Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

decko87bg":8321dybe je napisao(la):
inicijativa Ne da(vi)mo Beograd je odlicna grupa koja je napravljena

Pa nije bas, odredjeni clanovi te organizacije koriste grupu da ostvare neke svoje "politicke" pretenzije.
 
A kakv pretenzije otviri oci i nama ostalim sa jeftinijim kartama
 
BadMan":2lom6jph je napisao(la):
Poziv za uključenje u Inicijativu Ne da(vi)mo Beograd je svakako otvoren i dalje. :)
Хвала на томе. Иако имам тону обавеза, иако сматрам(знам) да ови разумеју само језик силе и моћи ту сам да испуним своју грађанску дужност и пљунем на лошу власт на себи својствен начин. Надам се да ћеш наћи времена да ми саставиш једну приватну поруку у ком би изложио ваш план и програм. :) А онда ћу да видим шта ми је чинити и колико могу уопште да чиним с обзиром на околности и пређашње искуство са овим фукарама.

ПС: А ако је тачно оно што причају да се делимично финансирате из неких еу фондова онда могу само да ти се завалим на позиву. :kk:
 
direktor":19psjy2a je napisao(la):
A kakv pretenzije otviri oci i nama ostalim sa jeftinijim kartama

Pa akcija ne davimo Beograd je kao sto znate delo "Ministarstva prostora" koja je nevladina organizacija.

Odredjeni ljudi tamo koriste masu koju su okupili oko sebe radi ostvarivanja nekih njihovih licnih ciljeva a ne za "dobrobit Beograda" kao sto oni pretenduju.
U potrazi su za medijatizacijom, koriste populizam itd jer potajno zele da budu neki faktor u ovom gradu.
Okupiljaju neke strucnjake da bi imali vise kredibiliteta u javnosti.
Izvode akcije spektakularnog karaktera na ciljnim mestima (transparenti, slaufi, snimanje iz vazduha pomocu bezpilotnih letelica itd) kako bi stvorili medijski paznju, senzacionalizam i bili primeceni.

Ponasaju kao opoziciona stranka u politickoj sceni (oni to i jesu na neki nacin) tako sto ukazuju na greske i propuste projekata vlade (naravno da ima propusta i gresaka u projektu BnV da se razumemo)

Ali osim sto su pljuvali na sve strane nisu nista pametno predlozili za BnV

Ako vec misle da su pametniji od drugih, neka bar ponude neko bolje resenje. Ovako deluju samo kao agitatori i nista vise.
Ono sto hocu reci je da bi neki ljudi iz Ministarstva Prostora tu zeleli da se pitaju i da dobiju neku poziciju od koje bi imali koristi.

Mislim cim su se nazvali "Ministarstvo Prostora", jasno je koju ulogu zele da imaju. :)
 
spatiotecte":8lcz33i4 je napisao(la):
[
Ali osim sto su pljuvali na sve strane nisu nista pametno predlozili za BnV

То је оно што и мени понајвише смета. Сама чињеница да немају конструктивну критику већ само критику популистичког типа баца много сенке на кредибилитет и стварају сумњу да постоји скривена агенда којом се воде. Заправо, понашају се као класична НВО која постоји себе ради без искреног циља. Као тона ромских НВО организација које никада ниједан ромски проблем заправо нису решили. Само гласно лају. Уједања без. Решења без. Напретка без.

Такође, не постоји акција превентивног типа већ су све акције суштински плакање за просутим млеком. Примера ради, на првом Миксеру у Савамали, када никакавог БнВ-а није било ни у најави најаве, ИмамоПлан је организовао радионицу на тему Амфитеатра. Дакле, покушај да се на време делује, да се нешто понуди пре него што је касно. Сада је касно. Сада је то напад на политичку агенду. Свесни напад на политичку агенду са свесним сазнањем да ништа од тога неће имати поенте.

То је неискрена борба по мени.
 
A šta je alternativa? Mrtvo more?

Da li je Ministarstvo Prostora takvo ili nije, i da li svejedno postižu više od drugih, je pitanje za diskusiju, pa to ostavljam po strani jer mi stvarno bode oči neka vrsta čudnog i sasvim neproduktivnog idealizma koji se toliko često koristi i na Beobuildu i u Srbiji.

