Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Zgrada nekadasnje kapetanije, a ni one u produzetku sigurno nisu i ne mogu biti u rangu baraka. To sto su zapustene je neka sasvim druga prica...
Po toj logici je i 'beton hala' trebala da se rusi...

Dal je cela Skadarlija sazdana od 'reprezentativnih' objekata po athitektonskoj vrednosti?

Inace, hvala na brizi, pice placam uglavnom u hopermarketu, a konzumiram u drustvu porodice i prijatelja :D
 
Izgradnja kulturnog centra Savamala sa galerijama,kafeima,restoranima,prodavnicama domaćih brendova (rukotvorine,suveniri itd.) bi sa jedne strane predstavljalo očuvanje nasledja,a s druge i te kako profitabilan projekat primamljiv za turiste i finansijski isplativ kako za zakupce lokala, tako i za grad uopšte.

Upravo taj objekat bi predstavljao kontrast "tajkunizaciji" čitavog prostora oivičenog Karadjordjevom,B.Mostom i SSM (koji mi izgleda kao realniji scenario od npr. izgradnje x-hiljaditog stana prosečne vrednosti pola miliona evra od strane arapskog investitora na mestu sadašnje autobuske stanice).
 
laki72":3pe5obyn je napisao(la):
Zgrada nekadasnje kapetanije, a ni one u produzetku sigurno nisu i ne mogu biti u rangu baraka.

Za zgradu bivse kapitanije ok ali Laki starvno ako ove ostale u nizu tebi nisu barake onda ne znam sta je za tebe baraka.
 
astrodule":3uaghs2a je napisao(la):
Samo sam hteo da napravim paralelu kako od starog prostora može da se napravi urabni, umetničko-kulturno-zabavni prostor kao što se radi i u drugim gradovima.

Ne treba skoro ništa rušiti. Objekte koji su bezbedni treba malo srediti, a koji nisu - srušiti i lepo uklopiti nove objekte (što je, priznajem, kod nas teško izvesti jer nema normalnih na bitnim mestima).

Od starog se prostora može napraviti sve što si naveo, samo u tome ne treba preterivati do tačke besmisla. Savamala je malo veći prostor nego što je obeleženo na sledećoj fotki. Umetničkikvart ne čini 5 najgorih udžerica u jednoj jedinoj ulici. Prilikom urbanerevitalizacije istorijskih četvrti treba biti vrlo mudar. U raspale barake su se u datom momentu uselili burazerski klubovi i to je cela njihva "istorijska" vrednost. I zato ih treba sačuvati? Nemojte se šaliti. u celoj Savamaloj ima stotine kvadrata napuštenog a kvalitetnog arhitektonsko-urbanističkog prostora. Na adresi Crnogorska 1 se nalazi prelepa kuća nekadašnje "Nove mladosti" koju je Misker koristio 2012. godine i tada ustupio grupi ImamoPlan. To je fenomenalan prostor za neki od pomenutih klubova, možda baš za KC Grad? Od tog festivala prostor je napušten i zaboravljen, kao i mnogi drugi slični ambijenti.

Savamala nije samo ovo:
212v1v4.jpg


Nego sve ovo:
69jkw9.jpg


A ovde se najozbiljnije priča o zaštiti par objekata u arhitektonskom rangu poljkog klozeta na njivi?
 
Такође сам против тога да се хипстерај уздигне у ниво божанства
 
Ja sam to u nekom postu iznad nazvao arhitektonsko drustveni buckuris sto i jeste.

Ali zar je stvarno alternativa rusenje i provlacenje saobracajnice.
 
Mislim da zgrade ne moraju imati istorijsku i/ili arhitektonsku vrednost da bi bile ostavljene da postoje.
Kada je sve utegnuto i izglancano i "extra" to obicno privlaci seljakluk od koga duse zeljne neke alternative beze sto dalje moguce.
Cene nekretnina i usluga skoce, pa onda umetnici traze neki drugi ambijent, posto ovaj izgubi "dusu". To je klasika svuda u svetu.
 
Imajte u vidu da se svake godine u Beogradu ruse mnogo lepse prizemne zgrade od ovih u Savamali i na njihovo mesto se grade bezlicne tranzicione sestospratinice pa se niko ne buni.
 
