Poštovani forumaši, 5 puta sam započeo ovaj post i nikako da ga završim, svaki put se nešto desi i post se izbriše, a ja ga ne pošaljem. Vidim da se rasprava rasplinula, što je dobro, ali čitavoj polemici nedostaje jedan analitički pristup, kako bi se stekla dubinska slika o ovom projektu. Ja razumem da je većina vas arhitekti i urbanisti, kao i ljubitelji arhitekture i urbanizma, ali čitav projekat ima i svoju imovinsko-pravnu i političku pozadinu, koju ne možete gubiti iz vida. Drugo, potrebno je baratati istinitim podacima i ukrštati ih sa novoiznetim, da bi se došlo do približno istinite slike. Pođimo redom.
1. Da bi se bilo šta izgradilo u Savskom amfiteatru, on mora da se raščisti. Da bi se pristupilo raščišćavanju, koje ustvari predstavlja dominantno rušenje i uklanjanje objekata, to se mora uraditi sa dozvolom za rušenje. Da bi se dobila dozvola za rušenje, rušitelj ili rušilac ili raščišćavač mora postati vlasnik objekata i zemljišta na kome se rušenje i sutra gradjenje izvodi. Da bi to postao, prvo se moraju rešiti imovinskopravni odnosi, i tu dolazimo do magične reči: eksproprijacija. Postoji i drugi način da investitor postane vlasnik objekata i zemljišta, a to je prodaja objekata i zemljišta investitoru. Od ovog se u startu odustaje, samo će vam se kazati dok čitate tekst. Dakle, eksproprijacija. Da vidimo.
Prvo, da li je doneto Rešenje Vlade Republike Srbije o utvrdjivanju javnog interesa za eksproprijaciju i administrativni prenos nepokretnosti u savskom amfiteatru? Drugo, da li je ono objavljeno u Službenom glasniku RS tj da li je neko podneo tužbu Upravnom sudu protiv navedenog rešenja? Treće, da li je Upravni sud doneo presudu po podnetoj tužbi, odbio je kao neosnovanu i opravosnažio Rešenje Vlade? Četvrto, da li su nadležnom odeljenju za imovinskopravne poslove opštine na kojoj se nalazi SA podneti zahtevi za donošenje rešenja o eksproprijaciji od strane krajnjeg korisnika eksproprijacije (uz dokaz da je obezbedio novčana sredstva za isplatu naknade za eksproprijaciju)? Peto, da li su zakazane rasprave po podnetim zahtevima? Šesto, da li su doneta prvsotepena rešenja o eksproprijaciji? Sedmo, da li su izjavljenje želbe od strane bivših vlasnika na prvostepena rešenja o eksproprijaciji? Osmo, da li su doneta drugostepena rešenja od strane Ministarstva finansija RS kojima se odbijajau pdnete žalbe? Deveto, da li su podnete tužbe u upravnom sporu pred Upravnim sudom RS kojima se pobijaju drugostepena rešenja Ministarstva finansija RS? Deseto, da li je Upravni sud doneo presude kojima se odbijaju podnete tužbe, i time opravosnažio prvostepena rešenja o eksproprijaciji? Jedanaesto, da li su po pravosnažnim rešenjima o eksproprijaciji zakazane usmene rapsrave pred nadležnim odeljenjima za imovinskpravne poslove opštine za sporazumno odredjivanje naknade za eksproprisane nepokretnosti? Dvanaesto, da li su postignuti sporazumi o naknadi izmedju krajnjeg korisnika eksproprijacije i bivših vlasnika? Trinaesto, da li su predemeti upućeni nadležnom vanparničnom sudu da on odredi naknadu pošto se vlasnici nisu sporazumeli sa krajnjim korisnikom? Četranaesto, da li je prvostepeni vanparnični sud odneo prvostepena rešenja o odredjivanju naknade za oduzete nepokretnosti? Petnaesto, da li su protiv tih rešenja izjavljene žalbe? Šesnaesto, da li je drugostepeni Viši sud u Beogradu odbio izjavljene žalbe kao neosnovane i portvrdio i time opravosnažio prvostepena rešenja o odredjivanju naknade? A: NEMA ULASKA U POSED KRAJNJEG KORISNIKA EKSPROPRIJACIJE, PRE PRAVOSNAŽNOSTI REŠENJA O NAKNADI! Ima, primenom jedne neustavne odredbe zakona, koja je u ovom slučaju teško primenjiva zbog velikog broja objekata.
