Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Što se tiče reklama, reklamiraju ga i u novinama i na netu otvorim politiku,blic,novosti,b92... šta god da otvorim od štampe, iskoči Belgrade Waterfront
 
Nedelja 29. jun 2014.
Izvor: Dosta je bilo
http://dostaje*******ilo.rs/apsurd-na-vodi/

Апсурд на води

Огромна скела заклонила је пре неколико дана зграду Главне железничке станице у Београду. Нису у питању грађевински радови, већ је у току постављање билборда за пројекат „Београд на води“. Сам билборд представља, како су пренели медији, поклон инвеститора који су се бавили реконструкцијом зграде Београдске задруге (зграде Геозавода) и ништа неће коштати грађане Београда. Београђани добијају билборд, а инвеститори пројекта „Београд на води“ добијају 90 хектара грађевинског земљишта у најужем градском језгру. Иако су инвеститори спремни да инвестирају 3 милијарде долара у реализацију овог пројекта, непостојање јавног конкурса или тендера за реализацију пројекта може се сматрати поклоном. Ексклузивно право на градњу 1.85 милиона квадратних метара хотелског, стамбеног, пословног, спортског, културног и комерцијалног простора у центру било које метрополе, јесте вредан поклон.

Да се разумемо, изградња је увек добродошла и као становник Београда подржавам сваку иницијативу за подизање животног стандарда, квалитета живота и становања свих Београђана у било ком делу града. Међутим, да ли је баш ово решење најбоље? Да ли ће решити проблеме које већ имамо, попут саобраћаја и инфраструктуре? Да ли ће побољшати економску ситуацију просечног становника Београда? Да ли је овај пројекат уклопљен у историјско језгро града? Да ли је овај пројекат оригинално архитектонско дело и да ли ће привући туристе и постати туристичка атракција? Да ли је планирана намена овог простора адекватна потребама Београђана? Да ли је „Београд на води“ то што Београду треба?

Све су ово питања на која нема одговора, јер стручну јавност нико није консултовао за мишљење и став, затим нису рађене нове студије и анализе, а старе су укинуте или занемарене. Законски оквир је прилагођаван пројекту, уместо да буде обрнуто, а неће бити ни надметања за најбоље архитектонско-урбанистичко решење, а самим тим ни независног жирија, који би дао одговор на нека од ових питања.

Читав ток разраде ове идеје иде погрешним путем од самог почетка и њена досадашња реализација је ванинституционална. Уместо да „највећи градитељски подухват у Београду од Другог светског рата“, како су га неки политичари нескромно назвали, буде утемељен на законима, прописима и студијама, догађа се потпуно супротно. Држава крши своје законе, мења одредбе, укида студије, не спроводи процедуре, не поштује своје урбанистичке планове и не слуша стручну јавност. Да апсурд буде већи, све се ово догађа у земљи где обичан грађанин чека месецима на грађевинску дозволу за поправку крова или мање измене на фасади и то уз сву потребну документацију (пројекти, уговори, копија плана, лист непокретности, конверзија земљишта, информација о локацији, технички услови…) и плаћене таксе за сваки документ понаособ. У случају „Београда на води“ све то није потребно, иако је вишемилионска квадратура у питању, иако имовинско-правни односи нису решени, иако ни сам пројекат није урађен, иако не постоји ниједан план нижег реда за дату локацију, већ само Генерални план Београда за 2021. годину.