Oвај простор је на врхунској локацији, шири центар града, покривен ноћним превозом а додатно има много паркинг места, као створен за клубове. Озбиљна је зарада овде у питању а улагања нису велика јер се форсира тај хипстерски фазон. Како се неко није сетио да привуче "колонију уметника" у неки запуштен културни дом на периферији. Хајде мало мање лицемерја.
 
Nije pitanje toga samo da li je nešto arhitektonski vredno ili nije. Ovde je po meni mnogo važnije pitanje čiji je ovo grad? Čiji je prostor? Pravo na prostor. Da li neko ima prava da poruši jedan od trenutnih kulturnih i urbanih centara Beograda ako ne i jedini i najvažniji? Ako dozvolimo da se sruši ili preoblikuje Sava Mala šta nam je onda ostalo, gde će se odvijati kvalitetan kultuni i noćni život? To je pitanje moći, sa ulica se sklanjaju klupe, na trotoarima nema mesta od parkiranih automobila i bašti kafića.
A zašto? Zato što se na ulici stvara kritična masa, na internetu mnogo manje nego na ulici i druženjem.
 
Biciklistkinja":3fhh20xg je napisao(la):
Da li neko ima prava da poruši jedan od trenutnih kulturnih i urbanih centara Beograda ako ne i jedini i najvažniji?

Kada citam ovako nesto, ova rasprava meni postaje smesna!
Ovo dizanje u nebesa neceg sasvim obicnog polako zauzima epohalne razmere u istoriji ovog foruma.
Sad su te zgrade postale od jednom jedini i najvazniji kulturni i urbani centar Beograda!

Sta je sledece? Upisivanje na listu UNESCO?
 
Spatio nemoj se sprdati niko to nije pominjao. Sustina je u sadrzaju trenutno a ne u arhitekturi. Niti je ovo sada savrseno a saobracajnica jos manje.

Pa valjda grad treba da pravimo po meri drustva i coveka a ne bogate "elite" koja ce se naseliti u bnv. Svaka raznolikost je dobrodosla.
 
Lele, i ovde mržnja prema bogatima :p Pravda za dedinje! :)
Sadržaja u vidu onih beton miksera, asfaltne baze, ogromnog železničkog čvorišta i milion skarabudženih baraka mi je jako žao.
 
Igor":9a63mc9t je napisao(la):
Spatio nemoj se sprdati niko to nije pominjao. Sustina je u sadrzaju trenutno a ne u arhitekturi. Niti je ovo sada savrseno a saobracajnica jos manje.

Pa valjda grad treba da pravimo po meri drustva i coveka a ne bogate "elite" koja ce se naseliti u bnv. Svaka raznolikost je dobrodosla.

Za ovu drugu rečeicu:
ali - upravo raščišćavanjem prostora se dobija prostor za sve: ulica koja će omogućiti da saobraćaj normalno teče, da se ne prave zastoji na semaforima, da se izgradi totoar, posadi drvored...
Koliko sam ja pročitao, niko se ovde ne zalaže za rušenje zbog gradnje novih zgrada, već zbog ulepšavanja grada kroz uklanjanje starih baraka i ruševina, otvaranje pogleda i smanjenje saobraćajnih gužvi, zar ne?
STF je je objasnio komercijalnost postojećih sadržaja (da ne bude zabune, nemam ništa protiv toga, treba živeti od nečega). Ali, ti sadržaji ničim nisu zavisni od lokacije. Da li grešim?
 
