Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

gygy11":22el477k je napisao(la):
vradovic":22el477k je napisao(la):
Molim te prestani. Culi smo tvoje misljenje i u redu je. Projekat je poceo ili zvanicno pocinje sutra i hajde da ispratimo desavanja a manje da se bavimo politikom
OK , nema problema.Ovako su me I sa jednog drugog threada terali pre dve godine,kad sam pisao sve ono sto se na kraju ispostavilo jos gore nego sto sam ja mislio,ali ja ne zelim da remetim nirvanu ostalima, neka vam(nam) je sa srecom sa ovim kriminalom, videcemo se za par godina ponovo ovde , pa da zajedno placemo nad sudbinom, osim ako Bog da , da se ovo do tada raskrinka , pa da svi slavimo.
Pozdrav

Hvala...DOVIDJENJA...bio je red da oladis malo...i da nam se vratis za dve godine jer ce mo te se svi uzeliti do tada
 
Nik_B":2ageehp7 je napisao(la):
milos.tro":2ageehp7 je napisao(la):

Ne mogu reci da je mobilijar los. Svakako nesto novo. Kad bolje razmilim, to je u stvari minimum opremanja citavog poteza od Dorcola do Ade Ciganlije, koji Beogradu treba.

Zanima me kako ce ova lamperija sa slika da izdrzi ogroman naliv vode prilikom visokog vodostaja? Za samu terasu se ne brinem, jer se po predjasnjim slikama videlo da su sipovi duboko fundirani, al rekao bih da je drvena obloga jako kriticna.

U vezi ograde... Svaki domacin ogradi svoju avliju.

DaBo":2ageehp7 je napisao(la):
Ajde molim te pogledaj opbaloutvrde u velikim metropolama pa onda komentarisi.

Ne bih da kacim slike tih obaloutvrda kako ne bih gusio temu, ali cu ti savetovati da posetis neku od tih velikih metropola kako ne bi sirio lazne informacije (da ne kazem propagandu).

U vezi zelenila na postojecoj obaloutvrdi, koje se vidi na renderima. To nije realno ocekivati, bar na nacin na koji je predstavljeno. Tu trava ne bi nikada opstala, a uklanjanjem kamenja i sadjenjem nekakvih bastica izgubio bi se sam smisao obaloutvrde jer bi oslabila.

@milos.tro Hvala za slike!
ovde sam govorio za ogradu.....a by the way zivim u Calgary a NYC-u sam svake godine tako da znam....a da jos ja mislim da je neko jos juce postavio sliku promenade iz Londona i koliko sam ja primetio i tamo ima ograda...
 
Koliko vidim parking ce se naplacivati 00-24 a ne do 21h kao u zonama...jel tako isto i na javnom parkiralistu u blokovima sto je skoro Vesic otvorio...?
 
DaBo":32y7xe83 je napisao(la):
....i da nam se vratis za dve godine jer ce mo te se svi uzeliti do tada

DaBo":32y7xe83 je napisao(la):
.....a by the way zivim u Calgary a NYC-u sam svake godine tako da znam....


Kažeš, iseljavaš se iz Kanade i useljavaš u Beograd na vodi? :lool:
 
Bulbulderac17":lcjis3ld je napisao(la):
Koliko vidim parking ce se naplacivati 00-24 a ne do 21h kao u zonama...jel tako isto i na javnom parkiralistu u blokovima sto je skoro Vesic otvorio...?