Последња вест од 17. јуна 2014 године, наставак је овог, за озбиљне земље, незамисливог процеса. Нацртом измена Генералног плана Београда, који ће бити на јавном увиду до 9. јула, предвиђено је укидање јавног надметања за идејно решење уређења десне обале Саве, на којој се планира изградња скоро два милиона квадрата стамбено-пословног простора. Пре ове измене, овај простор је сматран изузетно битним па је за њега био предвиђен јавни конкурс пре даље реализације плана[1]. Овим потезом градска власт је потврдила потпуно игнорантан став према струци и институцијама. Архитектонско-урбанистички конкурси су једино исправно решење за пројекте попут овог. Они се не расписују да би се архитекте забавиле и такмичиле, већ да бисмо сагледали све могућности локације и да бисмо добили најбоље решење и најбољи пројекат, узимајући у обзир интересе инвеститора, корисника, и будућих нараштаја којима остављамо како добре, тако и лоше интервенцције у простору. Улога државе и градске власти је да обезбеди правни, регулациони и инфраструктурни оквир у ком би се дошло до најбољег решења, а ми имамо потпуно супротан случај када је пројекат „Београд на води“ у питању. Имамо ситуацију у којој власт потпуно заобилази струку и законе, инсистирајући на пројекту анонимног аутора, зарад интереса приватног инвеститора.

Као потврда свеопштег апсурда намеће се и чињеница да је човек, који је према најширој јавности „најзаслужнији“ за „Београд на води“, Александар Вучић, приликом представљања идеје „Београда на води“, априла 2012. године (у јеку изборне кампање), рекао да ће сви учесници пројекта морати да прођу тендерску процедуру, данас негира потребу за поштовањем процедура (конкурса и тендера) и пропагира протекцију инвеститора из Емирата и то због „поштовања према њиховом новцу“. Изјаве попут ове могу се сматрати позивом на корупцију и непоштовање закона и то са највиших државних позиција. На овај начин се омогућава страним инвеститорима противправно стицање имовинске користи у вишемилионском износу и може се упоредити са случајем „Луке Београд“ с тим што сада уместо Мишковића и Бека имамо протежирање инвеститора из Уједињених Арапских Емирата.

Врхунац свега овога је податак да се све ово догађа, а да никакав званични документ и одлука о самом пројекту није донета. Није потписан чак ни уговор са страним инвеститором. Имамо новоформирано предузеће „Београд на води“ чији ће директор бити досадашњи „вођа тима пројекта „Београд на води“ Срђан Рупар, који је незванични аутор пројекта, а није урбаниста, није чак ни архитекта. У оквиру овог пројекта од националног значаја, имамо: добру вољу арапског инвеститора да уложи 3 милијарде долара, тим који је урадио макету и тродимензионални модел са фотографијама, недавно основану фирму „Београд на води“, укидање одредби истудија, измену Генералног плана Београда за 2021. годину којом се избацује потреба за архитектонско-урбанистичким конкурсом за дату локацију, и ништа више од неопходних елемената и докумената потребних за израду једног пројекта, а камоли за почетак изградње.

Ипак, грађевински радови су већ у току. Свака интервенција на простору предвиђеном за реализацију пројекта „Београд на води“ у медијима је испраћена као грађевински подухват у оквиру овог пројекта. Тако је рашчишћавање терена и уклањање железничких шина око Главне железничке станице, непосредно пред мартовске изборе, било представљено као озбиљна припрема терена за реализацију овог пројекта од националног значаја, који само што није никао, у свом свом сјају. Сада нам је ту билборд, а шта је на њему приказано и написано сазнали смо приликом отварања реновиране зграде Београдске задруге у којој је том приликом представљен овај пројекат: „Славимо Београд!“. Ивеститор пројекта „Београд на води“ вероватно га слави, пошто је овакве услове могао да добије само у Београду.

Стеван Алфировић


[1]Цитат из Генералног плана: „Територија Савског амфитеатра и дела новобеоградског центра са друге стране реке се у почетној фази јединствено решавају, као будући градски центар највишег ранга, путем међународног конкурса, како би се успоставила логична визуелна и контекстуална веза између потеза јавних простора београдске и новобеоградске стране, без обзира на различите могућности и касније независне фазе реализације и посебне конкурсе у два дела будућег центра.“
 
Борчанац":e8sy8bo1 je napisao(la):
milos.tro":e8sy8bo1 je napisao(la):
essentialprincipals01.jpg


ОК, јасно је да Крњачу чека оваква изградња :D али што су толико урбанизовали В.Р.Острво :shock:

Nadam se da je i ovo Potemkinovo selo kao i "rekonstrukcija" krova Zadruge.
A ne čudi me da ekipa koja učestvuje u ovakvom divljem, bespravnom upadu u srce Beograda smatra da je urbanizacija Ratnog ostrva sasvim normalna.
 