Stanujem u Savamali i citajuci ovo sto pisete osetio sam potrebu da iznesem svoje misljenje...
Kao prvo precenjujete umetnicku i kulturnu vrednost sadrzaja za koje tvrdite da su oziveli ovaj deo grada. Ovde se vise radi o cistom stvaranju novca, odredjeni ljudi a najvise Nelt su kupili ili uzeli u zakup zapustene prostore po izuzetno malim cenama i na njima dobro zaradjuju. Posebno mi smeta sto su u sredjivanje tih prostora ulozena minimalna sredstva pa sve to prilicno bedno izgleda a ta beda se onda predstavlja kao neka umetnost :bash: Na primer u Depou Magacinu u Travnickoj br.3 nisu ulozili ni toliko da stave neka vrata na objekat i tako smanje buku kojom terorisu stanovnike ovoga dela grada izuzetno bucnim elektronskim zurkama a na svakoj zurci koju tamo organizuju zarade ogroman novac! Sve se svodi na kafice pijancenja, stakla i smece po ulicama... To nisu kulturni sadrzaji kakvi bi trebali da krase jednu umetnicku cetvrt grada :rant:
Sto se same arhitekture objekata o kojima govorite tice oni na sebi nemaju nista lepo i nista se ne bi izgubilo njihovim rusenjem. Na njihovo mesto ne moraju doci neke moderne staklene kocke nego npr nesto ovako http://www.serbiaoutdoor.com/Lesmasochi ... ike/25.JPG ili ovako
http://www.charterworld.com/news/wp-con ... enegro.jpg a zasto da ne i objekti kao u Andric gradu http://www.panoramio.com/photo/89749322 ...
Saobracajnica koja je predvidjena da prodje trasom sadasnje pruge je dobro resenje, iako ce lose delovati na deo oko Brace Krsmanovica mnogo je vazniji pozitivan efekat koji ce imati na Karadjordjevu ulicu odvlacenjem saobracaja iz nje.
 
PredragT +1

Napokon da nam neko ko zivi tamo opise pravu situaciju oko ovih 5 objekata! Hvala ovom iskrenom iznosenju realnosti.

Nadam se da je sad jasnije da nesto sto nema blage veze sa kulturom vec sa nocnim zivotom i potragom za maksimalnim profitom ne treba da bude predstavljeno kao ambijentalni biser ovog grada zbog toga sto se nalazi na podrucju Savamale.
 
priznajem da po ovom pitanju nemam izgradjen stav.

savamala pruza toliko razlicitih mogucnosti za transformaciju i svaka od njih na kraju, ukoliko bude izvedena sa merom i ukusom, moze biti pun pogodak. samo se nadam da ce oni koji ce odlucivati(politicari) imati mere i ukusa i savamala ce sigurno zablistati. e sad, koliko je kod nas takvi ljudi imaju to je obeshrabrujuce.

sto se tice ulice brace krsmanovic i fronta prema reci, obzirom na stanje i vrednost objekata meni se najvise svidja ideja da se sve kuce pocev od corba kafea pa do travnicke, sve do zgrade u kojoj je sad akademija za bezbednost poruse... front bi se pomerio dosta od reke i bio bi paralelan sa njom, novoizgradjene zgrade postale bi uz sredjenu karadjordjevu u nastavku ka beton hali novo lice grada , gledano sa reke skoro pa bukvalno.

samu kucu kapetanije ja bih voleo da vidim sacuvanu onakvom kakva je ona sada (sem ako njena originalna fasada nije neko remekdelo sama po sebi). ona bi postala deo novog malog trga koji bi uokvirili reka, novi cetvorospratni (mozda 5) front ka reci i stub mosta pa tamo negde do travnicke i nekog stvarnog bnv/europolisa.

naravno da se podrazumeva da bi svi oni cije vlasnistvo bi bilo sruseno bili obestceni pre svega upravo stanovima u novoizgradjenim objektima plus ekstra kes sto ih cimamo :) ovo bez cinizma, dosta je bilo otimacina i nacionalizacija, posten odnos prema privatnoj svojini se podrazumeva

ne znam da li je ovo meni palo na pamet takorci nenadano ili sam ideju pokupio od nekog na forumu, ali jako bih voleo da vidim tako nesto u realnosti
 
Predraže,prvo sve pohvale na pojašnjenjima,pa bih te zamolio ako sam napravio neki propust vezano za parnu stranu B.Krsmanović da me ispraviš :) .
Malo sa Google Earth fotke objekata,kućeraka ili ostataka nečega koji se tu nalaze :
1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg


Na ovoj strani imamo ostatke zgrade Rečnog Brodarsta,KC Grad (oraganizuju svirke, izložbe nameštaja, kućnih dekoracija.itd),Auto perionica- vulkanizer,Peron Savamala (organizuu svirke,umetničke radionice,projekcije filmova,pozorišne večeri, izložbe itd.), Klub dvorištance (svirke itd.)

