nedostatke. Gradonačelnik je javna funkcija u odnosu na savetnika predsednika vlade. Ali s obzirom na to kakav imamo odnos i da stalno diskutujemo o projektima vezanim i za Srbiju i za Beograd, mislim da je ovaj moj posao neka kombinacija te dve funkcije.

* Zamera li vam šta Vučić?

- Sandardno i redovno. Uvek hoće brže, uvek hoće bolje, a na nama je da se potrudimo da budemo i brzi i efikasni, što smo pokazali "Beogradom na vodi".

* Očekujete li na kraju mandata da vam se ostvari taj san da budete konzul u Šangaju?

- Odavno mi je želja da bar deo života provedem u Aziji, ali to je mnogo daleko da bih i o tome razmišljao u ovom trenutku.


:shock:
 
Počela gradnja kula pod zemljom, šipovi od 10 km
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali kaže da se u izgradnji projekta "Beograd na vodi" prate svetski standardi.

Mali je za Tanjug objasnio da projekat izgradnje dve kule u okviru “Beograda na vodi” predviđa izradu šipova i bareta, kao deo fundiranja objekta, ističući da je to svetska praksa.

“Pratimo svetske standarde u građevinarstvu, tako da smo krenuli sa izradom šipova u tlu ispod kula, kojih će biti 456, a za nekoliko dana počinje i izrada bareta. Koristi se najmodernija tehnologija, s obzirom na to da arapski investitor insistira na kvalitetu”, rekao je Mali.

13149548535622533393e84807178570_w640.jpg



http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... id=1052457
 
,,Takozvano fundiranje" i ,,Pratimo svetske trendove pa radimo šipove" [...]
Kakav vanserijski diletant
 
U ovom intervjuu bi se moglo ići rečenicu po rečenicu, pa na svakoj pokazati šta u njoj ne valja, jer praktično ne valja ni jedna. Počevši od svođenja svih primedbi na isprazno politikanstvo, a svih protivnika na eksponente političkih partija. Tako ispade da su i akademija nauka, strukovne organizacije, i praktično svaki arhitekta od ugleda plaćeni od strane opozicije. Koja inače ima toliko mnogo para i uticaja da će uskoro kolektivno da zaglavi dužnički zatvor, a svoja sedišta da preseli u Cigan Malu. Ali pretpostavljam da većina ovde prisutnih to lako može i sama.

Međutim, važno je komentarisati jedini deo intervuja sa kojim se u jednom posebnom smislu slažem.

* Kako ne znate zbog čega se protive?

- Ako mi oni jasno kažu za šta su, ja ću vrlo rado komentarisati te njihove predloge. Oni su samo protiv Beograda na vodi. Ali pitajte ih zbog čega su protiv. Ja taj odgovor još nisam dobio.
Ovo je zanimljivo. Isto je rekao i Vučić, a Mali samo ponavlja. Treba uzeti u obzir da se oni uvek obraćaju SAMO svojim trenutnim i potencijalnim glasačima. Kod njih nema udvaranja glasačima za koje je malo verovatno da će glasati za njih. Stepen isključivosti u ovakvom pristupu, tj fokusiranosti samo na "svoje", je velika novost u našoj političkoj praksi. Zbog toga intelektualci i obrazovaniji sloj ljudi u Srbiji trenutno bukvalno puca od nemoćnog besa, pošto (sem što su netačne ili štetne) većinu tih izjava doživljava kao otvoreno ruganje baš njima, a ne samo kao drugačiju politiku sa kojom se ne slažu. Zbog takve političke strategije sve izjave većinske koalicije treba razumeti populistički, tj kao da oni pokušavaju da izraze ono što bi običan i neobrazovan svet (po njima) mogao ili trebao da misli. Izjave, razmišljanja i etika moraju biti bliske njhovim glasačima, a oni sami, procenjivani kroz te izjave, moraju TIM SVOJIM glasačima izgledati kao (baš ti) obični ljudi. Ostali, njima "nekorisni" deo naroda, im UOPŠTE nije bitan. To je vladajući medijski i propagandni koncept.

Zbog toga, kad Vučić i Mali kažu da ne znaju šta protivnici Beograda na vodi ustvari žele i čemu se protive, oni USTVARI misle, i žele da kažu, da NAROD NE ZNA (i ne može razumeti) šta protivnici BNVa žele. Tako Mali ovde pokušava da govori "u ime naroda", i da usput osigura da taj deo "naroda" zaista tako misli.