Nadam se da je tako i cene ne bi trebale da budu iste kao u ostatku grada. Ovo bi treba da bude neka specijalna zona za 1000 din po satu.
 
milanche":1q59hoex je napisao(la):
Zuma":1q59hoex je napisao(la):
Primecujete li jednu implicitnu duhovitost novog dizajna obale? Citav "krovni" koncept svega ovoga bi trebao da bude sadrzan u paroli "Silazak Beograda na reke". Medjutim sada su Beogradjani cak fizicki spreceni da dodju u iole blizi kontakt sa vodom, sto nikada do sada nije bio slucaj, na bilo kojoj Beogradskoj obali sem na delu pristanista gde je to nuzno. Izmedju ljudi i vode je postavljena metalna ograda, a tamo gde je nema je horizontalna betonska platforma koja se naglo zavrsava viseci u vazduhu. Tako da je na rampe i staru obaloutvrdu sada potpuno nemoguce doci. Za malu nijansu blize reci se moze prici samo novim stepenicama, ali su one sada nerazdvojni deo komercijalne ponude ili u nekoj drugoj funkciji privatnog korisnika obalskog prostora: Savanove, za njene kafanske stolove, ili pristana za brodove u nastavku putanje koja dolazi iz Geozavoda.

Dobrodosli u Buduci Beograd. Privatizacija i privatna eksploatacija svega. OVO je samo srce i srz novog urbanistickog koncepta koji nas ceka sirom Beograda ako vi nesto povodom toga ne preduzmete. Pocevsi od sutra, pa nadalje.

Zuma, ograda mora da postoji zbog bezbednosti. Jako je veliki skandal bio sto na primer u Zemunu prilikom rekonstrukcije dunavskog keja nisu postavili ogradu na donjem setalistu, pa su deca, igrajuci se, navodila slepog coveka da upadne u reku. Sva sreca bili su tu neki ljudi pored koji su shvativsi sta se desava sprecili tragediju. Isto tako zbog male dece je potrebna ograda, a pogotovo na ovom setalistu gde se na uskom mestu nalaze i biciklisticka i pesaska staza sa jos praceim sadrzajem. Najidealnija ograda za obale je ona na Savskom keju kod blokova 45,44, koja se moze koristiti i kao klupice.

Za malu decu je dovoljna i neka veoma niska prepreka. Slažem se i sa poslednjom rečenicom. Međutim protiv sam nekritičnog uvoženja sa zapada njihovog paranoičnog straha koji rađa beskrajne bezbednosne propise i zaštitne mere čak dotle da to uništi svako uživanje ili prirodnu lepotu ambijenta. Postoji i naša, Beogradska, pa i Srpska tradicija, nešto što je duboko vezano sa visokim vrednovanjem emotivnog, čulnog doživljaja, autentičnog iskustva ambijenta. Otkad Beograd postoji nema ograda prema rekama. Koliko je ljudi do sada upalo? Postoji neka razumna srazmera između realne opasnosti i zaštitnih mera. Ne treba je prelaziti. Ovako visoka ograda je možda bezbedna, ali je prepreka i odvaja ljude od reke. I što je još važnije, onemogućuje da se obala koristi ne samo onako kako smo MI navikli, nego da se UOPŠTE koristi za bilo šta sem da se njom prošeta do prve komercijalne ponude. Žice i ograde te bukvalno usmeravaju na tu stranu. Šta se ovde inače može raditi? Stajati par minuta uz ogradu dok te ne zabole noge? A ako se i pronađe poneka retka klupa, ona definitivno neće biti slobodna ako se desetine hiljada šetača nadmeće za ukupno 3 klupe. To je šala. A ako je neko baš uporan da sačeka da se klupa oslobodi, onda sedne i gleda direktno u žicu i ogradu. Umesto u vodu. Umesto da ima otvoren vidik, što je poenta bekstva od 100-metarskih kula i izlaska na reku. Ona čini kafanu i njene stolice nužnim. Kej ovako nije živ, nije prostor za sebe nezavisan od ponude obalskih zgrada, ovde se ne može zadržavati i nema se šta raditi, sem ako se negde ne uđe, i nekome nešto ne plati. To je čitav koncept i smisao ovakve širine i ovakvog uređenja. A to je pogrešno.

Inače, sada to izgleda ovako.

IMG_0687_resize.jpg


Nema tu više silaska na rampe, vodi se ne može prići. Ova četvorica dole, neće moći više tu da dođu niti da rade to što rade. Ovo je zid, ređi nego što izgleda iz ovog ugla, ali sasvim dovoljan da bi upravo to bio.