E sad. Verovatno pitate: ma kakva eksproprijacija, šta ovaj priča, dođe bager i ruši i niču palate, kanali i ostalo. Medjutim, stavnost je drugačija. Neko je napisao da su Železnice Srbije nosioci prava na zemljištu i objektima, oko 95%, dok su ostali (a može ih biti ko kusih pasa) na 5%. Da mu poverujemo. Te Železnice Srbije u svojim bilansima kao osnovnu imovinu vode sve te objekte, sve te šine i svo to zemljište od cirka 90 hektara do 120 hektara. Zemljište su verovatno stekle prethodnom eksproprijacijom posle 45. godine, kada su one bile krajnji korisnik predmetnog zemljišta i isplatile naknadu bivšim vlasnicima. I tu je srž. Ko sad sme da potpiše neki papir kojim bi mrtav hladan napisao da se odriče tog zemljišta i prava na tim objektima i daje ih nekome da ih poruši, recimo Republici Srbiji ili Gradu Beogradu na primer? Tu je dobar primer i dokaz to da se lično bivši gradonačelnik Djilas javno žalio kako je Grad Beograd prilikom proširenja Savske ulice morao Železnicama Srbije da isplati čitavih 8 miliona evra za zemljište i objekte. Pazite za pojas od 10-15 metara širine i nekih kilometar i po (odoka) dužine, dakle nekih oko 2 hektara površine morao je da plati 8 miliona evra. A u tom trenutku direktor Železnice Srbije je bio Milovan marković iz DS, gradonačelnik je bio Dragan Djilas iz DS, predsednik Vlade RS je bio Mirko Cvetković iz DS, i predsednik Republike Srbije je bio Boris Tadić iz DS. Kako sad neko zamišlja da prenese zemljište i objekte bez eksproprijacije i naknade investitoru bila to RS ili šeik Arapin? Ili da mu ne proda, a da prenese i počne da ruši , pa da gradi? Ne može, znači mora eksproprijacija.
2. Koliko to košta? Imamo nekih 100-120 hektara znači oko 1.000.000 do 1.200.000 kvadrata zemljišta. Kvadrat zemljišta minimalno je ooko 450 evra na toj lokaciji po proceni Poreske uprave dakle nekih 450 - 500 miliona evra košta zemljište. Na slici ranije videlo se iz vazduha da je zauzetost objekata u SA poprilična, uzmimo da su svi prizemni, da je koeficijent zauzetosti oko 60% dakle nekih 70.000 kvadrata magacinskih objekata, a oni se tretiraju kao poslovni objekti. Uzmimo da vrede bar 700 evra kvadrat, dakle još nekih 50 miliona evra za objekte. Cirka 500 - 550 miliona evra koštaju objekti i zemljište. Da se isplati naknada za eksproprijaciju ili prodajna cena? Može li neko da zamisli da jedan gubitaš koga Vlada RS subvencioniše sa 120 miliona evra svake godine, može da otpiše mirno imovinu vrednu 550 miliona evra? Ili 500 miliona? ili 450 miliona? Sve vam je jasno.
3. U izlaganjima prethodnih forumaša, bilo je čudnih stvari. Podržao bih skepsu koju iskazuje Laki72, ali me je začudilo i pomalo razočaralo očekivanje i nada koju je iskazao STF. Mora se analizirati i sve što je prethodno rečeno o ovom projektu od njegovih pronosilaca, pa videti o kakvom se čudu radi. Prvo, kada je tema aktivirana pre nekih 8 meseci ako se ne varam, zar nije prvo rečeno da su već zainteresovane poznate svetske firme, pre svega američke, pa i evropske, azijske, da se još od te izjave nije slegla prašina, a već se pojavio šeik sa svojom ekipom i on je doneo već uradjen master plan, kako tom treba da izgleda, i on će uložiti 3,1 milijardu evra, kad još se nije osušilo mastilo na tom master planu, kad ono evo ga već novi investitor Al Abar, tačnije njegov fond, on ima svoj master plan, i on će grunuti 3,1 milijardu evra. Čekaj, pa kako bre to funkcioniše, prvo šeik napravi master plan i razvije ideju kako da investira 3 milijarde evra, pa onda brže bolje se predomisli u hodu u avionu, pa onda prebaci velu priču Al Abaru i on već spreman doleti sa novim master planom, pa će on da uloži, i tako dalje. Zašto nas ponižavate iznošenjem ovakvih stvari u medije uopšte? Pa nismo još označeni kao st***, iapk se negde vodimo kao nekakvi ljudi.
4. Dalje, pre ovih informacija prethodio je sastanak Aleksandra Vučića i Dragana Djilasa o ovom projektu. I ako se sećate, Vučićev tim je tada njemu rekao na pitanje za koliko mogu da reše imovinskopravne odnose u SA i da ga raščiste, oni su rekli za: godinu i po dana, a on je zagrmeo: završite to za 6 meseci. To je bilo u maju, junu 2013. godine. Pa čekajte malo, zar nije rečeno da nešto uradite za 6 meseci, formiran je tim ljudi za taj projekat, imamo Karlovčana, Rupara, Stupara, Glupara i ko zna još kog člana Glavnog odbora SNS, i šta ste uradili osim što smo videli galeriju Arapa, koji jedva čekaju da ulože 3 milijarde evra? Ništa. A grmljavina 6 meseci?
