Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

boca-ica":1bpqy8rw je napisao(la):
Neverovatno, da ama baš niko nije zapazio niti se osvrtnuo na stf- reči : :shok:

,, . . . . Ја лично бих радо видео потпуно еколошки СА без икаквог друмског саобраћаја, са пар водених канала и вештачких залива и језера, са самоодрживом архитектуром зелених кровова и зидова обраслих растињем, са поплочаним улицама, специјално дизајнираним мобилијаром. Нешто сасвим ново. . . . ,,

ovaj predlog zaslužuje bar malo više pažnje uz neku skicu ,
ne mogu da verujem da je stučniji deo članova BB ostao tako ravnodušan :shok:

Zapazio sam, dopada mi se i predlog i reakcija, po jedan pljus obojici.

Jedan banalan primer: rođen sam na Senjaku i kao klinci smo učili da hodamo, vozimo tricikle i rolšue po prostranstvima sajmišta. Iako poprilično asfaltirana i izbetonirana. ali otvorena i bez saobraćaja teritorija koja izlazi na reku, zaista pruža oslobađajući osećaj, pogotovo kada govorimo o samom centru grada.

Beogradu je nužno da se oslobodi atavističkog straha od radikalno humanog pristupa u osmišljavanju kvalitetnog življenja u tvrdom jezgru grada. Kažem radikalno, jerbo uz siromaški mentalitet i palanačku zaostalost, teško da će biti "političke volje".
 
zexland":nt7a67wt je napisao(la):
Mostova svakako nemamo, ali kojih 25 mostova? Ja ne cuh za to :/

Totalno random broj.

Ja bik to rešio ovako

uDtI9l.jpg
 
@jlaki

Da batalimo ekologiju, zaštitu i . . .
Uporedi površinu Savskog amfiteatra i VR ostrva

Nismo kadri ni za uređenje od vajkada nastanjenog SA područija
a predlažeš prekrajanje VROa , ponosa BGDa, sa saobracajnicama . . . .
Dobro je što ih nema (osim sezonskog pontonskog) mosta
jer u ovom veku ako su saobracajnice bitne da seku VRO, to je vrlo lako
pa čak i jeftinije uraditi podzemno

Sobzirom da je tema SA da se vratimo

Naš Zeks je imao prezentovane vrlo dopadljive ideje koje su komplemetarne sa STFovim
a one ne podrazumevaju još više gušenja Save

Ne želim da mi se šetnja sastoji od ,, provlačenja,, ispod mostova
nego hocu kao i sada, slobodnu šetnju uz reku sa slobodnim pogledom

Što se tiče vrednosti zemljišta i trke za kvadratima u SA
Centralnu tačku (na kojoj se ne gradi nego oko nje ) proširimo u obliku ,,kruga ,,
dobijamo mnogo više ,,centralnog ,, zemljišta (veci je obim)
na kome ima i više vrednijih kvadrata za izgradnju nego što bi ih bilo oko ,,tačke,,

Prema tome što veći humaniji (zeleni) krug , biće i više ,,zlatnih,, kvadrata :)
 
Koju si saobraćajnicu mislio da hoću da izvučem sa Dorćolskog keja i iz Parka prijateljstva kada tu nema saobraćajnica? Pešački mostovi do ostrva, druže, pešački

Isto i ovaj kod savamale bi trebalo da ima barem duplo širu pešačku zonu od saobraćajne sa zelenilom na sebi i klupicama, jer je na sredini u odnosu na druge mostove i pretpostavljam da bi imao prelep pogled.

S druge strane, meni se jako dopada pogled na mostove odozdo sa šetališta i mislim da ne bi bilo toliko zanimljivo da nije baš takvih mostova, jedino stari železnički i boja starog savskog ruže panorame
 
Ahaaaa
a ja se čudim odkud sad da jlaki predlaže saobracajnice kad ne ide to uz nj. ime - OK, sad je jasno - pešački - :)
 
boca-ica":10v8rmy1 je napisao(la):
Neverovatno, da ama baš niko nije zapazio niti se osvrtnuo na stf- reči : :shok:

