Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Монтажни ресторан – прво здање „Београда на води”
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... di.sr.html

Штанд за промоцију будућег стамбено-пословног комплекса, стаклена грађевина површине 670 квадрата у срцу Савског амфитеатра, биће отворена до краја месеца - Ентеријером доминира дугачки шанк са барским столицама и столовима уз излог према реци, што наводи на закључак да је заправо реч о угоститељском објекту

Пре него што, према плановима, у Савском амфитеатру на пролеће почне градња куле од 220 метара, „Београд на води” ће до краја месеца добити први објекат. Биће то штанд за промоцију будућег стамбено-пословног комплекса на десној обали Саве, потврдио је јуче за „Политику” Александар Трифуновић, директор предузећа „Београд на води”.

Та намена монтажног објекта површине 670 квадрата „декларисана” је и на грађевинској табли на плацу иза „Ластине” аутобуске станице. Међутим, оно што се може видети унутар стаклених зидова указује да ће то заправо бити угоститељски објекат. Ентеријером доминира дугачки шанк са барским столицама и столови постављени уз излог кроз који поглед „пуца” на Нови Београд.

– Објекат је завршен. Уређујемо плато са јужне стране и проверавамо инсталације – изјавио је репортерима нашег листа Предраг Мишковић, шеф градилишта. И њему је, додаје, с обзиром на ентеријер логично да ће ово бити ресторан, мада се у грађевинском дневнику све до данас објекат води као штанд за промоцију „Београда на води”.

Према речима директора Трифуновића, предузеће на чијем је челу није утрошило ни динар за подизање монтажног „стакленца”. Новац је, тврди, уложила арапска компанија „Игл Хилс”, која је инвеститор будућег стамбено-пословног комплекса у Савском амфитеатру. Иако је на грађевинској табли републичко предузеће „Београд на води” наведено као инвеститор штанда, Трифуновић каже да не зна колико је партнер из Уједињених арапских емирата уложио у још 670 квадрата намењених за промоцију грађевинског подухвата на површини од 1,8 милиона квадрата. За исту намену, „Игл Хилс” је са више од два милиона евра финансирао обнову здања „Београдске задруге” у Карађорђевој улици.

– Како ће штанд бити искоришћен за представљање „Београда на води” биће познато када објекат отворимо. „Игл Хилс” има богато искуство у развијању оваквих пројеката и они сматрају да је потребно још једно здање за промоцију тог комплекса. Добили смо све дозволе за подизање овог објекта – закључује Трифуновић, уз потврду да ће сви који дођу у промотивни штанд ту моћи да попију пиће, док листају каталоге посвећене „Београду на води”.
:roll:
Привремена дозвола орочена на годину дана

За изградњу штанда уз обалу реке, општина Савски венац је у јулу прошле године предузећу „Београд на води” издала решење за привремено заузимање јавне површине. Дозвола важи до јула 2015, али инвеститор може да затражи продужење. Ако то не буде хтео, биће у обавези да објекат уклони и јавну површину доведе у првобитно стање.

– Дозволу ће моћи да продужавају све док буду имали сагласности власника земљишта, односно Републике Србије, као и градског Завода за заштиту споменика културе, ЈКП „Зеленило Београд” и ЈП „Београд воде” који су дали зелено светло на техничку документацију за подизање штанда – каже Душан Динчић, председник општине Савски венац.
:roll:
Усвојен план за будући стамбено-пословни комплекс
Просторни план подручја посебне намене за „Београд на води” Влада је усвојила 31. децембра 2014. године. Претходно, на нацрт тог документа оштро је реаговала стручна јавност, а Одбор за архитектуру и урбанизам Српске академије наука и уметности саставио је документ на 22 странице, са бројним примедбама и сугестијама.

Овај просторни план требало да буде објављен у Службеном гласнику следеће недеље, кажу у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре. Када ступи на снагу, на основу њега ће се издавати локацијске и грађевинске дозволе за све фазе изградње „Београда на води”.
Д. Мучибабић
објављено: 10.01.2015.
 
relja":3ch6eup2 je napisao(la):
Вожд":3ch6eup2 je napisao(la):
......
Додао бих да подразумевам и обнову порушених објеката од вредности у Карађорђевој улици низводно од моста..

Kojih?
Dumrukana, i koje još?

I to je to.
 
relja":13jcf0uy je napisao(la):
Вожд":13jcf0uy je napisao(la):
......
Додао бих да подразумевам и обнову порушених објеката од вредности у Карађорђевој улици низводно од моста..

