Zuma sve pohvale na trudu i prikazu širine beogradskih obala
.
Meni je tih minimalnih 10m iz SF nacrta plana, SF kao i ove fotke iz ranije navedenog:
Da li na ovim fotkama vidite nebodere pored reke ? Ako zanemarimo most i zastavu sklepane na ovoj skici, mene ovo više podseća na neko primorsko mesto sa šetalištem, apartmanima koji gledaju na more.
Саша":jqnwyhjw je napisao(la):
Ипак, направили су хотел Југославију, он је био храбар изузетак, и оне солитере на почетку Земуна, који су лош пример због висине, нарочито у то време - превише су близу обале, иако више од 10 метара.
Napravili su i blok 45 sa onim trospratnicama "pored reke" kako Zuma reče na 131m od obale,solitere i sve prateće sadržaje (vrtić,škola,sportski tereni,pošta,market,apoteka,dom zdravlja itd.) Komforni stanovi u tim trospratnicama su bili namenjeni "zaslužnim drugovima i drugaricama".
Evo i jednog interesantnog teksta:
"Ideja Garden City i istorija modernizma"
Kao i mnogi gradovi u svetu koji su prošireni u velikoj meri u 20. veku, Beograd je nakon Drugog svetskog rata dobio Novi Beograd kao naselje koje je bilo planirane takoreći od nule kao javno stambeno naselje.
Stambeni blokovi su većinom izgrađeni od standardizovanih montažnih betonskih ploča. Iako mnogi ovu gradnju povezuju sa periodom socijalizma i idejama komunizma, malo ko zna da je ovaj metod gradnje zapravo prvobitno razvijen u Sjedinjenim Državama i prvi put upotrebljen oko 1910. u stambenoj zajednici Forest Hils Gardens u Kvinsu, Njujork.
Garden City (Grad-vrt) je ideja ukorenjena tokom viktorijanskih društvenih urbanističkih utopija koje su nastojale da povežu prednosti grada (posao, novac i zabavu) i sela (čist vazduh, sunce i zdrav život) u formu idealnog ali i funkcionalnog grada. Ideja Garden City, koja je kasnije razvijena od stran Ebenezer Hauarda u Engleskoj, a kasnije je bila i pod uticajem reformističkih "urbanista", ali i modernistički "urbanista" arhitektata Meljnikova, Le Korbizjea ili Gropijusa, ideje Bauhausa, škole Mis van de Rohea i sovjetskog urbanističkog planiranja.Ideja Zelenog grada je najviše prisutna u blokovima Novog Beograda". U Novom Beogradu stanovi se nalaze u visokim zgradama u blokovima i okruženi su zelenilom prostora koji je javno dostupan. Svaki okrug (blok) sadrži javne službe kao sto su škole, obdaništa, igrališta, sportske terene, prodavnice i klubove.
Novi Beograd je okarakterisan kao idealan socijalistički grad bivše Jugoslavije. Zelene površine između novobeogradskih zgrada nemaju nikakve veze sa funkcijom gradskog parka u starom gradu. Ovde funkcija parka nije reprezentativna ili ukrasna. Zelene površine blokova su prostor u kome ljudi žive svoj privatno- društveni život. U isto vreme to je prostor koji mogu koristiti svi - kolektivno prostor. Zelena okolina bloka 45 je idealna za decu, sa mnogo igrališta i popularim šetalištem sagrađenim uz levu obalu Save. Takođe se smatra kao zdravo i mirno mesto za život, jer ima puno zelenih površina, sportskih terena i biciklističkih staza pored reke. "
http://www.drugipogled.com/dokumenti/bl ... eremic.htm (ceo tekst)