Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Nebojsa":3kwic5lf je napisao(la):
@ jlaki

Svaka cast za skicu, meni se ovaj projekat svidja bez obzira koliko je star, stim sto moze da se doda jos koji trg sa kruznim fontanama i sl. i da se jos malo popuni ovaj deo izmedju solitera i Savske ulice. Takodje ima dovoljno mesta za pruge u okviru zel. cvora koje su predvidjene da ostanu i nema opasnosti od nesreca koja bi postojala prenatrpavanjem objektima. Ovako je sve jasno oiviceno. Mislim da je ovo dobra osnova.


@ MilisaV


OK, samo stambeni deo zauzima suvise prostora, to bi ja malo smanjio.

Iskreno, meni je ovo resenje dosadno, 3 solitera u savskom amfiteatru... zev.
 
Nebojsa":1792w7wc je napisao(la):
Takodje ima dovoljno mesta za pruge u okviru zel. cvora koje su predvidjene da ostanu i nema opasnosti od nesreca koja bi postojala prenatrpavanjem objektima.
Ма дај, које бре пруге? Идиоти су их оставили. Овде лепо нису ни биле предвиђене! :rant:
 
@ Johnny

Nisam ni ja srecan sa samo 3 solitera, ali bice sreca ako po planu budu i ova tri. Ako budemo docekali videces da ce 90% objekata biti niskogradnja. Veliki broj visokih objekata bi "zaklonio" sve iza, ceo taj deo grada bi ostao u senci solitera a to oni nece dozvoliti. Mislim da je cak i beogradjanka previsoka za amfiteatar ukoliko bi takvi objekti bili rastrkani celom njegovom duzinom. Zato kazem ako budu 3 - 5 kom. bice prava sreca i to pod uslovom da bitno ne zaklanjuju centar, tj samo ako budu grupisani.


@ Wille

Ostavili su mogucnost 2 ili 3 koloseka u okviru cvora i mislim da ce sigurno doneti koncenzus u vezi toga.
 
Тачно, више од три солитера потпуно уништавају визуру града са реке. Ако ту солитери уопште и треба дас се граде.

ДА прокоментаришем предходне скице. Ортогонални распоред улица је застарело и превазиђено решење и нешто најгоре што можемо добити у СА. Ту треба да никне град за 21 век а не за крај 19.
 
stf":2gj2svyb je napisao(la):
Тачно, више од три солитера потпуно уништавају визуру града са реке. Ако ту солитери уопште и треба дас се граде.

ДА прокоментаришем предходне скице. Ортогонални распоред улица је застарело и превазиђено решење и нешто најгоре што можемо добити у СА. Ту треба да никне град за 21 век а не за крај 19.

Slazem se da vise od 3 solitera bi unistilo vizuru grada sa reke.

Zasto mislis da je ortogonalni raspored zastareo i prevazidjeno?
To se danas jako cesto praktikuje svuda u svetu a kad je Savski amfiteatar u pitanju, logicno je da se matrica produzi tako sto se ulice koje se spustaju ka savi nastave do obale omogucivsi nastavak mostom preko reke.

Ovo je vise pitanje logike nego nekog trenda.
 
Ортогонална матрица има смисла на локацијама где је логична, или чак, потребна. Сматрам да у СА не постоје технички захтеви који је траже.
Пре свега, падина са гребена је довољно стрма па се поглед са улица које се спуштају не нарушава тиме што се те улице не настављају право. То се дешава уз разлога што је сам СА раван као тепсија.
Савску улицу требамо звати Савски булевар, јер је проирењем добила све карактеристике. Тиме је постала витална улица. Узевши у обзир трамвајску трасу, треба затворити све попречне улице и тиме њу, као Булевар убрзати. То није ни тешко, јер све попречне улице нису саобраћајно битне, већ више имају карактеристику интерних блоковских улица. То све даље говори да не постоји технички разлог да се те улице правилно продужавају кроз СА и евентуално заврше мостом.

СА треба да третирамо као нови део града који се са поштовањем односи према старом, али никако не имитирати концепт старог града.

Ја лично бих радо видео потпуно еколошки СА без икаквог друмског саобраћаја, са пар водених канала и вештачких залива и језера, са самоодрживом архитектуром зелених кровова и зидова обраслих растињем, са поплочаним улицама, специјално дизајнираним мобилијаром. Нешто сасвим ново.
 