Svi traze konkurs za Savski Amfiteatar a arhitektonski konkursi u Srbiji su namesteni.

Sve u svemu, dodje mu na isto, zato ne razumem zasto tolika frka sto nije bilo konkursa.
 
Међународни конкурс за овако значајну и велику локацију је скоро па немогуће наместити, барем кад је у питању победничко решење чега су доказ два последња међународна конкурса код нас.

На страну то, изостанак урб-арх. конкурса могу и да сварим некако али изостанак јавног надметања за закуп земиљшта не могу никако јер се ради о класичној пљачки.
 
Delija":2czu0q0u je napisao(la):
Међународни конкурс за овако значајну и велику локацију је скоро па немогуће наместити, барем кад је у питању победничко решење чега су доказ два последња међународна конкурса код нас.

Pa upravo su ta 2 poslednja medjunarodna konkursa kod nas i namestena. Zato mu dodje na isto pravili mi konkurs ili ne.
 
Намештена су друга места. Прве награде су добили најбољи пројекти на конкурсу. И ствар је принципа и здравиг разума имати више различитих идеја за тако битну локацију.

Опет, то је потпуно небитно поред чињенице да нема јавног надметања за земљиште.
 
Delija":5ba124ey je napisao(la):
Намештена су друга места. Прве награде су добили најбољи пројекти на конкурсу. И ствар је принципа и здравиг разума имати више различитих идеја за тако битну локацију.

Опет, то је потпуно небитно поред чињенице да нема јавног надметања за земљиште.

Ne tretira se isto investitor od 3.1 milijardu evra i neki obican. Neki pojedinci su toliko mocni da mogu da pregovaraju rame uz rame sa drzavama. To je samo posledica globalizacije ovog sveta gde zivimo. Licni interesi prevazilaze drzavne.
 
Свашта се може прочитати на овој теми...
 
spatiotecte":3mvcwkdr je napisao(la):
Svi traze konkurs za Savski Amfiteatar a arhitektonski konkursi u Srbiji su namesteni.

Sve u svemu, dodje mu na isto, zato ne razumem zasto tolika frka sto nije bilo konkursa.

U Srbiji nisu sumnjivi samo arhitektonski konkursi.
Sumnjam da bi sličnu logiku upotrebio za smisao sudova, inspekcija, policije.
To što su institucije korumpirane, ne znači da su besmislene, već da je društvo (mi) dozvolilo da ih okupiraju diletanti i pokvarenjaci.
 
Delija":2ext29ah je napisao(la):
Свашта се може прочитати на овој теми...

Не видим шта је Спатио погрешно рекао? Државе као институције не постоје ни у много "уређенијим" државама од наше. Компаније, холдинзи и светски магнати су јачи и од влада Немачке или САД а камоли неке тамо Србије.

Не видим чему води та "ми смо најгори" филозофија сем да указује на потпуно и несвесно слепило и игнорисање реалности у пракси а реалност је да државе не постоје ... све што је од држава остало то су називи да би патриоте и националисти били у заблуди.
 
molim nekog saobraćajnog inženjera da se oglasi povofom ove makete, gomila slepih ulica, pristup starom mostu, nigde ne vidim šine, a išlo se u neke detalje...nije mi jasno ovo, sve i da se ne radi o potemkinu
 
Sad sam pogledao slike makete u galeriji i vidim interesantan detalj koji me je baš razveselio.Kreatori makete su bili toliko dosledni orginalu na terenu da su čak i tzv."Špansku kuću" ispod Brankovog mosta ostavili bez krova kakva je i danas:):):)
 
Аха, сад је одједном постало друштвено прихватљиво да нам једна страна фирма буквално затвори тржиште некретнина и то на начин на који она хоће јер - "Па знаж друже глобализација,ово-оно, корпорације и снс издајницама омиљена мантра - ми смо нико и ништа, јадни и бедни па морамо тако да се понижавамо..."