Zar mislte da se demokratija zasniva na pretpostavci da su političke partije pravedne i visoko moralne institucije? Ili da država, ili uostalom bilo kakva ljudska grupa, treba da funkcioniše iako akteri nemaju nikakve lične koristi od toga? Pa sve je upravo suprotno od toga. Parlamentarna, predstavnička demokratija se i pored svih svojih mana i dalje smatra najboljim sistemom ogranizacije upravo zato što pretpostavlja da su upravljači nesavršeni i nudi meru zaštite od toga. Dok čak i sama priroda zahteva da motivacija (ovde uzrok) postoji kao pokretač, da aktivnost koja sledi nudi i opipljivu ličnu korist (posledica), jer je to istina čak i na najapstraktijem fizičkom nivou, u nekom univerzumu bez ljudi. Trošenje energije mora biti praćeno konkretnim dobitkom po entitet koji vrši rad (bolje reći promenom koja mu se kasnije vraća, jer samo to zatvara krug uzroka i posledica, odnosno samo u zatvorenom kružnom lancu promena uvek aktivira sledeću promenu, tj novo trošenje energije). U suprotnom ne postoji pokretač, kružni ciklus, uzročno posledična veza, dakle kreativni, stvaralački potencijal takvog univerzuma. On je mrtav, pošto promena i razlog za nju onda ne postoje. Ovo je elementarni zakon fizike, dok su ljudi u društvenoj i moralnoj sferi samo nadgradili i dalje usavršili ono što je već postojeća i neophodna prirodna osnova. Lična korist je u formi etike proširena na grupnu korist, a na kraju na sveukupnost svega što postoji. To ne uopšte znači da je ova prva zato ukinuta.

Ova krajnje elementarna filozofija je suštinska za razumevanje samih korena društvenih odnosa. Inače plivamo u besmislenim apstrakcijama čija je jedina svrha manipulacija tobožnjom pravdenošću koju eto jedni imaju, a drugi nemaju. To je veoma daleko od tvrdnje da su svi isti, sebični. Stvar je prosto u tome da su trenutni interesi promenljivi, da se grupe sastoje iz mnogo ljudi, a lične motivacije iz mnogo komponenti. Ne smemo potcenivati ispravnost jednih, opštih, ako istovremeno postoje i druge, lične. Na svet treba gledati realno, kakav on jeste, biti pragmatičan i birati ono najbolje što se nudi, ili što sami možemo stvoriti u razumnom roku, po razumnoj ceni i sa realno postojećim resursima.

U praksi je zato obično JEDINO relevantno pitanje kakav izbor uopšte postoji? Beli glasački listići? Ko je u datom trenutku najbolji od onih koji imaju mogućnost da deluju? Ko SADA postiže najviše? Gde imamo kombinaciju ličnih interesa, moralnih kvaliteta i znanja pojedinih članova koja u tom trenutku nudi najviše potencijala za prvi nesredno predstojeći prolazni cilj, onaj koji je najviše u skladu sa opštom koristi kako je mi vidimo? Manite se praznih fantazija i čekanja na idealnu situaciju i idealne partnere jer se takvi nikada neće pojaviti. Tako se ništa konkretno ne postiže. Nismo mi birali svet u kome smo, ali imamo obavezu da ga razumemo, prihvatimo takav kakav je, i zatim pokušamo poboljšati na način koji ima stvarnih izgleda na uspeh zato što poštuje realnost i raspoložive partnere, ako imaju bar minimalnih kvaliteta, a ne naše fantazije i problematične ideologije o kapitalizmu, komunizmu, idealnoj pravdi, etici, estetici ili večnim ljubavima.
 
Konkretno, da ne bih bio baš previše apstraktan, meni se Ministarstvo Prostora dopada i mislim da grubo uzevši imaju ispravnu strategiju. Ono su, za razliku od mnogih ovde, kroz pokušaje i greške shvatili da je popularizacija problema jedini način da se uradi bilo šta. Stručni aspekti su trenutno sasvim nebitni. Arhitekti i stručnjaci, pa ni institucije grada ili države, bez podrške javnosti više ne mogu uraditi baš nista. Dotle smo stigli. Čitava njihova aktivnost se zato sada svodi samo na to da LAICI, običan narod, dobije bar neku svest o tome da se dešava nešto važno. Ako je narod osetljiv na socijalnu, kulturnu i klasnu komponentu, onda oni potenciraju baš to, bez obzira na stvarnu relativnu važnost tog problema u odnosu na sve druge. Kako to ne razumete? Pričati o narodu apstraktnim problemima raspodela gustina, visina, ili budućim saobraćajnim projekcijama je besmislica, jer to laicima ne znači ništa, neće biti preneto u masovnim medijima, pa se ništa korisno i ne postiže. Treba aktivirati jedinu grupu koja još ima neku političku moć, glasače (što znači i medije), cirkusom ako treba i ako od toga ima više koristi od štete, pa ONDA možete meditirati o ostatku priče koliko hoćete. Naravno da će se ništa neće desiti ako i neki stručni autoriteti ne izađu na javnu scenu, ali oni neće izaći ako prvo ne osećaju bar minimalni nivo masovne podrške. Tako da je jasno gde je početak. Ne znači da se paralelno ne bi moglo izlaziti i sa drugačijim argumentima i sa drugačijom ciljnom grupom, ali bez animiranja javnosti nema ničega, a veliko je pitanje koliko oni trenutno imaju resursa, ljudi i autoriteta da obe stvari rade zajedno.
 