Nebojsa":1q59etsq je napisao(la):
@ Johnny

Nisam ni ja srecan sa samo 3 solitera, ali bice sreca ako po planu budu i ova tri. Ako budemo docekali videces da ce 90% objekata biti niskogradnja. Veliki broj visokih objekata bi "zaklonio" sve iza, ceo taj deo grada bi ostao u senci solitera a to oni nece dozvoliti. Mislim da je cak i beogradjanka previsoka za amfiteatar ukoliko bi takvi objekti bili rastrkani celom njegovom duzinom. Zato kazem ako budu 3 - 5 kom. bice prava sreca i to pod uslovom da bitno ne zaklanjuju centar, tj samo ako budu grupisani.


@ Wille

Ostavili su mogucnost 2 ili 3 koloseka u okviru cvora i mislim da ce sigurno doneti koncenzus u vezi toga.

Meni nije problem toliko u tome sto je "samo 3" nego sto je resenje Pjongjang. Dakle nisam ni za vise ni za manje solitera nego za drugaciji pristup. Uz sve nase nesrece je u sustini sreca da su vremena kada je nekakav dvorski arhitekta definisao kompletan obris pola kvadratnog kilometra ultra-centralne gradske zone prosla.

Slazem se i sa kruznim tokom oko stare zeleznicke stanice a i sa idejom da u blokovima oko toga treba ograniciti spratnost ali dalje uz savsku i blize Gazeli bi sigurno dopustio vise slobode, pogotovo s obzirom na to da je ta ulica bas siroka. Neka se smisle gde ce da dodaju most, kako ce da povuku efektnu mrezu ulica, i onda ogranice spratnost pre svega prema stanici i tacka.

Ovo nije samo estetsko nego i ekonomsko pitanje i glavno je da li cemo najzad osloboditi trziste nekretnina i da li ce Beograd krenuti da lici na dinamicne gradove sa slobodnom ekonomijom ili ce da nas doveka usrecuju nekakvi Kim Il Dulici. U klasicnom fazonu borbe protiv "zlog kapitalizma" a sve na dobrobit svojih porodica i malog broja tajkuna.
 
spatiotecte":23hi5dxy je napisao(la):
@ljaki
Zex je uradio jedan plan Savskog amfiteatra koji lici malo na MilisaV-ov predlog sa kanalisanim ulicama, kruznim tokom i mostom preko Save.

Yup!

To je ovaj, samo cini mi se da smo imali vec identicnu debatu u radionici :)

2epsj8g.jpg


2hyjklk.jpg


2s0yc5g.jpg


I manite se ta tri solitera :) , na svu srecu pa se ta "reo-soc vizija" nikada nije ostvarila, to je plan iz prve polovine 80tih kada je Beograd trebao da se kandiduje za olimpijske igre 1992. pod nazivom Beograd - Olimpijski grad.

I da...ne mogu da verujem da mnogi nisu videli plan za SA iz doba SFRJ.
 
Nebojsa":3r3cdmbu je napisao(la):
Ostavili su mogucnost 2 ili 3 koloseka u okviru cvora i mislim da ce sigurno doneti koncenzus u vezi toga.
Нису оставили могућност, него предвидели да буде. Г(л)УП предвиђа 2 колосека. Надам се да ће се манути те идиотске идеје као што су се (ваљда) манули идиотског белама.
 
zexland":2z93voi0 je napisao(la):
GOJE":2z93voi0 je napisao(la):
Izvrsno, kad bismo samo dočekali ovakvo nešto!!!

Imam par pitanja i primedbi:

1. Kružni tok sa zgradom ŽS. Prosto fantastična ideja. Ništa drugo ne dolazi u obzir. Neću ni da čujem :grand:
2. Međutim, ovi naši (Mrki, Điki..) stalno pominju most u produžetku Nemanjine. Meni to iskreno nikad nije bilo jasno, gde će se on povezati i sa čim. Takođe i metro most..... Da li si razmišljao o tome?
3. Što više novih a BG-u preko potrebnih sadržaja staviti baš tu (Opera, hoteli...) apsolutno se slažem.
4. Pretpostavljam da su zeleno parkovi??!?! Treba ih više. :gobb: Naročito uz reku.
Nadam se da cemo da docekamo :)

Pa produzetak Nemanjine, je ova nova saobracajnica, tj. preusmerena saobracajnica, koja ide od Starog savskog mosta do kruznog toka ( danas povezuje St. savski most i Karadjordjevu).
Metro most bi bio eventualno "Novi savski most", izmedju Starog savskog i Gazele.
A inace zaboravio sam jos nekoliko parkova da dodam, to obavezno ! :) :kk:

@ Mihailo - Bravo ! To je i meni bolo oci :kk: Ta saobracajnica ( II Savska avenija ), bi trebala zaista da se povuce jos ka gradskom tkivu, a izmedju setalista i avenije dodati jos zelenih povrsina :)

Evo jos neke dve verzije od ranije :cool:

Savamalaprojekat11111.png


004.jpg

Bilo je i ovo, post od pre skoro 3 godine :)
 
Е, на ову прву мапу треба надовезати решење одвратних раскрсница код Ушћа. Зидар, где су нам оне мапе?
 