Zanimljivost ovog dela intervjua se ogleda u činjenici da je to ustvari sasvim tačno, za razliku od ostataka ovog dugačkog teksta. Protivnici projekta BNV još nisu uspeli da JASNO artikulišu svoje primedbe, tako da one budu razumljive običnom narodu. A tu je ključ svega. Prilično je nekorisno što profesionalni arhitekta nešto razume, pošto njega niko ništa ne pita. Amateri se doduše mogu uputiti na Internet sadržaje poput Beobuilda, ali reći običnom čoveku da sve piše u 500 dugačkih stranica neke forumske teme prepune svega i svačega, je sasvim nekorisno čak i profesionalcima, da ne spominjem sad sve ostale. Vidite da čak ni novinari iz Beobuilda ne umeju da izdvoje i zatim pitaju suštinska pitanja, čak i kad deluje da postoji izvesna namera da se to uradi. Žuta patka ja zanimljiva, ali joj ne čelu ne piše u čemu je ustvari problem sa BNV-m. Par rečenica u njihovim intervjuima je dobar početak, ali nije dovoljno za prenošenje dovoljno argumenata koji su jači od masovnih medija, i za promenu stava slušaoca.

Ukratko, rekao bih da je i u Srbiju došlo novo vreme koje je već odavno započelo u razvijenim kapitalističkim zemljama. Svako ko želi da utiče na bilo koji kolektivni, društveni aspekt svog života, naprimer ako želi da Beograd izgleda bolje, mora da nauči da bude medijski pismen i aktivan. Internet forumi sa takvim ambicijama, pored svog uobičajenog sadržaja, moraju da redovno proizvode i kratke, jezgrovite, i JASNE sažetke nekog opšteg stava koje običan narod može razumeti, a novinari preuzeti i dalje eksploatisati. Zbog toga sam ranije predložio FAQ za projekat BNV, a eventualno i za svaki budući gde je društveni interes ugrožen (ili nije, ali je potrebna participacija građana). Moguća je i bilo koja druga forma, to nije važno. Važno je da postoji poseban tekst (ili tekstovi) koji su kratki, sažeti, razumljivi i onoliko potpuni koliko je to moguće, uzevši u obzir konkretnu namenu i ciljnu grupu.

Naprimer, ako se kaže da ugovor nije dobar, onda bi neko stvarno morao da prvo napiše jasan sažetek onoga što u njemu piše. Da se jasno pobroji i izdvoji, šta ko ulaže, koliko to obično vredi, a zatim šta se sve može desiti posle toga, i kako bi na kraju svaki od partnera prošao u tim slučajevima.

Ako se kaže da sam projekat nije dobar, treba reći šta ne valja i zašto ne valja, i ponuditi nekoliko ideja za bolja rešenja.

Ono što su sastavili Akdemija Nauka i Akademija Arhitekture su dobri počeci, ali to su samo liste problema, koje su dovoljno razumljive samo obrazovanijim osobama. Narodu je potrebno tumačenje tih tekstova. Šta to u praksi znači, i kako će životi običnog čoveka biti pogođeni ako se BNV napravi ovako ili onako? Gde tako nešto piše? Ko je to napisao? Niko nigde. Kako onda zamišljate da narod bude briga za ono što mu niko nije objasnio? A čiji je to posao? Svakako ne onih koji zarađuju na tome ako narodu nešto NIJE jasno. Svakako ne novinara u medijima koji NE ZAVISE od svojih čitaoca nego od oglašavača i političkih upravljača. Moderni novinari uopšte ne rade u oblasti informisanja, nego u oblasti eksploatacije svojih čitaoca koji su za njih ROBA, OBJEKAT, PREDMET TRANSAKCIJE, stvarni PROIZVOD koji novinari prodaju oglašavačima. Umesto da čitaocima prodaju informacije, oni prodaju same čitaoce. To je posao za koji primaju platu. Ne možete od njih tražiti da budu neprofesionalni i rade protiv svog poslodavca i onoga ko im hrani decu.

Šta mislite, ko tu onda još preostaje kao kandidat koji jedini može da proizvodi besplatne i zato svima dostupne, a ipak relevantne, sažete i razumljive informacije? Naravno, samo Internet forumi ili blogovi koji okupljaju grupe entuzijasta kojima je stvarno stalo do nečega. Nema ko drugi. Beskonačno pisanje namenjeno samo grupi istomišljenika nije dovoljno. Ako osnovni sadražaj već postoji, nije teško adaptirati ga tako da može dopreti i do šireg kruga ljudi. To je u svakom slučaju jedini put koji je još otvoren, a samoorganizovane interesne grupe su legitimni i neophodni deo političkog sistema u razvijenim zapadnim državama. Partije su previše krupne i nefleksibilne organizacije da bi bile efikasne na tako usko fokusiranim lokalnim problemima.
 