Rušenjem ovih objekata na njihovom mestu bi dobili jedan svakako moderniji i atraktivniji objekat - Kulturni Centar Savamala spratnosti (npr pr+ 1-2sp cca 5000-7000 kvadrata bruto) sa galerijama, izložbama,umetničkim večerima, kafeima, restoranima, prodavnicama rukotvorina,suvenira itd. što bi u najvećoj meri odgovaralo delatnostima ovih objekata (izuzev autoperionice) koji bi bio i primamljiv i profitabilan za turiste,posetioce,vlasnike lokala i grad uopšte.
 
Nema nista lose u tome da neko zaradi novac sa ili bez puno ulaganja ako je ponuda kvalitetna i ima svoju ciljnu publiku.
Kultura u Savamali treba da se krece jos alternativnije nego sto je sada, da udahne duh multikulturizma i metropolizma, vise od toga. Ne postize se reputacija u svetu brojem suvenir shopova, vec duhom koji grad udise. Prakticno gledano takva ponuda moze da unese jos vise u Savamalu, pa da i sam PredragT i drugi stanovnici imaju profita od toga.
To se u samom centru nece dogoditi je ga je okupirala palanka.
Ovi predlozi koje je postavio i predlozio PredragT tipa Andric grada su smesni, kao neki kich autlet trzni centrovi iz Pandorfa ili onaj oko Indjije. Treba srusiti kucu staru od preko 100 godina da bi se izgradilo nesto sto izgleda kao arhitektura iz tog perioda ili starije, samo iz neke izmisljene glamurozne proslosti,, skopski sindrom iliti ludnica.
 
Zadnja slika u milosevom postu je obicna montazna baraka privremenog karaktera.Drvena konstrukcija na pltkom temelju ili ploci sa zidovi od gips ploca radila firma sipad ilijas
 
Drakche":37b4fzua je napisao(la):
Nema nista lose u tome da neko zaradi novac sa ili bez puno ulaganja ako je ponuda kvalitetna i ima svoju ciljnu publiku.
Kultura u Savamali treba da se krece jos alternativnije nego sto je sada, da udahne duh multikulturizma i metropolizma, vise od toga. Ne postize se reputacija u svetu brojem suvenir shopova, vec duhom koji grad udise. Prakticno gledano takva ponuda moze da unese jos vise u Savamalu, pa da i sam PredragT i drugi stanovnici imaju profita od toga.
To se u samom centru nece dogoditi je ga je okupirala palanka.
Ovi predlozi koje je postavio i predlozio PredragT tipa Andric grada su smesni, kao neki kich autlet trzni centrovi iz Pandorfa ili onaj oko Indjije. Treba srusiti kucu staru od preko 100 godina da bi se izgradilo nesto sto izgleda kao arhitektura iz tog perioda ili starije, samo iz neke izmisljene glamurozne proslosti,, skopski sindrom iliti ludnica.

Pa bas je u tome poenta sto meni kao stanovniku Savamale ovakva Savamala ne donosi nista dobro, objekti su ruzni i zapusteni i dalje, ulice su pune razbijenog stakla i smeca, imam manje mesta za parking a limenke i flase nalazim na svom automobilu, menjacnice i radnje a posebno one brze hrane su i cenama i radnim vremenom prilagodjene samo posetiocima nocnih klubova i nisu za svakodnevno koriscenje, zaticem na ulazu u zgradu ljude kako mokre a o buci necu ni da govorim... I jedina alternativa koja ovde postoji jeste alternativa kulturi ali za to vec postoji rec nekultura ! :bash:
Da ne bude sve bas crno, moram reci da se povremeno najcesce u Mixeru organizuju neke lepe manifestacije ali to je malo i ne moze mnogo da popravi utisak :grand:
Jednostavno ni vlasnike lokala ni njihove posetioce ovde nije briga za Savamalu, prvi hoce samo da zarade a drugi dodju da se provedu i iza sebe ostave uzas u kome ja zivim kada svane! Zato ovo i funkcionise samo u zapustenim delovima grada. Ja to ne zelim za Savamalu.
Sto se mojih predloga za gradnju novih zgrada tice, to je stvar ukusa, ako je tebi Andric Grad smesan meni nije ali to nije ni bitno, radovao bih se i drugim arhitektonskim resenjima zgrada koje bi zamenile ove raspale barake ruzne i spolja i iznutra.
 