Da je izgradjen Savski amfitetar kao ovaj drugi Zexov plan, Beograd bi licio na Budimpestu. :kk:
 
odličan plan.


samo u budućnosti tramvajski most neće moći da zadovolji potrebama nego na njegovo mesto treba novi tram-auto a možda čak i metro most.
 
Стварно, чему та опседнутост лењирима?
 
MilisaV":1tmvodf4 je napisao(la):
odličan plan.


samo u budućnosti tramvajski most neće moći da zadovolji potrebama nego na njegovo mesto treba novi tram-auto a možda čak i metro most.

Mislim da bi taj tramvajski most ipak trebao da ostane jer je jedan od starijih (i nije nemacki most kao sto vecina misli vec su nemci samo montirali strukturu koja je vec postojala i bila namenjena drugoj lokaciji, dakle most je srpski).

Inace to je jednini lucni most na savi u centralnoj zoni i bilo bi steta postaviti obicnu gredu umesto njega.

Madjari nece nikad menjati njihov lancani most i ako je on 1+1 kao ovaj nas tramvajski.

Treba samo dopuniti tamo gde je moguce izgradnjom novih mostova.
 
Tako je, a Starom tramvajskom treba samo dodati blizanca pored, 100% povecan promet + tramvajske/metro sine u sredini :)

I to smo imali kao ideju jos pre dve godine :cool:

Dole grede i obicne mostarske cuprije ! :p
 
Taj most je bre za "ko to tamo peva", a ne projekat savskog amfiteatra. Treba ga rekonstruisati, napraviti nesto novo, drugacije, skinuti onaj luk i umesto njega uraditi nesto drugo. U ovom trenutku ga vadi dekorativno osvetljenje(pa morali su). Ima li takve ili slicne gvozdjurije iz II sv. rata na slicnoj lokaciji u nekom vecem gradu u Evropi? Most je danas za neku vrsku cuku a ne za centar Beograda.
 
samo da napomenem da se moji razlozi zašto ne treba da tu stoji most razlikuju od stavova nebojše.


ja bi konkretno taj most preselio. najradije bi ga postavio uzvodno od brankovog i modifikovao da bude metro most (ako metro prođe tuda a sve su prilike da hoće).....

a ako metro bude prelazio tu reku kao u planu jovina onda bi on mogao da ne menja poziciju nego da se samo modifikuje za metro, a pored njega da se napravi novi tram-auto most.

p.s. kad je bila radionica kad je nacrtan ovaj plan za SA. ja sam fasciniran koliko slično razmišljamo.

i stf ako misliš da pravi uglovi nisu rešenje voleo bih da vidim kako zamišljaš tvoj plan za SA, ako možeš da ga nacrtaš.
 
Meni se nešto ne sviđa ideja sa ovih 25 novih mostova... Dosta bre mostova, imamo dovoljno mostova kojima možda treba proširiti kapacitet za pešake i bicikliste a ne graditi hiljadu novih, zatvorićete pogled na savu
 
jlaki":1kdsel8p je napisao(la):
Meni se nešto ne sviđa ideja sa ovih 25 novih mostova... Dosta bre mostova, imamo dovoljno mostova

Molim? Imamo dovoljno mostova??? :shok:
 
Neverovatno, da ama baš niko nije zapazio niti se osvrtnuo na stf- reči : :shok:

,, . . . . Ја лично бих радо видео потпуно еколошки СА без икаквог друмског саобраћаја, са пар водених канала и вештачких залива и језера, са самоодрживом архитектуром зелених кровова и зидова обраслих растињем, са поплочаним улицама, специјално дизајнираним мобилијаром. Нешто сасвим ново. . . . ,,

ovaj predlog zaslužuje bar malo više pažnje uz neku skicu ,
ne mogu da verujem da je stučniji deo članova BB ostao tako ravnodušan :shok:
 
Vrh