PRIOBALJE - Radovi na jednom od najvećih i najambicioznijih projekata počeće krajem 2014. godine - kaže za "24 sata" Srđan Rupar, direktor ovog projekta.
Nakon što bude usvojen master plan, na kojem već više od godinu i po dana sa arapskim kolegama rade članovi tima "Beograd na vodi", sledi rešavanje imovinsko-pravnih odnosa, dobijanje neophodnih lokacijskih i građevinskih dozvola.
- Kompleks "Beograd na vodi" će se prostirati na oko 1,5 miliona kvadrata. To je oko 90 hektara koje treba infrastrukturno opremiti. Naša prestonica će dobiti šoping mol sa akvarijumom kakvim se diči Dubai, a koji će biti najveći u ovom delu Evrope. Biće sagrađeni hoteli visoke kategorizacije, biznis i komercijalna zona, kao i mesta za stanovanje. Nećemo graditi nebodere, a naročitu pažnju smo posvetili velikim parkovskim površinama - kaže Rupar.
Projekat "Centar na vodi" japanskog arhitekte Soja Fuđimota, pobednika međunarodnog konkursa koji je organizovao grad Beograd, bio je samo prvi u nizu idejnih rešenja koji su razrađivani da bi se došlo do one koja je primenjiva u Beogradu.
Pre nego što krenu radovi koji će oživeti beogradsko priobalje, moraju da se obave brojni poslovi. Potrebno je izmestiti Železničku stanicu u Prokopu, izgraditi most kod Vinče, preseliti glavnu autobusku stanicu na Novi Beograd, završiti obilaznicu oko Beograda, čime će se izmestiti i tranzitni saobraćaj.
- Izmeštanje glavne železničke stanice i završetak beogradskog železničkog čvora, kao i stavljanje u funkciju putničkog terminala "Prokop", očekujemo do sredine 2015. Železnička infrastruktura biće uklonjena do septembra ove godine - kaže Rupar.
ROKOVI
- Železnička infrastruktura biće uklonjena do septembra 2014.
- Krajem 2014. počinju radovi na projektu "Beograd na vodi".
- Do sredine 2015. biće izmeštena glavna železnička stanica i završen "Prokop".
- Do kraja 2015. biće završen i most preko Vinče.
- Projekat će biti završen za 6 do 8 godina.
- 3,1 milijardu dolara uložiće arapski biznismen Al Abar.
- Posao će uposliti 200.000 ljudi.
- 1,5 miliona kvadrata obuhvatiće kompleks "Beograd na vodi".
- 95 odsto zemljišta je u vlasništvu države.
"Sačuvaćemo gradsko tkivo"
KULTURA - Rupar ističe da će se prilikom oživljavanja priobalja voditi računa da se ne naruši gradsko tkivo. "Poštujemo sve urbanističke parametre. Sačuvaćemo sve objekte koji su pod zaštitom spomenika kulture. Tu su svakako Beogradska zadruga, hotel ‘Bristol’, glavna zgrada Železničke stanice, zgrada ‘Pošte’, fabrika hartije, velika ložionica kod okretnice vagona gde planiramo da napravimo nešto poput Muzeja železnice", kaže Rupar.
http://www.24sata.rs/vesti/beograd/vest ... 0973.phtml