IMG_0681_resize.jpg


A ni čuvari neće nedostajati.

IMG_0685_resize.jpg


A odnos koji mi tradicionalno imamo prema reci, tu mislim na prostorni odnos, na vidik, na doživljaj, na emociju, na relaksaciju, na, ako hoćete, i duhovnu komponetu ili prosto "životnost", predstavljen je na sledećim slikama. Siguran sam da vi u svom iskustvu imate još mnogo ovakvih slika u glavi.

IMG_5275_resize.jpg

IMG_6615_resize.jpg

IMG_6616_resize.jpg

IMG_6621_resize.jpg

IMG_6623_resize.jpg

IMG_6638_resize.jpg
 
Zuma u sustini jesi upravu ali si napravio cini mi se ipak pogresno poredjenje. Zemunski kej je drugacije formiran cak i ova nova nadogradnja je otvorenog ravnog tipa dok ovde imamo ove kosine i cini mi se neke vezove za ranija plovila i sl. Hocu reci da kej sa te strane na tom delu i nije bas bio planiran za uzivanciju kao na nbg strani ili u Zemunu.

Pecarosi ce verovatno i dalje moci da se spuste dole kao sto sam i ja danas a vidim i ti si se spustao ispod. Ko bas zeli da se lomata po onoj strmini i kaskadama moci ce to ali ukoliko se izgradnjom objekata i svih sadrzaja poveca broj pesaka ipak valja obratiti paznju na bezbednost. Mozda nije morala biti postavljena ovako visoka ograda vec mozda neke betonske zardinjere i sl.
 
Ova betonska ograda ce dobro doci za stavljanje i naslanjanje dzakova uz ove resetke ako krenu neki visoki vodostaji :)
 
Iskoristio sam ovu Sašinu fotku,da ukažem na ovaj deo promenada gde se mora obavezno postaviti OGRADA!!
dsc06806.jpg

Lokacija je kao što vidite ispred SSM,sa leve strane su kiosci brze hrane i pića,noću kad se malo više popije,ili ako se ne povede računa,okliznućenpr. PAD BI MOGAO DA BUDE KOBAN!(visina dole je cca 2m,zakošena betonska obaloutvrda,mogle bi da nastanu ozbiljne povrede, da ne kažem da se dogodi i nešto mnogo gore).

Današnji utisci,mnogo radnika na gradilištu,vrši se poslednje pripreme pred otvaranje,mada ima tu još posla,ostalo je da se uradi ukrajanje ploča kod SSM,i pitanje je da li će platforma kod SSM imati da podlogu "nalik drvenoj oplati" kao i ostale platforme ili će je ostaviti golu-betonsku? Ovako upuštene platforme nisu baš najbolje rešenje zbog plavljenja,zatim pitanje truljenja ove "oplate" na platformama itd.

Što se kafanice u Hercegovačkoj tiče ona još uvek radi (za sada nema naznaka za rušenje,danas su imali problem sa nestankom struje,navodno je bila oštećena instalacija tokom rušenja objekta u blizini).
 
Ne znam da li je planirano ali bilo bi zgodno da ostave negde mesto da moze da se udje i izadje iz camaca. Na primer za buduci recni taksi koga ce sigurno biti.
 
DaBo":1w2btj05 je napisao(la):
PRELEPO IZGLEDA.....WOW....Konacno nest svetski nice u Beogradu

Је ли те коментариће држите сачуване у Notepad-у, или су вас натерали да их напамет научите?

И како то "коначно"? Којешта. Колико је већ ствари Драги Вођа постигао!

Једи сендвичић.

---------

Српски таленат за заборав је заиста чудо. Пар метара бетона, пар клупица, таблица, играчкица и нешто ограде, и они пресрећни. А више пута понављане чињенице о пљачци и опасности која нам прети, ни на крај памети. Не наседајте на овај тродимензионалну интерактивну (за оне са приступом) рекламу.
 