Slazem se apsolutno.
I mislim da bi to trebao Zuma da uradi i da to bude okaceno kao vest ili prilog BB foruma.
Dokument na nekoliko strana koji ce se konkretno baviti problemima ovog projekta. Dakle bez bilo kakvog politiziranja, prilog jednog nezavisnog foruma.
Mislim da bi do bilo casno i drustveno odgovorno i mislim da je bas BB pravo mesto za tako nesto!
Da li ima hrabrosti za to vec je pitanje?
 
Kritike u velikoj meri karakteriše POVRŠNOST i NEOZBILJNOST, što i te kako istupljuje čitavu priču protiv BNV-a i razvodnjava je.

Znate,ne bi smelo da se u nekoj emisiji pojavi advokat i da kaže ja sam prelistao ugovor i evo nekoliko stvari mi je zapalo za oko? Čekaj bre,kakvo listanje? Potrebno je da proučiš svaku stranu,svako slovce i srpske i engleske verzije ugovora,da kažeš prvo ima li razlike(a ima npr. u drastičnoj razlici u broju strana srpske i engleske verzije ), u čemu je ta razlika,da li se nešto prećutalo u srpskoj verziji ugovora ili nije,koje su to stavke štetne u ugovoru i tako redom stavka po stavka. Ne treba ovde Igor da zamoli Belku (kad čovek bude imao vremena da se pozabavi time), nego pravnici koji kritikuju ugovor javno.

Ne može se reći npr "da će BNV biti zabranjeni grad"? Kakav "zabranjeni grad", o čemu pričate? To što će odredjeni rekreativni sadržaji biti dostupni stanarima,pa to imate svuda po svetu kad je u pitanju lux gradnja. Šta je zabranjeno kad se šetate promenadom? Da fotografišete Savanovu(možda) i ništa više (da isključimo bacanje otpadaka,nekulturno ponašanje što bi trebalo da se podrazumeva itd).BNV će biti sve osim zabranjenog grada,mesto cirkulacije velikog broja ljudi sa nizom komercijalnih,zabavnih,rekreativnih sadržaja itd.

Itd.itd.....
 
^ bravo Milose. Upravo tako. Kada se kritikuje onda se kritikje argumentovano, sa citiranje stavki, a ne jednako populistickim izjavama kao sto cini vlast, tipa opremanje ce kostati 9 milijardi e, zabranje grad, ili jos banalnijim izjavama, kako ce da rese parking mesta, kako ce pupmaju vodu na 20.sprat i ostale gluposti. Takve stvari idu samo u korist BNV, o tome je ranije pisao i Homer. Ima dosta stvari koje zasluzuju kritiku, o tome se dosta i pisalo, ali se nekako izgubilo u poplavi svega i svacega na temi.
 
Tako je ljudi. Polako se neki osvešćuju u pravcu konstruktuvne kritike jer šlajmarica, kao što sam već napisao, rezultira samo kontrašlajmaricom daleko iskusnijih ljudi u tom polju međupljuvanja. Razultat imamo proteste bez ikakvog vidljivog rezultatasa jedne, i vlast koja se ne trudi sa druge strane.

Narod, a pod tim pojmom mislim na onaj većnski sloj je kompletno zbunjen celom ovom pričom, a naročito potpuno bezidejnom kritikom, koja niti je prilagođena visokoobrazovanima, niti je prilagođena narodnim masama. Narod, prvo i osnovno, od starta ne veruje u realizaciju ove priče jer je konstatno bombardovan političkim obećanjima bez realizacije. Godinama. Decenijama. U svetlu toga da već postoje u fizičkoj formi realizovani pojedini segmenti projekta. Narod ih može pipnuti i koristiti. Naspram toga, narodu je apsolutno trivijalno analiziranje pojedinih tački ugovora debelog ko Biblija. Stalno ponavljanje pojmova pljačka, narodu ne znači mnogo, jer je naviknut na decenijsko pljačkanje. Zato je uostalom i na protestu protiv "pljačke veka" bilo jedva 4000 ljudi.