Da ali problem nije u cilju organizacije vec u manipulaciji mase od koje je ona sacinjena.

Upravo imamo konkretan primer bas ovde na Beobuildu , bas na ovoj strani par postova iznad Zuminog.

Dodje Badman sa sledecom izjavom: Poziv za uključenje u Inicijativu Ne da(vi)mo Beograd je svakako otvoren i dalje!
Javlja se Delija na poziv sav srecan da moze nesto da doprinese u grupi i ako ima brdo obaveza.

I sta se desava onda?
Naravno da je Delija interesantan za Ministarstvo Prostora jer je arhitekta i zna da crta planove i jos radi i dobre rendere u 3D.
Pa bi mu brzo ponudili da im nacrta neki plan, uradi neki 3D za neki njihov kontra projekat koji bilo bi logicno da urade.
I sve ce to lepo Delija njima da uradi, naravno nece nista da plate Deliji za taj rad. Podrazumeva se da Delija kao clan organizacije dobrovoljno ucestvuje u aktivnostima organizacije.

I naravno tad ce Ministarstvo prostora da ima lepe slike da prikaze u medijima i kad bude trebalo da se to prikaze pred kamerama, naravno nece da zovu Deliju nego ce da se pojavi veliki vodja Ministarstva Prostora, znate ko vec i recice kako Ministarstvo prostora ima pravo resenje za SA, i tako ce bukvalno Delijin rad da bude prisvojen u svrhe organizacije.

Cista politika, cist marketing, neko radi za dzabe a neko ubira kajmak.
 
Ajde spatio pa ne preteruj. Badman i delija i deo ljudi koji dolazi na okupe forumasa i mikser svojevremeno se sasvim solidno poznaju da bi sada badman "vrbovao" deliju da mu radi rendere. Mislim da si banalizovao kritiku bez potrebe.

Uostalom u udruzenju kojem badman pripada i sire ima dosta arhitekata koji sam siguran znaju da naprave solidne rendere i sl. Vece je pitanje zasto nisu napravili neki predlog mozda pre ali i sada malo da vidimo sta i kako. Slicno sam bas sinoc napisao i na temi Bg voz da je bitno da se o tome govori i iznose predlozi to je neki solidan put pogotovo u situaciji kada znamo da se projekat u celosti nece graditi.
 
Igore ne banalizujem, dao sam primer Delije (mislim izmislio sam neku pricu) ali to moze da se odnosi na bilo kom drugom clanu organizacije, pa i ti ostali arhitekti udruzenjai. Naravno da se znaju kroz okupe, naravno da ih znas i ti, i naravno da je Ministarstvu Prostora bitan Beobuild.

Ono sto hocu da kazem, da li se rad clanova organizacije istice pojedinacno? Naravno da ne!
Mislim istice se on interno u fazonu "hej ti si mnogo bitan za organizaciju, ti si nas arhitekta, svi za jednog, jedan za sve itd..."

Ali u javnim nastupima grupe, da se ne lazemo, uvek su isti ljudi pred kamerama, uvek isti ubiraju plodove rada svih clanova i to vrlo dobro znas.
 
Kako oni interno funkcionisu ne znam niti je to nesto sto me zanima ali smatram da je banalno da pored arhitekata traze nekoga odavde da im uradi rendere. Da su hteli sigurno bi to odavno vec uradili, to je neka sustina mog posta iznad.
 
U Srbiji se nikada, ali nikada ništa neće promeniti, jer će se uvek, ali uvek, svako organizovano nezadovoljstvo građana percepirati kao nekakva zavera, izdaja, skriveni plan ili nešto sl.

Možeš, brale, da se buniš sam za sebe u kafani, kod komšije u dvorištu dok pijete rakijicu, kod kuma na slavi, ali čim se okupi vas dvoje-troje, i čim tome date neko ime - to je onda već sumnjivo.