Kojih?
Dumrukana, i koje još?


Свих који су вредели..
forum.jpg


Малопре код ових узводно од моста заборавих да поменем,
и Тасину реконструисану бих некако углавио.
И Босну..
Кад' је бал, нек' је бал.
Јер ту је додир Београда са водом, био и остаће. Све остало..
 
Imam utisak da se moramo vratiti korak unazad. Šta tačno znači "dodir Beograda sa vodom"? Šta ustvari znači "silazak Beograda na reke"?

Pusti spomenici proteklih vremena? Sećanje na vreme kad je Beograd bio u vezi sa rekama? Sredstvo zarađivanja elite? Socijalna institucija? Najbolje mesto za orgije? Izložba moderne arhitekture? Reprezentativni izlog grada? Istorije i kulture? Zgrade? Ljudi? Biznis? Nešto drugo?

Apelujem na sve da pre bilo kakvih pokušaja da daju konkretan predlog o uređenju priobalja prvo dobro razmisle šta bi ova dva slogana ustvari trebala da znače. Šta su značili nekada, a šta ubuduće treba da znače? Neka opšta, ali ipak jasna lična vizija poželjnog karaktera dodira grada i vode mora da postoji. Iako su lakši, uvek sam imao averziju prema školskim testovima u kojima je unapred ponuđen spisak jedino mogućih odgovora i nužnih formulacija. Pre nego što nam autoriteti na pozicijama moći predstavljanjem svojih interpretacija i tobože jedino mogućih izbora suze slobodu odlučivanja (što je danas uobičajena osnova manipulacije i kvazi demokratije), moramo se otkačiti od konkretnog, naoko zadatog ili uobičajenog, jer prvo nama samima moraju biti sasvim jasni opšti principi i suština problema, pa se tek onda može nešto birati. Inače nas uvek, čak kroz tobožnje slobodne lične izbore, usmeravaju i vode, često i bez svesti da se upravo to dešava. Dakle, po vašem mišljenju, a pre odluke šta se ruši a šta pravi:

Kad pričamo o vezi Beograda sa rekama, koje su to vrednosti i opšti principi koji se nužno moraju poštovati, a čemu treba težiti u meri u kojoj je to moguće postići?
 
milos.tro":kgrgg5iq je napisao(la):
Монтажни ресторан – прво здање „Београда на води”
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... di.sr.html
Штанд за промоцију будућег стамбено-пословног комплекса, стаклена грађевина површине 670 квадрата у срцу Савског амфитеатра, биће отворена до краја месеца
Значи ово је сад "Тематски парк број 2" :p
 
Дошљак":39xyajj4 je napisao(la):
Лепо је уоквирено оно што вреди у Савамали. Можда би само замерио што је и приземно складиште које се наслања на вишеспратницу са рекламом Јамаха исто обележена за чување.

Meni se ta zgrada dopada (minus Yamaha reklama) , mislim da se ne uklapa lose, posebno sa druge strane kod glavnog ulaza u simpovu zgradu. Ne treba je rusiti, vec produziti s desne strane , u zavisnosti kojoj svrsi objekat treba da sluzi.

https://www.google.at/maps/@44.812784,2 ... yra6Dw!2e0
 
Вожд":3297dwiy je napisao(la):
relja":3297dwiy je napisao(la):
Вожд":3297dwiy je napisao(la):
......
Додао бих да подразумевам и обнову порушених објеката од вредности у Карађорђевој улици низводно од моста..

Kojih?
Dumrukana, i koje još?


Свих који су вредели..
forum.jpg


Малопре код ових узводно од моста заборавих да поменем,
и Тасину реконструисану бих некако углавио.
И Босну..
Кад' је бал, нек' је бал.
Јер ту је додир Београда са водом, био и остаће. Све остало..


Rušenje te strane je počelo pre rata, kada je rađena obaloutvrda, a evo i cele slike, izvođenje radova na obaloutvrdi i rušenje parne strane (trebalo je pomeriti prugu):

mostds.jpg


Bosna se delom nalazila na mestu "Bristola". Poštujem svačije pravo na mišljenje, pogotovo u neobaveznom ćaskanju, ali ne razumem, malo mi je "retrogradno" da, nakon rušenja lučkih magacina za robu iz XIX veka, raskrčivanja prostora duž obale i zidanja modernih višespratnih zgrada sa ukrašenim fasadama, se posle 80 godina ponovo vraćamo na isto....
 