Bez brige DaBo nas vise nece uznemiravati izrazito botovskim komentarima.
 
Игоре, верујем да су ти руке сад препуне посла. Извини за неке од мојих претходних (сад несталих) коментара.
 
relja":1xdzdkl0 je napisao(la):
Zuma":1xdzdkl0 je napisao(la):

STF, da li je to ta lepša obala?


SNS nam ogradio Savu, sad imamo pogled na reku kroz rešetke.

Relja, nije baš tako strašno, mada je za mene i to previše. Ovde se nasuti teren spušta da bi se spojio sa starim delom keja. Nivo šetališta je viši otprilike od pristana nadalje. Tu gde ovaj čuvar sedi, tu su inače stopala ljudi u daljem delu keja. Pravu visinu ograde vidiš tamo gde se sedokosi čovek sa ženom naginje preko ograde. Njima je ograda otprike u nivou grudi ili neznatno ispod toga zbog nižeg ugla snimanja.
 
Имали смо обећање о новој обалоутврди, укључујући и рендере на којима је силазак до реке био приказан са опуштеним људима који прилазе скоро до воде.

Уместо тога добили смо нешто челичних профила, преко тога нешто као гипсане плоча и ламперије. Добили смо и ограду. Стара обалоутврда недирнута. Ни близу обећаном, али подржано од стране ботова.

Цар је го!
 
Pocetak gradnje i polaganje kamena temljca su razlicite stvari, ponovo bih vas podsetio na taj detalj.
 
Tamo je vec veliki iskop uradjen radovi su prakticno poceli ovo ce biti samo svecanost. Mehanizacije na sve strane.

Posla nikad vise na forumu zbog povisene nervoze oko dogadjaja i tesko je svima ugoditi ali trudim se koliko je moguce da se odrzi kakav takav tok diskusije.
 
Imaćemo terasu Savanove, zašto bi iko hteo da sedi na klupi ili još gore ivici obale tj obaloutvrde...
 
Meni se dopada kako je ispalo uprkos nekim propustima u projektovanju.

Za one koji ne znaju "dokovi" su oblozeni decking sistemom (ali ne vidim lepo kog kvaliteta), koji je kao materijal za uredjenje eksterijera izuzetno popularan vec duzi niz godina (imali smo vec dosta primera po forumu).

dura-deck-fixings7.jpg


Moram da pohvalim za jako dobar izbor urbanog mobilijara i rasvete, ovo ne zaostaje uopste u smislu trendova u Evropi (o udobnosti ne bih da komentarisem dok ne probam :)). Eto sada imamo priliku da vidimo i "parce eksterijera" po evropskim trendovima i u BG-u :)

Nadam se da samo da ce srediti staru obaloutvrdu do kraja, i da ce se zelenilo odrzavati. "Beogradski Lungomare" je izgleda spreman :)
 
Паткица се прогегала покрај прве тродимензионалне интерактивне рекламе - ТИР1 Београдска задруга. Како величанствено провокативно од вас.
 
Igor":1jwyqzgx je napisao(la):
Zuma u sustini jesi upravu ali si napravio cini mi se ipak pogresno poredjenje. Zemunski kej je drugacije formiran cak i ova nova nadogradnja je otvorenog ravnog tipa dok ovde imamo ove kosine i cini mi se neke vezove za ranija plovila i sl. Hocu reci da kej sa te strane na tom delu i nije bas bio planiran za uzivanciju kao na nbg strani ili u Zemunu.

Pecarosi ce verovatno i dalje moci da se spuste dole kao sto sam i ja danas a vidim i ti si se spustao ispod. Ko bas zeli da se lomata po onoj strmini i kaskadama moci ce to ali ukoliko se izgradnjom objekata i svih sadrzaja poveca broj pesaka ipak valja obratiti paznju na bezbednost. Mozda nije morala biti postavljena ovako visoka ograda vec mozda neke betonske zardinjere i sl.