Само увек некако изоставе онај малени део истине о томе да то све иде преко наших леђа док су партијски војници своја дупета обезбедили у државним институцијама.

Као што рекох - свашта човек овде може прочитати.
 
Kao prvo treba da budemo srecni sto je investitor tog kalibra izabrao Beograd a ne Budimpestu, Varsavu, Bukarest ili neki drugi evropski grad.

Mislim da trenutno nismo svesni koja je to sreca da nam dodje covek koji namerava toliko novca da ulozi u nas grad.
Ono sto ne shvatamo je sto ovakvo gradiliste ce biti najveci gradjevinski poduhvat u jednom evropskom gradu od rekonstrukcije Berlina zapocete 1989te godine.
Zapravo bice najvece gradiliste u evropi kada bude krenulo da se gradi.
 
Бојим се да си мало лаковеран но добро, време ће показати.

Опет није суштина у томе. Суштина је да ће овакав третман за једног инвеститора отерати све остале јер се стављају у немогућ и неравноправан положај услед плаћања земљишта по тржишној цени док арапи то пребијају директним договором са лоповском државом.

То нам можда обајшњава зашто град сада пожурује пројекте за хотел "Југославију", Беко, Плазу...

Само ценим да људи и фирме иза тих пројеката нису толико блесави и кратковиди као овај народ. :wink:
 
Да ли сам рекао да је то прихватљиво? Где сам то рекао? Када? Чему тако исфрустрирано огорчени постови са твоје стране? И од кад су постали лични?

Видим да си ме етикетирао као СНС издајицу што је најгора увреда коју сам добио на овом форуму а био сам у сталним конфликтима са JohnyBgood-om i 2012-ицом који су били полудивљи ... Чак ни њих двојица нису ударали тако ниско. Хвала колега! Превазишао си и Бексове увреде, клинца од једва 19 лета ...

А сад да те питам нешто ... да ли можда оно што сам написао није тачно? Ајде искрено реци. Ко доноси најважније законе ЕУ, САД, Русије, Јапана? Народне владе или Корпорације? Где је новац ту је моћ. Нема држава. То је моје константно мишљење већ скоро деценију.

Србија је изгубила државу смрћу Цара Душана. Србија не постоји. Постоји име и неки вид административне провинције од тад па до данас. Не видим по чему су један Ђинђић, Тадић, Вучић веће издајице од Кнеза Михаила, Краља Александра, Тита или било ког другог владара још од Стефана Лазаревића (са зузетком можда Краља Петра). По чему се разикују уступци и гажење сопственог идентитета и части које је почело распадом Српског царства? Од ослобођења од Турака до данас ми се повијамо како велике силе кажу. Бре, нисмо могли да имамо заставу коју смо желели јер се великима није свиделапа смо је укинули. Устав им се није свидео па смо га укинули ... па нема већег понижења и мање самосталности него чињенице да не смеш да машеш државном заставом којом желиш или да уредиш државу онако како сматраш да треба ... шта је према тим уступцима давање 90 хектара неком тамо Арапину? Ујед комарца. Небитна и провинцијална ствар без суштинског значаја ... а можемо написати екциклопедију уступака и понижења које је наша држава била приморана да уради до сада.