Ne slažem se u svemu sa Ministarstvom prostora, to je uostalom lako utvrditi poređenjem stavova koje npr. BadMan i ja iznosimo na forumu, ali zaista smatram da je ono što oni rade veoma značajno. Pritom, zašto bi uopšte Ministarstvo prostora bilo dužno da predstavlja i daje svoja rešenja??? I zašto bismo svi morali da imamo potpuno saglasan, istovetan stav? I zašto bismo morali da budemo na istoj ideološkoj liniji da bismo rekli da negde nešto smrdi i da nešto ne valja?

Mislim, valjda nisi dužan da imaš svoj urbanistički projekat za Savski amfiteatar u džepu da bi rekao: "ne, kafana nije štand" ili "ne, gradski arhitekta ne sme da zapleni audio snimak sa sednice", ili "hoću biciklističku stazu", "hoću park", "hoću džinovsku trambolinu posred Savskog amfiteatra sa deset slonova obojenih u ružičasto koji će stajati okolo na šarenim loptama i prskati svetlucave konfete iz surli" ili bilo šta što ti padne na pamet.
 
@Igore
Naravno, oni ne traze arhitektu iz Beobuilda, tu se slazemo, ali traze podrsku, traze nove snage da im se pridruze, da ih ima sto vise.

A Beobuild je naravno idealno mesto za to.
 
@Homer Jay

Nisu duzni da imaju i resenje uz kritiku, zato i ne komentarisem njihovo delovanje i ako se u mnogim stvarima ne slazem sa njime.
 
Za mene je pravi i iskreni aktivizam ono sto radi Filip Vuksa i naravno svi koji ucestvuju u njegovim akcijama, znate vec ko. :D
Jer iza toga ne postoji politicka manipulacija grupe, bitno je da grupa nesto promeni u gradu i da se lepo druzite dok to radite. E to je prava stvar!
 
Valjda ljudi unutar pokreta najbolje znaju da li su eksploatisani ili nisu. Meni deluju dovoljno obrazovano i inteligentno da tako nešto mogu sami odlučiti, a definitivno imaju informacije iz prve ruke. Uzevši u obzir da ih i dalje ima dosta, ili nisu eksploatisani ili smatraju da je ta žrtva vredna cilja za koji se bore. Nisam slučajno pisao o pragmatizmu. Čak i u najgorem slučaju, da je stvar tačno takva kakvu je opisuješ, ne vidim da je pozicija člana pokreta u bilo čemu drugačija od uobičajenog položaja bilo kog drugog člana neke partije, zaposlenog u proizvodnoj firmi, ili u velikom arhitektonskom birou. Vlasnik firme prisvaja i koristi tvoj rad za svoje potrebe, a to imaš kompenzaciju. U firmi pare i ugled u užim krugovima poznavalaca, u centralizovanoj partiji ili pokretu ostvarenje cilja za koji se zalažeš. Da li ti je cilj važan ili ne? Ako ti nije dovoljno važan da bi u njegovom postizanju tolerisao da neko usput ima koristi od tvog rada, onda kao svaki kapitalista osnuj svoje preduzeće, u ovom slučaju svoj pokret protiv Beograda na Vodi, pa sam ubiraj dividende koje u kapitalizmu pripadaju osnivaču bilo čega. Ili ih deli sa saradnicima, po volji. Slobodno tržište aktivizma i političkog delovanja. Ko može bolje, ko se prvi seti, ko uloži slobodno vreme, trud i rizikuje u početku, taj postaje vođa i u slučaju uspeha ubira deo plodova rada drugih, ili sam snosi veoma neugodne posledice neuspeha. Paket aranžman. Jedno bez drugoga ne ide. Siguran sam da je moguć i pravedniji, i bitno manje surov svet. Ali ovaj je takav kakav je, pa ne možeš istovremeno uspeti i u borbi za njegovu promenu, za pravedne odnose među ljudima, i brzo postići neki konkretni cilj u svetu kakav jeste bez igranja po njegovim pravilima, gde ti pravedni odnosi još ne postoje. Zbog toga je pitanje samo ovo, da li oni greše u strategiji, i šta je tebi važnije, cilj pokreta ili idealni odnosi u njemu?

Ovo je naravno pomalo ekstremno i krajnje uprošćeno objašnjenje koje pokazuje da je logika u osnovi jednostavna i u krajnjem slučaju. Spominjem ga samo zato što je i meni kao i Homeru dosadio nedostatak fokusa, nemogućnost da se uvek odvoji šta je u kom slučaju važno. Stalno se gubimo u haosu i u tom trenutku nebitnim primedbama. Rešavajući sve odjednom nikada ne rešimo ništa konkretno. Ne znam kakvi su odnosi u Ministarstvu Prostora, ali znam da drugi u poređenju sa njima ne rade maltene ništa.
 
spatiotecte":2qsguu4u je napisao(la):
Za mene je pravi i iskreni aktivizam ono sto radi Filip Vuksa i naravno svi koji ucestvuju u njegovim akcijama, znate vec ko. :D
Jer iza toga ne postoji politicka manipulacija grupe, bitno je da grupa nesto promeni u gradu i da se lepo druzite dok to radite. E to je prava stvar!