+1 Reljo,
Ne kapiram da neki sada zele da se ponovo izgrade te porusene zgrade sto su bile pored obale sad kai imamo prostrani kej sa zeleniom povrsinama i kad bi trebali da popunimo krezavu Karadjordjevu ulicu sa zgradama koje nece narusivati ambijent.
 
Реља, рушење јесте делом спроведено због изградње обалоутврде, те померања пруге ка улици, али пошто је извесно да ће се пруга која пролази кроз Сава малу и Београдску тврђаву уклонити, нема више разлога да се и објекти који су због пруге уклоњени не реконструишу.
Такође, немојмо заборавити ни бомбардовања у Другом светском рату од кога је Сава мала поприлично страдала(Ђумрукана, хотел Крагујевац, хотел Вашингтон итд.).

Хотел Босна се није, како кажеш, налазио на месту Бристола, већ на месту садашње бензинске пумпе..
razvodnistub.jpg


Елем,
што се тиче објеката који су се ту налазили, они су класика..
Београдска класика.
А класика никада не застарева.
Ти објекти су наше културно и историјско наслеђе и логично би било да, када већ нису сачувани, а за то не постоје препреке, буду обновљени. То није изградња, већ реконструкција. Да ли ико Пољаке сматра ретроградним зато што су детаљно реконструисали Варшаву после рата? Наравно да не.

Ево неких од објеката..
5180karadjordjeva-jeremi.jpg


Са овом калдрмом и трамвајем по средини, рођена је за пешачку зону..
 
spatiotecte":2uudt7qn je napisao(la):
+1 Reljo,
Ne kapiram da neki sada zele da se ponovo izgrade te porusene zgrade sto su bile pored obale sad kai imamo prostrani kej sa zeleniom povrsinama i kad bi trebali da popunimo krezavu Karadjordjevu ulicu sa zgradama koje nece narusivati ambijent.

Као што сам већ споменуо, Савамала је место контакта Београда са реком, она носи традицију доњег града Београдске тврђаве, а за пространу зелену површину ено простора на коме се планира тзв. Београд на води. Савршен за Сентрал парк.

Београдски Менхетн на месту насеља Старо Сајмиште и милина. Таман има места и за метро мост.
 
Za "Bosnu" se slažem (priznajem, bio sam malo u zbunu, pobrkao sam zgrade i lokacije), vidi se da nestostaje zgrada dostojna skvera.
Samo ona ne pripada onom delu o kojem najviše pričamo - Braće Krsmanovića duž pruge, a isto važi i "Vašington".

Ne znam da li je "Kragujevac" predviđen za ponovno zidanje (mislim da nije, samo Đumrukana). Da sam ja neki faktor, ipak bih vodio računa da takva jedna ulica sa pogledom na reku pre treba da izgleda ovako:
http://img368.imageshack.us/img368/7116 ... et1ru4.jpg
nego da ima niz niskih zgrada, pogotovo što je u njenoj zaleđini samo - padina...
 
Zgrade koje gledaju na reku i stvaraju njegov recni front bi trebale da budu cetvoroskpratnice a ne jednospratnice.

Zasto?
Zato sto cetvorospratnice unose sa sobom duh metropole dok objekti P+1 daju utisak nekog manjeg grada tj neke varosice a mi ovde pricamo o reprezentativnom delu Beograda i njegovoj panorami koja je najprepoznatljiviji deo Beograda za strance.

Posto imamo vec Karadjordjevu koja je zapoceta sa P+4 objektima i koju samo treba skladno popuniti sa kvalitetnim zgradama, ne vidim razlog da se ispred toga izgrade manje zgrade P+1 koje su vec odavno srusene.
 
relja":22asv8qz je napisao(la):
Za "Bosnu" se slažem (priznajem, bio sam malo u zbunu, pobrkao sam zgrade i lokacije), vidi se da nestostaje zgrada dostojna skvera.
Samo ona ne pripada onom delu o kojem najviše pričamo - Braće Krsmanovića duž pruge, a isto važi i "Vašington".

Ne znam da li je "Kragujevac" predviđen za ponovno zidanje (mislim da nije, samo Đumrukana). Da sam ja neki faktor, ipak bih vodio računa da takva jedna ulica sa pogledom na reku pre treba da izgleda ovako:
http://img368.imageshack.us/img368/7116 ... et1ru4.jpg
nego da ima niz niskih zgrada, pogotovo što je u njenoj zaleđini samo - padina...