5. Borčanac je izneo neke neverovatne stvari. Rekao je da treba ozbiljno uzeti Arape, jer su kupili 8 poljoprivrednih kobimata za 400 miliona evra. To nije istina, nisu ništa kupili, ni jedan kvadratni metar zemljišta nisu kupili, ni saksiju zemlje da u njoj posade cvet. Naprotiv, odustali su. Ja mislim da nisu ni hteli da kupe. Ej, Arapi iz pustinje da se bave oranjem, sejanjem, kravama i kokoškama? Šta je onda bilo u pitanju, procenite sami. Drugo, Arapi su dali kredit od 100 miliona evra, koji treba da povučemo, plasiramo i plaćamo sa kamatom. To je kap u moru od 6-7 milijardi evra zaduženja ove zemlje i mogli smo ih uzeti od bilo koga ko bi ga dao.
6. STF se pohvalno izrazio o ER Srbija u kontekstu Arapa. Šta se tu dogodilo? Stara kompanija JAT je napravila dugove od 180 miliona evra, neki kažu 280 miliona evra, od toga 100 miliona za vreme vlade Aleksandra Vučića. Republika Srbija je preuzela taj dug na sebe i onda osnovala novu kompaniju zajedno sa Etihadom u odnosu osnivačkog uloga 51% Srbija, a 49% Etihad. Srbija je u kompaniju unela imovinu JATA bez dugova, pare i najvažnije prava na sletanje na najboljim svetskim aerodromima u najbljim terminima, valjda se to zove slotovi. Šta je uneo Etihad? Ništa. Nabavljaju se avino na lizing. Ko plaća lizing? Pa kompanija ER Srbija od prihoda iz poslovanja i drugih sredstava koje prikupi (krediti i sl). Pa šta će nam onda Etihad? Što nismo sami uzeli avione na lizing i leteli po svetu i bili carevi? Zato što ne možemo da dovedemo poštenog direktora? Pa onda smo mi debili, i ne razumem zadovoljstvo ER Srbijom. Ni to nije za hvalu.
7. Na čemu dalje da baziramo poverenje u Arape? Ni na čemu. Zaboravih Kopaonik. Neka banka u stečaju da li Jugobanka ili Beobanka ili neka od one četiri velike ugašene banke 2001. godine je imala u svojini hotel na Kopaoniku od nekih 2.100 kvm (recimo neto). Tu se odmah postavi pitanje ako su u stečaju pa kako dosada stečajni upravnik banaka Agencija za osiguranje depozita za 12 godina nije prodala taj hotel unovčila ga i tim sredstvima namirila poverioce u stečajom postupku, ali nebitno. Odjednom našla se Republika Srbija da preko Republičke Direkcije za imovinu kupi taj hotel za 2,1 milion evra (recimo 1.000 EVRA KVADRAT). I odmah zatim je kako je izneto u medijima taj hotel prodat šeiku za 1,5 miliona evra, da bi on na istoj parceli sagradio hotel od 10.000 kvadrata. Kada je neko u medijim postavio pitanje pa zašto smo ga prethodno otkupili za 2,1 milion evra i te pare otišle na namirenje poverilaca u stečaju Jugobanke, a zatim ga prodali za 1,5 miliona evra, rečeno je da bi se "odobrovoljio arapski investitor". Ova kupovina hotela na Kopaoniku od banke u stečaju vam je dobar primer i za SA. banka u stečaju uknjižena u katastru, Železnice isto uknjižene u katastru. Kako ih isknjižiti i uknjižiti nekog novog, a da se ne plati ta imovina, te nepokretnosti? Ne može.
8. Meni nije jasno zašto ovo radi Vučić. Kakav je smisao svega? Arapi će kupiti poljoprivredne kombinate i uložiti sredstva u našu poljoprivredu. Ništa. Arapi će graditi fabirku mikročipova. Ništa. Arapi će graditi delove za Boing. Ništa. Arapi će napraviti aviokompaniju i uložiti pare. Ništa, mi smo napravili aviokompaniju. Arapi će graditi hotel na Kopaoniku? Hoće, kad im omogućimo gradnju 10.000 kvadrata i prethodno sami sebe oštetimo za 600.000 evra. Na kraju, Arapi će uložiti 3,1 milijardu evra u Savski amfiteatar. Neće. Šta će biti od toga. Ništa.