,, . . . . Ја лично бих радо видео потпуно еколошки СА без икаквог друмског саобраћаја, са пар водених канала и вештачких залива и језера, са самоодрживом архитектуром зелених кровова и зидова обраслих растињем, са поплочаним улицама, специјално дизајнираним мобилијаром. Нешто сасвим ново. . . . ,,

ovaj predlog zaslužuje bar malo više pažnje uz neku skicu ,
ne mogu da verujem da je stučniji deo članova BB ostao tako ravnodušan :shok:
И мене је то зачудило, а морам признати и разочарало. Зато ти дајем +

Бојим се да се на форуму јављају два, морам рећи, комплекса. Први је Комплекс куле. Плакање и кукање за сваком зградом која се гради, јер није кула.
Други је Комплекс старог града. Стално кукање како Бгд нема старе зграде, стари урбанизам и инсистирање да се свака шупа очува и у урбано планирање обавезно уврсти нешто са краја 19 века.

Оба приципа су превазиђена. Ја бих искрено волео да гледамо мало више напред. :)
 
Mislis da trenutno ne gledamo dovoljno daleko u buducnost ... treba gledati mnogo dalje ....da bi buducnost sto pre postala sadasnjost !!! :D

Stf, svidja mi se tvoja zamisao ali cini mi se da nema dovoljno stambeno-poslovnog u njoj! :p
 
U knjizi "iskustva proslosti" (ne znam vise ko je autor posto sam je poklonio Zeksu) postoje razni planovi za sredjivanje Savskog amfiteatra upravo sa ovim kanalima sto pominje STF s tim sto je urbanizam sa uivicenim blokovima i ortogonalnom matricom.
Resenja su inace veoma interesantna a knjiga je iz kraja 80tih.
 
,, . . . . Ја лично бих радо видео потпуно еколошки СА без икаквог друмског саобраћаја, са пар водених канала и вештачких залива и језера, са самоодрживом архитектуром зелених кровова и зидова обраслих растињем, са поплочаним улицама, специјално дизајнираним мобилијаром. Нешто сасвим ново. . . . ,,

Evo da nadoknadimo, ja sam 100% za ovu varijantu ! +++ :kk:
Jedino sto bi ipak jedan deo morao da ima nekakav prostup motorizovanom saobracaju zbog razno-raznih dostava robe, i bio bi problem za parking, ali to moze o pod zemljom :)
Ovo sto si naveo dosta ima da se vidi u Barceloni...

Бојим се да се на форуму јављају два, морам рећи, комплекса. Први је Комплекс куле. Плакање и кукање за сваком зградом која се гради, јер није кула.
Други је Комплекс старог града. Стално кукање како Бгд нема старе зграде, стари урбанизам и инсистирање да се свака шупа очува и у урбано планирање обавезно уврсти нешто са краја 19 века.

Оба приципа су превазиђена. Ја бих искрено волео да гледамо мало више напред. :)

U potpunosti se slazem ! +++
Ja prvi OBOZAVAM stari Beograd i period izmedju dva rata, i postoji jedno 10tak zgrada koje bi realno mogle sa obnove tamo gde su i bile, ali ne mozemo gledati stalno nazad, buducnost Beograda je definitivno u isljucivo savremenoj arhitekturi i ostalim modernim pravcima, a ponajvise bih voleo da vidim mnostvo zelene arhitekture.

Grad prepun urbanih zelenih dzepova i lepo uredjenih skverova, grad zelenih krovova i grad koji u dobroj meri koristi izvore obnovljive energije. Nadam se tome jednom u Beogradu...
 
Ja obozavam NOVI Beograd i podrzavam kombinaciju novog i starog jer je to dobar balans u svemu pa i u arhitekturi, pa bi stoga mi "kompleksasi" da vidimo jednog dana nekoliko modernih kula (za promenu) kako menjaju ovu dosadnu vizuru i jedan te isti stil gradnje u ovom gradu i nadamo se da necemo dugo cekati da se stvore uslovi za tu promenu.
 
Nisam ni pominjao broj. Al aj kad vec spomenusmo, 5 - 6 zgrada visine od 20 do recimo 35 spr. grupisanih u jednu celinu zadovoljilo bi i jedne i druge afinitete.
 
Homer Jay":33zcqpgt je napisao(la):
Projekat je rađen na osnovu pobedničkog konkursnog rada iz 2006. godine.

Izvor: E Kapija

Да ли ико има слику конкурсног рада? Црнобели рендер који сам виђао по новинама је само 1 слика и пише да је то "могући изглед". Да ли ико зна нешто више?
 