Наравно, хотел Босну сам споменуо у контексту реконструкције Савамале, а хотел Вашингтон и контексту страдања Карађорђеве и Савамале у бомбардовањима у Другом светском рату.

Узгред ево и Вашингтона..
karadjordjeva18c3.jpg

karaoreva1918mp1024xkas.jpg



Разумем шта хоћеш да кажеш, али то што су ту биле двоспратнице и једноспратнице је историјски факт, условљен разним околностима. Вредност тог изгледа и јесте управо у његовој аутентичности, попут рецимо Грчке краљице у кнез Михајловој.

Илустроваћу примером, подвлачим, аутентичног, изгледа Прага и "модерног" изгледа Братиславе са воде..
praha-prazskyhrad-5184x3.jpg

euroveabyty.jpg
 
spatiotecte":3swd8tix je napisao(la):
Zgrade koje gledaju na reku i stvaraju njegov recni front bi trebale da budu cetvoroskpratnice a ne jednospratnice.

Zasto?
Zato sto cetvorospratnice unose sa sobom duh metropole dok objekti P+1 daju utisak nekog manjeg grada tj neke varosice a mi ovde pricamo o reprezentativnom delu Beograda i njegovoj panorami koja je najprepoznatljiviji deo Beograda za strance.

Posto imamo vec Karadjordjevu koja je zapoceta sa P+4 objektima i koju samo treba skladno popuniti sa kvalitetnim zgradama, ne vidim razlog da se ispred toga izgrade manje zgrade P+1 koje su vec odavno srusene.


Ни стоспратнице, а нарочито четвороспратнице не чине дух метрополе, дух метрополе чине људи. Узалуд и Бурџ Калифа у СА ако ћеш у њу уселити неандерталце.
Где живи дух Београда, у Скадарлији или Белвилу? У Савамали или Ерпорт ситију?

Као што рекох, по мени је најбоље да се формира кластер модерних високих пословних зграда на простору насеља Старо сајмиште и бродоградилишта, а да са ове стране СА буде централни градски парк и низводно аутентична Савамала.
 
@Vozd
Ovde je pitanje da biramo da li ce buduci recni front biti Karadjodjeva i ulica Brace krsmanovica bez onih baraka i prizemjusa ispred.

ili

Sacuvati prizemljuse i barake u ulici brace Krsmanovic + dograditi ove zgrade u Karadjordjevoj koje su srusene pre 80 godina.


Evo citiracu ovu Reljinu sliku i njegov komentar koji mogu da budu paralel problematici recnog fronta.

relja":ld4gtqj2 je napisao(la):
fggfg_57_zpsb527fafd.jpg


Na šta bi Beograd ličio da smo čuvali baš svaku staru kuću, samo zato što nije srušena kada je bilo vreme da se sruši, pa je tako doživela preko 100 godina?
 
Spatiotecte, да си пажљиво прочитао оно што сам написао, уштедео би себи животно време..

Дакле, написао сам да бих волео да се реконструишу и сачувају објекти -који вреде- .

На месту оних које не заслужују реконструкцију или оних који и данас постоје а испод су естетских критеријума наравно да треба подићи нове.

Историјској аутентичности Кнез Михаилове не сметају модерни објекти који су на месту оних старијих мање вредности, иако и ту има неколико изузетака. На пример, иако је Богојевићев Дом Штампе, односно данашњи КЦБ извесно достигнуће, зграда Персиде Миленковић која се делом налазила на њеном месту, а која је срушена у бомбардовању, зацело је требала бити обновљена..
2rotef9.jpg

46175kulturni-centar-beo.jpg

Извињавам се због
ot2.gif
 
Фотографије које сам поставио су са форума Београд кога више нема и Слике старог Београда, нисам потписао оне који су их постављали јер сам их раније скидао.
 
milos.tro":2dn0y4rq je napisao(la):
Усвојен план за будући стамбено-пословни комплекс

Просторни план подручја посебне намене за „Београд на води” Влада је усвојила 31. децембра 2014. године. Претходно, на нацрт тог документа оштро је реаговала стручна јавност, а Одбор за архитектуру и урбанизам Српске академије наука и уметности саставио је документ на 22 странице, са бројним примедбама и сугестијама.

Овај просторни план требало да буде објављен у Службеном гласнику следеће недеље, кажу у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре. Када ступи на снагу, на основу њега ће се издавати локацијске и грађевинске дозволе за све фазе изградње „Београда на води”.