Igore slažem se, i ja bih bio sasvim srećan sa niskim betonskim klupama kao na drugoj obali. Bezbedno je, a čovek ima uz koga da sedne a da mu niko u okolini ne smeta i ne kvari vidik :D

IMG_9254_resize.jpg


Međutim kad poredim ovaj kej sa Zemunskim, ja ne predlažem bukvalno kopiranje, da se napravi isto ili čak slično kao i Zemunu. Raznovrsnost treba da postoji. Želim da ukažem na neke sasvim opšte vrednosti ili karakteristike koje ne zavise od kopiranja istih elemanata na isti način. Objašnjenje bi zahtevalu bitno duži tekst, ali samo da nabacim par stvari.

Koliko ljudi taj prostor može koristiti? Koji je to procenat građana Beograda? Mali ili veliki?

Koliko često to mogu raditi? Može li za većina posetu tom mestu biti neka vrsta rutine, nešto što se ponavlja, uobičajeni deo njihovih života, a ne nešto nalik jednokratnoj ekspediciji u neistražene krajeve grada ili hodočašću u Meku?

Koliko je prostor fleksibilan? Na koliko se različitih načina može koristiti? Koliko različitih interesa zadovoljava?

Koliko je kvalitetan?

Pruža li neke sasvim posebne doživljaje, nešto što ljudi visoko vrednuju?

Da li je prilagođen mestu na kome se nalazi? Da li je jedinstveni i neponovljivi gradski resurs oko koga je nešto izgrađeno (ovde reka) zaista u centru pažnje te arhitekture? Da se koriste SVE mogućnosti koje on (reka) pruža? Ili ga neko prosto koristi da bi ON imao koristi od nekog aspekta tog resursa? Da li zbog privatnih interesa traćimo nešto čega nema dovoljno? Tj. da li je ovde važna reka, ili da neko na njoj zaradi tako da već samim uređenjem NE DOZVOLI sve one aktivnosti koje mu smanjuju zaradu?

Postoji li jasna razlika između privatnog i javnog tako da nema konflikta interesa?

Da li taj gradski prostor stvarno ŽIVI? Da ne objašnjam sad šta to znači.

Šta je sa saobraćajem, zelenilom i mnogim drugim aspektima i funkcijama koje obala reke takođe mora da zadovolji, jer to nije moguće bilo gde drugde?

Itd, itd, ovako se još dugo može nabrajati. Zemunski kej je fantastičan primer urbanističkog rešenja koji maltene sve ove kriterijume zadovoljava. Bez premca najbolji kej u gradu. Ogroman broj Zemunaca ne mogu zamisliti svoj dan ili bar nedelju bez njega. Gomila bi se bukvalno odselila kad ga ne bi bilo. Na to sam mislio, kako ponoviti taj nivo opštih kvaliteta jednog urbanističkog rešenja. A ne da želim da se on bukvalno ponovi. Ali ovo što je ovde napravljeno je siromašno. Očigledno mnogo lepše nego što je bilo, naravno, ali to ne znači baš ništa pošto važi za svaki novi projekat na decenijama zapuštenom mestu. Mi poredimo nove projekte međusobno, ono što je napravljeno sa onim što je moglo biti, a ne ono što je bilo sa nečim novim.

IMG_7621_resize.jpg

IMG_7571_resize.jpg

IMG_7577_resize.jpg

IMG_7602_resize.jpg
 
Гледам ову ограду, и размишљам како је све то могло да буде урађено функционалније као на Савском кеју код блока 45 где су бетонске клупе као једна врста ограде и где се обала исто користи као пристан (а овде се користила за много озбиљнија пловила). Оно што ми исто упада у очи поред ограничавајуће ограде и натрпавања свега и свачега на узаном простору како за бициклисте тако и за пешаке, јесте потпуна нелогичност да променада почиње на пола пута између Бранковог и трамвајског моста, а не у пуној дужини између мостова, па да нема овог почетка са нагибом нове стазе. Ваљда обалоутврду треба подићи и пре овог места где су они кренули са радовима?
 
Vrh