Da bi se kritički stavovi približili narodu, ne sme se anulirati i negirati projekat jer profesionalnim populistima i demagozima samo daje vetar u leđa a kritičari u očima narda zaista i bivaju viđeni kao bezidejni retrogradni borci za status kvo.
Dakle, stav "zatvor, prijave, bageri, izdaja, pljačka" i slično, neće proći ni kod naroda, ni kod vlasti. Narodu je muka od međusobnog političkog pljuvana i ogradiće se po fazonu "ko vas j*** sve, šta me boli uvo".
Ali zato stav " revitalizacija je odličan korak za grad, imamo predloge da bude još bolji" će biti primljen i u narodu, i kod vlasti, i podstaći narod da se uključi.

Da se vratim i na prvu kritiku Beograda na vodi od strane Udruženja ljubitelja železnice. Tada su nastupili sa stvaom, "ovo ništa ne valja, ukidanje železnice je katastrofa" i naravno da su doživeli populističko-demagoški napad. Ali, da je nastup bio, lupam "Urbanizaciju Amfiteatra podržavamo, imamo neke predloge" nikad ne bi bili onako napadnuti. A predlozi bi možda i prošli, ko zna.
 
stf":2lnn7ucp je napisao(la):
Tako je ljudi. Polako se neki osvešćuju u pravcu konstruktuvne kritike jer šlajmarica, kao što sam već napisao, rezultira samo kontrašlajmaricom daleko iskusnijih ljudi u tom polju međupljuvanja. Razultat imamo proteste bez ikakvog vidljivog rezultatasa jedne, i vlast koja se ne trudi sa druge strane.

Narod, a pod tim pojmom mislim na onaj većnski sloj je kompletno zbunjen celom ovom pričom, a naročito potpuno bezidejnom kritikom, koja niti je prilagođena visokoobrazovanima, niti je prilagođena narodnim masama. Narod, prvo i osnovno, od starta ne veruje u realizaciju ove priče jer je konstatno bombardovan političkim obećanjima bez realizacije. Godinama. Decenijama. U svetlu toga da već postoje u fizičkoj formi realizovani pojedini segmenti projekta. Narod ih može pipnuti i koristiti. Naspram toga, narodu je apsolutno trivijalno analiziranje pojedinih tački ugovora debelog ko Biblija. Stalno ponavljanje pojmova pljačka, narodu ne znači mnogo, jer je naviknut na decenijsko pljačkanje. Zato je uostalom i na protestu protiv "pljačke veka" bilo jedva 4000 ljudi.

Da bi se kritički stavovi približili narodu, ne sme se anulirati i negirati projekat jer profesionalnim populistima i demagozima samo daje vetar u leđa a kritičari u očima narоda zaista i bivaju viđeni kao bezidejni retrogradni borci za status kvo.
Dakle, stav "zatvor, prijave, bageri, izdaja, pljačka" i slično, neće proći ni kod naroda, ni kod vlasti. Narodu je muka od međusobnog političkog pljuvana i ogradiće se po fazonu "ko vas j*** sve, šta me boli uvo".
Ali zato stav " revitalizacija je odličan korak za grad, imamo predloge da bude još bolji" će biti primljen i u narodu, i kod vlasti, i podstaći narod da se uključi.

Da se vratim i na prvu kritiku Beograda na vodi od strane Udruženja ljubitelja železnice. Tada su nastupili sa stvaom, "ovo ništa ne valja, ukidanje železnice je katastrofa" i naravno da su doživeli populističko-demagoški napad. Ali, da je nastup bio, lupam "Urbanizaciju Amfiteatra podržavamo, imamo neke predloge" nikad ne bi bili onako napadnuti. A predlozi bi možda i prošli, ko zna.

НАШ ДРАГИ ЛИДЕР СТФ У ИМЕ НАРОДА

vkwDoY2.gif
 
Pri tome stvari koje iznosi udruženje ne da(vi)mo beograd su sve na mestu.


Takođe i stvari koje je izneo Aas da takođe na mestu.

Ovo je za zatvor. Da naprave ne znam kakvu zgradu u SA nemam tu šta da kritikujem kad su mi ukrali zemljište + me zadužili da bi se oni obogatili.

Pa neće da može. Ničija nije do zore gorela. Ko je stavio potpis ima da nosi bukagije.


Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Usmerite malo diskusiju na tacku gledista koja nije politicke prirode, bice mnogo zdravije za sve nas.
 
Kako razumeti pozive na raspravu koji nisu 'političke prirode' kada je sveukupan život određen politikom? Kakve bi to tačke gledišta mogle da se primene na ovoj materiji, koja je paradni primer organizovanog političkog kriminala? Neki primer, kolega?
 
Vrh