Д. Мучибабић
објављено: 10.01.2015.

Zanimljivo je da se u saopštenju sa sednice Vlade od 31. decembra, uopšte ne navodi da je tom prilikom usvojen Prostorni plan za "Navodni Beograd". Na sednici održanoj na Badnji dan npr. usvojeno je nekoliko prostornih planova, pa je javnost o tome uredno obaveštana., a za tzv. "projekat od nacionalnog značaja" - muk!
 
Zuma":2vpmlsou je napisao(la):
Evo sada i konkretne ideje. Već postoji plan da se kopanjem tunela uspod Pariske ulice pešačkom zonom spoje Kalemegdan i Knez Mihajova.

Tunel vec postoji i nalazi se u ulici gavrila Principa ali nikad nije prokopan do kraja vec samo zapocet.

 
Вожд":8juk516h je napisao(la):
Spatiotecte, да си пажљиво прочитао оно што сам написао, уштедео би себи животно време..

Дакле, написао сам да бих волео да се реконструишу и сачувају објекти -који вреде- .

На месту оних које не заслужују реконструкцију или оних који и данас постоје а испод су естетских критеријума наравно да треба подићи нове.

Историјској аутентичности Кнез Михаилове не сметају модерни објекти који су на месту оних старијих мање вредности, иако и ту има неколико изузетака. На пример, иако је Богојевићев Дом Штампе, односно данашњи КЦБ извесно достигнуће, зграда Персиде Миленковић која се делом налазила на њеном месту, а која је срушена у бомбардовању, зацело је требала бити обновљена..
2rotef9.jpg

46175kulturni-centar-beo.jpg

Извињавам се због
ot2.gif


Odličan primer - samo pogrešna fotografija, iz pogrešnog perioda.
Kako je izgledala zgrada Perside Milenković pored "Albanije"?
I gabaritima i stilom - prevaziđeno. Zato se Dom Štampe odlično uklopio.

BTW - dobar smajli :kk:
 
Upravo me ova fotka Bratislave koju je Vožd postavio asocira na "buduću tajkunizaciju" ul. B.Krsmanovića:
1.jpg
 
relja":3dv54zz1 je napisao(la):
Вожд":3dv54zz1 je napisao(la):
Spatiotecte, да си пажљиво прочитао оно што сам написао, уштедео би себи животно време..

Дакле, написао сам да бих волео да се реконструишу и сачувају објекти -који вреде- .

На месту оних које не заслужују реконструкцију или оних који и данас постоје а испод су естетских критеријума наравно да треба подићи нове.

Историјској аутентичности Кнез Михаилове не сметају модерни објекти који су на месту оних старијих мање вредности, иако и ту има неколико изузетака. На пример, иако је Богојевићев Дом Штампе, односно данашњи КЦБ извесно достигнуће, зграда Персиде Миленковић која се делом налазила на њеном месту, а која је срушена у бомбардовању, зацело је требала бити обновљена..



Odličan primer - samo pogrešna fotografija, iz pogrešnog perioda.
Kako je izgledala zgrada Perside Milenković pored "Albanije"?
I gabaritima i stilom - prevaziđeno. Zato se Dom Štampe odlično uklopio.

BTW - dobar smajli :kk:


warsawcopy.jpg

Тако се то ради.

Хех, небеса, па није сврха градње зграде да се уклопи са оном до ње.. :grand:

Уосталом Бгд и јесте другачији због своје хаотичности у урбанистичком и архитектонском смислу, односно дружбе различитости.
smil42c3e25a24bb8.gif


Уосталом и Црвена Армија
695576.gif
га је "чувала" јуришима уместо равнањем, а ми тек тако.. :)

Него, узгред.. да ли беше теби она кичерица од Николајевог памятника би о.к. ?
m1086.gif


Хвала.
 
milos.tro":h0d81r4d je napisao(la):
Upravo me ova fotka Bratislave koju je Vožd postavio asocira na "buduću tajkunizaciju" ul. B.Krsmanovića:
1.jpg

Управо тако.
Још је то и добро, видели смо на примеру Карађорђеве 5 како то изгледа код нас..
viewtopic.php?f=20&t=2714&start=75
shark.gif
 
Када боље размислим, најбоље је да остане како јесте.. Да не чачкамо..
knightdragon.gif

Пошто нисмо имали у прошлости, нити имамо данас институционалних а и неких других капацитета да бисмо град коначно уредили.. Можда ће неке будуће генерације бити паметније.
 
Vrh