milos.tro":25p84ewu je napisao(la):
Predraže,prvo sve pohvale na pojašnjenjima,pa bih te zamolio ako sam napravio neki propust vezano za parnu stranu B.Krsmanović da me ispraviš :) .
Nema propusta, slike svih objekata su ubacene, jedino mogu da dodam da su u zgradama izmedju KC Grada i perionice klubovi Tranzit i Krug (samo nocni provod danju nemaju funkciju), jedna nova pivnica Berliner (nova samo zato sto je skoro otvorena ali tu niceg novog nema) a posle vulkanizer i automehanicarska radnja (to i nisu objekti, konstrukcije od metala i lima) a Peron je zaista samo obicna drvena baraka. Zgrada sa zelenim vratima ne znam sta je tu nisam video nikoga ni da je usao ni izasao... Zgrada Kapetanije je mozda jedini objekat koji se moze sacuvati ali samo kao neki spomenik na recimo trgu koji ga okruzuje jer to vise nije zgrada, svaka obnova bi podrazumevalo izgradnju 99% novog...
 
@PredragT Razumem vasu zabrinutost, niko ne zeli u svom kraju da nocu ima buku i galamu, a ujutru kada krene na posao ili u skolu da zatice nelepi prizor smeca, flasa, pijanih i ko zna kakvih. Sigurno da Savamala treba da bude cistiji, otmeniji kraj, jer to zasluzuje. Ne znam kako uopste prezivljavate sve te kamione, autobuse, automobile i vozove...
Ono cemu se protivim su ove tendencije u pravcu Andric grada i proterivanja alternative i kosmopolitizma iz vaseg kraja koji se tu poprimio, a to se ne desava bilo gde i bilo kad, vec samo u slobodnim gradovima, kao sto neki cvetovi rastu samo pod odredjenim, posebnim uslovima, da se tako izrazim.
Najbolje resenje je, po meni, kombinacija sa modernom arhitekturom i starom postojecom.
Mislim da se vama koji zivite u neposrednoj blizini ne pise dobro ni u kom slucaju, jer ako Savamala pretendira da bude bitna tacka turisticke ponude onda ce biti sve gore sto se guzve tice. Savamala nije kraj za miran gradjanski zivot, mislim da to nikad nije ni bila.
 
Prvo, čestitam Božić svima koji ga danas slave, Hristos se rodi!
Plusevi za PredragaT, mogu samo da zamislim kako je živeti u takvoj sredini...brrrr.

Što se tiče gradnje, na neparnoj strani ulice Braće Krsmanovća, ja bih voleo da se ona svede na minimum, čak šta više samo na nadziđivanje postojećih zgrada i vraćanje starih fasada i uklapanje, ali mislim da bi to bilo teško i nepraktično rešenje.
Zgrada Brodarskog društva je imala problem sa podzemnim vodama, isti problem ima i Zadruga, Sava je odmah tu...
Evo kako izgleda danas, a ako je izgledalo nekad:

brk2_zpsa27b0704.jpg


bkr1_zps02274182.jpg


Da li zaista želimo ulični front okrenut ka reci, šetalištu i brodovima, sa prozorima kao puštaknicama?

Da sam ja neki faktor, evo šta bih ja uradio: raspisao bih konkurse - da se popune placevi od Pariske do mosta sa nekim konzervativnim uklapanjem, bez mnogo kompromisa, a na ovom delu u Braće Krsmanovića bih dao arhitektama više umetničke slobode (pod slobodom isključujem staklene kocke). Zamislite očišćenu parnu stranu, široke trotoare, zeleni drvored, zgrade sa baštama i lokaloma, balkonima i velikim prozorima, stanove u potkrovlju...
 
Vrh