Lep projekat samo po meni malo preterano idilicno. Voleo bih da su sacuvali bar neke tragove sta je tu bilo. Na onoj prvoj fotografiji ima naznaka da je tu bilo surovih industrijskih objekata sa kojima se moglo nesto interesantno uraditi. U stvari, meni su ti stari montumentalni spomenici INDUSTRIJI velika oda COVEKU i u sustini PRELEPI.

Gledano kroz vreme, Dortmund ce mozda jednog dana zazaliti sto se poneo kao seljak koji dodje u grad i stidi se i pokusava da sakrije svoje poreklo. Tako i grad ulazi u XXII vek stideci se i pokusavajuci da sakrije sta je bio u XIX i XX.
 
ne bih ulazio u pricu oko revitalizacije starih industrijskih zona, vestackih jezera i sl.to su vec teme za sebe. kad sam rekao da je projeka sa puno mere i ukusa mislio sam na arhitekturu. mi kada pricamo o savskom amfiteatru bolujemo upravo od provincijskih kompleksa i tu zamisljamo nekakav europolis i novi menhetn. isto vazi i za luku beograd.. nemci nam na ovome primeru pokazuju sa je realno i kako to moze da bude reseno u stvarnom svetu a ne u sim sitiju ili na tabli za crtnje.. stambena gradnja i to po projektima u kojim bi neko zaista pozeleo da zivi a ne komi blokovi (belvil) ili "kopije urbane matrice beograda" (west65), javni prostor, institucije, komercijala, rekreacija.. sve to umesto sina (u nasem slucaju) ili teske industrije (u slucaju nemaca) u realnom vremenu i prostoru
 
Мислим да би ипак требало оставити нешто што ће подсећати на садашње стање Амфитеатра, када се буде сређивао. Погледај како је Њујорк то урадио.

[video]http://www.youtube.com/watch?v=DIerTFnRiR4&feature=player_embedded[/video]
[video]http://www.youtube.com/watch?v=qLmiaCK0zNw&feature=related[/video]
3990549445_60200ce5e3.jpg

highline5-500x333.jpg

highline6-500x202.jpg

baan-washington-grassland.jpg

highline-537x402.jpg

HighLine-Thicket-Benches-537x357.jpg

highline-ed01.jpg

3608835572_79717d9530_o.jpg

HighLine-9_1419978i-760130.jpg

highline-park16.jpg

new-york-high-park7.jpg

new-york-high-park6.jpg

HighLine_AerialView_web.jpg
[video]http://www.youtube.com/watch?v=F1tVsezifw4&feature=related[/video]
Овде имате још слика :)
http://www.thehighline.org/galleries/images
 
:D Не вучем те за језик, него би то било много лепше да се овако уради. :p
 
JohnyBgood":44q12drw je napisao(la):
Voleo bih da su sacuvali bar neke tragove sta je tu bilo.
Па и оставиће. Онај торањ и оне мале зградице са фасадном циглом, а чини ми се да ће ревитализовати и једну велику халу са фасадом од црвене фасадне цигле....

razgradjevinar":44q12drw je napisao(la):
kad sam rekao da je projeka sa puno mere i ukusa mislio sam na arhitekturu. mi kada pricamo o savskom amfiteatru bolujemo upravo od provincijskih kompleksa i tu zamisljamo nekakav europolis i novi menhetn. isto vazi i za luku beograd
Потпуно се слажем.
Савски амфитеатар је последње место где треба да ничу неке куле за лечење комплекса. Овако нешто највише приличи СА.
 
Ја ипак мислим да је Амфитеатар најбоље место да се изгради САМО Кампус који би могао и да послужи као видиковац, јер је одатле сигурно прелеп поглед. Али САМО Кампус, и ништа више!
080328-CS41-VS-002.jpg
 
@Somi
Ovaj prostor nije za izgradnju visokih zgrada pre svega zbog same konfiguracije terena, pravis visoke objekte a u pozadini imas brdovit teren a sto je jos gore zaklanjas znacajan deo grada. Jedini deo gde bi ove zgrade mogle da legnu i gde nebi znacajno uticale na vizuru je ovamo do gazele, nikako u sredisnjem delu. Ostalo sve treba da bude niskogradnja sa trgovima, zelenilom itd.
 
Vrh