Upravo tako činiti dobro sebi,drugima,ovom gradu bez uplitanja politike. :)
Mala digresija,jedan interesantan tekst :
http://slobodnarijec.me/kolumne/vas-naj ... ne-amerika
 
milos.tro":1mm3lw7g je napisao(la):
Jel beše investitor trebao da se pojavi u februaru sa projektima?

Prođe i februar, a Alabar nije došao
smiley-face-cry.gif
Kao u "Južnom vetru strasti" od Barbare Sidni, gde Helena čeka kapetana Rodžersa šest godina da se vrati svojim jedrenjakom...
smiley-face-cry.gif
 
Ваљало би уграбити и сликати се за успомену поред макете БнВ јер га у стварности вероватно неће бити још дуго, дуго ...

:? :lol:
 
spatiotecte":3eg3g6qs je napisao(la):
Ono sto hocu da kazem, da li se rad clanova organizacije istice pojedinacno? Naravno da ne!
Mislim istice se on interno u fazonu "hej ti si mnogo bitan za organizaciju, ti si nas arhitekta, svi za jednog, jedan za sve itd..."
Ali u javnim nastupima grupe, da se ne lazemo, uvek su isti ljudi pred kamerama, uvek isti ubiraju plodove rada svih clanova i to vrlo dobro znas.

Pa da izvines i nas Imamo Plan tako funkcionise, kada si video ikoga drugog osim Filipa pred kamerama?
Retko kada.
To je jedna potpuno razumna strategija, jedna grupa, jedan protparol, jedno lice. Najefikasniji put do jasnog prepoznavanja akcija i ideja koje zastupamo u javnom prostoru.

spatiotecte":3eg3g6qs je napisao(la):
Za mene je pravi i iskreni aktivizam ono sto radi Filip Vuksa i naravno svi koji ucestvuju u njegovim akcijama, znate vec ko. :D
Jer iza toga ne postoji politicka manipulacija grupe, bitno je da grupa nesto promeni u gradu i da se lepo druzite dok to radite. E to je prava stvar!

Otkud znas da nema manipulacije i licnog interesa :)
Ja recimo imam i te kako licni i politicki interes u svemu sto radi Imamo Plan, hocu da Filip postane gradonacelnik Beograda a ja gradski arhitekta :pob:

Sta ima lose u tome ?

Nema delanja u drustvu bez politike, sam cin preuzimanja stvari u svoje ruke je radikalni politicki gest.


Meni je izuzetno drago sto postoji nekoliko ekipa sa slicnim poimanjem drustva i ciljevima: Imamo Plan, Ministarstvo Prostora, Udruzenje Ljubitelja Zeleznica...
Sto nas je vise to bolje.
 
spatiotecte":30zgqff0 je napisao(la):
Javlja se Delija na poziv sav srecan da moze nesto da doprinese u grupi i ako ima brdo obaveza.
Не засмејавај ме.

За мене је свако политичко ангажовање неприхватљиво. Једини додир са политиком који ја желим је онај преко моје критике власти.
 
zidar":1r9xyw0h je napisao(la):
Otkud znas da nema manipulacije i licnog interesa :)
Ja recimo imam i te kako licni i politicki interes u svemu sto radi Imamo Plan, hocu da Filip postane gradonacelnik Beograda a ja gradski arhitekta :pob:

Sta ima lose u tome ?

Pa ima lose itekako,
Jer ako ocekujes da te neko nagradi za to sto radis tako sto ce te postaviti na mesto gradskog arhitekte, to (bez uvrede) dosta obezvredjuje tvoj rad (a smatram da radis pozitivne stvari da me pogresno ne shvatis).

Jer ovakvom izjavom ispada da te pokrece samo pozicija a ne dobrobit tvoje akcije.

Sa druge strane Filip Vuksa bas nema populisticki nastup i veoma skromno ali i elokventno pristupa u medijima te verujem da on bas iskreno radi to sto radi i sigurno ga ne pokrece zelja da postane gradonacelnik vec zelja da promeni na bolje nesto u svom gradu.
Naravno zelimo mu da postane gradonacelnik jer on to zasluzuje svojom skromnoscu i iskrenoj borbi protiv ovog sistema.
 
Vrh