Уосталом, бомбардовање 1999. није спроведено због Шиптара, они су небитни. Ми смо тада уништени јер смо добили да страним корпорацијама предамо наше ресурсе. Онда су они притисли "независне" владе моћних држава, ови нас ишамарали и отели оно што нисмо хтели да им продамо. Много смо паметни. И ти то све као не знаш? Као ... пусти ме те приче.

Прихватање истине није исто што и рећи да је то добро и помирити се са тим. Схвати то. Ја ниједном нисам написао да је то добро и да тако треба. Само сам написао да нажалост, другачије не може. Никад није могло. Када људи схвате и прихвате чињеницу да је тако ОДУВЕК можда ћемо моћи мање да се свађамо и пљујемо а више да се активирамо да нам свима буде боље.

Не, Србима је лакше да се међусобно оптужују да су издајице и продане душе.
 
stf":2t0ufmxx je napisao(la):
Да ли сам рекао да је то прихватљиво? Где сам то рекао? Када? Чему тако исфрустрирано огорчени постови са твоје стране? И од кад су постали лични?

Видим да си ме етикетирао као СНС издајицу што је најгора увреда коју сам добио на овом форуму а био сам у сталним конфликтима са JohnyBgood-om i 2012-ицом који су били полудивљи ... Чак ни њих двојица нису ударали тако ниско. Хвала колега! Превазишао си и Бексове увреде, клинца од једва 19 лета ...
:shock: Ништа није било упућено директно теби. Ја не приступам овоме емотивно. Ове пљујем подједнаким жаром као и ономад Ђиласа и саобраћајне инжењере - гробаре Београда.Можда бих се и даље бавио саобраћајним инжењерима да ми Деполо лично није рекао да је за снс прича о метроу завршена на неодређено време тако да они просто више нису актуелни а Сотонска Назадна Странка је отишла степеник више од дс-а када је у питању издаја Србије, антинародна политика, демагогија и најављена продаја преосталих добара.
 
Slazem se sa Stf-om, danas jake korporacije i svetske firme upravljaju drzavama i kapitalisticki lobi ih tera da traze od tih istih drzava da pritisnu ostale zemlje pa i vojnim putem ako treba kako bi oni ostvarili svoje ciljeve.

Treba se takodje setiti da od 1945 do nezavisnosti Crne gore, nismo imali nasu zastavu ni nasu himnu, sto je stvarno bilo sramota.

Drzave ce sve manje i manje imati uticaja pa mozda ce cak i da nestanu kao tavke, danas kapital diktira politiku.
 
^^ Tako je isprojektovao petlju Jovin, nikad mi nije bilo jasno zasto je tako uradjen taj deo, sigurno je moglo bolje da se uradi presecanje tramvajske pruge sa drumskim kolovozom.
 
Delija":130nf26y je napisao(la):
Опет није суштина у томе. Суштина је да ће овакав третман за једног инвеститора отерати све остале јер се стављају у немогућ и неравноправан положај услед плаћања земљишта по тржишној цени док арапи то пребијају директним договором са лоповском државом.

Shvati da je drzava investitor zajedno sa emiratima. BNV nije 100% privatna investicija kao sto su Jugoslavija, Plaza, Beko... Drzavi ce imati udeo u svom poslovnom i hotelskom prostoru u okviru projekta i naravno od prodaje stanova. Srbija ulaze zemljiste a emiracani ulazu u gradnju i prodaju. Ovo je odlican vid poslovanja jer ce mo imati konstantne prihode od rentiranja poslovnog prostora i zarade hotela.
 
Ono što mi nedostaje na BW - Eagle Hills vebsajtu je kulturni sadržaj Beograda na vodi.

Ovakvom prostoru oko nove kule fali muzej savremene umetnosti ili koncertna dvorana. Da li postoji namera da se nešto tako sagradi? Da li bi možda sama kula mogla da sadrži takav sadržaj.?

Pretpostavljam da će BW biti i pristanište za nekoliko stotina hiljada turista godišnje koji dolaze rečnim brodovima.
 
Vrh